Witam, po raz kolejny trafiłem na Pana film, a co tam oglądam bo miło się słucha. Tym razem jednak mam dwie uwagi. Mnie uczono, że przeważa metoda odkuwania wałów korbowych, rzadziej wały są skręcane. Dziś w motoryzacji już nie praktykowane. Dodatkowo stali się nie odlewa. Stopy żelaza do odlewania to staliwa. Ale to tylko takie dwie moje uwagi. Mat. naprawdę super.
Привет, я живу в Минске и обладаю лагуна 2 f5r. Вы единственный UA-cam channel который обладает качественной информацией по данному мотору, хотя я ничего не понимаю по польски, но много мне понятно из вашего видео, иногда сижу с электронным переводчиком. Вы крутые)))
Большое спасибо за ваш комментарий. Я знаю, что у меня много подписчиков из России и Украины. Но я думаю, что однажды под моими фильмами появятся субтитры, потому что я не очень хорошо говорю по-русски. Удачи с вашим F5R, пока.
ja to kiedys robilem polerujac wal na waskiej i okolo40mm tarczy sizalowej.stosowalem paste do aluminium efekt super bo chyba nie zbierzesz wiecej jak dwa czy trzy mikrony a efekt jet super
Masz bardzo interesujące filmy. O odlewaniu wałów nie wiedziałem- może dlatego, że mieszkając w Poznaniu często przejeżdżam obok wału korbowego, wystawionego jako pomnik przed Instytutem Obróbki Plastycznej. W latach 70-tych powstała tam technologia kucia ogromnych walów do silników trakcyjnych. INOP szczycił się sprzedażą licencji na tę technologię: inop.poznan.pl/oferta/technologie-wytwarzania/obrobka-objetosciowa/kucie-walow-korbowych-metoda-tr/#start
W Subaru kanały smarujące wału korbowego mają łezkowatą wykończenie otworu czopów coś jak ogon komety. Niektórzy robią taki mod w seryjnych wałach. A odlewane wały są hartowane czy azotowane?
@@arturdziembaj5175 Nie. to jest 100% ODLEW. Pomijając szew jaki pokazałem na filmie, zobacz jaką strukturę, teksturę mają powierzchnie nie obrobione. To jest "odbita" forma piaskowa. Wały odkuwane nie mają takiej tekstury, wygląda to zupełnie inaczej. Poza tym nie ta liga jeśli chodzi o cenę silnika. Wały kute są znacznie droższe.
@@RemontidEalny ....ja pierdziele , to w 125 był kuty...no ale ...technika współczesna ... chociaż i tak lipa była, bo tylko w 3-ech miejscach podparty. Ogólnie cielawie 👍
Nie wiem ale jajowatość poprawiłem na 100% :) Gdyby nie to że to trik stary jak świat i stosowany przez ludzi którzy naprawdę wiedzą co robią - pewnie bym się przejmował
Stali sie nie odlewa. Jak cos to staliwo lub żeliwo w zależności od zawartości procentowej węgla w stopie. Stal jest zawsze poddana obróbce plastycznej. Pozdrawiam i polecam przeczytać jakiś podręcznik od materiałoznawstwa, aby nie wprowadzać ludzi w blad. Pozdrawiam
Mikołaj Lech Co ty wiesz o mechanice? W dupie byłeś i gowno widziałeś. Nie chce mi sie nawet strzępić języka na tłumaczenia „znafcom” z internetu. Pozdrawiam i idź do konkretnej szkoły mechanicznej zapoznać sie dokładnie z wykresem żelazo-węgiel oraz z działem odlewnictwa i metalurgii... dopiero wtedy zaczynaj zabierać głos.
Michał Mazur Po Twoich mądrościach wynoszę , że skończyłeś pierwszy semestr polibudy, bo wtedy się tego uczyłem. Jednak z biegiem lat i doświadczenia nauczyłem się mieć trochę pokory wobec innych, której Tobie najwidoczniej brak. Twój komentarz do Remont nie jest konstruktywną krytyką ponieważ w żaden sposób nie udowodniłeś Swoich racji. Taki wał korbowy po odlaniu przechodzi proces normalizacji, więc można nazwać go stalą.
@@RemontidEalny tutaj mi chodziło raczej o to że Trizac zostawia zawsze taką samą rysę, tak samo jak papier U :) czy naciśniesz mocno czy lekko to rysa taka sama :)
Musisz po rozwierceniu nagwintować, wkręcić gwintowany kołek i zapiąć na niego młotek bezwładnościowy inaczej nie wyjdzie. Staraj się nie usuwać kulki ze zaworka dyszy - to zabezpieczy przed opiłkami w magistrali. I tak po takiej operacji musisz bardzo dokładnie ciśnieniowo blok umyć. Do prawidłowej instalacji nowych natrysków, tez potrzeba kilka przyrządów...
@@RemontidEalny jak naprawić zepsuty wał korbowy polerowaniem jeszcze raz polerować czy szlif już . silnik ma mieć wolne obroty 550 bo to diesel ale ciśnienie na rozgrzanym ma od 1000 obrotów co robić
@@RemontidEalny ogólnie nie był przytarty wcześniej i znajomy dał go sobie na szlif ale gość od szlifu stwierdził że nie trzeba szlifu tylko polerka i dalej będzie nominał to wiadomo zatwierdził bo taniej ale coś nie wyszło a teraz nie wiemy jeszcze co z nim jest bo nie wymontowany . Nie wiem jak i czym go polerował . obawiam się że czopy są porostu nie równe mają owal lub inne deformacje czopu
Tylko taka obróbka jest kompletnie zbyteczna. Jako hobbysta pewno sam bym zrobił to samo ale z mechanicznego punktu widzenia. Wał dajemy na obróbkę po pomiarach, bo albo trzeba robić szlif, albo osiować. Nawet zaryzykowałbym, że obrabiając "na sznurówce" w skrajnym przypadku możesz zdeosiować jakiś czop.
Nie ma opcji, chyba że ktoś weźmie papier 400 i drzeć jak wariat. W ten sposób wypolerowałem kilka wałów i ze żadnym silnikiem nie było nigdy problemu. Ilości materiału jakie w ten sposób zbierzesz są niemierzalne mikrometrem...
@@RemontidEalny No i tutaj właśnie stawiam pytanie, czy coś to dało? Powtarzam, jako hobbystę absolutnie Cię rozumiem, chciałeś mieć na tip-top. Jednak czy są jakieś zalety takiej obróbki?
Nie poyrafię powiedzieć czy to dało mierzalne efekty. W sumie w ten sam sposób można podważyć sens choćby polerowania kanałów dolotowych, malowania bloku wewnątrz emalią, powiększania kanałów spływowych w bloku... ludzie to wszystko robią mimo że nie ma dowodów jednoznacznych na jakieś wymierne korzyści. Na pewno nie zaszkodziło ;)
Moj ojciec, szewc, polerowal noze na skorzanym pasku, dopiero se przypomnialem :) Fajne byly te czasy, jak siedzisz maly i patrzysz, jak tata robi, jak umie, jak mu sie to gladko i szybko wychodzi :)
Wały korbowe mogą być zarówno odlewane jak i odkuwane. Ten pokazywany na filmie jest ODLEWEM. Kropka. Żeby nie strzępić języka polecam poczytać choćby ten artykuł. www.sciencedirect.com/topics/engineering/crankshafts pozdrawiam.
@@RemontidEalny Wały oczywiście są i odlewane i odkuwane. Zależy od procesu technologicznego. Jednak struktura powierzchni , czy tzw szew nie świadczy o tym czy to odkówka czy odlew. W produkcji wielkoseryjnej odlewanie jest nieekonomiczne i obarczone błędami , choćby wtrąceniami czy pęcherzami. Odkuwane wały również mają ślad po matrycach tłocznika. Są jednak o wiele wytrzymalsze i mają niejednakowa strukturę kryształów co powoduje że są zarówno sprężyste a w odpowiednich miejscach twarde. Powierzchnie są oczywiście obrabiane jak i utwardzane czy nawęglanie. Pana robota bez względu na to jak powstał wał podoba mi się. Pozdrawiam
Rozumiem że zmierzyłeś okiem przez YT.;) no bo ja do tego na przykład używam mikromierzy. I ufam im bardziej niz pomiarom na oko przez internet. I nie na handel a dla siebie:) pozdrawiam serdecznie.
@@RemontidEalny dla siebie to ja siekierę naostrzyłem i wypolerowałem tak że ołówki ostrzyłem. Wygrałem kilka piw w dyskusjach. Koleś chciał sie pochwalić nożem, a że był tępy zbeształem go ze u mnie to siekierka ołówki sie struga. Założył sie i przegrał.
ale swietny kanał prowadzisz.dzieki..aż się chce samemu cos spróbować.
Kurczę, tak świetnie omówione, że mam ochotę znów kupić lagunę :)
Witam, po raz kolejny trafiłem na Pana film, a co tam oglądam bo miło się słucha. Tym razem jednak mam dwie uwagi.
Mnie uczono, że przeważa metoda odkuwania wałów korbowych, rzadziej wały są skręcane. Dziś w motoryzacji już nie praktykowane.
Dodatkowo stali się nie odlewa. Stopy żelaza do odlewania to staliwa. Ale to tylko takie dwie moje uwagi. Mat. naprawdę super.
Fajnie się Ciebie słucha, mówisz konkretnie i rzeczowo Pozdrawiam :)
Dzięki za rzeczowe wyjaśnienie ,jednak patrzeć a widzieć to nie zawsze to samo.
Bardzo fajny wykład :)
Robisz świetną robotę. Chciałoby się powiedzieć tłumaczy jak żaden profesor, zabiera im chleb. Profesorowie go nienawidzą - "zobacz jak".
Świetny film dziękuję 👍
Super ciekawy film rzeczowy ,interesujący i nienaganny język autora -pozdrawiam Wł... .
Привет, я живу в Минске и обладаю лагуна 2 f5r. Вы единственный UA-cam channel который обладает качественной информацией по данному мотору, хотя я ничего не понимаю по польски, но много мне понятно из вашего видео, иногда сижу с электронным переводчиком. Вы крутые)))
Большое спасибо за ваш комментарий. Я знаю, что у меня много подписчиков из России и Украины. Но я думаю, что однажды под моими фильмами появятся субтитры, потому что я не очень хорошо говорю по-русски. Удачи с вашим F5R, пока.
Fajna robota też polerowalem wal w b230ft volvo 940 pozdrawiam
Takie info dla niecierpliwych polerowanie dopiero zaczyna się od 12:28 :D
ja to kiedys robilem polerujac wal na waskiej i okolo40mm tarczy sizalowej.stosowalem paste do aluminium efekt super bo chyba nie zbierzesz wiecej jak dwa czy trzy mikrony a efekt jet super
wały korbowe są raczej kute niż odlewane- co oczywiście nie ma znaczenia dla tematu tego filmu. Ładnie zrobiony, dobry język polski. Brawo!
Dziękuję. Ten konkretny wał , do F5R-700 jest odlewany na 100%. Pozdrawiam
Masz bardzo interesujące filmy. O odlewaniu wałów nie wiedziałem- może dlatego, że mieszkając w Poznaniu często przejeżdżam obok wału korbowego, wystawionego jako pomnik przed Instytutem Obróbki Plastycznej. W latach 70-tych powstała tam technologia kucia ogromnych walów do silników trakcyjnych. INOP szczycił się sprzedażą licencji na tę technologię:
inop.poznan.pl/oferta/technologie-wytwarzania/obrobka-objetosciowa/kucie-walow-korbowych-metoda-tr/#start
Super merytorycznie conajmniej na poziomie profesora Ch...
CHris by to lepiej opowiedział.
Fazowanie kanałów na otworach w czopach się robi i to poprawia smarowanie.
W Subaru kanały smarujące wału korbowego mają łezkowatą wykończenie otworu czopów coś jak ogon komety. Niektórzy robią taki mod w seryjnych wałach. A odlewane wały są hartowane czy azotowane?
Rewelka mat. Cieszę się, że taki kanał jest i, że tu trafiłem. Wiem, że ciężko dostać od Pana odp. ale zapytam w prost. Z jakiego miasta P. jest?
odlew a czy nie przypadkiem odkuwany
tak, odlew. Oczywiście odkuwane wały są dziś bardzo powszechne, nie mniej ciągle stosuje się obie technologie.
tak te wały są kute
@@arturdziembaj5175 Nie. to jest 100% ODLEW. Pomijając szew jaki pokazałem na filmie, zobacz jaką strukturę, teksturę mają powierzchnie nie obrobione. To jest "odbita" forma piaskowa. Wały odkuwane nie mają takiej tekstury, wygląda to zupełnie inaczej. Poza tym nie ta liga jeśli chodzi o cenę silnika. Wały kute są znacznie droższe.
@@RemontidEalny ....ja pierdziele , to w 125 był kuty...no ale ...technika współczesna ... chociaż i tak lipa była, bo tylko w 3-ech miejscach podparty.
Ogólnie cielawie 👍
kuty jak cholera ale po co się przypieprzać
Wszystko fajnie opowiedziane do momentu obróbki ręcznej.Rozumiem,ze kołowość czopów została zachowana.
Nie wiem ale jajowatość poprawiłem na 100% :) Gdyby nie to że to trik stary jak świat i stosowany przez ludzi którzy naprawdę wiedzą co robią - pewnie bym się przejmował
Stali sie nie odlewa. Jak cos to staliwo lub żeliwo w zależności od zawartości procentowej węgla w stopie. Stal jest zawsze poddana obróbce plastycznej.
Pozdrawiam i polecam przeczytać jakiś podręcznik od materiałoznawstwa, aby nie wprowadzać ludzi w blad. Pozdrawiam
www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=home.agh.edu.pl/~zmsz/pl/pliki/mez/08_Metalurgia_Ekstrakcyjna_Zelaza.pdf&ved=2ahUKEwiDxtGr17roAhVroosKHXAuCooQFjADegQICRAB&usg=AOvVaw0wzLxL07QebAGZzPwr8IDW&cshid=1585313127679 prosze.
Odezwał się gość po pierwszym semestrze polibudy
Mikołaj Lech Co ty wiesz o mechanice? W dupie byłeś i gowno widziałeś.
Nie chce mi sie nawet strzępić języka na tłumaczenia „znafcom” z internetu. Pozdrawiam i idź do konkretnej szkoły mechanicznej zapoznać sie dokładnie z wykresem żelazo-węgiel oraz z działem odlewnictwa i metalurgii... dopiero wtedy zaczynaj zabierać głos.
Michał Mazur Po Twoich mądrościach wynoszę , że skończyłeś pierwszy semestr polibudy, bo wtedy się tego uczyłem. Jednak z biegiem lat i doświadczenia nauczyłem się mieć trochę pokory wobec innych, której Tobie najwidoczniej brak. Twój komentarz do Remont nie jest konstruktywną krytyką ponieważ w żaden sposób nie udowodniłeś Swoich racji. Taki wał korbowy po odlaniu przechodzi proces normalizacji, więc można nazwać go stalą.
nie lepie do tego użyć trizaca A3? albo papieru 3M z oznaczeniem U ?
Wszystkie rozsądne chwyty dozwolone. Tylko na YT powiedz papier i zaraz ktoś wyciągnie 40tke do drewna... "bo papier"...
@@RemontidEalny tutaj mi chodziło raczej o to że Trizac zostawia zawsze taką samą rysę, tak samo jak papier U :) czy naciśniesz mocno czy lekko to rysa taka sama :)
@@3rr0xx ciekawa sprawa ten trizac muszę poszukac
Czesc. Jak usuneles natryski na dno tloka? Ja nie moge dac rady. Rozwiercalem i nadal nie chca wyjsc . Skladam f8q 630 .
Musisz po rozwierceniu nagwintować, wkręcić gwintowany kołek i zapiąć na niego młotek bezwładnościowy inaczej nie wyjdzie.
Staraj się nie usuwać kulki ze zaworka dyszy - to zabezpieczy przed opiłkami w magistrali. I tak po takiej operacji musisz bardzo dokładnie ciśnieniowo blok umyć.
Do prawidłowej instalacji nowych natrysków, tez potrzeba kilka przyrządów...
Zrób o polerowaniu cylindrów i tłoków.
Siema. Skąd bierzesz wymiary czopów tzn tolerancję. W auto dacie nie ma takich informacji w internecie tez nie potrafię znalesc.
Instrukcje serwisowe producenta....;)
Tez tak robilem na wale od audi 80 b4 i nie bylo zadnych rys po polerce a wal nadal nominalny byl
Wszystkie otwory wewnatrz wału są połączone?
Bezposrednio we wale nie ale przez magistrale ( galerie) olejowe w bloku tak.
@@RemontidEalny jak naprawić zepsuty wał korbowy polerowaniem jeszcze raz polerować czy szlif już . silnik ma mieć wolne obroty 550 bo to diesel ale ciśnienie na rozgrzanym ma od 1000 obrotów co robić
@@rafapasza3852 Jeśli wał jest przytarty czy porysowany - tylko szlif. ręcznie tego nie usuniesz.
@@RemontidEalny ogólnie nie był przytarty wcześniej i znajomy dał go sobie na szlif ale gość od szlifu stwierdził że nie trzeba szlifu tylko polerka i dalej będzie nominał to wiadomo zatwierdził bo taniej ale coś nie wyszło a teraz nie wiemy jeszcze co z nim jest bo nie wymontowany . Nie wiem jak i czym go polerował . obawiam się że czopy są porostu nie równe mają owal lub inne deformacje czopu
@@rafapasza3852 zdjąć, obejrzeć, obmierzyć i wszystko będzie wiadomo
No English subtitle😥
Tylko taka obróbka jest kompletnie zbyteczna. Jako hobbysta pewno sam bym zrobił to samo ale z mechanicznego punktu widzenia. Wał dajemy na obróbkę po pomiarach, bo albo trzeba robić szlif, albo osiować. Nawet zaryzykowałbym, że obrabiając "na sznurówce" w skrajnym przypadku możesz zdeosiować jakiś czop.
Nie ma opcji, chyba że ktoś weźmie papier 400 i drzeć jak wariat. W ten sposób wypolerowałem kilka wałów i ze żadnym silnikiem nie było nigdy problemu. Ilości materiału jakie w ten sposób zbierzesz są niemierzalne mikrometrem...
@@RemontidEalny No i tutaj właśnie stawiam pytanie, czy coś to dało? Powtarzam, jako hobbystę absolutnie Cię rozumiem, chciałeś mieć na tip-top. Jednak czy są jakieś zalety takiej obróbki?
Nie poyrafię powiedzieć czy to dało mierzalne efekty. W sumie w ten sam sposób można podważyć sens choćby polerowania kanałów dolotowych, malowania bloku wewnątrz emalią, powiększania kanałów spływowych w bloku... ludzie to wszystko robią mimo że nie ma dowodów jednoznacznych na jakieś wymierne korzyści. Na pewno nie zaszkodziło ;)
@@RemontidEalny akurat rozwiercanie i polerowanie kanałów ssących ma sens. Reszta dla hobbystów i świrów.
Ja widzialem tez jak stary fachowiec polerowal czop paskiem skórzanym.
Moj ojciec, szewc, polerowal noze na skorzanym pasku, dopiero se przypomnialem :)
Fajne byly te czasy, jak siedzisz maly i patrzysz, jak tata robi, jak umie, jak mu sie to gladko i szybko wychodzi :)
30-40 min na jeden czop ? Tzn że tyle ile na filmie pokazałeś nie wystarczy 😂
no kawał dobrej nikomu nie potrzebnej roboty
Jak np: zbierasz znaczki to czy komuś jest to potrzebne?
bajka
Wały korbowe nie są odlewane !!!!!! Wały korbowe są to odkuwki matrycowe!!!! Są wykonywane ze stali jakościowych z dalszą obróbką cieplną.
Wały korbowe mogą być zarówno odlewane jak i odkuwane. Ten pokazywany na filmie jest ODLEWEM. Kropka. Żeby nie strzępić języka polecam poczytać choćby ten artykuł.
www.sciencedirect.com/topics/engineering/crankshafts
pozdrawiam.
@@RemontidEalny
Wały oczywiście są i odlewane i odkuwane. Zależy od procesu technologicznego. Jednak struktura powierzchni , czy tzw szew nie świadczy o tym czy to odkówka czy odlew. W produkcji wielkoseryjnej odlewanie jest nieekonomiczne i obarczone błędami , choćby wtrąceniami czy pęcherzami. Odkuwane wały również mają ślad po matrycach tłocznika. Są jednak o wiele wytrzymalsze i mają niejednakowa strukturę kryształów co powoduje że są zarówno sprężyste a w odpowiednich miejscach twarde. Powierzchnie są oczywiście obrabiane jak i utwardzane czy nawęglanie. Pana robota bez względu na to jak powstał wał podoba mi się. Pozdrawiam
niema sesu i logiki czop owalny zostaje sorki za kom tylko na handel
Rozumiem że zmierzyłeś okiem przez YT.;) no bo ja do tego na przykład używam mikromierzy. I ufam im bardziej niz pomiarom na oko przez internet. I nie na handel a dla siebie:) pozdrawiam serdecznie.
@@RemontidEalny dla siebie to ja siekierę naostrzyłem i wypolerowałem tak że ołówki ostrzyłem. Wygrałem kilka piw w dyskusjach. Koleś chciał sie pochwalić nożem, a że był tępy zbeształem go ze u mnie to siekierka ołówki sie struga. Założył sie i przegrał.