#01: Nastavení mysli (Carol Dweck) ~ Jak změnit své myšlení? + Představení podcastu a autora

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 січ 2023
  • Shrnutí celé knihy v PDF + ostatní plné díly podcastu pouze na: herohero.co/nakridlech
    Vítejte Na křídlech knih! Tohle je první díl mého podcastu o velkých myšlenkách a zajímavých knihách. Jeho tématem je kniha Nastavení mysli (Carol Dweck) a otázka „Jak změnit své myšlení?".
    CO SE DOZVÍTE
    0) Proč podcast dělám, o čem bude a kdo je to Mikuláš Minář.
    1) Co je to vlastně nastavení mysli?
    2) Jak se liší růstový a fixní mindset?
    3) Jak nastavení mysli vzniká a jak ho můžeme změnit?
    4) Co je to neuroplasticita a proč jde o tak převratný objev?
    5) Je v životě podstatnější talent, anebo úsilí a způsob myšlení?
    6) Jak se vyrovnat s negativní zpětnou vazbou a poučit se z vlastních selhání?
    7) Jak správně chválit a kritizovat druhé, aby to nevedlo k fixnímu myšlení?
    8) Jak vychovávat vlastní děti, abychom v nich pěstovali růstové myšlení?
    9) Jak změnit vlastní nastavení mysli z fixního na růstové?
    10) Proč je tak magické slovo zatím?
    ***
    „Pokud napravíte svou mysl, zbytek vašeho života se zařadí na správné místo.“ - Lao-c´
    ***
    „Čím jsou pro ptáky křídla, tím jsou pro člověka knihy."

КОМЕНТАРІ • 26

  • @minarmikulas
    @minarmikulas  Рік тому

    Budu moc rád, pokud sem do komentářů napíšete, co pro Vás byla nejzajímavější myšlenka - a co si odnášíte. Díky! ;-)

  • @niallaitken3989
    @niallaitken3989 Місяць тому

    dekuji za podkast, moje prvni AHA to o cem jste mluvil, se pise ve vsech duchovnich knihach, vira v nasi mysl ( mysli v dobro a dobro prijde ) verim ze to tak je, ale je to tak tezke zmenit celozivotni vzorec, je to jedno z nejtezsich uceni v mem zivote Milena

  • @janatvaruzkova570
    @janatvaruzkova570 Рік тому +1

    "ZATÍM" Slovo, které mi dnes, Mikuláši, dodalo naději. Díky za to! Jana.

  • @michaelasyristova8114
    @michaelasyristova8114 Рік тому +1

    Moc děkuji, je tam spousta AHA momentů, z kterých ZATÍM nejsem schopná vypíchnout ten nej, ještě si to bude postupně sedat, jak o tom budu přemýšlet, každopádně,moc děkuji, velice hezké, stručné a inspirativní!

  • @dannyvopalecky1106
    @dannyvopalecky1106 Рік тому +1

    Díky moc! Nové myšlenky: Not Yet. Hurá chyba! Fixáček.

  • @martinafranczyk
    @martinafranczyk 2 місяці тому

    Knihu mám pár let doma a dostávám se k ni až po téhle skvělé prezentaci - DÍKY MOC 🙏
    Myslím, že lidé mají rádi fixní myšlení, protože můžou lehce a rychle škatulkovat … a to škatulkování je zajímavé a přitažlivé(např. Bude fotbalista … ten se nedostane ani naučňák … nikdy mi kreslit nešlo, prostě to neumím)
    Negativitu u růstového myšlení vidím v tom, že může vést k workoholismu a k tomu, že si to všechno můžu vydřít.
    Pokud člověk nezná své hranice a dávku své fyzické a mentální energie bude často vyhořelý … taky se s tím potýkám 😁
    Ještě jednou díky 👍

    • @minarmikulas
      @minarmikulas  2 місяці тому

      Díky moc, Martino, zajímavý komentář. Jsem rád, že Vám to sedlo. Mějte se fajn! ;-)

  • @IrenaLiba-cl5ny
    @IrenaLiba-cl5ny Рік тому

    Přineslo mi to potřebu myslet,vnímat!!!!Určitě pokračujte Mikuláši!!!Díky moc Irena Libá

  • @matouszemek5494
    @matouszemek5494 Рік тому +1

    Díky moc za podcast. Můžeš inspirovat spoustu lidí a bude určitě přínosem pro nás, kdo se o podobná témata zajímáme, ale na čtení nemáme tolik času 😀Já jsem růstový myšlení přijal za svůj životní mindset už poměrně dávno, ale rozhodně nemůžu říct, že bych se posouval pořád. Napadlo mě v průběhu sledování, že to není tak černobílý, že by někdo měl jen růstový a někdo jen fixní a tys to asi v půlce videa konečně taky zmínil 😃Většina informací pro mě nová nebyla, ale rozhodně si odnáším slovo "zatím" jako jednoduchý nástroj, jak čelit neúspěchům (plus "hurá, chyba!"). A stejně jako Tebe mě potěšila chystaná změna ministerstva školství. Zatím jsem o tom nevěděl, tak děkuju. Moc potěšilo.
    Dost se těším na díl o Nenásilné komunikaci, protože ji považuju za jednu z knih, která zásadně ovlivnila můj život (z toho mála, co jsem přečetl já 😅). Plus ještě Konec prokrastinace, tak se přimlouvám i za díl o něm 😁(K tý jsem se mimochodem dostal díky Tobě, když jsi ji zmínil v rozhovoru s Petrem Ludwigem v DeepTalks. Moc za to děkuju!)

    • @matouszemek5494
      @matouszemek5494 Рік тому

      A ještě bych do seznamu pro mě zásadních knih doplnil Pět jazyků lásky. Taky bych se přimlouval za díl o nich, protože to by podle mě měl slyšet každej.

  • @KrajnikPizmovy
    @KrajnikPizmovy Рік тому

    Výborné! Těším se na pokračování!

  • @olgakratochvilova9205
    @olgakratochvilova9205 Рік тому +3

    Sledují Vas všude ❤️❤️❤️🇺🇦

  • @richardvasz120
    @richardvasz120 Рік тому

    Super podcast, zrovna to čtu. Doporučuji všem .

  • @misapeldova8523
    @misapeldova8523 Рік тому +3

    Zdravím, video je ohromné a nesmírně inspirativní. Nejzajímavější byla myšlenka pojmenovat své fixní já a komunikovat s ním. A našla jsem v podcastu odpověď na otázku, která se mi opakovaně vynořuje, a sice jak chválit děti. Protože jsem už vícekrát narazila na informaci, že chválit děti není dobré, ale úplně jsem s tím nemohla souhlasit. Tohle mi dává smysl. Knihu si 100% přečtu. Děkuji! Vytknout se dá snad jen délka podcastu, což mě osobně nevadí, zase jsem ráda že jdete do hloubky a přidáte vše, co vám k tématu připadá důležité. Ale někoho to může odradit, a na stručnosti by se určitě dalo zapracovat. 😉 Jinak tleskám a těším se na příště. 👍❤

    • @minarmikulas
      @minarmikulas  Рік тому

      Zdravím, Michaelo, díky moc za feedback, jsem rád, že Vás to inspirovalo. Máte pravdu, s délkou zápasím často, příště se pokusím vejít do hodiny, tak uvidíme :D ;-) Mějte se, MM

    • @misapeldova8523
      @misapeldova8523 Рік тому

      @@minarmikulas To už je asi dané povahou knihoholika. 😄 Asi právě proto nám knihy umožňují nahlédnout do duše autora, dokonale prožít příběh, být “na křídlech”. 🙂 Protože v knize se autor nemusí tolik omezovat a zestručňovat. 😉😄

    • @matouszemek5494
      @matouszemek5494 Рік тому

      Taky zastávám názor, že chválit by se nemělo, ale nemyslí se tím nedávat dětem žádnou pozitivní zpětnou vazbu. Říct: "ty jsi ale šikulka" nestojí vůbec žádnou námahu a dítěti to nedává žádnou informaci. Spíš právě konkrétně popsat, co to dítě udělalo, co se mně líbí a zmínit i úsilí, který k výsledku vedlo. V podstatě to, o čem mluví Mikuláš - nenálepkovat. A ideálně ho vést k tomu, aby si samo dítě všímalo, co se mu povedlo, nechat ho popsat výsledek svými slovy. Místo "To je hezký, co jsi namaloval" se dá říct: "Líbí se mi, že jsi tady namaloval ty stromy a ten domeček má nakreslený střešní tašky. To muselo dát práci." Takže nechválit neznamená nedávat pozitivní zpětnou vazbu, ale spíš nenálepkovat, být konkrétní a konstruktivní. Tak tomu rozumím já.

  • @josefspacek4177
    @josefspacek4177 7 місяців тому

    ❤ dokonaly ❤

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 Рік тому

    Co je na fixním myšlení výhodné? Odpověď je prostá: Monsieur LENOST. Díky moc za podcast a přeji hezký den.

  • @lenkakonecna7977
    @lenkakonecna7977 Рік тому +2

    Uf, při tom dlouhém úvodu už jsem to chtěla odpojit, ale nakonec to mělo opodstatnění a doposlouchala jsem. O neurovědě se teď hodně mluví, kéž by bylo víc vzdělaných učitelů a ředitelů škol. My jsme velice konzervativní, ale věřím, že mladá generace má obrovský potenciál ke změnám a že z toho "komunistického" myšlení směrem k "demokratickému" pomalu dorůstáme 😁.
    Díky za podcast!
    A ještě prosba: nějaký tip na seberozvojovou knihu pro 16 letého syna? Přeje si Atomové návyky. Co byste ještě doporučili?

    • @minarmikulas
      @minarmikulas  Рік тому +1

      Dobrý den, Lenko, Atomové návyky jsou skvělá volba. Obecně doporučuji podívat se po tvorbě na www.melvil.cz. A kdyby chtěl něco příběhového, hezká a vtipná je Cesta pokojného bojovníka. Mějte se! M

  • @pavelfrolka5899
    @pavelfrolka5899 Рік тому +1

    Dobrý den, zkuste prosím zlepšit kvalitu zvuku, ale jinak skvělý nápad a těším se na další.

    • @minarmikulas
      @minarmikulas  Рік тому

      Díky, zatím nic moc, ale zapracuji na tom! ;-)

  • @mirunka159
    @mirunka159 Рік тому +1

    Na základních školách by se měly zavést hodiny sebevýchovy, spolu s kurzy pro učitele a rodiče :) Když půl národa neví co jak funguje, je to těžké. Hodnotí se podle nejslabšího jedince a v našem školství výchova osobnosti neexistuje.

  • @KNKaterina
    @KNKaterina Рік тому

    Ráda bych poděkovala za úsilí, pochválila i vytkla. Největší AHA-efekt podcastu na mě mělo asi chování dětí při testu ve škole a jak velký efekt má správně formulovat kritiku i pochvalu. Některým prezentovaným věcem ale nerozumím. Myslím si, že známkování samo o sobě není špatné, pokud je dobře vysvětleno - pokud učitel řekne: "tvůj výsledek byl dnes sice horší, ale máš prostor se zlepšit nebo se zeptat, čemu nerozumíš", je to jiné, než když řekne "vy s pětkou jste hloupí a vy s jedničkou chytří". Je to zase o nastavení mysli a známkování čísly je jednoduchá zpětná vazba - ta je přece taky potřebná. Super příklad z videa je kroužkování toho, co se povedlo - u znalostních otázek ale bude tento přístup složitěji aplikovatelný, pokud chceme mít porovnatelné výsledky. Myslím si, že společnost bude stále trošku porovnávat. Kdyby to nedělala, těžko bychom se učili. Naučit se ve škole srovnání formou známek bych proto nevnímala zase tak kriticky, ale souhlasím, že někdy je osvěžující honocení změnit. Na závěr bych vytkla na mě zdlouhavý osobní úvod a pochválila závěr, shrnutí i 6 kroků ke změně MM. Díky moc.

    • @minarmikulas
      @minarmikulas  Рік тому

      Díky moc za feedback, Kateřino! Do diskuse o dopadech a přínosnosti známkování se asi nebudu pouštět, protože nejsem odborník - pokud by se zde nějaký vyskytl, budu moc rád za Váš názor. Každopádně souhlasím, že záleží nejen na tom, zda se známkuje, ale také na tom, jak se známkuje. Jsem rád, že se líbilo shrnutí. Na začátku mi přišlo důležité se představit, to už budu mít pro příště z krku. Díky a mějte se, Mikuláš