Tiszteletem Csaba! Nagyon inspirálóak és informatívak a videóid! Fel is iratkoztam a kezdő gitár kurzusodra, jövőre szeretnék pár magánórát Tőled venni. Mindenképp. Üdvözlettel: Gergő
Saját tapasztalatból tudom, de mástól is hallom, hogy a kulcsszám a 6. 6 év kell ahhoz, hogy ki merd jelenteni magadról, hogy tudsz játszani egy hangszeren. Fuvolista is vagyok, ezért nem gitárt írtam, de szájharmonikástól is hallottam ugyanezt. Újabb 6 év elteltével (minél több zenével, darabbal, számmal, stb, valamint minél több zenésszel találkozol) rájössz, hogy semmit nem tudsz az adott hangszerről. A harmadik 6-os után már kapisgálod, mit szabad játszanod, hogy elhiggyék, hogy tudsz. A negyedik 6-os után nemcsak kapisgálod, de biztosan tudod is ezt. Az ötödik 6-os után egyre több mindent el tudsz már játszani, egyre biztosabban látod azokat az utakat (stílusokat), amikben jelentős haladást érhetsz el. Ekkor azonban már tudod, hogy a "Tudok gitározni." mondat nem fogja elhagyni a szádat. Valamint azokat a stílusokat is tudod, hogy mi az, amiben reménytelen, hogy érdemi fejlődést érj el, ám ekkor már látod, hogy mégis kell ezeket is gyűrni. Mert minden egyes fogás, váltás, pengetés, technika, riff, stb. többé, jobbá teszi a játékod a saját stílusodban, de sosem éred el a "Tudok gitározni."-t.
Köszi, hogy írtál! Igen, 6 év azért szokott kelleni valóban, hogy egy valamilyen rálátása legyen az embernek egy hangszerre. Aztán persze határ a csillagos ég, hogy ki meddig szeretne fejlődni.Klassz, hogy ezt látod a fuvolán is (én is tanulok zongorázni is pár éve már).
Örülök, hogy leírtad, hogy ez hosszadalmas dolog. Én azt hittem mi ez nekem, hipp-hopp megtanulom. Annyira egyszerűnek tűnt belevágtam. No, de nem adom fel. három hete van még csak gitárom. Minden nap gyakorolok, pengetek.Kezdetben nagyon fájt az ujjam ,már azon túl vagyok. Nagyon klassz és csodálatos a gitár !!! Követem videóid s tanulok. Köszönöm a videóidat, nagyon jók!!!!
Szia Krisztina, köszönöm, hogy írtál! Igen, tényleg egyszerűnek tűnhet, pedig nem az. Sok türelem és kitartás kell hozzá, de megéri! Köszönöm az elismerő szavaidat és folytasd így tovább a gyakorlást!
Krisztina! Látom, hogy 3 éve írtad ezt a hozzászólást ide. legalábbis a UA-cam ezt írja ki. Megkérdezhetem, hogy hogy haladsz? Én most kezdtem. Egyenlőúre a lányom gitárjával, meg egy rossz akusztikus gitárral.
@@csabaambrus1708 szia Csaba! Hát még mindig nem vagyok gitáros. Sajnos bevallom ehhez a hangszerhez tanári segítség is elkelne. De még nincs időm elmenni. Mire végre rá jöttem mi is jó nekem. Annyi pengetési lehetőség van hogy csuda. az egyszerűbb akkordok lefogása. megy. meg egy két dal- de ez nagyon kevés. hosszú lenne itt leírni. magam szórakoztatására játszok. vidikből tanulok
@@krisztina64 Szia Krisztina! Köszönöm hogy válaszoltál! Én most tanulom az első akkordjaimat. Juj de nem könnyű! :) Próbálom egymás után gyorsan lefogni őket és ha sikerül, akkor örülök. No! De akkor meg a pengetéssel akadok meg. Főleg felfele. Egyszerűen nem tudom hogy jöjjek rá, hogy ne akadjon el a pengető az első húron. 😆 Tudom hogy vicces, de a legnagyobb baj az, hogy korábban eszembe sem jutott gitárt venni a kezembe. Mondták, hogy nem baj ha picit fáj az újjam vége, mert legalább meg fog keményedni a végén a bőr és akkor már nem fog fájni. Izé... A keményedés oké, de így meg tovább gyakorlok és egy idő után akkor is fáj. 🤣Nagyon kíváncsi vagyok, mire vagyok képes. Mondjuk, egy év múlva, túl leszek-e ezeken a vicces dolgaimon. Nekem lett tanárom. És Csaba leckéit is gyakorlom. Szerintem be is fizetek majd rá, csak picit még gyakorlom a mostaniakat.
@@csabaambrus1708 menni fog. Most kevesebb időm van pengetni. Van hogy hetek telnek el. Családi dolgok. No de örülök ha ismét próbálkozhatok játszomamit már tudok.
Hello, Csak azert szolok hozza a temahoz, hogy megkoszonjem a videoidat. Majd 20 eve egyszer mar belevagtam, de par honap utan fel is adtam. Most eldontottem, hogy nem hagyom abba. A csatornadon talalhato videok ravilagitottak arra a rengeteg hibara, ami miatt anno nem sikerult szamottevo fejlodest elernem honapok alatt. Ezzel szemben most 1-1 rovid, maximum 1 oras celiranyos gyakorlas soran tobbet "haladok", mint anno hetek alatt. Igaz, akkor meg nem volt ennyi minosegi anyag fellelheto, valamint en is erettebben allok a dologhoz. Biztos vagyok benne, hogy a "segitsegeddel" hamarosan eljutok arra a szintre, hogy egy nehany egyszeru dalbol allo repertoart uzembiztosan eloadjak. Koszonom, Udv, Santha Tibor
Teljesen úgy van, ahogyan írod, hogy célirányos és minőségi gyakorlással sokkal jobban lehet haladni, mint ezek hiányában. Örülök, hogy érzed a fejlődést! Így tovább!
Tegnap kezdtem életemben először gitáron tanulni, csak úgy magamtól. Persze bénázom, de örülök, hogy ilyen hasznos videókat találhatok, mint amelyeket te is készítettél. Nekem sokat segít! Köszönöm! A te videód vezetett rá arra, hogy rettenetesen rosszul fogom a gitárt. Megfojotottam.:)
Szia, köszönöm a visszajelzést, örülök, hogy tetszenek a videóim! Igen, a laza és könnyed tartásnak az elsajátítása nagyon fontos. Csak így lesz a gitárjáték is könnyed.
Szia, szerintem csak attól függ a dolog, hogy milyen zenét akar az ember játszani. Ahhoz érdemes gitárt választani. Mindkét gitártípusnak megvan a maga kihívása. De ha az ember alaptechnikája jó, akkor teljesen mindegy, hogy melyiket gyakorol.
Nagyon jók ezek a videók, mert sajnos nem mindenki tud (időhiány, munka ,család stb.) gitártanárhoz eljárni. Jók az online lehetőségek, sokat lehet tanulni belőle. Az 5-6 év kissé elszomorító, de minden út az első lépéssel kezdődik, meg az elhatározással, hogy végig csináljuk. Szerintem a legfontosabb az akarat mellett, az, hogy alázattal és szeretettel álljunk neki a tanulásnak, és szánjunk rá időt.
Szia László, köszi, hogy írtál! Megértem, amit írsz. És teljesen igazad van az elhatározással, szemlélettel, amit írtál. Azért csináltam a videót meg ezekkel a számokkal, mert mivel tanítok is, így azt is tudom tapasztalatból, hogy az is el tudja venni a gitárosok lelkesedését, ha irreális elvárásaik vannak (pl. megtanulni gitározni fél év alatt). Szerintem jobb az, ha az ember látja egy dolog valós nehézségét, mintha téves elképzelései vannak valamiről. És persze a 6 év sem úgy zajlik, hogy addig az ember semmit nem tud eljátszani. A fejlődés folyamatos nyilván, kezdetben egyszerűbb, majd apránként mind komolyabb dolgokat el tud az ember játszani. Hidd el, ha megvan a szorgalom, kitartás, és a zene szeretete, elröppen az a pár év.
Szia Csaba. Nagyon jó ez a videó mert így leellenőrízhettem magam, hogy hol tartok épp. Hát nagyon az elején bár csak 3 hónapja kezdtem el gitározni tanulni. Sajnos egyedül itt a UA-cam-rol nézegetem a leckéket - videókat és össze-vissza tanulok. Persze nagyon lassan 😥. Tudom, hogy oktató nélkül ez nagyon lassan és bizonytalanul fog menni de nem adom fel. Köszi a videókat ez is nagy segítség nekem. Ha esetleg adnál ötletet, hogy hogyan fejlődhetnék tovább azt megköszönném.
Szia Sándor, köszönöm, hogy írtál! Ajánlom a Kezdőgitártréninget. Mindenféle leckét találsz benne, fokozódó nehézségi szinten (húrbiztonság, ritmikák, váltott pengetés, dallamok, akkordok, stb). Megtalálod a linket a videó alatt.
Szia Csaba! Nagyon jó támpont nekem ez a videó. 5-6 év... Megpróbálom tartani a tempót. Megvan a cél. Vagy akár kihívás? Nem tudom. Úgy gondolom, hogy ugyan elkésve már vagyok egy kicsit, de ha nem próbálom meg, akkor biztosan nem fogok tudni soha gitározni.
Valahogy éreztem, hogy nem volt a legbölcsebb döntés a Temesvári vasárnappal és a Black sabbath Paranoiddal kezdeni. :D Amúgy jók a videóid, sokat lehet belőlük tanulni. :)
Szia Bence, bocsánat a kicsit megkésett válaszért, valamiért nem vettem észre a hozzászólásod. Azt javaslom, hogy a csatornámon nézd meg a kezdőknek szánt lejátszási listát. Abban vannak a direkt kezdőknek szánt leckék, azokkal kezd mindenképpen. Ott a leckék egy része számozva is van. A másik, hogy csekkold le a Kezdőgitártréninget is. Ott csak követned kell a leckesorrendet, amit úgy állítottam össze, hogy fokozatosan nehezedjenek.
Üdv Csaba , 42 éves vagyok , nagyon megfogott a gitározás azon belül is az elektromos gitározás ! Még életemben nem gitároztam szeretnék megtanulni , lehet egy kicsit későn de egy amatőr szintem jó lenne ! :-) Szerinted Full kezdőként kezdésként milnyen elektromos gitár lenne jó nekem ? Kfir Ochaion ő brutál jól játszik , gondolom több éve játszik , és napi több órát . Köszönöm a válaszod !
Szia Gábor! Köszönöm, hogy írtál! Sosem késő, mindent bele! Kfir nem kezdő, hidd el, hogy nem is években, hanem évtizedben mérhető a gitáros tapasztalata. Elektromosban szerintem annyi a lényeg, hogy - ha a költségvetésbe belefér - akkor egy közepes kategória legyen (kb. 50e-60e-től kezdődnek ezek). Tehát, hogy ne a legolcsóbb legyen. A márkája attól függ, hogy milyen zenére kellene, pl. lágyabb rock lehet, lehet olyan Fender forma (single pickup), keményebbhez dupla hangszedős.
Kedves Márta, magukat a skálaformákat megtalálod itt a csatornámon is. Nézd meg kérlek a Gitár skálák nevű lejátszási listát, van benne több videó is a skálákról (konkrétan a skálaformákról), és a skálák működéséről is. Ha a felhasználásukban is szeretnél segítséget, akkor egyelőre a pentatonnak kapcsolatban van kurzus, ez a Mágikus Blues Szóló Biblia, ami blues, blues-rock környezetben mutatja be a pentaton skála működését (sok minden más mellett).
köszi a videót,egy kérdés,a Black Sabbath Paranoid-nál,a palm mute-ot,ott sima lefelé pengetéssel csinálom?mert valahogy a fel le pengetés ott nem igazán jőn őssze,persze tompítás nélkűl jó,de itt egyáltalán muszáj e fel le,mert pl az Iron Maiden Fear of the darknál 3 33 5 55 1 11 3 55 ezeknél megy mert a ritmika itt más
Szia. Én kb december óta kezdtem akusztikuson, pár dalt tabról kb 4-5 öt megtanultam (valamelyiket elejétől végéig, valamelyiknek csak a refrént stb-t.) , és pár akkordot is. Úgy érzem a tanult dallamok után is sokat tanultam lefogást stb-t. Igazából nekem nagyon monoton ha csak a fogást, és pengetést nyúzom dallam nélkül. Szerinted dallam játék után is meglehet tanulni a (főbb)szinteket? Ha nem a technika a fő törekvés hanem a dallam lejátszása? (persze végigpróbálok szinte minden lefogási technikát egy dallamnál, h melyik a jobb/kényelmesebb) És most 1 hete kezdtem elektromos gitáron. Meglepetésemre milliószor könnyebb, kényelmesebb egy akusztikushoz. Nem kell olyan erősen fogni a húrt, keskenyebb nyak stb. Így még könnyebben tudok szerintem tovább tanulni. A másik kérdésem hogy egy elektromos ki tudja váltani az akusztikusom? Mert akkor igazából eladnám. :D Gondolok itt az ujj , (egyszerre) több ujjas, körmös, pengetésre, mintha össze csípném az ujjam, és úgy pengetek akusztikuson, egy dallamot. Hogy ezt elektromoson ki lehet tanulni? Mert ott a vékony húr miatt annyira nem merem. Pl akusztikuson ezt könnyen lejátszom hogy egyszerre 3 újpengetés, majd 1-3-2-vel és így tovább. Ez elektromosan szokás/megoldható? e---------------- B|--1---0-1-3--- G|----------1----2- D|--2------2----- A|-------------0--- E|--0---------------
Szia, köszi, hogy írtál! A könnyebb válasz a gitárokkal kapcsolatos. Egy elektromos hangzásában lesz mindig más, mint egy akusztikus. Tehát a hangzás a fő szempont. Technikailag bármit meg lehet egy elektromoson csinálni, mint egy akusztikuson (csak éppen nem mindent szoktak, pont azért, mert bizonyos dolgok az akusztikuson szólnak jól). Csak éppen másképpen fog szólni. Akkordbontást simán lehet elektromoson is csinálni. Az a gond a dallamokkal (legalábbis szerintem), hogy sokszor nehezebb technikákat is tartalmaznak. Tehát a dallamokat nem azért írják, hogy gitárosok (pláne kezdő gitárosok) fejlődjenek velük. Nem ez volt a céljuk. Ezért szerencsésnek kell lenned, vagy nagyon értened kell a dolgodat, hogy olyan dallamokat találj, ami pont a szintednek való. Másrészt, ha a célod az, hogy megértsd a zene működését, akkor csak a dallamok ebben egy szint után nem fognak segíteni. Kell, hogy értsd a skálákat, hangnemeket, akkordok felépítését, működését, stb. Tehát ez a célodtól függ. Attól, hogy fontos-e számodra, hogy megértsd a zene működését.
Szia! Én egy kicsit soknak találom az itt felsorolt időt. De én csak magamból indultam ki és én nem is haladtam a felsoroltak szerint sorban. Mivel az elején könyvből majd csak a saját fejem után menve és minden nem tiszta dolognak sok helyről utánanézva tanultam meg, nem igazán tudtam magam ilyen módon beszintezni. 1 éve tanulom már a gitározást és mégis a barrés akkordokat váltani is tök jól tudom, bontani is, a zeneelméleti részét abszolút értem, miközben a pengetés irányát egyáltalán nem követem, úgy pengetem ahogy érzésből jön. Lehet hogy ez abból a szempontból más, hogy én már 8 éve tanulok egy másik hangszeren. Egy dolog biztos, a videók sokat segítenek. Köszönöm!
Szia Dániel, persze, az emberek másképpen fejlődnek. Van, aki könnyebben, más kevésbé. Ha tanulsz más hangszeren, az is biztosan segít. Én is tanulok zongorázni is már pár éve, pontosan érzékelem, hogy jobb kezem (amivel pengetek) mennyivel ügyesebb lett. Köszi, hogy írtál, és a visszajelzésed!
Szia! Nagyon hasznos volt a videód. Én soha nem jártam tanárhoz, tavaly vettem egy klasszikus gitárt, és siettettem a lépéseket. (A vége az lett, hogy abbahagytam.) Idén újrakezdtem, de ez most nem is lényeg a kérdésemhez. Van hangoló készülékem, és C-re van hangolva a gitár, minden húr tiszta a műszer szerint, de az összkép mégis hamiskás. Nem tudom mi okozza, de sokszor türelmetlen vagyok emiatt, és persze nincs sikerélményem. Tudnál valamit tanácsolni, vagy tudod mi lehet a hiba?
Szia, köszi, hogy írtál, és klassz, hogy megint belevágtál a gitározásba! A kérdésedre válaszolva, ha komolyabb a baj, akkor a gitár nyaka van elállítódva, ezért szól hamiskásan. De ha tavaly vetted, akkor azért ezt nem hiszem. Azt nem értem, amit írtál, hogy C-re van hangolva a gitár. A mély húrok felől kiindulva ezekre a hangokra kellene hangolni a húrokat: E-A-D-G-H-E (a H-t a külföldi hangolók B-nek mutatják). Szóval inkább a hangolás lehet, de persze biztosan nem tudom sajnos...
@@gitaroznijo A C-re hangolást úgy értettem, hogy a hangoló a jobb alsó sarkában ír betűket, mint pl.: V, U stb. Az van nekem C-re állítva, és úgy értettem, hogy ahhoz van hangolva a gitár. :D Köszönöm, hogy válaszoltál.
Sziasztok. 40éves vagyok. Szeretnék megtanulni gitározni,jól.Nyílván nem lesz zenekarom, de ettől függetlenül jól, magas szinten szeretném művelni. Szerintetek van értelme belevágnom? Köszi.
Szia, köszönöm a kérdésed. Szerintem azt érdemes átgondolnod, hogy vállalod-e azt az áldozatot, ami a gitártanulással jár. Felnőttként család, munka mellett nehezebb időt szakítani a tanulásra, de ezt az időt mindenképpen bele kell rakni, mert másképpen nem megy. Továbbá, ha magas szinten akarod művelni, akkor segítség is fog kelleni, ami szintén időbe és pénzbe kerül. Ezeket gondold át szerintem, és ha vállalod ezeket, akkor miért ne lenne értelme belevágnod?
Jó napot. 8 éve játszom kürtön, és nem rég kezdtem el gitározni, de eddig csak 2 gitár órám volt, és 2 napja kezdtem el itthon gyakorolni. Az lenne a kérdésem, hogy önállóan meglehet-e tanulni a ,,tábortüzes" szinten? Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlöm, köszönöm, hogy írt! Megtanulni meg lehet általánosságban. Csak hát a kérdés az, hogy az egyes emberek esetében ez mennyire van így. Ha valaki zeneileg tehetséges (jó a hallása, ritmusérzéke, mozgáskoordinációja), van rá ideje, hogy rájöjjön a zene és a gitár összefüggéseire, akkor az meg tudja oldani egyedül is. Csak ez elég ritka eset szokott lenni, mivel sok dolog összefüggéséről beszélünk. Ha van kedve, nézze meg a Kezdőgitártréning ingyenes leckéit, abban van ritmus is, akkordok is, pengetések is, le tudja mérni, hogy mennyire megy.
Szia Gábor! Szerintem időt tekintve már napi 20-30 perccel lehet fejlődni. Nyilván, minél magasabb szintre akar valaki jutni, ennél annál több kellene. De ami még fontosabb, az az, hogy mit és hogyan gyakorolsz. Gyakorolhatsz napi 5 órát (ahogyan én is tettem évekig), de ha rosszul csinálod (ahogyan én akkoriban), szinte alig fogsz fejlődni (ahogyan én is akkoriban). Tehát szerintem a gyakorlás minősége sokkal fontosabb, mint a mennyisége.
Ha ennyi idő alatt így megtanultál gitározni, akkor kivételes zenei tehetség vagy. De egy átlagos zeneiséggel rendelkező ember kb. a videóban megadott számok szerint fejlődik.
Évek óta szeretnék megtanulni gitározni. Ez a videó le is beszélt róla 😂 4-5 év mire egy dalt el tudok jatszani és el kezdeném élvezni is nem csak skálázgatok a kanapén?! Engem azért egy kicsit ez eltàntorított. Gondoltam hogy nem megy gyorsan és egyszerűen de ezek a számok total elvettek a kedvem is hogy belekezdjek. :(
Szia Dávid, köszi, hogy írtál! Kicsit pontosítanám, amit írtál: azt mondom a videóban, hogy már az első hónapokban sor kerül egyszerűbb dallamokra, és egyszerű akkordokkal való ritmusjáték már 2-3 év alatt szokott a legtöbb embernek sikerülni. És van, aki gyorsabban halad, persze olyan is, aki lassabban. És pont ez a lényeg. Egy olyan mentalitással lehet a gitározásban sikert elérni, hogy "kerül, amibe kerül". Nekem pl. minden hosszabb ideig tartott, mint amennyit a videóban mondtam. (A '90-es években, amikor kezdtem, sokkal kevesebb lehetőség volt a tanulásra.) De úgy voltam vele, hogy "kerül, amibe kerül", ha törik, ha szakad, megtanulok gitározni. És nem vette a kedvem, hogy lassan haladtam. (Az a bizonyos "skálázgatás a kanapén" is egy félreértés, hiszen a skálázásnak nem kell (és nem is szabadna) unalmas dolognak lennie. - De ez persze most mindegy.) Szerintem azt gondold végig, hogy mennyire fontos számodra a gitározás. Ha fontos, akkor meg fogsz tanulni, mindegy, hogy mennyi idő alatt. De az tény, hogy a gitározás nem azoknak való, akik gyors sikert akarnak.
@@gitaroznijo azóta már többször megnéztem a videót és pont erre jutottam én is, mármint hogy ha törik ha szakad akkor is megtanulok. Egyébként sem koncertre készülök csupán néhány általam szeretett dalt eljátszani mert egyszerűen szeretem a gitár hangját és biztos jó érzés lehet önállóan eljátszani azt a dalt ami éppen a fejedben szól :) viszont lenne egy kérdésem: mennyire ajánlod a kész elektromos gitarszetteket? Vagy van e valami javaslatod milyen típusú gitáron érdemes tanulni. Mert hallottam már sok helyen hogy egy silányabb minőségű hangszer választása totál elveheti a kedvünket.
@@tothdavid26 Akkor nincs mitől tartanod, vágj bele! :) A gitárválasztás szerintem teljesen attól függ, hogy milyen zenét szeretnénk játszani. Ha szereted a rock, blues vagy metal dolgokat, akkor mehet egyből az elektromos. Ha a lágyabb zenéket, akkor nejlon vagy fémhúros. Tény, hogy egy jobb hangszernek általában szebb a hangja (teltebben zeng), és még akár a játékérzet is jobb rajta. Tehát ha belefér a költségvetésbe, akkor érdemes egy amolyan középkategóriás cuccot venni (nem a legolcsóbbat - nekem a legolcsóbb volt kezdésnél, és persze azzal is lehet gyakorolni, de eléggé meglepődtem, amikor egy jobb gitár a kezembe került, hogy az mit tud az enyémhez képest).
3-5 év szerintem baromira sok, barrés akkordokhoz kvintekhez, 1-1.5 év bőven elég, még őstehetségnek sem kell lenned hozzá. 5 év után már bőven lehet szólózni, nagyjából magabiztosan.
Szia Krisztián! Köszi, hogy írtál! Hidd el, ezeket a számokat nem csak a saját példámból írtam, hanem a sok-sok (100? 200? vagy több) diákkal való foglalkozás tapasztalatából. Persze, van, akinek könnyebben megy valami, másnak meg nehezebben. Semmi gond nincs ezzel. Még azt vedd figyelembe, hogy a 3-5 év nem csak a barrés akkordokról szól. A barrés akkordok mellett ezen a szinten a diák tud különböző ritmikákkal bánni, a gitárnyakon közlekedni keresztben és hosszában, ismer a zeneelméletből dolgokat (hangnemek, skálák, stb), különböző technikákat (akkordok, kvintek, akkordbontás, váltott pengetés). Ehhez kell a 3-5 év. Nem csak a barrés akkordokról beszéltem. Önmagában 1-1 technika nem ér sokat. A gitártanulás pont attól nehéz, hogy sok képességet kell fejleszteni ahhoz, hogy az ember magabiztosan tudjon játszani. És abban van különbség az emberek között, hogy van, akinek az egyik megy könnyebben, és van, akinek a másik.
Szerintem marha lassú ez az egész amit leírtál. Jól van hogy türelemmel kell de 6 év nem kell ahhoz hogy elkezdhess tompíta játszani meg hasonlók ezt az egészet amit a videóban felsoroltál 3 év alatt könnyedén el lehet érni de lehet sokat mondtam
Köszi, hogy írtál! Szerintem nem lassú. :) Hidd el, nem csak a hasamra ütöttem, hanem gitártanárként ezt tapasztalom. Ha valaki nagy zenei tehetség, akkor elérheti 3 év alatt. De ehhez egy kivételes zenei tehetség kell. Ugyanis, nem csak magában a tompításról beszéltem. Hanem a többi zenei készségről, ami kell ahhoz, hogy a tompítást fel tudd használni. Pl. milyen akkordot vagy kvintet tompítasz? Honnan tudod, hogy melyik kvint után melyik másik szól jól? Ehhez tudni kell a hangnemeket, zeneelméletet, skálákat. Tudod, hogy egy skálából hogyan tudod megkapni azokat a kvinteket, amelyek jól szólnak tompítva? És tudod, hogy ezekre a kvintekre mit tudsz szólózni? Milyen skálát? És megtalálod ezt a skálát a teljes gitár nyakán, nem kiszámolva, hanem egyből? Ehhez kellenek az évek. Nem arról beszéltem, hogy ha csak tompítani kellene, azt mennyi idő megtanulni. Mert ha csak tompítani tudsz, azzal még nem mész semmire. És akkor még nem beszéltünk a ritmikai tudásról. (Ami nem az, hogy "rájátszom, ahogyan érzem". - Ez nem tudás.) Igen, egy kivételes zenei tehetség ezt meg tudja csinálni pár év alatt. De a legtöbbünknek ez kizárt.
gitaroznijo Én nem akarok veszekedést indítani de elmondom megint az én véleményem. Egyik, én nem csak a tompításra gondoltam csak éppen pont azt hoztam fel a másik pedig hogy nekem nem egy ismerősöm van aki 4 éve játszik és hallásból visszajátsza a sólót legalább is tudja hogy hol és mit kell játszani. Én ezzel csak arra akarok kijukadni hogy az egész amit a videódban elmondtál elérhető akár zenei tehetség akár tehetség nélkül is. Nyilván azt se tagadom hogy sok jó tanácsot osztottál meg ebben a videóban, csak leírtam hogy ehez SZERINTEM nem kell 6 év, de ne legyen igazam:)
Kedvesek- emberiek jok es erthetöek!!... az elöadasaid. Üdv.
Köszönöm! :)
Tiszteletem Csaba! Nagyon inspirálóak és informatívak a videóid! Fel is iratkoztam a kezdő gitár kurzusodra, jövőre szeretnék pár magánórát Tőled venni. Mindenképp. Üdvözlettel: Gergő
Köszönöm a bizalmadat Gergő!
Saját tapasztalatból tudom, de mástól is hallom, hogy a kulcsszám a 6.
6 év kell ahhoz, hogy ki merd jelenteni magadról, hogy tudsz játszani egy hangszeren. Fuvolista is vagyok, ezért nem gitárt írtam, de szájharmonikástól is hallottam ugyanezt.
Újabb 6 év elteltével (minél több zenével, darabbal, számmal, stb, valamint minél több zenésszel találkozol) rájössz, hogy semmit nem tudsz az adott hangszerről.
A harmadik 6-os után már kapisgálod, mit szabad játszanod, hogy elhiggyék, hogy tudsz.
A negyedik 6-os után nemcsak kapisgálod, de biztosan tudod is ezt.
Az ötödik 6-os után egyre több mindent el tudsz már játszani, egyre biztosabban látod azokat az utakat (stílusokat), amikben jelentős haladást érhetsz el. Ekkor azonban már tudod, hogy a "Tudok gitározni." mondat nem fogja elhagyni a szádat. Valamint azokat a stílusokat is tudod, hogy mi az, amiben reménytelen, hogy érdemi fejlődést érj el, ám ekkor már látod, hogy mégis kell ezeket is gyűrni. Mert minden egyes fogás, váltás, pengetés, technika, riff, stb. többé, jobbá teszi a játékod a saját stílusodban, de sosem éred el a "Tudok gitározni."-t.
Köszi, hogy írtál! Igen, 6 év azért szokott kelleni valóban, hogy egy valamilyen rálátása legyen az embernek egy hangszerre. Aztán persze határ a csillagos ég, hogy ki meddig szeretne fejlődni.Klassz, hogy ezt látod a fuvolán is (én is tanulok zongorázni is pár éve már).
Örülök, hogy leírtad, hogy ez hosszadalmas dolog. Én azt hittem mi ez nekem, hipp-hopp megtanulom. Annyira egyszerűnek tűnt belevágtam. No, de nem adom fel. három hete van még csak gitárom. Minden nap gyakorolok, pengetek.Kezdetben nagyon fájt az ujjam ,már azon túl vagyok. Nagyon klassz és csodálatos a gitár !!! Követem videóid s tanulok. Köszönöm a videóidat, nagyon jók!!!!
Szia Krisztina, köszönöm, hogy írtál!
Igen, tényleg egyszerűnek tűnhet, pedig nem az. Sok türelem és kitartás kell hozzá, de megéri!
Köszönöm az elismerő szavaidat és folytasd így tovább a gyakorlást!
Krisztina! Látom, hogy 3 éve írtad ezt a hozzászólást ide. legalábbis a UA-cam ezt írja ki. Megkérdezhetem, hogy hogy haladsz? Én most kezdtem. Egyenlőúre a lányom gitárjával, meg egy rossz akusztikus gitárral.
@@csabaambrus1708 szia Csaba! Hát még mindig nem vagyok gitáros. Sajnos bevallom ehhez a hangszerhez tanári segítség is elkelne. De még nincs időm elmenni. Mire végre rá jöttem mi is jó nekem. Annyi pengetési lehetőség van hogy csuda. az egyszerűbb akkordok lefogása. megy. meg egy két dal- de ez nagyon kevés. hosszú lenne itt leírni. magam szórakoztatására játszok. vidikből tanulok
@@krisztina64 Szia Krisztina! Köszönöm hogy válaszoltál! Én most tanulom az első akkordjaimat. Juj de nem könnyű! :) Próbálom egymás után gyorsan lefogni őket és ha sikerül, akkor örülök. No! De akkor meg a pengetéssel akadok meg. Főleg felfele. Egyszerűen nem tudom hogy jöjjek rá, hogy ne akadjon el a pengető az első húron. 😆 Tudom hogy vicces, de a legnagyobb baj az, hogy korábban eszembe sem jutott gitárt venni a kezembe. Mondták, hogy nem baj ha picit fáj az újjam vége, mert legalább meg fog keményedni a végén a bőr és akkor már nem fog fájni. Izé... A keményedés oké, de így meg tovább gyakorlok és egy idő után akkor is fáj. 🤣Nagyon kíváncsi vagyok, mire vagyok képes. Mondjuk, egy év múlva, túl leszek-e ezeken a vicces dolgaimon. Nekem lett tanárom. És Csaba leckéit is gyakorlom. Szerintem be is fizetek majd rá, csak picit még gyakorlom a mostaniakat.
@@csabaambrus1708 menni fog. Most kevesebb időm van pengetni. Van hogy hetek telnek el. Családi dolgok. No de örülök ha ismét próbálkozhatok játszomamit már tudok.
Hello, Csak azert szolok hozza a temahoz, hogy megkoszonjem a videoidat. Majd 20 eve egyszer mar belevagtam, de par honap utan fel is adtam. Most eldontottem, hogy nem hagyom abba. A csatornadon talalhato videok ravilagitottak arra a rengeteg hibara, ami miatt anno nem sikerult szamottevo fejlodest elernem honapok alatt. Ezzel szemben most 1-1 rovid, maximum 1 oras celiranyos gyakorlas soran tobbet "haladok", mint anno hetek alatt. Igaz, akkor meg nem volt ennyi minosegi anyag fellelheto, valamint en is erettebben allok a dologhoz. Biztos vagyok benne, hogy a "segitsegeddel" hamarosan eljutok arra a szintre, hogy egy nehany egyszeru dalbol allo repertoart uzembiztosan eloadjak. Koszonom, Udv, Santha Tibor
Teljesen úgy van, ahogyan írod, hogy célirányos és minőségi gyakorlással sokkal jobban lehet haladni, mint ezek hiányában. Örülök, hogy érzed a fejlődést! Így tovább!
Tegnap kezdtem életemben először gitáron tanulni, csak úgy magamtól. Persze bénázom, de örülök, hogy ilyen hasznos videókat találhatok, mint amelyeket te is készítettél. Nekem sokat segít! Köszönöm! A te videód vezetett rá arra, hogy rettenetesen rosszul fogom a gitárt. Megfojotottam.:)
Szia, köszönöm a visszajelzést, örülök, hogy tetszenek a videóim! Igen, a laza és könnyed tartásnak az elsajátítása nagyon fontos. Csak így lesz a gitárjáték is könnyed.
Helló! Hogy állsz vele két év után? :-)
Melyiken jobb könnyebb megtanulni gitározni?A dob vagy az elektromos giáron?
Szia, szerintem csak attól függ a dolog, hogy milyen zenét akar az ember játszani. Ahhoz érdemes gitárt választani. Mindkét gitártípusnak megvan a maga kihívása. De ha az ember alaptechnikája jó, akkor teljesen mindegy, hogy melyiket gyakorol.
Köszönöm szépen! Nagyon összeszedett és hasznos videó volt!
Köszönöm a visszajelzést, örülök, hogy hasznosnak találtad!
Nagyon jók ezek a videók, mert sajnos nem mindenki tud (időhiány, munka ,család stb.) gitártanárhoz eljárni. Jók az online lehetőségek, sokat lehet tanulni belőle. Az 5-6 év kissé elszomorító, de minden út az első lépéssel kezdődik, meg az elhatározással, hogy végig csináljuk. Szerintem a legfontosabb az akarat mellett, az, hogy alázattal és szeretettel álljunk neki a tanulásnak, és szánjunk rá időt.
Szia László, köszi, hogy írtál!
Megértem, amit írsz. És teljesen igazad van az elhatározással, szemlélettel, amit írtál.
Azért csináltam a videót meg ezekkel a számokkal, mert mivel tanítok is, így azt is tudom tapasztalatból, hogy az is el tudja venni a gitárosok lelkesedését, ha irreális elvárásaik vannak (pl. megtanulni gitározni fél év alatt). Szerintem jobb az, ha az ember látja egy dolog valós nehézségét, mintha téves elképzelései vannak valamiről.
És persze a 6 év sem úgy zajlik, hogy addig az ember semmit nem tud eljátszani. A fejlődés folyamatos nyilván, kezdetben egyszerűbb, majd apránként mind komolyabb dolgokat el tud az ember játszani.
Hidd el, ha megvan a szorgalom, kitartás, és a zene szeretete, elröppen az a pár év.
Köszönöm!
Nincs mit! :)
Szia Csaba. Nagyon jó ez a videó mert így leellenőrízhettem magam, hogy hol tartok épp. Hát nagyon az elején bár csak 3 hónapja kezdtem el gitározni tanulni. Sajnos egyedül itt a UA-cam-rol nézegetem a leckéket - videókat és össze-vissza tanulok. Persze nagyon lassan 😥. Tudom, hogy oktató nélkül ez nagyon lassan és bizonytalanul fog menni de nem adom fel. Köszi a videókat ez is nagy segítség nekem. Ha esetleg adnál ötletet, hogy hogyan fejlődhetnék tovább azt megköszönném.
Szia Sándor, köszönöm, hogy írtál! Ajánlom a Kezdőgitártréninget. Mindenféle leckét találsz benne, fokozódó nehézségi szinten (húrbiztonság, ritmikák, váltott pengetés, dallamok, akkordok, stb). Megtalálod a linket a videó alatt.
@@gitaroznijo Köszönöm a gyors választ Csaba!
@@sandororsos1902 Szívesen!
Csabát csak ajánlani tudom.
@@norberttoth6699 Köszönöm Norbi!
Szia Csaba! Nagyon jó támpont nekem ez a videó. 5-6 év... Megpróbálom tartani a tempót. Megvan a cél. Vagy akár kihívás? Nem tudom. Úgy gondolom, hogy ugyan elkésve már vagyok egy kicsit, de ha nem próbálom meg, akkor biztosan nem fogok tudni soha gitározni.
Köszönöm Csaba! Úgy van, ahogyan írod, a legfontosabb, hogy elkezdje az ember.
Valahogy éreztem, hogy nem volt a legbölcsebb döntés a Temesvári vasárnappal és a Black sabbath Paranoiddal kezdeni. :D Amúgy jók a videóid, sokat lehet belőlük tanulni. :)
Örülök, hogy segítenek a videóim, köszönöm a visszajelzést. Igen, kezdésnek jobb könnyűvel kezdeni. :)
Szia. nagyon jo a video .siettettem eddig de jo tudni, hogy nem kell pár honap alatt tábor tűz mellett játszani!
Szia Péter, köszönöm a visszajelzést. Igen, pontosan így van, hogy nem kell siettetni.
Bocsi azt akarom kérdezni a videóidat milyen sorrendben kell/kellene nézni? Nagyon jók megtetszettek ezért kérdezem:)
Szia Bence, bocsánat a kicsit megkésett válaszért, valamiért nem vettem észre a hozzászólásod. Azt javaslom, hogy a csatornámon nézd meg a kezdőknek szánt lejátszási listát. Abban vannak a direkt kezdőknek szánt leckék, azokkal kezd mindenképpen. Ott a leckék egy része számozva is van.
A másik, hogy csekkold le a Kezdőgitártréninget is. Ott csak követned kell a leckesorrendet, amit úgy állítottam össze, hogy fokozatosan nehezedjenek.
Üdv Csaba , 42 éves vagyok , nagyon megfogott a gitározás azon belül is az elektromos gitározás ! Még életemben nem gitároztam szeretnék megtanulni , lehet egy kicsit későn de egy amatőr szintem jó lenne ! :-) Szerinted Full kezdőként kezdésként milnyen elektromos gitár lenne jó nekem ? Kfir Ochaion ő brutál jól játszik , gondolom több éve játszik , és napi több órát . Köszönöm a válaszod !
Szia Gábor! Köszönöm, hogy írtál! Sosem késő, mindent bele! Kfir nem kezdő, hidd el, hogy nem is években, hanem évtizedben mérhető a gitáros tapasztalata.
Elektromosban szerintem annyi a lényeg, hogy - ha a költségvetésbe belefér - akkor egy közepes kategória legyen (kb. 50e-60e-től kezdődnek ezek). Tehát, hogy ne a legolcsóbb legyen. A márkája attól függ, hogy milyen zenére kellene, pl. lágyabb rock lehet, lehet olyan Fender forma (single pickup), keményebbhez dupla hangszedős.
@@gitaroznijo köszönöm a válaszod !Te itt milyen fajta gitárral játszol ?
😉
Kedves Csaba szeretnék e kurzust töled megvásárolni de engem most a skálázás érdekelne van olyan?? Köszi elöre is.Üdv. Márta
Kedves Márta, magukat a skálaformákat megtalálod itt a csatornámon is. Nézd meg kérlek a Gitár skálák nevű lejátszási listát, van benne több videó is a skálákról (konkrétan a skálaformákról), és a skálák működéséről is. Ha a felhasználásukban is szeretnél segítséget, akkor egyelőre a pentatonnak kapcsolatban van kurzus, ez a Mágikus Blues Szóló Biblia, ami blues, blues-rock környezetben mutatja be a pentaton skála működését (sok minden más mellett).
köszi a videót,egy kérdés,a Black Sabbath Paranoid-nál,a palm mute-ot,ott sima lefelé pengetéssel csinálom?mert valahogy a fel le pengetés ott nem igazán jőn őssze,persze tompítás nélkűl jó,de itt egyáltalán muszáj e fel le,mert pl az Iron Maiden Fear of the darknál
3 33 5 55
1 11 3 55 ezeknél megy mert a ritmika itt más
Igen, csak lepengetés. Ha belefér a tempóba, akkor metal stílusban lehet csak lepengetéssel játszani.
@@gitaroznijo köszönöm
@@csabab.5689 Szívesen, hajrá!
Szia. Én kb december óta kezdtem akusztikuson, pár dalt tabról kb 4-5 öt megtanultam (valamelyiket elejétől végéig, valamelyiknek csak a refrént stb-t.) , és pár akkordot is. Úgy érzem a tanult dallamok után is sokat tanultam lefogást stb-t.
Igazából nekem nagyon monoton ha csak a fogást, és pengetést nyúzom dallam nélkül.
Szerinted dallam játék után is meglehet tanulni a (főbb)szinteket?
Ha nem a technika a fő törekvés hanem a dallam lejátszása? (persze végigpróbálok szinte minden lefogási technikát egy dallamnál, h melyik a jobb/kényelmesebb)
És most 1 hete kezdtem elektromos gitáron. Meglepetésemre milliószor könnyebb, kényelmesebb egy akusztikushoz. Nem kell olyan erősen fogni a húrt, keskenyebb nyak stb. Így még könnyebben tudok szerintem tovább tanulni.
A másik kérdésem hogy egy elektromos ki tudja váltani az akusztikusom? Mert akkor igazából eladnám. :D
Gondolok itt az ujj , (egyszerre) több ujjas, körmös, pengetésre, mintha össze csípném az ujjam, és úgy pengetek akusztikuson, egy dallamot. Hogy ezt elektromoson ki lehet tanulni? Mert ott a vékony húr miatt annyira nem merem.
Pl akusztikuson ezt könnyen lejátszom hogy egyszerre 3 újpengetés, majd 1-3-2-vel és így tovább. Ez elektromosan szokás/megoldható?
e----------------
B|--1---0-1-3---
G|----------1----2-
D|--2------2-----
A|-------------0---
E|--0---------------
Szia, köszi, hogy írtál!
A könnyebb válasz a gitárokkal kapcsolatos. Egy elektromos hangzásában lesz mindig más, mint egy akusztikus. Tehát a hangzás a fő szempont. Technikailag bármit meg lehet egy elektromoson csinálni, mint egy akusztikuson (csak éppen nem mindent szoktak, pont azért, mert bizonyos dolgok az akusztikuson szólnak jól). Csak éppen másképpen fog szólni. Akkordbontást simán lehet elektromoson is csinálni.
Az a gond a dallamokkal (legalábbis szerintem), hogy sokszor nehezebb technikákat is tartalmaznak. Tehát a dallamokat nem azért írják, hogy gitárosok (pláne kezdő gitárosok) fejlődjenek velük. Nem ez volt a céljuk. Ezért szerencsésnek kell lenned, vagy nagyon értened kell a dolgodat, hogy olyan dallamokat találj, ami pont a szintednek való.
Másrészt, ha a célod az, hogy megértsd a zene működését, akkor csak a dallamok ebben egy szint után nem fognak segíteni. Kell, hogy értsd a skálákat, hangnemeket, akkordok felépítését, működését, stb. Tehát ez a célodtól függ. Attól, hogy fontos-e számodra, hogy megértsd a zene működését.
Szia! Én egy kicsit soknak találom az itt felsorolt időt. De én csak magamból indultam ki és én nem is haladtam a felsoroltak szerint sorban. Mivel az elején könyvből majd csak a saját fejem után menve és minden nem tiszta dolognak sok helyről utánanézva tanultam meg, nem igazán tudtam magam ilyen módon beszintezni. 1 éve tanulom már a gitározást és mégis a barrés akkordokat váltani is tök jól tudom, bontani is, a zeneelméleti részét abszolút értem, miközben a pengetés irányát egyáltalán nem követem, úgy pengetem ahogy érzésből jön. Lehet hogy ez abból a szempontból más, hogy én már 8 éve tanulok egy másik hangszeren. Egy dolog biztos, a videók sokat segítenek. Köszönöm!
Szia Dániel, persze, az emberek másképpen fejlődnek. Van, aki könnyebben, más kevésbé. Ha tanulsz más hangszeren, az is biztosan segít. Én is tanulok zongorázni is már pár éve, pontosan érzékelem, hogy jobb kezem (amivel pengetek) mennyivel ügyesebb lett. Köszi, hogy írtál, és a visszajelzésed!
Szia!
Nagyon hasznos volt a videód. Én soha nem jártam tanárhoz, tavaly vettem egy klasszikus gitárt, és siettettem a lépéseket. (A vége az lett, hogy abbahagytam.) Idén újrakezdtem, de ez most nem is lényeg a kérdésemhez. Van hangoló készülékem, és C-re van hangolva a gitár, minden húr tiszta a műszer szerint, de az összkép mégis hamiskás. Nem tudom mi okozza, de sokszor türelmetlen vagyok emiatt, és persze nincs sikerélményem. Tudnál valamit tanácsolni, vagy tudod mi lehet a hiba?
Szia, köszi, hogy írtál, és klassz, hogy megint belevágtál a gitározásba!
A kérdésedre válaszolva, ha komolyabb a baj, akkor a gitár nyaka van elállítódva, ezért szól hamiskásan. De ha tavaly vetted, akkor azért ezt nem hiszem. Azt nem értem, amit írtál, hogy C-re van hangolva a gitár. A mély húrok felől kiindulva ezekre a hangokra kellene hangolni a húrokat: E-A-D-G-H-E (a H-t a külföldi hangolók B-nek mutatják).
Szóval inkább a hangolás lehet, de persze biztosan nem tudom sajnos...
@@gitaroznijo A C-re hangolást úgy értettem, hogy a hangoló a jobb alsó sarkában ír betűket, mint pl.: V, U stb. Az van nekem C-re állítva, és úgy értettem, hogy ahhoz van hangolva a gitár. :D Köszönöm, hogy válaszoltál.
a c szerintem cromatick kromatikus hangolás
Sziasztok. 40éves vagyok. Szeretnék megtanulni gitározni,jól.Nyílván nem lesz zenekarom, de ettől függetlenül jól, magas szinten szeretném művelni. Szerintetek van értelme belevágnom? Köszi.
Szia, köszönöm a kérdésed. Szerintem azt érdemes átgondolnod, hogy vállalod-e azt az áldozatot, ami a gitártanulással jár. Felnőttként család, munka mellett nehezebb időt szakítani a tanulásra, de ezt az időt mindenképpen bele kell rakni, mert másképpen nem megy.
Továbbá, ha magas szinten akarod művelni, akkor segítség is fog kelleni, ami szintén időbe és pénzbe kerül.
Ezeket gondold át szerintem, és ha vállalod ezeket, akkor miért ne lenne értelme belevágnod?
@@gitaroznijo nagyon köszönöm a válaszod. 🙂Család nem akadály, én beleteszem az éveket ha látom, érzem magamon a fejlődést. 🙂
Hajrá, sok sikert hozzá!
Jó napot. 8 éve játszom kürtön, és nem rég kezdtem el gitározni, de eddig csak 2 gitár órám volt, és 2 napja kezdtem el itthon gyakorolni. Az lenne a kérdésem, hogy önállóan meglehet-e tanulni a ,,tábortüzes" szinten? Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlöm, köszönöm, hogy írt! Megtanulni meg lehet általánosságban. Csak hát a kérdés az, hogy az egyes emberek esetében ez mennyire van így. Ha valaki zeneileg tehetséges (jó a hallása, ritmusérzéke, mozgáskoordinációja), van rá ideje, hogy rájöjjön a zene és a gitár összefüggéseire, akkor az meg tudja oldani egyedül is. Csak ez elég ritka eset szokott lenni, mivel sok dolog összefüggéséről beszélünk.
Ha van kedve, nézze meg a Kezdőgitártréning ingyenes leckéit, abban van ritmus is, akkordok is, pengetések is, le tudja mérni, hogy mennyire megy.
@@gitaroznijo Köszönöm szépen a válaszát és tanácsait!
Szia Csaba!
Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi időt kellene napi szinten gyakorolni ahoz, hogy jól tudjak gitározni?
Szia Gábor! Szerintem időt tekintve már napi 20-30 perccel lehet fejlődni. Nyilván, minél magasabb szintre akar valaki jutni, ennél annál több kellene. De ami még fontosabb, az az, hogy mit és hogyan gyakorolsz. Gyakorolhatsz napi 5 órát (ahogyan én is tettem évekig), de ha rosszul csinálod (ahogyan én akkoriban), szinte alig fogsz fejlődni (ahogyan én is akkoriban). Tehát szerintem a gyakorlás minősége sokkal fontosabb, mint a mennyisége.
Köszi szépen 😊
2-3 év alatt rendesen tudok gitározni minden hangból illetve szólózni tudok bármilyen alapra. Kicsit az a 2-3 év sok
Ha ennyi idő alatt így megtanultál gitározni, akkor kivételes zenei tehetség vagy. De egy átlagos zeneiséggel rendelkező ember kb. a videóban megadott számok szerint fejlődik.
Évek óta szeretnék megtanulni gitározni. Ez a videó le is beszélt róla 😂 4-5 év mire egy dalt el tudok jatszani és el kezdeném élvezni is nem csak skálázgatok a kanapén?! Engem azért egy kicsit ez eltàntorított. Gondoltam hogy nem megy gyorsan és egyszerűen de ezek a számok total elvettek a kedvem is hogy belekezdjek. :(
Szia Dávid, köszi, hogy írtál! Kicsit pontosítanám, amit írtál: azt mondom a videóban, hogy már az első hónapokban sor kerül egyszerűbb dallamokra, és egyszerű akkordokkal való ritmusjáték már 2-3 év alatt szokott a legtöbb embernek sikerülni. És van, aki gyorsabban halad, persze olyan is, aki lassabban. És pont ez a lényeg. Egy olyan mentalitással lehet a gitározásban sikert elérni, hogy "kerül, amibe kerül". Nekem pl. minden hosszabb ideig tartott, mint amennyit a videóban mondtam. (A '90-es években, amikor kezdtem, sokkal kevesebb lehetőség volt a tanulásra.) De úgy voltam vele, hogy "kerül, amibe kerül", ha törik, ha szakad, megtanulok gitározni. És nem vette a kedvem, hogy lassan haladtam.
(Az a bizonyos "skálázgatás a kanapén" is egy félreértés, hiszen a skálázásnak nem kell (és nem is szabadna) unalmas dolognak lennie. - De ez persze most mindegy.)
Szerintem azt gondold végig, hogy mennyire fontos számodra a gitározás. Ha fontos, akkor meg fogsz tanulni, mindegy, hogy mennyi idő alatt. De az tény, hogy a gitározás nem azoknak való, akik gyors sikert akarnak.
@@gitaroznijo azóta már többször megnéztem a videót és pont erre jutottam én is, mármint hogy ha törik ha szakad akkor is megtanulok. Egyébként sem koncertre készülök csupán néhány általam szeretett dalt eljátszani mert egyszerűen szeretem a gitár hangját és biztos jó érzés lehet önállóan eljátszani azt a dalt ami éppen a fejedben szól :) viszont lenne egy kérdésem: mennyire ajánlod a kész elektromos gitarszetteket? Vagy van e valami javaslatod milyen típusú gitáron érdemes tanulni. Mert hallottam már sok helyen hogy egy silányabb minőségű hangszer választása totál elveheti a kedvünket.
@@tothdavid26 Akkor nincs mitől tartanod, vágj bele! :) A gitárválasztás szerintem teljesen attól függ, hogy milyen zenét szeretnénk játszani. Ha szereted a rock, blues vagy metal dolgokat, akkor mehet egyből az elektromos. Ha a lágyabb zenéket, akkor nejlon vagy fémhúros. Tény, hogy egy jobb hangszernek általában szebb a hangja (teltebben zeng), és még akár a játékérzet is jobb rajta. Tehát ha belefér a költségvetésbe, akkor érdemes egy amolyan középkategóriás cuccot venni (nem a legolcsóbbat - nekem a legolcsóbb volt kezdésnél, és persze azzal is lehet gyakorolni, de eléggé meglepődtem, amikor egy jobb gitár a kezembe került, hogy az mit tud az enyémhez képest).
Most tanulok én is pont erre gondoltam de én nem adom fel sok videót néztem de ez a srác magyarázza el a legjobban
3-5 év szerintem baromira sok, barrés akkordokhoz kvintekhez, 1-1.5 év bőven elég, még őstehetségnek sem kell lenned hozzá. 5 év után már bőven lehet szólózni, nagyjából magabiztosan.
Szia Krisztián! Köszi, hogy írtál!
Hidd el, ezeket a számokat nem csak a saját példámból írtam, hanem a sok-sok (100? 200? vagy több) diákkal való foglalkozás tapasztalatából. Persze, van, akinek könnyebben megy valami, másnak meg nehezebben. Semmi gond nincs ezzel.
Még azt vedd figyelembe, hogy a 3-5 év nem csak a barrés akkordokról szól. A barrés akkordok mellett ezen a szinten a diák tud különböző ritmikákkal bánni, a gitárnyakon közlekedni keresztben és hosszában, ismer a zeneelméletből dolgokat (hangnemek, skálák, stb), különböző technikákat (akkordok, kvintek, akkordbontás, váltott pengetés). Ehhez kell a 3-5 év. Nem csak a barrés akkordokról beszéltem.
Önmagában 1-1 technika nem ér sokat. A gitártanulás pont attól nehéz, hogy sok képességet kell fejleszteni ahhoz, hogy az ember magabiztosan tudjon játszani. És abban van különbség az emberek között, hogy van, akinek az egyik megy könnyebben, és van, akinek a másik.
Meg nem mindegy hogy valaki eljár heti 1 órára , vagy napi 4-5-6 órákat gyakorol
Bocsesz rossz passzban voltam és ezért voltam ennyire bunkó. SAJNÁLOM
Köszi, semmi gond.
Szerintem marha lassú ez az egész amit leírtál. Jól van hogy türelemmel kell de 6 év nem kell ahhoz hogy elkezdhess tompíta játszani meg hasonlók ezt az egészet amit a videóban felsoroltál 3 év alatt könnyedén el lehet érni de lehet sokat mondtam
Köszi, hogy írtál!
Szerintem nem lassú. :) Hidd el, nem csak a hasamra ütöttem, hanem gitártanárként ezt tapasztalom.
Ha valaki nagy zenei tehetség, akkor elérheti 3 év alatt. De ehhez egy kivételes zenei tehetség kell.
Ugyanis, nem csak magában a tompításról beszéltem. Hanem a többi zenei készségről, ami kell ahhoz, hogy a tompítást fel tudd használni. Pl. milyen akkordot vagy kvintet tompítasz? Honnan tudod, hogy melyik kvint után melyik másik szól jól? Ehhez tudni kell a hangnemeket, zeneelméletet, skálákat. Tudod, hogy egy skálából hogyan tudod megkapni azokat a kvinteket, amelyek jól szólnak tompítva? És tudod, hogy ezekre a kvintekre mit tudsz szólózni? Milyen skálát? És megtalálod ezt a skálát a teljes gitár nyakán, nem kiszámolva, hanem egyből?
Ehhez kellenek az évek. Nem arról beszéltem, hogy ha csak tompítani kellene, azt mennyi idő megtanulni. Mert ha csak tompítani tudsz, azzal még nem mész semmire.
És akkor még nem beszéltünk a ritmikai tudásról. (Ami nem az, hogy "rájátszom, ahogyan érzem". - Ez nem tudás.)
Igen, egy kivételes zenei tehetség ezt meg tudja csinálni pár év alatt. De a legtöbbünknek ez kizárt.
gitaroznijo Én nem akarok veszekedést indítani de elmondom megint az én véleményem. Egyik, én nem csak a tompításra gondoltam csak éppen pont azt hoztam fel a másik pedig hogy nekem nem egy ismerősöm van aki 4 éve játszik és hallásból visszajátsza a sólót legalább is tudja hogy hol és mit kell játszani. Én ezzel csak arra akarok kijukadni hogy az egész amit a videódban elmondtál elérhető akár zenei tehetség akár tehetség nélkül is. Nyilván azt se tagadom hogy sok jó tanácsot osztottál meg ebben a videóban, csak leírtam hogy ehez SZERINTEM nem kell 6 év, de ne legyen igazam:)
@@azkomoly5360 kivételek mindig vannak . Tehetség, szorgalom és megfelelő technikai gyakorlás kérdése
ye ye ye
😂😂
O-o-o-oké