Bylo by zajímavé vidět okál v průběhu rekonstrukce s komentářem pana Šimka. To znamená odkrýt stěny a komentovat co jak je udělané, co jak opravit a posoudit z pohledu dneška. Potencionální kupující, nebo majitel co chce v okále dělat rekonstrukci by věděl do čeho jde. Máte výborná videa. Děkuji za váš čas s natáčením.
Z 90% jsou izolace v pričkach (vata) nevyhovujici, rozpadla, obklopena alobalem. Proto maji Okály velke uniky tepla. Puvodni okna, spatna izolace a nedostatečné zatepleni stropu = velke naklady na otop. Elektoinstalace je v mědi tazena dvojlinkou. Na dnesni dobu taky nevyhovujici. Prohnile pricky za vanou, podlahy taky zadna slava. Ale vse se da hezky z rekonstruovat, a vysledek je k nepoznani a stoji za to.
Právě provádím rekonstrukci okalu, mám mnoho fotek. Komplet opláštění pryč. Vata po 30 letech to má za sebou. Ale konstrukce je netknutá, krásné vyschlá. Nikde žádná plisén.
@@tomasrichter5924 ano vata po 30letech ma vse nejlepsi za sebou. Pokud spatnou udrzbou nezatekalo do obvodovych sten, mezi okny, za vanou a pod. Tak kontrukce byva naprosto v poradku. Vetsina dela udrzba. Neudrzovane okaly = katastrofa. Ale i takova katastrofa se da zachranit. Ja zacnu taky rekonstrukci okalu tak to budu dokumentovat. 😊 Praci zdar a at se dilo zadaří 🤟
Když se na to tak dívám, tak si nemůžu pomoct, ale vypadá to zevnitř jak panelákový byt z osmdesátek, který jsem nedávno koupil. Jasně, asi se s tím něco udělat dá, ale jde o ten první dojem.
Vážený pane Šimku, normálně to nedělám ale dávám vám ,,like" líbí se mi váš nezdolný zápal pro dřevostavby... v oboru se vyznám a chápu výhody i nevýhody dřevostavby... Můj vlastní dům je takový hybrid, půl dřevostavba navlečená na ocelobetonovém skeletu, čímž jsem řešil obvyklý problém všech dřevostaveb a to tepelnou akumulaci..
Máme taky okal, minulý rok jsme ho koupili a udělali celkovou rekonstrukcí. Máme to zateplený vatou. Některé okna jsme dali pryč, místo garáže mame kuchyň. Elektrika, voda, podlahy prostě všechno novy a na vytápění mame tepelný čerpadlo. Na stěnách mame všude sádrokarton. Teď když to mame hotové, tak to vypada, jak novostavba.
Zdravím čaká ma rekonstrukcia okalu čo sa týka obvodovych stien mám v pláne všetko zhodiť zvonku aj zvnutra chcel by som ísť cestou difuznej otvorenosti vedel by mi niekto poradiť akú zvoliť skladbu obvodovych stien na tento typ stavby
Akurát jeden rekonštruujem. Všetko som otvoril. Nakukol do každej špáry. Okrem nosnej stredovej priečky a obvodovej DTD 32mm (25 + 2x3,3mm) vnútorného opláštenia som vytrhal všetko. Obvodové steny som otváral zvonka. Drevená rámová konštrukcia je ako nová. Problém je že iba 90mm hĺbka, takže som spravil aj vnútorné predsteny 60mm a zvonka pridám 20cm izolant. Jedine čo bolo na výmenu je časť opláštenia kde zatieklo pod obklad v časti kde bola pôvodná vaňa. Aj tak na to že tam nebola žiadna hydroizolácia a obkladačky boli nalepené priamo na drevené opláštenie, tá stena nebola taká hrozná, zrejme tomu pomáhalo, že steny mali iba spomínanú 9cm hrúbku a zvonka bola tenká DTDčka a odvetrávaná fasáda, takže v podstate difúzne otvorená skladba.. vhlkosť mala kam odísť..
@@qizosvk Však aj spravil, k videím se dostanete po kliknutí na ikonku či záhlaví jeho příspěvku. Skvělá práce, o dost jsem si vyjasnil představu o tom, co je uvnitř stěn OKALu.
Zrovna jsme jeden koupili, vypadá celkem v pohodě a procházel sem ho Vaším standardem pane Šimek.. nejlepší bylo,ze realitka tvrdila,ze je to dřevostavba RD Rýmařov a jak je po reko,tal samozřejmě meli tendenci,rikat,ze je to úplně nový 🤣🤣🤣
@@jirkacojetipotom2192 ano, jenom ta prezentace v inzerátu byla "moderní dřevostavba RD Rýmařov" pak jsem volal makléři a říkám: je to okál? On: nee....nevim...
Může mi někdo prosím vysvětlit v čem je výhoda dřevostavby oproti zděnému domu? Ať přemýšlím jak přemýšlím tak mě nenapadá ani jedna 😁 levnější to není, komfortní taky ne, tak proč vůbec existují?
No levnější to být může (nebo by tedy aspoň mělo) a mělo by to být i rychle postaveno a mělo by to mít "tenčí stěny". Ovšem jinak souhlasím, že moc výhod (pokud nějaké) to nemá.
Jane, tady jsou spíš příznivci dřevostaveb a tak jste se s provokací nějak nechytnul. /stačí si snad dotaz zadat do vyhledavače, ne?/ Hlavně se podívejte, jak se staví třeba v Dánsku, Norsku ap. Jak jim dřevostavby vymluvit nevím, ať přemýšlím jak přemýšlím tak mě nenapadá nic. Jinak mezi svátky přijeli známí na chalupu s návratem v neděli druhého ledna. /dům špalet. okna, stěny skoro metr/ Protopili skoro celou zásobu paliva, nevydrželi ani do Silvestra. A to přijeli kvůli tomu, že je abnormálně teplé počasí. A jak větrat zatuchlinu, když venku je vlhkost 95 %? Plánují malou dřevostevbu - vestavbu v hosp. objektu jako vejměnek a dům nechají dětem, o prázdninách je chlad výhodou. Mějte se a smějte se.
@@hout4897 já nejsem příznivcem ani jednoho a ani se nesnázím někomu něco vymlouvat. Mě vážně zajímá důvod proč to vlastně existuje. Jako provizorní bydlení si to dovedu představit ale na trvalo ne. Dobře postavený cihlový dům a dobře postavena dřevostavba se srovnat dá ale vy srovnávate 100 let starý vlhký dům a novostavbu ze dřeva. Já teď dům rekonstruuji svépomocí a kombinuju spoustu způsobu z důvodu snížení nákladů. Takže mám dole dům a na něm vlastně drevostavbu a z toho důvodu se pozastavuji nad tím proč to lidé vůbec staví. Jasně bylo to rychlé ale to je asi tak vše. Měl jsem strach z požáru tak jsem si dal záležet na elektroinstalaci a použíti nehořlavých materiálů a nakonec je to dražší než bych to dělal z cihel.
@@jannovak1490 Já tedy jako laik vidím: cihla - výhody: vydrží věčně - tzn klidně i vnoučata si udělají reko, nemusím se bát že mi projede auto stěnu, přirozeně odhlučněné, izoluje přirozeně i v horku, pocit něčeho solidního - cihla nevýhody: dlouhá stavba. dřevo - výhody: rychlá stavba, levnější o pár set tisíc což není nejvější náklad. dřevo - nevýhody: hlučné, vše bude slyšet, požár - hoří vše, bude prolínat voda někde v příčce a shnije mi nosná stěna, jak asi vypadá dřevotříska (vidím všude OSD desky tak to není dřtevo ale z půlky lepidlo) po 50. letech?.... Nezlobte se na mě ale za těch uspořených pár set tisíc to nestojí. Dnes jsou beztak nejdražší pozemky.
Hned na začátku jde vidět, že rekonstrukce by mohla být udělaná kvalitně. :D kontrolovaný dům ma jako jediný velkou vrstvu sněhu na střeše. (malé uniky tepla do střešních prostor, sníh taje pouze vlivem venkovní teploty nikoli ohřevem z konstrukce domu)
Jako vlastník OKALu Vám pane Šimku děkuji za toto video. Možná mi v něm chybí informace, jak je řešena izolace OS, jaká to může mít úskalí a jak to řešit správně. Chápu ale, že to spíš nebylo záměrem tohoto videa. Níže to trochu rozebíráme v diskusi s Tomášem V (vlákno začalo problematikou formaldehydu), ale věřím, že Vy se svými zkušenostmi, byste k tomu měl určitě co říci.
Fasada, okna, zatepleni, foukana izolace a pod. se da na zelenou usporam. Navratnost tam je. Zbytek je uz o tom co kdo z majitelu chce za materialy.kvalitni jsou pochopitelně drachší bezpochyb. Ale pri rekonstrukci na baracku proč šetrit?
A podle Vás jsou tyto rekonstrukce vhodné pro tyto typy domů? Uvnitř desky slepené lepidlem, který uvolňuje formaldehyt a z venku azbest...Na to dáme polystyren vyměníme okna a rád bych viděl kvalitu vzduchu uvnitř budovy.
Souhlas, já osobně doporučuji všem kteří dělají velké rekonstrukce, kde je výsledkem velmi těsná stavba, aby tam dali aspoň základní řízenou ventilaci či pasivní rekuperaci. Celková cena se tam už ztratí.
Azbest se vyhodí, dovnitř se dají nové sádroše a hotovo. Kolega má finský domek a velmi jednoduchá rekonstrukce, vnitřky vyškubal dal novou vatu na to parošku z venku 20cm polystyrenu natáhl elektriku a vodu a hotovo. Na jaře koupil půl domku za 800 přes léto do toho 600 sypnul a na podzim už bydlel v novém.
@@petrberanek8071 Tak je potřeba si uvědomit, kolik Vás ekologická likvidace takové fasády z Azbestu bude stát. Musí to dělat firma na to proškolená...jinak pěkná pokuta. A pak si spočítat kolik Vás bude nový plášť stát. Dovnitř SDK....sice ano, ale pokud necháte vnitřní opláštění, tak musíte udělat dost dobrý parotěs. Jinak ten formaldehyd si i přes ten sádroš pěkně užijete. Nebo ty vnitřní desky taky demontovat....další náklad.
3 роки тому+3
@@MySlammin Otázka je koľko formaldehydu sa ešte môže odparovať po 40rokoch. Chcelo by to meranie. Parotes je jednoduchá záležitosť, cena fólie na cele podlažie ma stála pár desiatok cca 200-300euro, už si nepamätám presne. Zvonka zateplenie je táká istá investícia ako pri každom starom nezateplenom dome.. No a ten azbest. Dole sa dá dať bez toho aby sa poškodil, treba nájsť skrutky a opatrne ich vybrať a platne spustiť dole bez poškodenia. Ostáva potom už len odvoz a ten je samozrejme voči iným odpadom pálka ale v kontexte celého rozpočtu na dom a rekonštrukciu to zase až také hrozne nieje. Ceny sa líšia od lokality..
3 роки тому+4
můžu vás ujistit, že formaldehyd dávno vyprchal jestli tam nějaký byl. Azbest venku musíte odstranit stejně jako na domě s azbestovou střechou. Prostě koupíte dům a musíte se s tím poprat. Kéž by v dnešní době mohl člověk vybírat jaký dům a v jakém stavu ho koupí.
Jenže zajíc v pytli může být trošku jinde než v kosmetice. Rozhodně bych řešil azbest, formaldehyd. Většina potenciálních zájemců o koupi o tom nemá ani páru. Škoda, že ve videu nebylo poukázáno na zásadní problém těchto staveb.
Rekonstrukce musí přijít po 30 letech? Tak to pěkně děkuju. Já bych chtěl dům který bude aspoň 100 let starý a bez rekonstrukcí. (kromě vnější omítky a střechy).
9 місяців тому+1
vy budete člověk, který by chtěl auto bez servisu 20 roků, spotřebiče v kuchyni 15 roků bez výměny a mohl bych pokračovat. Každý stavební materiál časem degraduje nehledě na to, že ikdyby třeba koupelna nepotřebovala po 25 letech servis, tak ten design a vše kolem bude tak oldschool, že to člověk stejně nechá předělat. Chodím po domech ze začátku milenia (koupě přes realitku) a v koupelnách á la mozaika nejlépe s oranžovými obklady a wc kombi, byste nechtěl bydlet. Takže když bychom se spolu podívali na 100 roků starý dům, čili postavený mezi válkami, věřte mi, základy mělké, věnec jako by nebyl, rákosové stropy, hydroizolace jako by nebyla, okna možná původní, nízké stropy, malá okna....čili zbořit a radši stavět znova.
@ No tak já mám pračku Tatramat z roku 79, ledničku Calex taky asi tak starou, v koupelně karmu z roku 1980 atd. Ale koupelnu bych nechtěl novější než z 50. let, ideálně prvorepublikovou. A WC kombi bych rozhodně nechtěl, nádrž mám pod stropem a můžu splachovat řetízkem. S wc kombi bych si připadal jak v paneláku. Oranžové obklady v koupelně? Takový hn,us určitě ne, bílou nebo slonovou kost nebo světle modrou jedině bych bral. Třeba malá okna, to samozřejmě ano, ty obrovské plochy jako jsou v panelácích, to bych fakt nechtěl. Tam se pak člověk neobejde v létě bez klimatizace, a nedovedu si představit jak bych to zasklíval, kdyby se rozbilo sklo. A aby byly pořádné základy, tak bych vybíral dům s pořádným podzemním sklepem. Rákosové stropy jsem viděl, a to jsou nejhezčí stropy co jsem zatím viděl. (snad kromě povalových stropů).
9 місяців тому+1
no každému vyhovuje něco jiného:-). Asi se kdysi dělaly kvalitnější spotřebiče, ale tu korozi bych na ty tatramatce chtěl vidět:-)@@mireknovacek9680
@ Koroze na spodku je zevnitř pěkná, ale pořád pere dobře. Zvenku je jako nová:) A když sem kupoval byt před 20 letama, tak už byla odstavená ve sklepě, protože na pár místech kapala, ale všechno šlo spravit. Když sem byl ještě na škole v Brně, tak sem tam byl v pronajatém bytě, v činžáku z první republiky, a to byla taková nádhera oproti všemu novějšímu, že to už se dneska asi nenajde. Všechno krásně zachované v původním stavu. Třeba jenom futra od dveří byly přes celou půl metru tlustou zeď a měly vyřezávané obdélníky, jako na zámcích. Nebo na WC byla podlaha z pravé břidlice. A stropy nejmíň o půl metru vyšší než v panelácích.
@ Víte co by mě zajímalo? Jak ukazujete ty velké posuvné dveře co jsou až k zemi, a říkáte že by měly být zároveň s podlahou aby člověk nemusel překračovat práh. Napadlo vás, že až napadne sníh, nebo tam bude třeba nafoukané listí, a člověk to otevře, tak to všechno napadá dovnitř?
Jednou jsme v Žel.brodě dělali přístavbu a v nosné zdi byla skladba dřevo cementová deska prkno papír od 1m vzduchoprázdno papír prkno palubka. Doporučili jsme mu zevnitř vše vyhazet a znovu zateplit.
Rodiče mají Stamo 821 z roku 87 a zatím stojí bez problému. Jediný problém bylo selhání izolace na terase, kdy voda zatékala do spodku jednoho panelu, ale to se podařilo vyřešit... Jinak doufám, že se dočkáme na svátky nějaké pořádné sračky, tedy nemyslím z jídla, ale video s nějakou velmi nepovedenou stavbou, jako byl loňský vánoční speciál. Po novém roce byl avizován projekt modul-leg, ale nevybavuji si, že bych to viděl...
Ve videu mi chybí zmínka o azbestu, konkrětně azbestocementových deskách, ze kterých okály jsou. Vzhledem k extrémní zdravotní závadnosti při neodborné manipulaci pro mě při rekonstrukci důležité téma
To je prostě jak na chatě. Ale v dnešní době těch možností moc není, takže je dobře, že si kupci vzali odborníka na prohlídku. A opět musím podotknout, zlatá cihla. V tomto musí jít slyšet i myš na ulici před domem.
Zlatej okal, cihlu jsem vymenil za okal. Netreba se bat drevostaveb. Dulezita je rekonstrukce, a hlavne udrzba. Mam okal pred rekonstrukci tak budu rekonstruovat a nejsis natacet. Vyhodou je ze rekonstrukce okalu me zivi, tak vim kde co je poslepu. Vim jake problemy nastavaji, jak je resit. 😊
Taky si říkám, že člověk ušetří párset tisíc na začátku a pak za to má horší zvukovou izolaci (minimálně) a další strasti. Asi dřevostavba neunese těžké tašky nebo co. Rád se přiučím. Děkuji někomu za odpověď.
Proč je problém zbavit se těch přiznaných spár na stropě? Nešlo by to jen přelepit sadrokartonářskou páskou, přetmelit, přebrousit a je hotovo? Nebo to zadělat akrylátovým tmelem?
Nezlobte se na mě, ale ten barák není po rekonstrukci když celej rozvaděč je plnej bakelitovejch jističů. Takže tam bude všude hliník a tím pádem pro mě buď předělat celý vnitřky nebo radši utíkat.
Tyhle okály uz mely elektriku vetsinou v medi. Sterej rozvadec nicemu nevadi, ty jistice fungujou spolehlive.
3 роки тому+1
to je tím, že ve videu přeskakujete. Rekonstrukce koupelen proběhla před 10 lety, zbytek původní. Nějakou tu výmalbu neberu za rekonstrukci. Jinak rozvody byly v mědi a to, že není rozvaděč dle stávající normy, mě srdce nerve, protože oba víme, kolik stávajících novostaveb má rozvaděč vystrojen dle normy.
Mám okal z roku 1977 a rozvody tehdy dělali v mědi. Dům slouží dobře, chtělo by to lepší zateplení, ale cihlu taky lidí zateplují. V interiéru je původní kuchyň, nová koupelna a vyhozené koberce, náhrada korek. Vypadá ale líp než ten v ukázce a spousta jeho vrstevníků v cihle. Skoro 50 let je docela dlouhá doba.
1:50 prý komunistický materiály,tak ta rekonstrukce musí přijít dřív Jděte se podívat jaké šmejdy se postavily v devadesatkach a počátku milénia :D To samé dnešní devolepeři jen co nejnižší cena a kvalita nikoho
to koukám, no ono i záleží jaký je i u oken nastaven přítlak tedy jejich těsnost a jaká mají skla ( koeficient tepelné prostupnosti ). u těch lepších je obykle hodnota 1.1 a jsou i 3.2 což ke k ničemu
ktovie ako to drevo odizoluje zvuk od susedov, asi moc nie
3 роки тому
O drevo ani nejde, ale o parametre celej stavby. Povodne to má 90mm rámovú konštrukciu a vnútorné opláštenie 33mm odľahčená DTD doska. Akustika bez dodatočnej izolácie je skutočne biedna..
3 роки тому+1
je to poplatné stavění za minulého režimu. Bohužel v dnešní době člověk koupí byt ve zděném bytovém domě a klidně můžete slyšet jak soused přes stěnu cvakne vypínačem. Morálka na stavbě nebývá o moc lepší.
No po 30 letech potřeba celkem masivní rekonstrukce (dům ve videu již 10 let po rekonstrukci)... U dnešních staveb řekněme po 40. Ano rekonstrukce by byla potřeba i u zděného domu, ale v podstatně menším měřítku co si budem (převážně jen interiér). A to se vůbec nebavím o problémech s azbestem, formaldehydem (ten už pravděpodobně naštěstí za ta léta vyprchal) a podobně, které jsou pro stavby z této doby bohužel typické. Nemám nic proti dřevostavbám, ale vidím je spíš jako když si chce někdo postavit domek na dožití, než jako něco kde mají jednou bydlet děti a po nich vnoučata a pokud možno bez větších problémů a nákladů (aby si nemuseli stavět vlastní). Možná zastaralá a přežitá mentalita avšak to je můj soukromý názor.
@@davidpetrov3878 To půjde. Dřív se na to zateplování tak nehledělo, ale když se ty částky dají vedle sebe, tak je jasné, že se ta investice musí vrátit.
3 роки тому
@@davidpetrov3878 přes zelenou úsporám, jednoznačně.
Musim vas opravit. RD jesenik neexistuje. Tyto okaly stavel RD Rymařov. Tyto okaly rekenstruju, od koupelen, podlah, oken a pod. Toto obstarava firma RD Komex ktera sidli v Jeseniku. Muzu podlat fotky a videa jak vypada po rekonatrukci okal. Sam jsem koupil okal. Lide se boji starych okalu ale netreba se bat. Kdyby nekdo chtel rekonstrukci tak se mi staci ozvat. 😉
Ano, n.p. RD Jeseník už neexistuje, protože zanikl v roce 1993. Ale OKALy opravdu stavěl RD (=Rudné doly) Jeseník, konkrétně jeho pobočný závod v Rýmařově. Viz štítek v rozvaděči v tomto videu. Až privatizací tohoto závodu RD Jeseník v Rýmařově v roce 1993 vznikla současná, samostatná firma RD Rýmařov.
v jednom takovém lokále, jsem stavěl koupelnu, řeknu vám že bych takový barák nechtěl ani zadarmo, je cca z roku 75-80, izolace 0. ve druhém patře udělám prostup na vodu a málem jsem nastydl :-D jakej fičák tam šel, masakr všecko křivé, měké, plesnivé, hnus velebnosti
Vevnitr to na me pusobo ze bych to nekoupil takova ta listovacka vsude ani clovek nechce videt co bude za tou listou vsechno...ty praskliny napriklad za topenim jsou to treba blbosti ale ten domek nestoji asi milion ze jo
Ve videu zaznělo že dům stojí 30 let, a před 10 byla rekonstrukce včetně střechy. Normální střecha se staví na 100 let a ne 20.
2 роки тому
ne střecha je původní. Ale normální střecha se nestaví na 100 let, resp. stávající střechy dají tak 50 let. Zkuste se projet v satelitu z 90.let jak vypadají ty střechy....
Provadi se zaklop sadrokartonem. Bud zhotovenim predstany s izolantem, nebo dle prani zakazniku primo na pričky. Okal je velice modularni. Da se s nim delat veci. Rozhodne neobezdivat porfixem jak jeden specialista provedl. No moc dlouho mu to nevydrzelo 😂
Lepsi sesrotovat a parcelu vyuzit na novou stavbu. Azbest je v okalu vsude a jeho likvidace nakladna. O formadehydu netreba psat, cim starsi okal tim vice.
Lidi chtějí dneska žít zdravě a pak si postaví dřevostavby s polystyrenovou obálkou, vnitřek igelit slepený izolepou, plastová podlaha,okna, vchodové dveře. OSB deska je vlastně taky jen lepidlo a třísky. A pak se to za 30 let musí komplet vyměnit ekologie hadr.
@@orech00 Na cihle strhám nátěr, provedu lokální zatmelení a opravy a nakonec vymaluji. Pokud tam nebyla vlhkost, aby se mi odlepila omítkovina, nemusím cihlu vůbec odhalovat. Tady musím buď zaklopit (čímž si zúžím prostor) nebo vytrhat a dát nový materiál.
3 роки тому+7
tak ekologii bych sem zrovna netahal, protože z pohledu uhlíkové stopy strčí dřevostavba zděnou do kapsy. Ono nakonec i v té zděné máte polystyrenovou obálku, pohledy s igelitem a izolepou, plastová okna....Možná byste se divil, kolik stavebních materiálů je stejných.
MNO co třeba těm lidem říci pravdu o tepelné setrvačnosti zděných budov oproti boudám z dřevotřísky v létě horko v zimě zima a dalších věcech . Proč lžete ? To vám ty peníze za tu stavbu boudiček z papundeklu stojí za to ? Já v zásadě nemám nic proti těmto stavbám , ale je potřeba lidem dát komplexní informaci . OK . V USA to staví v oblastech kde je rozpětí teplot +30 a nula . To není příklad ČR . Tohle jsou nouzové ubikace a lidi by to měli vědět .
3 роки тому+2
tak to pojďme tady rozebrat - tepelná akumulace, kterou má zděná stavba dlouhou, dřevostavba jednoznačně menší. Zima: díky tomu, že dřevostavba bude vždy lépe zaizolovaná než zděný dům, tak jakýkoli pokles teploty je ihned dotopen tepelným zdrojem. V dřevostavbě mají majitelé pocit zimy? nesmysl. Léto - ano, v průběhu dne má dřevostavba díky lehčímu skeletu větší náběh na přehřívání. 2 identické domy, dřevostavba a zděný, jednoznačně kolem 16hodiny bude v dřevostavbě vyšší vnitřní teplota. Pakliže ale použijete například stínění v podobě žaluzií, dokážete tuto nevýhodu hodně srazit. Otázka Tomáši na vás když propagujete velkou akumulaci: léto, venku 35°, děti courají na terasu, teplo se prostě dostane do domu. V obýváku 26°, slunce zajde, venkovní teplota kolem 20h bude 18°. Budete větrat (rekuperací nebo okny). Jaký dům díky menší tepelné akumulaci do rána vyvětráte na nižší teplotu rychleji?
Tomáši, nechci vám něco vymlouvat, OK v USA ale víte, že v Dánsku je bytová výstavba na bázi dřeva přes 60 % ? V Kanadě nebo Skandinávii taky nejsou zimy míré, jako tady. Nouzové ubykace ? Stavěly se pro dělníky na velkých stavbách, pro armádu, zemědělství /chodba uprostřed, vazníková střecha/. Ty už určitě nesplňují současné požadavky, někde ale stojí a slouží dodnes. Navštivte prosím nějakou dřevostavbu, roubenku třeba i Okál, od klávesnice se to hodnotí, že? V tehdejší době bylo větší nebezpečí formaldehydu z nábytku, dřevoštěpkových desek používaných do podlah a k půdním vestavbám, manipulace s azbestocement. krytinami /hlavně řezání/, původní Luxol v interieru a PCB v pitné vodě - tajení informací.
Bylo by zajímavé vidět okál v průběhu rekonstrukce s komentářem pana Šimka. To znamená odkrýt stěny a komentovat co jak je udělané, co jak opravit a posoudit z pohledu dneška. Potencionální kupující, nebo majitel co chce v okále dělat rekonstrukci by věděl do čeho jde. Máte výborná videa. Děkuji za váš čas s natáčením.
Z 90% jsou izolace v pričkach (vata) nevyhovujici, rozpadla, obklopena alobalem. Proto maji Okály velke uniky tepla. Puvodni okna, spatna izolace a nedostatečné zatepleni stropu = velke naklady na otop. Elektoinstalace je v mědi tazena dvojlinkou. Na dnesni dobu taky nevyhovujici. Prohnile pricky za vanou, podlahy taky zadna slava. Ale vse se da hezky z rekonstruovat, a vysledek je k nepoznani a stoji za to.
Právě provádím rekonstrukci okalu, mám mnoho fotek. Komplet opláštění pryč. Vata po 30 letech to má za sebou. Ale konstrukce je netknutá, krásné vyschlá. Nikde žádná plisén.
@@tomasrichter5924 ano vata po 30letech ma vse nejlepsi za sebou. Pokud spatnou udrzbou nezatekalo do obvodovych sten, mezi okny, za vanou a pod. Tak kontrukce byva naprosto v poradku. Vetsina dela udrzba. Neudrzovane okaly = katastrofa. Ale i takova katastrofa se da zachranit. Ja zacnu taky rekonstrukci okalu tak to budu dokumentovat. 😊 Praci zdar a at se dilo zadaří 🤟
@@tomasrichter5924 můžete mi poslat pár fote?. Máme taky okal teď v březnu jsem udělali celkovou rekonstrukcí.
@@tomasrichter5924 mate pár fotek ohledně ty rekonstrukce? Máme taky okal, v březnu jsem ho doděláli.
Když se na to tak dívám, tak si nemůžu pomoct, ale vypadá to zevnitř jak panelákový byt z osmdesátek, který jsem nedávno koupil. Jasně, asi se s tím něco udělat dá, ale jde o ten první dojem.
Zdravím já mám okal po babičce z roku 1977 a 2 roky po rekonstrukci už to bylo potřeba 😊
Snad máte pravdu a opravdu to nebyl zajíc v pytli když během 6 let už 2x změnil majitele :-)....
Dobrý deň.
Chystám sa na vonkajšiu rekonštrukciu teda zateplenie a fasády domu.
Môžte mi poradiť aký materiál a prevedenie mám zvoliť.
Ďakujem.
Vážený pane Šimku, normálně to nedělám ale dávám vám ,,like" líbí se mi váš nezdolný zápal pro dřevostavby... v oboru se vyznám a chápu výhody i nevýhody dřevostavby... Můj vlastní dům je takový hybrid, půl dřevostavba navlečená na ocelobetonovém skeletu, čímž jsem řešil obvyklý problém všech dřevostaveb a to tepelnou akumulaci..
Máme taky okal, minulý rok jsme ho koupili a udělali celkovou rekonstrukcí. Máme to zateplený vatou. Některé okna jsme dali pryč, místo garáže mame kuchyň. Elektrika, voda, podlahy prostě všechno novy a na vytápění mame tepelný čerpadlo. Na stěnách mame všude sádrokarton. Teď když to mame hotové, tak to vypada, jak novostavba.
Vypada, ale mate jen obalku, pod ni je to furt stare. Nemam moc rad rekonstrukce, stary matros se schova a tvari se to jako novota.
Zdravím čaká ma rekonstrukcia okalu čo sa týka obvodovych stien mám v pláne všetko zhodiť zvonku aj zvnutra chcel by som ísť cestou difuznej otvorenosti vedel by mi niekto poradiť akú zvoliť skladbu obvodovych stien na tento typ stavby
Mýdlo na magnetce jsem už dvacet let neviděl. wow
Jak byla řešena skladba vnější stěny?
Akurát jeden rekonštruujem. Všetko som otvoril. Nakukol do každej špáry. Okrem nosnej stredovej priečky a obvodovej DTD 32mm (25 + 2x3,3mm) vnútorného opláštenia som vytrhal všetko. Obvodové steny som otváral zvonka. Drevená rámová konštrukcia je ako nová. Problém je že iba 90mm hĺbka, takže som spravil aj vnútorné predsteny 60mm a zvonka pridám 20cm izolant. Jedine čo bolo na výmenu je časť opláštenia kde zatieklo pod obklad v časti kde bola pôvodná vaňa. Aj tak na to že tam nebola žiadna hydroizolácia a obkladačky boli nalepené priamo na drevené opláštenie, tá stena nebola taká hrozná, zrejme tomu pomáhalo, že steny mali iba spomínanú 9cm hrúbku a zvonka bola tenká DTDčka a odvetrávaná fasáda, takže v podstate difúzne otvorená skladba.. vhlkosť mala kam odísť..
si mal spraviť video/a. Prípadne zavolať toť Pavla ;)
ano znám vás, sledoval jsem vaši rekonstrukci, velice podařené, dobře jste to vzal od píky.
Jsme na tom úplně stejně, komplet rozebrány na kostru😁
@@qizosvk Však aj spravil, k videím se dostanete po kliknutí na ikonku či záhlaví jeho příspěvku. Skvělá práce, o dost jsem si vyjasnil představu o tom, co je uvnitř stěn OKALu.
Zrovna jsme jeden koupili, vypadá celkem v pohodě a procházel sem ho Vaším standardem pane Šimek.. nejlepší bylo,ze realitka tvrdila,ze je to dřevostavba RD Rýmařov a jak je po reko,tal samozřejmě meli tendenci,rikat,ze je to úplně nový 🤣🤣🤣
Ano okaly se vyrabeli v rýmařově v dnešním st rýmařov
@@jirkacojetipotom2192 ano, jenom ta prezentace v inzerátu byla "moderní dřevostavba RD Rýmařov" pak jsem volal makléři a říkám: je to okál? On: nee....nevim...
Může mi někdo prosím vysvětlit v čem je výhoda dřevostavby oproti zděnému domu? Ať přemýšlím jak přemýšlím tak mě nenapadá ani jedna 😁 levnější to není, komfortní taky ne, tak proč vůbec existují?
No levnější to být může (nebo by tedy aspoň mělo) a mělo by to být i rychle postaveno a mělo by to mít "tenčí stěny". Ovšem jinak souhlasím, že moc výhod (pokud nějaké) to nemá.
Jane, tady jsou spíš příznivci dřevostaveb a tak jste se s provokací nějak nechytnul. /stačí si snad dotaz zadat do vyhledavače, ne?/ Hlavně se podívejte, jak se staví třeba v Dánsku, Norsku ap. Jak jim dřevostavby vymluvit nevím, ať přemýšlím jak přemýšlím tak mě nenapadá nic. Jinak mezi svátky přijeli známí na chalupu s návratem v neděli druhého ledna. /dům špalet. okna, stěny skoro metr/ Protopili skoro celou zásobu paliva, nevydrželi ani do Silvestra. A to přijeli kvůli tomu, že je abnormálně teplé počasí. A jak větrat zatuchlinu, když venku je vlhkost 95 %? Plánují malou dřevostevbu - vestavbu v hosp. objektu jako vejměnek a dům nechají dětem, o prázdninách je chlad výhodou. Mějte se a smějte se.
@@hout4897 já nejsem příznivcem ani jednoho a ani se nesnázím někomu něco vymlouvat. Mě vážně zajímá důvod proč to vlastně existuje. Jako provizorní bydlení si to dovedu představit ale na trvalo ne. Dobře postavený cihlový dům a dobře postavena dřevostavba se srovnat dá ale vy srovnávate 100 let starý vlhký dům a novostavbu ze dřeva. Já teď dům rekonstruuji svépomocí a kombinuju spoustu způsobu z důvodu snížení nákladů. Takže mám dole dům a na něm vlastně drevostavbu a z toho důvodu se pozastavuji nad tím proč to lidé vůbec staví. Jasně bylo to rychlé ale to je asi tak vše. Měl jsem strach z požáru tak jsem si dal záležet na elektroinstalaci a použíti nehořlavých materiálů a nakonec je to dražší než bych to dělal z cihel.
@@jannovak1490 Já tedy jako laik vidím: cihla - výhody: vydrží věčně - tzn klidně i vnoučata si udělají reko, nemusím se bát že mi projede auto stěnu, přirozeně odhlučněné, izoluje přirozeně i v horku, pocit něčeho solidního - cihla nevýhody: dlouhá stavba. dřevo - výhody: rychlá stavba, levnější o pár set tisíc což není nejvější náklad. dřevo - nevýhody: hlučné, vše bude slyšet, požár - hoří vše, bude prolínat voda někde v příčce a shnije mi nosná stěna, jak asi vypadá dřevotříska (vidím všude OSD desky tak to není dřtevo ale z půlky lepidlo) po 50. letech?.... Nezlobte se na mě ale za těch uspořených pár set tisíc to nestojí. Dnes jsou beztak nejdražší pozemky.
Hned na začátku jde vidět, že rekonstrukce by mohla být udělaná kvalitně. :D kontrolovaný dům ma jako jediný velkou vrstvu sněhu na střeše.
(malé uniky tepla do střešních prostor, sníh taje pouze vlivem venkovní teploty nikoli ohřevem z konstrukce domu)
To bude asi tym ze sa tam nekuri....
Jako vlastník OKALu Vám pane Šimku děkuji za toto video. Možná mi v něm chybí informace, jak je řešena izolace OS, jaká to může mít úskalí a jak to řešit správně. Chápu ale, že to spíš nebylo záměrem tohoto videa. Níže to trochu rozebíráme v diskusi s Tomášem V (vlákno začalo problematikou formaldehydu), ale věřím, že Vy se svými zkušenostmi, byste k tomu měl určitě co říci.
Hm.. Asi jako každý dům, který byste si po 30 letech koupili. Zkrátka potřebujete dost volné hotovosti k velké rekonstrukci, aby to k něčemu bylo.. 🙂
Fasada, okna, zatepleni, foukana izolace a pod. se da na zelenou usporam. Navratnost tam je. Zbytek je uz o tom co kdo z majitelu chce za materialy.kvalitni jsou pochopitelně drachší bezpochyb. Ale pri rekonstrukci na baracku proč šetrit?
A podle Vás jsou tyto rekonstrukce vhodné pro tyto typy domů? Uvnitř desky slepené lepidlem, který uvolňuje formaldehyt a z venku azbest...Na to dáme polystyren vyměníme okna a rád bych viděl kvalitu vzduchu uvnitř budovy.
Souhlas, já osobně doporučuji všem kteří dělají velké rekonstrukce, kde je výsledkem velmi těsná stavba, aby tam dali aspoň základní řízenou ventilaci či pasivní rekuperaci. Celková cena se tam už ztratí.
Azbest se vyhodí, dovnitř se dají nové sádroše a hotovo. Kolega má finský domek a velmi jednoduchá rekonstrukce, vnitřky vyškubal dal novou vatu na to parošku z venku 20cm polystyrenu natáhl elektriku a vodu a hotovo. Na jaře koupil půl domku za 800 přes léto do toho 600 sypnul a na podzim už bydlel v novém.
@@petrberanek8071 Tak je potřeba si uvědomit, kolik Vás ekologická likvidace takové fasády z Azbestu bude stát. Musí to dělat firma na to proškolená...jinak pěkná pokuta. A pak si spočítat kolik Vás bude nový plášť stát. Dovnitř SDK....sice ano, ale pokud necháte vnitřní opláštění, tak musíte udělat dost dobrý parotěs. Jinak ten formaldehyd si i přes ten sádroš pěkně užijete. Nebo ty vnitřní desky taky demontovat....další náklad.
@@MySlammin Otázka je koľko formaldehydu sa ešte môže odparovať po 40rokoch. Chcelo by to meranie. Parotes je jednoduchá záležitosť, cena fólie na cele podlažie ma stála pár desiatok cca 200-300euro, už si nepamätám presne. Zvonka zateplenie je táká istá investícia ako pri každom starom nezateplenom dome.. No a ten azbest. Dole sa dá dať bez toho aby sa poškodil, treba nájsť skrutky a opatrne ich vybrať a platne spustiť dole bez poškodenia. Ostáva potom už len odvoz a ten je samozrejme voči iným odpadom pálka ale v kontexte celého rozpočtu na dom a rekonštrukciu to zase až také hrozne nieje. Ceny sa líšia od lokality..
můžu vás ujistit, že formaldehyd dávno vyprchal jestli tam nějaký byl. Azbest venku musíte odstranit stejně jako na domě s azbestovou střechou. Prostě koupíte dům a musíte se s tím poprat. Kéž by v dnešní době mohl člověk vybírat jaký dům a v jakém stavu ho koupí.
Jenže zajíc v pytli může být trošku jinde než v kosmetice. Rozhodně bych řešil azbest, formaldehyd. Většina potenciálních zájemců o koupi o tom nemá ani páru. Škoda, že ve videu nebylo poukázáno na zásadní problém těchto staveb.
Rekonstrukce musí přijít po 30 letech? Tak to pěkně děkuju. Já bych chtěl dům který bude aspoň 100 let starý a bez rekonstrukcí. (kromě vnější omítky a střechy).
vy budete člověk, který by chtěl auto bez servisu 20 roků, spotřebiče v kuchyni 15 roků bez výměny a mohl bych pokračovat. Každý stavební materiál časem degraduje nehledě na to, že ikdyby třeba koupelna nepotřebovala po 25 letech servis, tak ten design a vše kolem bude tak oldschool, že to člověk stejně nechá předělat. Chodím po domech ze začátku milenia (koupě přes realitku) a v koupelnách á la mozaika nejlépe s oranžovými obklady a wc kombi, byste nechtěl bydlet. Takže když bychom se spolu podívali na 100 roků starý dům, čili postavený mezi válkami, věřte mi, základy mělké, věnec jako by nebyl, rákosové stropy, hydroizolace jako by nebyla, okna možná původní, nízké stropy, malá okna....čili zbořit a radši stavět znova.
@ No tak já mám pračku Tatramat z roku 79, ledničku Calex taky asi tak starou, v koupelně karmu z roku 1980 atd. Ale koupelnu bych nechtěl novější než z 50. let, ideálně prvorepublikovou. A WC kombi bych rozhodně nechtěl, nádrž mám pod stropem a můžu splachovat řetízkem. S wc kombi bych si připadal jak v paneláku. Oranžové obklady v koupelně? Takový hn,us určitě ne, bílou nebo slonovou kost nebo světle modrou jedině bych bral. Třeba malá okna, to samozřejmě ano, ty obrovské plochy jako jsou v panelácích, to bych fakt nechtěl. Tam se pak člověk neobejde v létě bez klimatizace, a nedovedu si představit jak bych to zasklíval, kdyby se rozbilo sklo. A aby byly pořádné základy, tak bych vybíral dům s pořádným podzemním sklepem. Rákosové stropy jsem viděl, a to jsou nejhezčí stropy co jsem zatím viděl. (snad kromě povalových stropů).
no každému vyhovuje něco jiného:-). Asi se kdysi dělaly kvalitnější spotřebiče, ale tu korozi bych na ty tatramatce chtěl vidět:-)@@mireknovacek9680
@ Koroze na spodku je zevnitř pěkná, ale pořád pere dobře. Zvenku je jako nová:) A když sem kupoval byt před 20 letama, tak už byla odstavená ve sklepě, protože na pár místech kapala, ale všechno šlo spravit. Když sem byl ještě na škole v Brně, tak sem tam byl v pronajatém bytě, v činžáku z první republiky, a to byla taková nádhera oproti všemu novějšímu, že to už se dneska asi nenajde. Všechno krásně zachované v původním stavu. Třeba jenom futra od dveří byly přes celou půl metru tlustou zeď a měly vyřezávané obdélníky, jako na zámcích. Nebo na WC byla podlaha z pravé břidlice. A stropy nejmíň o půl metru vyšší než v panelácích.
@ Víte co by mě zajímalo? Jak ukazujete ty velké posuvné dveře co jsou až k zemi, a říkáte že by měly být zároveň s podlahou aby člověk nemusel překračovat práh. Napadlo vás, že až napadne sníh, nebo tam bude třeba nafoukané listí, a člověk to otevře, tak to všechno napadá dovnitř?
Jednou jsme v Žel.brodě dělali přístavbu a v nosné zdi byla skladba dřevo cementová deska prkno papír od 1m vzduchoprázdno papír prkno palubka. Doporučili jsme mu zevnitř vše vyhazet a znovu zateplit.
Rodiče mají Stamo 821 z roku 87 a zatím stojí bez problému. Jediný problém bylo selhání izolace na terase, kdy voda zatékala do spodku jednoho panelu, ale to se podařilo vyřešit...
Jinak doufám, že se dočkáme na svátky nějaké pořádné sračky, tedy nemyslím z jídla, ale video s nějakou velmi nepovedenou stavbou, jako byl loňský vánoční speciál. Po novém roce byl avizován projekt modul-leg, ale nevybavuji si, že bych to viděl...
Ve videu mi chybí zmínka o azbestu, konkrětně azbestocementových deskách, ze kterých okály jsou. Vzhledem k extrémní zdravotní závadnosti při neodborné manipulaci pro mě při rekonstrukci důležité téma
To je prostě jak na chatě. Ale v dnešní době těch možností moc není, takže je dobře, že si kupci vzali odborníka na prohlídku. A opět musím podotknout, zlatá cihla. V tomto musí jít slyšet i myš na ulici před domem.
Ty si asi nikdy v ziadnej drevostavbe nebol, ze
Zlatej okal, cihlu jsem vymenil za okal. Netreba se bat drevostaveb. Dulezita je rekonstrukce, a hlavne udrzba. Mam okal pred rekonstrukci tak budu rekonstruovat a nejsis natacet. Vyhodou je ze rekonstrukce okalu me zivi, tak vim kde co je poslepu. Vim jake problemy nastavaji, jak je resit. 😊
@@ukrutek7460 dáte mi na sebe kontakt prosím? Rád bych se poradil ohledně koupi Okalu.
Tak když i domek z vepříků může stát 150 let, proč by tohle mělo spadnout 🙃
No já nevím, ale měnit střechu po 30 letech (nebo ještě méně) mi nepřijde úplně normální (což teda nesouvisí s tím, že je dům dřevostavba).
Taky si říkám, že člověk ušetří párset tisíc na začátku a pak za to má horší zvukovou izolaci (minimálně) a další strasti. Asi dřevostavba neunese těžké tašky nebo co. Rád se přiučím. Děkuji někomu za odpověď.
Ta půda byl odbytá.. interiér do detailu, ale co izolace půdy? A její poklop do interiéru? Hlavně, že o polystyrénu vše rečeno.
Proč je problém zbavit se těch přiznaných spár na stropě? Nešlo by to jen přelepit sadrokartonářskou páskou, přetmelit, přebrousit a je hotovo? Nebo to zadělat akrylátovým tmelem?
přesně, přepláštit a fertig
Nechtěl bych to tmelit,, km"
Nezlobte se na mě, ale ten barák není po rekonstrukci když celej rozvaděč je plnej bakelitovejch jističů. Takže tam bude všude hliník a tím pádem pro mě buď předělat celý vnitřky nebo radši utíkat.
Tyhle okály uz mely elektriku vetsinou v medi. Sterej rozvadec nicemu nevadi, ty jistice fungujou spolehlive.
to je tím, že ve videu přeskakujete. Rekonstrukce koupelen proběhla před 10 lety, zbytek původní. Nějakou tu výmalbu neberu za rekonstrukci. Jinak rozvody byly v mědi a to, že není rozvaděč dle stávající normy, mě srdce nerve, protože oba víme, kolik stávajících novostaveb má rozvaděč vystrojen dle normy.
Mám okal z roku 1977 a rozvody tehdy dělali v mědi. Dům slouží dobře, chtělo by to lepší zateplení, ale cihlu taky lidí zateplují. V interiéru je původní kuchyň, nová koupelna a vyhozené koberce, náhrada korek. Vypadá ale líp než ten v ukázce a spousta jeho vrstevníků v cihle. Skoro 50 let je docela dlouhá doba.
1:50 prý komunistický materiály,tak ta rekonstrukce musí přijít dřív
Jděte se podívat jaké šmejdy se postavily v devadesatkach a počátku milénia :D To samé dnešní devolepeři jen co nejnižší cena a kvalita nikoho
to koukám, no ono i záleží jaký je i u oken nastaven přítlak tedy jejich těsnost a jaká mají skla ( koeficient tepelné prostupnosti ). u těch lepších je obykle hodnota 1.1 a jsou i 3.2 což ke k ničemu
ktovie ako to drevo odizoluje zvuk od susedov, asi moc nie
O drevo ani nejde, ale o parametre celej stavby. Povodne to má 90mm rámovú konštrukciu a vnútorné opláštenie 33mm odľahčená DTD doska. Akustika bez dodatočnej izolácie je skutočne biedna..
je to poplatné stavění za minulého režimu. Bohužel v dnešní době člověk koupí byt ve zděném bytovém domě a klidně můžete slyšet jak soused přes stěnu cvakne vypínačem. Morálka na stavbě nebývá o moc lepší.
A ve vsech okalech to "voni" uplne stejne 😂
No po 30 letech potřeba celkem masivní rekonstrukce (dům ve videu již 10 let po rekonstrukci)... U dnešních staveb řekněme po 40. Ano rekonstrukce by byla potřeba i u zděného domu, ale v podstatně menším měřítku co si budem (převážně jen interiér).
A to se vůbec nebavím o problémech s azbestem, formaldehydem (ten už pravděpodobně naštěstí za ta léta vyprchal) a podobně, které jsou pro stavby z této doby bohužel typické.
Nemám nic proti dřevostavbám, ale vidím je spíš jako když si chce někdo postavit domek na dožití, než jako něco kde mají jednou bydlet děti a po nich vnoučata a pokud možno bez větších problémů a nákladů (aby si nemuseli stavět vlastní). Možná zastaralá a přežitá mentalita avšak to je můj soukromý názor.
my mame okal 105m2 a naklady na vytapeni plynem je cca 60tis rocne :D:D
Tak to je spíš k pláči, ne?
@@PetanEG4 až se jednou zateplit tak to bude snad lepší ale je to blbost dole je 60cm stěna z cihel a vrch prave ty panely a mají cca 8cm .......
@@davidpetrov3878 To půjde. Dřív se na to zateplování tak nehledělo, ale když se ty částky dají vedle sebe, tak je jasné, že se ta investice musí vrátit.
@@davidpetrov3878 přes zelenou úsporám, jednoznačně.
@ ahoj lepsi nasetrime než pak něco splácet. Nebo jak to funguje
Musim vas opravit. RD jesenik neexistuje. Tyto okaly stavel RD Rymařov. Tyto okaly rekenstruju, od koupelen, podlah, oken a pod. Toto obstarava firma RD Komex ktera sidli v Jeseniku. Muzu podlat fotky a videa jak vypada po rekonatrukci okal. Sam jsem koupil okal. Lide se boji starych okalu ale netreba se bat. Kdyby nekdo chtel rekonstrukci tak se mi staci ozvat. 😉
Ano, n.p. RD Jeseník už neexistuje, protože zanikl v roce 1993. Ale OKALy opravdu stavěl RD (=Rudné doly) Jeseník, konkrétně jeho pobočný závod v Rýmařově. Viz štítek v rozvaděči v tomto videu. Až privatizací tohoto závodu RD Jeseník v Rýmařově v roce 1993 vznikla současná, samostatná firma RD Rýmařov.
@@novyzbynek ano pravda, dnes jsem se pri vymene oblozkovych dvirek rozvadece koukal pri demontazi na stitek RD Jesenik. 😊
Myslím, že všetkých by zaujímalo to, čo je pod kabátom a nie ako vyzerá obklad v kúpeľni. To predsa vobec nie je relevantné.
zkuste třeba tohle: ua-cam.com/users/Rekon%C5%A1trukciadomu/featured
no za mna otras, kam sa clovek pozrie, citit starinu, vidiet ako to bolo robene, nepdarky
Tsk je to starej barák rekonstruovany před 10 lety a evidentně co nejlevněji, takže to nemůže vypadat jako nove
v jednom takovém lokále, jsem stavěl koupelnu, řeknu vám že bych takový barák nechtěl ani zadarmo, je cca z roku 75-80, izolace 0. ve druhém patře udělám prostup na vodu a málem jsem nastydl :-D jakej fičák tam šel, masakr všecko křivé, měké, plesnivé, hnus velebnosti
Vevnitr to na me pusobo ze bych to nekoupil takova ta listovacka vsude ani clovek nechce videt co bude za tou listou vsechno...ty praskliny napriklad za topenim jsou to treba blbosti ale ten domek nestoji asi milion ze jo
Tak okna a střecha se mění každý, cca 40-50 let a je to jedno co je to za barák.
Ve videu zaznělo že dům stojí 30 let, a před 10 byla rekonstrukce včetně střechy. Normální střecha se staví na 100 let a ne 20.
ne střecha je původní. Ale normální střecha se nestaví na 100 let, resp. stávající střechy dají tak 50 let. Zkuste se projet v satelitu z 90.let jak vypadají ty střechy....
Tady ty starý domy ,byli zdravotně závadné samí azbest atd..než to rekonstruovat je lepší postavit nový
Ještě otázka: Dají se ty nenosné vnitřní desky vytrhat a nahradit sádrošem? Z těch původních desek se uvolňuje formaldehyd ne?
Dobrý den, samozřejmě že se to dá, ale ten formaldehyd už určitě za 30let vyprchal předchozím majitelům. Spíše je to otázka co se komu líbí.
Ae dalo by se to rovnou zaklopit ne? Nic netrhat.. proste bude mistnost o 10cm nizsi :D ae furt lepsi nez toto :D
Provadi se zaklop sadrokartonem. Bud zhotovenim predstany s izolantem, nebo dle prani zakazniku primo na pričky. Okal je velice modularni. Da se s nim delat veci. Rozhodne neobezdivat porfixem jak jeden specialista provedl. No moc dlouho mu to nevydrzelo 😂
Ne, v tomhle bych nechtel bydlet.
Lepsi sesrotovat a parcelu vyuzit na novou stavbu. Azbest je v okalu vsude a jeho likvidace nakladna. O formadehydu netreba psat, cim starsi okal tim vice.
Lidi chtějí dneska žít zdravě a pak si postaví dřevostavby s polystyrenovou obálkou, vnitřek igelit slepený izolepou, plastová podlaha,okna, vchodové dveře. OSB deska je vlastně taky jen lepidlo a třísky. A pak se to za 30 let musí komplet vyměnit ekologie hadr.
A cihla je na tom lépe?
O kolik by se to procentuálně prodražilo kdyby se to udělalo správně zdravě?
pokud byste chtěl něco pravdu eko, doporučuji ua-cam.com/video/dlHHny0N5UQ/v-deo.html&ab_channel=Poh%C3%A1dkyprod%C4%9Bti ;-)
@@orech00 Na cihle strhám nátěr, provedu lokální zatmelení a opravy a nakonec vymaluji. Pokud tam nebyla vlhkost, aby se mi odlepila omítkovina, nemusím cihlu vůbec odhalovat. Tady musím buď zaklopit (čímž si zúžím prostor) nebo vytrhat a dát nový materiál.
tak ekologii bych sem zrovna netahal, protože z pohledu uhlíkové stopy strčí dřevostavba zděnou do kapsy. Ono nakonec i v té zděné máte polystyrenovou obálku, pohledy s igelitem a izolepou, plastová okna....Možná byste se divil, kolik stavebních materiálů je stejných.
MNO co třeba těm lidem říci pravdu o tepelné setrvačnosti zděných budov oproti boudám z dřevotřísky v létě horko v zimě zima a dalších věcech . Proč lžete ? To vám ty peníze za tu stavbu boudiček z papundeklu stojí za to ? Já v zásadě nemám nic proti těmto stavbám , ale je potřeba lidem dát komplexní informaci . OK . V USA to staví v oblastech kde je rozpětí teplot +30 a nula . To není příklad ČR . Tohle jsou nouzové ubikace a lidi by to měli vědět .
tak to pojďme tady rozebrat - tepelná akumulace, kterou má zděná stavba dlouhou, dřevostavba jednoznačně menší.
Zima: díky tomu, že dřevostavba bude vždy lépe zaizolovaná než zděný dům, tak jakýkoli pokles teploty je ihned dotopen tepelným zdrojem. V dřevostavbě mají majitelé pocit zimy? nesmysl.
Léto - ano, v průběhu dne má dřevostavba díky lehčímu skeletu větší náběh na přehřívání. 2 identické domy, dřevostavba a zděný, jednoznačně kolem 16hodiny bude v dřevostavbě vyšší vnitřní teplota. Pakliže ale použijete například stínění v podobě žaluzií, dokážete tuto nevýhodu hodně srazit. Otázka Tomáši na vás když propagujete velkou akumulaci: léto, venku 35°, děti courají na terasu, teplo se prostě dostane do domu. V obýváku 26°, slunce zajde, venkovní teplota kolem 20h bude 18°. Budete větrat (rekuperací nebo okny). Jaký dům díky menší tepelné akumulaci do rána vyvětráte na nižší teplotu rychleji?
Tomáši, nechci vám něco vymlouvat, OK v USA ale víte, že v Dánsku je bytová výstavba na bázi dřeva přes 60 % ? V Kanadě nebo Skandinávii taky nejsou zimy míré, jako tady. Nouzové ubykace ? Stavěly se pro dělníky na velkých stavbách, pro armádu, zemědělství /chodba uprostřed, vazníková střecha/. Ty už určitě nesplňují současné požadavky, někde ale stojí a slouží dodnes. Navštivte prosím nějakou dřevostavbu, roubenku třeba i Okál, od klávesnice se to hodnotí, že? V tehdejší době bylo větší nebezpečí formaldehydu z nábytku, dřevoštěpkových desek používaných do podlah a k půdním vestavbám, manipulace s azbestocement. krytinami /hlavně řezání/, původní Luxol v interieru a PCB v pitné vodě - tajení informací.
Tohle není úplně dobrý argument. Tyhle stavby se nestaví jen v USA. Máte málo informací a pak píšete hlouposti.
Kanadania by sa počudovali..
K čemu mi je dobrá tepelná akumulace?
dobry filmecek pane simku,zlaty komunisti proti tem smejdum,dneska