#JubileuszFaras

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 гру 2024
  • 🎥 Zapraszamy na Otwarcie Jubileuszu Faras!
    We wtorek, 2 lutego, mija 60 lat, odkąd misja archeologiczna pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego przybyła do Faras, miejscowości na terenie starożytnej Nubii. Tak rozpoczęły się wykopaliska zakończone największym odkryciem w historii polskiej archeologii.
    Jubileusz Faras będziemy świętować przez najbliższe dwa lata - przygotowaliśmy dla Was program wydarzeń edukacyjnych i naukowych, który przedstawimy już wkrótce.
    Zaczynamy od transmisji on-line z Galerii Faras, którą poprowadzą kuratorka galerii Aleksandra Sulikowska-Bełczowska oraz Pełnomocniczka Dyrektora ds. Dostępności Ania Knapek.
    Podczas transmisji na żywo nasi pracownicy przybliżą historię odkrycia katedry w Faras, opowiedzą o konserwacji malowideł i ich transporcie do Polski. Zobaczymy też Stefana Jakobielskiego, jednego z uczestników misji. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).
    📅 2 lutego (wtorek)
    ⏰ 13:00
    🎥 transmisja on-line na Facebooku I Youtubie
    [Kadr podzielony jest na dwie części. Linia podziału biegnie przez środek kadru. Ma ona nieregularny kształt biegu rzeki Nil. Po prawej wyświetlane są fragmenty filmów nakręconych podczas wykopalisk w Faras. Po lewej jest gładka plansza w odcieniach beżu. Czarno-białe ujęcia pokazują wzgórze, w którym znaleziono katedrę i uczestników wykopalisk, w tym profesora Kazimierza Michałowskiego, kierownika misji. Widać także robotników, którzy noszą kosze z piaskiem. Ostatnie dwa ujęcia są kolorowe. Pokazują robotników pochylających się nad zdjętym ze ściany katedry malowidłem oraz zbliżenie na jedno z nich. Na planszy po lewej wyświetla się napis: 60 lat temu polscy archeolodzy dokonali odkrycia stulecia. W małej miejscowości Faras w Sudanie znaleźli ruiny katedry, a w niej ponad 120 malowideł, które uratowali przed zalaniem wodami Nilu. Świat poznał sztukę Nubii.
    Jubileusz Faras. 60-lecie odkrycia katedry w Faras. Otwarcie. Transmisja on-line. Na końcu plansza z logotypami.]

КОМЕНТАРІ • 4

  • @paoloromolini
    @paoloromolini 3 роки тому +2

    Would love english subtitles!
    Dziękuję

  • @steppenwo1f
    @steppenwo1f Рік тому +1

    34:16 Czy gdzieś są może dostępne te nagrania ze Starej Dongoli przedstawiające odcinanie malowideł?

  • @vilemo75
    @vilemo75 3 роки тому +1

    Fajne i ciekawe wykłady, mnie osobiście nieco przeszkadzały śpiewy w tle, były trochę za głośne w stosunku do głosów.

  • @Vivien391
    @Vivien391 3 роки тому

    👍GRATULACJE!
    🎈🎈🎈💝🌞🍰🍹☕🍃Milego swietowania;)pozdrawiam