A büszke vár: Füzér

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • Amikor Füzérről hallunk, már több évszázad óta a várra gondolunk. Mert Füzér vára és alatta a község elválaszthatatlan egységet alkot. A község múltja egészen a középkorra nyúlik vissza, és azóta is a falu felett őrt álló vár a község, sőt az egész környék központi eleme, fő turisztikai látványossága.

КОМЕНТАРІ • 7

  • @palfabian9949
    @palfabian9949 Рік тому

    Nagyon tetszik.😂😂😂

  • @holdfeny26
    @holdfeny26 Рік тому

    👌💥💥👍💯

  • @kkjj6325
    @kkjj6325 3 роки тому +1

    A Füzéri vár azok közé tartozik, amelyet soha egyetlen ellenség se tudott elfoglalni. Egyszerűen bevehetetlen volt.

    • @pegazustv
      @pegazustv  3 роки тому +2

      Valóban! Csupán az alsó-várt gyújtották fel többször.

  • @viktorbudai2333
    @viktorbudai2333 3 роки тому +2

    Bevehetetlen vár nincs egyszerűen mázlink volt, hogy a törökök nem kellő erővel és emberrel kezdtek az ostromba. A Szigetvári és az Egri vár lényegesen komolyabb erődítmény és kellő sereg be is vette mindkettőt. Szigetvárnál a török 3 várat vett be lovagvár, külső vár és belső vár a 2400 magyar és horvát védő egyszerűen kevés volt egy ekkora várhoz (a bécsi nyilvántartás szerint is min. 4 ezren kellett volna lennie a védőknek, de egyszerűen nem volt ennyi fegyverfogható ember a környéken és erősítést sem küldtek) amit 60-70 ezer török ostromolt. Szinte az összes védő elesett ugyanakkor 20 ezer török is, de ők még győztesként is maradtak 40-50 ezren. 1552-ben Egernél az volt a mázlink, hogy a török később látott hozzá az ostromhoz (szeptember 9.-én) mint ahogyan Szigetvárt bevették (szeptember 7.-én elesik) így a törökök számára Kászim napjának közeledte október 17.-én és a hűvösödő őszies időjárás a mediterrán-szubtrópusi klímához szokott török, dél-balkáni és arab harcosoknak elegük lett a harcból. 1552 ősze szerencsénkre az átlagnál hűvösebb volt hideg szélbetörésekkel és esőkkel. Plussz a mázlink még az volt, hogy Eger magaslatra épült és masszívabb falai voltak mint Szigetvárnak nehezebb volt ostromolni. Így a 2000 védőből is csupán kb. 500-an fogytak. A támadó törökök ugyanakkor 10 ezer ember körül vesztettek. Tehát az időjárás mentette meg Dobóékat 1552-ben és a vár jobb elhelyezkedése jobb védhetősége. 1596-ban amikor 7 ezer védő volt nem 2000 !! Mégis elesik a vár alig 3 hét alatt pedig az ostromló sereg kb. dupla lehetett míg a védők 3,5 szer annyian voltak, de a többségük sajnos külföldi zsoldos volt nem magyar mint 1552-ben így nem is tartottak ki a végsőkig. Füzér mázlija az volt, hogy török főerők nem ostromolták vagy a hatvani bég vagy a budai pasa ostromolta max: 12 ezer emberrel, de inkább kevesebbel. 1552-ben Drégelyt 180 magyar védte a 10-12 ezres budai pasa serege ellen és pár nap alatt el is esett. Füzér lényegesen komolyabb vár mint Drégely jobban védhetőbb és általában ostrom idején min. 500 védője volt, de inkább több ami már elegendő volt.

    • @zsolttorok4035
      @zsolttorok4035 2 місяці тому

      Így van ! Bevehetetlen vár nincsen ! Csupán 3 tényezőnek a TÉR az IDŐ és az ANYAGNAK kell "teljesülnie" és mindent be lehet venni !