Що таке договір франчайзингу

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 вер 2024
  • Якщо ви хочете швидко запустити бізнес і нічого в тому не розумієтесь, то є вихід - придбати всю бізнес систему.
    Або ж ви підприємець, який любить пасивний дохід, то ви також можете використовувати даний інструмент.
    І так, це франчайзинг.
    ІСТОРІЯ ФРАНЧАЙЗИНГУ
    Франчайзинг родом з США з XIX століття. Ідея в тому, що великі компанії продають малим право на продаж своїх виробів по всій країні.
    Першими були виробник швейних машинок Зінгер і Дженерал моторс, що розпочав продаж парових двигунів через дилерів, яким, визначалась територія і на якій останні повинні були здійснювати продажі підтримуючи високий рівень обслуговування.
    Договір франчайзингу - це угода, за якою одна сторона зобов'язується надати іншій за винагороду право на використання в господарській діяльності комплексу прав: як то торгову марку, ноу-хау, спеціальні деталі виробничого процесу, торгові і виробничі секрети а також на технології ведення бізнесу та іншу конфіденційну інформацію.
    Щоб вам було зручніше для розуміння, то договір франчайзингу можна назвати з певною натяжкою різновидом договору доручення.
    ВИДИ ФРАНЧАЙЗИНГУ
    виділяють
    - товарний - придбання прав на продаж товару у тому вигляді, в якому він був виготовлений під торговою маркою головної компанії.
    - виробничий - продаж права на виробництво і збут продукції під торговою маркою, із сировини і матеріалів, закуплених у материнських компаній. "Кока-кола".
    - діловий франчайзинг - продаж бізнестехнологій, права на організацію малого підприємства з профілем діяльності і назвою материнської корпорації. "Макдональдс".
    ФОРМА ДОГОВОРУ.
    Договір повинен бути укладений у письмовій формі. Недотримання письмової форми обумовлює його недійсність.
    СТОРОНИ ДОГОВОРУ
    Сторонами в договорі можуть бути фізична та юридична особи, які є суб'єктами підприємницької діяльності. Тобто укладати вказаний договір з фізичною особою, яка не зареєстрована як фізична особа підприємець не можна.
    Продавець франшизи називається правоволоділець, або франчайзер.
    Покупця ж називають користувачем, або франчайзі.
    ОПЛАТИ ЗА ДОГОВОРОМ ФРАНЧАЙЗИНГУ
    Оплата за договором франчайзингу передбачає наявність:
    Первинного внеску за купівлю франшизи. Він зазвичай покриває витрати продавця франшизи на навчання покупця франшизи, його персоналу, відкриттям відповідних місць розташування.
    Періодичні внески (можуть називатись управлінською, сервісною платою, роялті) за право користування його системою бізнесу та підтримкою. В договорі зазначається, як ці регулярні внески розраховуються, виплачуються. Зазвичай це щоденні, щотижневі, місячні щоквартальні проплати в процентах від обороту, маржі, чи фіксовані.
    ТЕРИТОРІЯ франчайзингу
    Необхідно чітко визначати межі цієї території. Межі визначаються зазвичай в контексті певних населених пунктів..
    ПРИПИНЕННЯ ДОГОВОРУ
    Тут всі ті самі умови як і в звичайних договорах. Зокрема діє правило, що одностороння умова від договору не допускається, якщо це прямо не прописано в тексті договору.
    Договір бажано деталізувати порядком припинення взаємин, яке може виникнути в результаті порушення обов'язків однією зі сторін, припинення існування франчайзера чи франчайзі, зміни торгівельної марки продавця франшизи.
    Найчастіше договір припиняється через те, що покупець франшизи порушує умови договору, не сплачує грошових коштів за ним. Причинами є те, що він уже набив руку в даному бізнесі, вивчив усі його процеси і не потребує того, хто ним управляє за гроші. І намагання є припинити дію договору, щоб у же під своєю торговою маркою надавати відповідні послуги, продавати товар і т.п. Доволі часто в кав’ярень, фастфудів, кафе, ресторанів ми бачимо.
    Найгіршою причиною є невдале управління покупцем франшизи, який намагається втриматись на плаву за рахунок жертв якістю. Тому, коли періодичні платежі продавець франшизи отримувати розпочинає з прострочкою, то йому слід звернути увагу на цю ситуацію, оскільки розгрібати ситуацію з незадоволеними клієнтами франчайзингової мережі доведеться йому скоріш за все. Особливо репутаційні ризики мають місце в такій ситуації.
    Проблеми продавця франшизи:
    - неможливість закрити, замінити малоприбуткову структурну частину мережі, якщо нею формально дотримуються умови договору;
    - ризики чорної бухгалтерії, яка мінімізує дохід.
    Проблеми у покупця франшизи:
    - управлінські обмеження в бізнесі окреслені продавцем франшизи;
    - залежність від зменшення популярності всієї франчайзингової мережі.
    Переваги продавця франшизи:
    - швидка експансія на нові ринки, території;
    - економія коштів на відкриття нових відділень мережі;
    - отримання людей, які мають доволі високу особисту зацікавленість в розвитку мережі, та які за своєю ініціативою вкладають як час так і гроші;
    - прибутки за рахунок супутніх послуг, поставок товару, обладнання, бухгалтерських, юридичних послуг
    Переваги покупця франшизи:
    - швидке навчання бізнес процесам.
    - отримання повноцінно організованого бізнесу.
    - доступ до вартісних бонусів, ноу-хау, винаходів, які мають великі компанії.
    #франчайзинг

КОМЕНТАРІ •