Kézfogásról annyit, hogy mi férfiak kezet foghatunk nővel is. Azért nem történik általában meg, mert MINDIG a nő nyújtja előbb kézfogásra a kezét (Ezzel sok nő sincs tisztában.). Férfi részéről nem illik először kezet nyújtani, ez illetlenség egy nővel szemben. Ha a nő nem nyújt kezet először, akkor elmarad a kézfogas, az biztos.
Mit javasolsz helyette? Mert azért mondjuk egy üzleti találkozón elég fura, hogy egy férfi sorban kezet fog a többi férfival, a nőkkel meg nem tud mit kezdeni. Elég fura helyzetek kerekednek ebből általában.
Imádom és egyben nagyon tisztelem, hogy ennyire el tudtad sajátítani a magyar nyelvet és a kultúrális szokásokat. Nagyon tetszettek ezek az összehasonlítások, főleg, hogy a nyelvi eszköztár miatt mennyire másképp értelmezhetőek bizonyos kijelentések. Hihetetlen jól beszélsz magyarul, sok külföldivel dolgoztam együtt, de soha senkit nem hallottam még ennyire ügyesen használni ezt a "szabálytalan" nyelvet akinek nem ez az anyanyelve. Láttam már pár videódat, de mostmár tuti bepótlom a többit. Csak így tovább, nagyon ügyes vagy! :)
Szabálytalan nyelv, nemde, hogyhogy, miért, az, hogy a te átdigitalizalt neuronjaidban, have a Coffee, azt jelenti, hogy akarnál egy kávét, míg a magyar azt érti belőle, hogy van egy kávéd,,, gondolj utánna, szót szóval követve, vagy próbálj utánna gondolni, hogy magyarul, van ige arra, hogy lenni, de arra, hogy valakinek a hatalmába tartozni ( to have, avoir, haben, avere, avea, stb.) ilyen magyarul nincs, annál inkább, hogy a szabályos világnyelvekben ezek segedigek. És, hogy zárjam a vilagfelfegasod elemzését, birodalom=imperium, empire, reich??????? Nem, legkomolyabban nem, : a birodalom nak bírnia kell a legnyomorltabb tagjának a szenvedeseit, míg az imperium imperal az isten hegemon helyettese ék is,,,,, valahol ez a magyar nyelv # handicape# je, maradj $ boldog$ míg élsz ( az anyagban),,,,,,,,,,,
@@laszlomuller2252 Azért az angol egy jóval könnyebben elsajátítható nyelv, a szabálytalan szót sem véletlenül használtam a magyarra. Bár a kommentedből feltételezve nem hiszem, hogy te komolyabban foglalkoztál volna bármikor is az életedben nyelvtanulással.
@@laszlomuller2252 Ennyi év alatt meg is lehet. Szerinted nem tiszteletreméltó a teljesítmény? Elég alacsonyan funkcionálhatsz mentálisan és kognitíve, ha ezt tudtad józan ésszel kiírni magadból. Sutyerák level 90-ish... Látszik, hogy közöd nemsok volt bármi nyelvtanuláshoz, az angol, latin, kínai nyelv kifejezetten könnyű, a magyar pedig egy bonyolult agglutináló nyelv, mint a japán. Aki csak magyarul tud, az el van szigetelve mentálisan az összes többi kulturális értéktől, hírtől, szemlélettől stb. Én ezért tanulok nyelveket már 30 éve :)
Egy magyarnak mindig érdekes a külföldi ember, aki érdeklődik a hazája és a magyar emberek iránt. Így te - ugye tegeződhetünk?- is különleges vagy! Érdekes dolgokat említettél meg. Érdeklődve hallgatlak továbbra is!
Ránk magyarokra jellemző, hogy igazi kíváncsisággal fordulunk egy külföldi felé, az meg külön érdekesség, ha valaki annyira jól bírja ezt a -bizony egyáltalán nem könnyű - nyelvet, mint Abbe.
Egy inteligens és finom érzésű ember-- magyar, nem magyar -- nem kérdez rá egy ember anyagi helyzetére. Ez nem magyar specialitás. Köszönöm a kedves információidat. Nagyon tetszik, és értékelem, amit csinálsz. További sikereket kívánok Neked! ❤ Fantasztikus a szókincsed, és hihetetlen választékosan beszélsz. Megasuper!!!💐👍
Az emberek többsége eléggé kíváncsi a külföldiekre. Szerintem itt is csak erről volt szó. Magyarországon az a képzelet él, hogy Amerikában kolbászból van a kerítés, és csak az érdekelte, hogy ezt te alátámasztod, vagy cáfolod. :) Egyáltalán nem jellemző, hogy a magyarok egymás keresetéről érdeklődnének, főleg nem ismeretlenül. Valamiért bennem az az érzés van, hogy ha kimegyek külföldre, az ilyen tabu témának számító kérdéseket, mint például a kereset, politikai nézet, stb ha felteszik nekem, nem érzem sértőnek, mert tudom, hogy igazából nem feltétlen csak én érdeklem őket, hanem az ország, ahonnan jöttem.
Kedves Abbey! Én is meglepődtem az amerikai szokásokon. -Az ajtót nem nyitotta ki a férfi. - A lift ajtaja kinyilt es a kínai félre lökött, hogy ő menjen ki elsőre....nyilvánvaló Kínában ez a divat. - egy szomorú történet a Manhattan-i szomszéddal: meghalt a felesége, rá 6 hónapra a fiát gázolta el egy kocsi. Röviddel a temetés után a liftnel találkozunk es megkérdem : hogy vagy? Válaszol: "thanks, very well " Elcsodálkoztam, a válaszon, több éve szomszédok vagyunk. Többször voltak nalunk magyaros vacsorán. Beszéltünk családról, unokák ról... Nem nyitottak ha baj éri es mi csodalkozunk , hogy pszichológushoz járnak. Mi elsírjuk a bánatunkat a barátaink vállán es megkönnyebbülés lesz.
Sok mindent lehet ezzel kapcsolatban megjegyezni. Jobb válasz lett volna a "thanks, I'm OK". Az "OK" sokkal formálisabb mint például a "very well". Az OK azt is jelentheti hogy tulajdonképpen nem OK. Nagyon jó elemzés található a Quora-n ha beütöd hogy: "Why do people always say “it’s okay” even though it’s not okay at all?". Van amikor az illető azt akarja közölni hogy már tultette magát a tragédián ami az életében történt. Vagy talán bátoritja saját magát ezzel. Van amikor nem jelent semmit, ilyenkor a "thanks, I'm OK"-t csak egyszerüen ugy kell leforditani hogy "Jo napot".
Kedves Abbey! Teljesen igazad van a nasi kinálásával. Nem illik sokat venni, ha megkinálnak. Szívesen venném, ha az amerikai iskolákról, oktatásról.beszélnél. Előre is köszönöm.
Még csak néhány hónapja voltunk Angliában és a piacon megkérdezte az eladó: - You alright? Mondom, köszi. Milyen kedvesek! Aztán egy idő után rájöttem, hogy nem a hogylétem érdekli őket, hanem itt a köszönés is „Alright?" és a „Can I help you?" helyett is azt kérdezik, hogy „Y'alright?" 😄
Mi nem nyulkálunk a nők felé,van kézfogás,de akkor a hölgy kezdeményezi. A férfi társaimra meg most nagyon büszke lettem az általad tapasztalt udvariaságukra!
igen, de az amerikai nők, mivel egyenrangúak munka szempontjából is, igy nem igénylik, hogy állandóan segítsék őket, sokkal vaganyabbak ebből a szempontból!! úgy mind hegyet másznak, 80kg- os zsákkal, akkor azt ki fogja vinni? a lányok viszik.
Kedves Abbe, a magyar ember eredendően nagyon szeretetteljes, jó szívű. Ha étellel ķínálunk, azt gondoljuk, ha jól esik neked, elfogyaszthatod az összeset, amit eléd teszünk, ez nálunk a szeretet jele. Nem sźínészkedünk, szeretjük alapvetően az embereket❤❤❤.❤❤❤❤❤❤
ezt ő nem érti sajnos. Azt sem, hogy nincs "amerikai kultúra", mivel egyetlen egy amerikai népcsoport van, az pedig a legalább 15000 éve ott élő indiánok. Azoknak van kultúrájuk. Az összes többi bevándorló, más földrészről való ősökkel, és elszakadtak az eredeti identitásuktól.
Kedves Abbe, mi ha vendég jön hozzánk a legutolsó falatot is odaadjuk neki, mert ez e természetes. ezt hozzuk otthonról. csak akkor kináld meg a másikat ha nem sajnálod töle. ❤❤❤❤ A férfiak segitenek mert különben bunkónak számitanak. Tudják, hogy még tudod csinálni. 😂❤
@@klaratakacs7129 Az Egyesült Államokat néha "olvasztótégelynek" nevezik, amelyben a különböző kultúrák sajátos "ízeikkel" járultak hozzá az amerikai kultúrához. Ahogyan a világ minden tájáról származó kultúrák hatással voltak az amerikai kultúrára, ma az amerikai kultúra befolyásolja a világot.
Nagyon élvezetes volt hallgatni, hogy miket tapasztaltál itt és nálatok hogyan vannak ezek a dolgok. Így ismeretlenként nagyon büszke vagyok rád milyen szépen beszéled a magyar nyelvet! Sokan itthon nem tudnak így beszélni. Szívesen hallgatnék még tőled hasonló jellegű videókat többet.:)
Van egy Nigériai munkatársam aki Amerikától Japánig mindenhol járt már,ő azt mondta,hogy a Magyarok igazi úriemberek.Igazából egy teljesen nemzetközi csapatban szinte csak a Magyarokkal van jóban. Lehet,hogy elsőre nem vagyunk túl nyitottak az idegenek felé és sajnálom,ha kellemetlen tapasztalatod is volt.
@Rozsomakk1: en ezt ugy ismertem, hogy ha ejjel felhiv hogy megolt valakit, akkor nem a sztori erdekel, hanem az az elso kerdes, hogy “Van asod, vagy hozzak?”
Csodálatos és nagyszerű dolog,hogy ilyen szépen megtanult a fiatal hölgy magyarul.Gratulálok és remélem,hogy a sok kulturális különbség ellenére szeret itt élni Magyarországon!Megértem a felsorolt szempontjait és annak is örülök,hogy már hozzászokott a magyar élethez. Egyszer valaki-akit nagyra becsülök több okból is-ezt mondta:bárhol is járt a világban,mindig az volt számára a lényeges,hogy az egyes ember milyen,függetlenül a nemzeti,faji,társadalmi rétegbeli hovatartozásától és azt is hangsúlyozta,hogy szerinte nem szerencsés dolog általánosítani.Számomra ez a gondolkodásmód a mai napig is nagyon fontos és lényeges.Sokfélék vagyunk,még egyfajta nemzeten belül is és ez nemcsak a sajátos nemzeti hagyomány és kultúra kérdése.Ahol ember van,ott hiba is,erény is előfordul,bárhol a világon.ISTEN éltesse Önt és Szeretteit!🙏❤
A videóid döbbentenek rá, hogy más kúltúrákhoz képest is, mennyire eredendően őszinte a magyar nép. Ez megmutatkozik a szokásainkban, igazából minden mozdulatunkban amit mi annyira természetesnek veszünk, hogy fel sem tűnik. Sokszor a "gyengeségeink" is ebből adódnak mint pl a panaszkodás gyakrabban fedezhető fel a mi népünknél elmondásod alapján. De ez is az őszinteség hozadéka. Egyébként a sok évszázados elnyomást talán ez segített túlélni, hogy kiadtuk magunkból mindig mindent. Azonban tetszik ahogy akaratlanul is felnyitod az emberek szemét, a magyarok őszinteségére és, hogy osztozkodnak, jó szívűek alapjáraton. Tényleg sokan elsiklanak efelett. Pedig itt van a másik oldal, egy másik kúltúra, ahol felszínesen kedvesek egymással az emberek és nem őszintén osztozkodnak. Igaz az a híres magyar vendégszeretet! Azokhoz a "honfitársakhoz" szólok, akik úton-útfélen hurrognak a saját népükre a magyarokra, hogy vegyétek észre azokat a kultúrális vonásokat, amik már annyira természetesek számotokra, hogy nem látjátok meg ezeket... "Egy" az Isten. Mi magyarok az idők kezdete óta így tartjuk. Egységben voltunk mindig. Régen ezt mi mind tudtuk. U.i.: Kedves Abbe! Ne haragudj meg azért, ha egy magyar érdeklődik, hogy gazdag vagy-e, hisz az amerikai filmek és az onnan nagyrészt közvetített üzenet az, hogy ott kolbászból van a kerítés. Ezt nyomták sok magyar agyába és kíváncsiak, hogy igaz-e, hogy Amerika az álmok országa stb. Szerintem valahol tudja a magyar, hogy ez nem igaz, ezért is kérdez rá. Azt is úton-útfélen nyomja a média, hogy az amerikaiak buták (velem már ez többször szembejött) és fogalmuk sincs a mi országunkról sőt egész Európáról. Ez ilyen negatív propaganda, de legalábbis túlzás, mert nyilván ezek a dolgok nem igazak minden amerikaira. De hát ilyen "csodás" világban élünk, ahol a messziről jött emberről azt mondanak nekünk, amit akarnak. De hidd el, hogy van annyi eszünk, hogy megértsük, hogy mi az igazság. Vagy utánanézünk vagy kérdezünk. Lehet bunkónak tűnhet, de inkább ez is csak őszinte.
Mondom, hogy mit kevertél össze :) Nálunk, ha megkínálsz valakit, akkor valóban megkínálod, nem látszatkedves vagy, hanem azt mondod gyakorlatilag, hogy gyere, osztozzunk azon, amim van. Folyamatos mosolygás. Nálunk ilyen csak az elmegyógyintézetekben van! Helyette, ha rádmosolygunk, akkor úgymond, benn vagy! Te összekevered az álkedvességet az valódi kedvességgel. Szóval valahol az őszinte dolgok miatt sértődtél meg, mert hozzászoktál a megjátszott dolgokhoz, nem? Mi lehet, hogy őszintén bekérdezünk, nálatok meg a köszönésnél le van tudva az “érdeklődés”, hogy hogy vagy. Muszáj azt mondanod, kösz, jól. :) Jól sejtem? Üdv, itt! 🙏🏻
- igen, valahogy 20-as 40-es években szinte kötelezően nálatok elterjedt a "mindig mosolyogj vagy tartsd a mosolyt" sztereotípia, a > "keep smiling". valahol igaz is meg nem is. Ha mosolyogva mondok valamit másképp artikulálok, ez igaz. De alkati kérdés is, van akinél ez inkább torzo!
@@Dominohazak Szerintem meg jobb, ha vidam arcokat latok, mint buskomor, vagy duvad tekinteteket. Sot! Meg nekem is jon, es jol belem dof a konyokevel. Na, ne mar, hogy a magyarok mindent jol csinalnak, az amerikaiak meg semmit! Ha me valaki megkinal pl a csipszebol, nem azt jelenti, hogy a fele az enyem, hanem, hogy vegyel belole!
Ami a kínálást illeti, ...ha te eszel, akkor illik is megkínálni a társadat,és odatartani hogy egyen még belőle. Ha nem akarsz adni belőle, akkor ne is egyél, ....mert a másik esetleg kínosan érzi magát amiért nincs megkínálva. Gyönyörűen beszélsz magyarul, ....örülünk neked!!
Erről eszembe jut egy kórházi sztori. Az egyik betegtársam kint reggelizett a folyósón. Kérdeztem tőle, hogy vajon mi az oka. Elmondta, hogy az új srácot - aki már bent feküdt az ágyán - ma fogják vizsgálni, nem ehet/ihat, és nem akar neki a jóízű falatozgatással fájdalmat okozni. Ez is udvariaság, figyelmesség. Sajnos nekem nem jutott volna eszembe, de ez a gesztus engem is tanított.
@@csabasemler6806 Amikor tavaly a gyomortükrözésre vártam a rendelő ajtaja előtt, már sok órája nem ettem, nem ittam semmit. 10-re voltam odarendelve, de 2 órát várakoztattak, csak délben hívtak be, és végezték el rajtam ezt a vizsgálatot. Volt bennem egy izgalom, mert még soha nem voltam ilyenen. Az pedig nem esett jól, hogy tőlem 2 méterre evett az öreg néni, aki már egy másik alkalommal túlesett ezen, és csak az eredményéről jött érdeklődni. Akkor ott én is azon gondolkodtam, hogy fordított esetben én soha nem izgatnám a koplalásra ítélt betegtársaimat azzal, hogy ott eszegetek a szemük előtt. Főleg nem egy ilyen helyen.
Nem arról volt szó, hogy nem vettek komolyan, amikor magyarul próbáltál beszélni, hanem rengeteg magyar azt hiszi, hogy a magyar valami megtanulhatatlan, rettenetesen nehéz nyelv. És titokban büszke, hogy ő tud beszélni magyarul, de te nem. Nagyon jól tetted, hogy nem hitted el ezt. A magyar pont ugyanúgy megtanulható, mint bármelyik másik nyelv. Ha van motivációd, ha akarod, akkor menni fog.
Azért nem titok, hogy anyanyelvi szint magyarból borzalmasan nehéz tanulni más nyelvröl. Itt föleg a ragozás rá ban ben meg stb. "Living Ironically in Europe" csatornán van erröl egy videó ö félig Magyar származású és tanulta volt erröl videója elég jó lett én ajánlom. Alapszinten simán meg lehet tanulni és a legjobb, hogy nekünk a mondat szerkezetünk rendkívül rugalmas tud lenne de amikor az jön, hogy ezt El akarja valaki sajátítani anyanyelvi szinte na ott kezdödnek azok a dolgok hogy mikor teszünk "a"-t "meg"-et "ban/Ben"-t teljesen máshogy gondolkozunk és rakjuk össze a szavainkat mint a többi nyelvben és még különbözö részein az országnak ezek is változhatnak. Én mint Dunántúli volt olyan alföldi ismerösöm aki egyenesen megsértette ahogy én használom a ragozást mert ök nem így tanulták mi meg így tanultuk még suliban meg mindenki így használja ök máshogy szóval feladja azért a Magyar nyelv a leckét mindenkinek mi rendkivül pontosan tudunk fogalmazni nincs a nyelvben komolyabb kontextus függés pontosan le tudunk írni bármit, bárhogyan, bármikor a szöveg környezetére való építés elhanyagolhatóbb mint pl az angolban. Ha most azt nézzük Valami ilyesmi angolul tomorrow (I'm) going to the city (with them) to purchase a book Sajna az angol ragozást nehezen tudom fordítani de valami ilyesmi a lényeg "én holnap bemegyek a városba velük, venni egy könyvet." I with them (go to) Holnap bemegyek velük venni egy könyvet a városba. " I with them (going to) "Holnap bemegyünk a városba Venni egy könyvet velük" we with them (go to) "Holnap menni fogok városba velük, venni egy könyvet" I with them (going to / will go to) "Holnap velük fogok a városba menni, veszek egy könyvet" I with them ( going to / will go to) "Holnap velem fognak jönni a városba, hogy vegyek egy könyvet" they with me (going to/ will go to) "Holnap bemegyünk a városba, veszek egy könyvet" we (go to) "Holnap megyek a városba, veszek egy könyvet velük" I with them (go to) "Holnap én velük megyek a városba veszek egy könyvet" I with them (go to) "Én a városba megyek velük holnap venni egy könyvet" I with them (go to) "Holnap elmegyünk a városba venni egy könyvet" we (go to) "Velük megyek venni a városba egy könyvet" I with them (go to) És ragozhatnám még órákig a lényeg, és ezeknek is megvan a maguk jelentése miért így vagy úgy használod a mondat szerkezetünk nagyon rugolmas pontosan ki tudjuk fejezni kit, mit, hogy, mikor. Az, hogy a városba menetel a föcselekmény és a könyvásárlás hozadéka mikor a könyvásárlás a föcselekmény és ez a városba menetel oka. Mikor a városba menetel a többiekkel közös cselekmény, mikor többiekkel való menetel a föcselekmény a városba menet hozadéka míg a könyvásárlás egyéni cél mikor közös mindkettö, van amikor az egyéni dolog a városba menetel de a vásárlás a közös stb-stb. Ezekre mind utalhatsz már csak azzal, hogy kit, mit és mint ragozod a szituációt. Mi annyira nem gondolkozunk ezeken mert van ami természetesen jön, de a nyelvünk rengeteg részletet ad át viszonylag rövid ragos és szerkezeti változtatásokkal ez azért 4. dimenziót mindennek ami más nyelvekben nagyon nagyon ritka.
Szia Abbey! :) A Kézfogás témáról csak annyit mondanék, hogy az "Etikett szerint" férfi és nő között MINDIG A NŐ nyújtja a kezét először! Ezt így illik! Legalábbis az "etikett szerint". Ez alól csak egy kivétel van, ha a férfi egy "közjogi méltóság", tehát egy király vagy herceg vagy miniszter, vagy a munkahelyeden az igazgató. De a hétköznapi szituációkban férfi és nő között MINDIG a nőnek kell először nyújtani a kezét. Az életkor nem számít férfi és nő között. Tehát akár idősebb, akár fiatalabb a nő, mindig a NŐ nyújtja először a kezét. Ugyanúgy mint a tegeződés felajánlása is a nő joga, függetlenül attól, hogy ki a fiatalabb és az idősebb. A "rangokra" vonatkozó szabályok viszont felülírják a nemekre és életkorokra vonatkozó szabályokat, legalábbis az "etikett szerint". :) Az más kérdés, hogy nem mindenki az etikett szerint gondolkodik és cselekszik. :)
Így megy ez mifelénk. Ha a barátaimnak nem töltök az első pálinka után még gyorsan hármat, azt hiszik, haragszom rájuk. Vagy megkínálsz valakit rendesen, vagy ne kínáld meg. Ilyen egyszerű a magyar szokás!
A csodát! Régi falusi íratlan szabály volt nálunk, hogy ha valamivel megkínálnak, nem szabad rögtön elfogadni, hanem kéretni kell magad illendőségből , és csak másodszori, harmadszori kínálásra szabad azt a valamit elfogadni, de akkor kötelező! Viszont -pl. süteményből csak egyszer, max. kétszer szabad venni, mert aki nekilát vendégségben úgy enni, hogy ott alaposan belakik (magyarán: bezabál), az áthágja az iratlan szabályt: magyarán: illetlenséget követ el!!
azt hittem már túl jutottunk ezen az alkoholizmus menő dolgon,és hogy annál nagyobb a fA**od hogy jobban birod a piát mint a másik :D de ezekszerint az alkoholizmus még mindig menő juhé 😵💫
Az ilyen megjegyzésekkel nem kell foglalkozni, hogy úgy sem fogod megtanulni. Nehéz nyelv, ez vitán felül áll, de ezeket olyan emberek írják, akik az életben feladtak dolgokat és jól esik nekik, hogy nincsenek vele egyedül. Te viszont megmutattad, hogy képes vagy rá és néhány magyarnál is választékosabban beszélsz. Gratulálok!
Nagyon érdekes. Sokszor magyarként is érezni kellemetlenségeket a kúltúrális szokásaink miatt. Egyébként sok magyar családban úgy van, ha megkínálsz valamit egy társaságban, akkor azt megosztod teljesen. Ha nem akarsz valamit megosztani, akkor azt nem bontod ki, vagy te sem eszel belőle. Szuper kúltúrális szembesítést kaptunk tőled. Köszönöm hogy itt vagy.
Szia! Örülök, hogy azt tapasztalod, hogy nekünk magyaroknak be kell bizonyítani, hogy igaz, amit mondasz. Nem hagyjuk magunkat "átverni". Jól mondod, hogy nem azért csináljuk, mert azt hinnénk, hogy nem vagy rá képes, hanem tiszteletből. Nagy öröm hallani, hogy visszájára fordult: most már a magyar tiszteletet várod el a férfiaktól; - vagyis elfogadod. Az utasítással kapcsolatban igazad van: jobb lenne nyíltan kérdezni, és nem rögtön utasítani. Ez ÖRÖKSÉG a kommunizmusból, a DIKTATÚRÁBÓL. Főleg az idősebb generáció hajlamos kihagyni a beszédet, és rögtön cselekedni.
Az amerikai angolról a következőket. Egy évig tartó speciális munkavégzésre kapott engedélyt az USA-ba egy magyar család nő tagja, és megengedték, hogy a teljes család is kiköltözhessen.A két középiskolás fiú itthon tanult angol nyelvet, tehát volt egy bizonyos - minimális - alap, ezért nem féltek az amerikai középiskolától. Először az amerikai iskola valamiféle alkalmazottja látogatta meg a családot, mert úgy érezték, hogy annyira kevés a nyelvtudásuk, hogy nem tudnak így tanulni. Fordult a kocka: év végére mindketten az osztályuk legjobb tanulója lett!! (Két héttel a tanévzáró előtt a helyi seriff figyelmeztette a családot, hogy el ne felejtsék, hogy nemsokára el kell hagyniuk az USA-t, lejár a tartózkodási engedélyük! A poén a következő: itthon, egy a vidéki gimnáziumban mindkét fiú hármas jegyet kapott angol nyelvből!!!
erre mondom a gyerekeimnek, hogy ne foglalkozzanak az idióta magyar tanárokkal, ez a szakma is teljesen felhígult. Sajnos sok tanár tönkreteszi a fiatalok életét, és teljesen komolyan mondom. Utálat ami itthon folyik. Egyik gyerekem még középiskolába jár és pl az aljas magyar tanárja 1-es, 2-es osztályzatokat osztogat egész évben. Érettségi tantárgy ugye. Az iskola leszarja évek óta, azt művel, amit akar, mert NINCS helyette senki, tehát nem fogják kirúgni.
Az amerikaiak csak mosolyognak mindenkivel viszont már mikor valami komolyra fordul ...., akkor visszont megrágna a masik életét csak mert arnyekba maradt a másikhoz kepest. Persze vannak kivételek.
Kedves Verba! (Remélem, jól írtam a nevedet, és nem fogsz megsértődni. :D ) Vegyük sorba, miket említettél, pontok szerint. 1.) Nem mosolyognak rád az utcán. - Hát igen, ez így van, de ha belegondolsz, ha valaki rád mosolyog az USA-ban, az nem azt jelenti, hogy kedvel, vagy szimpatikus vagy neki, hanem csak egy megszokás. Persze, jól esik, de Magyarországon úgy látszik, ki kell érdemelni a mosolyt. Nekem is szimpatikusabb, hogy alapból rámosolygok az idegenre is. Én legalább is, mindig így teszek. 2.) Nem arról van szó, hogy nem vették komolyan amikor magyarul beszéltél, hanem éppen hogy segíteni akartak, azzal, hogy angolra váltottak, ennek oka, hogy érzékelték, te vagy külföldön és így akartak segíteni neked. 3.) Nasi - Ha a nasidból megkínálsz valakit nálunk, az pontosan azt jelenti mint nálatok, egyszer illik venni, mintegy megkóstolni, de többször nem. Aki ennek ellenére a kínálás után folyamatosan vesz, az neveletlenség, bunkóság. Kicsit más a helyzet vendégségben, ott lehet még egyszer venni a kínált ételből, - akár ezzel a szófordulattal; "ilyen finomat még nem ettem", - ez még a háziasszonynak is nagyon jól esik. 4.) Anyagi kérdések. - Régen másként volt, de mára abszolút illetlenség valkinek az anyagi helyzete, fizetése után érdeklődni. De ez csak mintegy 20-30 éve van így. 5.) Igen, eléggé elterjedt, hogy az átlag amerikai ostoba és műveletlen. Azt hiszem, ez így is van, de nem csak az USA-ban, hanem a világon mindenhol, az átlag műveltségi színvonala bizony elég alacsony. Üdítő kivétel vagy ! 😊 6.) Ha észreveszik hogy külföldi vagy, bizony nem ritka, hogy be akarnak csapni. (Jó példa erre a taxistól kezdve a bárpincérig sok szolgáltató, főleg, akihez utólag nem tudsz visszamenni reklamálni. Nem vagyunk ebben egyediek, menjél csak el Olaszországba, (hogy tőlünk keletebbi országokat ne is említsek) ez sajnos általános. Itt egy vertikális vonal érvényesül; minnél délebbre mész annál jellemzőbb, s minnél északabbra, annál kevésbé. 7.) Nem hisznek el mindent elsőre. - Ez így van. Aki mindent elfogad "bemondásra", az nem csak a bizalom jele, hanem egyben a naivitásé is. 8.) A férfi/női szerep különbözősége nálunk valójában a klasszikus keresztény kulturából táplálkozik. Az udvariasság nem a nők alábecsülése, hanem annak jele, hogy tehermentesíteni akarnak, ezzel a kis szivességgel is kifejezve a nők iránti tiszteletet. Ha belegondolsz, nő/férfi viszonylatban az egyenlőségnek csak jogi szempontból van revelanciája, minden más már udvariassági kategória. 9.) Kézfogás - Nagyon egyszerű a megoldás, Európa hagyománytisztelò országaiban egyszerűen nem illik a férfinak nyújtani kezet a nő felé. Ezt minden esetben, (feltéve, hogy az illemet ismerik) mindig a nő kezdeményezi. Itt sincs szó lenézésről, lekezelésről, sokkal inkább a tiszteletről, mert hogy a kézfogásos üdvözlés a férfiak között volt elfogadott, a nők felé pedig a kézcsók járt, a klasszikus "kisztihand" (németből átvett, monarchikus hagyományú) köszöntéssel. Ez utóbbi a kommunizmus évei alatt kiment a divatból, de nem jött helyette semmi más. :( 10.) Utasítással beszélünk. - Igen, ilyen a nyelvünk. Ám ennek is meg van a több fokozata, mert azt, hogy ülj le, úgy is lehet mondani, hogy "kérlek, foglalj helyet". És általában ez minden másra is igaz, mert például azt, hogy egy ételből vegyél még, normális esetben kérő hangsúllyal, kedvesen így illik mondani: "vegyél még, kedves, ha ízlik". Sok helyen ráadául sértésnek fogják fel, ha nem veszel másodszor, mert úgy veszik, nem is ízlett. Éppen ilyen nyelvi érdekesség, a kérdőmondatok "nem" szótaggal való kezdése is. "Nem jössz velünk moziba?" Itt nem a "nem" szócskán van a hangsúly, és ez is furcsa módon udvariassági formula, ugyanis kvázi nem akar rád erőltetni semmit, csupán a szándékod felől érdeklődik, a "nem"-mel azt fejezve ki, hogy véletlenül se értsd erőszakoskodásnak. Végül: kiválóan választékosan beszéled a magyar nyelvet, enyhe akcentussal, és csak egyedül és nagyritkán a hibásan alkalmazott szóvégi ragokból (ami amúgy is nagyon nehezen megtanulható) jönni rá, hogy más az anyanyelved. De tudod mit? Boldog lennék, ha feleennyire beszélném Shakespeare nyelvét, mint te a magyart. Szeretettel üdvözöllek!
A "klasszikus keresztény kultúrához" még annyit hozzátennék, hogy az USA lakosságának jelenleg több mint 50%-a vallásos, míg nálunk ez az arány nem éri el a 20%-ot. Szóval tessék másképp megfogni ezeket a klasszikus értékeket.
Bocsánat , USA ban a keresztény kultúra kb 200 éves nálunk kb 1000 éves ,ez is differencia mélyebben gyökerezik ez a társadalmunkban mint az USa ban @@Razidurgh
@@gabormolnar1785 Ők sem a kisujjukból szopták, hanem vitték magukkal az óvilágból, folytatva a saját évezredes hagyományukat. Ez nem verseny, ezért nem kell megmásítani a tényeket, csak hogy első legyél egy kitalált mese elvakult hívőjeként.
Nagy élvezettel hallgattam a megfigyeléseket, összehasonlításokat, mivel nem jártam soha Amerikában, felettébb érdekes volt! Férfiként igyekszem mindig udvariasan bánni egy hölggyel, ami figyelmet, tiszteletet, kedvességet jelent, és örülök ha ez itt általános dolog a férfiak részéről. Ugyanakkor arra kérnélek, hogy egy következő videóban a női oldalról is beszélj: Mi a különbség az amerikai nő és a magyar nő mentalitásában, viselkedésében. Milyen ott a társadalmi interakció férfi és nő, nő és nő között, akár családban, akár munkahelyen. Ez is egy érdekes téma lenne. Ami az "utasítgatást" illeti: Nem mondjuk ki, de hozzá gondoljuk hogy "kérlek". Pl. "Kérlek ülj le, beszélgessünk! Kérlek kóstold meg, finom!" Amúgy örülök hogy itt vagy nálunk! 🙂
A magyar nem cinikus népség! Ez tévedés. A magyar próbálja a fájdalmát könnyedségbe rejteni, önirónkus, önkritikus, "mulatva kesereg". Ezt nem látom bajnak, talán így próbál túlélni. Ha kevesen vagyunk is, kiírtani még senkinek sem sikerült minket, ez nem is fog sikerülni senkinek, soha.
Mikor egyetemista voltam, a két kar között volt egy nagy nehéz vasajtó, a 45 kilómmal egyszerűen nem bírtam betolni... mögöttem toporgott egy vietnámi srác, félreálltam, ha annyira sietős neki, nyissa ki.. rosszallóan ingatta a fejét és még motyogott is hozza, hogy miért neki kell kinyitni, ha én voltam ott előbb...én meg néztem mint a motiban mert nekem természeres volt, ha van a közelben wgy fiú akkor nem nekem kell izmozni egy nehéz vasajtóval...😊
Az ázsiai kultúra teljesen más. Sok lehetőséget ad megsertodes, vagy megedződesre 😅. Sok éves ismeretség alapján mondom. Az amerikaiakra meg azt mondta valaki,hogy irigyek, mert nem osztják meg az ételuket, a hazikat. Csak látszat náluk a kedvesség. Szerintem is természetes,ha valakit megkinalok, hogy együtt együk meg, ne csak megmutassam neki, hogy nekem milyen jó. De nem adok belőle,mer kell nekem! (L'art pour l art Társulat) 😂 Ahol én nőttem fel, ott kínáltak, nem hagyták éhezni a vendéget. Lájkolom, tisztelettel
@@Bernagchen_ ő kb 60 kilós volt én 47 körül..ez volt az arány...nem kértem segítséget amúgy hanem hagytam H kinyissa az ajtót ha annyira siet és rám várt
@@csgabriella5658 Francokat nem. Van hogy én segítek a szomszédnak, van hogy ők hoztak nekünk halat, őzhúst, zöldséget. Mondjuk mi nem valami New York-i elitista helyen élünk, ott megint más a mentalitás.
Kedves Abbe! Ez az első videód, amit megnéztem. Feliratkoztam a csatornádra, mert tetszik amit és ahogy csinálsz 😊 Azt már észrevetted, hogy elég nagy kulturális különbség van az amerikai és a magyar nép között. Gratulálok Neked, mert nagyon nagy lépést tettél ennek a különbségnek a legyőzésére. Szépen beszélsz magyarul, ami állítólag a Világ egyik legnehezebb nyelve. Nekem az angol (is) az 😁 Jó volt végighallgatni a beszámolódat, jó tudni, hogy egy más kultúrából jött ember milyennek lát minket. Ne gondold, hogy minden Magyar olyan, mint akiket megismertél. Sokfélék vagyunk, mint minden nép. Remélem, hogy a csalódásod elmúlik, és elfelejted, hogy megsértődtél 😊 Kívánom Neked, hogy érezd jól magad Magyarországon, ismerj meg sok jó embert.
Kedves Abbe! Helyesebb a szórendi használatod mint sok magyar emberé. Nagyon köszönöm, hogy ilyen szinten elsajátítottad a nyelvet, ami egy nagyon szép, kifejező, mégis árnyalt közlést biztosít mindazok számára, akik jobban belemélyednek. Mindkét kultúrában megtalálhatóak az egyszerűbb, és összetettebb módon kommunikálni képes emberek, de hidd el, a felszín mögött sok esetben csupán a kifejező készség hiánya az ok. Ha létezne érzelem átvitel, tapasztalhatnád. Biztos vagyok benne, hogy idővel sok minden változni fog. Figyelemreméltó kezdeményezés a kultúrák ilyentén megértésére tett törekvésed.
Nagyon pontosak ezek az észrevételek, nekem eddig fel sem tűnt némelyik. Ezek többsége egyszerűen szocializációs és kulturális különbség, az etiketthez és a férfiak, nők irányába mutatott udvariassághoz van köze: Például egy kapu kinyitása a nők előtt udvariasság, előzékenység. Ugyanez az idősek, vagy kisebb gyerekek felé is megnyilvánul a férfiak részéről. Bemutatkozásnál valóban majdnem minden esetben a nőknek kell a kezüket nyújtani a férfiak felé (amit itt illik elfogadnia a férfinak) és nem fordítva. Télen kesztyű viselése esetén pedig a kesztyűt illik levenni kézfogás előtt. Köszönni, viszont a férfinak illik először a nőnek és nem fordítva. Elköszönésnél a férfiak tényleg ritkán fognak kezet a nőkkel, de a férfiak egymással viszont igen. Ennek nem tudom az okát, talán valamilyen szokásjog. Ha a férfi ismeri a nőt, akkor inkább megölelik egymást, vagy puszit adnak egymás arcára. Ha nem ismerik egymást, akkor udvariasan, bizonyos életkor után, magázódva elköszönnek testi kontaktus nélkül egy enyhe mosollyal. Ami viszont bunkóság, az a pénztárnál, taxinál, étteremben a külföldiek átvágása/meglopása. Ez szégyen! 🙂😊
Kesztyűt csak a férfiaknak kell levenniük a kézfogáshoz, a nőknek nem. A nők foghatnak kesztyűben is kezet. Köszönni viszont a fiatalabb köszön az idősebbnek először és nem a férfi a nőnek.
@@Akitlosz A köszönés illemszabályai: -A férfi köszönti előre a nőt, akkor is, ha idősebb nála. -A fiatalabb köszönti előre az idősebbet. -A társaságba újonnan érkezett köszönti előre a már ott lévőket. -A beosztott köszön először a magasabb rangúnak. -A köszönést illik fogadni, ennek elutasítása súlyos sértés annak, akitől kaptuk.
itt ha valaki vadidegenként mosolyogva,pajtizva jön oda az emberhez akkor az ki akar rabolni,vagy át akar verni vagy tuti nem jó szándékkal jön oda. :) A kaja kínálás abszolút úgy van ahogy mondtad, ha megkínálom az illetőt az kb azt jelenti,hogy 0-100% közötti részét megeheti. Mondjuk azért illik a felénél nem többet megenni ilyen esetben. :) Egyébként mindegyik észrevételed érdekes volt. Az utolsó része (felszólító mód használatával kapcsoaltos rész) eddig eszembe sem jutott. Ennek a videónak tök érdekes témája volt.
Feliratkoztam!❤ Nagyon jol beszélsz magyarul, nagyon tetszik nekem. Érdekel, hogy mit jelent számodra az országunk, kúltúránk, az emberek. Elöször láttalak és bekövettelek. Remélem jol érzed magad Magyarországon, további sok sikert, boldogságot kivánok Neked! ❤
Szerintem nagyon érdekes és értékes megtudni ezeket a kulturális különbségeket. Az ember kíváncsi rá. Vajon egy japán mit gondol amikor magyarral találkozik? Vagy egy amerikaival? Érdekes dolgok ezek. Én egyszer beszéltem egy amcsival ezekről és ő azt mondta, hogy először nagyon bunkónak találta, hogy kimondom a dolgokat tapintat és kertelés nélkül. De mostanra pedig már nagyon szereti. Tudja, hogy nem fogok neki hazudni. Megmondom neki, ha csúnya és utálom őt, de azt is ha nagyon szép, és az úgy is van. Te például nagyon szép vagy és kedves.
A japán lenéz. Úgy gondolja felsőbbrendű. Gyárban legalábbis ez így van. Vigyorognak egyfolytában, és valószínű köszönnek is, de a véleményed semmiről nem érdekli mert úgy gondolja hogy te senki vagy hozzá képest. Nem saját tapasztalat, de ahol dolgozom ott sokan vannak, és ezt mondják azok akik kapcsolatban vannak velük napi szinten.
@@KisZoltán1 Ez akkor lehet így, ha valóban van egy hierarchikus differencia, tehát az illető főnöke, elöljárója az adott melósnak. Japán az egy nagyon hierarchikus és fegyelmezett társadalom, szóval ez eddig érthető is. De hat te vagy az ő főnöke, akkor bizony hajlongani fog és nem pedig levegőnek nézni. Ez egy dolog. De engem az utca embere érdekelne inkább, amikor nincs semmiféle társadalmi viszony közöttetek. Bár egyébként még akkor is megérteném ha kissé lekezelően viselkednének. De ezt nem tudhatom. Japán az egy fegyelmezett és fejlett társadalom, nekünk pedig itt van Orbán Viktor, aki még a nyugattal sem kompatibilis, pedig az sokkal közelebb kultúra, nem hogy a távol kelettel. Teljesen jogos a dolog, ha egy kicsit majomnak néznek bennünket, mi választjuk Orbánt és az oroszok választják Putyint. Nem más tehet róla. Mi választjuk azt, hogy utolsónak is jó lenni Európában nem valaki más. Ez egy japán számára teljesen elképzelhetetlen és idegen. Ők a tökéleteset keresik mindenben.
Kedves Abbe! Nagyon érdekes, amiket mondtál, köszönjük, hogy tükröt tartasz elénk! A férfi-női kézfogásról: férfiként fogunk kezet nőkkel, de gyerekkorunktól arra nevelnek minket, hogy csak akkor elfogadható ez, ha a nő nyújtja kézfogásra a kezét. Úgy tanuljuk, hogy férfiként kezet nyújtani nőnek tolakodó, udvariatlan, zavarba hozhatja a hölgyet, mert a biztonságérzetét sértheti. Ha a hölgy nyújt kezet férfinak, akkor viszont az az udvariatlan, ha a férfi nem fogadja el és viszonozza a kézfogást. A másik, az utolsóra reflektálva: engem magyarként az USÁ-ban járva hökkentett meg, amikor kedvesen úgy tanácsolták, hogy pl. valahová ne menjek el, vagy pl. valamit próbáljak ki, hogy azt mondták: "you don't want to go there", ill. "you want to try this". Nem tudom, ezek mennyire általános kifejezések Amerikában (a környezetemben általános volt), de nekem tolakodónak tűnt a megfogalmazás, ti. hogy megmondják nekem, hogy én mit akarok. Később megértettem, hogy ez csak nyelvi kifejezése egy-egy kedves, segítő szándékú tanácsnak. Szerintem amit Amerikából érkezve furcsállottál, a "nem akarsz" ill. az "utasító" megfogalmazás, hasonló (elsőre talán furcsának tűnő) nyelvi megoldások lehetnek nálunk.
Egy magára valamit is adó férfi megtanulta, hogy megvárja, amíg a nő nyújt kezet. Ezért ne sértődj meg, hanem nyújtsd te a kezed, és el fogják fogadni.
@@p-andras Nem, csak ez egy tiszteletteljes gesztus a hétköznapokban. Engem úgy neveltek, hogy ne csak az időseknek, terhes mamáknak, de a lányoknak, sérült srácoknak is adjam át az ülőhelyemet pl. a metrón. A mai napig is egyetértek ezzel.
Jó hogy nem hittél a negatív véleményeknek. Szinte tökéletes a nyelvtudásod. Én örülnék, ha fele ilyen jó lenne az angol nyelvtudásom. A legtöbb magyar embernek sok-sok téves elképzelése van hazádról és az is a filmekből táplálkozik. Nekem nagyon furcsa amikor azt látom (film), bemegy valaki valahova és nem köszön! Egyszerű vitákat nem rendeznek, hallgatnak, elmennek. Minden jót kívánok az új hazádban.
Nem kell a dolgokat túlgondolni! Legtöbb dolog csak egyszerűen úgy van és kész. Ez van. Itt egy-két dolog másképp van. Ennyi. És itt a vége. A magyar nyelvvel nem kell már hadakoznod. Már tudod. Egy nyelvvel gazdagabb vagy. A többi már majd jön magától. Jó egészséget kívánok neked! És mi vagyunk megtisztelve, hogy te tanultad meg a mi nyelvünket. Ráadásul nagyon jól, ami igencsak ritka. Köszönjük szépen ezt a tiszteletet!
Evéssel kapcsolatban: Szerintem nálunk sem így van, legalábbis a mi tájegységünkön Nyíregyháza és környéke. Ha megkínálnak chips-el, csokival, akkor egy falatot csak. Ha nagyon erősködik, hogy vegyünk még, akkor esetleg még egyszer belenyúlunk. De nem esszük meg a másik nasiját. Gratulálok a videóhoz :)
Mi férfiak pont azért segítünk, mert a nők képesek arra , amiben segítünk. A nőknek annyi dolguk van a világban. Család, gyerek nevelés, munka. Megcsináltok mindent, ha mi férfiak nem figyelünk. :-) Úgyhogy kell tepernünk, ha azt akarjuk, hogy sokáig szép és kedves nők között járkáljunk. 🙂
@ferifot: pont a napokban lattam egy videot, ahol a ferj konyhat takarit, tiszta ruhat tesz el, viszi ki a szemetet, es az a felirat, hogy a felesegem nem married single mom.
Az hogy a nőknek segítünk, vagy előre engedjük stb. csak a neoliberális , idióta fölfogás szerint jelenti azt, hogy nem tartjuk egyenlő félnek Őket. Abbe magas intelligenciájának köszönhetően megértette, hogy ezek pontosan a nők iránti tiszteletet jelenti, és az USA - ba való visszatérésekor vette észre, hogy ott kezelik rosszul ezeket a helyzeteket!
@@odorricIgen. Igazad van. Ám ez azért a gyakorlatban hogy van most e pillanatban? Szóval most azért írtad ezt ide, hogy nem kell udvariasnak lenni, hiszen úgyis mindenki dolga, amiről írtál vagy szabad azért legalább az ilyen mindennapokban udvariasnak lenni?
Bizony, itt még a férfiak udvariasak, én remélem hogy ez megmarad, mert tén nagyon szeretem bennük, hogy ennyire előzékenyek, kedvesek, segítőkészek, volt aki a lépcsőházban felajánlotta, hogy felhoza nekem a kerékpáromat, megköszöntem neki, nagyon kedves volt tőle, nekik ez a dolog természetes. Gond nélkül felhozta, míg én minden 2. fordulóba leteszem mert elfáradok :D Ez a kedvesség nagyon régre nyúlik vissza és máig így vannak nálunk nevelve a fiúk.
A nasi kínálás Magyarországon is úgy van-Az én környezetemben mindenképpen-,hogy ha megkínálnak,egyszer veszek és megköszönöm. Magamtól nem nyúlok hozzá többször,csak ha újra kínálnak és ízlik. Ha nem ízlik,udvariasan visszautasítom. Hallottam olyan esetet is,hogy egy (talán magyar) férfi a liftnél előre engedett egy amerikai nőt és az feljelentette szexuális zaklatásért. A feljelentés meg nekem volt szokatlan. Az ilyen férfi nekem és a legtöbb európainak udvarias és nem zaklató. Nagyon szimpatikus vagy és én is gratulálok,hogy hibátlanul beszéled a nyelvünket.
Egy igazi férfiban, zsigerből benne van az udvariasság a nők és az idősebbek irányába, tisztelet irányukba, feléjük. Egy kedvesség, mert ez egy kedves mosolyt vált ki a nőből ami szebbé teszi az ember napját. Kézfogás egy nővel, akkor ha a nő kezdeményezi a kézfogást.
A bunkó nőkkel és idősebbekkel is udvarias vagy? Mi a helyzet a többi férfival? Egy férfi kevesebb udvariasságot érdemel mint egy nő? Alapvető udvariasságot egyenlő mértékben kéne kapnia mindenkinek. Ez alól a beképzelt barmok kivételt képeznek.
Lady,Your Hungarian is so beautiful. You are beautiful and when You are speaking Hungarian it makes You sexyer. I say this to You with respect. Everything You said is totally true about the Hungarians. I just don't understand:-Are You in 🇭🇺 or back in the USA 🇺🇸 ???
Az első gondolatom az volt, hogy megmagyarázok dolgokat. Nincs rá semmi szükség, értesz mindent amit kell, csak egyik kultúrkörből érkeztél egy másikba. Csodás ember vagy, ha lehetőségem lenne rá, leülnék veled beszélgetni egy kávé mellett. A videódat mosolyogva néztem végig, mert annyira pozitív vagy. Szép napot kívánok!
Nagyon jó megállapítás a mi viselkedésünkről,elgondolkoztató, de tök aranyos ahogy elmondod a valódi értelmezést és rádöbbenést ahogy megértetted a fogalmat, ami szerintem teljesen igaz.
@@alienloner3985 : Mégis miként dönthetem el, hogy ki érdemli meg? Tartsak közvélemény kutatást? 😂 Ráadásul az egyenlő elosztás és a "csak annak, aki megérdemli" egymást kizáró megoldás, hiszen az utóbbi a halmazt szűkíti. A segítség nem csak effektív lehet, hanem gesztus is. Egyfajta metakommunikációs forma, mint egy mosoly, vagy homlokráncolás. Ha mást nem is hoz, mint azt, hogy a "segített" jobban érzi magát, már megvan az eredmény, hiszen a komcsi ideológiával szemben, miszerint a "lét határozza meg a tudatot", valójában a tudat határozza meg a létet. Minden fejben dől el, lefordítva. Én segítettem,mert jólesik, a másiknak jólesik a gesztus, két boldogabb ember keletkezett a világban. És nem kell semmi egyenlősdi, meg megítélés, hogy megérdemli-e.
Szia. Tök aranyos kis videó, véletlenül dobta fel a youtube. Az őszinteségről: Ha itt megkérdezel egy embert, hogy hogy van, 90%-ban az igazat fogja mondani. Nem látjuk értelmét a színészkedésnek, nem szeretjük a hazudozást, és legtöbbünk számára kifejezetten ellenszenves a megjátszása a "minden very happy" állapotnak. Meg hát nem is azért kérdezzük, mert a szél lebegteti a szánkat, hanem tényleg érdekel, hogy hogy van a másik. Ha nem érdekel, nem kérdezzük meg. Ha viszont kérdésünkre elmondja, hogy nem éppen fényesen, még meg próbálunk is neki senki segíteni, ha mással nem hát azzal hogy meghallgatjuk. Nálunk ez így megy, és szerintem az így jó, ebből fakadnak a mély barátságok is, amiket említettél. Ha igazán meg akarod ismerni a magyar néplelket, tanulmányozd a történelmünket. Láthatsz benne fényes fejezeteket, melyekben Európa nagyhatalma voltunk, de csúnya mélypontokat is. Megszállókat, akik egymásnak adták a kilincset, levert szabadságharcokat, forradalmakat, területcsonkítást. Lelkes kezdeményezéseket (mint legutóbb a rendszerváltásnak nevezett valami), illetve politikai árulásokat, melyek derékba törték azt, ezalatt többen többfélét értelmeznek. A magyarok nagyon jók töriből, és nagyon képben vannak az aktuális politikai helyzetről. Ezért látjuk jól azt, hogy a megszállók ma is a spájzban vannak, ha hiányolod a mosolyt az arcunkról, annak ez az oka.
Bizonyára, azért tapsikol ma is több millió magyar pl. szegény békegalamb ruszkiknak, akiket mindenki csak bánt, vagy a kínai népi demokráciának, mert annyira vág az eszük. Mindezt miközben teli pofával kommunistáznak, ez meg gondolom a politikai éleslátás meg főleg az egetverő történelmi ismereteik miatt van. :DDD
Budapestet nekem még magyarként is nehéz volt megszokni, hónapokba telt. Nem csak az utcán, de egyébként is nagyon nehéz kapcsolatot teremteni itt bárkivel is, a vidéki Magyarország (legalábbis az észek-keleti régió ahonnan származom) egészen más.
A magyart meg egyre gyönyörűbben beszéled ehhez gratulálni tudok és köszönöm hogy megtisztelsz vele minket hogy a saját országunkban nem várod el tőlünk hogy az amerikai angolt beszéljük veled mint sok más külföldi ember.
Magyart tanítok külföldieknek, és mindig megbeszéljük, hogy ezek a negatív kérdések kicsit azért vannak, mert extra udvariasak akarunk lenni, hogy ne érezze magát kellemetlenül a másik, ha nem kér/nem akar valamit. Tehát ilyen bátortalanul tesszük fel a kérdést, hogy "ha nem, az sem baj", és ez már automatizálódott. Állítólag az oroszban is így van. Nagyon érdekes, amiket mondasz, jó, hogy nyitott maradtál
Jellemzően ha valakit megkínálsz az nem egy adagra szól. Itt nem azt jelenti ha megkínálsz valakit hogy nézd milyen finomat eszek, hanem hogy szimpatikus vagy, együnk együtt, ezért ha normális az ember, nem csak megeszi a nasidat, hanem legközelebb ő is megkínál a sajátjával.
Én még ilyen helyen nem voltam, kivéve, ha 2 vagy több adag nasi van, hogy mindenkinek jut és akkor működi az oda-vissza adok-kapok. Hatalmas bunkóság egy kínáló eledelét becsócsálni, én szégyellem magam, hogy ilyen butaságot leírtál. Nem csak az országot, de az eurázsiai kultúrköröket is elég jól ismerem. Amit írtál, hogy majd legközelebb ő ad, az nekem totál nyócker... Mégis, hogy képzeled? Ma én megeszem az övét, amit magának vett, aztán majd , ha te jóllaktál amíg ő nézte, hogy fogy a csemegéje, majd a végén időpontot egyeztettek, hogy jövő kedden te eszel és én nézem... Látni már itt is az elkorcsult, neveletlen fiatalokat. Egy tirpákkal találkoztam egész életemben, aki kiszedte magának az 5 fős ebéd felét, de ott is kiakadt mindenki, de mivel lelkészekkel voltunk, tanulmányoztuk a tirpák kőművest, a kultúrsokk úgyis jobban ütött, mint a maradék tészta adagocskák :D
Persze persze csak egyfolytába az a téma még karácsonykor is 😂😂😂😂 Mindenki a màsik pénztàrcàjàba túrkāl . Sőtt tudjâk ki mennyit keres most és 10 évvel ezelőtt is 😂😂
Kedves Verba , most akadtam a kanálisodra és pár videót megnéztem , nagyon szimpatikusnak látlak .Nagyon jól beszélsz magyarul , én Romániából erdéjből Marosvásárhelyről üdvőzletemet küldőm neked.
Kedves Abbe! Nagyon érdekes volt ez a videó számomra, mert épp az ellenkező irányból tapasztalom ezt a kultúrsokkot: magyarként élek 7 hónapja Amerikában. A kulcsmondat az volt, számomra, hogy meg kell tanulni a másik nemzet szerint gondolkodni. Nekem az okoz nehézséget, hogy megfejtsem mikor szeretne egy amerikai nemet mondani :)
hat igen, az bizony nagyon faraszto egy magyarnak. mindez persze az angolszasz 'udvarias' kulturabol jon, aminek eredmenye, hogy feler egy rejtvenyfejtessel, meg 40 ev utan is...
Protestáns (ál)szemérmesség. Kerülik a szemkontaktust. (Persze, ha becsípnek rögtön lepereg róluk ez.) Ennek ellentéte volt a magyar a mozgólépcsőn. Egymást bámulták a szembejövő sorok. Azért javult a helyzet a 25-30 évvel ezelőtti helyzethez képest.
Budapest nagyváros ott nem köszön mindenki mindenkinek falun sem nagyon szokás már, én igazából azt sem értem amerikában ezt a felszíneskedést sok értelme nincs igazából nem is érdekli a másik csak megkérdezi mizu de közben ez egy olyan mesterkélt dolog szerintem.
A köszönés nem szokás, hanem nevelés kérdése. Nekem is fura ha nem köszönnek vissza, pláne időstől. A fiatalokra meg szinte úgy kell rákiabálni mikor felszállnak a buszra.
@@attilabakonyi5413nem szeretek mindenféle idegen embernek köszönni, azt utálom a legjobban amikor elvárják hogy vissza is köszönjek amikor azt se tudom ki az illető. Nyilván vissza köszönök mert bunkónak tartana csak nem értem minek köszön nekem. Én annak köszönök akit ismerek vagy ha muszáj (pl orvos vagy üzlet).
@@alihorda mindenféle idegen embernek én sem köszönök, de ha bemegyek valahova, felszállok a buszra, minimum a buszsofőrnek köszönök. Én inkább erről beszélek. A falumban pedig azért mindenkinek köszönök, kivéve annak akiről már tudom, hogy nem köszön vissza.
Nagyon különleges vagy, szeretet teljes, alázatos, csupaszív, egy értékes ember vagy.Hálás vagyok hogy megmutattad, jó érzés téged hallgatni, köszönöm.
A közös evés az mélyen a magyar kultúra része. Arra hogy valakik nagyon jó barátok, jól megértik egymást van is egy régi szólás: " Egy tálból cseresznyéznek"
Valóban egy 8 osztályt végzett magyartól a választékosságot nem lehet elvárni, mint egy egyetemet végzettől. a 8 osztályos is érti a választékosságot, de nem használja aktívan.
Tetszettek ezek, amiket felsoroltál, de én ajánlom neked Lincoln András videóit. Ezen a néven megtalálod itt a UA-cam-on. Ő félig amerikai és félig magyar, Amerikában született és lakik, már huszonéves volt, amikor először Magyarországra látogatott és amúgy hozzád hasonlóan nagyon jól beszéli a magyar nyelvet. Ezt külön ki is akartam emelni nálad, hogy szuper vagy, mert állítólag a világ egyik legnehezebb nyelvén beszélünk, szuper, hogy ilyen szépen megtanultál magyarul. :) Amiért Lincoln Andrást (vagy Andrew Lincoln) UA-cam csatornáját ajánlom, mert ő sokat beszél az amerikai-magyar kulturális különbségekről.
Egyetemista koromban volt egy csaj, aki szóvá tette, hogy vele/velük miért nem fogunk kezet, amikor találkozunk vagy elköszönünk. Azt mondta, ne kivételezzünk, úgy köszönjünk el, ahogy mi, fiúk egymás között szoktunk. Elfogadtam a dolgot, és búcsúzkodáskor nyújtottam neki a kezem: - Na, csá baz.zeg! - MI AZ, hogy BAZZEG??? Úgy rémlik, kb. idáig tartott az "egyenlősdi", és nem szándékosan csináltam, mi tényleg nagyjából így köszöntünk egymás között. :D
Annyi fiatal,woke nö jelentkezik újabban zongora-és bútorszállító szakmunkásnak, csillés szénbányásznak, sertéstelepi állatgondozónak és kömüves segédmunkásnak,hogy a munkaügyi központok nem gyözik öket a megfelelö helyekre kiközvetíteni. Hála az emancipációnak,WAZZE!
És szerintem általában elmondható, hogy a nagyon jó baráti kapcsolatban nincs sem etikett, sem protokol. Annyira ismered a másikat, hogy tudod mi az, ami megsérti és azt nem csinálod. Ilyen jó baráti kapcsolatban nem az etikett a mérvadó, hanem a másik jelleme, tulajdonságai, a köztetek kialakult szokások.
A köszönés és "hogy vagy?" small talk-ra annyit jegyeznék meg, hogy nálunk itthon valóban nem szokás ezt mindenkitől megkérdezni, VISZONT ha megkérdezi valaki tőled, akkor TÉNYLEG érdekli, hogy vagy; nem csak egy "minden oké/minden rendben"-választ vár, hanem ez azt jelenti, hogy érdekli, mi a helyzet veled/milyen a lelki állapotod, stb., törődik veled
"Utasítgatva" vagyunk udvariasak.😊 Ha kérdőmondattal és főleg tagadóval kezdek, akkor az olyan, mintha valójában nem akarnám, h valaki megtegyen valamit. "Kérsz egy kis sütit, nem kérsz egy kis sütit?" Persze, h az lesz a válasz, h köszi, nem kérek. (Lehet a 20-30 évesek közt már nem mindig van így, de engem még így neveltek.) Ha "felszólít", akkor örül neked a háziasszony/házigazda, hogy a vendége vagy!🙂 Ha valakit megkínálsz és többször vesz a nasidból magától, az bunkóság. Igen, neked kell mondani, h vegyél még, vagy együk meg, stb. Alkalomadtán ezt neki viszonoznia illik.
lehet, hogy a magyar nyelvi logika a felszolitas, ami meglepo egy amerikainak, azonban az amerikaiak szuper udvariatlanok, osszehasonlitva barmilyen Europaival
Normális ember megkérdezi ,hogy vehet -e még. Simán pofátlan volt aki megette a chips-ed. Az tény ,hogy nem vagyunk egy túl mosolygós nép. Sok ember hajlamos általánositani. De azért ,megkérdezném ezektől az emberektől.Ugyan sorolja már fel Amerika államait:)) A protokoll ,ugy irja elő ,hogy a nőnek kell előszőr a kezét nyújtani,és ugy fogunk kezet. Barátok közt ,puszi a megszokott ,nő ,és férfi közt.
Az ha nem mosolyogsz, az legalább őszinte(és nem azt jelenti, hogy szomorú és boldogtalan vagy), a bájcsevej viszont öszintétlen és képmutató. Nekem a magyar "nemmosolygás" szimpibb. A beszélő hölgy személyisége viszont elragadó - jólesik nézni és hallgatni !
Mivel - állítólag - jól beszélek angolul (ebben két angol felsőfokú nyelvvizsga és 50 év tanulás után sem vagyok biztos) - értem a gondjaidat a magyar nyelvvel. A magyar nyelvnek a logikáját kell megérteni. És ha az sikerül, akkor jól fog menni. Neked sikerült, gratulálok!!! A magyar szokások - meg simán szokások, nem jók, vagy rosszak: csak olyanok, amilyenek. A hiedelmek meg másokról vagy igazak vagy nem - ha valami nem tetszik nyugodtan mondd el. "If you go to Rome behave the way the citizens of Rome do!"
A középiskolai angol tanítást ezzel kezdték, bár jóval egyszerűbben: when in Rome do as Romans do. Nos, azt mondják, hogy a magyar nyelv nehéz. Igen, nehéz, mert más, nagyon más, nem tartozik egyetlen nyelvcsaládba sem. Ez viszont azt hozza magával, hogy a magyar elme számára nincs könnyű nyelv, mert mindegyik nagyon más. Mi mindent túlkomplikálunk, és erre az idézett kifejezés jó példa. Lehet, hogy most némelyek felhördülnek, de - ez a véleményem - a ragyogó világnyelv, az angol, primitív a magyarhoz képest.
@@katechrysso Igen, egyetértünk, az angol olyan, mint a MÉzga Géza rajzfilsorozatból az "új-magyar" : "MARHABAROM = maradj haverom barátom", vagy "kapcsford" = kapcsolj-fordíts. :)))))))))) (Valójában iszonyúan primitív nyelv az angol! - ezért szintén iszonyú nehéz egy olyan cizellált nyelvről, mint a magyar oda vissza-primitivizálódni, ahol az angol van).
5:26 Szerintem embere válogatja, hogy ki hányszor eszik a felkínált édességböl, chips-böl .... Mint ahogy az emberek skálája is nagyon széles a nagyon bunkótól a nagyon intelligensig. Akivel te érintkezel (társadalmi réteg), annak szerintem egyszer illett volna venni. A társadalmi réteget értsd úgy, hogy te nem a bunkókkal és az egyszerü munkásréteggel érintkezel (a munkásrétegben van sztereotípia, mert lehet egy nagyon jól nevelt ember is munkás). Ha nagyon jóban vagy valakivel, akkor nincsenek szabályok. Mert akkor egyszerüen megmondod neki, hogy ez marha jó és tegye el, mert megeszed neki.
Szuperül megtanultál magyarul! Azok a dolgok, amiket említesz, igazából engem is nagyon zavarnak a magyarokban -- pedig én is az vagyok... A kézfogásról: az illem szerint egy férfi nem nyújthat kezet egy nőnek, meg kell várnia, míg a nő nyújt kezet. Úgyhogy a magyar férfiak e tekintetben illemtudóak voltak, ha nem nyújtottak kezet neked.
Az amcsi társadalom ezerszer individualistább, mint a magyar. Ezt mindig figyelembe kell venni. nem arról van szó, hogy az egyik jobb mint a másik, hanem formai eltérések vannak, amit idővel el lehet sajátítani. Ami az őszinteséget illeti: igen, az amerikaiak felszinesebbek az emberi kapcsolataikaban, de ugye individualistábbak, ezért érthető. A két nép történelme, a társadalom kialakulása nagyon eltér. Mi csak így tudtunk megmaradni, másképp esélyünk se lett volna.
@@lleho Ez nem sima felszinesség, hanem olyan fajta képmutatás, ami a magyarokra talán kevésbé jellemző. lehet hogy utál, vagy egyáltalán nem érdekled, de a szemedbe mosolyog, és megy a chit-chat ezerrel. Ők ezt udvariasságnak gondolják, pedig nem az.
Kedves Abbey.Megnyugtatlak, nagyon szèpen beszèlsz magyarul,teljesen èrthetõ.Jelzem fel is iratkoztam.Nagyon jó,hogy elmondod ezeket a dolgokat sztem.egyfajta felvilàgosîtàs.🌞😊
Szia! Örülök, hogy rátaláltam erre az érdekes videóra. Nagyon szimpatikus vagy. Jó volt hallani a negatív és pozitív tapasztalataidat. Gratulálok, hogy ilyen szépen, választékosan beszélsz magyarul. Üdvözlettel, Éva
A kérdés feltevés az nem pozitív mód hanem negatív-befogadó mert megerősítésre vár. Female attitude. Ezzel szemben a pozitív mód az, hogyha egyértelműen közlöm amit elvárok tőled. Ami Masculine attitude ami valóban a nyelvünk sajátossága mint azt Sir Browning is helyesen megértette a Magyar nyelvről általa írottakban. Csak a tisztázás kedvéért :)
A modortalanságokra vonatkozóan az a magyarázat, hogy a kommunizmus tönkretette az emberek tisztességes gondolkodását és modorát. Régen létezett egy úri Magyarország, melyben az emberek tudták a helyüket és hogy mi illik. Érdemes régebbi írókat olvasni. Pl. Kosztolányit, Márait, Herczeg Ferencet stb.
Egy pecig se aggódj! Költözz be a magyarok szívébe, és akkor nem csak a barátunk leszel hanem a testvérünk. A chips-ünket megeheted ha már a kezedbe fogtad. Sőt ha nem eszed meg akkor mi sértődünk meg... Kissé irígyek vagyunk ugyan de ha már odaadtunk valamit akkor azt hátsó szándék nélkül tesszük. 2 szem pisztáciát felkínálni az kifejezetten szemtelenség. Igen, előreengedünk, beállítjuk a mikrofonodat, mert minket úgy tanítottak, hogy a NŐ a gyengébbik nem, az élet forrása és értelme. Az hogy a "fejlett nyugaton" az ember csak darab-darab az bizony nem a mi tévedésünk...Itt még jött volna pár mondat, de nem szeretném ha le lennék törölve ai internetről :)
Szituàciòtol függ ès a kinàlàs mòdjàtol is. Egyszeri pèldàul: kèrsz belöle? Ès egyszer odatartani.. Nagyon èrdekesek ès aranyosak, tanulsàgosak a videoid. Köszönöm szèpen!
en az USAban elek tobb , mint 40 eve; azt szeretnem megjegyezni, hogy eloszor angolul tanultam Angliaban, es nagyon meglepodtem, hogy az amerikai mennyire kulonbozik az angoltol. Magyarorszagon az emberek inkabb az angol angolt tanuljak, es nem az amerikait, ez oka lehetett annak, hogy azt mondtak, hogy ok ezt mashogy tanultak...
Úgy gondolom kiváló példa a kulturális különbségekre az indokolatlan mosolygás és a nasizás. Bár helyzet és személy függő de nagy általánosságban ha megkínáljuk egymást az azt jelenti: ez innentől KÖZÖS. Semmi szín alatt ne vedd sértőnek, ha valakit megkínálsz és "felzabálja", ugyanis ő úgy gondolja, hogy Te ennek örülsz. Úgy látom a különböző kultúrákat, hogy minél közvetlenebbek egymással az emberek, minél intenzívebb a spontán jófejség vagy mosolygás, annál nagyobb a felületesség, annál nehezebb mély kapcsolatot építeni. Úgy látom, hogy a "laza", látszólag közvetlen térségekben nehezebben köttetnek szoros kötelékek. Ahogy az embereknél úgy a nemzetekre is igaz, hogy minél érzékenyebbek, sérülékenyebbek, annál nehezebben nyitnak de miután bizalmukba engedtek, annál mélyebb, szenvedélyesebb a kötelék, a figyelmük, gondosságuk stb. 🤗
Ja, ha gondosan megeszed a másét az már nem "KÖZÖS", amiből megkínált. Ekkora bullshit-et sem hallottam még kultúr-köntösbe bújtatni. A többivel talán egyet tudok érteni, de felzabálással semmikép. A közös szó mást jelent ;)
Nos ha felzabálom a masikét azért az bunkóság magyar kultúrában is. Nem feltétlenül kell kérdezni mennyit vehetsz de azért józan paraszti ész hogy vissza fogd magad egy kicsit. Úgyis mondani fogja a másik hogy egyél még ha akarja.
Rendkívül jók a videók téma választása, sokakat érdekel láthatóan. A nyelvtudásod, az egész bájos lényed pedig igazi magyar lánnyá tesz, akárhogyan is lát bennünket a szemed.🙏🌷
Szuper videó! Nagyon érdekes volt hallgatni. Ami engem illet, ha valaki megkínál valamilyen rágcsával, max egyszer szoktam venni, kivéve ha a másik jelzi, hogy vehetek még. A baráti, ismerősi körömben is ezt így tapasztalom. Továbbá imádnám, ha a férfi-nő kézfogás normalizálva lenne! Rengeteg helyzetben a puszi túl közvetlen, és még ha a nőnek is illik kezdeményezni a kézfogást, a nők is zavarban vannak amiatt, h esetleg furán hat, mert nem gyakran látunk rá példát (kivéve persze bemutatkozáskor, vagy nagyon hivatalos helyzetekben.)
Szia! Különbség van nálunk a: kérsz belőle? és a megkostolod? között. Nagypapámtól hallottam azt a mondást: Ha adnak fogadd el, ha ütnek szaladj el! Ez benne van a kultúránkban! Ez most kicsit más téma, de ezért ilyenek a magyarok hogy szinte a végletekig türnek, de ha "elszakad a cérna", akkor minden elnyomó hatalom észbe kap hogy 10:58
hujeseget beszelsz karcsika! a magyar egy szuletett csicskanep, nem is erzi jol magat ha nem xaros a szaja... persze szereti rangatni az istrangot, hogy aztan jol pofanbasszak, mert ezek igy erzik a torodest!😂
Kézfogásról annyit, hogy mi férfiak kezet foghatunk nővel is. Azért nem történik általában meg, mert MINDIG a nő nyújtja előbb kézfogásra a kezét (Ezzel sok nő sincs tisztában.). Férfi részéről nem illik először kezet nyújtani, ez illetlenség egy nővel szemben. Ha a nő nem nyújt kezet először, akkor elmarad a kézfogas, az biztos.
Bolond dolog nőkkel kezet fogni.Nem tudom ki találta ki? Talán amikor kiment a divatból a kézcsók szokása a Rákosi--féle proli idők kezdetén?
🙈🤣
@@sandors.5526 Meg ismerkedéskor, de valóban a nőnek kell először nyújtani a kezét!
Mit javasolsz helyette? Mert azért mondjuk egy üzleti találkozón elég fura, hogy egy férfi sorban kezet fog a többi férfival, a nőkkel meg nem tud mit kezdeni. Elég fura helyzetek kerekednek ebből általában.
A magyar udvariassági "szabályok" szerint, teljesen igaz volt az alapfelvetés.
Imádom és egyben nagyon tisztelem, hogy ennyire el tudtad sajátítani a magyar nyelvet és a kultúrális szokásokat. Nagyon tetszettek ezek az összehasonlítások, főleg, hogy a nyelvi eszköztár miatt mennyire másképp értelmezhetőek bizonyos kijelentések. Hihetetlen jól beszélsz magyarul, sok külföldivel dolgoztam együtt, de soha senkit nem hallottam még ennyire ügyesen használni ezt a "szabálytalan" nyelvet akinek nem ez az anyanyelve. Láttam már pár videódat, de mostmár tuti bepótlom a többit. Csak így tovább, nagyon ügyes vagy! :)
Egyetértek. Elragadó teremtés, bánom, hogy csak múlthéten találtam ide...
Szabálytalan nyelv, nemde, hogyhogy, miért, az, hogy a te átdigitalizalt neuronjaidban, have a Coffee, azt jelenti, hogy akarnál egy kávét, míg a magyar azt érti belőle, hogy van egy kávéd,,, gondolj utánna, szót szóval követve, vagy próbálj utánna gondolni, hogy magyarul, van ige arra, hogy lenni, de arra, hogy valakinek a hatalmába tartozni ( to have, avoir, haben, avere, avea, stb.) ilyen magyarul nincs, annál inkább, hogy a szabályos világnyelvekben ezek segedigek. És, hogy zárjam a vilagfelfegasod elemzését, birodalom=imperium, empire, reich??????? Nem, legkomolyabban nem, : a birodalom nak bírnia kell a legnyomorltabb tagjának a szenvedeseit, míg az imperium imperal az isten hegemon helyettese ék is,,,,, valahol ez a magyar nyelv # handicape# je, maradj $ boldog$ míg élsz ( az anyagban),,,,,,,,,,,
Miért ne tudna. A magyarok is megtudnak tanulni angolul, de akinek nincs soha szüksége rá miért tanuljon meg.
@@laszlomuller2252 Azért az angol egy jóval könnyebben elsajátítható nyelv, a szabálytalan szót sem véletlenül használtam a magyarra. Bár a kommentedből feltételezve nem hiszem, hogy te komolyabban foglalkoztál volna bármikor is az életedben nyelvtanulással.
@@laszlomuller2252 Ennyi év alatt meg is lehet. Szerinted nem tiszteletreméltó a teljesítmény? Elég alacsonyan funkcionálhatsz mentálisan és kognitíve, ha ezt tudtad józan ésszel kiírni magadból. Sutyerák level 90-ish... Látszik, hogy közöd nemsok volt bármi nyelvtanuláshoz, az angol, latin, kínai nyelv kifejezetten könnyű, a magyar pedig egy bonyolult agglutináló nyelv, mint a japán. Aki csak magyarul tud, az el van szigetelve mentálisan az összes többi kulturális értéktől, hírtől, szemlélettől stb. Én ezért tanulok nyelveket már 30 éve :)
Hatalmas respect azért, hogy ilyen szépen megtanultál magyarul és örülök, hogy nem hallgattál a negatív emberekre
Igen! Meglepoen szepen es helyesen beszelsz, cuki akcentussal!
Nagyon jó hallgatni, hogy egy más kultúrából érkező ember, hogy lát minket. Imádom a videóidat. Köszönöm
Egy magyarnak mindig érdekes a külföldi ember, aki érdeklődik a hazája és a magyar emberek iránt. Így te - ugye tegeződhetünk?- is különleges vagy! Érdekes dolgokat említettél meg. Érdeklődve hallgatlak továbbra is!
@danna1956...vagyis: senki sem "próféta" a saját hazájában (de külföldön még lehet az)...
Ránk magyarokra jellemző, hogy igazi kíváncsisággal fordulunk egy külföldi felé, az meg külön érdekesség, ha valaki annyira jól bírja ezt a -bizony egyáltalán nem könnyű - nyelvet, mint Abbe.
Egy inteligens és finom érzésű ember-- magyar, nem magyar -- nem kérdez rá egy ember anyagi helyzetére. Ez nem magyar specialitás. Köszönöm a kedves információidat. Nagyon tetszik, és értékelem, amit csinálsz. További sikereket kívánok Neked! ❤
Fantasztikus a szókincsed, és hihetetlen választékosan beszélsz. Megasuper!!!💐👍
Nem is kell. Ha megmondja, mi a munkája, nagyjából sejthetjük. És persze, h az ország melyik részén él, attól is függ.
Köszi
Az emberek többsége eléggé kíváncsi a külföldiekre.
Szerintem itt is csak erről volt szó. Magyarországon az a képzelet él, hogy Amerikában kolbászból van a kerítés, és csak az érdekelte, hogy ezt te alátámasztod, vagy cáfolod. :)
Egyáltalán nem jellemző, hogy a magyarok egymás keresetéről érdeklődnének, főleg nem ismeretlenül.
Valamiért bennem az az érzés van, hogy ha kimegyek külföldre, az ilyen tabu témának számító kérdéseket, mint például a kereset, politikai nézet, stb
ha felteszik nekem, nem érzem sértőnek, mert tudom, hogy igazából nem feltétlen csak én érdeklem őket, hanem az ország, ahonnan jöttem.
Ne finomkodjunk, van eset , amikor megkérdezzük a feleségünket is, úgy fizetés előtt, még mennyi pénzed van?
@@laszlomuller2252 A házasság minden országban törvény szerint vagyonközösségnek számít.
Kedves Abbey!
Én is meglepődtem az amerikai szokásokon.
-Az ajtót nem nyitotta ki a férfi.
- A lift ajtaja kinyilt es a kínai félre lökött, hogy ő menjen ki elsőre....nyilvánvaló Kínában ez a divat.
- egy szomorú történet a Manhattan-i szomszéddal: meghalt a felesége, rá 6 hónapra a fiát gázolta el egy kocsi.
Röviddel a temetés után a liftnel találkozunk es megkérdem : hogy vagy?
Válaszol: "thanks, very well "
Elcsodálkoztam, a válaszon, több éve szomszédok vagyunk. Többször voltak nalunk magyaros vacsorán. Beszéltünk családról, unokák ról...
Nem nyitottak ha baj éri es mi csodalkozunk , hogy pszichológushoz járnak.
Mi elsírjuk a bánatunkat a barátaink vállán es megkönnyebbülés lesz.
A magyaroknak arra nincsen pénzük, hogy azért fizessenek egy vagyont, hogy pszichológussal beszélgethessenek.
Sok mindent lehet ezzel kapcsolatban megjegyezni. Jobb válasz lett volna a "thanks, I'm OK". Az "OK" sokkal formálisabb mint például a "very well". Az OK azt is jelentheti hogy tulajdonképpen nem OK. Nagyon jó elemzés található a Quora-n ha beütöd hogy: "Why do people always say “it’s okay” even though it’s not okay at all?". Van amikor az illető azt akarja közölni hogy már tultette magát a tragédián ami az életében történt. Vagy talán bátoritja saját magát ezzel. Van amikor nem jelent semmit, ilyenkor a "thanks, I'm OK"-t csak egyszerüen ugy kell leforditani hogy "Jo napot".
Kedves Abbey!
Teljesen igazad van a nasi kinálásával. Nem illik sokat venni, ha megkinálnak.
Szívesen venném, ha az amerikai iskolákról, oktatásról.beszélnél.
Előre is köszönöm.
Még csak néhány hónapja voltunk Angliában és a piacon megkérdezte az eladó: - You alright?
Mondom, köszi. Milyen kedvesek!
Aztán egy idő után rájöttem, hogy nem a hogylétem érdekli őket, hanem itt a köszönés is „Alright?" és a „Can I help you?" helyett is azt kérdezik, hogy „Y'alright?" 😄
Csak siman nem akart rola beszelni!
Mi nem nyulkálunk a nők felé,van kézfogás,de akkor a hölgy kezdeményezi.
A férfi társaimra meg most nagyon büszke lettem az általad tapasztalt udvariaságukra!
igen, de az amerikai nők, mivel egyenrangúak munka szempontjából is, igy nem igénylik, hogy állandóan segítsék őket, sokkal vaganyabbak ebből a szempontból!! úgy mind hegyet másznak, 80kg- os zsákkal, akkor azt ki fogja vinni? a lányok viszik.
Kedves Abbe, a magyar ember eredendően nagyon szeretetteljes, jó szívű. Ha étellel ķínálunk, azt gondoljuk, ha jól esik neked, elfogyaszthatod az összeset, amit eléd teszünk, ez nálunk a szeretet jele. Nem sźínészkedünk, szeretjük alapvetően az embereket❤❤❤.❤❤❤❤❤❤
ezt ő nem érti sajnos. Azt sem, hogy nincs "amerikai kultúra", mivel egyetlen egy amerikai népcsoport van, az pedig a legalább 15000 éve ott élő indiánok. Azoknak van kultúrájuk. Az összes többi bevándorló, más földrészről való ősökkel, és elszakadtak az eredeti identitásuktól.
Kedves Abbe, mi ha vendég jön hozzánk a legutolsó falatot is odaadjuk neki, mert ez e természetes. ezt hozzuk otthonról. csak akkor kináld meg a másikat ha nem sajnálod töle. ❤❤❤❤
A férfiak segitenek mert különben bunkónak számitanak. Tudják, hogy még tudod csinálni. 😂❤
@@klaratakacs7129 Az Egyesült Államokat néha "olvasztótégelynek" nevezik, amelyben a különböző kultúrák sajátos "ízeikkel" járultak hozzá az amerikai kultúrához. Ahogyan a világ minden tájáról származó kultúrák hatással voltak az amerikai kultúrára, ma az amerikai kultúra befolyásolja a világot.
nevetes majd hatbaszur
Nagyon élvezetes volt hallgatni, hogy miket tapasztaltál itt és nálatok hogyan vannak ezek a dolgok. Így ismeretlenként nagyon büszke vagyok rád milyen szépen beszéled a magyar nyelvet! Sokan itthon nem tudnak így beszélni. Szívesen hallgatnék még tőled hasonló jellegű videókat többet.:)
Van egy Nigériai munkatársam aki Amerikától Japánig mindenhol járt már,ő azt mondta,hogy a Magyarok igazi úriemberek.Igazából egy teljesen nemzetközi csapatban szinte csak a Magyarokkal van jóban.
Lehet,hogy elsőre nem vagyunk túl nyitottak az idegenek felé és sajnálom,ha kellemetlen tapasztalatod is volt.
A magyarok szerint, az a barát, aki ha éjjel 2- kor sírva felhívsz, azt kérdezi; piát hozzak, vagy ásót?😅
Ilyen sorrendben 😅
@Rozsomakk1: en ezt ugy ismertem, hogy ha ejjel felhiv hogy megolt valakit, akkor nem a sztori erdekel, hanem az az elso kerdes, hogy “Van asod, vagy hozzak?”
@@Tatinta
Ez sem rossz, de az enyém kevésbé indirekt!😁😎
eggyetértek
Remélem, tudjátok,hogy ez nagyon rossz vicc 😶
Csodálatos és nagyszerű dolog,hogy ilyen szépen megtanult a fiatal hölgy magyarul.Gratulálok és remélem,hogy a sok kulturális különbség ellenére szeret itt élni Magyarországon!Megértem a felsorolt szempontjait és annak is örülök,hogy már hozzászokott a magyar élethez. Egyszer valaki-akit nagyra becsülök több okból is-ezt mondta:bárhol is járt a világban,mindig az volt számára a lényeges,hogy az egyes ember milyen,függetlenül a nemzeti,faji,társadalmi rétegbeli hovatartozásától és azt is hangsúlyozta,hogy szerinte nem szerencsés dolog általánosítani.Számomra ez a gondolkodásmód a mai napig is nagyon fontos és lényeges.Sokfélék vagyunk,még egyfajta nemzeten belül is és ez nemcsak a sajátos nemzeti hagyomány és kultúra kérdése.Ahol ember van,ott hiba is,erény is előfordul,bárhol a világon.ISTEN éltesse Önt és Szeretteit!🙏❤
A videóid döbbentenek rá, hogy más kúltúrákhoz képest is, mennyire eredendően őszinte a magyar nép. Ez megmutatkozik a szokásainkban, igazából minden mozdulatunkban amit mi annyira természetesnek veszünk, hogy fel sem tűnik. Sokszor a "gyengeségeink" is ebből adódnak mint pl a panaszkodás gyakrabban fedezhető fel a mi népünknél elmondásod alapján. De ez is az őszinteség hozadéka. Egyébként a sok évszázados elnyomást talán ez segített túlélni, hogy kiadtuk magunkból mindig mindent. Azonban tetszik ahogy akaratlanul is felnyitod az emberek szemét, a magyarok őszinteségére és, hogy osztozkodnak, jó szívűek alapjáraton. Tényleg sokan elsiklanak efelett. Pedig itt van a másik oldal, egy másik kúltúra, ahol felszínesen kedvesek egymással az emberek és nem őszintén osztozkodnak. Igaz az a híres magyar vendégszeretet! Azokhoz a "honfitársakhoz" szólok, akik úton-útfélen hurrognak a saját népükre a magyarokra, hogy vegyétek észre azokat a kultúrális vonásokat, amik már annyira természetesek számotokra, hogy nem látjátok meg ezeket...
"Egy" az Isten. Mi magyarok az idők kezdete óta így tartjuk. Egységben voltunk mindig. Régen ezt mi mind tudtuk.
U.i.: Kedves Abbe!
Ne haragudj meg azért, ha egy magyar érdeklődik, hogy gazdag vagy-e, hisz az amerikai filmek és az onnan nagyrészt közvetített üzenet az, hogy ott kolbászból van a kerítés. Ezt nyomták sok magyar agyába és kíváncsiak, hogy igaz-e, hogy Amerika az álmok országa stb. Szerintem valahol tudja a magyar, hogy ez nem igaz, ezért is kérdez rá.
Azt is úton-útfélen nyomja a média, hogy az amerikaiak buták (velem már ez többször szembejött) és fogalmuk sincs a mi országunkról sőt egész Európáról. Ez ilyen negatív propaganda, de legalábbis túlzás, mert nyilván ezek a dolgok nem igazak minden amerikaira. De hát ilyen "csodás" világban élünk, ahol a messziről jött emberről azt mondanak nekünk, amit akarnak. De hidd el, hogy van annyi eszünk, hogy megértsük, hogy mi az igazság. Vagy utánanézünk vagy kérdezünk. Lehet bunkónak tűnhet, de inkább ez is csak őszinte.
Mondom, hogy mit kevertél össze :)
Nálunk, ha megkínálsz valakit, akkor valóban megkínálod, nem látszatkedves vagy, hanem azt mondod gyakorlatilag, hogy gyere, osztozzunk azon, amim van.
Folyamatos mosolygás. Nálunk ilyen csak az elmegyógyintézetekben van! Helyette, ha rádmosolygunk, akkor úgymond, benn vagy! Te összekevered az álkedvességet az valódi kedvességgel.
Szóval valahol az őszinte dolgok miatt sértődtél meg, mert hozzászoktál a megjátszott dolgokhoz, nem?
Mi lehet, hogy őszintén bekérdezünk, nálatok meg a köszönésnél le van tudva az “érdeklődés”, hogy hogy vagy. Muszáj azt mondanod, kösz, jól. :)
Jól sejtem? Üdv, itt! 🙏🏻
- igen, valahogy 20-as 40-es években szinte kötelezően nálatok elterjedt a "mindig mosolyogj vagy tartsd a mosolyt" sztereotípia, a > "keep smiling". valahol igaz is meg nem is. Ha mosolyogva mondok valamit másképp artikulálok, ez igaz. De alkati kérdés is, van akinél ez inkább torzo!
@@Dominohazak Szerintem meg jobb, ha vidam arcokat latok, mint buskomor, vagy duvad tekinteteket. Sot! Meg nekem is jon, es jol belem dof a konyokevel. Na, ne mar, hogy a magyarok mindent jol csinalnak, az amerikaiak meg semmit! Ha me valaki megkinal pl a csipszebol, nem azt jelenti, hogy a fele az enyem, hanem, hogy vegyel belole!
Én úgy szoktam :kérdés :Hogy vagy? Válasz :Nem valami jól. -pontosan ezért!!!!!!!!!!!!!Ne m az USA az etalon.
"Folyamatos mosolygás. Nálunk ilyen csak az elmegyógyintézetekben van!" - hát ezen akkorát nevettem, pedig tényleg így van!!!!
"Nálunk ilyen csak az elmegyógyintézetekben van!" De igaz, jót nevettem, söt harsogtam! 👏😂
Nagyon jol l beszelsz magyarul,gratulalok❤
szép angol neved van..
Ami a kínálást illeti, ...ha te eszel, akkor illik is megkínálni a társadat,és odatartani hogy egyen még belőle. Ha nem akarsz adni belőle, akkor ne is egyél, ....mert a másik esetleg kínosan érzi magát amiért nincs megkínálva. Gyönyörűen beszélsz magyarul, ....örülünk neked!!
Erről eszembe jut egy kórházi sztori. Az egyik betegtársam kint reggelizett a folyósón. Kérdeztem tőle, hogy vajon mi az oka. Elmondta, hogy az új srácot - aki már bent feküdt az ágyán - ma fogják vizsgálni, nem ehet/ihat, és nem akar neki a jóízű falatozgatással fájdalmat okozni.
Ez is udvariaság, figyelmesség. Sajnos nekem nem jutott volna eszembe, de ez a gesztus engem is tanított.
Jogos! De az, hogy megkínálnak, nem jelenti azt, hogy felzabálhatom előle... Az már bunkóság!
@@csabasemler6806 Amikor tavaly a gyomortükrözésre vártam a rendelő ajtaja előtt, már sok órája nem ettem, nem ittam semmit. 10-re voltam odarendelve, de 2 órát várakoztattak, csak délben hívtak be, és végezték el rajtam ezt a vizsgálatot. Volt bennem egy izgalom, mert még soha nem voltam ilyenen. Az pedig nem esett jól, hogy tőlem 2 méterre evett az öreg néni, aki már egy másik alkalommal túlesett ezen, és csak az eredményéről jött érdeklődni. Akkor ott én is azon gondolkodtam, hogy fordított esetben én soha nem izgatnám a koplalásra ítélt betegtársaimat azzal, hogy ott eszegetek a szemük előtt. Főleg nem egy ilyen helyen.
@@balkanjagd Akkor ezek szerint a saját tapasztalatod is tanított téged. Remélem, azóta már jobban vagy. :)
@@csabasemler6806 Igen, köszönöm, már jobban.
Nem arról volt szó, hogy nem vettek komolyan, amikor magyarul próbáltál beszélni, hanem rengeteg magyar azt hiszi, hogy a magyar valami megtanulhatatlan, rettenetesen nehéz nyelv. És titokban büszke, hogy ő tud beszélni magyarul, de te nem.
Nagyon jól tetted, hogy nem hitted el ezt. A magyar pont ugyanúgy megtanulható, mint bármelyik másik nyelv. Ha van motivációd, ha akarod, akkor menni fog.
Sok magyar részére megtanulhatatlan. Sajnos!
Azért nem titok, hogy anyanyelvi szint magyarból borzalmasan nehéz tanulni más nyelvröl. Itt föleg a ragozás rá ban ben meg stb. "Living Ironically in Europe" csatornán van erröl egy videó ö félig Magyar származású és tanulta volt erröl videója elég jó lett én ajánlom. Alapszinten simán meg lehet tanulni és a legjobb, hogy nekünk a mondat szerkezetünk rendkívül rugalmas tud lenne de amikor az jön, hogy ezt El akarja valaki sajátítani anyanyelvi szinte na ott kezdödnek azok a dolgok hogy mikor teszünk "a"-t "meg"-et "ban/Ben"-t teljesen máshogy gondolkozunk és rakjuk össze a szavainkat mint a többi nyelvben és még különbözö részein az országnak ezek is változhatnak. Én mint Dunántúli volt olyan alföldi ismerösöm aki egyenesen megsértette ahogy én használom a ragozást mert ök nem így tanulták mi meg így tanultuk még suliban meg mindenki így használja ök máshogy szóval feladja azért a Magyar nyelv a leckét mindenkinek mi rendkivül pontosan tudunk fogalmazni nincs a nyelvben komolyabb kontextus függés pontosan le tudunk írni bármit, bárhogyan, bármikor a szöveg környezetére való építés elhanyagolhatóbb mint pl az angolban.
Ha most azt nézzük
Valami ilyesmi angolul
tomorrow (I'm) going to the city (with them) to purchase a book
Sajna az angol ragozást nehezen tudom fordítani de valami ilyesmi a lényeg
"én holnap bemegyek a városba velük, venni egy könyvet." I with them (go to)
Holnap bemegyek velük venni egy könyvet a városba. " I with them (going to)
"Holnap bemegyünk a városba
Venni egy könyvet velük" we with them (go to)
"Holnap menni fogok városba velük, venni egy könyvet" I with them (going to / will go to)
"Holnap velük fogok a városba menni, veszek egy könyvet" I with them ( going to / will go to)
"Holnap velem fognak jönni a városba, hogy vegyek egy könyvet" they with me (going to/ will go to)
"Holnap bemegyünk a városba, veszek egy könyvet" we (go to)
"Holnap megyek a városba, veszek egy könyvet velük" I with them (go to)
"Holnap én velük megyek a városba veszek egy könyvet" I with them (go to)
"Én a városba megyek velük holnap venni egy könyvet" I with them (go to)
"Holnap elmegyünk a városba venni egy könyvet" we (go to)
"Velük megyek venni a városba egy könyvet" I with them (go to)
És ragozhatnám még órákig a lényeg, és ezeknek is megvan a maguk jelentése miért így vagy úgy használod a mondat szerkezetünk nagyon rugolmas pontosan ki tudjuk fejezni kit, mit, hogy, mikor. Az, hogy a városba menetel a föcselekmény és a könyvásárlás hozadéka mikor a könyvásárlás a föcselekmény és ez a városba menetel oka. Mikor a városba menetel a többiekkel közös cselekmény, mikor többiekkel való menetel a föcselekmény a városba menet hozadéka míg a könyvásárlás egyéni cél
mikor közös mindkettö, van amikor az egyéni dolog a városba menetel de a vásárlás a közös stb-stb. Ezekre mind utalhatsz már csak azzal, hogy kit, mit és mint ragozod a szituációt.
Mi annyira nem gondolkozunk ezeken mert van ami természetesen jön, de a nyelvünk
rengeteg részletet ad át viszonylag rövid ragos és szerkezeti változtatásokkal ez azért 4. dimenziót mindennek ami más nyelvekben nagyon nagyon ritka.
@@laszlomuller2252 Ez jó.. ! :) :)
Minden tiszteletem a tiéd ❤️ Gyönyörü szép tisztán, és nyelvileg helyesen beszélsz magyarul.
Szépen, de még van csiszolni való.
Szia Abbey! :) A Kézfogás témáról csak annyit mondanék, hogy az "Etikett szerint" férfi és nő között MINDIG A NŐ nyújtja a kezét először! Ezt így illik! Legalábbis az "etikett szerint". Ez alól csak egy kivétel van, ha a férfi egy "közjogi méltóság", tehát egy király vagy herceg vagy miniszter, vagy a munkahelyeden az igazgató. De a hétköznapi szituációkban férfi és nő között MINDIG a nőnek kell először nyújtani a kezét. Az életkor nem számít férfi és nő között. Tehát akár idősebb, akár fiatalabb a nő, mindig a NŐ nyújtja először a kezét. Ugyanúgy mint a tegeződés felajánlása is a nő joga, függetlenül attól, hogy ki a fiatalabb és az idősebb. A "rangokra" vonatkozó szabályok viszont felülírják a nemekre és életkorokra vonatkozó szabályokat, legalábbis az "etikett szerint". :) Az más kérdés, hogy nem mindenki az etikett szerint gondolkodik és cselekszik. :)
Így megy ez mifelénk. Ha a barátaimnak nem töltök az első pálinka után még gyorsan hármat, azt hiszik, haragszom rájuk. Vagy megkínálsz valakit rendesen, vagy ne kínáld meg. Ilyen egyszerű a magyar szokás!
👍
És ha a pálinka után nem adsz a vaddisznópörköltböl,akkor a barátok igazán zabosak lesznek.
És az üveget nem szabad visszadugaszolni.
A csodát! Régi falusi íratlan szabály volt nálunk, hogy ha valamivel megkínálnak, nem szabad rögtön elfogadni, hanem kéretni kell magad illendőségből , és csak másodszori, harmadszori kínálásra szabad azt a valamit elfogadni, de akkor kötelező! Viszont -pl. süteményből csak egyszer, max. kétszer szabad venni, mert aki nekilát vendégségben úgy enni, hogy ott alaposan belakik (magyarán: bezabál), az áthágja az iratlan szabályt: magyarán: illetlenséget követ el!!
azt hittem már túl jutottunk ezen az alkoholizmus menő dolgon,és hogy annál nagyobb a fA**od hogy jobban birod a piát mint a másik :D de ezekszerint az alkoholizmus még mindig menő juhé 😵💫
Az ilyen megjegyzésekkel nem kell foglalkozni, hogy úgy sem fogod megtanulni. Nehéz nyelv, ez vitán felül áll, de ezeket olyan emberek írják, akik az életben feladtak dolgokat és jól esik nekik, hogy nincsenek vele egyedül. Te viszont megmutattad, hogy képes vagy rá és néhány magyarnál is választékosabban beszélsz. Gratulálok!
Nagyon kedves és szeretetreméltó vagy❤
szerintem is!
Nekem nem
Nagyon érdekes. Sokszor magyarként is érezni kellemetlenségeket a kúltúrális szokásaink miatt. Egyébként sok magyar családban úgy van, ha megkínálsz valamit egy társaságban, akkor azt megosztod teljesen. Ha nem akarsz valamit megosztani, akkor azt nem bontod ki, vagy te sem eszel belőle.
Szuper kúltúrális szembesítést kaptunk tőled. Köszönöm hogy itt vagy.
Szia! Örülök, hogy azt tapasztalod, hogy nekünk magyaroknak be kell bizonyítani, hogy igaz, amit mondasz. Nem hagyjuk magunkat "átverni".
Jól mondod, hogy nem azért csináljuk, mert azt hinnénk, hogy nem vagy rá képes, hanem tiszteletből. Nagy öröm hallani, hogy visszájára fordult: most már a magyar tiszteletet várod el a férfiaktól; - vagyis elfogadod.
Az utasítással kapcsolatban igazad van: jobb lenne nyíltan kérdezni, és nem rögtön utasítani. Ez ÖRÖKSÉG a kommunizmusból, a DIKTATÚRÁBÓL. Főleg az idősebb generáció hajlamos kihagyni a beszédet, és rögtön cselekedni.
Az amerikai angolról a következőket. Egy évig tartó speciális munkavégzésre kapott engedélyt az USA-ba egy magyar család nő tagja, és megengedték, hogy a teljes család is kiköltözhessen.A két középiskolás fiú itthon tanult angol nyelvet, tehát volt egy bizonyos - minimális - alap, ezért nem féltek az amerikai középiskolától. Először az amerikai iskola valamiféle alkalmazottja látogatta meg a családot, mert úgy érezték, hogy annyira kevés a nyelvtudásuk, hogy nem tudnak így tanulni. Fordult a kocka: év végére mindketten az osztályuk legjobb tanulója lett!! (Két héttel a tanévzáró előtt a helyi seriff figyelmeztette a családot, hogy el ne felejtsék, hogy nemsokára el kell hagyniuk az USA-t, lejár a tartózkodási engedélyük! A poén a következő: itthon, egy a vidéki gimnáziumban mindkét fiú hármas jegyet kapott angol nyelvből!!!
Minél jobban beszél valaki angolul a tanáránál,az annál jobban megutálja az illetőt.
erre mondom a gyerekeimnek, hogy ne foglalkozzanak az idióta magyar tanárokkal, ez a szakma is teljesen felhígult. Sajnos sok tanár tönkreteszi a fiatalok életét, és teljesen komolyan mondom. Utálat ami itthon folyik. Egyik gyerekem még középiskolába jár és pl az aljas magyar tanárja 1-es, 2-es osztályzatokat osztogat egész évben. Érettségi tantárgy ugye. Az iskola leszarja évek óta, azt művel, amit akar, mert NINCS helyette senki, tehát nem fogják kirúgni.
Az amerikaiak csak mosolyognak mindenkivel viszont már mikor valami komolyra fordul ...., akkor visszont megrágna a masik életét csak mert arnyekba maradt a másikhoz kepest. Persze vannak kivételek.
Képzeld el Magyarországon hányan buknának meg magyar nyelvből!! 😂
Egy-két ember lenne csak, aki éppen átmenne a vizsgán...😉
Nem kell mindíg az fwordöt használni, wazze.
Nagyon cuki vagy! 😊 Még a kritikát is aranyosan fogalmazod meg 🥰
Kedves Verba! (Remélem, jól írtam a nevedet, és nem fogsz megsértődni. :D ) Vegyük sorba, miket említettél, pontok szerint. 1.) Nem mosolyognak rád az utcán. - Hát igen, ez így van, de ha belegondolsz, ha valaki rád mosolyog az USA-ban, az nem azt jelenti, hogy kedvel, vagy szimpatikus vagy neki, hanem csak egy megszokás. Persze, jól esik, de Magyarországon úgy látszik, ki kell érdemelni a mosolyt. Nekem is szimpatikusabb, hogy alapból rámosolygok az idegenre is. Én legalább is, mindig így teszek.
2.) Nem arról van szó, hogy nem vették komolyan amikor magyarul beszéltél, hanem éppen hogy segíteni akartak, azzal, hogy angolra váltottak, ennek oka, hogy érzékelték, te vagy külföldön és így akartak segíteni neked.
3.) Nasi - Ha a nasidból megkínálsz valakit nálunk, az pontosan azt jelenti mint nálatok, egyszer illik venni, mintegy megkóstolni, de többször nem. Aki ennek ellenére a kínálás után folyamatosan vesz, az neveletlenség, bunkóság. Kicsit más a helyzet vendégségben, ott lehet még egyszer venni a kínált ételből, - akár ezzel a szófordulattal; "ilyen finomat még nem ettem", - ez még a háziasszonynak is nagyon jól esik.
4.) Anyagi kérdések. - Régen másként volt, de mára abszolút illetlenség valkinek az anyagi helyzete, fizetése után érdeklődni. De ez csak mintegy 20-30 éve van így.
5.) Igen, eléggé elterjedt, hogy az átlag amerikai ostoba és műveletlen. Azt hiszem, ez így is van, de nem csak az USA-ban, hanem a világon mindenhol, az átlag műveltségi színvonala bizony elég alacsony. Üdítő kivétel vagy ! 😊
6.) Ha észreveszik hogy külföldi vagy, bizony nem ritka, hogy be akarnak csapni. (Jó példa erre a taxistól kezdve a bárpincérig sok szolgáltató, főleg, akihez utólag nem tudsz visszamenni reklamálni. Nem vagyunk ebben egyediek, menjél csak el Olaszországba, (hogy tőlünk keletebbi országokat ne is említsek) ez sajnos általános. Itt egy vertikális vonal érvényesül; minnél délebbre mész annál jellemzőbb, s minnél északabbra, annál kevésbé.
7.) Nem hisznek el mindent elsőre. - Ez így van. Aki mindent elfogad "bemondásra", az nem csak a bizalom jele, hanem egyben a naivitásé is.
8.) A férfi/női szerep különbözősége nálunk valójában a klasszikus keresztény kulturából táplálkozik. Az udvariasság nem a nők alábecsülése, hanem annak jele, hogy tehermentesíteni akarnak, ezzel a kis szivességgel is kifejezve a nők iránti tiszteletet. Ha belegondolsz, nő/férfi viszonylatban az egyenlőségnek csak jogi szempontból van revelanciája, minden más már udvariassági kategória.
9.) Kézfogás - Nagyon egyszerű a megoldás, Európa hagyománytisztelò országaiban egyszerűen nem illik a férfinak nyújtani kezet a nő felé. Ezt minden esetben, (feltéve, hogy az illemet ismerik) mindig a nő kezdeményezi. Itt sincs szó lenézésről, lekezelésről, sokkal inkább a tiszteletről, mert hogy a kézfogásos üdvözlés a férfiak között volt elfogadott, a nők felé pedig a kézcsók járt, a klasszikus "kisztihand" (németből átvett, monarchikus hagyományú) köszöntéssel. Ez utóbbi a kommunizmus évei alatt kiment a divatból, de nem jött helyette semmi más. :(
10.) Utasítással beszélünk. - Igen, ilyen a nyelvünk. Ám ennek is meg van a több fokozata, mert azt, hogy ülj le, úgy is lehet mondani, hogy "kérlek, foglalj helyet". És általában ez minden másra is igaz, mert például azt, hogy egy ételből vegyél még, normális esetben kérő hangsúllyal, kedvesen így illik mondani: "vegyél még, kedves, ha ízlik". Sok helyen ráadául sértésnek fogják fel, ha nem veszel másodszor, mert úgy veszik, nem is ízlett. Éppen ilyen nyelvi érdekesség, a kérdőmondatok "nem" szótaggal való kezdése is. "Nem jössz velünk moziba?" Itt nem a "nem" szócskán van a hangsúly, és ez is furcsa módon udvariassági formula, ugyanis kvázi nem akar rád erőltetni semmit, csupán a szándékod felől érdeklődik, a "nem"-mel azt fejezve ki, hogy véletlenül se értsd erőszakoskodásnak.
Végül: kiválóan választékosan beszéled a magyar nyelvet, enyhe akcentussal, és csak egyedül és nagyritkán a hibásan alkalmazott szóvégi ragokból (ami amúgy is nagyon nehezen megtanulható) jönni rá, hogy más az anyanyelved. De tudod mit? Boldog lennék, ha feleennyire beszélném Shakespeare nyelvét, mint te a magyart. Szeretettel üdvözöllek!
"Verba" a vezetékneve. (A férje magyar, Verba Barnának hívják). Őt "Abbe"-nek hívják, ez a keresztneve. Verba Abbe.
Nagyon szépen összefoglaltad a lényeget! Köszi! Remélem Abby ezt elolvassa.
A "klasszikus keresztény kultúrához" még annyit hozzátennék, hogy az USA lakosságának jelenleg több mint 50%-a vallásos, míg nálunk ez az arány nem éri el a 20%-ot. Szóval tessék másképp megfogni ezeket a klasszikus értékeket.
Bocsánat , USA ban a keresztény kultúra kb 200 éves nálunk kb 1000 éves ,ez is differencia mélyebben gyökerezik ez a társadalmunkban mint az USa ban @@Razidurgh
@@gabormolnar1785 Ők sem a kisujjukból szopták, hanem vitték magukkal az óvilágból, folytatva a saját évezredes hagyományukat. Ez nem verseny, ezért nem kell megmásítani a tényeket, csak hogy első legyél egy kitalált mese elvakult hívőjeként.
Nagyon tetszik ez a kis film. Az, hogy ennyi ideje itt vagy és így el tudod magyarázni ezeket a dolgokat. Imádom ❤
Nagy élvezettel hallgattam a megfigyeléseket, összehasonlításokat, mivel nem jártam soha Amerikában, felettébb érdekes volt! Férfiként igyekszem mindig udvariasan bánni egy hölggyel, ami figyelmet, tiszteletet, kedvességet jelent, és örülök ha ez itt általános dolog a férfiak részéről.
Ugyanakkor arra kérnélek, hogy egy következő videóban a női oldalról is beszélj: Mi a különbség az amerikai nő és a magyar nő mentalitásában, viselkedésében. Milyen ott a társadalmi interakció férfi és nő, nő és nő között, akár családban, akár munkahelyen. Ez is egy érdekes téma lenne.
Ami az "utasítgatást" illeti: Nem mondjuk ki, de hozzá gondoljuk hogy "kérlek". Pl. "Kérlek ülj le, beszélgessünk! Kérlek kóstold meg, finom!"
Amúgy örülök hogy itt vagy nálunk! 🙂
Ez nagyon aranyos volt, hogy még azt sem hisszük el hogy a nyelvet jól tudod! :-) Mi ilyen "okostojások" vagyunk. :-)
annyit még hozzátennék, hogy a magyaraok iszonyatosan cinikusak is, de ezt imádom. Tény, hogy van aki nem szereti
A legnehezebb időkben születtek a legtalálóbb és nagyon bölcs viccek ...igazi túlélő kultúra 😂
a magyarországi zsidókra, illetve a pestiekre gondolsz?
Nagyon sokan nem szeretik. A lányom amerikai, ő sem szereti. nem szép szerintem
@@adavada5394 Így van!
A magyar nem cinikus népség! Ez tévedés. A magyar próbálja a fájdalmát könnyedségbe rejteni, önirónkus, önkritikus, "mulatva kesereg". Ezt nem látom bajnak, talán így próbál túlélni. Ha kevesen vagyunk is, kiírtani még senkinek sem sikerült minket, ez nem is fog sikerülni senkinek, soha.
Mikor egyetemista voltam, a két kar között volt egy nagy nehéz vasajtó, a 45 kilómmal egyszerűen nem bírtam betolni... mögöttem toporgott egy vietnámi srác, félreálltam, ha annyira sietős neki, nyissa ki.. rosszallóan ingatta a fejét és még motyogott is hozza, hogy miért neki kell kinyitni, ha én voltam ott előbb...én meg néztem mint a motiban mert nekem természeres volt, ha van a közelben wgy fiú akkor nem nekem kell izmozni egy nehéz vasajtóval...😊
A vietnámi srácok fizikuma egy átlag magyar nő környékén van, olyan mint ha másik csajtól vártál volna segítséget 😂😂 máskor ketten!
Az ázsiai kultúra teljesen más. Sok lehetőséget ad megsertodes, vagy megedződesre 😅. Sok éves ismeretség alapján mondom.
Az amerikaiakra meg azt mondta valaki,hogy irigyek, mert nem osztják meg az ételuket, a hazikat. Csak látszat náluk a kedvesség. Szerintem is természetes,ha valakit megkinalok, hogy együtt együk meg, ne csak megmutassam neki, hogy nekem milyen jó. De nem adok belőle,mer kell nekem! (L'art pour l art Társulat) 😂 Ahol én nőttem fel, ott kínáltak, nem hagyták éhezni a vendéget. Lájkolom, tisztelettel
@@Bernagchen_ ő kb 60 kilós volt én 47 körül..ez volt az arány...nem kértem segítséget amúgy hanem hagytam H kinyissa az ajtót ha annyira siet és rám várt
@@Bernagchen_ a vietnámi srácok erejét az amcsik is leértékelték..bele is buktak 😁
@@csgabriella5658 Francokat nem. Van hogy én segítek a szomszédnak, van hogy ők hoztak nekünk halat, őzhúst, zöldséget. Mondjuk mi nem valami New York-i elitista helyen élünk, ott megint más a mentalitás.
Kedves Abbe!
Ez az első videód, amit megnéztem. Feliratkoztam a csatornádra, mert tetszik amit és ahogy csinálsz 😊
Azt már észrevetted, hogy elég nagy kulturális különbség van az amerikai és a magyar nép között.
Gratulálok Neked, mert nagyon nagy lépést tettél ennek a különbségnek a legyőzésére.
Szépen beszélsz magyarul, ami állítólag a Világ egyik legnehezebb nyelve.
Nekem az angol (is) az 😁
Jó volt végighallgatni a beszámolódat, jó tudni, hogy egy más kultúrából jött ember milyennek lát minket. Ne gondold, hogy minden Magyar olyan, mint akiket megismertél. Sokfélék vagyunk, mint minden nép.
Remélem, hogy a csalódásod elmúlik, és elfelejted, hogy megsértődtél 😊
Kívánom Neked, hogy érezd jól magad Magyarországon, ismerj meg sok jó embert.
Kedves Abbe! Helyesebb a szórendi használatod mint sok magyar emberé. Nagyon köszönöm, hogy ilyen szinten elsajátítottad a nyelvet, ami egy nagyon szép, kifejező, mégis árnyalt közlést biztosít mindazok számára, akik jobban belemélyednek. Mindkét kultúrában megtalálhatóak az egyszerűbb, és összetettebb módon kommunikálni képes emberek, de hidd el, a felszín mögött sok esetben csupán a kifejező készség hiánya az ok. Ha létezne érzelem átvitel, tapasztalhatnád. Biztos vagyok benne, hogy idővel sok minden változni fog. Figyelemreméltó kezdeményezés a kultúrák ilyentén megértésére tett törekvésed.
Te igy vagy szép és nagyon aranyos!....különben nagyon szépen beszélsz magyarul! 😉
Nagyon pontosak ezek az észrevételek, nekem eddig fel sem tűnt némelyik. Ezek többsége egyszerűen szocializációs és kulturális különbség, az etiketthez és a férfiak, nők irányába mutatott udvariassághoz van köze: Például egy kapu kinyitása a nők előtt udvariasság, előzékenység. Ugyanez az idősek, vagy kisebb gyerekek felé is megnyilvánul a férfiak részéről. Bemutatkozásnál valóban majdnem minden esetben a nőknek kell a kezüket nyújtani a férfiak felé (amit itt illik elfogadnia a férfinak) és nem fordítva. Télen kesztyű viselése esetén pedig a kesztyűt illik levenni kézfogás előtt. Köszönni, viszont a férfinak illik először a nőnek és nem fordítva. Elköszönésnél a férfiak tényleg ritkán fognak kezet a nőkkel, de a férfiak egymással viszont igen. Ennek nem tudom az okát, talán valamilyen szokásjog. Ha a férfi ismeri a nőt, akkor inkább megölelik egymást, vagy puszit adnak egymás arcára. Ha nem ismerik egymást, akkor udvariasan, bizonyos életkor után, magázódva elköszönnek testi kontaktus nélkül egy enyhe mosollyal. Ami viszont bunkóság, az a pénztárnál, taxinál, étteremben a külföldiek átvágása/meglopása. Ez szégyen! 🙂😊
Kesztyűt csak a férfiaknak kell levenniük a kézfogáshoz, a nőknek nem. A nők foghatnak kesztyűben is kezet. Köszönni viszont a fiatalabb köszön az idősebbnek először és nem a férfi a nőnek.
@@Akitlosz A köszönés illemszabályai:
-A férfi köszönti előre a nőt, akkor is, ha idősebb nála.
-A fiatalabb köszönti előre az idősebbet.
-A társaságba újonnan érkezett köszönti előre a már ott lévőket.
-A beosztott köszön először a magasabb rangúnak.
-A köszönést illik fogadni, ennek elutasítása súlyos sértés annak, akitől kaptuk.
@alvilagibaro8355 nem is kell. És ja tök mindegy. Max az adott kultúrkörben egy ordas nagy bunkónak néznek. :P
Az összes bunkóság, - amit a lány annak tartott - , az valóban bunkóság is. Sajnálom, hogy ilyen emberekkel találkozott!
itt ha valaki vadidegenként mosolyogva,pajtizva jön oda az emberhez akkor az ki akar rabolni,vagy át akar verni vagy tuti nem jó szándékkal jön oda. :) A kaja kínálás abszolút úgy van ahogy mondtad, ha megkínálom az illetőt az kb azt jelenti,hogy 0-100% közötti részét megeheti. Mondjuk azért illik a felénél nem többet megenni ilyen esetben. :)
Egyébként mindegyik észrevételed érdekes volt. Az utolsó része (felszólító mód használatával kapcsoaltos rész) eddig eszembe sem jutott. Ennek a videónak tök érdekes témája volt.
Nem hinnem, ha valakinek felkinalom a kajamat, hogy vegyen belole, azt inditvanyozom, hogy falja fel az egeszet! Az ilyen az nagy bunkosag!
Feliratkoztam!❤
Nagyon jol beszélsz magyarul, nagyon tetszik nekem. Érdekel, hogy mit jelent számodra az országunk, kúltúránk, az emberek. Elöször láttalak és bekövettelek. Remélem jol érzed magad Magyarországon, további sok sikert, boldogságot kivánok Neked! ❤
Szerintem nagyon érdekes és értékes megtudni ezeket a kulturális különbségeket. Az ember kíváncsi rá. Vajon egy japán mit gondol amikor magyarral találkozik? Vagy egy amerikaival? Érdekes dolgok ezek. Én egyszer beszéltem egy amcsival ezekről és ő azt mondta, hogy először nagyon bunkónak találta, hogy kimondom a dolgokat tapintat és kertelés nélkül. De mostanra pedig már nagyon szereti. Tudja, hogy nem fogok neki hazudni. Megmondom neki, ha csúnya és utálom őt, de azt is ha nagyon szép, és az úgy is van. Te például nagyon szép vagy és kedves.
A japán lenéz. Úgy gondolja felsőbbrendű. Gyárban legalábbis ez így van. Vigyorognak egyfolytában, és valószínű köszönnek is, de a véleményed semmiről nem érdekli mert úgy gondolja hogy te senki vagy hozzá képest.
Nem saját tapasztalat, de ahol dolgozom ott sokan vannak, és ezt mondják azok akik kapcsolatban vannak velük napi szinten.
@@KisZoltán1 Ez akkor lehet így, ha valóban van egy hierarchikus differencia, tehát az illető főnöke, elöljárója az adott melósnak. Japán az egy nagyon hierarchikus és fegyelmezett társadalom, szóval ez eddig érthető is. De hat te vagy az ő főnöke, akkor bizony hajlongani fog és nem pedig levegőnek nézni. Ez egy dolog.
De engem az utca embere érdekelne inkább, amikor nincs semmiféle társadalmi viszony közöttetek. Bár egyébként még akkor is megérteném ha kissé lekezelően viselkednének. De ezt nem tudhatom. Japán az egy fegyelmezett és fejlett társadalom, nekünk pedig itt van Orbán Viktor, aki még a nyugattal sem kompatibilis, pedig az sokkal közelebb kultúra, nem hogy a távol kelettel. Teljesen jogos a dolog, ha egy kicsit majomnak néznek bennünket, mi választjuk Orbánt és az oroszok választják Putyint. Nem más tehet róla. Mi választjuk azt, hogy utolsónak is jó lenni Európában nem valaki más. Ez egy japán számára teljesen elképzelhetetlen és idegen. Ők a tökéleteset keresik mindenben.
Kedves Abbe! Nagyon érdekes, amiket mondtál, köszönjük, hogy tükröt tartasz elénk! A férfi-női kézfogásról: férfiként fogunk kezet nőkkel, de gyerekkorunktól arra nevelnek minket, hogy csak akkor elfogadható ez, ha a nő nyújtja kézfogásra a kezét. Úgy tanuljuk, hogy férfiként kezet nyújtani nőnek tolakodó, udvariatlan, zavarba hozhatja a hölgyet, mert a biztonságérzetét sértheti. Ha a hölgy nyújt kezet férfinak, akkor viszont az az udvariatlan, ha a férfi nem fogadja el és viszonozza a kézfogást. A másik, az utolsóra reflektálva: engem magyarként az USÁ-ban járva hökkentett meg, amikor kedvesen úgy tanácsolták, hogy pl. valahová ne menjek el, vagy pl. valamit próbáljak ki, hogy azt mondták: "you don't want to go there", ill. "you want to try this". Nem tudom, ezek mennyire általános kifejezések Amerikában (a környezetemben általános volt), de nekem tolakodónak tűnt a megfogalmazás, ti. hogy megmondják nekem, hogy én mit akarok. Később megértettem, hogy ez csak nyelvi kifejezése egy-egy kedves, segítő szándékú tanácsnak. Szerintem amit Amerikából érkezve furcsállottál, a "nem akarsz" ill. az "utasító" megfogalmazás, hasonló (elsőre talán furcsának tűnő) nyelvi megoldások lehetnek nálunk.
Nincs abban semmi, ha szolnak, hogy biztos nem szivesen mennel arra a helyre, vagy jo lenne ezt kiprobalnod.
Egy magára valamit is adó férfi megtanulta, hogy megvárja, amíg a nő nyújt kezet. Ezért ne sértődj meg, hanem nyújtsd te a kezed, és el fogják fogadni.
En ugy tudom a mai napig is, en nyitom az ajtot a kocsin, es en segitem be ot kezzerl nyujtva, hogy szaljon be? - EZ VAGYOK EN.
@@p-andras Nem, csak ez egy tiszteletteljes gesztus a hétköznapokban. Engem úgy neveltek, hogy ne csak az időseknek, terhes mamáknak, de a lányoknak, sérült srácoknak is adjam át az ülőhelyemet pl. a metrón. A mai napig is egyetértek ezzel.
Így van!
Gazdag szokinccsel, nagyon szepen beszelsz. Csodalatos! Igazan szorakoztato volt hallgatni!
Jó hogy nem hittél a negatív véleményeknek. Szinte tökéletes a nyelvtudásod. Én örülnék, ha fele ilyen jó lenne az angol nyelvtudásom. A legtöbb magyar embernek sok-sok téves elképzelése van hazádról és az is a filmekből táplálkozik. Nekem nagyon furcsa amikor azt látom (film), bemegy valaki valahova és nem köszön! Egyszerű vitákat nem rendeznek, hallgatnak, elmennek. Minden jót kívánok az új hazádban.
Azért nem lehet mondani , hogy tökéletes a nyelvtudása, jó közepes, ha te felit sem tudod angolul az meglehet, akkor végy tőle példát.
@@laszlomuller2252közepesnél jobb már ha csak a szókincsét is nézzük, nyilván vannak nyelvtani fennakadások de teljesen érthető és nagyon választékos
@@laszlomuller2252 Nem tokeletes a nyelvtudasa, de nagyon jo! Van olyan jo, vagy jobb is, mint oly sok magyarnak!
Nem kell a dolgokat túlgondolni! Legtöbb dolog csak egyszerűen úgy van és kész. Ez van. Itt egy-két dolog másképp van. Ennyi. És itt a vége.
A magyar nyelvvel nem kell már hadakoznod. Már tudod. Egy nyelvvel gazdagabb vagy. A többi már majd jön magától. Jó egészséget kívánok neked!
És mi vagyunk megtisztelve, hogy te tanultad meg a mi nyelvünket. Ráadásul nagyon jól, ami igencsak ritka. Köszönjük szépen ezt a tiszteletet!
Evéssel kapcsolatban: Szerintem nálunk sem így van, legalábbis a mi tájegységünkön Nyíregyháza és környéke. Ha megkínálnak chips-el, csokival, akkor egy falatot csak. Ha nagyon erősködik, hogy vegyünk még, akkor esetleg még egyszer belenyúlunk. De nem esszük meg a másik nasiját. Gratulálok a videóhoz :)
Jól tudod!!! Ez neveletlenség /a kínálás/ és az anyai dolgaid sem tartoznak senkire!!!!
Nálunk sem így van. (Veszprém megye)
Hey en is nyíregyházi vok🙂 több kommentben is kifejettem az evés témát, es az egyikben majdnem szóról szóra ugy ahogy te....🙂🙂
@@solguld0 bizony nem...
Ez így van.
Mi férfiak pont azért segítünk, mert a nők képesek arra , amiben segítünk. A nőknek annyi dolguk van a világban. Család, gyerek nevelés, munka. Megcsináltok mindent, ha mi férfiak nem figyelünk. :-) Úgyhogy kell tepernünk, ha azt akarjuk, hogy sokáig szép és kedves nők között járkáljunk. 🙂
😁🥰❤
@ferifot: pont a napokban lattam egy videot, ahol a ferj konyhat takarit, tiszta ruhat tesz el, viszi ki a szemetet, es az a felirat, hogy a felesegem nem married single mom.
Az hogy a nőknek segítünk, vagy előre engedjük stb. csak a neoliberális , idióta fölfogás szerint jelenti azt, hogy nem tartjuk egyenlő félnek Őket. Abbe magas intelligenciájának köszönhetően megértette, hogy ezek pontosan a nők iránti tiszteletet jelenti, és az USA - ba való visszatérésekor vette észre, hogy ott kezelik rosszul ezeket a helyzeteket!
A család és gyereknevelés éppen annyira a férfi fél dolga is.
@@odorricIgen. Igazad van. Ám ez azért a gyakorlatban hogy van most e pillanatban? Szóval most azért írtad ezt ide, hogy nem kell udvariasnak lenni, hiszen úgyis mindenki dolga, amiről írtál vagy szabad azért legalább az ilyen mindennapokban udvariasnak lenni?
Vidéken nálunk az volt a szokás, hogy egyszer megkóstolod amivel megkìnálnak, maximum kétszer, de többször már nem illik venni belőle.
Bizony, itt még a férfiak udvariasak, én remélem hogy ez megmarad, mert tén nagyon szeretem bennük, hogy ennyire előzékenyek, kedvesek, segítőkészek, volt aki a lépcsőházban felajánlotta, hogy felhoza nekem a kerékpáromat, megköszöntem neki, nagyon kedves volt tőle, nekik ez a dolog természetes. Gond nélkül felhozta, míg én minden 2. fordulóba leteszem mert elfáradok :D Ez a kedvesség nagyon régre nyúlik vissza és máig így vannak nálunk nevelve a fiúk.
A nasi kínálás Magyarországon is úgy van-Az én környezetemben mindenképpen-,hogy ha megkínálnak,egyszer veszek és megköszönöm. Magamtól nem nyúlok hozzá többször,csak ha újra kínálnak és ízlik. Ha nem ízlik,udvariasan visszautasítom.
Hallottam olyan esetet is,hogy egy (talán magyar) férfi a liftnél előre engedett egy amerikai nőt és az feljelentette szexuális zaklatásért. A feljelentés meg nekem volt szokatlan. Az ilyen férfi nekem és a legtöbb európainak udvarias és nem zaklató.
Nagyon szimpatikus vagy és én is gratulálok,hogy hibátlanul beszéled a nyelvünket.
Egy igazi férfiban, zsigerből benne van az udvariasság a nők és az idősebbek irányába, tisztelet irányukba, feléjük. Egy kedvesség, mert ez egy kedves mosolyt vált ki a nőből ami szebbé teszi az ember napját. Kézfogás egy nővel, akkor ha a nő kezdeményezi a kézfogást.
A bunkó nőkkel és idősebbekkel is udvarias vagy? Mi a helyzet a többi férfival?
Egy férfi kevesebb udvariasságot érdemel mint egy nő? Alapvető udvariasságot egyenlő mértékben kéne kapnia mindenkinek. Ez alól a beképzelt barmok kivételt képeznek.
Már aki megérdemli az udvariasságot!!! Nekem az nem nő, aki mű nő. Mű szempilla, karvaly körmök, szaggatott nadrág, csirke méretű agy...
@@p-andras látom sikerült megérteni miről van szó. Szerintem még egy párszor értelmezd a videót és a hozzászólást.
@@p-andras látszik 😂😂😂😂
@@laszlotakacs8060 És nálunk a reflexből beszólás is kulturális elem :)
Egy Magyarországi meghívás kávézásra.
- Hány cukorral iszod?
- Otthon egyel, vendégségben hattal.
- Érezd otthon magadat!
Ezt nem tudom honnan szedted papa? Komcsi vagy tuti! Azok baszakodnak a hazámmal!
😂😂😂😂🤣🤣🤣
Proliknál.
Lady,Your Hungarian is so beautiful. You are beautiful and when You are speaking Hungarian it makes You sexyer.
I say this to You with respect.
Everything You said is totally true about the Hungarians.
I just don't understand:-Are You in 🇭🇺 or back in the USA 🇺🇸 ???
"eggyel" . -val -vel
Jaj, Abbe, de szeretem nézni a videóidat! Emlékszem pár korábbi mélyebb beszélgetésre veled. :) Nagyon jók voltak! Üdv Barnának is! (Bartha Kata)
Az első gondolatom az volt, hogy megmagyarázok dolgokat. Nincs rá semmi szükség, értesz mindent amit kell, csak egyik kultúrkörből érkeztél egy másikba. Csodás ember vagy, ha lehetőségem lenne rá, leülnék veled beszélgetni egy kávé mellett. A videódat mosolyogva néztem végig, mert annyira pozitív vagy. Szép napot kívánok!
Nagyon jó megállapítás a mi viselkedésünkről,elgondolkoztató, de tök aranyos ahogy elmondod a valódi értelmezést és rádöbbenést ahogy megértetted a fogalmat, ami szerintem teljesen igaz.
Mi még udvariasak vagyunk, segítünk a hölgyeknek 🙂
Puszi érte 🙂
Annak segíts, aki rászorul! Az udvariasságot egyenlő mértékben kéne elosztani és csak annak, aki megérdemli.
@@alienloner3985 : Mégis miként dönthetem el, hogy ki érdemli meg? Tartsak közvélemény kutatást? 😂
Ráadásul az egyenlő elosztás és a "csak annak, aki megérdemli" egymást kizáró megoldás, hiszen az utóbbi a halmazt szűkíti.
A segítség nem csak effektív lehet, hanem gesztus is. Egyfajta metakommunikációs forma, mint egy mosoly, vagy homlokráncolás. Ha mást nem is hoz, mint azt, hogy a "segített" jobban érzi magát, már megvan az eredmény, hiszen a komcsi ideológiával szemben, miszerint a "lét határozza meg a tudatot", valójában a tudat határozza meg a létet. Minden fejben dől el, lefordítva. Én segítettem,mert jólesik, a másiknak jólesik a gesztus, két boldogabb ember keletkezett a világban. És nem kell semmi egyenlősdi, meg megítélés, hogy megérdemli-e.
Szia. Tök aranyos kis videó, véletlenül dobta fel a youtube.
Az őszinteségről: Ha itt megkérdezel egy embert, hogy hogy van, 90%-ban az igazat fogja mondani. Nem látjuk értelmét a színészkedésnek, nem szeretjük a hazudozást, és legtöbbünk számára kifejezetten ellenszenves a megjátszása a "minden very happy" állapotnak. Meg hát nem is azért kérdezzük, mert a szél lebegteti a szánkat, hanem tényleg érdekel, hogy hogy van a másik. Ha nem érdekel, nem kérdezzük meg. Ha viszont kérdésünkre elmondja, hogy nem éppen fényesen, még meg próbálunk is neki senki segíteni, ha mással nem hát azzal hogy meghallgatjuk. Nálunk ez így megy, és szerintem az így jó, ebből fakadnak a mély barátságok is, amiket említettél.
Ha igazán meg akarod ismerni a magyar néplelket, tanulmányozd a történelmünket. Láthatsz benne fényes fejezeteket, melyekben Európa nagyhatalma voltunk, de csúnya mélypontokat is. Megszállókat, akik egymásnak adták a kilincset, levert szabadságharcokat, forradalmakat, területcsonkítást. Lelkes kezdeményezéseket (mint legutóbb a rendszerváltásnak nevezett valami), illetve politikai árulásokat, melyek derékba törték azt, ezalatt többen többfélét értelmeznek. A magyarok nagyon jók töriből, és nagyon képben vannak az aktuális politikai helyzetről. Ezért látjuk jól azt, hogy a megszállók ma is a spájzban vannak, ha hiányolod a mosolyt az arcunkról, annak ez az oka.
Bizonyára, azért tapsikol ma is több millió magyar pl. szegény békegalamb ruszkiknak, akiket mindenki csak bánt, vagy a kínai népi demokráciának, mert annyira vág az eszük. Mindezt miközben teli pofával kommunistáznak, ez meg gondolom a politikai éleslátás meg főleg az egetverő történelmi ismereteik miatt van. :DDD
Igen , így van!
Budapestet nekem még magyarként is nehéz volt megszokni, hónapokba telt. Nem csak az utcán, de egyébként is nagyon nehéz kapcsolatot teremteni itt bárkivel is, a vidéki Magyarország (legalábbis az észek-keleti régió ahonnan származom) egészen más.
A magyarok arrogánsak mindenhol a világon, de főleg Magyarországon…
A BUNKÓ magyarok. Nem a magyarok általában.@@joari.6359
@@joari.6359 Szerintem ez nem igaz. Eddig mindenhol kijöttem a magyarokkal, magyar arrogáns létemre ez azért elég furcsa. :)
- szerintem benned van a baj, valamiért görcsölsz , ezt kellene megfejteni neked, hogy MIÉRT?
@@joari.6359Amilyen az adj Isten, olyan a fogadj Isten..
A magyart meg egyre gyönyörűbben beszéled ehhez gratulálni tudok és köszönöm hogy megtisztelsz vele minket hogy a saját országunkban nem várod el tőlünk hogy az amerikai angolt beszéljük veled mint sok más külföldi ember.
Magyart tanítok külföldieknek, és mindig megbeszéljük, hogy ezek a negatív kérdések kicsit azért vannak, mert extra udvariasak akarunk lenni, hogy ne érezze magát kellemetlenül a másik, ha nem kér/nem akar valamit. Tehát ilyen bátortalanul tesszük fel a kérdést, hogy "ha nem, az sem baj", és ez már automatizálódott. Állítólag az oroszban is így van.
Nagyon érdekes, amiket mondasz, jó, hogy nyitott maradtál
Jellemzően ha valakit megkínálsz az nem egy adagra szól. Itt nem azt jelenti ha megkínálsz valakit hogy nézd milyen finomat eszek, hanem hogy szimpatikus vagy, együnk együtt, ezért ha normális az ember, nem csak megeszi a nasidat, hanem legközelebb ő is megkínál a sajátjával.
ez így van.
felénk ez nem így van.
@@bobibobi896 merre laksz ahol nem így van?
@@wirti94Ha azt mondják, hogy gyere, együk meg együtt, akkor igen, máskülönben nagy parasztság többször venni.
Én még ilyen helyen nem voltam, kivéve, ha 2 vagy több adag nasi van, hogy mindenkinek jut és akkor működi az oda-vissza adok-kapok. Hatalmas bunkóság egy kínáló eledelét becsócsálni, én szégyellem magam, hogy ilyen butaságot leírtál. Nem csak az országot, de az eurázsiai kultúrköröket is elég jól ismerem. Amit írtál, hogy majd legközelebb ő ad, az nekem totál nyócker... Mégis, hogy képzeled? Ma én megeszem az övét, amit magának vett, aztán majd , ha te jóllaktál amíg ő nézte, hogy fogy a csemegéje, majd a végén időpontot egyeztettek, hogy jövő kedden te eszel és én nézem... Látni már itt is az elkorcsult, neveletlen fiatalokat. Egy tirpákkal találkoztam egész életemben, aki kiszedte magának az 5 fős ebéd felét, de ott is kiakadt mindenki, de mivel lelkészekkel voltunk, tanulmányoztuk a tirpák kőművest, a kultúrsokk úgyis jobban ütött, mint a maradék tészta adagocskák :D
Magyarországon sem illik megkérdezni, hogy mennyi pénzed van.
Persze persze csak egyfolytába az a téma még karácsonykor is 😂😂😂😂
Mindenki a màsik pénztàrcàjàba túrkāl . Sőtt tudjâk ki mennyit keres most és 10 évvel ezelőtt is 😂😂
🙈🤣 Barhova mentem mindeg kerdeztek menyit keresel, mid van, milyen autod van....?
Mielott meg kerdeztek hogy vagy ?
Nem nagy dolog ez.
Amiket "bunkóságnak" nevezett a lány, azok valóban bunkóságok. Sajnálom hogy ilyen emberekkel találkozott!
nem illik, de mindig megteszik, ill a masik mikor hazasodsz vs akartok gyereket;
Igen, edd ameddig jol esik, de nem illik. En sem szoktam, csak kevesett, de ha tovabb erösködik hogy vegyek belőle akkor természetesen
Ez nagyon jó! Így, hogy rávilágítasz bizonyos viselkedéseinkre, ez tényleg szuper. Jó önismeret lehet ez számunkra.
Kedves Verba , most akadtam a kanálisodra és pár videót megnéztem , nagyon szimpatikusnak látlak .Nagyon jól beszélsz magyarul , én Romániából erdéjből Marosvásárhelyről üdvőzletemet küldőm neked.
Kedves Abbe! Nagyon érdekes volt ez a videó számomra, mert épp az ellenkező irányból tapasztalom ezt a kultúrsokkot: magyarként élek 7 hónapja Amerikában. A kulcsmondat az volt, számomra, hogy meg kell tanulni a másik nemzet szerint gondolkodni. Nekem az okoz nehézséget, hogy megfejtsem mikor szeretne egy amerikai nemet mondani :)
hat igen, az bizony nagyon faraszto egy magyarnak. mindez persze az angolszasz 'udvarias' kulturabol jon, aminek eredmenye, hogy feler egy rejtvenyfejtessel, meg 40 ev utan is...
Én északi országban élek, ott mintha nem látnák az emberek egymást az utcán, városban. Bp-en viszont igen. Vidéken, faluban köszönnek is.
Protestáns (ál)szemérmesség. Kerülik a szemkontaktust. (Persze, ha becsípnek rögtön lepereg róluk ez.) Ennek ellentéte volt a magyar a mozgólépcsőn. Egymást bámulták a szembejövő sorok. Azért javult a helyzet a 25-30 évvel ezelőtti helyzethez képest.
Budapest nagyváros ott nem köszön mindenki mindenkinek falun sem nagyon szokás már, én igazából azt sem értem amerikában ezt a felszíneskedést sok értelme nincs igazából nem is érdekli a másik csak megkérdezi mizu de közben ez egy olyan mesterkélt dolog szerintem.
Egyetértek. Sokszor a választ sem várják meg. Persze értem én, hogy nem várnak választ, de akkor meg minek ez az egész?
A köszönés nem szokás, hanem nevelés kérdése. Nekem is fura ha nem köszönnek vissza, pláne időstől. A fiatalokra meg szinte úgy kell rákiabálni mikor felszállnak a buszra.
De igen, szokás a köszönés falu helyen. Aki nem köszön az bunkó vagy/és városi.
@@attilabakonyi5413nem szeretek mindenféle idegen embernek köszönni, azt utálom a legjobban amikor elvárják hogy vissza is köszönjek amikor azt se tudom ki az illető. Nyilván vissza köszönök mert bunkónak tartana csak nem értem minek köszön nekem. Én annak köszönök akit ismerek vagy ha muszáj (pl orvos vagy üzlet).
@@alihorda mindenféle idegen embernek én sem köszönök, de ha bemegyek valahova, felszállok a buszra, minimum a buszsofőrnek köszönök. Én inkább erről beszélek. A falumban pedig azért mindenkinek köszönök, kivéve annak akiről már tudom, hogy nem köszön vissza.
Nagyon különleges vagy, szeretet teljes, alázatos, csupaszív, egy értékes ember vagy.Hálás vagyok hogy megmutattad, jó érzés téged hallgatni, köszönöm.
Hihetetlen, hogy mennyire folyékonyan beszélsz magyarul amerikai/angol nyelvvel rendelkező létedre! Gratulálok!
Idős emberektől azt is elfogadok amit nem szeretek, mert tudom,hogy valóban adni akar, és ez jól esik neki. Sőt roszul esik ha visszautasitom őket
A közös evés az mélyen a magyar kultúra része. Arra hogy valakik nagyon jó barátok, jól megértik egymást van is egy régi szólás: " Egy tálból cseresznyéznek"
Gratulálok, választékosabban beszélsz, mint némelyik magyar!!!
Valóban egy 8 osztályt végzett magyartól a választékosságot nem lehet elvárni, mint egy egyetemet végzettől. a 8 osztályos is érti a választékosságot, de nem használja aktívan.
Szia! Nagyon szépen beszélsz magyarul. És nagyon érdekes volt a videó. Köszönöm!
Tetszettek ezek, amiket felsoroltál, de én ajánlom neked Lincoln András videóit. Ezen a néven megtalálod itt a UA-cam-on. Ő félig amerikai és félig magyar, Amerikában született és lakik, már huszonéves volt, amikor először Magyarországra látogatott és amúgy hozzád hasonlóan nagyon jól beszéli a magyar nyelvet. Ezt külön ki is akartam emelni nálad, hogy szuper vagy, mert állítólag a világ egyik legnehezebb nyelvén beszélünk, szuper, hogy ilyen szépen megtanultál magyarul. :)
Amiért Lincoln Andrást (vagy Andrew Lincoln) UA-cam csatornáját ajánlom, mert ő sokat beszél az amerikai-magyar kulturális különbségekről.
- az a bajom vele, hogy a felét teljesen félre érti. Viccesen adja elő, valószínű csak rá hagyjuk a hülyeségét...
Egyetemista koromban volt egy csaj, aki szóvá tette, hogy vele/velük miért nem fogunk kezet, amikor találkozunk vagy elköszönünk. Azt mondta, ne kivételezzünk, úgy köszönjünk el, ahogy mi, fiúk egymás között szoktunk. Elfogadtam a dolgot, és búcsúzkodáskor nyújtottam neki a kezem:
- Na, csá baz.zeg!
- MI AZ, hogy BAZZEG???
Úgy rémlik, kb. idáig tartott az "egyenlősdi", és nem szándékosan csináltam, mi tényleg nagyjából így köszöntünk egymás között. :D
Annyi fiatal,woke nö jelentkezik újabban zongora-és bútorszállító szakmunkásnak, csillés szénbányásznak, sertéstelepi állatgondozónak és kömüves segédmunkásnak,hogy a munkaügyi központok nem gyözik öket a megfelelö helyekre kiközvetíteni. Hála az emancipációnak,WAZZE!
És szerintem általában elmondható, hogy a nagyon jó baráti kapcsolatban nincs sem etikett, sem protokol. Annyira ismered a másikat, hogy tudod mi az, ami megsérti és azt nem csinálod. Ilyen jó baráti kapcsolatban nem az etikett a mérvadó, hanem a másik jelleme, tulajdonságai, a köztetek kialakult szokások.
várom már az amerikai videóid, mind meg fogom nézni.👀🙏
Nagyon gazdag a szókincsed, gratulálok!👏👏🙂
A köszönés és "hogy vagy?" small talk-ra annyit jegyeznék meg, hogy nálunk itthon valóban nem szokás ezt mindenkitől megkérdezni, VISZONT ha megkérdezi valaki tőled, akkor TÉNYLEG érdekli, hogy vagy; nem csak egy "minden oké/minden rendben"-választ vár, hanem ez azt jelenti, hogy érdekli, mi a helyzet veled/milyen a lelki állapotod, stb., törődik veled
"Utasítgatva" vagyunk udvariasak.😊
Ha kérdőmondattal és főleg tagadóval kezdek, akkor az olyan, mintha valójában nem akarnám, h valaki megtegyen valamit. "Kérsz egy kis sütit, nem kérsz egy kis sütit?" Persze, h az lesz a válasz, h köszi, nem kérek. (Lehet a 20-30 évesek közt már nem mindig van így, de engem még így neveltek.)
Ha "felszólít", akkor örül neked a háziasszony/házigazda, hogy a vendége vagy!🙂
Ha valakit megkínálsz és többször vesz a nasidból magától, az bunkóság. Igen, neked kell mondani, h vegyél még, vagy együk meg, stb. Alkalomadtán ezt neki viszonoznia illik.
lehet, hogy a magyar nyelvi logika a felszolitas, ami meglepo egy amerikainak, azonban az amerikaiak szuper udvariatlanok, osszehasonlitva barmilyen Europaival
A kézfogást az illem szerint egyébként a nők kezdeményezhetik. Klassz videó, érdekesek a meglátásaid! :)
Normális ember megkérdezi ,hogy vehet -e még. Simán pofátlan volt aki megette a chips-ed. Az tény ,hogy nem vagyunk egy túl mosolygós nép. Sok ember hajlamos általánositani. De azért ,megkérdezném ezektől az emberektől.Ugyan sorolja már fel Amerika államait:)) A protokoll ,ugy irja elő ,hogy a nőnek kell előszőr a kezét nyújtani,és ugy fogunk kezet. Barátok közt ,puszi a megszokott ,nő ,és férfi közt.
múltkor pont ezen vidultunk a kollégámmal. Mi texas fővárosa? Szerinte Houston, szerintem Dallas. Ja, aztán megnéztük.
@@bobibobi896es mi mordor fovarosa ostobobi?
hat moszko!
Az ha nem mosolyogsz, az legalább őszinte(és nem azt jelenti, hogy szomorú és boldogtalan vagy), a bájcsevej viszont öszintétlen és képmutató. Nekem a magyar "nemmosolygás" szimpibb. A beszélő hölgy személyisége viszont elragadó - jólesik nézni és hallgatni !
@@Vahur10 bájcsevej...
@@ruZZiansBuZZoff Igazad van, kijavítom. Elírás volt.
Mivel - állítólag - jól beszélek angolul (ebben két angol felsőfokú nyelvvizsga és 50 év tanulás után sem vagyok biztos) - értem a gondjaidat a magyar nyelvvel. A magyar nyelvnek a logikáját kell megérteni. És ha az sikerül, akkor jól fog menni. Neked sikerült, gratulálok!!! A magyar szokások - meg simán szokások, nem jók, vagy rosszak: csak olyanok, amilyenek. A hiedelmek meg másokról vagy igazak vagy nem - ha valami nem tetszik nyugodtan mondd el. "If you go to Rome behave the way the citizens of Rome do!"
A középiskolai angol tanítást ezzel kezdték, bár jóval egyszerűbben: when in Rome do as Romans do. Nos, azt mondják, hogy a magyar nyelv nehéz. Igen, nehéz, mert más, nagyon más, nem tartozik egyetlen nyelvcsaládba sem. Ez viszont azt hozza magával, hogy a magyar elme számára nincs könnyű nyelv, mert mindegyik nagyon más. Mi mindent túlkomplikálunk, és erre az idézett kifejezés jó példa. Lehet, hogy most némelyek felhördülnek, de - ez a véleményem - a ragyogó világnyelv, az angol, primitív a magyarhoz képest.
@@katechrysso Igen, egyetértünk, az angol olyan, mint a MÉzga Géza rajzfilsorozatból az "új-magyar" : "MARHABAROM = maradj haverom barátom", vagy "kapcsford" = kapcsolj-fordíts. :)))))))))) (Valójában iszonyúan primitív nyelv az angol! - ezért szintén iszonyú nehéz egy olyan cizellált nyelvről, mint a magyar oda vissza-primitivizálódni, ahol az angol van).
Nagyon tetszett minden amit és ahogy mondtad, jellemezve a magyar kultúrát,és embereket.Szép napot.
5:26 Szerintem embere válogatja, hogy ki hányszor eszik a felkínált édességböl, chips-böl .... Mint ahogy az emberek skálája is nagyon széles a nagyon bunkótól a nagyon intelligensig. Akivel te érintkezel (társadalmi réteg), annak szerintem egyszer illett volna venni. A társadalmi réteget értsd úgy, hogy te nem a bunkókkal és az egyszerü munkásréteggel érintkezel (a munkásrétegben van sztereotípia, mert lehet egy nagyon jól nevelt ember is munkás). Ha nagyon jóban vagy valakivel, akkor nincsenek szabályok. Mert akkor egyszerüen megmondod neki, hogy ez marha jó és tegye el, mert megeszed neki.
Szuperül megtanultál magyarul! Azok a dolgok, amiket említesz, igazából engem is nagyon zavarnak a magyarokban -- pedig én is az vagyok... A kézfogásról: az illem szerint egy férfi nem nyújthat kezet egy nőnek, meg kell várnia, míg a nő nyújt kezet. Úgyhogy a magyar férfiak e tekintetben illemtudóak voltak, ha nem nyújtottak kezet neked.
Az amcsi társadalom ezerszer individualistább, mint a magyar. Ezt mindig figyelembe kell venni. nem arról van szó, hogy az egyik jobb mint a másik, hanem formai eltérések vannak, amit idővel el lehet sajátítani. Ami az őszinteséget illeti: igen, az amerikaiak felszinesebbek az emberi kapcsolataikaban, de ugye individualistábbak, ezért érthető. A két nép történelme, a társadalom kialakulása nagyon eltér. Mi csak így tudtunk megmaradni, másképp esélyünk se lett volna.
Vissza vezethető a törzsi kultúrára, és a" egy tűz mellett ettünk "szokásra!
Nem értem, hogy individualizmust miért kapcsolod össze a felszínességgel.
@@lleho Ez nem sima felszinesség, hanem olyan fajta képmutatás, ami a magyarokra talán kevésbé jellemző. lehet hogy utál, vagy egyáltalán nem érdekled, de a szemedbe mosolyog, és megy a chit-chat ezerrel. Ők ezt udvariasságnak gondolják, pedig nem az.
@@zoltanolah9812 értem, hogy mire gondolsz, csak furcsa, hogy az individualizmus szóval jelölöd a képmutatást és a felszínességet.
@@lleho Ez azért van, mert nem feltétlen itélkezni akarok, hanem szeretném megérteni, mi miért van.
Kedves Abbey.Megnyugtatlak, nagyon szèpen beszèlsz magyarul,teljesen èrthetõ.Jelzem fel is iratkoztam.Nagyon jó,hogy elmondod ezeket a dolgokat sztem.egyfajta felvilàgosîtàs.🌞😊
Szia! Örülök, hogy rátaláltam erre az érdekes videóra. Nagyon szimpatikus vagy. Jó volt hallani a negatív és pozitív tapasztalataidat. Gratulálok, hogy ilyen szépen, választékosan beszélsz magyarul. Üdvözlettel, Éva
A kérdés feltevés az nem pozitív mód hanem negatív-befogadó mert megerősítésre vár. Female attitude. Ezzel szemben a pozitív mód az, hogyha egyértelműen közlöm amit elvárok tőled. Ami Masculine attitude ami valóban a nyelvünk sajátossága mint azt Sir Browning is helyesen megértette a Magyar nyelvről általa írottakban. Csak a tisztázás kedvéért :)
A modortalanságokra vonatkozóan az a magyarázat, hogy a kommunizmus tönkretette az emberek tisztességes gondolkodását és modorát. Régen létezett egy úri Magyarország, melyben az emberek tudták a helyüket és hogy mi illik. Érdemes régebbi írókat olvasni. Pl. Kosztolányit, Márait, Herczeg Ferencet stb.
Szeretettel kommentáltalak. Üdvözlettel: Adrienne
Egy pecig se aggódj! Költözz be a magyarok szívébe, és akkor nem csak a barátunk leszel hanem a testvérünk. A chips-ünket megeheted ha már a kezedbe fogtad. Sőt ha nem eszed meg akkor mi sértődünk meg... Kissé irígyek vagyunk ugyan de ha már odaadtunk valamit akkor azt hátsó szándék nélkül tesszük. 2 szem pisztáciát felkínálni az kifejezetten szemtelenség. Igen, előreengedünk, beállítjuk a mikrofonodat, mert minket úgy tanítottak, hogy a NŐ a gyengébbik nem, az élet forrása és értelme. Az hogy a "fejlett nyugaton" az ember csak darab-darab az bizony nem a mi tévedésünk...Itt még jött volna pár mondat, de nem szeretném ha le lennék törölve ai internetről :)
Na ezt jól mondtad 🎉❤
Szituàciòtol függ ès a kinàlàs mòdjàtol is. Egyszeri pèldàul: kèrsz belöle? Ès egyszer odatartani..
Nagyon èrdekesek ès aranyosak, tanulsàgosak a videoid. Köszönöm szèpen!
en az USAban elek tobb , mint 40 eve; azt szeretnem megjegyezni, hogy eloszor angolul tanultam Angliaban, es nagyon meglepodtem, hogy az amerikai mennyire kulonbozik az angoltol. Magyarorszagon az emberek inkabb az angol angolt tanuljak, es nem az amerikait, ez oka lehetett annak, hogy azt mondtak, hogy ok ezt mashogy tanultak...
Úgy gondolom kiváló példa a kulturális különbségekre az indokolatlan mosolygás és a nasizás. Bár helyzet és személy függő de nagy általánosságban ha megkínáljuk egymást az azt jelenti: ez innentől KÖZÖS. Semmi szín alatt ne vedd sértőnek, ha valakit megkínálsz és "felzabálja", ugyanis ő úgy gondolja, hogy Te ennek örülsz. Úgy látom a különböző kultúrákat, hogy minél közvetlenebbek egymással az emberek, minél intenzívebb a spontán jófejség vagy mosolygás, annál nagyobb a felületesség, annál nehezebb mély kapcsolatot építeni. Úgy látom, hogy a "laza", látszólag közvetlen térségekben nehezebben köttetnek szoros kötelékek. Ahogy az embereknél úgy a nemzetekre is igaz, hogy minél érzékenyebbek, sérülékenyebbek, annál nehezebben nyitnak de miután bizalmukba engedtek, annál mélyebb, szenvedélyesebb a kötelék, a figyelmük, gondosságuk stb. 🤗
Egy finn fickótól hallottam hogy a finnek nem barátkozós típusok, ha mégis jó kapcsolatot sikerül valakivel teremteni az jó eséllyel életreszóló :D
Az attól függ mivel kínálsz. :-D
95%+ csocsesz és az egész kocsma/disco etc. visszaszivárog. Amint pofon b4ssza őket a kegyetlen valóság.
Ja, ha gondosan megeszed a másét az már nem "KÖZÖS", amiből megkínált. Ekkora bullshit-et sem hallottam még kultúr-köntösbe bújtatni. A többivel talán egyet tudok érteni, de felzabálással semmikép. A közös szó mást jelent ;)
Nos ha felzabálom a masikét azért az bunkóság magyar kultúrában is. Nem feltétlenül kell kérdezni mennyit vehetsz de azért józan paraszti ész hogy vissza fogd magad egy kicsit. Úgyis mondani fogja a másik hogy egyél még ha akarja.
Nem zabálja föl senki normális ember mások rágcsáját. Az ember inkább még udvariasságból sem fogadja el, hanem megköszöni és nem kér belőle.
Rendkívül jók a videók téma választása, sokakat érdekel láthatóan.
A nyelvtudásod, az egész bájos lényed pedig igazi magyar lánnyá tesz, akárhogyan is lát bennünket a szemed.🙏🌷
Szuper videó! Nagyon érdekes volt hallgatni.
Ami engem illet, ha valaki megkínál valamilyen rágcsával, max egyszer szoktam venni, kivéve ha a másik jelzi, hogy vehetek még. A baráti, ismerősi körömben is ezt így tapasztalom.
Továbbá imádnám, ha a férfi-nő kézfogás normalizálva lenne! Rengeteg helyzetben a puszi túl közvetlen, és még ha a nőnek is illik kezdeményezni a kézfogást, a nők is zavarban vannak amiatt, h esetleg furán hat, mert nem gyakran látunk rá példát (kivéve persze bemutatkozáskor, vagy nagyon hivatalos helyzetekben.)
Szia! Különbség van nálunk a: kérsz belőle? és a megkostolod? között. Nagypapámtól hallottam azt a mondást: Ha adnak fogadd el, ha ütnek szaladj el! Ez benne van a kultúránkban! Ez most kicsit más téma, de ezért ilyenek a magyarok hogy szinte a végletekig türnek, de ha "elszakad a cérna", akkor minden elnyomó hatalom észbe kap hogy 10:58
hujeseget beszelsz karcsika!
a magyar egy szuletett csicskanep, nem is erzi jol magat ha nem xaros a szaja...
persze szereti rangatni az istrangot, hogy aztan jol pofanbasszak, mert ezek igy erzik a torodest!😂
@@ruZZiansBuZZoffmindenki tudja magát jellemezni..te is csak😂
Igen?
@@karolyvigh2166 te magaddal beszelgecc?😁
Ez proli / paraszt kultúra.