@@pylan28 Dzień Dobry! Ogólnie jak najwyższa. Jeśli jest mniej więcej 10 stopni niższa od temp. kotła, to jest w porządku. Jednakże, wraz z np. nagłym zapotrzebowaniem na ciepło i większym odbiorem, może spadać niżej.
Mozna tez zabezpieczyć powrót przez zastosowanie sprzegla hydraulicznego i odpowiedniego wysterowania pompami wtedy podłączamy pompy tak jak w schemacie z wymienikiem ciepla i bardzo ladnie to działa z sprzęgła wraca gorąca woda do kotła
Dzień Dobry Panie Dawidzie ;) W materiale skupiliśmy się na funkcji ochrony powrotu jako funkcji sterownika. W aktualnych materiałach omawiamy sterownik, przyszłe materiały będą skupiać się na innych dziedzinach łącznie z tematami hydraulicznymi. W przypadku sterowników Platinum sterownik może realizować ochronę poprzez pompę przewałową lub zawór 4d. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby funkcję ochrony powrotu realizować w inny sposób. Pozdrawiamy serdecznie ;) Zespół MF TG :)
A jak realizowac takową ochrone w przypadku zaworu3D? Czy mozna ustawic pompe co jako przewalową? Druga sprawa w starszych sterownikach brak opcji zamkniecia/przymkniecia zaworu 4D. Kolejne pytanie, jaka przy tych kotlach powinna byc minimalna temp powrotu? Rozumiem przy pierwszym rozruchu to tak beda nizsze temperatury powrotu a jaka powinna byc temperatura juz po ustabilizowaniu pracy?
Dzień Dobry! W materiale omówiliśmy możliwe sposoby ochrony powrotu realizowane przez sterownik Platinum. W przypadku zaworu 3d w normalnych warunkach zawór ten jest zaworem rozdzielającym czynnik i nie spełnia funkcji ochrony. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować zawór 3d z siłownikiem na powrocie i regulować temperaturą powrotu, ale wtedy tracimy możliwość sterowania jednym obwodem grzewczym. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworu temperaturowego ze stałą nastawą np. 55 stopni. Jakie starsze sterowniki ma Pan na myśli? Sterowniki Platinum były wyposażone w tą opcję. Temperatura powrotu powinna być jak najwyższa, nie można mówić o jakichś konkretnych temperaturach ze względu na zróżnicowanie budynków, instalacji i odbiorów. Najlepiej dla kotła, gdyby temperatura powrotu była wyższa niż 50 stopni. Oczywiście wraz z wygrzewaniem budynku i instalacji, temperatura powrotu będzie rosła, na początku podczas rozruchu zawsze będzie niska ze względu na wychłodzenie wody w instalacji. Pozdrawiamy serdecznie ;) Zespół MF TG ;)
Nigdy nie pamietam ktore to które, Wersja modułu A: 5.11.25 Wersja modułu Panel: 5.13.16 Wersja modułu ecoSTER 1: 1.14.73 Juz zglosilem do serwisu o aktualizację zdalną. Szkoda że państwo nie udostępniają firmware swych sterowników.
Czujnik mieszacza zawsze za zaworem mieszającym,inaczej nie ma to sensu. Chodzi bowiem oto,aby na obieg puszczać wodę o pożądanej temperaturze,po uprzednim zamieszaniu.
Dzień dobry Panie Emilu ;) Przyjęło jest stosowanie jednego sposobu ochrony. Wszystko jednak zależy od sposobu podłączenia tych elementów do instalacji. Jeśli zastosowano pompę przewałową i zawór 4d to lepszym rozwiązaniem jest skonfigurowanie pompy przewałowej, ze względu na szybsze działanie. Pozdrawiamy Zespół MF TG ;)
@@mf.metalfachtg Witam. Mam sterownik Platinum Bio ecoMAX860P3, i nie wiem dlaczego nie mam temperayury załączenia pompy przewałowej, ani nawet takiej funkcji. Obsługę mieszacza też mam tylko jednego a moduły do obsługi dwóch mieszaczy. Czy muszę aktualizować oprogramowanie czy może reset sterownika i od nowa ustawianie. ?
Witam mam problem z działaniem ochrony powrotu. Powrót nagrzewa się długo (nastawa 45 stopni). Minimalne otwarcie zaworu to 20%. Kiedy powrót się dogrzeje zawór otwiera wyjście na C.O. Ale zanim się zagrzeje woda w grzejnikach do zadanej to powrót się wychładza i zawór zamyka się. Podczas testów ani razu nie dogrzał mi wody do zadanej temperatury 55 stopni na C.O. Jak włącza się obieg C.W.U to cały układ dziala sprawniej dogrzewa powrót i wyjście na C.O do 50 stopni. Proszę o podpowiedź z czym to może być związane. Obecnie minimalne otwarcie zaworu mam ustawione na 65% powrót dogrzewa się dłużej ale na C.O. mam zadana temperaturę 55 stopni.
Dzień Dobry Panie Radosławie! W przypadku włączonej funkcji ochrony powrotu, funkcja ta staje się priorytetowa. Sterownik w pierwszej kolejności będzie się starał dogrzewać powrót, a dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury powoli powoli wpuszczać ciepło w obiegi mieszające. Na początku sezonu grzewczego zazwyczaj pojawia się problem z dogrzewaniem powrotu ze względu na potrzebę wygrzania całej instalacji. Wpuszczenie ciepłej wody w obiegi mieszające powoduje powrót z instalacji wody bardzo wychłodzonej obniżającej temperaturę kotła i powrotu. Jeżeli ustawił Pan bardzo wysoką temperaturę mieszacza na początek (tzn 55) to kocioł może mieć problem z osiąganiem wymaganych temperatur ze względu na duże obciążenie.
Dzień dobry. Czy przy zastosowaniu pompy przewałowej (podłączenie w wyjście PCO - pompa kotła lub ładująca bufor ) oraz zastosowaniu kolejnej pompy C.O - podłączonej w PM1- pompa mieszacza w przypadku instalacji z jednym obiegiem grzejnikowym sterownik będzie wymagał mieszacz ? Dla samego działania instalacji wydaje się on zbędny.
Dzień Dobry Panie Arturze! Jeśli jest zastosowana pompa przewałowa, a my nie potrzebujemy/nie chcemy mieć kontroli nad temperaturą naszego obiegu grzewczego, to nie jest konieczny do samego działania instalacji. Choć jest przydatny. Pozdrawiamy Zespół MF TG
@@mf.metalfachtg faktycznie moze byc przydatny do nastawy zadanej temperatury, jednak zapewne w tym przypadku wystarczyłby zawro 3D ? Czy metalfach posiada dzial techniczny gdzie moznaby umówić np telefonicznie schemat instalacji?
Mam pytanie dlaczego u mnie pompa przewalowa startuje razem z pompą co i w drugą stronę jak pompą co się wyłączy to i pompa przewalowa się wyłącza piec slim pellet mini 10kw sterownik Platinum
Dzień Dobry! Na początku należy sprawdzić, czy pompa kotła jest skonfigurowana jako pompa przewałowa. Aby to zrobić, należy wejść w menu → ustawienia serwisowe → 0000 → ustawienia CO i CWU → tryb pracy pompy CO → pompa przewałowa.
@@pawep7853 Prosimy w tej sprawie skontaktować się z działem serwisu. --- Serwis kotłów c.o. - napisz e-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl - zadzwoń: +48 85 711 94 56 --- Pozdrawiamy Zespół MF TG
Dzień dobry Witam Piszę z takim pytaniem piec metal-fach palnik pellas sterownik Eko Max chciałem wpiąć czujnik temperatury powrotu Jednakże piny 39 i 40 są zajęte jeśli włączę tryb on ochrona powrotu na sterowniku szczytuje mi dane z temperatury spalin czyli rozumiem że te piny służą do wyboru albo ochrony powrotu albo temperatury spalin mógłby pan mi coś podpowiedzieć Czy jest taka opcja Jeśli bym podłączył dwa czujniki do tych samych pinów czy to zda egzamin Dziękuję z góry Pozdrawiam
Dzień Dobry Panie Arku! W przypadku palnika PellasX piny 39-40 odpowiadają za czujnik spalin bądź czujnik powrotu. Możemy wybrać jedna z tych dwóch funkcjonalności, więc albo odczytujemy temperaturę spalin albo powrotu. Nie ma możliwości niestety podpięcia dwóch czujników. Pozdrawiamy Serdecznie ;) Zespół MF TG
@@mf.metalfachtg Dziękuję bardz za odpowiedź i wyjaśnienie zdecyduje się jednak na ochronę powrotu miałbym tylko prośbę czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak ustawić prawidłowo ochronę powrotu temperatura zadana pieca 70 stopni pompa Co startuje 56 stopni mieszacz ustawiony 54 stopnie na powrocie 28 do 40 stopni waha się w tym przedziale włączona ochrona powrotu 30 stopni i histereza 5 stopni mieszacz ustawiony 10% zadana temperatura w pomieszczeniu 23 i 7 stopni osiągana dosyć szybko ale czy nie jest za niska ochrona powrotu przy podwyższeniu powrotu o 35 lub 40 stopni histereza 5 stpni ciężko o osiągnąć temperaturę zadaną w pomieszczeniu Czy zwiększenie temperatury startu pompy CO mogłoby pomóc Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
@@areks5108 W pierwszej kolejności istotne jest określenie, jak w rzeczywistości jest wykonana instalacja hydrauliczna. Tzn. czy hydraulicznie jest zrealizowana ochrona powrotu i jeśli tak to w jaki sposób. Posiada Pan zawór czterodrogowy z siłownikiem czy pompę przewałową?
@@mf.metalfachtg Witam instalacje mam wykonano zgodnie ze schematem dokładnie taką samą jak w instrukcji regulatora Eco Max 920 strona 20 pozycja 9 Schematy hydrauliczne pierwszy podstawowy schemat. Posiadam zawór czterodrogowy z siłownikiem automatycznym ochrona realizowana zaworem czterodrogowym nie posiadam pompy prze Wałowej Jeszcze raz dziękuję bardzo za odpowiedź
Do tej pory miałem wyłączoną na sterowniku ochronę powrotu ponieważ czujnik miałem umieszczony w czopuchu temperaturze spalin po konsultacjach postanowiłem zadbać o ochronę powrotu kociołka i chcę ją realizować za pomocą zaworu czterodrogowego Potrzebuję pomocy w na Stawach sterownika oraz mieszacza pozdrawiam .
Witam mam zamontowany zawór 4d krótki obieg mam zrobiony grawitacyjnie czyli rura z dużym przekrojem bez pompki na powrocie załączyłem funkcje powrotu podobno u mnie nie może tak byc poniewż serwisant powiedzał że zle bedzie dzałać jak nie ma pompy powrotu piec kamen 15 kw na ekogroszek niewiem co mam robić??
Trochę nieekonomiczny sposób ochrony powrotu,ten na czterodrogowym,żeby nie powiedzieć bardzo nieekonomiczny,ale lepszy taki,niż żaden. Dużo lepsze rozwiązanie,to sprzęgło,lub zawór temperaturowy plus pompa przewałowa. Należy pamiętać,aby pompa kotłowa pracowała wydajniej,niż obiegowa, wówczas będzie zaciągała gorącą wodę z zasilania.
Dzień Dobry! W materiale przedstawiliśmy funkcję "ochrony powrotu" jako funkcji sterownika. W obecnie prezentowanych materiałach omawiamy sterownik, planowo, przyszłe materiały będą skupiać się na innych dziedzinach łącznie z tematami hydraulicznymi. Sterownik Platinum może realizować funkcję ochrony powrotu poprzez pompę przewałową lub zawór 4d. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby funkcję realizować w inny sposób. Pozdrawiamy! Zespół MF TG
Zgadzam się z Państwem. Dlatego też napisałem,iż lepsza taka ochrona,niż żadna. Najważniejsze,że sterownik Platinium posiada taką możliwość,co niewątpliwie jest dużym plusem. Sposobów na zapewnienie ochrony powrotu jest kilka,z tego powodu warto omówić wszystkie. Pozdrawiam.
@@robertsolarz9016 Dokładnie mamy taki plan. Inne możliwe sposoby rozwiązania funkcji ochrony powrotu przedstawimy w „części hydraulicznej”. Zachęcamy do śledzenia naszego kanału. Nowe materiały będą w niedalekiej przyszłości ;)
Jedno pytanie.Czy próg załączania się pompy, konkretnie odczyt temperatury,może bazować na odczycie temperatury kotła,jest taka możliwość? Pytam z punktu widzenia ewentualnego braku czujnika temperatury powrotu. Taka opcja rezerwowa 😉. Pozdrawiam.
Temperatura załączenia pompy CO zależy od temperatury kotła. Jest określona przez parametr w ustawieniach serwisowych -> ustawienia co i cwu -> Temperatura załączenia pompy CO. Pozdrawiamy Zespół MF TG
@@mf.metalfachtg zgadzam się,tyle tylko,że chodziło mi o pompę kotłową. Czy może być sterowana odczytem temperatury kotła,czy sterownik posiada taką funkcję? Pytam w kontekście powiedzmy braku czujnika temperatury powrotu. Pozdrawiam.
Zapraszamy do komentowania i proponowania tematów jakie mamy objaśnić w kolejnych filmach ;)
Zespół MF TG :)
Jaka powinna być temperatura powrotu dla kotła peletowego Slim Pelet Mini 20kW?
@@pylan28 Dzień Dobry!
Ogólnie jak najwyższa. Jeśli jest mniej więcej 10 stopni niższa od temp. kotła, to jest w porządku. Jednakże, wraz z np. nagłym zapotrzebowaniem na ciepło i większym odbiorem, może spadać niżej.
Mozna tez zabezpieczyć powrót przez zastosowanie sprzegla hydraulicznego i odpowiedniego wysterowania pompami wtedy podłączamy pompy tak jak w schemacie z wymienikiem ciepla i bardzo ladnie to działa z sprzęgła wraca gorąca woda do kotła
Dzień Dobry Panie Dawidzie ;)
W materiale skupiliśmy się na funkcji ochrony powrotu jako funkcji sterownika. W aktualnych materiałach omawiamy sterownik, przyszłe materiały będą skupiać się na innych dziedzinach łącznie z tematami hydraulicznymi. W przypadku sterowników Platinum sterownik może realizować ochronę poprzez pompę przewałową lub zawór 4d. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby funkcję ochrony powrotu realizować w inny sposób.
Pozdrawiamy serdecznie ;)
Zespół MF TG :)
A jak realizowac takową ochrone w przypadku zaworu3D? Czy mozna ustawic pompe co jako przewalową? Druga sprawa w starszych sterownikach brak opcji zamkniecia/przymkniecia zaworu 4D. Kolejne pytanie, jaka przy tych kotlach powinna byc minimalna temp powrotu? Rozumiem przy pierwszym rozruchu to tak beda nizsze temperatury powrotu a jaka powinna byc temperatura juz po ustabilizowaniu pracy?
Dzień Dobry!
W materiale omówiliśmy możliwe sposoby ochrony powrotu realizowane przez sterownik Platinum. W przypadku zaworu 3d w normalnych warunkach zawór ten jest zaworem rozdzielającym czynnik i nie spełnia funkcji ochrony. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować zawór 3d z siłownikiem na powrocie i regulować temperaturą powrotu, ale wtedy tracimy możliwość sterowania jednym obwodem grzewczym. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworu temperaturowego ze stałą nastawą np. 55 stopni. Jakie starsze sterowniki ma Pan na myśli? Sterowniki Platinum były wyposażone w tą opcję. Temperatura powrotu powinna być jak najwyższa, nie można mówić o jakichś konkretnych temperaturach ze względu na zróżnicowanie budynków, instalacji i odbiorów. Najlepiej dla kotła, gdyby temperatura powrotu była wyższa niż 50 stopni. Oczywiście wraz z wygrzewaniem budynku i instalacji, temperatura powrotu będzie rosła, na początku podczas rozruchu zawsze będzie niska ze względu na wychłodzenie wody w instalacji.
Pozdrawiamy serdecznie ;)
Zespół MF TG ;)
Starsza wersja oprogramowania 🙂
@@bartomiejsowik2831 Czy mógłby Pan podać nam jaką konkretnie wersję oprogramowania Pan posiada?
Nigdy nie pamietam ktore to które,
Wersja modułu A:
5.11.25
Wersja modułu Panel:
5.13.16
Wersja modułu ecoSTER 1:
1.14.73
Juz zglosilem do serwisu o aktualizację zdalną. Szkoda że państwo nie udostępniają firmware swych sterowników.
Witam ten czujnik miszacza powinnien byc zamontowany na rurze krótkiego obiegu a nie na wyjściu gorącej wody do grzejników?
Czujnik mieszacza zawsze za zaworem mieszającym,inaczej nie ma to sensu.
Chodzi bowiem oto,aby na obieg puszczać wodę o pożądanej temperaturze,po uprzednim zamieszaniu.
A co w przypadku zastosowania obydwu opcji i zaworu 4d i pompy przewalowej?
Dzień dobry Panie Emilu ;)
Przyjęło jest stosowanie jednego sposobu ochrony. Wszystko jednak zależy od sposobu podłączenia tych elementów do instalacji. Jeśli zastosowano pompę przewałową i zawór 4d to lepszym rozwiązaniem jest skonfigurowanie pompy przewałowej, ze względu na szybsze działanie.
Pozdrawiamy
Zespół MF TG ;)
@@mf.metalfachtg Witam. Mam sterownik Platinum Bio ecoMAX860P3, i nie wiem dlaczego nie mam temperayury załączenia pompy przewałowej, ani nawet takiej funkcji. Obsługę mieszacza też mam tylko jednego a moduły do obsługi dwóch mieszaczy. Czy muszę aktualizować oprogramowanie czy może reset sterownika i od nowa ustawianie. ?
@@grosiu241 Dzień Dobry!
Niestety, ale ma Pan inny sterownik niż omawiany w materiałach.
Pozdrawiamy
Zespół MF TG
Witam
Czy moglbym prosic o nastawy dla pieca seg pellet ze sterownikiem platinum?
Czy za pompa przewałową potrzebny będzie zawor mieszkający czy po prostu wpiąć się trujnikiem w powrót
Witam mam problem z działaniem ochrony powrotu. Powrót nagrzewa się długo (nastawa 45 stopni). Minimalne otwarcie zaworu to 20%. Kiedy powrót się dogrzeje zawór otwiera wyjście na C.O. Ale zanim się zagrzeje woda w grzejnikach do zadanej to powrót się wychładza i zawór zamyka się. Podczas testów ani razu nie dogrzał mi wody do zadanej temperatury 55 stopni na C.O. Jak włącza się obieg C.W.U to cały układ dziala sprawniej dogrzewa powrót i wyjście na C.O do 50 stopni. Proszę o podpowiedź z czym to może być związane. Obecnie minimalne otwarcie zaworu mam ustawione na 65% powrót dogrzewa się dłużej ale na C.O. mam zadana temperaturę 55 stopni.
Dzień Dobry Panie Radosławie!
W przypadku włączonej funkcji ochrony powrotu, funkcja ta staje się priorytetowa. Sterownik w pierwszej kolejności będzie się starał dogrzewać powrót, a dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury powoli powoli wpuszczać ciepło w obiegi mieszające. Na początku sezonu grzewczego zazwyczaj pojawia się problem z dogrzewaniem powrotu ze względu na potrzebę wygrzania całej instalacji. Wpuszczenie ciepłej wody w obiegi mieszające powoduje powrót z instalacji wody bardzo wychłodzonej obniżającej temperaturę kotła i powrotu. Jeżeli ustawił Pan bardzo wysoką temperaturę mieszacza na początek (tzn 55) to kocioł może mieć problem z osiąganiem wymaganych temperatur ze względu na duże obciążenie.
Jaka zalecana wielkość zaworu czterodrogowego dla pieca Smart plus 15 kw?
Dzień Dobry Panie Krzysztofie!
Wymagana średnica zaworu czterodrogowego powinna wynosić 1 i 1/4 cala.
Pozdrawiamy
Zespół MF TG
@@mf.metalfachtg Na infolinię dzwoniłem i dowiedziałem się że 1 cal zalecany i też taki zakupiłem. Czy muszę go wymienić na większy rozmiar?
@@krzysiekmen3 Zalecana jest średnica 1 i 1/4 cala, jeżeli ma Pan możliwość wymiany to dobrze byłoby to zmienić.
@@mf.metalfachtg Przy takiej średnicy nie potrzebuj pompy przewałowej ?
@@krzysiekmen3 Tak, przy średnicy 1 i 1/4 cala, pompa przewałowa nie jest wymagana (nie jest potrzebna).
Dzień dobry. Czy przy zastosowaniu pompy przewałowej (podłączenie w wyjście PCO - pompa kotła lub ładująca bufor ) oraz zastosowaniu kolejnej pompy C.O - podłączonej w PM1- pompa mieszacza w przypadku instalacji z jednym obiegiem grzejnikowym sterownik będzie wymagał mieszacz ? Dla samego działania instalacji wydaje się on zbędny.
Dzień Dobry Panie Arturze!
Jeśli jest zastosowana pompa przewałowa, a my nie potrzebujemy/nie chcemy mieć kontroli nad temperaturą naszego obiegu grzewczego, to nie jest konieczny do samego działania instalacji. Choć jest przydatny.
Pozdrawiamy
Zespół MF TG
@@mf.metalfachtg faktycznie moze byc przydatny do nastawy zadanej temperatury, jednak zapewne w tym przypadku wystarczyłby zawro 3D ? Czy metalfach posiada dzial techniczny gdzie moznaby umówić np telefonicznie schemat instalacji?
Mam pytanie dlaczego u mnie pompa przewalowa startuje razem z pompą co i w drugą stronę jak pompą co się wyłączy to i pompa przewalowa się wyłącza piec slim pellet mini 10kw sterownik Platinum
Dzień Dobry!
Na początku należy sprawdzić, czy pompa kotła jest skonfigurowana jako pompa przewałowa. Aby to zrobić, należy wejść w menu → ustawienia serwisowe → 0000 → ustawienia CO i CWU → tryb pracy pompy CO → pompa przewałowa.
@@mf.metalfachtgJa mam to samo ustawione jako pompa przewalowa a startuje razem z pompą c.o , jakieś rozwiązanie ?
@@pawep7853 Prosimy w tej sprawie skontaktować się z działem serwisu.
---
Serwis kotłów c.o.
- napisz e-mail: serwis.kotly@metalfach.com.pl
- zadzwoń: +48 85 711 94 56
---
Pozdrawiamy
Zespół MF TG
@@mf.metalfachtgpisałem wczoraj i zero odzewu .
A ktoś podpowie gdzie podłączyć kable z siłownika w piecu?
Dzień dobry Witam Piszę z takim pytaniem piec metal-fach palnik pellas sterownik Eko Max chciałem wpiąć czujnik temperatury powrotu Jednakże piny 39 i 40 są zajęte jeśli włączę tryb on ochrona powrotu na sterowniku szczytuje mi dane z temperatury spalin czyli rozumiem że te piny służą do wyboru albo ochrony powrotu albo temperatury spalin mógłby pan mi coś podpowiedzieć Czy jest taka opcja Jeśli bym podłączył dwa czujniki do tych samych pinów czy to zda egzamin Dziękuję z góry Pozdrawiam
Dzień Dobry Panie Arku!
W przypadku palnika PellasX piny 39-40 odpowiadają za czujnik spalin bądź czujnik powrotu. Możemy wybrać jedna z tych dwóch funkcjonalności, więc albo odczytujemy temperaturę spalin albo powrotu. Nie ma możliwości niestety podpięcia dwóch czujników.
Pozdrawiamy Serdecznie ;)
Zespół MF TG
@@mf.metalfachtg Dziękuję bardz za odpowiedź i wyjaśnienie zdecyduje się jednak na ochronę powrotu miałbym tylko prośbę czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak ustawić prawidłowo ochronę powrotu temperatura zadana pieca 70 stopni pompa Co startuje 56 stopni mieszacz ustawiony 54 stopnie na powrocie 28 do 40 stopni waha się w tym przedziale włączona ochrona powrotu 30 stopni i histereza 5 stopni mieszacz ustawiony 10% zadana temperatura w pomieszczeniu 23 i 7 stopni osiągana dosyć szybko ale czy nie jest za niska ochrona powrotu przy podwyższeniu powrotu o 35 lub 40 stopni histereza 5 stpni ciężko o osiągnąć temperaturę zadaną w pomieszczeniu Czy zwiększenie temperatury startu pompy CO mogłoby pomóc Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie
@@areks5108 W pierwszej kolejności istotne jest określenie, jak w rzeczywistości jest wykonana instalacja hydrauliczna. Tzn. czy hydraulicznie jest zrealizowana ochrona powrotu i jeśli tak to w jaki sposób. Posiada Pan zawór czterodrogowy z siłownikiem czy pompę przewałową?
@@mf.metalfachtg Witam instalacje mam wykonano zgodnie ze schematem dokładnie taką samą jak w instrukcji regulatora Eco Max 920 strona 20 pozycja 9 Schematy hydrauliczne pierwszy podstawowy schemat. Posiadam zawór czterodrogowy z siłownikiem automatycznym ochrona realizowana zaworem czterodrogowym nie posiadam pompy prze Wałowej Jeszcze raz dziękuję bardzo za odpowiedź
Do tej pory miałem wyłączoną na sterowniku ochronę powrotu ponieważ czujnik miałem umieszczony w czopuchu temperaturze spalin po konsultacjach postanowiłem zadbać o ochronę powrotu kociołka i chcę ją realizować za pomocą zaworu czterodrogowego Potrzebuję pomocy w na Stawach sterownika oraz mieszacza pozdrawiam .
Witam mam zamontowany zawór 4d krótki obieg mam zrobiony grawitacyjnie czyli rura z dużym przekrojem bez pompki na powrocie załączyłem funkcje powrotu podobno u mnie nie może tak byc poniewż serwisant powiedzał że zle bedzie dzałać jak nie ma pompy powrotu piec kamen 15 kw na ekogroszek niewiem co mam robić??
Dzień Dobry!
Prosimy skontaktować się z producentem kotła. Niestety nie jest to nasze urządzenie i nie posiadamy wiedzy w tym temacie. 😕
Trochę nieekonomiczny sposób ochrony powrotu,ten na czterodrogowym,żeby nie powiedzieć bardzo nieekonomiczny,ale lepszy taki,niż żaden.
Dużo lepsze rozwiązanie,to sprzęgło,lub zawór temperaturowy plus pompa przewałowa.
Należy pamiętać,aby pompa kotłowa pracowała wydajniej,niż obiegowa, wówczas będzie zaciągała gorącą wodę z zasilania.
Dzień Dobry!
W materiale przedstawiliśmy funkcję "ochrony powrotu" jako funkcji sterownika. W obecnie prezentowanych materiałach omawiamy sterownik, planowo, przyszłe materiały będą skupiać się na innych dziedzinach łącznie z tematami hydraulicznymi. Sterownik Platinum może realizować funkcję ochrony powrotu poprzez pompę przewałową lub zawór 4d. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby funkcję realizować w inny sposób.
Pozdrawiamy!
Zespół MF TG
Zgadzam się z Państwem.
Dlatego też napisałem,iż lepsza taka ochrona,niż żadna.
Najważniejsze,że sterownik Platinium posiada taką możliwość,co niewątpliwie jest dużym plusem.
Sposobów na zapewnienie ochrony powrotu jest kilka,z tego powodu warto omówić wszystkie.
Pozdrawiam.
@@robertsolarz9016 Dokładnie mamy taki plan. Inne możliwe sposoby rozwiązania funkcji ochrony powrotu przedstawimy w „części hydraulicznej”. Zachęcamy do śledzenia naszego kanału. Nowe materiały będą w niedalekiej przyszłości ;)
Jedno pytanie.Czy próg załączania się pompy, konkretnie odczyt temperatury,może bazować na odczycie temperatury kotła,jest taka możliwość?
Pytam z punktu widzenia ewentualnego braku czujnika temperatury powrotu.
Taka opcja rezerwowa 😉.
Pozdrawiam.
Temperatura załączenia pompy CO zależy od temperatury kotła. Jest określona przez parametr w ustawieniach serwisowych -> ustawienia co i cwu -> Temperatura załączenia pompy CO.
Pozdrawiamy
Zespół MF TG
@@mf.metalfachtg zgadzam się,tyle tylko,że chodziło mi o pompę kotłową.
Czy może być sterowana odczytem temperatury kotła,czy sterownik posiada taką funkcję?
Pytam w kontekście powiedzmy braku czujnika temperatury powrotu.
Pozdrawiam.