Toruń 1918-1938

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 чер 2020
  • Henryk Gold Orchestra - ''Nie rzucaj mnie Madame'
    #fotopolska

КОМЕНТАРІ • 27

  • @MarekTomczynski-gi7dv
    @MarekTomczynski-gi7dv 2 місяці тому

    TORUN MOJE RODZINNE I KOCHANE MIASTO❤❤❤❤!!!-ZNAM JE NA WYLOT!!!-CALA JEGO HISTORIE I OKOLICE!! 😢😢!@!😅😅TAK MIESZKAM TUTAJ-NADAL....TO SLICZNY SWIAT!!!-DZIEKUJE WSZYSTKIM ,CO DBAJA O TE MIASTO!!!-....TORUN TO PERLA❤❤❤❤!!!!

  • @MarekTomczynski-gi7dv
    @MarekTomczynski-gi7dv 2 місяці тому

    A MOJ BRAT-MICHAL ,ZDOBYL WIELE NAGROD -ZA GRAFIKI !!!-MOSTOWA BRAMA ,KRZYWA WIEZA ,I INNE GRAFIKI -STAREGO I NOWEGO MIASTA !!!

  • @jerzkos1301
    @jerzkos1301 Рік тому +4

    To ciekawe, obejrzeć stare miejsca, które dobrze się niby zna, w zupełnie innym anturażu. 👍

  • @spelniamymarzenia.
    @spelniamymarzenia. 3 роки тому +8

    Zawsze mnie fascynowały stare fotografie. Super Pozdrawiam

    • @maja.maj99
      @maja.maj99  3 роки тому +1

      @Spelniamy Marzenia
      No to jest nas wiecej 😎 Odpozdrawiam najmilej 😊

  • @jerzyprzeczewski4234
    @jerzyprzeczewski4234 Рік тому +1

    doskonała oprawa muzyczna, jak z archiwalnych filmów , potęguje klimat minionego czasu

  • @MarekTomczynski-gi7dv
    @MarekTomczynski-gi7dv 2 місяці тому

    KIEDYS -WYGRALEM -KOCHER ,-ZA SUPER ZNAJOMOSC TEGO MIASTA!!!!/TAK BYLEM WTEDY W 7 -MEJ KLASIE SZKOLY PODSTAWOWEJ NR.2

  • @magorzataangowska2210
    @magorzataangowska2210 Рік тому +1

    2:26 Osoby na targu mają super czyste buty.

  • @JJ_1965
    @JJ_1965 Рік тому

    Maju Tamaro dziękuję. Dziękuje bardzo. Buziaki.

  • @olivierll
    @olivierll 4 роки тому +2

    dziękuję bardzo zostawiam sub 752 łapka 9 .Pozdrawiam Olivier

    • @maja.maj99
      @maja.maj99  4 роки тому

      @Olivier L L
      Dobra, dobra...ja daje lapka 11 😜 Dzieki za sub, to juz 752...no, no, no...po prostu super 😊

    • @olivierll
      @olivierll 4 роки тому

      👍😊😊🌹🌹

  • @KlopsikMopsik-uz3nm
    @KlopsikMopsik-uz3nm Місяць тому

  • @unsereschoneflacheerdeflat2785
    @unsereschoneflacheerdeflat2785 3 роки тому +7

    translated. History of Thorn
    Thorn powstał w 1231 roku jako pierwsza osada w Kulmerland pod administracją Zakonu Krzyżackiego. Pierwotnie znajdował się w rejonie późniejszej wsi Alt-Toruń (polski: Stary Toruń, od końca XX wieku dzielnica Starotoruńskie Przedmieście), około 7,5 km na zachód od dzisiejszego miasta, ale w 1236 r. Został przeniesiony na obecne miejsce ze względu na stałe zagrożenie powodziowe. przeniesiony. Zakon krzyżacki został wezwany do kraju przez polskiego księcia Konrada Mazowieckiego w celu schrystianizacji zamieszkujących te tereny pogańskich Prusów Bałtyckich. Zakon stał się aktywny dopiero po zapewnieniu mu przez cesarza Fryderyka II prawa do rządzenia ziemią, która miała zostać podbita w 1226 roku. W 1231 r. Landmeister Hermann von Balk położył kamień węgielny pod miasto Thorn. W mieście zasiedlili imigranci z Westfalii, któremu 28 grudnia 1233 r. Nadano prawa miejskie podczas Kulmer Handfeste. Thorn to najstarsze miasto w Prusach. [4] Zamek Thorn został zbudowany w 1260 roku. Miasto ma swoją nazwę zawdzięcza twierdzy i baronowi Toron, czyli krzyżackiemu zamkowi krzyżackiemu w Ziemi Świętej. W starych dokumentach miasto nazywa się Thoren.
    W XIV wieku Thorn wstąpił do Ligi Hanzeatyckiej i podobnie jak Elbing, Gdańsk, Königsberg i Kulm należał do miast hanzeatyckich. W 1367 Thorn dołączył do Konfederacji Miast Hanzeatyckich w Kolonii. Starania zakonu o rozszerzenie suwerenności i jednoczesną kontrolę handlu doprowadziły do ​​konfliktów zbrojnych i sojuszu niemieckich miast handlowych z Królestwem Polskim. W 1411 r. Zawarty został I pokój Thorner pomiędzy królem polskim Władysławem II Jagiełłą a Zakonem Krzyżackim. W 1454 r. Nowe spory Ordensburg w Thorn został zdobyty przez Federację Pruską i zniszczony przez jej mieszkańców.
    Po trzynastoletniej wojnie miejskiej drugi pokój Thornera został zawarty z Zakonem Krzyżackim 19 października 1466 roku. Następnie państwo zakonne musiało scedować duże obszary wokół dolnej Wisły na autonomiczną Pruską Akcję Królewską, która dobrowolnie poddała się suwerenności korony polskiej. Miasta Thorn, Gdańsk i Elbing stały się „miastami powiatowymi” Hanzeatycko-Pruskich Republik Miejskich z reprezentacją polityczną w Sejmie.
    Jako syn kupieckiej rodziny w 1473 roku urodził się tu najsłynniejszy syn miasta, przyszły astronom Nikolaus Kopernikus, uczęszczał do miejscowej szkoły łacińskiej Johannis School.
    Tymczasowe próby odzyskania przez Wielkiego Mistrza Albrechta von Brandenburg-Ansbacha królewskich ziem polskich Prus dla Zakonu Krzyżackiego zakończyły się po nieudanej wojnie konnej z rozejmem w Thorn w dniu 5 kwietnia 1521 r. Podczas kolejnej podróży do południowych Niemiec Albrecht nie znalazł oparcia dla swojego Wcześniej planował i postanowił wprowadzić Reformację do stanu zakonnego Prus i rządzić nim odtąd jako książę. Ponieważ potrzebował wsparcia swego wuja Zygmunta I, zawarł z nim traktat krakowski 8 kwietnia 1525 r., Złożył mu hołd, został przez niego uznany za księcia świeckiego w Prusach, a także otrzymał uprzywilejowaną pozycję w Prusach. Senat RP.
    W 1557 r. Rada i obywatelstwo przyjęły reformację. Marienschule została podniesiona do liceum w 1558 roku. Za namową króla polskiego Władysława IV Wasy w 1645 roku pod przewodnictwem polskiego kanclerza Jerzego Ossolińskiego zorganizowano Thorner Religijną Dyskusję (Colloquium charitativum), aby ułatwić porozumienie między katolikami i protestantami. [5] Udział wzięli między innymi Georg Calixt i Michael Behm. Pod koniec XVII wieku dyrektorem założonego w 1568 roku Gimnazjum Thornerów był Christoph Hartknoch z Lycka (Ełk), wybitny historyk historii zakonu pruskiego i polsko-litewskiego.
    Przy wykonywaniu kary śmierci do XVII wieku stosowano takie metody, jak paliki czy koła. [6]
    Grawerunek Christopha Hartknocha: Cierń. W: Stare i Nowe Prusy, 1684
    Podczas Wielkiej Wojny Północnej Thorn stanął w obliczu oblężenia przez wojska szwedzkiego króla Karola XII od 26 maja do 14 października 1703 roku. narażony. 6-tysięczny garnizon, złożony z żołnierzy saskich Augusta Mocnego, elektora saskiego i króla polskiego, ostatecznie nie był w stanie zapobiec upadkowi miasta. [7] Szwedzkie bombardowania spowodowały nie tylko poważne zniszczenia fortyfikacji miasta, ale także jego domów. Stary ratusz spłonął w wyniku bombardowania, podobnie jak prawie cała zachodnia strona rynku staromiejskiego i inne domy. Wiele innych budynków zostało uszkodzonych, niektóre bardzo poważnie. Po zdobyciu miasta fortyfikacje miejskie zostały zrównane z ziemią. Zniszczenia wojenne i kilkakrotne wpłacanie składek w kolejnych latach sprawiły, że miasto na długi czas zubożało. Ponadto Thorn nawiedziła epidemia dżumy w sierpniu i wrześniu 1708 r., Która trwała do 1710 r. I pochłonęła około 4000 ofiar w mieście i okolicach. [8] [9] [10]
    W czasie procesji Bożego Ciała 16 lipca 1724 r. Doszło do sporów między uczniami jezuickimi a uczniami protestanckiego gimnazjum. Z tego zgiełku klasztor jezuicki został szturmem i zdewastowany. Rząd króla polskiego Augusta Mocnego wszczął wówczas postępowanie przeciwko miastu, nakazał burmistrzowi Johannowi Gottfriedowi Rösnerowi i dziewięciu innym obywatelom ścięcie głowy 7 grudnia 1724 r. (Sąd krwi Thornerów) i ustalił, że połowa magistratu musi w przyszłości składać się z katolików. Kościół Mariacki miał zostać przekazany katolikom.
    Po wstąpieniu Thorna i Gdańska do Związku Pruskiego w 1793 roku w ramach rozbiorów Polski nastąpiło ponowne zjednoczenie z Królestwem Prus. [11] Na mocy pokoju w Tylży podyktowanego przez Napoleona Bonaparte, Thorn został tymczasowo przyłączony do Polski, przywrócony jako Księstwo Warszawskie w 1807 roku. Ze względu na nieostrożne zachowanie francuskich żołnierzy rozładowujących beczki z prochem, 7 sierpnia 1807 r. Po zawarciu traktatu pokojowego doszło do wielkiej eksplozji na moście wiślanym, w której zginęło około 70 osób; Roszczenia odszkodowawcze obywateli Thorner nie uzyskały odpowiedzi ze strony francuskiej. [12]
    16 kwietnia 1813 r. Garnizon Thorn poddał się pod dowództwem francuskiego generała Pointcoina [13] po kilkudniowym oblężeniu. 100 żołnierzy francuskich, 400 polskich i 3500 bawarskich złożyło broń przed wojskami rosyjskimi i pruskimi; miasto bardzo ucierpiało w wyniku bombardowania oblegających, które trwało od 10 do 16 kwietnia. [14] Ustawą Kongresu Wiedeńskiego z 1815 r. Prusy ponownie go uchwaliły, a od 1818 r. Rozszerzyły się na twierdzę. 21 czerwca 1815 r. Rząd pruski podporządkował Thorn prezydentowi rządu Prus Zachodnich w Marienwerder. Około połowy XIX wieku Thorn prowadził gimnazjum z przyległym gimnazjum. [15]
    W 1864 roku garnizon Thorn Fortress liczył 2111 ludzi. [16] W 1905 roku garnizon składał się z trzech pułków piechoty (nr 21, nr 61 i nr 176), pułku ułanów von Schmidt (1.pommersches) nr 4 i po jednym batalionie z 1. Zachodniopruskiego Pułku Artylerii Pieszej nr. 11 i 2. Pomorskiego Pułku Artylerii Piechoty nr 15 i Zachodniopruskiego Batalionu Pionierów nr 17. [17]
    Pod koniec XIX wieku Thorn przeżył rozkwit gospodarczy po wybudowaniu Pruskiej Kolei Wschodniej. Specjalnością były Thorner Kathrinchen (piernik). W 1885 r. Thorn i garnizon liczył 23 906 mieszkańców - w większości protestantów. Według spisu z 1910 r. Liczba ludności wzrosła do 46 000, z czego około 67 procent stanowili niemieckojęzyczni, a około 32 procent polskojęzyczni. Ponieważ Niemcy i Polacy uparcie uważali go za członka własnej grupy etnicznej, 400. i 450. urodziny największego syna miasta, Mikołaja Kopernika, obchodzili w Thorn w 1873 i 1923 r. Oddzielnie Niemcy i Polacy. Mieszkańców miasta.
    Most Józefa Piłsudskiego
    Po zakończeniu I wojny światowej Thorn i większość prowincji Prusy Zachodnie zostały oddane Drugiej Rzeczypospolitej (Korytarz Polski) na podstawie postanowień Traktatu Wersalskiego z 1920 roku. W tym czasie Toruń był stolicą województwa wielkopolskiego. W związku z silną emigracją Niemców w okresie międzywojennym, a także trwającą polonizacją, udział ludności niemieckiej w mieście spadł do 4% w 1939 r. W 1934 r. Ukończono nowy most wiślany w Thorn ze stalowych łuków kratownicowych Münsterwalder Weichselbrücke, które rozebrano w 1929 r. (Patrz rozdział Transport: Mosty).
    Po ataku na Polskę we wrześniu 1939 r. Cierń został przyłączony do Rzeszy Niemieckiej wraz z Korytarzem Polskim; miasto Thorn zostało przypisane do powiatu Bromberg w Reichsgau Gdańsk-Prusy Zachodnie. W 1940 roku Szkoła Inżynierii Lotniczej (IfL) została przeniesiona do Thorn.
    Pod koniec drugiej wojny światowej region zajęła Armia Czerwona, a miasto wiosną 1945 roku w dużej mierze uchroniło się przed zniszczeniami wojennymi. Miasto ponownie stało się częścią Polski. Po przywróceniu województwa wielkopolskiego od 14 marca 1945 r. Toruń początkowo pozostawał stolicą. W wyniku redukcji województwa 7 kwietnia 1945 r., W wyniku której w nazwie pominięto określenie „duże”, przeniesiono stolicę do Brombergu (Bydgoszcz). Ludność niemiecka uciekła lub została wypędzona.
    W 1997 r. Średniowieczne Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. [18]
    Toruń jest siedzibą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego od 1999 roku, wojewoda ma swoją siedzibę w Bydgoszczy.

    • @iwonagawlicka3852
      @iwonagawlicka3852 Рік тому

      Bardzo ciekawe fakty historyczne mojego miasta rodzinnego 🤗😃

  • @tajemnicegorzowa
    @tajemnicegorzowa 4 роки тому +2

    Super!

  • @AnaGastarova
    @AnaGastarova 4 роки тому +1

    Top !!

  • @jangwizdgwizdalski5581
    @jangwizdgwizdalski5581 Рік тому

    Pomimo biedy, braku rozwiniętej techniki i wielu wad tamtego czasu... Ja choćby teraz mógłbym pójść w tamte czasy...

  • @Nick-Cooper
    @Nick-Cooper 8 місяців тому +3

    To Harmonijkę zbudowano przed wojną?

    • @piotrczaklosz4514
      @piotrczaklosz4514 2 місяці тому

      Tak. Piękny modernizm. Podobnie jak budynek Ubezpieczalni ( zespoł poradni - dzisiaj NFOZ ) przy Uniwersyteckiej, dyrekcję Lasów Państwowych przy Mickiewicza i obecny Urząd Marszałkowski, aby wymienić te najbardziej charakterysteczne przykłady architektury z tego okresu

  • @arturnowak-mscichowski8437
    @arturnowak-mscichowski8437 2 роки тому

    Zmiłujcie się! Co za denny podkład muzyczny? Psuje cały efekt i przyjemność oglądania.

    • @maja.maj99
      @maja.maj99  2 роки тому +6

      @
      Artur Nowak-Mścichowski
      Nikt nikogo nie zmusza do ogladania...w koncu ja tu
      jestem kierownikiem 😉😀

    • @wahran3922
      @wahran3922 Рік тому +2

      Bo faktycznie ciężko jest wyciszyć film XD

    • @iwonagawlicka3852
      @iwonagawlicka3852 Рік тому +1

      Miło mi było zobaczyć moje kochane Miasto 😘 i przenieść się do czasu mojej Babci 🤗😍A muzyka to tamte klimaty przecież to Miasto twierdza wojskowe tak jak i Grudziądz Trzeba o tym pamiętać i była nawet Marynarka a teraz przerobili budynek szkoły gdzie się mieściła na 🏨 Hotel Bulwar aż szkoda no ale kasa najważniejsza nie historia