ASA 721 Radion laatikon kunnostus, lakan poisto. Osa 21.
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- ASA 721 Putkiradio
Putkiradio, jo vuosikymmeniä vanha vaatii aina erityishuomiota ennen uudelleen palvelukseen ottamista.
Radio on käytävä perusteellisesti läpi niin sähköisten osien kuin kaiken mekaniikan osalta.
On täysin selvää että vanhan selluloosalakkapinnan elvyttäminen ei millään konstilla onnistu. Edessä on vanhan lakan poisto jotta uusilakkaus voidaan tehdä.
Niin, Salossakin oli Saloran kyljessä pari puusepänliikettä joiden liikevaihto tuli TV-.Radio- Ja kaiutinkoteloiden valmistuksesta. Taisi olla LIljavirta yksi? Merkittävä työllistäjä. Sitteemin on tulleet paloturvallisuusmääräykset jotta puisia ei voi enää käyttää. Jopa TV-n kotelon muovinen takaseinä pitää olla itsestäänsammuvaa ja siitä määräyksestä seurasi erään alihankkijan pinhuusi.
Joo, kyllä on varmasti aikoinaan radioitten laatikoitten valmistus työllistänyt lukemattoman määrän puuseppiä.
Tuo radion laatikko on kyllä taidokasta puusepäntyötä, osia on paljon ja sovitukset pitää olla kohdallaan.
Niin se on että tällainen entisöinti todella vaatii
kärsivällisyyttä. Vanhan radion kotelo on kuitenkin ihan
olleellinen osa sitä entisöintiä.
Tämä on mulle hyvä "mitä tuleman pitää" opetusvideo.
Sinun asan ja oman philipsini (vm. 1953) tuo pinta on niin
just samalla lailla krakeroitunut.
Mutta kun olen "itsepäinen aasi" - Niin jos ja kun kesään
ehditään, aijon käyttää omassani pikkuisen erilaista tekniikkaa.
Aivan vapaasti saa ja toivonkin, kenen tahansa mielipiteitä
onko ajatukseni aivan pöljiä, vai voisiko näinkin onnistua?
1) Siis kotelo, chassis kaikkineen jo pois, ulko ja sisäpinnan
syvä ja kova putsaus öljyttömällä kompuralla ja nimenomaan ulkona.
2) Sitten erittäin ohuella tarkkuussiveltimellä jokaisen krakeroituneen
halkeaman täyttö uudella selluloosalakalla, (vie paljon aikaa
ymmärrän, mutta osaan olla kärsivällinen). Sitten ne syntyneet ja koholle
jääneet lakatut täytöt siklillä tasaisiksi.
3) Lopuksi kerran tai kahdesti melko voimakkaasti ohennetulla lakalla
viimeiset kaiken kattavat pinta lakkaukset?
Putkiradion kotelo on näkyvin osa. Itsellä kun ei ole puusepänhommista mitään kokemusta poislukien koulussa, niin on aivan hakusessa puupintojen restaurointi. Pitänee siirtyä bakeliittikuorisiin!