Widzimy, że NDG to temat , który Was ciekawi dlatego zachęcamy do pobrania darmowego e-booka „Wszystko, co musisz wiedzieć o NDG": tiny.pl/yyv013-k i obejrzenia kolejnych filmów: Działalność nierejestrowana a sprzedaż przez Internet👉 ua-cam.com/video/WsDLBxjslFo/v-deo.html NDG - koszty, limity i rozliczenia oraz inne ważne informacje w 2024 roku👉 ua-cam.com/video/pbgpCnVRDqo/v-deo.html
Witam, czy muszę posiadać dowód zakupu sprzedawanych towarów, czyli np. faktura imienna czy mogę sprzedawać towar bez dowodu zakupu? Oglądałem jeden filmik na ten temat gdzie był poruszany ten temat i okazuje się że można tylko na koniec roku zapłacimy wyższy podatek. Jak wysoki jest ten podatek w tym przypadku i czy to jest zgodne z prawem? Głównie chodzi o towar z Chin itp.
Witam. Czy jeśli kupujący zażąda faktury, to czy do produktu należy doliczyć podatek VAT i czy musi on być przeze mnie dodatkowo zapłacony na koniec roku podatkowego?
Co do zasady, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w skali roku kwoty 200 000 zł, są zwolnione z VAT - wtedy, jeśli kupujący zażąda dokumentu zakupu można wystawić fakturę bez VAT lub rachunek. Są jednak pewne rodzaje działalności, które bez względu na wartość sprzedaży nie korzystają ze zwolnienia w podatku VAT - wtedy zawsze trzeba wystawić fakturę z VAT, a uprzednio do podatku VAT się zarejestrować. Podatek VAT jest płatny do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży. Po szczegółowe informacje zapraszamy do artykułu: www.ifirma.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana-rejestracja-do-vat/
Dzień dobry. Mam sporo wątpliwości w temacie NDG. Pracuje na etacie (dochód wyższy od minimalnego), chciałabym zająć się po godzinach świadczeniem usług home stagerskich (polegających na przygotowaniu nieruchomości do szybszej i zyskowniejszej transakcji: sprzedaży lub wynajmu), świadczonych dla osób prywatnych (właścicieli nieruchomości) lub pośredników sprzedaży nieruchomości (na zasadzie współpracy). Odstrasza mnie temat ZUS, zwłaszcza, że tego typu działalność ma bardziej charakter umowy o dzieło (umowy rezultatu) nie zaś umowy zlecenia (od której istnieje konieczność zapłaty składek ZUS). Jak to sensownie pogodzić? Czy korzystniejsze jest zawieranie umów o dzieło (ale tam też istnieje konieczność zgłoszenia takiej umowy do ZUS) ? Będę wdzięczna za podpowiedź, bo ten problem mnie zdecydowanie blokuje w podejmowaniu inicjatywy.
dzien dobry czy jezeli kupie telefon za 1000 a sprzedam za 1300 to moge tak dzialac na nierejestowanej dzialalnosci? czy jak bede sprzedawal tak jak napisalem wyzej tylko ze ten telefon zamowie przez interenet od kogos a sprzedam go ze ktos go odbierze osobiscie i mi za niego zaplaci to mozna tak dzialac bez placenia podatku i robic to regularnie? czy jak sprzedam te telefony 3 telefony za 3 tys to juz nie moge dalej bo przekrocze limit dla dzialalnosci nierejestrowanej czy liczy sie tylko ile zyskalem sprzedając te telefony?
Sposób sprzedaży i zakupu nie ma znaczenia. Jeśli telefony będą sprzedawane w sposób w sposób regularny, ciągły i zarobkowy, a przychód miesięczny nie przekroczy 75% minimalnej krajowej można korzystać z działalności nierejestrowanej, czyli nie opłacać zaliczek na podatek w trakcie roku. Rozliczenie dochodów następuję dopiero w rocznym rozliczeniu PIT składanym do końca kwietnia. Jeśli dochody będę mniejsze niż 30.000 zł (kwota wolna od podatku) wtedy podatek wyjdzie zerowy.
Dzień dobry, Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie jesteśmy przedsiębiorcą, zatem zgodnie z Kodeksem cywilnym zawierane umowy o świadczenie usług stanowią umowy zlecenia, czy dostępna jest gdzieś lista "zawodów", których możemy się podjąć w ramach działalności nierejestrowanej, na zasadzie wykonywania usług, które nie będą uznane za umowy zlecenie w świetle urzędu pracy i zachowania statusu osoby bezrobotnej? Z góry dziękuję za odpowiedź, ponieważ szukam furtki aby założyć firmę z dofinansowaniem nie tracąc ciągłości zarobkowej.
Tak jest - prowadząc działalność nierejestrowaną, nie jest się przedsiębiorcą, a zatem - zgodnie z Kodeksem cywilnym zawierane umowy o świadczenie usług stanowią umowy-zlecenia. Osoba bezrobotna - żeby zachować swój status - nie może zatem prowadzić działalności nierejestrowanej opartej na umowie cywilnoprawnej, w tym umowie agencyjnej, umowie-zleceniu, umowie o dzieło lub umowie o pomocy przy zbiorach. Zawarcie umowy tego typu spowoduje, że osoba bezrobotna będzie wykonywać inną pracę zarobkową i utraci status bezrobotnej. W praktyce, jeśli działalność osoby bezrobotnej opiera się wyłącznie na umowach sprzedaży, to ta osoba może prowadzić działalność nierejestrowaną. W pozostałych przypadkach - już nie.
Dzień dobry. Prowadzę działalność nierejestrową w branży e-commerce. Sprzedaję na popularnych platformach. Czy mogę uwzględnić w kosztach takiej działalności comiesięczny abonament internetowy (mam fakturę od dostawcy) i comiesięczne, cykliczne doładowanie telefonu (służy mi również do wykonywania działalności) ?
W zeznaniu rocznym, w którym będzie rozliczana działalność nierejestrowana (PIT-36), można uwzględnić wszelkie koszty, poniesione w związku z tą działalnością oraz są udokumentowane.
W jednym momencie filmu podane jest, że gdy działalność jest ciągła i zarobkowa, to trzeba zakładać firmę nawet jeśli nie przekracza 75%, a minutę później w 5:55 jest podane pod działalnością nierejestowaną, że też może być regularna ciągła zarobkowa. O co chodzi? Czy mogę regularnie handlować towarem, w który się zaoptzylem, nie przekraczając 75% bez rejestracji?
Możesz spokojnie, liczy się tylko limit. Po prostu tutaj jest pewna niekonsekwencja ze strony prowadzącego. Chodzi o to, że jeśli ktoś limit przekroczy jednorazowo, a ogólnie nie handluje z miesiąca na miesiąc to nic się nie dzieje. Działalność zakładasz, kiedy przekroczysz limit przy ciągłym i nieprzerwanym handlowaniu. Mam nadzieję, że rozumiesz. :) Przykład to kiedy np. Twoja Mama nazbiera ciuchów przez całe życie i nagle wyprzeda w dwóch miesiącach wszystkie za 10 k, wtedy jest to jednorazowy wybryk. :)
Witam, mam w planach wynajmowac samochod do slubu, czy moge go wynajmowac z kierowca, czy bez? Czy da sie ominac wszelkie koncesje w momencie, gdy najemcy poprosza mnie o prowadzenie samochodu? Jaki rodzaj umowy musialbym im wypisac? Chcialbym zaznaczyc ze bylaby to dodatkowa praca w czasie gdy mam umowe o prace. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Prowadzę firmę transportową jako JDG. Zastanawiam się jednak także nad krótkoterminowym wynajmem nieruchomości. Czy możliwe jest równoległe prowadzenie obu tych firm, jednej w sposób „zwykły”, a drugiej w sposób nierejestrowany, zakładając że spełniam wszystkie wymagania i limity? Czy jest jakiś przepis, mówiący, że jak mam już jedną firmę jako JDG to innej działalności nie mogę prowadzić w formie nierejestrowanej? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 😊
Nie ma możliwości, aby równolegle prowadzić działalność gospodarczą oraz działalność nierejestrowaną, ponieważ działalność nierejestrowaną można prowadzić jeśli m.in. w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywaliśmy działalności gospodarczej. Można natomiast prowadzić działalność nierejestrowaną, jeśli mamy zarejestrowaną firmę, ale jej działalność w ostatnich 60 miesiącach była zawieszona - zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest liczone jak jej niewykonywanie.
Rozumiem, że jeżeli wykonuję usługi, cyklicznie, co miesiąc i nie przekraczam kwoty 75% to mogę mieć działalność nierejestrowaną? A jak powinna wyglądać faktura wystawiona do klienta? Musi mieć mój NIP? Kiedy rozmawiałam z urzędniczką z US dowidziałam się, że muszę się zarejestrować na formularzu VAT - 7. Czy to prawda?
Dzień dobry, chcę prowadzić działalność nierejestrowaną wypożyczając księge gości na wesela, imprezy w formie telefonu na który nagrywa się wiadomość. Wysyłka odbywałaby się przez paczkomat lub kuriera. Wiem że przychody z takiej działalności nie przekraczałyby limitu więc mieściłabym się w jego ramach ale czy mogę prowadzić taka działalność jako nierejestrowaną? czytałam, że to zalicza się do usług czy jest to prawda? czy spokojnie mogę założyć coś takiego\, dziękuję bardzo z góry za odpowiedź :)
Ze względu na złożoność zagadnień podatkowych i prawnych, nie udzielamy porad podatkowych ani nie dokonujemy indywidualnych analiz w komentarzach pod naszymi filmami. Zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą, takim jak doradca podatkowy lub prawnik, w celu uzyskania rzetelnej oceny danej sytuacji.
Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną jeśli jestem zatrudniony na umowę o prace jako nauczyciel języka obcego w szkole językowej, a dodatkowo chcę prowadzać zajęcia online ze studentami na własną rękę. Oczywiście zakładając, że nie przekraczam limitów?
Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie zabraniają osobie prowadzącej działalność nierejestrowaną do świadczenia pracy u innego pracodawcy na podstawie np. umowy o pracę albo do podjęcia zatrudnienia.
Dzien dobry, czy na dzialalnosci nierejestrowanej moge prowadzic serwis rowerowy robiac to tylko sezonowo wiosną i latem? Chodzi o naprawy rowerow i wymiana ich czesci
Jeśli miesięczny przychód z takiej działalności nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego, to nie ma przeszkód, aby była to działalność nierejestrowana. W wolnym czasie zachęcamy zapoznać się z naszym przewodnikiem: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
odpowiedź wprowadza w błąd w przypadku usług w działalności nierejestrowanej usługobiorca jest zobowiązany do odprowadzania składki na zasadach właściwych dla zlecenia. W świetle przepisów, osoba wykonująca usługi w ramach działalności nierejestrowanej jest traktowana jako zleceniobiorca.
Jeżeli jest podpisana umowa zlecenie na wykonanie jakiejś usługi w ramach limitów kwotowych obowiązujących dla działalności nierejestrowanej, to wówczas powinna ona być oskładkowana na zasadach ogólnych.
Ale jeśli uslugodawca jest już na etacie i ma opłacone wszystkie składki ZUS to podczas wykonania usługi zleceniodawca musi opłacać dodatkowe składki w zusie?@@ifirma
Witam! Jeśli sezonowo np. 2 x 3 miesiące w roku prowadze grupy taneczno-ruchowe to musze założyć działalność gospodarczą? A jeśli nie to czy muszę zakupić kasę fiskalną na działalność nierejestrowaną?. Pracuję na etacie i wszystko mam opłacone.
Dzień dobry, a jak to wygląda w przypadku tworzenia stron internetowych? Czy tutaj też mogę wystawiać rachunki jako działalność nierejestrową za stworzenie strony internetowej? Gdzieś przeczytałem, że pod to powinna być już umowa o dzieła, gdzie jest składka zdrowotna, którą musi zapłacić zleceniodawca.
Umowa o dzieło jest to umowa, na mocy której zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, które musi być z góry określone. W tym przypadku liczy się wynik końcowy osiągnięty przez podejmowane działania. Jeśli Pana czynności można tak zakwalifikować to powinna być umowa o dzieło. Szczegóły znajdzie Pan w artykułach: www.ifirma.pl/blog/umowa-o-dzielo-i-zlecenie-a-dzialalnosc-gospodarcza-kiedy-faktura-a-kiedy-rachunek-do-umowy.html www.ifirma.pl/blog/kwalifikowanie-dzialan-tworczych-jako-umowy-o-dzielo-wyjasnienia-mrips.html
Dzień dobry. Co jeśli co jakiś czas mógłbym mieć możliwość incydentalnie udostępniania do wykorzystania mojego autorskiego programu komputerowego. Wiem, że w ramach działalności nierejestrowanej nie mogę prowadzić usług, więc nie mogę jakby wydzierżawić, użyczyć, udostępnić programu. Ale czy np. w ramach działalności nierejestrowanej mogę sprzedawać np. abonament za korzystanie z programu, albo vouchery do wykorzystania w tym programie?
Witam, w tym roku kończę studia i idę od razu w działalność nierejestrowaną - dlaczego jak dzisiaj pytałam w skarbówce to podali mi nie 75, a 50% minimalnego wynagrodzenia?
Limit 50% obowiązywał do końca czerwca 2023 roku. Od 1.07.2023 roku obowiązują już nowe przepisy, które podniosły limit dla działalności nierejestrowanej do 75% minimalnego wynagrodzenia. Stosowny przepis znajduje się w art.5 ustawy Prawo przedsiębiorców.
W nawiązaniu do inneho komentarza zapytam, czyli udzielając korepetycji można robic to w ramach działalności nierejestrowanej czy tez nie? Nie jest to sprzedaz towarów tylko bardziej sprzedaż usług ? 😊 Z góry dziękuję za odpowiedź
Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nirejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024, a także artykuł o sposobie rozliczania korepetycji: www.ifirma.pl/blog/udzielanie-korepetycji-a-podatki.html
Jednym z obowiązkowych elementów na fakturze jest "imię i nazwisko lub nazwa podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy". Z tym, że w przypadku jednoosobowej działalności nazwą podatnika jest jego imię i nazwisko. Co oznacza, że nie ma potrzeby wymyślać specjalnej nazwy firmy.
Jeśli limit przychodów nie przekroczy miesięcznie 75% minimalnego wynagrodzenia można mieć działalność nierejestrowaną. Jednak ze względu, że mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem usług, może być konieczne opłacanie ZUS jak od umowy-zlecenia. Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS, przychody z usług świadczonych w ramach działalności nierejestrowanej są przychodami uzyskiwanymi z tytułu umowy zlecenia, a co za tym idzie... podlegają pełnemu oskładkowaniu. Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa (tzw. pakiet deregulacyjny), która ma na celu wprowadzić przepisy, aby ZUS nie mógł już więcej żądać opłacania składek ZUS od żadnej osoby prowadzącej działalność nieewidencjonowaną. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie od 2025 roku.
Czy mogę w ramach działalności nierejestrowanej kupować i sprzedawac motocykle, z częstotliwością 1 motocykl na 1 lub 2 miesiące? Oczywiście nie przekraczając limitu miesięcznego?
Witam, dziękuję za film 👍sam zastanawiam się jak tu dorobić i mam takie pytanie... Ja robię dekoracje z drewna i materiałów drewnopochodnych obrazy skrzynki, zabawki i gadżety urodzinowe itp Żona ma firmę kosmetyczną jest na ryczałcie i zastanawiam sie czy mogla by dopisać do swojej firmy pkd rękodzieła i na swojej fiskalnej kasie to legalnie sprzedawać na mniejszym podatku? Czy lepiej jak ja będę mieć działalność niejestrowaną? W związku z tym mam jeszcze pytanie o np tworzenie dekoracji spersonalizowanych czy wizytówek z danymi osób czy to jest traktowane jako zlecenie/usluga czy normalnie rękodzieło artystyczne i normalnie można tworzyc przy działalności nierejestrowanej? Z gory dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 👍
Ze względu na złożoność zagadnień podatkowych i prawnych, nie udzielamy porad podatkowych ani nie dokonujemy indywidualnych analiz w komentarzach pod naszymi filmami. Zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą, takim jak doradca podatkowy lub prawnik, w celu uzyskania rzetelnej oceny danej sytuacji.
Jeżeli zaczęłam sprzedawać na przykład 13 stycznia 2024, i już widzę ze limit jest blisko, to muszę przestać sprzedawać do 14 lutego 2024? Czy to stosuje się miesiąca kalendarzowego? Dziękuję
Pieczenie ciast należy zgłosić do Sanepidu na co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności. W wolnej chwili zapraszamy do lektury naszego artykułu: www.ifirma.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana-a-uslugi-gastronomiczne/
Jestem zatrudniona na pół etatu, nie osiągam minimalnej krajowej. Czy prowadząc 2 szkolenia dla 2 różnych organizacji mogę wykonać je na działalności nierejestrowanej, jeśli nie przekraczają ustalonej kwoty w miesiącu? Co jeśli wystawię fakturę bez Vat, a okaże się, że zleceniodawca powinien był opłacić składki? Jak to odkręcić wtedy?
W teorii nie widzimy tutaj przeszkód. Warto jednak pamiętać, że wykonując usługi na działalności nierejestrowanej na rzecz firmy w ocenie ZUS jest traktowany jako zawarcie umowy cywilnoprawnej, która podlega składkom ZUS na zasadach ogólnych.
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie nie ma za bardzo sensu testować tej formy skoro nie ma korzyści. Informacja, że nie trzeba opłacać żadnych składek na działalności nierejestrowanej powinna być mocno dookreślona, że dotyczy sprzedaży towarów. Miejmy nadzieję, że kiedyś to się zmieni bo pomysł na rozbudzenie wśród ludzi przedsiębiorczości całkiem fajny. @@ifirma
Nie ma obowiązku prowadzić ewidencji kosztów, ale jeśli chcemy je uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT, należy je mieć udokumentowane, czyli posiadać dowody potwierdzające ich poniesienie.
Czym innym jest prowadzenie ewidencji kosztów (w uproszczeniu: zapisywanie daty wydatku oraz numeru odpowiedniego dokumentu), a czym innym posiadanie udokumentowanych kosztów (przechowywanie faktur, rachunkow itp bez konieczności zapisywania w zeszycie itp.). Uwzględnienie kosztów w rocznym rozliczeniu PIT pomniejszy podatek do zapłaty.
Dzień dobry, mam pytanie kupując odzież ( nową ) , ale sprzedawaną na kg - w celu odsprzedaży jej na sztuki to czy na fakturze imiennej musi się znaleźć ilość sztuk, czy nie ma to znaczenia?
Obowiązkowe elementy, jakie muszą znaleźć się na fakturze zawiera art. 106e ustawy o VAT. Wymienia on m.in takie pozycje jak: - nazwę (rodzaj) towaru lub usługi; - miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług; - cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); - wartość sprzedaży netto; - stawkę podatku VAT; - kwotę należności ogółem
Czy jeśli chce prowadzić działalność nierejestrowaną i zajmować się usługami (sprzątanie, mycie okien, elewacji) to czy jedynym moim przychodem będzie zapłata klienta za usługę? Czyli np. W kwietniu wymyję tych okien na taką kwotę, że łącznie klienci zapłacą mi 3100,00 zł. I to jest mój jedyny przychód? No i czy przy tym będę potrzebował kasę fiskalną? Opłacam KRUS, usługi będą realizowane głównie u osób fizycznych, ale przypuszczam, że obrót może przekroczyć 20 tyś rocznie. Czy jest możliwość pomniejszania przychodu o koszty? Przykładowo paliwo, artykuły do czyszczenia (chemia itd) Liczę na odpowiedź! Pozdrawiam :)
Do limitu uprawniającego do działalności nierejesrtrowanej wlicza się przychód (także należny, jeszcze nie zapłacony) bez pomniejszania go o koszty. Jeśli przychód liczony w sposób wyżej wskazany nie przekroczy limitu dla działalności nierejestrowanej, wtedy rozliczamy go w rocznym PIT-36, gdzie podatek obliczamy już od dochodu, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. W tym przypadku pod uwagę bierzemy już tylko kwoty faktycznie otrzymane. A zatem, inaczej obliczamy przychód dla określenia limitu działalności nierejestrowanej, a inaczej dla celów rozliczenia podatkowego z tego źródła przychodów. Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Witam. Jeśli umowę na sesję fotograficzną podpisze 29.01 a sesje wykonam 2.02 i w tym też dniu dostanę pieniądze to do którego miesiąca zaliczyć przychód ?
Jeśli wykonywanie danej działalności wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej wtedy działalność trzeba zarejestrować jako działalność gospodarczą. W przeciwnym razie - można prowadzić działalność nierejestrowaną. Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Wydaje się to niemożliwe niemożliwe. Po pierwsze - działalność nierejestrowana to nie działalność gospodarcza (co wynika z art. 5 ust. 1 prawa przedsiębiorców). Po drugie - dochody z najmu (czyli ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) mogą być opodatkowane tylko ryczałtem (art. 9a ust. 6 ustawy o PIT). Po trzecie - zasadą jest, że dochody z najmu „wpadają” w źródło „najem prywatny” - czyli art. 10 ust.-1 pkt 6 - z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Ponieważ działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, to wynajmowany lokal nie jest składnikiem związanym z działalnością gospodarczą.
A czy moge kupić box ze zwrotylami konsumenckimi, a następnie sprzedać je, musze zakładać działaność rejestrowaną? Tzn. Kupuje towar na handel, a później sprzedaje to raczej ciągle... Ale pilnowałabym limitu miesięcznego/rocznego...
Działalność wykonywana w sposób regularny, ciągły oraz zarobkowy, gdy obroty nie przekraczają 75% minimalnego wynagrodzenia nosi miano działalności nierejestrowanej. Do takie dzialalności nie potrzeba zakładać firmy.
Dzień dobry czy przy organizacji urodzin dla dzieci w sezonie letnim na świeżym powietrzu z animacjami i dmuchana zjeżdżalnia trzeba mieć kasę fiskalną?
Usługi objęte obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej zostały wymienione w Rozporządzeniu w s w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie ma tam przepisu, aby organizacja urodzin dla dzieci w plenerze była objęta obowiązkiem kasy fiskalnej, ani nie jest objęta bezwarunkowym zwolnieniem. Co oznacza, że taki rodzaj usług, co do zasady może korzystać ze zwolnienia z kasy, dopóki przychód nie przekroczy 20.000 zł, a powyżej tej kwoty, aby utrzymać zwolnienie z kasy należy otrzymywać płatność wyłącznie przelewami oraz posiadać dokumentację potwierdzającą kto, ile i za co zapłacił. Powyżej podaliśmy ogólną zasadę, ze względu jednak na różne możliwości (okoliczności) organizacji takich zabaw nie dokonujemy indywidualnej oceny sytuacji w poniższym komentarzu.
Dziękuję za filmik i mam jedno pytanie. Jeśli mam dochody nie przekraczające limitu na YT i muszę się rozliczać, czy zapłata, którą otrzymuję po 21 każdego miesiąca z dołu, jest zaliczana do kwoty podlegającej rozliczeniu? Np. za grudzień dostanę po 21 stycznia. Czy liczy się tylko to co faktycznie do końca roku mam zaksięgowane na koncie bankowym? Z góry dziękuję.
Do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Natomiast już przy rozliczeniu rocznym (PIT) wykazując przychody z działalności nierejestrowej wykazujemy w PIT tylko kwoty faktycznie otrzymane. A zatem w celu opodatkowania przychodu podatkiem dochodowym kwotę przychodu obliczamy inaczej niż na potrzeby weryfikacji, czy mieścimy się w limicie określonym dla działalności nierejestrowanej.
Usługi masażu, które nie są świadczone przez lekarzy nie wymagają bezwzględnego posiadania kasy fiskalnej. A zatem dopóki obrót na rzecz osób fizycznych nie przekroczy 20.000 zł można korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego (ze względu na obrót), a gdy ten obrót zostanie przekroczony, to wciąż można korzystać ze zwolnienia z kasy, ale tu już tylko pod warunkiem, że cała płatność za usługę będzie przyjmowana na konto bankowe, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynika, jakiej konkretnie czynności dana płatność dotyczyła.
Czy sprzedając swoje produkty osobie prywatnej za granicę mam konieczność zakładania firmy ? Czy jeśli mieszczę się w widełkach 75% minimalnej kw miesiecznej , mimo iż waluta to euro nie mam koniecznosci zakladania działalności . Dodam że nie posiadam własnej strony dla promocji , ani nie handluje przez allegro .
A co jeśli jestem rolnikiem na krusie i chciałbym prowadzić nierejestrowaną działalność usługową( naprawy pojazdow)? Czy nadal ta zasada ze skladka zus jak przy umowie zleceniu l? Czy skoro place krus to juz nie?
Opierając się na nieco enigmatycznym stanowisku ZUS, należy domniemywać, że jeżeli chodzi o zawarcie umowy zlecenie w ramach działalności bez rejestracji, powinna ona jednak podlegać pod składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na takich samych zasadach, jak każda inna umowa zlecenie. Zalecamy jednak skontaktowanie się z ZUS.
Ze względu na złożoność zagadnień podatkowych, nie udzielamy porad podatkowych ani nie dokonujemy indywidualnych analiz w komentarzach pod naszymi filmami. Zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą, takim jak doradca podatkowy w celu uzyskania rzetelnej oceny danej sytuacji.
Kasa fiskalna w przypadku działalności nierejestrowanej jest wymagana, jeśli sprzedajemy towary lub usługi objęte obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Listę znajdzie Pan w artykule: pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/kasa-fiskalna-dla-kogo-od-pierwszej-transakcji/
3:35, a co jeśli nie przekraczamy limitu, a sprzedaż jest ciągła, zorganizowana i zarobkowa? też musimy zakładać? czyli muszą wystąpić wszystkie 4 czynniki?
Jeśli sprzedaż jest ciągła, zorganizowana i zarobkowa, czyli nosi znamiona działalności gospodarczej, ale przychód miesięczny z tej sprzedaży nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia (czyli obecnie będzie to 3225 zł) wtedy nie trzeba zakładać firmy.
Dziem dobry pracuje na umowę o prace ! Zakupiłem autolawete 3.5 tony i bede miał kilka kursów w miesiącu! Dochód ok 2000 zl czy uslugi transportowe moga byc w dzialalnosci nierejstrowanej?
Działalności nierejestrowej nie można wykonywać w przypadku, gdy podjęcie danej działalności wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej.
A jak to wygląda ze studentami (do 26 lat), którzy regularnie udzielają korepetycji odpłatnych (zakładając, że nie przekraczamy kwoty i mamy działalność nierejestrowana). Czy wtedy też trzeba się rozliczać?
czyli jak zarobiłem na koreptycjach jako student do 26 roku życia 10 tys zł na rok to nic nie muszę robić? (zakładając, że nie przekraczałem 75% minimalnego wynagrodzenia na msc) Czy muszę to gdzieś zgłaszać rozliczać się jakoś z tego. Jeśli nie to kiedy będę musiał? Jeśli przekroczę kwotę 75% lub będę miał więcej niż 26 lat?
Udzielający korepetycji w ramach działalności nierejestrowanej, który ma mniej niż 26 lat nie podlega zwolnieniu z płacenia podatku, ponieważ tzw. ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z działalności nierejestrowanej. A zatem, w omawianym przypadku, należy złożyć roczny PIT-36 i wykazać w nim dochód do opodatkowania. Po przekroczeniu 75% limitu przychodu za miesiąc, w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą. Przychody uzyskane do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku do CEIDG są uznawane za przychody z działalności nierejestrowanej, późniejsze - za przychód z działalności. W temacie korepetycji polecamy artykuł: www.ifirma.pl/blog/udzielanie-korepetycji-a-podatki.html#kasa-fiskalna-przy-udzielaniu-korepetycji, a w temacie zwolnienia z PIT do 26. roku zycia:
W przypadku sprzedaży elektroniki w sklepie internetowym muszę wypełnić VAT-R. Moje pytanie czy w druku Vat-R zaznaczam gdzieś że dotycz działalności nierejestrowanej?
@@konradkgJeśli zarobisz 3500 zł to musisz założyć firmę. Koszty w wysokości 500zł tylko obniżą podatek. 3500 w tym wypadku to przychód. 3000 to dochód.
Dzień dobry, ciekawy filmik. Jeżeli można dopytać. Jak wygląda sytuacja typu przemysł-handel w takiej działalności na internetowych sklepach.Wszędzie jest informacja, że nie można przekroczyć wyznaczonej kwoty. Chodzi mi o to że w takim zestawieniu połowa poniesionych kosztów, to będzie kupno składników. A sprzedaje się zupełnie coś innego. Wydaje się to zrozumiałe w kupnie i sprzedaży tego samego przedmiotu po przeczytaniu komentarzy. Czy w takim przypadku zakup składników również się odlicza od sprzedanego przedmiotu, jeżeli się zachowa faktury i paragony zakupionych składników? Przykładowo zakupię składniki za 1000zł, a przedmiot sprzedam za 2000zł. W jednym przypadku mógłbym sprzedać 3 przedmioty bez rejestracji działalności, a w drugim sprzedałbym 2 i musiałbym założyć firmę.
Jeśli miesięczny przychód z danej działalności przekroczy 75% minimalnego wynagrodzenia, wtedy w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą. Chodzi o przychód, bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów. I co ważne - do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (klient jeszcze nie zapłacił za towar). Jeśli przychód liczony w sposób wyżej wskazany nie przekroczy limitu dla działalności nierejestrowanej, wtedy rozliczamy go w rocznym PIT-36, gdzie podatek obliczamy już od dochodu, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. W tym przypadku pod uwagę bierzemy już tylko kwoty faktycznie otrzymane. A zatem, inaczej obliczamy przychód dla określenia limitu działalności nierejestrowanej, a inaczej dla celów rozliczenia podatkowego z tego źródła przychodów.
Z punktu widzenia podatkowego, jeśli miesięczne przychody nie przekroczą 75% minimalnego wynagrodzenia, to nie ma problemu, aby taki dochód rozliczać w ramach działalności nierejestrowanej.
@@ifirma Dzień dobry, takie pytanie. Planuje sprzedawać biżuterię srebrną przez stronę internetową właśnie stworzoną. Jest to materiał szlachetny więc ma być VAT. Jak "legalnie" ma wyglądać taka sprzedaż, i w jakiej kolejności należy zacząć prowadzić działalność niezarejestrowaną, stworzyć stronę, a też kasa fiskalna i VAT? Dziękuję z góry!
Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną wykonuje czynności opisane w art. 113 ust. 13 ustawy VAT jako niedające prawa do skorzystania ze zwolnienia, to obligatoryjnie musi zarejestrować się ona jako podatnik VAT czynny. --Czyli bez rejestracji Jako płatnik VAT nie za duży asortyment będziesz miał, przynajmniej ja to tak rozumie.
Jeśli limit przychodów nie przekroczy miesięcznie 75% minimalnego wynagrodzenia można mieć działalność nierejestrowaną. Jednak ze względu, że mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem usług, może być konieczne opłacanie ZUS jak od umowy-zlecenia. Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS, przychody z usług świadczonych w ramach działalności nierejestrowanej są przychodami uzyskiwanymi z tytułu umowy zlecenia, a co za tym idzie... podlegają pełnemu oskładkowaniu. Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa (tzw. pakiet deregulacyjny), która ma na celu wprowadzić przepisy, aby ZUS nie mógł już więcej żądać opłacania składek ZUS od żadnej osoby prowadzącej działalność nieewidencjonowaną.
Taka działalność nie jest wykluczona z działalności nierejestrowanej, czyli dopóki nie przekroczy się limitu 75% minimalnego wynagrodzenia nie trzeba zakładać firmy. Należy tu jednak pamiętać, że zawierane umowy cywilnoprawne mogą być oskładkowane, według ogólnych norm prawa ubezpieczeniowego. Obecnie trwają prace legislacyjne, aby na działalności nierejestrowej także usługi były zwolnione z ZUS. Tok pracy nad ustawą można śledzić pod linkiem: legislacja.gov.pl/projekt/12383815/katalog/13050496#13050496
Działalności nierejestrowej nie można wykonywać w przypadku, gdy podjęcie danej działalności wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej na podstawie przepisów ustaw szczegółowych. Najlepiej sprawdzić na liście PKD, jaka działalność wymaga jakiś pozwoleń -> biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd?page=3 Działalność nierejestrowana nie może być także prowadzona w ramach spółki cywilnej. Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeżeli: -miesięczne przychody z twojej działalności nie przekroczą limitu, czyli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku -okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś działalności gospodarczej. Aby uzyskać precyzyjną odpowiedź na to pytanie najlepiej skontaktować się z Centrum pomocy przedsiębiorcy -> biznes.gov.pl/pl/portal/03175
Witam czy jak świadczę usługę Druk 3d Regeneracja przeróbka lamp Sprzedarz zestawów naprawczych własnej produkcji Lakierowanie Spawanie Piaskowanie Spawanie plastików Przeróbka zderzaków Gdzie raz lub dwa na miesiąc coś się z tej listy zdarzy albo nic to jak to się kwalifikuje na działalność nie rejestrowaną czy rejestrowaną ? Gdzie przychód nie przekracza 75% najniższej krajowej
Jeśli dana działalność nie wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej to można ją rozliczać jako działalność nierejestrowana.
Co do zasady osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, nie podlega pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ZUS. Ale... jeżeli chodzi o zawarcie umowy zlecenie w ramach działalności bez rejestracji, ZUS stoi na stanowisku, że powinna ona jednak podlegać pod składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na takich samych zasadach, jak każda inna umowa zlecenie. Co oznacza, że jeśli w ramach działalności nierejestrowanej sprzedajemy towar nie musimy płacić składki zdrowotnej, ale jeśli już wykonujemy usługę powinna być ona oskładkowana na zasadach umów zlecenia. Przypadek ten omówiliśmy w artykule: www.ifirma.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana-a-skladki-zus.html Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa (tzw. pakiet deregulacyjny), który ma wprowadzić zwolnienie z ZUS dla każdego rodzaju działalności nierejestrowanej, planuje się, aby ustawa weszła w życie od 2025 roku.
Dzień dobry. Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną polegającą na organizacji i prowadzeniu wydarzeń teatralnych? Przeszukałem internet wzdłuż i w szerz, niestety nie natrafiłem na żadną rzetelną informację.
Witam. Czy mógłby Pan dokładne przybliżyć jak wygląda wystawianie rachunku na takiej dzialalności? Gdzieś wyczytałem, że jezeli chce się wystawiać faktury to trzeba najpierw to zgłosić w urzędzie skarbowym czy po prostu można wziąć druk wpisać swoje dane i to bedzie wszystko?
Jeśli sprzedający nie jest zobowiązany do posiadania NIP ani do rejestracji do VAT, to nie trzeba nigdzie zgłaszać wystawienia faktur. Szczegółowe przybliżenie tematu znajdzie Pan w naszych artykułach: - www.ifirma.pl/blog/podatki/jakie-dane-powinny-sie-znalezc-na-fakturze-sprzedazy-w-przypadku-dzialalnosci-nierejestrowanej.html - www.ifirma.pl/blog/abc-przedsiebiorcy/dzialalnosc-nierejestrowana-dokument-sprzedazy.html - www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Jeśli dochody z działalności nierejestrowanej nie przekroczą w ciągu roku wysokości kwoty wolnej od podatku, to rozumiem, że nie muszę wtedy płacić podatku?
12 % lub 32% podatku Dajmy na to jak bym sie zdecydował taka niezarejstrowana działalność usługowa zaczął świadczyć to ile tego podatku bym musiał odprowadzic 12 czy 32%
Dochody z działalności nierejestrowanej opodatkowane są wg skali podatkowej, czyli dla dochodów do kwoty 120.000 zł - podatek to 12% minus 3.600 zł (kwota zmniejszająca podatek).
Działalności nierejestrowej nie można wykonywać w przypadku, gdy podjęcie danej działalności wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej na podstawie przepisów ustaw szczegółowych. Najlepiej sprawdzić na liście PKD, jaka działalność wymaga jakiś pozwoleń -> biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd?page=3 Działalność nierejestrowana nie może być także prowadzona w ramach spółki cywilnej. Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeżeli: -miesięczne przychody z twojej działalności nie przekroczą limitu, czyli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku -okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś działalności gospodarczej. Aby uzyskać precyzyjną odpowiedź na to pytanie najlepiej skontaktować się z Centrum pomocy przedsiębiorcy -> biznes.gov.pl/pl/portal/03175
Nie zawsze. Jeśli jest to jednostkowa sprzedaż (sporadyczna), to nie ma potrzeby zakładać firmy, mimo przekroczenia limitu. Przekroczenie 75% minimalnej krajowej nie powoduje automatycznie, że trzeba założyć firmę. Działalność nierejestrowa jest dla osób, których działalność nosi znamiona działalności gospodarczej, czyli jest prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat oraz w sposób zorganizowany, ciągły, i zarobkowy, a miesięczny przychód nie przekracza ww. limitu. Jeśli któryś z warunków nie jest spełniony, i dane czynności nie kwalifikują się jako działalność gospodarcza, to przekroczenie limitu 75% wynagrodzenia krajowego nie rodzi obowiązku założenia firmy.
Fajny filmik, skoro można się zapytać to zapytam się i zrobię małe zasięgi :) . Czyli z tego co wyczytalem i dowiedzialem sie teraz to moge wystawić jakieś firmie S.A. fakture za usługi np. naprawy maszyny??
Jako osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną może Pan wystawić rachunek dowolnemu podatnikowi, z tym, że w przypadku działalności nierejestrowanej i usług na odbiorcy Pana usługi może spocząć obowiązek zarejestrowania Pana w zus i odprowadzenia składek zusowskich od działalności nierejestrowanej.
Dzień Dobry, Zajmuje się drukiem 3D w garażu, Mój dochód miesięczny nie przekracza 500 zł (Allegro, OLX) Czy muszę zakładać działalność? Aby takie usługi oferować formą to muszę zakładać działalność, aby wystawiać FV?
Jeśli miesięczne przychody wynoszą 500 zł (czyli mieszczą się w limicie 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego) nie ma potrzeby, aby zakładać firmę, choć nie jest to zabronione. Na działalności nierejestrowej także można wystawiać faktury. Szczegółowych informacji w tym zakresie dowie się Pan z naszego artykułu: www.ifirma.pl/blog/abc-przedsiebiorcy/dzialalnosc-nierejestrowana-dokument-sprzedazy.html
Czy prowadząc działalność nierejestrowana mogę zatrudnić pracownika na umowę np zlecenie? Miała by to być lodziarnia, czy jest potrzeba kasa fiskalna, ja podlegam pod ubezpieczenie KRUS czy ma to jakiś związek w tej formie prowadzenia działalności?
1. Rolnik może prowadzić działalność nierejestrowaną, o ile nie wchodzi ona w zakres działalności rolniczej. 2. Kasa fiskalna w lodziarni będzie wymagana, jeśli usługi będą kwalifikować się do świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo. 3. Działalność nierejestrowa nie blokuje możliwości zatrudnienia pracowników. Temat ten poruszyliśmy na naszym eksperckim blogu: www.ifirma.pl/blog/zatrudnianie-pracownikow-a-dzialalnosc-nierejestrowana.html
Limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej w 2024 roku zmieni się dwa razy. Od stycznia do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku - 3225 zł. A zatem jeśli przychody z działalności nierejestrowej w danym miesiącu przekroczą powyższą kwotę, trzeba zarejestrować działalność gospodarczą. W tym przypadku nie ma zastosowania rozróżnianie kwot na brutto" i "netto".
@@ifirma czyli rozumiem, że jak sprzedam i zarobię na czysto w miesiącu 3100zl to będzie ok? Zawsze myślałam, że są to kwoty brutto a na rękę można sprzedać za mniej...
@@Agaa139 przychód ze sprzedaży 3100: tak. Ale ty chyba piszesz o dochodzie - tj. kupujesz za 3000, sprzedajesz za 3200. Twój "dochód" to 200 zł, ale przychód 3200 - i przekraczasz limit nierejestrowanej.
Czyli PRZYCHÓD nie może przekraczać 3181 zł tak? I to już jest kwota netto? Czyli tyle na czysto można mieć przychodu bez rejestrowania firmy czy od tego trzeba coś odjąć i policzyć kwotę netto? W tamtym roku nie można było przekroczyć przychodu około 1300zl dlatego tutaj moje zdziwienie jest...
Sprzedaż waluty wirtualnej (wymiana na prawny środek płatniczy) należy do przychodów z kapitałów pieniężnych. Taka transakcja jest poza działalnością nierejestrowaną.
Tak, podatek to 19% i nie ma limitów jak przy nierejestrowanej. Przy rozliczaniu walut wirtualnych można odliczać koszty uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej.
Z Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących nie wynika, aby naprawa telefonów była objęta bezwarunkowym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej.
Nie jest to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły więc nie musisz mieć JDG. No chyba że co miesiąc sprzedajesz 3 stodoły.
@@malix._.To, o czym piszesz to się tyczy wyliczenia podatku PIT. Miesięczny limit 3181,50 zł jest od przychodu, więc jakiekolwiek będziesz miał miesięczne koszty działalności, to dla przychodu nie ma znaczenia. Max 3181,50 zł i kropka. Tylko na koniec roku podatkowego koszty mają znaczenie przy redukcji podatku PIT.
Jestem informatykiem pracującym na umowie zlecenie. Czy mogę ogłosić na jakimś portalu aukcyjnym świadczenie usług informatycznych takich jak np. serwis sprzętu komputerowego bez zakładania działalności rejestrowanej?
Witam, czy wydrukowanie dla kogoś figurki na drukarce 3d w domu to już usługa i nie można na działalności nierejestrowanej tego robić? Bo rozumiem, że sprzedaż gotowej nawet tej samej figurki już po wydrukowaniu to można. Byle by nie było tej czynności druku?
Na działalności nierejestrowanej (DN) można zarówno sprzedawać towary, jak i wykonywać usługi - jeśli miesięczny przychód nie przekroczy 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego. A więc nie jest zakazane wykonywanie usług na DN, jednak komplikacje może powodować ewentualny obowiązek oskładkowania takich czynności, jeśli będą zakwalifikowane do usług. O tym, czy druk jest usługą, czy towarem może jakoś Pana nakierunkuje nasz artykuł: www.ifirma.pl/blog/kiedy-druk-jest-traktowany-jako-usluga-a-kiedy-jako-towar.html, co prawda jest nim omawiana tematyka VAT, ale może da Panu jakieś wskazówki.
W zasadzie jest tak, jak Pan/Pani mówi. Jeśli w ramach działalności nierejestrowanej chcemy świadczyć usługi, czyli wykonujemy umowę o świadczenie usług albo umowę-zlecenie, to podlegamy ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Zleceniodawca pełni wtedy obowiązki płatnika składek i ma obowiązek w ciągu 7 dni zgłosić nas do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składki ZUS (wyjątkiem są zleceniobiorcy, którzy są studentami poniżej 26 roku życia). Nie będziemy mieć natomiast obowiązku opłacania składek społecznych ani zdrowotnych tylko wówczas, jeśli w ramach działalności nierejestrowanej sprzedajemy towary.
@@ifirmaprzepraszam bo nie rozumiem. Czyli udzielając korepetycji ( to bardziej usługa niż sprzedaż towarów ) nie mogę tego robić w ramach działalności nierejestrowanej?
Cos kupuje np. z chinszczyzny, nie dostaje się paragonu ani nic, sprzedaje z zyskiem 5 zł kal sie z tego rozliczac? Lub kupuje cos do teorzenia po znajomosci. Nie dostaje paragonu. Z tego tworzę i sprzedaję z zyskiem 5 zł. Jak mam rozliczyc pit? Nie przekroczę miesiecznego limitu, ale będzie to dzialalnosc ciągła
Jeśli dana działalność spełnia cechy działalności gospodarczej (np. jest to działalność ciągła), ale miesięczny przychód nie przekroczył w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, wyjątkowo nie jest traktowana jak działalność gospodarcza. Tak więc wciąż nie musimy się nigdzie rejestrować i możemy ja potraktować jako tzw. działalność nierejestrowaną. Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/blog/udzielanie-korepetycji-a-podatki.html
Działalność nierejestrowana podlega pod przepisy ustawy VAT. Oznacza to, że odnoszą się do niej wszystkie reguły oraz zasady określone w tej ustawie. Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną wykonuje czynności opisane w art. 113 ust. 13 ustawy VAT jako niedające prawa do skorzystania ze zwolnienia, to obligatoryjnie musi zarejestrować się ona jako podatnik VAT czynny
Czy prowadząc działalnośc niejerestrowaną mogę być zatrudniony na umowę o pracę lub zarabiać dodatkowo z umowy zlecenia? Bo jeśli dobrze rozumiem, to poza działalnością nie zarejestrowaną nie mogę mieć żadnych innych przychodów...
Działalność nierejestrowa (DN) nie koliduje z innymi formami zarabiania. Limit dla DN, który wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia dotyczy przychodów tylko z DN. Nie wlicza się do niego przychodów z innych źródeł.
Czy wiadomo kiedy będzie możliwe wejście w życie tej ustawy o rocznym rozliczaniu działalności niezarejestrowanej? Martwię się że niezależnie ode mnie osiągnę limit mimo że w innych miesiącach mój przychod to 500 zł (streamuje i to kwestia donateow z którymi różnie bywa)
Obecnie ustawa utknęła w toku prac parlamentarnych, jej przebieg można śledzić pod linkiem: www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=0040B50A0B61A1F8C12589EB00588B4C.
Rozliczenie donejtów może nie kwalifikować się pod działalność nierejestrowaną, polecamy artykuł: www.ifirma.pl/blog/rozliczenie-podatkowe-influencera/#Rozliczenie-donacji
@@ifirma w serwisie w którym dostaje donate’y jest to oznaczone nie jako darowizna a opłata za wyświetlenie treści cyfrowej podczas transmisji (i tak jest na wielu portalach) więc warto się zapoznać żeby później ewentualnie nie wprowadzać twórców w błąd
Wykonywanie usług kosmetycznych, kosmetologicznych czy fryzjerskich powoduje obowiązek księgowania przychodów na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Widzimy, że NDG to temat , który Was ciekawi dlatego zachęcamy do pobrania darmowego e-booka „Wszystko, co musisz wiedzieć o NDG": tiny.pl/yyv013-k i obejrzenia kolejnych filmów:
Działalność nierejestrowana a sprzedaż przez Internet👉 ua-cam.com/video/WsDLBxjslFo/v-deo.html
NDG - koszty, limity i rozliczenia oraz inne ważne informacje w 2024 roku👉 ua-cam.com/video/pbgpCnVRDqo/v-deo.html
Witam, czy muszę posiadać dowód zakupu sprzedawanych towarów, czyli np. faktura imienna czy mogę sprzedawać towar bez dowodu zakupu? Oglądałem jeden filmik na ten temat gdzie był poruszany ten temat i okazuje się że można tylko na koniec roku zapłacimy wyższy podatek. Jak wysoki jest ten podatek w tym przypadku i czy to jest zgodne z prawem? Głównie chodzi o towar z Chin itp.
Witam. Czy jeśli kupujący zażąda faktury, to czy do produktu należy doliczyć podatek VAT i czy musi on być przeze mnie dodatkowo zapłacony na koniec roku podatkowego?
Co do zasady, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w skali roku kwoty 200 000 zł, są zwolnione z VAT - wtedy, jeśli kupujący zażąda dokumentu zakupu można wystawić fakturę bez VAT lub rachunek. Są jednak pewne rodzaje działalności, które bez względu na wartość sprzedaży nie korzystają ze zwolnienia w podatku VAT - wtedy zawsze trzeba wystawić fakturę z VAT, a uprzednio do podatku VAT się zarejestrować. Podatek VAT jest płatny do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży. Po szczegółowe informacje zapraszamy do artykułu: www.ifirma.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana-rejestracja-do-vat/
Dzień dobry. Mam sporo wątpliwości w temacie NDG. Pracuje na etacie (dochód wyższy od minimalnego), chciałabym zająć się po godzinach świadczeniem usług home stagerskich (polegających na przygotowaniu nieruchomości do szybszej i zyskowniejszej transakcji: sprzedaży lub wynajmu), świadczonych dla osób prywatnych (właścicieli nieruchomości) lub pośredników sprzedaży nieruchomości (na zasadzie współpracy). Odstrasza mnie temat ZUS, zwłaszcza, że tego typu działalność ma bardziej charakter umowy o dzieło (umowy rezultatu) nie zaś umowy zlecenia (od której istnieje konieczność zapłaty składek ZUS). Jak to sensownie pogodzić? Czy korzystniejsze jest zawieranie umów o dzieło (ale tam też istnieje konieczność zgłoszenia takiej umowy do ZUS) ? Będę wdzięczna za podpowiedź, bo ten problem mnie zdecydowanie blokuje w podejmowaniu inicjatywy.
Jak wygląda połączenie różnych umów z działalnością nierejestrowaną znajdzie Pani m.in. w tym naszym artykule: tiny.pl/7_btngf2
dzien dobry
czy jezeli kupie telefon za 1000 a sprzedam za 1300 to moge tak dzialac na nierejestowanej dzialalnosci?
czy jak bede sprzedawal tak jak napisalem wyzej tylko ze ten telefon zamowie przez interenet od kogos a sprzedam go ze ktos go odbierze osobiscie i mi za niego zaplaci to mozna tak dzialac bez placenia podatku i robic to regularnie?
czy jak sprzedam te telefony 3 telefony za 3 tys to juz nie moge dalej bo przekrocze limit dla dzialalnosci nierejestrowanej czy liczy sie tylko ile zyskalem sprzedając te telefony?
Sposób sprzedaży i zakupu nie ma znaczenia. Jeśli telefony będą sprzedawane w sposób w sposób regularny, ciągły i zarobkowy, a przychód miesięczny nie przekroczy 75% minimalnej krajowej można korzystać z działalności nierejestrowanej, czyli nie opłacać zaliczek na podatek w trakcie roku. Rozliczenie dochodów następuję dopiero w rocznym rozliczeniu PIT składanym do końca kwietnia. Jeśli dochody będę mniejsze niż 30.000 zł (kwota wolna od podatku) wtedy podatek wyjdzie zerowy.
Dzień dobry,
Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie jesteśmy przedsiębiorcą, zatem zgodnie z Kodeksem cywilnym zawierane umowy o świadczenie usług stanowią umowy zlecenia, czy dostępna jest gdzieś lista "zawodów", których możemy się podjąć w ramach działalności nierejestrowanej, na zasadzie wykonywania usług, które nie będą uznane za umowy zlecenie w świetle urzędu pracy i zachowania statusu osoby bezrobotnej?
Z góry dziękuję za odpowiedź, ponieważ szukam furtki aby założyć firmę z dofinansowaniem nie tracąc ciągłości zarobkowej.
Tak jest - prowadząc działalność nierejestrowaną, nie jest się przedsiębiorcą, a zatem - zgodnie z Kodeksem cywilnym zawierane umowy o świadczenie usług stanowią umowy-zlecenia.
Osoba bezrobotna - żeby zachować swój status - nie może zatem prowadzić działalności nierejestrowanej opartej na umowie cywilnoprawnej, w tym umowie agencyjnej, umowie-zleceniu, umowie o dzieło lub umowie o pomocy przy zbiorach. Zawarcie umowy tego typu spowoduje, że osoba bezrobotna będzie wykonywać inną pracę zarobkową i utraci status bezrobotnej. W praktyce, jeśli działalność osoby bezrobotnej opiera się wyłącznie na umowach sprzedaży, to ta osoba może prowadzić działalność nierejestrowaną. W pozostałych przypadkach - już nie.
@@ifirma Dziękuję, za obszerną odpowiedź.
Czy to samo ma się do osób zarejestrowanych w urzędzie pomocy społecznej? Czy można być "na zasiłku" i prowadzić działalność nierejestrowaną?
Dzień dobry. Prowadzę działalność nierejestrową w branży e-commerce. Sprzedaję na popularnych platformach. Czy mogę uwzględnić w kosztach takiej działalności comiesięczny abonament internetowy (mam fakturę od dostawcy) i comiesięczne, cykliczne doładowanie telefonu (służy mi również do wykonywania działalności) ?
W zeznaniu rocznym, w którym będzie rozliczana działalność nierejestrowana (PIT-36), można uwzględnić wszelkie koszty, poniesione w związku z tą działalnością oraz są udokumentowane.
W jednym momencie filmu podane jest, że gdy działalność jest ciągła i zarobkowa, to trzeba zakładać firmę nawet jeśli nie przekracza 75%, a minutę później w 5:55 jest podane pod działalnością nierejestowaną, że też może być regularna ciągła zarobkowa. O co chodzi? Czy mogę regularnie handlować towarem, w który się zaoptzylem, nie przekraczając 75% bez rejestracji?
Możesz spokojnie, liczy się tylko limit. Po prostu tutaj jest pewna niekonsekwencja ze strony prowadzącego. Chodzi o to, że jeśli ktoś limit przekroczy jednorazowo, a ogólnie nie handluje z miesiąca na miesiąc to nic się nie dzieje. Działalność zakładasz, kiedy przekroczysz limit przy ciągłym i nieprzerwanym handlowaniu. Mam nadzieję, że rozumiesz. :) Przykład to kiedy np. Twoja Mama nazbiera ciuchów przez całe życie i nagle wyprzeda w dwóch miesiącach wszystkie za 10 k, wtedy jest to jednorazowy wybryk. :)
@@miken.5494 jak najbardziej teraz rozumiem. Dziękuję.
Witam, mam w planach wynajmowac samochod do slubu, czy moge go wynajmowac z kierowca, czy bez? Czy da sie ominac wszelkie koncesje w momencie, gdy najemcy poprosza mnie o prowadzenie samochodu? Jaki rodzaj umowy musialbym im wypisac? Chcialbym zaznaczyc ze bylaby to dodatkowa praca w czasie gdy mam umowe o prace. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Przedmiotowe zagadnienie leży poza zakresem naszych kompetencji. Specjalizujemy się
w tematyce księgowości oraz podatków.
Prowadzę firmę transportową jako JDG.
Zastanawiam się jednak także nad krótkoterminowym wynajmem nieruchomości.
Czy możliwe jest równoległe prowadzenie obu tych firm, jednej w sposób „zwykły”, a drugiej w sposób nierejestrowany, zakładając że spełniam wszystkie wymagania i limity?
Czy jest jakiś przepis, mówiący, że jak mam już jedną firmę jako JDG to innej działalności nie mogę prowadzić w formie nierejestrowanej?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 😊
Nie ma możliwości, aby równolegle prowadzić działalność gospodarczą oraz działalność nierejestrowaną, ponieważ działalność nierejestrowaną można prowadzić jeśli m.in. w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywaliśmy działalności gospodarczej.
Można natomiast prowadzić działalność nierejestrowaną, jeśli mamy zarejestrowaną firmę, ale jej działalność w ostatnich 60 miesiącach była zawieszona - zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest liczone jak jej niewykonywanie.
Rozumiem, że jeżeli wykonuję usługi, cyklicznie, co miesiąc i nie przekraczam kwoty 75% to mogę mieć działalność nierejestrowaną? A jak powinna wyglądać faktura wystawiona do klienta? Musi mieć mój NIP? Kiedy rozmawiałam z urzędniczką z US dowidziałam się, że muszę się zarejestrować na formularzu VAT - 7. Czy to prawda?
Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Jak wystawic fakture klientowi na takiej dzialalnosci?
Dzień dobry, chcę prowadzić działalność nierejestrowaną wypożyczając księge gości na wesela, imprezy w formie telefonu na który nagrywa się wiadomość. Wysyłka odbywałaby się przez paczkomat lub kuriera. Wiem że przychody z takiej działalności nie przekraczałyby limitu więc mieściłabym się w jego ramach ale czy mogę prowadzić taka działalność jako nierejestrowaną? czytałam, że to zalicza się do usług czy jest to prawda? czy spokojnie mogę założyć coś takiego\, dziękuję bardzo z góry za odpowiedź :)
Ze względu na złożoność zagadnień podatkowych i prawnych, nie udzielamy porad podatkowych ani nie dokonujemy indywidualnych analiz w komentarzach pod naszymi filmami. Zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą, takim jak doradca podatkowy lub prawnik, w celu uzyskania rzetelnej oceny danej sytuacji.
Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną jeśli jestem zatrudniony na umowę o prace jako nauczyciel języka obcego w szkole językowej, a dodatkowo chcę prowadzać zajęcia online ze studentami na własną rękę. Oczywiście zakładając, że nie przekraczam limitów?
Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie zabraniają osobie prowadzącej działalność nierejestrowaną do świadczenia pracy u innego pracodawcy na podstawie np. umowy o pracę albo do podjęcia zatrudnienia.
Dzien dobry, czy na dzialalnosci nierejestrowanej moge prowadzic serwis rowerowy robiac to tylko sezonowo wiosną i latem? Chodzi o naprawy rowerow i wymiana ich czesci
Jeśli miesięczny przychód z takiej działalności nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego, to nie ma przeszkód, aby była to działalność nierejestrowana. W wolnym czasie zachęcamy zapoznać się z naszym przewodnikiem: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
odpowiedź wprowadza w błąd w przypadku usług w działalności nierejestrowanej usługobiorca jest zobowiązany do odprowadzania składki na zasadach właściwych dla zlecenia. W świetle przepisów, osoba wykonująca usługi w ramach działalności nierejestrowanej jest traktowana jako zleceniobiorca.
Jeżeli jest podpisana umowa zlecenie na wykonanie jakiejś usługi w ramach limitów kwotowych obowiązujących dla działalności nierejestrowanej, to wówczas powinna ona być oskładkowana na zasadach ogólnych.
Ale jeśli uslugodawca jest już na etacie i ma opłacone wszystkie składki ZUS to podczas wykonania usługi zleceniodawca musi opłacać dodatkowe składki w zusie?@@ifirma
Czy sprzedając na allegro moge byc na dzialalnosci gospodarczej w formie opodatkowania ryczaut ?
I jaki % wynosi wtedy podatek?
mozesz, moj kolega tak robi i placi 3% podatku.
Witam! Jeśli sezonowo np. 2 x 3 miesiące w roku prowadze grupy taneczno-ruchowe to musze założyć działalność gospodarczą? A jeśli nie to czy muszę zakupić kasę fiskalną na działalność nierejestrowaną?. Pracuję na etacie i wszystko mam opłacone.
Jestem ciekawa odpowiedzi w kontekście odprowadzania składek ZUS I zdrowotnych
Pytanie jest za mało precyzyjne, aby móc na nie odpowiedzieć w komentarzu.
Dzień dobry, a jak to wygląda w przypadku tworzenia stron internetowych? Czy tutaj też mogę wystawiać rachunki jako działalność nierejestrową za stworzenie strony internetowej? Gdzieś przeczytałem, że pod to powinna być już umowa o dzieła, gdzie jest składka zdrowotna, którą musi zapłacić zleceniodawca.
Umowa o dzieło jest to umowa, na mocy której zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, które musi być z góry określone. W tym przypadku liczy się wynik końcowy osiągnięty przez podejmowane działania. Jeśli Pana czynności można tak zakwalifikować to powinna być umowa o dzieło.
Szczegóły znajdzie Pan w artykułach:
www.ifirma.pl/blog/umowa-o-dzielo-i-zlecenie-a-dzialalnosc-gospodarcza-kiedy-faktura-a-kiedy-rachunek-do-umowy.html
www.ifirma.pl/blog/kwalifikowanie-dzialan-tworczych-jako-umowy-o-dzielo-wyjasnienia-mrips.html
Dzień dobry. Co jeśli co jakiś czas mógłbym mieć możliwość incydentalnie udostępniania do wykorzystania mojego autorskiego programu komputerowego. Wiem, że w ramach działalności nierejestrowanej nie mogę prowadzić usług, więc nie mogę jakby wydzierżawić, użyczyć, udostępnić programu. Ale czy np. w ramach działalności nierejestrowanej mogę sprzedawać np. abonament za korzystanie z programu, albo vouchery do wykorzystania w tym programie?
Witam, w tym roku kończę studia i idę od razu w działalność nierejestrowaną - dlaczego jak dzisiaj pytałam w skarbówce to podali mi nie 75, a 50% minimalnego wynagrodzenia?
Limit 50% obowiązywał do końca czerwca 2023 roku. Od 1.07.2023 roku obowiązują już nowe przepisy, które podniosły limit dla działalności nierejestrowanej do 75% minimalnego wynagrodzenia. Stosowny przepis znajduje się w art.5 ustawy Prawo przedsiębiorców.
W nawiązaniu do inneho komentarza zapytam, czyli udzielając korepetycji można robic to w ramach działalności nierejestrowanej czy tez nie? Nie jest to sprzedaz towarów tylko bardziej sprzedaż usług ? 😊 Z góry dziękuję za odpowiedź
Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nirejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024, a także artykuł o sposobie rozliczania korepetycji: www.ifirma.pl/blog/udzielanie-korepetycji-a-podatki.html
Czy na potrzeby wystawienia faktury muszę wymyślić nazwę firmy?
Jednym z obowiązkowych elementów na fakturze jest "imię i nazwisko lub nazwa podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy". Z tym, że w przypadku jednoosobowej działalności nazwą podatnika jest jego imię i nazwisko. Co oznacza, że nie ma potrzeby wymyślać specjalnej nazwy firmy.
Witam czy naprawiając/serwisując np. sprzęt rtv można mieć działalność nierejestrowana? czy trzeba normalnie założyć działalność? pozdrawiam
Jeśli limit przychodów nie przekroczy miesięcznie 75% minimalnego wynagrodzenia można mieć działalność nierejestrowaną. Jednak ze względu, że mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem usług, może być konieczne opłacanie ZUS jak od umowy-zlecenia. Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS, przychody z usług świadczonych w ramach działalności nierejestrowanej są przychodami uzyskiwanymi z tytułu umowy zlecenia, a co za tym idzie... podlegają pełnemu oskładkowaniu. Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa (tzw. pakiet deregulacyjny), która ma na celu wprowadzić przepisy, aby ZUS nie mógł już więcej żądać opłacania składek ZUS od żadnej osoby prowadzącej działalność nieewidencjonowaną. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie od 2025 roku.
@@ifirma dziękuję za odpowiedź 👍
Czy mogę w ramach działalności nierejestrowanej kupować i sprzedawac motocykle, z częstotliwością 1 motocykl na 1 lub 2 miesiące? Oczywiście nie przekraczając limitu miesięcznego?
Sprzedaż motocykli nie jest wykluczona z działalności nierejestrowanej.
Witam, dziękuję za film 👍sam zastanawiam się jak tu dorobić i mam takie pytanie... Ja robię dekoracje z drewna i materiałów drewnopochodnych obrazy skrzynki, zabawki i gadżety urodzinowe itp Żona ma firmę kosmetyczną jest na ryczałcie i zastanawiam sie czy mogla by dopisać do swojej firmy pkd rękodzieła i na swojej fiskalnej kasie to legalnie sprzedawać na mniejszym podatku? Czy lepiej jak ja będę mieć działalność niejestrowaną? W związku z tym mam jeszcze pytanie o np tworzenie dekoracji spersonalizowanych czy wizytówek z danymi osób czy to jest traktowane jako zlecenie/usluga czy normalnie rękodzieło artystyczne i normalnie można tworzyc przy działalności nierejestrowanej? Z gory dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 👍
Ze względu na złożoność zagadnień podatkowych i prawnych, nie udzielamy porad podatkowych ani nie dokonujemy indywidualnych analiz w komentarzach pod naszymi filmami.
Zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą, takim jak doradca podatkowy lub prawnik, w celu uzyskania rzetelnej oceny danej sytuacji.
Jeżeli zaczęłam sprzedawać na przykład 13 stycznia 2024, i już widzę ze limit jest blisko, to muszę przestać sprzedawać do 14 lutego 2024? Czy to stosuje się miesiąca kalendarzowego? Dziękuję
limit jestdla miesiaca kalendarzowego, osobny w styczniu, osobny w lutym. Jak przekroczysz - musisz zarejestrować działalność
Witam,
Czy wyroby ze sklejki, cięcie i grawer laserem mogą być ujęte w działalności nierejestrowanej?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Dzień dobry chcę prowadzić działanie nierejestrowaną. będę robiła torciki w domu. czy muszę zgłaszać do sanepidu o tym?
Pieczenie ciast należy zgłosić do Sanepidu na co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności. W wolnej chwili zapraszamy do lektury naszego artykułu: www.ifirma.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana-a-uslugi-gastronomiczne/
Jestem zatrudniona na pół etatu, nie osiągam minimalnej krajowej. Czy prowadząc 2 szkolenia dla 2 różnych organizacji mogę wykonać je na działalności nierejestrowanej, jeśli nie przekraczają ustalonej kwoty w miesiącu? Co jeśli wystawię fakturę bez Vat, a okaże się, że zleceniodawca powinien był opłacić składki? Jak to odkręcić wtedy?
W teorii nie widzimy tutaj przeszkód. Warto jednak pamiętać, że wykonując usługi na działalności nierejestrowanej na rzecz firmy w ocenie ZUS jest traktowany jako zawarcie umowy cywilnoprawnej, która podlega składkom ZUS na zasadach ogólnych.
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie nie ma za bardzo sensu testować tej formy skoro nie ma korzyści. Informacja, że nie trzeba opłacać żadnych składek na działalności nierejestrowanej powinna być mocno dookreślona, że dotyczy sprzedaży towarów. Miejmy nadzieję, że kiedyś to się zmieni bo pomysł na rozbudzenie wśród ludzi przedsiębiorczości całkiem fajny. @@ifirma
Witam. Czy podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej trzeba prowadzić ewidencje poniesionych kosztów? Jest to obowiązkowe?
Nie ma obowiązku prowadzić ewidencji kosztów, ale jeśli chcemy je uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT, należy je mieć udokumentowane, czyli posiadać dowody potwierdzające ich poniesienie.
Co to mi da jak będę ewidencje kosztów prowadziła i uwzględniała w rozliczeniu PIT?@@ifirma
Czym innym jest prowadzenie ewidencji kosztów (w uproszczeniu: zapisywanie daty wydatku oraz numeru odpowiedniego dokumentu), a czym innym posiadanie udokumentowanych kosztów (przechowywanie faktur, rachunkow itp bez konieczności zapisywania w zeszycie itp.). Uwzględnienie kosztów w rocznym rozliczeniu PIT pomniejszy podatek do zapłaty.
Dziękuję za pomocne odpowiedzi !!@@ifirma
Dzień dobry,
mam pytanie kupując odzież ( nową ) , ale sprzedawaną na kg - w celu odsprzedaży jej na sztuki to czy na fakturze imiennej musi się znaleźć ilość sztuk, czy nie ma to znaczenia?
Obowiązkowe elementy, jakie muszą znaleźć się na fakturze zawiera art. 106e ustawy o VAT. Wymienia on m.in takie pozycje jak:
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
- wartość sprzedaży netto;
- stawkę podatku VAT;
- kwotę należności ogółem
Czy jeśli chce prowadzić działalność nierejestrowaną i zajmować się usługami (sprzątanie, mycie okien, elewacji) to czy jedynym moim przychodem będzie zapłata klienta za usługę? Czyli np. W kwietniu wymyję tych okien na taką kwotę, że łącznie klienci zapłacą mi 3100,00 zł. I to jest mój jedyny przychód? No i czy przy tym będę potrzebował kasę fiskalną? Opłacam KRUS, usługi będą realizowane głównie u osób fizycznych, ale przypuszczam, że obrót może przekroczyć 20 tyś rocznie. Czy jest możliwość pomniejszania przychodu o koszty? Przykładowo paliwo, artykuły do czyszczenia (chemia itd) Liczę na odpowiedź! Pozdrawiam :)
Do limitu uprawniającego do działalności nierejesrtrowanej wlicza się przychód (także należny, jeszcze nie zapłacony) bez pomniejszania go o koszty. Jeśli przychód liczony w sposób wyżej wskazany nie przekroczy limitu dla działalności nierejestrowanej, wtedy rozliczamy go w rocznym PIT-36, gdzie podatek obliczamy już od dochodu, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. W tym przypadku pod uwagę bierzemy już tylko kwoty faktycznie otrzymane.
A zatem, inaczej obliczamy przychód dla określenia limitu działalności nierejestrowanej, a inaczej dla celów rozliczenia podatkowego z tego źródła przychodów.
Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Witam. Jeśli umowę na sesję fotograficzną podpisze 29.01 a sesje wykonam 2.02 i w tym też dniu dostanę pieniądze to do którego miesiąca zaliczyć przychód ?
w lutym
Jak to wygląda pod względem usług? Chodzi mi konkretnie o akupunkturę. Czy można w tym przypadku być na działalności nierejestrowanej?
Jeśli wykonywanie danej działalności wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej wtedy działalność trzeba zarejestrować jako działalność gospodarczą. W przeciwnym razie - można prowadzić działalność nierejestrowaną.
Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Witam, czy w dzialnosci nierejestrowanej moge wynajmowac mieszkanie na wynajem krotkoterminowy (pilnujac limitu 3100 zl przychodu)
Wydaje się to niemożliwe niemożliwe. Po pierwsze - działalność nierejestrowana to nie działalność gospodarcza (co wynika z art. 5 ust. 1 prawa przedsiębiorców). Po drugie - dochody z najmu (czyli ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) mogą być opodatkowane tylko ryczałtem (art. 9a ust. 6 ustawy o PIT). Po trzecie - zasadą jest, że dochody z najmu „wpadają” w źródło „najem prywatny” - czyli art. 10 ust.-1 pkt 6 - z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Ponieważ działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, to wynajmowany lokal nie jest składnikiem związanym z działalnością gospodarczą.
A czy moge kupić box ze zwrotylami konsumenckimi, a następnie sprzedać je, musze zakładać działaność rejestrowaną? Tzn. Kupuje towar na handel, a później sprzedaje to raczej ciągle...
Ale pilnowałabym limitu miesięcznego/rocznego...
Działalność wykonywana w sposób regularny, ciągły oraz zarobkowy, gdy obroty nie przekraczają 75% minimalnego wynagrodzenia nosi miano działalności nierejestrowanej. Do takie dzialalności nie potrzeba zakładać firmy.
Dzień dobry czy przy organizacji urodzin dla dzieci w sezonie letnim na świeżym powietrzu z animacjami i dmuchana zjeżdżalnia trzeba mieć kasę fiskalną?
Usługi objęte obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej zostały wymienione w Rozporządzeniu w s w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie ma tam przepisu, aby organizacja urodzin dla dzieci w plenerze była objęta obowiązkiem kasy fiskalnej, ani nie jest objęta bezwarunkowym zwolnieniem. Co oznacza, że taki rodzaj usług, co do zasady może korzystać ze zwolnienia z kasy, dopóki przychód nie przekroczy 20.000 zł, a powyżej tej kwoty, aby utrzymać zwolnienie z kasy należy otrzymywać płatność wyłącznie przelewami oraz posiadać dokumentację potwierdzającą kto, ile i za co zapłacił.
Powyżej podaliśmy ogólną zasadę, ze względu jednak na różne możliwości (okoliczności) organizacji takich zabaw nie dokonujemy indywidualnej oceny sytuacji w poniższym komentarzu.
Dziękuję za filmik i mam jedno pytanie. Jeśli mam dochody nie przekraczające limitu na YT i muszę się rozliczać, czy zapłata, którą otrzymuję po 21 każdego miesiąca z dołu, jest zaliczana do kwoty podlegającej rozliczeniu? Np. za grudzień dostanę po 21 stycznia. Czy liczy się tylko to co faktycznie do końca roku mam zaksięgowane na koncie bankowym? Z góry dziękuję.
Do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.
Natomiast już przy rozliczeniu rocznym (PIT) wykazując przychody z działalności nierejestrowej wykazujemy w PIT tylko kwoty faktycznie otrzymane.
A zatem w celu opodatkowania przychodu podatkiem dochodowym kwotę przychodu obliczamy inaczej niż na potrzeby weryfikacji, czy mieścimy się w limicie określonym dla działalności nierejestrowanej.
Hej! Czy świadcząc usługi masażu na działalności nierejestrowanej muszę posiadać kasę fiskalną?
Usługi masażu, które nie są świadczone przez lekarzy nie wymagają bezwzględnego posiadania kasy fiskalnej. A zatem dopóki obrót na rzecz osób fizycznych nie przekroczy 20.000 zł można korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego (ze względu na obrót), a gdy ten obrót zostanie przekroczony, to wciąż można korzystać ze zwolnienia z kasy, ale tu już tylko pod warunkiem, że cała płatność za usługę będzie przyjmowana na konto bankowe, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynika, jakiej konkretnie czynności dana płatność dotyczyła.
@@ifirma dzięki za szybką odpowiedź! Miłego i owocnego dnia!
Czy sprzedając swoje produkty osobie prywatnej za granicę mam konieczność zakładania firmy ? Czy jeśli mieszczę się w widełkach 75% minimalnej kw miesiecznej , mimo iż waluta to euro nie mam koniecznosci zakladania działalności . Dodam że nie posiadam własnej strony dla promocji , ani nie handluje przez allegro .
A co jeśli jestem rolnikiem na krusie i chciałbym prowadzić nierejestrowaną działalność usługową( naprawy pojazdow)? Czy nadal ta zasada ze skladka zus jak przy umowie zleceniu l? Czy skoro place krus to juz nie?
Opierając się na nieco enigmatycznym stanowisku ZUS, należy domniemywać, że jeżeli chodzi o zawarcie umowy zlecenie w ramach działalności bez rejestracji, powinna ona jednak podlegać pod składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na takich samych zasadach, jak każda inna umowa zlecenie. Zalecamy jednak skontaktowanie się z ZUS.
Witam! Mieszkam na stałe w Danii- prowadzę blog dla Polskich klientek- czy musze być płatnikiem VAT?
Ze względu na złożoność zagadnień podatkowych, nie udzielamy porad podatkowych ani nie dokonujemy indywidualnych analiz w komentarzach pod naszymi filmami. Zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą, takim jak doradca podatkowy w celu uzyskania rzetelnej oceny danej sytuacji.
w jakim wypadku potrzeba miec kasę fiskalna na dzialalnośći nierejestrowanej?
Kasa fiskalna w przypadku działalności nierejestrowanej jest wymagana, jeśli sprzedajemy towary lub usługi objęte obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Listę znajdzie Pan w artykule: pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/kasa-fiskalna-dla-kogo-od-pierwszej-transakcji/
3:35, a co jeśli nie przekraczamy limitu, a sprzedaż jest ciągła, zorganizowana i zarobkowa? też musimy zakładać? czyli muszą wystąpić wszystkie 4 czynniki?
Jeśli sprzedaż jest ciągła, zorganizowana i zarobkowa, czyli nosi znamiona działalności gospodarczej, ale przychód miesięczny z tej sprzedaży nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia (czyli obecnie będzie to 3225 zł) wtedy nie trzeba zakładać firmy.
Dziem dobry pracuje na umowę o prace ! Zakupiłem autolawete 3.5 tony i bede miał kilka kursów w miesiącu! Dochód ok 2000 zl czy uslugi transportowe moga byc w dzialalnosci nierejstrowanej?
Działalności nierejestrowej nie można wykonywać w przypadku, gdy podjęcie danej działalności wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej.
@@ifirma ok bardzo dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź! Tylko tutaj do 3.5 tony nie potrzeba żadnych zezwoleń,pozwoleń itp!
Ale jaki pan będzie miał przychód ?
A jak to wygląda ze studentami (do 26 lat), którzy regularnie udzielają korepetycji odpłatnych (zakładając, że nie przekraczamy kwoty i mamy działalność nierejestrowana). Czy wtedy też trzeba się rozliczać?
czyli jak zarobiłem na koreptycjach jako student do 26 roku życia 10 tys zł na rok to nic nie muszę robić? (zakładając, że nie przekraczałem 75% minimalnego wynagrodzenia na msc)
Czy muszę to gdzieś zgłaszać rozliczać się jakoś z tego. Jeśli nie to kiedy będę musiał? Jeśli przekroczę kwotę 75% lub będę miał więcej niż 26 lat?
Udzielający korepetycji w ramach działalności nierejestrowanej, który ma mniej niż 26 lat nie podlega zwolnieniu z płacenia podatku, ponieważ tzw. ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z działalności nierejestrowanej. A zatem, w omawianym przypadku, należy złożyć roczny PIT-36 i wykazać w nim dochód do opodatkowania.
Po przekroczeniu 75% limitu przychodu za miesiąc, w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą. Przychody uzyskane do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku do CEIDG są uznawane za przychody z działalności nierejestrowanej, późniejsze - za przychód z działalności.
W temacie korepetycji polecamy artykuł: www.ifirma.pl/blog/udzielanie-korepetycji-a-podatki.html#kasa-fiskalna-przy-udzielaniu-korepetycji, a w temacie zwolnienia z PIT do 26. roku zycia:
W przypadku sprzedaży elektroniki w sklepie internetowym muszę wypełnić VAT-R. Moje pytanie czy w druku Vat-R zaznaczam gdzieś że dotycz działalności nierejestrowanej?
Na formularzu VAT-R nie zaznacza się opcji, czy dana działalność jest działalnością nierejestrowaną.
Czy jezeli zarobie w danym miesiacu powiedzmy 3500zlotych i wykaże koszty w wysokosci 500zl to nie musze zakladac dzialalnosci?
tak. Koszty nic tu nie zmieniają - liczy sie kwota przychodu (sprzedaży)
@@konradkgJeśli zarobisz 3500 zł to musisz założyć firmę. Koszty w wysokości 500zł tylko obniżą podatek. 3500 w tym wypadku to przychód. 3000 to dochód.
Dzień dobry, ciekawy filmik.
Jeżeli można dopytać. Jak wygląda sytuacja typu przemysł-handel w takiej działalności na internetowych sklepach.Wszędzie jest informacja, że nie można przekroczyć wyznaczonej kwoty. Chodzi mi o to że w takim zestawieniu połowa poniesionych kosztów, to będzie kupno składników. A sprzedaje się zupełnie coś innego. Wydaje się to zrozumiałe w kupnie i sprzedaży tego samego przedmiotu po przeczytaniu komentarzy. Czy w takim przypadku zakup składników również się odlicza od sprzedanego przedmiotu, jeżeli się zachowa faktury i paragony zakupionych składników? Przykładowo zakupię składniki za 1000zł, a przedmiot sprzedam za 2000zł. W jednym przypadku mógłbym sprzedać 3 przedmioty bez rejestracji działalności, a w drugim sprzedałbym 2 i musiałbym założyć firmę.
Jeśli miesięczny przychód z danej działalności przekroczy 75% minimalnego wynagrodzenia, wtedy w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą. Chodzi o przychód, bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów. I co ważne - do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wlicza się przychody należne, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (klient jeszcze nie zapłacił za towar).
Jeśli przychód liczony w sposób wyżej wskazany nie przekroczy limitu dla działalności nierejestrowanej, wtedy rozliczamy go w rocznym PIT-36, gdzie podatek obliczamy już od dochodu, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. W tym przypadku pod uwagę bierzemy już tylko kwoty faktycznie otrzymane.
A zatem, inaczej obliczamy przychód dla określenia limitu działalności nierejestrowanej, a inaczej dla celów rozliczenia podatkowego z tego źródła przychodów.
W przypadku kupowania rzeczy z aliexpress mozna bezproblemowo sprzedawac je w polsce na allegro, olx itp majac dzialalnosc nierejestrowana?
Z punktu widzenia podatkowego, jeśli miesięczne przychody nie przekroczą 75% minimalnego wynagrodzenia, to nie ma problemu, aby taki dochód rozliczać w ramach działalności nierejestrowanej.
@@ifirma Dzień dobry, takie pytanie. Planuje sprzedawać biżuterię srebrną przez stronę internetową właśnie stworzoną. Jest to materiał szlachetny więc ma być VAT. Jak "legalnie" ma wyglądać taka sprzedaż, i w jakiej kolejności należy zacząć prowadzić działalność niezarejestrowaną, stworzyć stronę, a też kasa fiskalna i VAT? Dziękuję z góry!
Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną wykonuje czynności opisane w art. 113 ust. 13 ustawy VAT jako niedające prawa do skorzystania ze zwolnienia, to obligatoryjnie musi zarejestrować się ona jako podatnik VAT czynny. --Czyli bez rejestracji Jako płatnik VAT nie za duży asortyment będziesz miał, przynajmniej ja to tak rozumie.
czy jako człowiek naprawiający komputery - pogotowie komputerowe - mam możliwość wykonywania tego, na niezarejestrowanej działalności?
Jeśli limit przychodów nie przekroczy miesięcznie 75% minimalnego wynagrodzenia można mieć działalność nierejestrowaną. Jednak ze względu, że mamy tutaj do czynienia ze świadczeniem usług, może być konieczne opłacanie ZUS jak od umowy-zlecenia. Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS, przychody z usług świadczonych w ramach działalności nierejestrowanej są przychodami uzyskiwanymi z tytułu umowy zlecenia, a co za tym idzie... podlegają pełnemu oskładkowaniu. Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa (tzw. pakiet deregulacyjny), która ma na celu wprowadzić przepisy, aby ZUS nie mógł już więcej żądać opłacania składek ZUS od żadnej osoby prowadzącej działalność nieewidencjonowaną.
Witam. Czy na takiej działalności można otworzyć fryzjera mobilnego?
Taka działalność nie jest wykluczona z działalności nierejestrowanej, czyli dopóki nie przekroczy się limitu 75% minimalnego wynagrodzenia nie trzeba zakładać firmy. Należy tu jednak pamiętać, że zawierane umowy cywilnoprawne mogą być oskładkowane, według ogólnych norm prawa ubezpieczeniowego. Obecnie trwają prace legislacyjne, aby na działalności nierejestrowej także usługi były zwolnione z ZUS. Tok pracy nad ustawą można śledzić pod linkiem: legislacja.gov.pl/projekt/12383815/katalog/13050496#13050496
Hej, czy instruktor sportu może prowadzić działalność nierejestrowaną?
Działalności nierejestrowej nie można wykonywać w przypadku, gdy podjęcie danej działalności wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej na podstawie przepisów ustaw szczegółowych. Najlepiej sprawdzić na liście PKD, jaka działalność wymaga jakiś pozwoleń -> biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd?page=3
Działalność nierejestrowana nie może być także prowadzona w ramach spółki cywilnej.
Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeżeli:
-miesięczne przychody z twojej działalności nie przekroczą limitu, czyli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku
-okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś działalności gospodarczej.
Aby uzyskać precyzyjną odpowiedź na to pytanie najlepiej skontaktować się z Centrum pomocy przedsiębiorcy -> biznes.gov.pl/pl/portal/03175
Witam czy jak świadczę usługę
Druk 3d
Regeneracja przeróbka lamp
Sprzedarz zestawów naprawczych własnej produkcji
Lakierowanie
Spawanie
Piaskowanie
Spawanie plastików
Przeróbka zderzaków
Gdzie raz lub dwa na miesiąc coś się z tej listy zdarzy albo nic to jak to się kwalifikuje na działalność nie rejestrowaną czy rejestrowaną ?
Gdzie przychód nie przekracza 75% najniższej krajowej
Jeśli dana działalność nie wymaga zezwolenia, koncesji albo wpisu do rejestru działalności regulowanej to można ją rozliczać jako działalność nierejestrowana.
A co e skladką zdrowotną? Jesli nie jestem na etacie ani nie mam statusu bezrobotnego a prowadzę taką działalność to muszę sama taką skladkę oplacać?
Co do zasady osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, nie podlega pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ZUS. Ale... jeżeli chodzi o zawarcie umowy zlecenie w ramach działalności bez rejestracji, ZUS stoi na stanowisku, że powinna ona jednak podlegać pod składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na takich samych zasadach, jak każda inna umowa zlecenie. Co oznacza, że jeśli w ramach działalności nierejestrowanej sprzedajemy towar nie musimy płacić składki zdrowotnej, ale jeśli już wykonujemy usługę powinna być ona oskładkowana na zasadach umów zlecenia. Przypadek ten omówiliśmy w artykule: www.ifirma.pl/blog/dzialalnosc-nierejestrowana-a-skladki-zus.html
Obecnie w sejmie jest procedowana ustawa (tzw. pakiet deregulacyjny), który ma wprowadzić zwolnienie z ZUS dla każdego rodzaju działalności nierejestrowanej, planuje się, aby ustawa weszła w życie od 2025 roku.
Proszę o poradę. Chcę wykonywać masaże w domu jako dodatkowy zarobek. Mogę zarobić tylko miesięcznie do 3000 zł?
Dokładnie 3 225 zł, jeśli chce Pan działać bez rejestracji
Dzień dobry.
Czy mogę prowadzić działalność nierejestrowaną polegającą na organizacji i prowadzeniu wydarzeń teatralnych?
Przeszukałem internet wzdłuż i w szerz, niestety nie natrafiłem na żadną rzetelną informację.
Witam. Czy mógłby Pan dokładne przybliżyć jak wygląda wystawianie rachunku na takiej dzialalności? Gdzieś wyczytałem, że jezeli chce się wystawiać faktury to trzeba najpierw to zgłosić w urzędzie skarbowym czy po prostu można wziąć druk wpisać swoje dane i to bedzie wszystko?
Jeśli sprzedający nie jest zobowiązany do posiadania NIP ani do rejestracji do VAT, to nie trzeba nigdzie zgłaszać wystawienia faktur. Szczegółowe przybliżenie tematu znajdzie Pan w naszych artykułach:
- www.ifirma.pl/blog/podatki/jakie-dane-powinny-sie-znalezc-na-fakturze-sprzedazy-w-przypadku-dzialalnosci-nierejestrowanej.html
- www.ifirma.pl/blog/abc-przedsiebiorcy/dzialalnosc-nierejestrowana-dokument-sprzedazy.html
- www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Jeśli dochody z działalności nierejestrowanej nie przekroczą w ciągu roku wysokości kwoty wolnej od podatku, to rozumiem, że nie muszę wtedy płacić podatku?
jeśli wszystkie dochody rozliczane na skali podatkowej (umowa o prace, Uz, UoD, dz. nierejestrowa) razem nie przekroczą kwoty wolnej, to nie płacisz.
12 % lub 32% podatku
Dajmy na to jak bym sie zdecydował taka niezarejstrowana działalność usługowa zaczął świadczyć to ile tego podatku bym musiał odprowadzic 12 czy 32%
Dochody z działalności nierejestrowanej opodatkowane są wg skali podatkowej, czyli dla dochodów do kwoty 120.000 zł - podatek to 12% minus 3.600 zł (kwota zmniejszająca podatek).
witam czy jako sędzia piłkarski moge prowadzic działalnosc nierejstrowaną ?
Działalności nierejestrowej nie można wykonywać w przypadku, gdy podjęcie danej działalności wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej na podstawie przepisów ustaw szczegółowych. Najlepiej sprawdzić na liście PKD, jaka działalność wymaga jakiś pozwoleń -> biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd?page=3
Działalność nierejestrowana nie może być także prowadzona w ramach spółki cywilnej.
Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeżeli:
-miesięczne przychody z twojej działalności nie przekroczą limitu, czyli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku
-okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś działalności gospodarczej.
Aby uzyskać precyzyjną odpowiedź na to pytanie najlepiej skontaktować się z Centrum pomocy przedsiębiorcy -> biznes.gov.pl/pl/portal/03175
Albo jezeli na przyklad kupilem telefon za 3000 i sprzedalem za 4000 to musze zalozyc firme?
tak, bo 4000 przekracza limit. Dodatkowo obowiązkowa kasa fiskalna (sprzedaż elektroniki) - jeśli sprzedaż wysyłkowa - to także rejestracja do VAT.
Nie zawsze. Jeśli jest to jednostkowa sprzedaż (sporadyczna), to nie ma potrzeby zakładać firmy, mimo przekroczenia limitu.
Przekroczenie 75% minimalnej krajowej nie powoduje automatycznie, że trzeba założyć firmę.
Działalność nierejestrowa jest dla osób, których działalność nosi znamiona działalności gospodarczej, czyli jest prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat oraz w sposób zorganizowany, ciągły, i zarobkowy, a miesięczny przychód nie przekracza ww. limitu.
Jeśli któryś z warunków nie jest spełniony, i dane czynności nie kwalifikują się jako działalność gospodarcza, to przekroczenie limitu 75% wynagrodzenia krajowego nie rodzi obowiązku założenia firmy.
Fajny filmik, skoro można się zapytać to zapytam się i zrobię małe zasięgi :) . Czyli z tego co wyczytalem i dowiedzialem sie teraz to moge wystawić jakieś firmie S.A. fakture za usługi np. naprawy maszyny??
Jako osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną może Pan wystawić rachunek dowolnemu podatnikowi, z tym, że w przypadku działalności nierejestrowanej i usług na odbiorcy Pana usługi może spocząć obowiązek zarejestrowania Pana w zus i odprowadzenia składek zusowskich od działalności nierejestrowanej.
Dzień Dobry,
Zajmuje się drukiem 3D w garażu,
Mój dochód miesięczny nie przekracza 500 zł (Allegro, OLX)
Czy muszę zakładać działalność?
Aby takie usługi oferować formą to muszę zakładać działalność, aby wystawiać FV?
Jeśli miesięczne przychody wynoszą 500 zł (czyli mieszczą się w limicie 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego) nie ma potrzeby, aby zakładać firmę, choć nie jest to zabronione. Na działalności nierejestrowej także można wystawiać faktury. Szczegółowych informacji w tym zakresie dowie się Pan z naszego artykułu: www.ifirma.pl/blog/abc-przedsiebiorcy/dzialalnosc-nierejestrowana-dokument-sprzedazy.html
Czy prowadząc działalność nierejestrowana mogę zatrudnić pracownika na umowę np zlecenie? Miała by to być lodziarnia, czy jest potrzeba kasa fiskalna, ja podlegam pod ubezpieczenie KRUS czy ma to jakiś związek w tej formie prowadzenia działalności?
1. Rolnik może prowadzić działalność nierejestrowaną, o ile nie wchodzi ona w zakres działalności rolniczej.
2. Kasa fiskalna w lodziarni będzie wymagana, jeśli usługi będą kwalifikować się do świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo.
3. Działalność nierejestrowa nie blokuje możliwości zatrudnienia pracowników. Temat ten poruszyliśmy na naszym eksperckim blogu: www.ifirma.pl/blog/zatrudnianie-pracownikow-a-dzialalnosc-nierejestrowana.html
Co z importem z ali pod taką działalność, co na to urząd celny
Witam, ile można zarobić w 2024 roku bez działalności gospodarczej NETTO? Z góry dziękuję za odpowiedź
Limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej w 2024 roku zmieni się dwa razy. Od stycznia do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku - 3225 zł.
A zatem jeśli przychody z działalności nierejestrowej w danym miesiącu przekroczą powyższą kwotę, trzeba zarejestrować działalność gospodarczą.
W tym przypadku nie ma zastosowania rozróżnianie kwot na brutto" i "netto".
@@ifirma czyli rozumiem, że jak sprzedam i zarobię na czysto w miesiącu 3100zl to będzie ok? Zawsze myślałam, że są to kwoty brutto a na rękę można sprzedać za mniej...
@@Agaa139 przychód ze sprzedaży 3100: tak. Ale ty chyba piszesz o dochodzie - tj. kupujesz za 3000, sprzedajesz za 3200. Twój "dochód" to 200 zł, ale przychód 3200 - i przekraczasz limit nierejestrowanej.
@@konradkg chodzi mi konkretnie o PRZYCHÓD. Rozliczam się z całej kwoty, nie zbieram paragonów.
Czyli PRZYCHÓD nie może przekraczać 3181 zł tak? I to już jest kwota netto? Czyli tyle na czysto można mieć przychodu bez rejestrowania firmy czy od tego trzeba coś odjąć i policzyć kwotę netto?
W tamtym roku nie można było przekroczyć przychodu około 1300zl dlatego tutaj moje zdziwienie jest...
A co jesli to sprzedaz wirutalnej waluty (gold'a) z gry online?
Sprzedaż waluty wirtualnej (wymiana na prawny środek płatniczy) należy do przychodów z kapitałów pieniężnych. Taka transakcja jest poza działalnością nierejestrowaną.
@@ifirma Czyli to 19% i nie ma limitow jak przy tej nierejestrowanej. A co z kosztami pozyskania mozna to odliczyc tak?
Tak, podatek to 19% i nie ma limitów jak przy nierejestrowanej. Przy rozliczaniu walut wirtualnych można odliczać koszty uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej.
@@ifirma Dziękuje bardzo
@@ifirma A w jakim picie trzeba to rozliczyc?
Dzień dobry. Prowadzenie strzelnicy paintball to usługa? Jednocześnie prezentując zabytkowy sprzęt wojskowy.
Kwalifikacji wykonywanych zadań powinien dokonać wyłącznie przedsiębiorca, który ma największą wiedzę o charakterze swojej działalności.
Witam, czy naprawa telefonów w skali przychodu ok. 400zł / miesiąc może być działalnością nierejestrową bez koniecznosci posiadania kasy fiskalnej?
Z Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących nie wynika, aby naprawa telefonów była objęta bezwarunkowym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej.
To jest jakiś żart, czyli co kupie powiedzmy 3 stoły po 1000zł sprzedam je po 1100 i muszę firmę zakładać
Nie jest to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły więc nie musisz mieć JDG. No chyba że co miesiąc sprzedajesz 3 stodoły.
Ale przekroczy limit
janie kowalski to tak nie działa bo ten 1000 zł sie nie liczy tylko te 100zł dochodu
@@malix._.To, o czym piszesz to się tyczy wyliczenia podatku PIT. Miesięczny limit 3181,50 zł jest od przychodu, więc jakiekolwiek będziesz miał miesięczne koszty działalności, to dla przychodu nie ma znaczenia. Max 3181,50 zł i kropka.
Tylko na koniec roku podatkowego koszty mają znaczenie przy redukcji podatku PIT.
@@kkspox95 racja pomyliło mi się troche
Jestem informatykiem pracującym na umowie zlecenie. Czy mogę ogłosić na jakimś portalu aukcyjnym świadczenie usług informatycznych takich jak np. serwis sprzętu komputerowego bez zakładania działalności rejestrowanej?
Przedmiotowe zagadnienie leży poza zakresem naszych kompetencji. Odpowiedzi pod naszymi filmami skupiają się zagadnieniach księgowych i podatkowych.
Witam,
czy wydrukowanie dla kogoś figurki na drukarce 3d w domu to już usługa i nie można na działalności nierejestrowanej tego robić?
Bo rozumiem, że sprzedaż gotowej nawet tej samej figurki już po wydrukowaniu to można. Byle by nie było tej czynności druku?
Na działalności nierejestrowanej (DN) można zarówno sprzedawać towary, jak i wykonywać usługi - jeśli miesięczny przychód nie przekroczy 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego. A więc nie jest zakazane wykonywanie usług na DN, jednak komplikacje może powodować ewentualny obowiązek oskładkowania takich czynności, jeśli będą zakwalifikowane do usług.
O tym, czy druk jest usługą, czy towarem może jakoś Pana nakierunkuje nasz artykuł: www.ifirma.pl/blog/kiedy-druk-jest-traktowany-jako-usluga-a-kiedy-jako-towar.html, co prawda jest nim omawiana tematyka VAT, ale może da Panu jakieś wskazówki.
Czyli ta działalność nierejestrowana obejmuje głównie handel? Bo usługi już wymagają umów ozusowionych.
Dobrze rozumiem?
W zasadzie jest tak, jak Pan/Pani mówi.
Jeśli w ramach działalności nierejestrowanej chcemy świadczyć usługi, czyli wykonujemy umowę o świadczenie usług albo umowę-zlecenie, to podlegamy ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Zleceniodawca pełni wtedy obowiązki płatnika składek i ma obowiązek w ciągu 7 dni zgłosić nas do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składki ZUS (wyjątkiem są zleceniobiorcy, którzy są studentami poniżej 26 roku życia).
Nie będziemy mieć natomiast obowiązku opłacania składek społecznych ani zdrowotnych tylko wówczas, jeśli w ramach działalności nierejestrowanej sprzedajemy towary.
@@ifirmaprzepraszam bo nie rozumiem. Czyli udzielając korepetycji ( to bardziej usługa niż sprzedaż towarów ) nie mogę tego robić w ramach działalności nierejestrowanej?
@@ifirmanawet jeśli jesteśmy zatrudnieni w tym momencie na umowę o pracę gdzie indziej?
Cos kupuje np. z chinszczyzny, nie dostaje się paragonu ani nic, sprzedaje z zyskiem 5 zł kal sie z tego rozliczac?
Lub kupuje cos do teorzenia po znajomosci. Nie dostaje paragonu. Z tego tworzę i sprzedaję z zyskiem 5 zł.
Jak mam rozliczyc pit? Nie przekroczę miesiecznego limitu, ale będzie to dzialalnosc ciągła
Jeśli dana działalność spełnia cechy działalności gospodarczej (np. jest to działalność ciągła), ale miesięczny przychód nie przekroczył w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, wyjątkowo nie jest traktowana jak działalność gospodarcza. Tak więc wciąż nie musimy się nigdzie rejestrować i możemy ja potraktować jako tzw. działalność nierejestrowaną.
Polecamy nasz miniprzewodnik po działalności nierejestrowanej: www.ifirma.pl/blog/udzielanie-korepetycji-a-podatki.html
Działalność nierejestrowana podlega pod przepisy ustawy VAT. Oznacza to, że odnoszą się do niej wszystkie reguły oraz zasady określone w tej ustawie.
Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną wykonuje czynności opisane w art. 113 ust. 13 ustawy VAT jako niedające prawa do skorzystania ze zwolnienia, to obligatoryjnie musi zarejestrować się ona jako podatnik VAT czynny
Czyli będę musiał za rejestrować jak bym chciał zarabiać normalne pieniądze a nie kpiny
Czy prowadząc działalnośc niejerestrowaną mogę być zatrudniony na umowę o pracę lub zarabiać dodatkowo z umowy zlecenia? Bo jeśli dobrze rozumiem, to poza działalnością nie zarejestrowaną nie mogę mieć żadnych innych przychodów...
Działalność nierejestrowa (DN) nie koliduje z innymi formami zarabiania. Limit dla DN, który wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia dotyczy przychodów tylko z DN. Nie wlicza się do niego przychodów z innych źródeł.
Czy wiadomo kiedy będzie możliwe wejście w życie tej ustawy o rocznym rozliczaniu działalności niezarejestrowanej? Martwię się że niezależnie ode mnie osiągnę limit mimo że w innych miesiącach mój przychod to 500 zł (streamuje i to kwestia donateow z którymi różnie bywa)
Obecnie ustawa utknęła w toku prac parlamentarnych, jej przebieg można śledzić pod linkiem: www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=0040B50A0B61A1F8C12589EB00588B4C.
Rozliczenie donejtów może nie kwalifikować się pod działalność nierejestrowaną, polecamy artykuł: www.ifirma.pl/blog/rozliczenie-podatkowe-influencera/#Rozliczenie-donacji
@@ifirma w serwisie w którym dostaje donate’y jest to oznaczone nie jako darowizna a opłata za wyświetlenie treści cyfrowej podczas transmisji (i tak jest na wielu portalach) więc warto się zapoznać żeby później ewentualnie nie wprowadzać twórców w błąd
Jak wygląda działalność nie rejesttowana w branży "beauty"? W tym spełnienie norm sanepidu oraz obowiązek kasy fiskalnej?
Wykonywanie usług kosmetycznych, kosmetologicznych czy fryzjerskich powoduje obowiązek księgowania przychodów na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
nie bedzie ksefuuuuuu.. ttrzeba otwierac szampany ,.. jak dobrze ze pisu jzu nieema komuchow