Z mojej skusenosti by som odporucal pedalovy wattmeter na cestu a na mtb klukovy. Dovod je cisto ekonomicky. Pri mtb zoslaham pedale skor a obcas aj chytim skalu, kamen. Ake ako vravis, je to o preferenciach. Pekne a poucne video. Paci sa mi.
Já jsem si nedávno pořizoval pedálový wattmeter Favero assioma duo asi za 13 000 Kč (+- 530 eur) a jsem spokojený. Pedálový typ jsem vybíral z důvodu, že to byla v tu dobu nejlevnější varianta, ale hlavně ty pedály mohu kdykoliv přehodit na jiné kole. Pedály v klice jsem nechtěl z důvodu, že při koupi nového kola bych byl limitován výběrem, jelikož bych se musel soustředit pouze na modely s Shimano. Taky pedálové jsou za mě ideál, když člověk jede někam na dovolenou a půjčí si tam kolo, tak si tam dá svoje pedály a má vše co potřebuje :D
Podelim se o vlastni zkusenost. Pokud premyslite mezi dualnim, nebo single wattmeterem. Jednostranej/single wattmetr pomaleji reaguje na vyraznejsi zmenu vykonu. Napriklad u VO2Max intervalu 15sec/30sec kdyz se vas vykon meni z 50%FTP na 150% behem sekundy, tak single wattmeru preci jen 1-2sec trva, nez si toho vsimne. Coz je tim, ze chvilku muze trvat, nez zacnete zabirat zrovna tou merenou nohou. Trosku to pak zkresluje trenink. Ale jinak v 99% pripadu jsou ty data naprosto srovnatelny s dualnim wattmetrem. A resit, kterou nohou zabiram vic (protoze to tak ma kazdej) je stejne jedno, protoze s tim stejne ve vetsine pripadu nic nenadelate. Nake mensi odchylky jsou prirozene. Za me nejrobustnejs reseni je wattmer z ose klik, nebo v pavouku. Se zbytkem jsem mel vzdycky nake problemy.
@@MTBIKERshop sleduju 3s prumer. U oboustranyho wattmetru ty cisla skacou opravdu rychle, takze ty 3s to pekne vyhladi. U jednostraneho wattmeru, to je plynulejsi, ale i tak.
Já si wattmetr kupoval jako zbytečnou hračku, nyní jsem ale velmi rád že ho mám. Nemám sice závodní ambice, ale je to dobrý pomocník pro trénink ale hlavně pro celodenní jízdy - už vím co asi mohu jet za trvalý výkon, vím na kolik mohu přidat v kopci po určitou dobu. Já mám silničku s 30 mm plášti, chci mít možnost zvládat i s naloženým kolem o 2 týdenních dovolených i Alpské průsmyky - 34 z malý převodník je pro mě neakceptovatelný, mám 28 z s kazetou 11-36. K tomu aby se dal nasadit menší převodník než 34 (33) z musí být roztečný průměr menší než standartních 110 mm - FSA dělá i s wattmetrem 90 mm a to umožňuje použít 28 z - ten se tedy nedá koupit (jen 30 z) tak jsem si ho vyrobil :). Kdo teda chce mít malý převodník 30 (28) zubů tak i s wattmetrem lze použít FSA. Já mám převodníky 48 / 28 z a i když je to mimo specifikace Shimana tak to s elektrickým 11 sp řazením funguje naprosto bezproblémově a rychle, jen pokud chci potlačit velký rozdíl převodníků tak vzadu je potřeba přeřadit o 3 pastorky a to chvíli trvá. To FSA má měřič v disku převodníku a měří obě nohy, cena je jako za dvě nohy, ale je tam jeden snímač - nemůže poznat kolik jednou nohou tlačím a kolik druhou tahám - na porovnání L a P nohy je to nepoužitelné, navíc to mají jako funkci za příplatek. Jinak když plánuju nějakou trasu, kouknu že kopec má převýšení 150 m, vím že po kratší dobu jsem schopen stoupat asi 15 m za minutu tak si spočítám že bych ho mohl jet 10 minut, kouknu na svou křivku výkonu, něco uberu a to v tom kopci mohu jet.
Moj Quarq Dzero vyzaduje novu bateriu cca 3-4x do roka. Inak bezproblemovy chod od 2017. Jedine s cim som maval obcas problem bolo ked som pri dlhsej neaktivite (cca 15min.) napr kafe stop v strede jazdy ako keby Garmin odpojil snimanie dat a po opatovnom bicyklovani PM uz nebol prihlaseny a nezobrazovalo udaje o vykone. musel som stopnut jazdu a zacat novu ale to je chyba garminu nie PM. Poslednu dobu to uz nebadam pravdepodobne to bolo osetrene vo firmware update
Možno by bolo dobré popísať ako sa dopracujete k hodnotám z watmetra, ktoré sú pre Vás dôležité alebo hraničné a budú pre každého trochu iné. A ako v praxi s nimi naložiť, či ich vzťahujete napr. k údajom z merania tepu.
Watty aj Garmin Varia radar by mali byt OK, otazky na konkretne produkty sa najrychlejsie daju zistit cez "Otazky na predajcu" v eshope. www.mtbiker.sk/shop/prislusenstvo/sportove-hodinky/garmin-venu-2-slateblack.html
Ahoj, môžu byť staršie pedále nepresné? Mám dualny wattmeter powertap P1 (to je asi z roku 2015) Pravidelne ho aj kalibrujem cez garmin. Zdá sa mi, že mi ukazuje privysoké čísla... Aj keď som to porovnával s kamošom na spoločnom výjazde. On má wattmeter na jednej kľuke. za celý výjazd - 3hodiny mal on výkon cca 213W a ja 241W. Váhovo sme podobný, ale ja som vyšší asi o 10cm. A bike mám ťažší možno o 1-1,5kg.
Chcel by som si kúpiť wattmetre Garmin Rally XC 200 Ale sú dosť úzke/krátke ako keď to porovnám s wattmetrami na cestný bicykel Garmin Rally RS200 Neviete či existuju nejaké MTB pedále s wattmetrom na štýl Shimano XTR M9120 Proste že ťa základňa je dlhšia - lepší prenos sily. Poprípade odporučili by ste mi ísť do Garmin Rally RS200 nainštalovať na horský bicykel hardtail, ak na horskom bicykli nejazdim hrozné traily?
Cyklopocitac len zobrazuje udaje, ktore tam posiela ine zariadenie. Ano, moze byt aj v tom prenose nejake uskalie, ze by stracalo zariadenie signal a podobne, ale to sa bezne nedeje.
@@richardzehetner Ano já vím, ale v softwarové výbavě ukazuje watty, nevím jestli porovnává stoupání, rychlost a kadenci šlapání nebo na jakém základě to pracuje.
@@tomgeorg6016 ak ti pocas jazdy ukazuje vykon tak to pravdepdobne prepocitava nejakym zlozitym algortimom z kadencie, vahy, rychosti, % stupania predpovede vetra atd ,, podobne ako strava odhaduje tvoj vykon po jazde, Na tieto prepocty by som sa vobec nespoliehal
Mal som ten tachometer, podla wattmetru sa da mozno len ako tak v kopci orientovat. Prednastavis si tam ci jazdis tops, hoods alebo drops. Samozrejme vyssi posed, viac watov pri rovnakej rychosti to ukaze. Takze totalny nezmysel, pretoze je uz len rozdiel v aerodynamike, ked mas dlhe oblecenie a v lete dres, s vetrom to vobec nepocita, ani s roznym terenom :D Naviac nejazdis vzdy v rovnakej pozicii... V kopci to ukazuje celkom dobre, ale zas je problem, ze sa tie watty menia podla sklonu. A to velmi skokovo po jednotkach %. Takze ides, mas sklon 3%, pise ti 270w, drzis rovnake tempo, skoci ti tam 4% a prepocita to na 350w. Potom zase dolu 3%. Na aktualne watty sa neda spolahnut. Priemer to spravi v kopci asi dobry, ale ziadne treningove hodnotenie necakaj. Na to sa hodi strava, ak nechces kupit wattmeter. Ale inak je ten tachometer dobry, vidis kolko si nastupal, priemer rychlosti, tepy, kadenciu, dokonca teplotu.. Na data z merania wattov vsak mozes zabudnut, rovnako ako na pocitanie spalenych kalorii, trening sa tam hodnoti podla mna velmi zle.
Z mojej skusenosti by som odporucal pedalovy wattmeter na cestu a na mtb klukovy. Dovod je cisto ekonomicky. Pri mtb zoslaham pedale skor a obcas aj chytim skalu, kamen.
Ake ako vravis, je to o preferenciach.
Pekne a poucne video. Paci sa mi.
Já jsem si nedávno pořizoval pedálový wattmeter Favero assioma duo asi za 13 000 Kč (+- 530 eur) a jsem spokojený.
Pedálový typ jsem vybíral z důvodu, že to byla v tu dobu nejlevnější varianta, ale hlavně ty pedály mohu kdykoliv přehodit na jiné kole.
Pedály v klice jsem nechtěl z důvodu, že při koupi nového kola bych byl limitován výběrem, jelikož bych se musel soustředit pouze na modely s Shimano. Taky pedálové jsou za mě ideál, když člověk jede někam na dovolenou a půjčí si tam kolo, tak si tam dá svoje pedály a má vše co potřebuje :D
Podelim se o vlastni zkusenost. Pokud premyslite mezi dualnim, nebo single wattmeterem. Jednostranej/single wattmetr pomaleji reaguje na vyraznejsi zmenu vykonu. Napriklad u VO2Max intervalu 15sec/30sec kdyz se vas vykon meni z 50%FTP na 150% behem sekundy, tak single wattmeru preci jen 1-2sec trva, nez si toho vsimne. Coz je tim, ze chvilku muze trvat, nez zacnete zabirat zrovna tou merenou nohou. Trosku to pak zkresluje trenink. Ale jinak v 99% pripadu jsou ty data naprosto srovnatelny s dualnim wattmetrem. A resit, kterou nohou zabiram vic (protoze to tak ma kazdej) je stejne jedno, protoze s tim stejne ve vetsine pripadu nic nenadelate. Nake mensi odchylky jsou prirozene. Za me nejrobustnejs reseni je wattmer z ose klik, nebo v pavouku. Se zbytkem jsem mel vzdycky nake problemy.
Uzitocne skusenosti, dakujeme. Sledujes 3s wattovy priemer, alebo aktualny udaj.
@@MTBIKERshop sleduju 3s prumer. U oboustranyho wattmetru ty cisla skacou opravdu rychle, takze ty 3s to pekne vyhladi. U jednostraneho wattmeru, to je plynulejsi, ale i tak.
Já si wattmetr kupoval jako zbytečnou hračku, nyní jsem ale velmi rád že ho mám. Nemám sice závodní ambice, ale je to dobrý pomocník pro trénink ale hlavně pro celodenní jízdy - už vím co asi mohu jet za trvalý výkon, vím na kolik mohu přidat v kopci po určitou dobu. Já mám silničku s 30 mm plášti, chci mít možnost zvládat i s naloženým kolem o 2 týdenních dovolených i Alpské průsmyky - 34 z malý převodník je pro mě neakceptovatelný, mám 28 z s kazetou 11-36. K tomu aby se dal nasadit menší převodník než 34 (33) z musí být roztečný průměr menší než standartních 110 mm - FSA dělá i s wattmetrem 90 mm a to umožňuje použít 28 z - ten se tedy nedá koupit (jen 30 z) tak jsem si ho vyrobil :). Kdo teda chce mít malý převodník 30 (28) zubů tak i s wattmetrem lze použít FSA. Já mám převodníky 48 / 28 z a i když je to mimo specifikace Shimana tak to s elektrickým 11 sp řazením funguje naprosto bezproblémově a rychle, jen pokud chci potlačit velký rozdíl převodníků tak vzadu je potřeba přeřadit o 3 pastorky a to chvíli trvá. To FSA má měřič v disku převodníku a měří obě nohy, cena je jako za dvě nohy, ale je tam jeden snímač - nemůže poznat kolik jednou nohou tlačím a kolik druhou tahám - na porovnání L a P nohy je to nepoužitelné, navíc to mají jako funkci za příplatek. Jinak když plánuju nějakou trasu, kouknu že kopec má převýšení 150 m, vím že po kratší dobu jsem schopen stoupat asi 15 m za minutu tak si spočítám že bych ho mohl jet 10 minut, kouknu na svou křivku výkonu, něco uberu a to v tom kopci mohu jet.
Moj Quarq Dzero vyzaduje novu bateriu cca 3-4x do roka. Inak bezproblemovy chod od 2017. Jedine s cim som maval obcas problem bolo ked som pri dlhsej neaktivite (cca 15min.) napr kafe stop v strede jazdy ako keby Garmin odpojil snimanie dat a po opatovnom bicyklovani PM uz nebol prihlaseny a nezobrazovalo udaje o vykone. musel som stopnut jazdu a zacat novu ale to je chyba garminu nie PM. Poslednu dobu to uz nebadam pravdepodobne to bolo osetrene vo firmware update
Zaujimavy poznatok, 4iiii na toto netrpi, asi len len nejaky bug u Q.
Možno by bolo dobré popísať ako sa dopracujete k hodnotám z watmetra, ktoré sú pre Vás dôležité alebo hraničné a budú pre každého trochu iné. A ako v praxi s nimi naložiť, či ich vzťahujete napr. k údajom z merania tepu.
Jojo, to je dobry tip na pokracovanie, dakujeme.
super video cepo
Dobrý den, uvažuji o koupi wattmetru 4iii Precision a chtěla bych se zeptat, zda by šly spárovat s hodinkami garmin Venu 2. Předem děkuji za odpověď
Watty aj Garmin Varia radar by mali byt OK, otazky na konkretne produkty sa najrychlejsie daju zistit cez "Otazky na predajcu" v eshope. www.mtbiker.sk/shop/prislusenstvo/sportove-hodinky/garmin-venu-2-slateblack.html
Ahoj, môžu byť staršie pedále nepresné? Mám dualny wattmeter powertap P1 (to je asi z roku 2015) Pravidelne ho aj kalibrujem cez garmin. Zdá sa mi, že mi ukazuje privysoké čísla... Aj keď som to porovnával s kamošom na spoločnom výjazde. On má wattmeter na jednej kľuke. za celý výjazd - 3hodiny mal on výkon cca 213W a ja 241W. Váhovo sme podobný, ale ja som vyšší asi o 10cm. A bike mám ťažší možno o 1-1,5kg.
Chcel by som si kúpiť wattmetre Garmin Rally XC 200
Ale sú dosť úzke/krátke ako keď to porovnám s wattmetrami na cestný bicykel Garmin Rally RS200
Neviete či existuju nejaké MTB pedále s wattmetrom na štýl Shimano XTR M9120
Proste že ťa základňa je dlhšia - lepší prenos sily. Poprípade odporučili by ste mi ísť do Garmin Rally RS200 nainštalovať na horský bicykel hardtail, ak na horskom bicykli nejazdim hrozné traily?
A preco pedale a nie kluka? Na mtb mozu pedale dostat poriadne zabrat...
tvl to je věda!
Ak sa cloveku nechce spekulovat, lava kluka a je to vybavene. Je to najcastejsie riesenie.
Ahoj jak je to s přesností wattmetru u Sigmy BC 23.16 STS je údaj měření aspoň trochu přesný?
Ta Sigma je “tachometer” nie wattmeter… nechápem tvoji otázku 🤔
Cyklopocitac len zobrazuje udaje, ktore tam posiela ine zariadenie. Ano, moze byt aj v tom prenose nejake uskalie, ze by stracalo zariadenie signal a podobne, ale to sa bezne nedeje.
@@richardzehetner Ano já vím, ale v softwarové výbavě ukazuje watty, nevím jestli porovnává stoupání, rychlost a kadenci šlapání nebo na jakém základě to pracuje.
@@tomgeorg6016 ak ti pocas jazdy ukazuje vykon tak to pravdepdobne prepocitava nejakym zlozitym algortimom z kadencie, vahy, rychosti, % stupania predpovede vetra atd ,, podobne ako strava odhaduje tvoj vykon po jazde, Na tieto prepocty by som sa vobec nespoliehal
Mal som ten tachometer, podla wattmetru sa da mozno len ako tak v kopci orientovat. Prednastavis si tam ci jazdis tops, hoods alebo drops. Samozrejme vyssi posed, viac watov pri rovnakej rychosti to ukaze. Takze totalny nezmysel, pretoze je uz len rozdiel v aerodynamike, ked mas dlhe oblecenie a v lete dres, s vetrom to vobec nepocita, ani s roznym terenom :D
Naviac nejazdis vzdy v rovnakej pozicii...
V kopci to ukazuje celkom dobre, ale zas je problem, ze sa tie watty menia podla sklonu. A to velmi skokovo po jednotkach %. Takze ides, mas sklon 3%, pise ti 270w, drzis rovnake tempo, skoci ti tam 4% a prepocita to na 350w. Potom zase dolu 3%. Na aktualne watty sa neda spolahnut. Priemer to spravi v kopci asi dobry, ale ziadne treningove hodnotenie necakaj. Na to sa hodi strava, ak nechces kupit wattmeter.
Ale inak je ten tachometer dobry, vidis kolko si nastupal, priemer rychlosti, tepy, kadenciu, dokonca teplotu.. Na data z merania wattov vsak mozes zabudnut, rovnako ako na pocitanie spalenych kalorii, trening sa tam hodnoti podla mna velmi zle.