Kwiaty cebulowe w donicach - sadzenie. Piękna wiosenna ozdoba na balkon i taras
Вставка
- Опубліковано 3 гру 2024
- Jesienią warto posadzić w balkonowych i tarasowych donicach kwiaty cebulowe, które pojawią się wiosną. 🌷 Jak to zrobić? I jak jednocześnie nie tracić miejsca w pojemnikach, które mogą być ozdobą także jesienią i zimą? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam! 🌷
Po zimie każdy z nas z utęsknieniem czeka na pierwsze kwiaty. A pierwsze kwiaty to zazwyczaj te, które wyrastają z cebul, bulw i kłączy posadzonych jesienią. Wspaniałe jest to, że kwiaty te możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale także w donicach na balkonach i tarasach. Należy jednak posadzić je przed zimą, we wrześniu, październiku lub listopadzie, jeżeli pogoda na to pozwala. O tym jak to zrobić była już mowa w niejednym filmie na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ i w wielu filmach internetowych. Dziś kilka dodatkowych słów na temat tego, że w pojemniki, w których chcemy posadzić cebulki, wcale jesienią i zimą nie muszą stać puste. Jest to istotne zwłaszcza dla tych, co nie mają wiele miejsca na balkonowe i tarasowe nasadzenia. Zanim do tego przejdziemy, warto krótko przypomnieć, jakie cebulki i bulwy możemy sadzić w donicach.
A są to m.in. takie gatunki jak: krokus, rannik wiosenny, zawilec, szafirek, kosaciec żyłkowany, hiacynt, tulipan, narcyz, w tym wiosenny żonkil. Można pokusić się także o posadzenie większych roślin, jak czosnki olbrzymie, szachownice, w tym cesarskie korony czy lilie, ale w tym wypadku potrzebny nam będzie naprawdę duży pojemnik z naprawdę żyznym podłożem.
Większość gatunków najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i lekko zacienionych oraz preferuje żyzną oraz przepuszczalną glebę. Sadząc je w donicach, możemy przykładowo użyć ziemi uniwersalnej, która przeznaczona jest do sadzenia i przesadzania wielu gatunków roślin zielonych i kwitnących, warzyw, ziół czy bylin na balkonach, tarasach i w ogrodach, z wyjątkiem roślin typowo kwiaśnolubnych. Jest ona luźna i przepuszczalna, czyli taka w jakiej cebulki będą dobrze się rozwijać. Rośliny cebulowe i bulwiaste nie gleby ciężkiej i podmokłej oraz zastojów wody, w takich warunkach mogą zagniwać. W tego typu gotowym do użycia podłożu uniwersalnym jest też startowa dawka nawozu wieloskładnikowego z mikroelementami, nie musimy więc dosypywać podczas sadzenia kolejnej dawki.
Jeżeli mamy stosunkowo duży pojemnik, wypełniamy go ziemią i sadzimy wybrane gatunki cebulek i bulw. U mnie będą to różnokolorowe tulipany, hiacynty oraz szafirki, które powinny zakwitnąć w tym samym czasie.
Warto przypomnieć, że głębokość sadzenia cebul uzależniona jest od ich wielkości. Przyjmuje się, że głębokość dołków powinna równać się trzykrotnej wysokości cebuli. Ale w przypadku uprawy pojemnikowej to nie wszystko. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę miejsce na rozwój korzeni. Dla niewielkich cebul i bulw powinno to być około 10-15 cm ziemi poniżej posadzonej cebuli. W przypadku cebul większych - odpowiednio więcej. Zatem im większy gatunek, tym większy powinien być dla niego pojemnik. Zwłaszcza jeżeli planujemy potem te cebule sobie zostawić, przechować i uprawiać również w kolejnych latach, a nie traktujemy tego jako jednorocznej roślinnej dekoracji.
Tak na przykład będzie w moim przypadku. To cebulki, które kupiłam podpędzone i które pięknie kwitły tej wiosny. Teraz posadzę je po raz kolejny, żeby znowu stały się częścią wiosennych roślinnych dekoracji.
Cebulki zawsze sadzimy piętką ku dołowi, ponieważ z niej będą wyrastać korzenie. U większości gatunków rozpoznamy to bez problemu, szersza część to zazwyczaj piętka, górna część cebuli zwęża się na górze i z niej będą wyrastać liście oraz kwiaty.
Żeby pojemnik nie stał nieobsadzony jesienią i zimą, można w nim na ten czas wypełnić go wybranymi roślinami w niewielkich doniczkach, np. chryzantemami, wrzosami, starcami, nazywanymi też mrozami, niewielkimi iglakami lub bluszczem czy innymi jesiennymi i zimowymi pięknościami, które traktujemy jako tymczasową sezonową ozdobę, a nie nasadzenie wieloletnie. Możemy je wtedy pozostawić w doniczkach produkcyjnych, zwłaszcza jeżeli wymagają do wzrostu innego podłoża, typowo kwaśnego, jak w przypadku wrzosów. Nie trzeba przejmować się tym, że w donicy ziemi jest nieco mniej, że do jej krawędzi jest około 15 cm na ukrycie tych produkcyjnych doniczek. Taka wysokość będzie odpowiednia dla tulipanów, hiacyntów i szafirków, które wiosną wyciągają się do słońca i mają tendencję do przeginania się. W ten sposób będą one bardziej stabilne.
Najpóźniej pod koniec zimy należy jesienne i zimowe okazy doniczkowe wyjąć z obsadzonej cebulkami dużej donicy...
Już teraz życzę pięknie ukwieconych balkonów i tarasów wiosną. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : ogrodnacodzien...
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
Witam pani Izo 😊 ❤️. Właśnie będę sądziła tulipany, krokusy 18 października bo powiedziano mi że to dzień korzenia i bardzo dobrze jest wtedy sądzić wszystkie cebulki. Dziękuję bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊 ❤️ ❤️ ❤️
Pozdrawiam serdecznie ❤❤❤
Dobre rady merci ❤☘️💌🕊️🥰🌹
🥰
Dziękuję bardzo 👍😘
🥰
❤
🥰
👋👍
😊
1
🏆😊
❤pozdrawiam serdecznie ❤