Tajemnice głowicy UKF ELWRO. Montujemy płytki filtrów

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 13

  • @artofwar3992
    @artofwar3992 19 днів тому

    Chętnie bym nabył kilka sztuk ;)

    • @Radiowe_Pogaduchy
      @Radiowe_Pogaduchy  16 днів тому

      Prosimy o kontakt na: radiowe.pogaduchy (at) gmail.com

  • @ŁukaszSałach
    @ŁukaszSałach 21 день тому +3

    Być może problem z przekroczeniem tych 104MHz związany jest, jak sugeruje wielokrotnie Tomasz Janiszewski na forum Trioda ze zbyt silnym sprzężeniem w heterodynie i powstawaniem drgań relaksacyjnych. U mnie objawiało się to odbiorem kilka razy tej samej stacji radiowej w niewielkiej odległości od siebie. Po wymianie C112 z 22pF na 10pF i dołożeniu C116 12pF (w głowicy typu 2 według nazewnictwa pana Zbigniewa ten kondensator nie występuje) dla zachowania równowagi mostka p.cz problem zniknął i heterodyna idealnie pracuje w całym zakresie (odwinąłem jeden zwój z heterodyny i dołożyłem 7mm rdzenia mosiężnego fi 5mm)

    • @piotrfryszka5125
      @piotrfryszka5125 21 день тому +2

      Dobry wieczór. Zdradzę tylko troszeczkę, że z głowicą było wszystko w porządku, w głowice wkradł się mały chochlik😀, czyli rutyna... Oczywiście Pana Łukasza podpowiedzi również są trawne i warto o nich pamiętać, głowica jak widać ma jeszcze wiele dla nas przygotowanych niespodzianek. Pozdrawiam

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 21 день тому +3

      Uważam, że odwijanie cewki samej heterodyny i cewki sprzęgającej to ostateczność. Na 6 głowic, które przestroiłem do tej pory w 4 przypadkach nie było to zupełnie potrzebne. W jednym przypadku już fabrycznie nawinięto o jeden zwój za dużo, co powodowało dosłowny "sabat harmonicznych" łatwo obserwowanych na odbiorniku SDR-RTL. W drugim przypadku musiałem trochę dowinąć do cewki sprzęgającej gdyż heterodyna była niestabilna - zrywała drgania, a przy słabszych lampach w ogóle nie startowała. Natomiast rdzenie mosiężne fi 5mm robią naprawdę dobrą robotę. Pozdrawiam.

    • @ŁukaszSałach
      @ŁukaszSałach 21 день тому

      @@Radiotechnika-Z.Ch. Cewki sprzęgającej nie ruszałem a cewkę heterodyny odwinąłem w 2014r jak zacząłem przestrajać tą głowicę, a teraz nie chciałem jej nawijać od nowa i tak już została. W następnej głowicy którą będę przestrajał cewki heterodyny nie będę już ruszał, natomiast cewka wzmacniacza wcz (wszystkie głowice mam typu 2) to dla mnie koszmar. Stanęło na tym że drukuję nowe karkasy na drukarce 3D eksperymentując z liczbą zwoi przy zachowaniu tej samej długości uzwojenia co cewka heterodyny. Po tych zabiegach mam pełne pokrycie pasma bez naruszania mostka heterodyny, ale ze współbieżnością jest tak sobie.

    • @Radiotechnika-Z.Ch.
      @Radiotechnika-Z.Ch. 20 днів тому

      @@ŁukaszSałach a możesz udostępnić edytowalny plik karkasu na drukarkę 3D ? Drukarkę posiadam i mógłbym poeksperymentować w tym temacie. Pozdrawiam.

  • @marekmareczek6676
    @marekmareczek6676 6 годин тому

    Jest jakiś skuteczny sposób przestrojenia głowicy UKF w radiach z ZRK? Chodzi o tą głowicę ala Philips.

  • @ZPDU
    @ZPDU 21 день тому +1

    Ciekawy tytuł. Ma jeszcze jakieś tajemnice?

    • @wojciechtaras
      @wojciechtaras 21 день тому +2

      Coraz mniej, ale przyjemność ich odkrywania jest wielka.

    • @piotrfryszka5125
      @piotrfryszka5125 21 день тому +3

      Oj jeszcze ma, przez tyle czasu miała tyle sekretów, że nikt jej nie chciał przestroic, a teraz miał by pokazać wszystkie swoje sekrety 😁 tak jak Wojtek wspominaj ma, ale już coraz mniej...

    • @ZPDU
      @ZPDU 21 день тому

      @@piotrfryszka5125 tak, ja się nie zabierałem, bo pomysł na zwieranie uzwojeń był dla mnie nieakceptowalny.
      Teraz to zaczyna mieć ręce i nogi, a tak na serio właściwe filtry wewnarz.