Ezt csak viccnek irtad ugye? Lehet az ácsmunka jó volt, de ilyen faanyaggal ma már meg se próbálhatnál tetöt csinálni, ennyit a minöségröl. Nekem ugyan ilyen faanyagbol hasonlo térdfallal volt a nyeregtetöm, feltételezem ez is fejér megye/velencei tó környéki tetö. A betonoszlopokba nincs vas amugy, bontás+ uj koszorú uj tetö lett belöle, a mostani fogopárak olyan keresztmetszetüek, mint a régi szarufák voltak, meg kell fizetni a normális szakembereket mégha sokba is kerülnek, és akkor kapsz minöséget.
@@Ca-ls8sq A készítés idején azért jobb állapotban lehetett a faanyag is mint most. Bármennyire is fontos a jó alapanyag, a technológia minősége még fontosabb.
a mesterek és az épületek bizonyítottak. A mai lakóparkok meddig fognak állni? a mai fatelepek olyan fákat adnak ki amin még pár napja a rigó fütyült .
Sajnos sokáig fognak állni, mert ma mindent szerkezetet túl kell tervezni. Ettől még rengeteg épületszerkezeti és használhatósági probléma van/lesz velük.
Dédszüleimtől mindent elvettek az államosítások során, a saját kezükkel építettek egy vert falú házat, ráadásul halmozottan hátrányos helyen (domb aljába, víznyelő mellé), mert ott kaptak csak másik telket. Mai napig áll, bár már nagyon elkéne neki a törődés. 1955-ben épült, a 70-es években nyerte el mai formáját.
Kedves Péter! Jó ideje nézem már a feltöltött videókat, sokat lehet belőle tanulni. Viszont most kicsit pontosítanék: nincs olyan tető, ami egyszerre dőlt székes és bakdúcos is lenne. A dőlt székes fedélszék székoszlopa úgy dől, hogy a födém felőli talprésze közelebb van a talpszelemenhez. A bakdúcosnál pedig ellentétes irányban áll. Ez a tető bakdúcos szerkezetű, egyszerűbb kivitelben, hiszen kimaradt a középszelemen fogópárja. Az ácsmunka viszont itt kiváló. Mondom ezt mint asztalosmester, ács, faipari és magasépítés technikus, szakoktató.
Üdvözletem! Ahogy látom, régi palatetőre rátették az új cserepeslemez tetőt. Nálam pont ugyanez a helyzet, és most azon agyalok, hogy a napelemeket hogyan rögzíthetném rá. Személy szerint gondoltam arra, hogy az ászokcsavart betekerni a tetőgerendába, legalább is ez a terv. Csak még azt nem tudom, hogy találjam el a gerendák közepét, hogy ne össze vissza furkáljam a tetőt. 😕 Nincs egy ilyen rögzítési technika a repertoárban véletlenül?
Ahhoz, hogy átgondolt szakmunkát végezzenek volt egy körülmény ami mára megváltozott. Régen az ember olcsó volt, az anyag pedig nagyon drága, így a megvett anyagba belefektették a szükséges munkát, így készültek szép ácsolatok és díszes homlokzatok. Mára drága az ember és viszonlyagosan olcsó az anyag, így pedig a drágábbik erőforráson próbálnak spórolni, az pedig a munkaóra, tehát nem szánják rá az időt, mert nem piacképes.
Nagyon egyszerűen meg lehetne oldani, hogy ma is hasonló mesterek legyenek Magyarországon. Egy építőipari szakmához kamarai tagságot kell előírni (ahogy az a tervezőknél is van), illetve sokkal gyakoribb ellenőrzéseket kellene végeznie a hatóságoknak az építkezéseket. Ausztriában mindenki retteg attól, ha jön a Baupolizei, pedig itt alapban sokkal magasabb színvonalon megy a kivitelezés. Ja, hogy akkor még ennyi kivitelező sem lenne? Az első pár évben biztosan, utána meg még külföldről is jönnének szakemberek a megbecsült és jól megfizetett munka miatt.
Így se tudja az átlag eber hitelle megsegítve sem kifizetni a koklerek munkáját. ( Mondjuk lehet az a baj, hogy a kokler is annyit kér mint a mester?! )
Na és ki akar manapság fizikai munkát végezni? Mindenki egyetemet akar,meg mindenki könyvelő,meg marketinges,meg programozó akar lenni. Nincs utánpótlás!!!!!! Én 93 ban végeztem a sulit,akkor 46 voltunk az osztályban. Ma már senki nem jár oda,üresek a tantermek. Tanuló hiányában pedig nincs szakember,ergo jönnek a kóklerek! 1000 ilyen után hívtak már javitani!
@@AcsRobi001 de nagyon szakmai műhely sincs, ahol jól meg lehet tanulni az egyes szakmákat. Már 10 éve azt hallottam, hogy 80 éves tanárok tanítanak a legtöbb szakközépben. Persze ki akarna elmenni minimálbérért tanítani, ha közben a szakmájában 4-5-ször többet is tud keresni, kevesebb stressz mellett.
A mester első tulajdonsága, hogy okos, kreatív, és ugyanilyen fontos, hogy takart hibákat sem hagy, mert van szakmai becsülete. A céhek feltámasztása jó lenne. A gaz- "mestereknek" nyilvános pl. NETes szégyenpad járna. És a munkavállalásnál ellenőrizhetően kéne igazolnia a céhtagságot. Ma csak bemondja, hogy ő egy ács, vagy kőműves. Dobálóznak a százezres, meg milliós munkadíjakkal. Sokmindent megcsinálok, de a magasat nem bírom. Fel sem tudok menni, hogy megnézzem, hova tömtek reklàmszatyrot a fedés helyett. 😢 Igen kéne egy komoly hatósági eljárás. Egy ügyvéd sem igen kockáztatja, hogy kizárják a kamarából. Hogy ellenőrizhetném minden szakma helyes eljárását. De, az anyagárakat nézd meg a neten, néha a százszorosát hazudják.
Tudtak a régi mesterek,de nem csak az ács szakmába,hanem minden szakmában. A mestervizsgát nem olyan könnyen adták,meg kelletet becsületesen tanulni a szakmát és a mestervizsgát,csak akkor kapták meg !
Ipari tanuló koromban a szakismeret tanárunk azt mondta (szobafestő) ha valaki a meszelést megtanulja rendesen elvégezni és tudja a műveleteket és be is tartja azt,akkor mindent tud a festő szakmáról,mert az az alapja akármilyen hihetetlenül is hangzik minden mostanában használatos technológiának!Ma megkérdezünk egy fiatal festő szakembert,hogy erről nyilatkozzon és azt sem tudja ,hogy eljött otthonról,akkor mit is várhatnak a megrendelők.Nekünk a suliban leakasztotta a szakismeret tanárunk a terem ajtót,hozott egy üveg sört oxid és porfestéket és sör lazúrral flódereztünk (faerezés utánzat),márványoztunk gyakorlás képen az ajtólapon.Minket még megtanítottak az oszlatott enyves festésre,a lakk csiszolt mázolásra,ami autó fényezés minőségű kell,hogy legyen ,patinázásra,aranyozásra stb.stb.csak,hogy a egyszerű részét említsem.
Tiszteletem! Látom volt egy lemez fedés a palára, viszont filc nélküli anyaggal fólia nélkül! Miért lett a fólia kihagyva? Nyilván a palán lefolyik a lemez alatti páravíz, de ahol ki lett lyukasztva, igencsak károsítja az amúgy sem új szerkezetet!
Kedves SzakiEllenőr, a videót látva fura kérdésem lenne. a mi tetőnk is hasonló, bár jobb anyagból készült, ami viszont itt is feltűnt, az a kosz. Épp most takarítom a padlásteret, már évek óta terveztem. irtózatos mennyiségű mocskos pókháló, olyan ami a videó elején látható, csak többszörös mennyiségben. lehetetlenné teszik a normális közlekedést, törött cseréphez stb hozzáférést, mert talpig koszos leszel, a hajad a ruhád, minden. kb a felével már végeztem, de amit nem értek, hogy gyerekkoromban jártunk fel sokat játszani, 80as évek, és nem emlékszem erre hogy ilyen piszok lett volna. illetve a ganajozás közben szúrtam ki, hogy csomó kampó, szög, zsinór van a szelemeneken, tehát egyértelműen tárolásra is használták, (élelmiszer, teregetés?). ezt ma teljesen elképzelhetetlen lenne. nekem vannak túl romantikus emlékeim a gyerekkoromról, vagy a légszennyezés miatt váltak használhatatlanná ezek a padlásterek? köszönöm a válaszod :P (3 ker csillaghegy, 1937-es építés)
A sok jármű az, ami a régi időkben kevesebb volt. A járművek által felvert por rakódik le, ez változik aszerint adott helyen, hogy van-e földes út, vagy nincs, de aszfaltos főút mellett is látványos, nem csak a padlás, de lakótérben keletkező por is hatványozottan nagyobb, mint pl. üdülőterületen levő nyaralók esetében. A porban van gumiabroncsból származó anyag, az adja a fekete színt. Ami régen még nem volt, kábelek a padláson, bár ez még csak saját elméletem. Az biztos, hogy elektrosztatikusság vonzza a port. Én javítottam régi képcsöves TV-t, és LCD TV-t is, nekem feltűnt, hogy a régi TV-kben másmilyen a dzsuva, mint az LCD TV-kben. A régi TV-ben sokkal nagyobb feszültségek vannak, másmilyen összetételű dzsuvát vonzottak magukba, mint az LCD TV-k.
Üdvözlöm! 2 hete rendeltem meg a könyvét, de sajnos nem érkezett meg. Emailben érdeklődtem Öntől, hogy tudna-e segíteni ezzel kapcsolatban. Kérem, ha látja ezt az üzenetet emailben legyen szíves válaszoljon.
Kolléga, meg haver jött hozzám, mondták nekem, hogy fillérből toldom a házat nállam még a sitt is a megfelelő helyre rakom :) 3an dolgoztunk amúgy. Szoci nagy előnye az volt, hogy kalákába tolta mindenki!
Szomorú, hogy most a jó anyagból nem tudnak sokan jó munkát végezni. Boldog - boldogtalan vállalkozó. A Gábor cigányokra vigyázzatok. Ne engedjétek be a telkekre.
Nem hiaba volt hogy regen a szakipari munka 20%volt padban 80 helyszínen.mert amikor papiron szep es jo minden,gyakorlatban meg helyszínen kell kiváltani oda kell a tapasztalat.
👍 Ez a pontos! A mai oktatás egy nagy sz@r! A régi dolgokat már nem tanítják az új dolgokhoz meg hülyék a tanárok! Ma már olyan bonyolult tetőszerkezetek vannak, hogy nem tudják követni. A Kádár kocka korszakban könnyű volt ugyanazt betanulni. Ma már egy szakma sem könnyű mert annyiféle módszer és anyag van.
tiszteletem! Igen régen tanúlt mesterek csinálták ezeket. Nem voltak kókány "mesterek". Minden fakluban volt vagy 4-5 ember aki asztalos, vagy ács volt és nem kellett iparűzésit, meg járulékokat fizetni azért, hogy kvázi ingyen dolgozhass. Legtöbbször ezekért nem is pénzzel, hanem szívességgel, munkával, anyaggal, disznóval, csirkével fizettek, de ez akkor megérte. Ma ilyen nincsen. Oda megy 3 jóllakott óvodás, és összecsap mindent. Én egyetlen dolgot hiányolok, ami az egyik legfontosabb, és az iskolában először tanítják. A rönkből ilyen módon fűrészelt gerenda nemrossz dolog, de a szíjácsot minden esetben el kell távolítani róla, mert az semit nem ér. Annak semmi szerepe nincsen! Az puha, a férgek, és a gombák elfogyasztják reggelirem vagyis tényleg semmi szerepe. A másik dolgog, ami ehhez jön, az az, hogy a gomba még csak- csak megtámadhatja a gesztjét a fáának, de az sem valószínű, mivel a fgeszt nedvességtartalma elég alacsony a fában, ezért akár kivágás után egyszerre is lehet belőle tetőt csinálni. Így is tettek! :) Ezért tekeredik csavarodik, és vezeműl az egész tető, de hogy tönre sosem fog menni az is biztos!!!! Az erdei, fenyő, és a fekete fenyők, a legjobb anyagok közé tertoznak, mivel semmi nem támadja meg a gesztjüket szinte. A szíjácsot igen, és azt látjuk a videóban is, de iővel ezek a fenyőfélék tökéletessen önmaguktól is időállóak lesznek. Az akác ugyan ez csak pepitában! :) Hasadósabb tekeredőbb, vetemülésre hajlamos anyag. Inkább csaka támaszásokhoz érdemes haszálni, szarufának semmiképp, de minden máűshoz nyugodtan. A probléma...: A mai világban bemégy egy fatalepre és milyen tetőanyagot adnak? IGEN! Lucfenyőt! :) Ez nem vicces!!! A lucfenyőt elégetni sem lehet olyan ócska anyag! Aki teheti kerülje! A fenyő félék körül a lucnak, és a jegenyének nincsen gesztje. Ez a gyxakorlatban azt jelenti, hogy a luc, és a jegenye fenyő is egy hulladék anyag, mert ha nincs geszt, akkor mi van helyette? Igen, csakis szíjács! És mit csinál a szíjáccal a bogár, a gomba, és a nedvesség, meg a napfény, meg a szél, meg az idő, meg általában minden? Elfogyasztja reggelire még mindig! Tehát egy 25cmx 25 cm- es lucfenyő gerenda az konkrétan egy semmi! Nem is létező, csak látható anyag. Kezelés nélkül 20-30 év és teljesen feloszlik az éterben, legalább is használhatatlan lesz, és a dolgát elvégezni képtelen. Elleben mi van az akáccal? 15 évig még csak, csak, teszi a dolgát, vetemedik igaz, meg reped is, mint a szakramentom, de 15 pév elteltével próbálja meg valaki az akácgerendát elvágni! :D Sok sikert hozzá! :D A gyémánt puhább anyag, mint a 25 éves akác gerenda. Tehát egy 10x10 centis akácgerenda, vagy 10 szer erősebb, mint egy 25x 25 ös luc gerenda. De szerintem van az 20 szoros is! Én ha tetőt csinálnék akácból csinálnám, és abból is fogom. Beszerezhető anyag. Tűzifának van értékesítva az erdészet pócsékolja ezt a páratlan anyagot, tűzifának, miközbana minőségi akác ... hova is kerül?! Fene tudja mit csinálnak belőle?! Na persze az akác is ki tud rohadni, de jóval kevesebb rá az esély, egy kivágott egészséges fánál, mint a lucfenyőnél.
Az ott nem azbesztcserép? (Nem vagyok szakértő, csak félek az anyagtól, mint a tűztől.) Ilyen esetben nem kellene egyéb biztonsági intézkedéseket csinálni, mielőtt felmegyünk egy ilyen tetőre? (maszk, kesztyű stb.) Persze tudom, hogy elméletileg csak akkor veszélyes, amikor dolgoznak vele, törik vagy sérül... de azért az azbeszt az azbeszt. :(
Az kis térdfal, jellemzően polgárházakon van, külsőre magasnak néz ki a homlokzat. Péter nézze meg Szfvár, Széchényi alagút után jobbra a vasút melletti félig szétdőlt házat. érdekes ott is a tető.
Így van ,rohadtul igénytelen....legalább szöbivel odaütötte volna a gerendákhoz..padláson igazából lépésálló gégecsőbe illene húzni , de azt nem fizeti ki se a szolgáltató az alvállalkozó szerelőnek , se az ügyfél....
Hát ekkora "tetőcsere" költsége fel ér egy kisebb ház árával! Ez most cirka ammennyiért megveszik ezt a házat, annyit költhet csak a tető cserére! Igaz nem látom magát az épületet, s a helyet ahol elhelyezkedik.
Régen halmozottan hátrányos helyzetből is sikerült minőséget készíteni. Ma minden feltétel adott és megy a gányolás minden szinten.
Regen minden jobb voltm persze... Latom nem sok regi hazzal voltvdolgod. Igazi rupotlan ganyolas volt nagy resze...
Sajnos sok esetben igen! Itt a szaki nagyon értette a dolgát!
Szakiúr hasonló tetőszerkezetet küldtem emailba légyszíves szakértsd! Köszönöm. Üdv Sávai Roland
Ezt csak viccnek irtad ugye? Lehet az ácsmunka jó volt, de ilyen faanyaggal ma már meg se próbálhatnál tetöt csinálni, ennyit a minöségröl. Nekem ugyan ilyen faanyagbol hasonlo térdfallal volt a nyeregtetöm, feltételezem ez is fejér megye/velencei tó környéki tetö. A betonoszlopokba nincs vas amugy, bontás+ uj koszorú uj tetö lett belöle, a mostani fogopárak olyan keresztmetszetüek, mint a régi szarufák voltak, meg kell fizetni a normális szakembereket mégha sokba is kerülnek, és akkor kapsz minöséget.
@@Ca-ls8sq A készítés idején azért jobb állapotban lehetett a faanyag is mint most. Bármennyire is fontos a jó alapanyag, a technológia minősége még fontosabb.
a mesterek és az épületek bizonyítottak. A mai lakóparkok meddig fognak állni?
a mai fatelepek olyan fákat adnak ki amin még pár napja a rigó fütyült .
Hogy rúgja rigó!
Sajnos sokáig fognak állni, mert ma mindent szerkezetet túl kell tervezni. Ettől még rengeteg épületszerkezeti és használhatósági probléma van/lesz velük.
Dédszüleimtől mindent elvettek az államosítások során, a saját kezükkel építettek egy vert falú házat, ráadásul halmozottan hátrányos helyen (domb aljába, víznyelő mellé), mert ott kaptak csak másik telket. Mai napig áll, bár már nagyon elkéne neki a törődés. 1955-ben épült, a 70-es években nyerte el mai formáját.
Kedves Péter! Jó ideje nézem már a feltöltött videókat, sokat lehet belőle tanulni. Viszont most kicsit pontosítanék: nincs olyan tető, ami egyszerre dőlt székes és bakdúcos is lenne. A dőlt székes fedélszék székoszlopa úgy dől, hogy a födém felőli talprésze közelebb van a talpszelemenhez. A bakdúcosnál pedig ellentétes irányban áll. Ez a tető bakdúcos szerkezetű, egyszerűbb kivitelben, hiszen kimaradt a középszelemen fogópárja. Az ácsmunka viszont itt kiváló. Mondom ezt mint asztalosmester, ács, faipari és magasépítés technikus, szakoktató.
Köszönöm
Üdvözletem! Ahogy látom, régi palatetőre rátették az új cserepeslemez tetőt. Nálam pont ugyanez a helyzet, és most azon agyalok, hogy a napelemeket hogyan rögzíthetném rá. Személy szerint gondoltam arra, hogy az ászokcsavart betekerni a tetőgerendába, legalább is ez a terv. Csak még azt nem tudom, hogy találjam el a gerendák közepét, hogy ne össze vissza furkáljam a tetőt. 😕
Nincs egy ilyen rögzítési technika a repertoárban véletlenül?
Jól láttam, hogy 4:05-nél egy egér csekkolja épp azt a fakötést?
60 évet kiszolgált a régi szakik kreatívak voltak ami volt abol ki hozták a maximumot
Egyik szaki ismerősöm mondta amikor elkezded más munkáját 20-30 év távlatában bírálni várjuk meg milyen lesz a te munkád ennyi idő elteltével.
Ha jól láttam a "tetőfelújítás" már megtörtént. 😄
Palára lécezve, cserepes lemezzel. 😃
Ahhoz, hogy átgondolt szakmunkát végezzenek volt egy körülmény ami mára megváltozott. Régen az ember olcsó volt, az anyag pedig nagyon drága, így a megvett anyagba belefektették a szükséges munkát, így készültek szép ácsolatok és díszes homlokzatok.
Mára drága az ember és viszonlyagosan olcsó az anyag, így pedig a drágábbik erőforráson próbálnak spórolni, az pedig a munkaóra, tehát nem szánják rá az időt, mert nem piacképes.
Ott láttam kettő rekesz régi szodás üveget . Na az viszi a prímet 😊.
Nagyon egyszerűen meg lehetne oldani, hogy ma is hasonló mesterek legyenek Magyarországon. Egy építőipari szakmához kamarai tagságot kell előírni (ahogy az a tervezőknél is van), illetve sokkal gyakoribb ellenőrzéseket kellene végeznie a hatóságoknak az építkezéseket.
Ausztriában mindenki retteg attól, ha jön a Baupolizei, pedig itt alapban sokkal magasabb színvonalon megy a kivitelezés.
Ja, hogy akkor még ennyi kivitelező sem lenne? Az első pár évben biztosan, utána meg még külföldről is jönnének szakemberek a megbecsült és jól megfizetett munka miatt.
Így se tudja az átlag eber hitelle megsegítve sem kifizetni a koklerek munkáját. ( Mondjuk lehet az a baj, hogy a kokler is annyit kér mint a mester?! )
@@attilacsengeri1048 a kóklereket már a középkorban is elkergették a városból a mesterek! ;)
Na és ki akar manapság fizikai munkát végezni? Mindenki egyetemet akar,meg mindenki könyvelő,meg marketinges,meg programozó akar lenni.
Nincs utánpótlás!!!!!!
Én 93 ban végeztem a sulit,akkor 46 voltunk az osztályban. Ma már senki nem jár oda,üresek a tantermek.
Tanuló hiányában pedig nincs szakember,ergo jönnek a kóklerek! 1000 ilyen után hívtak már javitani!
@@AcsRobi001 de nagyon szakmai műhely sincs, ahol jól meg lehet tanulni az egyes szakmákat. Már 10 éve azt hallottam, hogy 80 éves tanárok tanítanak a legtöbb szakközépben.
Persze ki akarna elmenni minimálbérért tanítani, ha közben a szakmájában 4-5-ször többet is tud keresni, kevesebb stressz mellett.
A mester első tulajdonsága, hogy okos, kreatív, és ugyanilyen fontos, hogy takart hibákat sem hagy, mert van szakmai becsülete. A céhek feltámasztása jó lenne. A gaz- "mestereknek" nyilvános pl. NETes szégyenpad járna. És a munkavállalásnál ellenőrizhetően kéne igazolnia a céhtagságot. Ma csak bemondja, hogy ő egy ács, vagy kőműves. Dobálóznak a százezres, meg milliós munkadíjakkal. Sokmindent megcsinálok, de a magasat nem bírom. Fel sem tudok menni, hogy megnézzem, hova tömtek reklàmszatyrot a fedés helyett. 😢 Igen kéne egy komoly hatósági eljárás. Egy ügyvéd sem igen kockáztatja, hogy kizárják a kamarából. Hogy ellenőrizhetném minden szakma helyes eljárását. De, az anyagárakat nézd meg a neten, néha a százszorosát hazudják.
Tudtak a régi mesterek,de nem csak az ács szakmába,hanem minden szakmában. A mestervizsgát nem olyan könnyen adták,meg kelletet becsületesen tanulni a szakmát és a mestervizsgát,csak akkor kapták meg !
Ipari tanuló koromban a szakismeret tanárunk azt mondta (szobafestő) ha valaki a meszelést megtanulja rendesen elvégezni és tudja a műveleteket és be is tartja azt,akkor mindent tud a festő szakmáról,mert az az alapja akármilyen hihetetlenül is hangzik minden mostanában használatos technológiának!Ma megkérdezünk egy fiatal festő szakembert,hogy erről nyilatkozzon és azt sem tudja ,hogy eljött otthonról,akkor mit is várhatnak a megrendelők.Nekünk a suliban leakasztotta a szakismeret tanárunk a terem ajtót,hozott egy üveg sört oxid és porfestéket és sör lazúrral flódereztünk (faerezés utánzat),márványoztunk gyakorlás képen az ajtólapon.Minket még megtanítottak az oszlatott enyves festésre,a lakk csiszolt mázolásra,ami autó fényezés minőségű kell,hogy legyen ,patinázásra,aranyozásra stb.stb.csak,hogy a egyszerű részét említsem.
Igen, annak idején megbecsülték a tanárokat, és elegen is voltak a jó minőségű tanításhoz.
dio a padlason? majd jon a pele aztan lehet hallgatni hogyan hancuroznak ejszakankent.
Az a nyest!!
Abban az időben kb semmi költségböl csinálták ezt...ök sem gondolták hogy ennyi ideig állni fog, ma ezt a szintet milliókból sem tudják hozni ...
Na ne röhögtess! 🤣 Nekem 30 éve áll a tetőm és még 100 évig fog legalább! És nem könnyű pala van rajta. 😂
Most is ilyen anyagból kellene a tetőszerkezetet építeni!!!
Szeretném megkérdezni, ilyen vagy hasonló állapotú tetőn mennyire megoldható egy tetőtér beépítés alvó vagy lakótér kialakítása céljából?
Szeretjük az ilyen videókat!
Tiszteletem!
Látom volt egy lemez fedés a palára, viszont filc nélküli anyaggal fólia nélkül!
Miért lett a fólia kihagyva?
Nyilván a palán lefolyik a lemez alatti páravíz, de ahol ki lett lyukasztva, igencsak károsítja az amúgy sem új szerkezetet!
Jó szemed van, és ez sajnos így történt. Ez már ugyan nem mai történet, de ahhoz képest elég jól megcsinálták. De a fólia és a filc valóban hiányzik.
Kedves szakiellenőr !Ha szeretné és érdekli tudok hasonló tetőt mutatni!!
Kedves SzakiEllenőr, a videót látva fura kérdésem lenne. a mi tetőnk is hasonló, bár jobb anyagból készült, ami viszont itt is feltűnt, az a kosz. Épp most takarítom a padlásteret, már évek óta terveztem. irtózatos mennyiségű mocskos pókháló, olyan ami a videó elején látható, csak többszörös mennyiségben. lehetetlenné teszik a normális közlekedést, törött cseréphez stb hozzáférést, mert talpig koszos leszel, a hajad a ruhád, minden. kb a felével már végeztem, de amit nem értek, hogy gyerekkoromban jártunk fel sokat játszani, 80as évek, és nem emlékszem erre hogy ilyen piszok lett volna. illetve a ganajozás közben szúrtam ki, hogy csomó kampó, szög, zsinór van a szelemeneken, tehát egyértelműen tárolásra is használták, (élelmiszer, teregetés?). ezt ma teljesen elképzelhetetlen lenne. nekem vannak túl romantikus emlékeim a gyerekkoromról, vagy a légszennyezés miatt váltak használhatatlanná ezek a padlásterek? köszönöm a válaszod :P (3 ker csillaghegy, 1937-es építés)
A sok jármű az, ami a régi időkben kevesebb volt. A járművek által felvert por rakódik le, ez változik aszerint adott helyen, hogy van-e földes út, vagy nincs, de aszfaltos főút mellett is látványos, nem csak a padlás, de lakótérben keletkező por is hatványozottan nagyobb, mint pl. üdülőterületen levő nyaralók esetében. A porban van gumiabroncsból származó anyag, az adja a fekete színt. Ami régen még nem volt, kábelek a padláson, bár ez még csak saját elméletem. Az biztos, hogy elektrosztatikusság vonzza a port. Én javítottam régi képcsöves TV-t, és LCD TV-t is, nekem feltűnt, hogy a régi TV-kben másmilyen a dzsuva, mint az LCD TV-kben. A régi TV-ben sokkal nagyobb feszültségek vannak, másmilyen összetételű dzsuvát vonzottak magukba, mint az LCD TV-k.
Üdvözlöm! 2 hete rendeltem meg a könyvét, de sajnos nem érkezett meg. Emailben érdeklődtem Öntől, hogy tudna-e segíteni ezzel kapcsolatban. Kérem, ha látja ezt az üzenetet emailben legyen szíves válaszoljon.
Megnézzük!
Küldök addig is egy e-bokor!
Kolléga, meg haver jött hozzám, mondták nekem, hogy fillérből toldom a házat nállam még a sitt is a megfelelő helyre rakom :) 3an dolgoztunk amúgy. Szoci nagy előnye az volt, hogy kalákába tolta mindenki!
Köszi
Régen fontos volt milyen munkát ad ki a kezéből a mesterember.
Szomorú, hogy most a jó anyagból nem tudnak sokan jó munkát végezni. Boldog - boldogtalan vállalkozó. A Gábor cigányokra vigyázzatok. Ne engedjétek be a telkekre.
Nem hiaba volt hogy regen a szakipari munka 20%volt padban 80 helyszínen.mert amikor papiron szep es jo minden,gyakorlatban meg helyszínen kell kiváltani oda kell a tapasztalat.
👍 Ez a pontos! A mai oktatás egy nagy sz@r! A régi dolgokat már nem tanítják az új dolgokhoz meg hülyék a tanárok! Ma már olyan bonyolult tetőszerkezetek vannak, hogy nem tudják követni. A Kádár kocka korszakban könnyű volt ugyanazt betanulni. Ma már egy szakma sem könnyű mert annyiféle módszer és anyag van.
tiszteletem!
Igen régen tanúlt mesterek csinálták ezeket. Nem voltak kókány "mesterek".
Minden fakluban volt vagy 4-5 ember aki asztalos, vagy ács volt és nem kellett iparűzésit, meg járulékokat fizetni azért, hogy kvázi ingyen dolgozhass.
Legtöbbször ezekért nem is pénzzel, hanem szívességgel, munkával, anyaggal, disznóval, csirkével fizettek, de ez akkor megérte.
Ma ilyen nincsen.
Oda megy 3 jóllakott óvodás, és összecsap mindent.
Én egyetlen dolgot hiányolok, ami az egyik legfontosabb, és az iskolában először tanítják.
A rönkből ilyen módon fűrészelt gerenda nemrossz dolog, de a szíjácsot minden esetben el kell távolítani róla, mert az semit nem ér.
Annak semmi szerepe nincsen!
Az puha, a férgek, és a gombák elfogyasztják reggelirem vagyis tényleg semmi szerepe.
A másik dolgog, ami ehhez jön, az az, hogy a gomba még csak- csak megtámadhatja a gesztjét a fáának, de az sem valószínű, mivel a fgeszt nedvességtartalma elég alacsony a fában, ezért akár kivágás után egyszerre is lehet belőle tetőt csinálni.
Így is tettek! :)
Ezért tekeredik csavarodik, és vezeműl az egész tető, de hogy tönre sosem fog menni az is biztos!!!!
Az erdei, fenyő, és a fekete fenyők, a legjobb anyagok közé tertoznak, mivel semmi nem támadja meg a gesztjüket szinte.
A szíjácsot igen, és azt látjuk a videóban is, de iővel ezek a fenyőfélék tökéletessen önmaguktól is időállóak lesznek.
Az akác ugyan ez csak pepitában! :)
Hasadósabb tekeredőbb, vetemülésre hajlamos anyag. Inkább csaka támaszásokhoz érdemes haszálni, szarufának semmiképp, de minden máűshoz nyugodtan.
A probléma...:
A mai világban bemégy egy fatalepre és milyen tetőanyagot adnak?
IGEN!
Lucfenyőt! :)
Ez nem vicces!!!
A lucfenyőt elégetni sem lehet olyan ócska anyag!
Aki teheti kerülje!
A fenyő félék körül a lucnak, és a jegenyének nincsen gesztje.
Ez a gyxakorlatban azt jelenti, hogy a luc, és a jegenye fenyő is egy hulladék anyag, mert ha nincs geszt, akkor mi van helyette?
Igen, csakis szíjács!
És mit csinál a szíjáccal a bogár, a gomba, és a nedvesség, meg a napfény, meg a szél, meg az idő, meg általában minden?
Elfogyasztja reggelire még mindig!
Tehát egy 25cmx 25 cm- es lucfenyő gerenda az konkrétan egy semmi!
Nem is létező, csak látható anyag.
Kezelés nélkül 20-30 év és teljesen feloszlik az éterben, legalább is használhatatlan lesz, és a dolgát elvégezni képtelen.
Elleben mi van az akáccal?
15 évig még csak, csak, teszi a dolgát, vetemedik igaz, meg reped is, mint a szakramentom, de 15 pév elteltével próbálja meg valaki az akácgerendát elvágni! :D
Sok sikert hozzá! :D
A gyémánt puhább anyag, mint a 25 éves akác gerenda.
Tehát egy 10x10 centis akácgerenda, vagy 10 szer erősebb, mint egy 25x 25 ös luc gerenda. De szerintem van az 20 szoros is!
Én ha tetőt csinálnék akácból csinálnám, és abból is fogom.
Beszerezhető anyag. Tűzifának van értékesítva az erdészet pócsékolja ezt a páratlan anyagot, tűzifának, miközbana minőségi akác ... hova is kerül?!
Fene tudja mit csinálnak belőle?!
Na persze az akác is ki tud rohadni, de jóval kevesebb rá az esély, egy kivágott egészséges fánál, mint a lucfenyőnél.
Az ott nem azbesztcserép? (Nem vagyok szakértő, csak félek az anyagtól, mint a tűztől.)
Ilyen esetben nem kellene egyéb biztonsági intézkedéseket csinálni, mielőtt felmegyünk egy ilyen tetőre? (maszk, kesztyű stb.) Persze tudom, hogy elméletileg csak akkor veszélyes, amikor dolgoznak vele, törik vagy sérül... de azért az azbeszt az azbeszt. :(
Nem cserép, hanem sikpala. Nem szabad törni, vágni, zúzni. Ennyi.
A miénk is hasonló gömbfából van és a lapolás és csapozás faszeggel van rögzítve.hiaba na, mesterembert nem a kutya sza.ja. 😊
Az kis térdfal, jellemzően polgárházakon van, külsőre magasnak néz ki a homlokzat. Péter nézze meg Szfvár, Széchényi alagút után jobbra a vasút melletti félig szétdőlt házat. érdekes ott is a tető.
A cserépfedést már nem írná el.
Nem a Kármi tető !👍
Szerencse az akác sokkal keményebb mint a fenyő ha kigyengiti bogár még akkoris rugalmas marad. S amikor kigyullad nagyon büdösen ég.
A bogarak miatt ég büdösen !
@@laszlozaka4955 amit állitasz azt jelenti hogy a nedves friss vágásba is van bogár. Amiben erősen kételkedem.
Az egészséges akác gesztjébe nemigen megy bele se a bogár, se a gomba, merthogy alapból biocid anyagok vannak benne. Igazi keményt*kű fafajta.
Azért a "vezetékezés" is megérne egy misét :)
azt nemrég csinálhatták xD
Zömében ruhaszárítókötélként keresztbe, illetve néhány TV antenna koax
Így van ,rohadtul igénytelen....legalább szöbivel odaütötte volna a gerendákhoz..padláson igazából lépésálló gégecsőbe illene húzni , de azt nem fizeti ki se a szolgáltató az alvállalkozó szerelőnek , se az ügyfél....
Ők tényleg 50-70évre építettek. Most is így kellene hogy tartós legyen a ház! Akár több generációt is kiszolgáljon.
Ez a tető azért áll, mert könnyű pala van rajta.
Hát ekkora "tetőcsere" költsége fel ér egy kisebb ház árával! Ez most cirka ammennyiért megveszik ezt a házat, annyit költhet csak a tető cserére! Igaz nem látom magát az épületet, s a helyet ahol elhelyezkedik.
Az látszik azért, hogy rádurrantottak egy -valószínűleg- cserepeslemezt a palafedésre.
észrevételeim: papucsfa rossz irányban; könyökök hiányoznak! remélem bontás az egész...