Domek na zgłoszenie - Cordwood + Glina lekka (Glina+Słoma) Sprawozdanie z budowy ZŻ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 53

  • @pinacoladapl2
    @pinacoladapl2 Рік тому +12

    Dasz rade i będzie super, ja mieszkam w 100letniej chacie i kiedyś budowali jak budowali i co ci powiem trzyma sie!!!😁😉

  • @beatricerexros5397
    @beatricerexros5397 10 місяців тому +5

    Super,❤
    pieknie inspirujesz🎉 ❤🎉
    to moje marzenie.... Może kiedyś też zrobię taką maciupką chatuńkę na ogrodzie ... 🤩🤩🤩

  • @pinacoladapl2
    @pinacoladapl2 Рік тому +8

    Zajebista chata 👍👍👍💪

  • @Malinacośtam
    @Malinacośtam 11 місяців тому +4

    Brawo Ty , moc pracy , wielki wysiłek .Super domek !

  • @piotrs3213
    @piotrs3213 Рік тому +7

    O teraz grubo pojechałeś! Super

  • @pinacoladapl2
    @pinacoladapl2 Рік тому +7

    Życze ci powodzenia ☘☘☘

  • @piotrs3213
    @piotrs3213 Рік тому +5

    Obejrzałem dopiero teraz. Kawał niezłej roboty. Już wiem że wrócę do tego filmu

  • @82PrzemekW
    @82PrzemekW 11 місяців тому +3

    Dużo włożonej pracy. Szacunek❤

  • @izaak.salomon5048
    @izaak.salomon5048 Рік тому +7

    Super!

  • @MrPudzianFan
    @MrPudzianFan Рік тому +7

    Dobra praca, ciekawy film! Dzięki za wrzutę, pozdrawiam :)

  • @adamkawulka3200
    @adamkawulka3200 Рік тому +3

    Bardzo mnie ten filmik zainspirował , coś innego niż do tej pory myślałem . Tak sobie myślę że do tej zaprawy dobrze by było dosypać boraksu by zabezpieczyć przed grzybami itp.

    • @MrPudzianFan
      @MrPudzianFan Рік тому +1

      Wapno zabezpiecza przed grzybem

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  Рік тому +2

      @@MrPudzianFan Z tego założenia wychodziłem, a poszło go o zapraw niemało.

  • @mariankerut8754
    @mariankerut8754 9 місяців тому +2

    Super,dzięki za bardzo interesujące info.....

  • @alfredaklamek
    @alfredaklamek 3 місяці тому +1

    Życzę Ci powodzenia,dasz radę.

  • @ewusiamil1824
    @ewusiamil1824 Рік тому +2

    Podziwiam. 👍🤗

  • @rafalzakrzewski4137
    @rafalzakrzewski4137 Місяць тому

    super!!! - sam też myślę o domku albo całym domu w technologii cordwood na działce. Uwaga - z poradnika mistrzów z USA i filmików zrozumiałem że te suche trociny co się wsypuje pomiędzy warstwy gliny jako izolację to miesza się z suchym wapnem niegaszonym aby nie gniło i aby zapobiec wchodzeniu owadów i gryzoni -bo tak to idealne miejsce na gniazdo myszy np.chyba że nie wyłapałem takiej informacji a była podana. A wersja z pełnym cementem bez przerwy z trocinami to raczej tylko na domek letniskowy bo cement nawet wymieszany z trocinami nie da raczej odpowiedniej izolacji. Na zimy jakie bywaja/bywały u nas do -30 C aby chata była dogrzana to trzeba by polana zrobić na około 50- 60 cm długości -wtedy jest miejsce na odpowiednio grubą warstwę gliny i szeroką przerwę na trociny. No ale na eksperymentalny domek działkowy to jak kto chce. Czekam na info jak rózne ściany przetrwały zimę 2024-2025. A ma być podobno w tym roku trochę śniegu.pozdr

  • @jamore19
    @jamore19 Рік тому +1

    Dziękuję. Kilka lat temu zmierzałem w podobną stronę. Dużo czytałem o podobnych technologiach. Nabyłem książki 2 szt wydane przez cohabitat o wszelkich technologiach ekologicznych. Po analizie wychodziło mi, że technologia budowy pt corund/polana opiera się na glinie lekkiej jako zaprawie. Inny dział w/w książek podawał, że wapno, wapienna zaprawa z elementami organicznymi lepiej aby się nie stykała, bo może co nieco naruszyć-wyżreć. To pod kątęm gdyby ten biały cement był oparty na wapnie. Szary cement choć nie miałby może tego ryzyka, to w kontakcie bezpośrednim z drewnem może być przy pojawiających się zawilgoceniach problemem dla drewna. Glina- glina lekka w kontakcie z drewnem a tym bardziej osłonięta od deszczu- wilgoci jest jakby to napisać idealna, bo i glina sama w sobie ma tyle pozytywnych właściwości co chyba żaden inny materiał/surowiec. Glina ma po wyschnięciu ok. 3% niższą wilgotność własną od wyschniętego drewna i tutaj jest cały skarbiec gliny w takim połączeniu. Z tego właśnie powodu dlina dla drewna jest jak matka dla dziecka, zawsze dba o jego dobrą kondycję- tu- poprzez zasysanie wilgoci z drewna do gliny, utrzymując max niską wilgotność drewna a to jest sakramentalna zaleta dla długowieczności drewna. Być może z białym cementem jest lepiej niż opisałem, bo np. nie ma tego wapna tylko inny biały surowiec, skoro Amerykanie często go polecają w tej technologi. Pozdrawiam.

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  11 місяців тому +1

      Dzięki za ciekawe informacje! Widziałem kiedyś filmik w którym na drzewka owocowe w połamanych przez wiatr/śnieg miejscach (czy też w miejscach w zaatakowanych przez szkodniki etc) nakładano grube warstwy gliny w celu zabezpieczenia tych miejsc i ułatwienia ich regeneracji.

    • @jamore19
      @jamore19 11 місяців тому

      @@zdrowezycie Jak widać, kolejne nie do przecenienia zalety gliny. Co do corwood/polan, spróbowałbym choćby w ramach eksperymentu nadpalić końce polan, które będą na zewnątrz muru. Nadpalone polana zmieniają się w minerał i są odporne na warunki atmosferyczne a w połączeniu np . z cementem białym ( zakładając że biały bo zawiera wapno) nie kolidują właściwościami. W takim przypadku, tym bardziej gdy nie jest przewidziany dach z dużym nawisem chroniącym mur przed deszczem, ten biały cement ( z wapnem) zrobiłby robotę i wystarczyłoby go dać warstwą od zewnątrz muru a reszta szerokości muru pokrywając polana gliną lekką.

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  11 місяців тому +1

      @@jamore19 Ciekawa rada na przyszłość, dzięki.

  • @tomaszkotynski9529
    @tomaszkotynski9529 4 місяці тому

    Super, dzikuję

  • @86kotek
    @86kotek Рік тому +1

    ciezko to sie oglada, z jednej strony sluchasz lektora, potem trzeba co chwile pauzowac zeby czytac , zmiana tematu co chwile, nie watpie ze moze i material dobry ale nie idzie sie skupic i w spokoju obejzec

  • @RadoslawKulesza-b3q
    @RadoslawKulesza-b3q Рік тому +3

    👍💪

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 11 місяців тому +1

    Fundament zrobiłeś jak pod ciężki murowany piętrowy dom. Za dużo tego betonu. Podmurówki nie zaizolowałeś. Powinna być izolacja na ławie betonowej pod bloczki oraz izolacja od gruntu pionowa od zewnątrz i od wewnątrz ścianki z bloczka. Może być bitumiczna taka w pędzlu ze 2 razy typu np. Izohan jakiś tam.
    Drewno nie zabezpieczone preparatem przeciw grzybom i owadom.
    Pionowe słupki powinny być przyłapane do fundamentu kątowniczkiem bo silny wiatr może poruszać domkiem, poza tym ściana wysycha i też chce się minimalnie poruszyć.
    Ale ogólnie ciekawy materiał.

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  11 місяців тому

      Hej, z drewnem to fakt - w celu zabezpieczenia zakupiłem olej lniany techniczny ale zrobiłem to zbyt późno, gdy temp dobowe były już często poniżej 10 stopni, a to jest minimalna temp aplikacji i ciężko było wstrzelić się w jakiś dzień olejowaniem. Możliwe, że z uwagi na to czeka mnie ciutkę głębsze szlifowanie drewna na wiosnę i potem jego olejowanie, przyznam że się na to szykuję.Drewno i tak trzeba by było oszlifować przed olejowaniem, więc pracy będzie tylko miejmy nadzieję troszkę więcej. W sensie mam nadzieję, że przez zimę drewno co najwyżej dostanie tylko lekkiej sinizny... no i cóż, to kolejna nauka dla mnie niestety. Z kolei co do izolacji to świadomie z niej zrezygnowałem. Bardziej myślę o trzymaniu wilgoci z dala od domku (poprzez obudowanie domku daszkami + wykorzystaniu naturalnej pochyłości terenu na działce) i może też lekkim drenażu.

  • @dmstart3416
    @dmstart3416 Рік тому +2

    Ciekawe

  • @bonimieloni670
    @bonimieloni670 Рік тому

    Mam pytanie, czy te materiały których używasz jakikolwiek urząd może zabronić przy domku na zgłoszenie ? A co jeślli jest normalnie rejestrowany ? Pytam bo sam mam w planach budowę domu.

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  Рік тому +2

      We wniosku miałem wpisane wykonanie budowy metodami gospodarczymi. Nie mam pewności jakby było przy budowaniu z pozwoleniem na budowę, ale myślę że i tam są możliwości budowania z takich materiałów.

  • @pinacoladapl2
    @pinacoladapl2 Рік тому +2

    🙋‍♀️👯‍♀️👍

  • @witeksza915
    @witeksza915 6 місяців тому

    Ja myślę o czymś takim..... Słomę wpyczasz do sześcianu albo prostokątna i zalewasz zadkim cementem na wibracji. Masz duże bloczki lekkie jak gazobeton

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  6 місяців тому +1

      Mogłoby coś użytecznego z tego wyjść faktycznie.

  • @esencjanatury5125
    @esencjanatury5125 4 місяці тому

    błąd konstrukcyjny wypatrzyłem. powinien być element, który tworzy z prostokątu ( ściany nośne ) 2 trójkąty. trójkąt jest figurą geometrycznie niezmienną i zapobiega bujanu się budynku przy silnym wietrze.

  • @zbieramsuby5636
    @zbieramsuby5636 2 місяці тому

    Jak zgłosiłeś na rolnej ziemi ?

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  2 місяці тому

      Odrolniłem robiąc warunki zabudowy. Domek jest na zgłoszenie, ale rzadko kiedy chcą wydawać pozwolenia nawet na domki na zgłoszenie jeśli działka nie posiada warunków zabudowy. Gdy ja starałem się o warunki zabudowy dla tej działki - cała ta procedura była darmowa, choć wiem że to akurat wtedy bo wcześniej była płatna i kosztowała ponoć ok 100zł.

    • @jesteszmiana5915
      @jesteszmiana5915 Місяць тому

      ​@@zdrowezycie można się z Tobą skontaktować?

  • @zbigniewgebura8595
    @zbigniewgebura8595 7 місяців тому +1

    Jakie wymiary zewnętrzne ma budynek? Czy były problemy z formalnościami? Marzy mi się na emeryturze zakup działki rolnej i budowa takiego domku, tylko okrągłego. Pozdrawiam.

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  7 місяців тому

      6,5m x 3,4m. We wniosku wpisane wykonanie metodami gospodarczymi, nie było większych formalności - jako, że to uproszczona procedura domku na zgłoszenie + rok wcześniej złożyłem wniosek o warunki zabudowy tej działki, więc samo uproszczone pozwolenie na budowę nie przeciągało się jakoś specjalnie. Pozdrawiam.

    • @zbigniewgebura8595
      @zbigniewgebura8595 7 місяців тому

      @@zdrowezycie Dziękuję. Fajnie że tak szybko odpisałeś. Kiedy nowy filmik, co robisz w domku obecnie?

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  7 місяців тому

      @@zbigniewgebura8595 Od 3 dni chcąc wykorzystać falę ciepła - robię w budynku tynki wewnętrzne (gliniano-piaskowe) i o tym też będzie kolejny filmik z serii o chatce. Pewnie pojawi się on bliżej końca kwietnia, bo raczej nie dam rady skończyć tynkowanie wewnątrz w czasie tej obecnej fali ciepła. Trzeba będzie dać podeschnąć temu co zrobiłem przez ostatnie dni oraz dziś, następnie poczekać na kolejne mocniejsze ocieplenie i wtedy dokończyć tynkowanie. Jak dokończę to siadam do montażu i wrzucam filmik :) Może przed nim pojawi się jeszcze jakiś inny filmik, bardziej kulinarno-żywieniowy. Zdr

    • @zbigniewgebura8595
      @zbigniewgebura8595 7 місяців тому

      @@zdrowezycie Myślę że częste, regularne filmy i szybko przybędzie Ci subskrybentów, czego szczerze Ci życzę.

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  7 місяців тому +1

      @@zbigniewgebura8595 Dziękuję za dobre słowa :) Planuję tworzyć więcej w przyszłości.

  • @pinacoladapl2
    @pinacoladapl2 Рік тому

    To takie małe maluśkie Bungalow😶😜😜😜

  • @LukeES123
    @LukeES123 11 місяців тому

    Skąd ta glina?
    Po prostu ziemia tego typu 😅

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  11 місяців тому +1

      Glinę brałem skąd mogłem. Szukanie w swojej okolicy okazji na olx, trochę dostałem od znajomego, troszkę wykopałem u siebie na glinianym polu. Generalnie problemy były z jej większymi ilościami, stąd tylko kilka segmentów jest nią wymurowanych.

    • @LukeES123
      @LukeES123 11 місяців тому

      @@zdrowezycie rozpoznajesz wyłącznie organoleptycznie.
      Przez brudzenie, formowanie walców kulek i twardość 😏

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 11 місяців тому +2

    Tylu tych warstw dachowych z folii i agrowłóknin za bardzo nie rozumiem. Po co tyle i w takiej kolejności. Poza tym brak mocowania do podłoża lub obciążenia może spowodować uniesienie wszystkiego przez lada większy wiatr.

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  11 місяців тому +1

      Hej, te wszystkie warstwy są przyciśnięte przykręconymi na wkręty listewkami, więc raczej nie odfruną ;) Na dach jest już też wniesione ok 25 wiader ziemi, więc to też dość solidnie przygniata dach. Taki koncept dachu wykluł się z wielu przyczyn, głównie z potrzeby tego aby był on płaski, lekki + prosty w budowie i ewentualnym rozbiorze, renowacji, poprawkach. Tak sobie myślę, że być może wymienię deski dachowe na grubsze, np na 4-5 cm, aby dach był solidniejszy, cieplejszy etc + wtedy już te deski solidnie wysuszę przed budową (aby nie traciły objętości bo wbudowaniu w budynek) i również bardzo dobrze zabezpieczę olejem lnianym lub pokostem.

  • @Leeoonniv
    @Leeoonniv Рік тому

    Chata z gliny i plastikowe okna🙉

    • @zdrowezycie
      @zdrowezycie  Рік тому +1

      Wszystko z odzysku. Łącznie za okna i drzwi zapłaciłem 850zł, ale polowałem na okazje przez ok rok.

  • @urszulasokolska1611
    @urszulasokolska1611 Рік тому

    sspiertdalaj na koka

  • @sontrabalski4031
    @sontrabalski4031 Рік тому +2

    👍💪