Wielkie dziekuje za podpowiedz,,juz zamawiam odpowietrzniki,,,na pietrze zawsze w łazience i sypialni mam zapowietrzone kaloryfery i biegamm,,hihi,,dobre rozwiazanie,,
ODPOWIETRZNIK AUTOMATYCZNY HIGROSKOPIJNY CALEFFI 1/2,to jest odpowietrznik w 100% przetestowany na zachodzie i u mnie też już robi od 10 lat,ale jak kto lubi to wsadza jaki chce.Pozdrawiam LWG
Ciekawe czy może działać w systemie otwartym gdy naczynie wyrównawcze jest powyżej a wskutek chwilowego wzrostu temperatury mini instalacja ulega zapowietrzeniu.
Witaj! Zawór i nakrętkę z wyczuciem, nie za mocno, do pierwszego oporu. Co do pieca, powiem Ci tak : W samym piecu strasznie się kotłują drobiny zanieczyszczeń a jak się zagotuje zwłaszcza... Powiem Ci na swoim przykładzie - Na samym kotle mam zawór bezpieczeństwa (z tym czerwonym , też ręcznym kapturkiem ) Którym ręcznie można odpowietrzyć sam kocioł, ale powiem Ci, że w praktyce zaobserwowałem iż nie jest to konieczne ;) Dosłownie małe syknięcie, po prostu w kotle to powietrze się nie utrzymuje, ciśnienie + obieg wrzucają je w instalację i dopiero w grzejnikach się przeważnie zatrzymuje. U siebie pierwszy taki odpowietrznik, mam trochę dalej od kotła, przy bojlerze i robi swoją robotę w razie czego, no i w już samej instalacji trochę mniej już krąży tych zanieczyszczeń - Filtr siatkowy na pompie, je zatrzymuje. Poza tym, trzeba sprawdzić dopuszczalną temperaturę zaworu, ponieważ kocioł osiąga większe temperatury. Pozdrawiam!
Witam. Mam pytanie, na filmiku mówi Pan, że ta czarna nakrętka ma być zakręcona a w komentarzach pisze Pan, że ma być lekko odkręcona. To w końcu zakręcona czy odkręcona?
Witaj! W odpowietrznikach, które ja zamontowałem, nawet po dokręceniu powietrze ma ujście, ponieważ są takie rowki na gwincie. Nie wiem czy masz takie same, dobrze by było sprawdzić, a na wszelki wypadek możesz trochę odkręcić, wtedy to powietrze szybciej uchodzi z układu. Pozdrawiam!
itam mam założony nowy kocioł kondensacyjny modernizacja.po zalaniu instalacji kocioł nim zaczął grzać programował się i automatycznie odpowietrzył centralne.dla pewności sam każdy grzejnik sprawdziłem.teraz pytanie grzejniki grzeją całe ale w każdym jest szum .ale jak np odkręce termostat na grzejniku na max na każdym grzejniku to wprawdzie przestaje szumieć jest cisza oco chodzi?co tu zrobić wiadomo gaz drogi a poco grzać pokoje gdzie nas nie ma cały dzień na max
Witaj! Może to być od dużego ciśnienia (obieg zamknięty, zasilanie z ciepłowni), mogą też tak szumieć zawory termostatyczne, ale spróbuj zmniejszyć obroty pompy obiegowej, pod warunkiem, że oczywiście na mniejszym biegu da radę zaspokoić obieg.
@@arturcybart hmm pierwsza zima zbliża się z gazowym grzaniem wcześniej miałem kopciucha.obieg zamknięty instalacja miedziana grzejniki panelowe i trochę podłogówki ciśnienie nabite jak w instrukcji kotła.może być że może i pompka za szybko daję nawet nie wiem jak to sprawdzić nowy kocioł nawet jeszcze nie wnikałem był serwisant odpalił i coś tam porobił i tak zostało.a może być że krzywy na grzejnikach żle ustawione?
@@pawelmark2540 Grzejniki panelowe, jedno-płytowe? Na pompie jest przełącznik biegów, zobacz na jakim biegu, może można dać mniejszy bieg, zobacz czy jest różnica.
@@pawelmark2540 Może być, jak by było skryzowane to też może gwizdać, szumieć. Odkręć zaślepkę i zobacz czy są odkręcone na maksa (klucz imbus przeważnie)
@@arturcybart coś tam poregulowałem jest może lepiej ale mam 2 grzejniki gdzie brak owej regulacjii.a mam pytanie jak dam np.wszędzie na max mam 8 grzejników rozumie że wtedy jest większy przepływ wody jak to ma się do zurzycia gazu w kotle?do kondensatu.i czy np mam na max te kryzy jest max przepływ i jak np dam pokrętło temperatury na 2 czy wtedy blokuje przepływ wody?znaczy tak jak bym kryze zmniejszył na mniej ?
Witam,czy na odpowietrznik trzeba nakładać konpie i pastę uszczelniająca,czy jeżeli jest uszczelka na odpowietrzniku to nie muszę nic robić, chodzi mi oczywiście o odpowietrznik bezpośrednio do kaloryfera bez kolanka. Bo kupiłem właśnie taki odpowietrznik który wygląda tak jak typowy odpowietrznik ręczny lecz jest z funkcją automatycznego odpowietrzania.
Dzień dobry. Zalało mi parę dni temu mieszkanie, woda wydostawała się właśnie z odpowietrznika automatycznego. Mam pytanie: czy żeby znowu przy skoku ciśnienia w CO nie zalało mi mieszkania, to ta czarna, plastikowa nakrętka na górze powinna być dokręcona? Teraz jest dokręcona i woda nie leci, ale w ten sposób nie działa chyba odpowietrzanie, bo powinna być ona lekko niedokręcona, żeby odpowietrzało? Czy się mylę? Najważniejsze - czy przy dokręconej tej czarnej nakrętce mogę być spokojny, że znowu mi chałupy nie zaleje ten odpowietrznik? Będę Panu wdzięczny za odpowiedź, z góry dziękuję.
Witam! Ta czarna nakrętka może być chociaż lekko poluzowana, powietrze powinno i tak wydostawać się. To nie zdarza się zbyt często, ale jednak czasami w momencie jak wydostaje się powietrze i zanim płyn zdąży ponownie zamknąć iglicę, to jest to małe psiknięcie płynu gdy podniesie się poziom i niestety czasami wraz z jakimś zanieczyszczeniem z układu, to właśnie jakiś brud może zablokować iglicę i ta nie może zamknąć dyszy, mimo ciśnienia płynu, wtedy następuje wyciek. Można okresowo odkręcić cały zawór (to zabezpieczenie start/stop zostaje) i przeczyścić zawór odpowietrzający od środka. Pozdrawiam!
@@arturcybart Rozumiem. Póki co, tę czarną nakrętkę dokręciłem, żeby mi znowu nie zalało w okresie urlopowym, i żebym mógł spać spokojnie. Czy dobrze zrobiłem (jestem laikiem w tych sprawach)? Serdecznie dziękuję Panu za szybką odpowiedź i pozdrawiam
Mi fachowiec założył centralne i wszystko oki tylko grzejnik drabinkowy w łazience który jest wyżej od innych raz byl gorący raz chłodny.Dzis założyłem taki właśnie odpowietrznik i przez chwilę było oki ale później znowu grzejnik chłodny.Nie mam pomysłu już.
witam. powiedz mi jak mam odpowietrzyc grzejnik żeliwny ? przy ktorym nie ma zadnego zaworu nic. to sa stare grzejniki z 35 lat temu zakladane. chcialem juz nawiercic otwor zrobic gwint i otkrecac go i zakrecac ale nie wiem czy to jest dobry pomysl. moze cos poradziesz mi . pozdrawiam.
+Raf Lee Witaj, żadnego zaworu? Ups...jeżeli nie masz na górnej, doprowadzającej rurze żadnego zaworu, to może chociaż na łączeniu z grzejnikiem jest jakiś śrubunek, nakrętka którą można popuścić? Pozdrawiam.
Bo w łazience w, drabince musiałbym to zainstalować w grzejniku bez kolanka ale widzę że gwint tego zaworu automatycznego jest dużo dłuższy jak, gwint zaworu mechanicznego
No witaj! Z ciekawości zapytam, a skąd wiesz, że masz powietrze w rurach? Jeśli tak, to coś nie tak poszło raczej przy montażu. Oczywiście, że w tym przypadku również, ponieważ woda powinna wypychać powietrze z rur do grzejnika, a tam zostanie odprowadzone przez odpowietrznik. Jeżeli jakaś większa poduszka powietrzna utrzymuje się w rurze, to naprawdę już musi być duże załamanie. Trzeba to poprawić ;)
A jeżeli automatyczne jest odpowietrzenie, woda jest, sprawdzałem, a mimo to dół grzejnika zimny? mam wrażenie, że odpowietrznik nie działa, czy to można sprawdzić?
To niekoniecznie jest zapowietrzenie. Jeżeli grzejnik jest zapowietrzony, to będzie grzał tylko dół, natomiast u Ciebie może być zbyt wolny przepływ cieczy. Masz założony jakiś zawór termostatyczny? Termometrem elektronicznym np. można sprawdzić na rurkę temperaturę wody zasilającej i odejście, to już coś powinno podpowiedzieć.
A jak ten odpowietrznik automatyczny nie odpowietrza grzejnika to co wtedy ???? Czy problemem tego może być za niskie ciśnienie układu i trzeba dopuścić wody do układu żeby ciśnienie było odpowiednie ????? Bo odpowietrznik wykręciłem i przeczyściłem chodzi SUPER ale nadal zimny z 20 cm od góry grzejnika jest to grzejnik łazienkowy
Na pewno trzeba sprawdzić czy nie jest za mało płynu. Czasami zdarza się że wytwarza się takie podciśnienie i wciąga powietrze. Można spróbować zmienić bieg na pompie obiegowej i zobaczyć czy będzie różnica, jeżeli nie pomoże to można jeszcze przykręcić trochę zawór odprowadzający z grzejnika. Kluczem imbus trzeba sporo dokręcić i zobaczyć czy coś się zmieni jak spowolni się odpływ cieczy.
Jesteś pewien, że się zapowietrzył? Widziałem już taki przypadek w otwartym układzie, po jakimś czasie samo się odpowietrzyło i było oki. W układach otwartych zdarza się, że zasysa powietrze przez odpowietrznik, ale powinno samo wrócić do normy.
Artur Cybart pół kaloryfera grzeje wiec tak zapowietrzył się. Odpowietrznik był od początku bezpośrednio połączony z kaloryferem wiec nie popełniłem żadnego błędu w montażu bo tego nie robiłem.
Artur Cybart nie dolna połowa tylko na górze grzeje do połowy, do 3 żeberka. Wkładałem jakieś cienkie rzeczy do odpowietrznika bo chciałem go „przetkać” ale brak reakcji
@@janecki8353 A mam Cię ;) To było podchwytliwe pytanie, dlatego, że już kogoś na tym złapałem. Czyli dobrze rozumiem, że grzeje Ci górna część grzejnika? W takim razie to nie wina odpowietrznika i grzejnik nie jest zapowietrzony. Masz inny raczej problem. Zapowietrzony grzejnik, grzeje w dolnej części, a górna będzie zimna :) Może podasz więcej szczegółów, a w tej chwili to mogę strzelać, że masz skryzowany grzejnik, za mały bieg na pompie, za mało wydajny kocioł, może błąd w instalacji i pewnie jeszcze kilka możliwości. Jak rozwiniesz bardziej temat, to może dojdziemy do tego :)
+Andersh Killen A pewnie, że lepiej. Jak masz taki sprytny, to sobie możesz zamontować. Tylko.... czy jest na tyle mniejszy, żeby nim obracać, tudzież go sobie wkręcić na już zamontowanym grzejniku??? I to pytanie jest właśnie do Ciebie!
No właśnie ;) Nie wiem czy to przejdzie, bo tego miejsca jest mało, no chyba, że faktycznie druga osoba odchyli i przytrzyma grzejnik. A może ktoś to już sprawdził, czy da się przykręcić taki gotowy, kątowy bez ruszania grzejnika, i napisze tutaj o tym ;)
właśnie założyłem automatycznego valvexa w łazience, kaloryfer był zapowietrzony w 1/3 po odkręceniu wylotu powietrza cała woda uciekła a odpowietrzacz wciągał powietrze. Dlaczego? Co z tym zrobić?
Witaj! Czyli masz układ otwarty... Czy instalacja ma kilka poziomów? Widziałem coś takiego, ale wtedy pomógł chyba większy zbiornik wyrównawczy, co zwiększyło ciśnienie. Masz termostaty na grzejnikach? Takie rzeczy się zdarzają, możliwe że to od konstrukcji instalacji.
Zakładanie automatów na grzejnikach ma sens tylko jeśli jest to ostatni grzejnik w układzie lub pionie. Taki Odpowietrznik praktycznie nie pracuje prawidłowo kiedy pracuje instalacja CO ( chodzi pompa obiegowa)
Ooo tak?... To ciekawe co piszesz bardzo... Czyli jak u mnie czasami było z połowę grzejnika zapowietrzonego, a po zamontowaniu zapomniałem o odpowietrzaniu, to musiał być duży zbieg okoliczności... Głupoty piszesz, są różne instalacje i nie można wszystkiego wrzucić do jednego worka. nawtykałbym Ci jeszcze, ale nie mam dzisiaj czasu...
Arturze, czy montaż takiego czegoś ma sens na starych, żeliwnych kaloryferach? Mieszkam w wielkim bloku na ostatnim, 15 piętrze i odpowietrzać ręcznie mogę wszystkie grzejniki przynajmniej raz dziennie. Pani ze spółdzielni powiedziała mi, że zmiana odpowietrzników ręcznych na automatyczne pogorszy mi "komfort mieszkania". Tylko niby jak? Mogą być jakieś negatywne skutki oprócz wyplucia przez odpowietrznik paru kropelek wody?
Witaj! Powiem Ci tak - Gdybym miał to odpowietrzyć raz na rok, to chyba bym nie montował. Ale, jeśli miałbym to robić kilka razy w sezonie, to by mnie to złościło ;) I pewnie bym zamontował ;) Wiesz co, jeżeli mieszkasz w bloku, to masz ogrzewanie z ciepłowni i tutaj zastanawiam, się skąd tyle powietrza hmm.... Bo w małych instalacjach c.o na paliwo stałe, to się częściej zdarza. No wiesz co.... Ja też nie do końca rozumiem, co ta pani miała na myśli ;) Zdarza się że małych instalacjach, wielopoziomowych, czasami wytwarza się jakby podciśnienie i ubywa wody w grzejniku ale później znów napełnia i nic nie trzeba robić, ale to w układach otwartych ;) Więc nie wiem o co pani tej chodziło z tym "komfortem" ;) Wiesz co, ja gdybym miał wątpliwości, to zrobiłbym eksperyment, chociaż na jednym grzejniku ;)
@@andrzejkosinski1304 Ooo, ależ Ty ciekawski jesteś... Ale już tak mi wytykasz pomyłkę taką, to przed wykrzyknikiem nie robimy spacji... i zdanie zaczynamy z dużej litery. Więc jeśli następnym razem będziesz miał w planie pouczać kogoś, to zacznij od siebie i poćwicz pisownię‼️ I nie pajacuj.
możesz nie wierzyć nie mam nigdzie nie jestem hydraulikiem i woda nie raz mi się gotowała bo mam piec śmieciucha a odpowietrzyłem tylko wtedy jak napuszczałem wodę (ja pisze głupoty hahahaha )
Nawet w porządnej instalacji zdarzają się miejscowe zagotowania (czego nie widać nawet) I to tylko kwestia czasu aż się uzbiera powietrze gdzieś w instalacji. Owszem, napisałeś głupotę i teraz nie wiesz jak z tego wybrnąć...
Wielkie dziekuje za podpowiedz,,juz zamawiam odpowietrzniki,,,na pietrze zawsze w łazience i sypialni mam zapowietrzone kaloryfery i biegamm,,hihi,,dobre rozwiazanie,,
Proszę bardzo ;) Odpowietrzniki będą pilnowały, by nie trzeba było biegać ;) pozdrawiam ;)
Zajebiste !! Wielkie dzięki .
Dzięki ;)
U mnie odpowietrzniki wstawione, dziękuję za pomocny filmik. Pozdrawiam.
Dziękuję za komentarz :) Pozdrawiam!
@@arturcybart pozdrawiam!
ODPOWIETRZNIK AUTOMATYCZNY HIGROSKOPIJNY CALEFFI 1/2,to jest odpowietrznik w 100% przetestowany na zachodzie i u mnie też już robi od 10 lat,ale jak kto lubi to wsadza jaki chce.Pozdrawiam LWG
Dziękuję za pomoc.pozdrawiam
Dzięki za komentarz ;) Pozdrawiam!
Mam takie na rozdzielaczach, na kaloryferach fajna sprawa tylko trochę wygląda topornie
Love IT ! dzieki !
:)
Dzięki za pomoc xd
Pozdrawiam ;)
Ciekawe czy może działać w systemie otwartym gdy naczynie wyrównawcze jest powyżej a wskutek chwilowego wzrostu temperatury mini instalacja ulega zapowietrzeniu.
Tak oczywiście, przykład z filmiku jest na otwartej instalacji 😉
Witam jak mocno dokręcam sam zawór i górną nakrętkę na zaworze i czy można zawór zamontować na wyjściu z pieca pozdrawiam
Witaj! Zawór i nakrętkę z wyczuciem, nie za mocno, do pierwszego oporu. Co do pieca, powiem Ci tak : W samym piecu strasznie się kotłują drobiny zanieczyszczeń a jak się zagotuje zwłaszcza... Powiem Ci na swoim przykładzie - Na samym kotle mam zawór bezpieczeństwa (z tym czerwonym , też ręcznym kapturkiem ) Którym ręcznie można odpowietrzyć sam kocioł, ale powiem Ci, że w praktyce zaobserwowałem iż nie jest to konieczne ;) Dosłownie małe syknięcie, po prostu w kotle to powietrze się nie utrzymuje, ciśnienie + obieg wrzucają je w instalację i dopiero w grzejnikach się przeważnie zatrzymuje. U siebie pierwszy taki odpowietrznik, mam trochę dalej od kotła, przy bojlerze i robi swoją robotę w razie czego, no i w już samej instalacji trochę mniej już krąży tych zanieczyszczeń - Filtr siatkowy na pompie, je zatrzymuje. Poza tym, trzeba sprawdzić dopuszczalną temperaturę zaworu, ponieważ kocioł osiąga większe temperatury. Pozdrawiam!
A on powinien być zakręcony czy odkręcony do połowy?
Witam. Mam pytanie, na filmiku mówi Pan, że ta czarna nakrętka ma być zakręcona a w komentarzach pisze Pan, że ma być lekko odkręcona. To w końcu zakręcona czy odkręcona?
Witaj!
W odpowietrznikach, które ja zamontowałem, nawet po dokręceniu powietrze ma ujście, ponieważ są takie rowki na gwincie. Nie wiem czy masz takie same, dobrze by było sprawdzić, a na wszelki wypadek możesz trochę odkręcić, wtedy to powietrze szybciej uchodzi z układu. Pozdrawiam!
Nakrętka wizualnie lepiej wygląda ale np jak ktoś ma grzejnik koło wanny to można podłączyć wężyk i wtedy ryzyko zalania maleje do 0.
Czy ten odpowietrzania musi być zakręcony, chodzi mino ta górna czarna nakrętkę, czy musi być odkręcony żeby odpowietrzał ?
Może być lekko odkręcona, tam jest specjalny rowek/ujście.
itam mam założony nowy kocioł kondensacyjny modernizacja.po zalaniu instalacji kocioł nim zaczął grzać programował się i automatycznie odpowietrzył centralne.dla pewności sam każdy grzejnik sprawdziłem.teraz pytanie grzejniki grzeją całe ale w każdym jest szum .ale jak np odkręce termostat na grzejniku na max na każdym grzejniku to wprawdzie przestaje szumieć jest cisza oco chodzi?co tu zrobić wiadomo gaz drogi a poco grzać pokoje gdzie nas nie ma cały dzień na max
Witaj!
Może to być od dużego ciśnienia (obieg zamknięty, zasilanie z ciepłowni), mogą też tak szumieć zawory termostatyczne, ale spróbuj zmniejszyć obroty pompy obiegowej, pod warunkiem, że oczywiście na mniejszym biegu da radę zaspokoić obieg.
@@arturcybart hmm pierwsza zima zbliża się z gazowym grzaniem wcześniej miałem kopciucha.obieg zamknięty instalacja miedziana grzejniki panelowe i trochę podłogówki ciśnienie nabite jak w instrukcji kotła.może być że może i pompka za szybko daję nawet nie wiem jak to sprawdzić nowy kocioł nawet jeszcze nie wnikałem był serwisant odpalił i coś tam porobił i tak zostało.a może być że krzywy na grzejnikach żle ustawione?
@@pawelmark2540 Grzejniki panelowe, jedno-płytowe? Na pompie jest przełącznik biegów, zobacz na jakim biegu, może można dać mniejszy bieg, zobacz czy jest różnica.
@@pawelmark2540 Może być, jak by było skryzowane to też może gwizdać, szumieć. Odkręć zaślepkę i zobacz czy są odkręcone na maksa (klucz imbus przeważnie)
@@arturcybart coś tam poregulowałem jest może lepiej ale mam 2 grzejniki gdzie brak owej regulacjii.a mam pytanie jak dam np.wszędzie na max mam 8 grzejników rozumie że wtedy jest większy przepływ wody jak to ma się do zurzycia gazu w kotle?do kondensatu.i czy np mam na max te kryzy jest max przepływ i jak np dam pokrętło temperatury na 2 czy wtedy blokuje przepływ wody?znaczy tak jak bym kryze zmniejszył na mniej ?
Witam,czy na odpowietrznik trzeba nakładać konpie i pastę uszczelniająca,czy jeżeli jest uszczelka na odpowietrzniku to nie muszę nic robić, chodzi mi oczywiście o odpowietrznik bezpośrednio do kaloryfera bez kolanka.
Bo kupiłem właśnie taki odpowietrznik który wygląda tak jak typowy odpowietrznik ręczny lecz jest z funkcją automatycznego odpowietrzania.
Witaj!
Jeżeli masz podobny, to samo przyłącze odpowietrznika jest na pakułę lub taśmę, a już sam odpowietrznik wkręca się na uszczelkę do przyłącza.
Ten czarny koreczek w otpowietrzniku ma być zakręcony aby powietrze uszło?
Lepiej troch odkręcony 👋
Dzień dobry. Zalało mi parę dni temu mieszkanie, woda wydostawała się właśnie z odpowietrznika automatycznego. Mam pytanie: czy żeby znowu przy skoku ciśnienia w CO nie zalało mi mieszkania, to ta czarna, plastikowa nakrętka na górze powinna być dokręcona? Teraz jest dokręcona i woda nie leci, ale w ten sposób nie działa chyba odpowietrzanie, bo powinna być ona lekko niedokręcona, żeby odpowietrzało? Czy się mylę? Najważniejsze - czy przy dokręconej tej czarnej nakrętce mogę być spokojny, że znowu mi chałupy nie zaleje ten odpowietrznik?
Będę Panu wdzięczny za odpowiedź, z góry dziękuję.
Witam!
Ta czarna nakrętka może być chociaż lekko poluzowana, powietrze powinno i tak wydostawać się. To nie zdarza się zbyt często, ale jednak czasami w momencie jak wydostaje się powietrze i zanim płyn zdąży ponownie zamknąć iglicę, to jest to małe psiknięcie płynu gdy podniesie się poziom i niestety czasami wraz z jakimś zanieczyszczeniem z układu, to właśnie jakiś brud może zablokować iglicę i ta nie może zamknąć dyszy, mimo ciśnienia płynu, wtedy następuje wyciek. Można okresowo odkręcić cały zawór (to zabezpieczenie start/stop zostaje) i przeczyścić zawór odpowietrzający od środka. Pozdrawiam!
@@arturcybart
Rozumiem. Póki co, tę czarną nakrętkę dokręciłem, żeby mi znowu nie zalało w okresie urlopowym, i żebym mógł spać spokojnie. Czy dobrze zrobiłem (jestem laikiem w tych sprawach)?
Serdecznie dziękuję Panu za szybką odpowiedź i pozdrawiam
@@MultiKruczek Pozdrawiam!
@@MultiKruczek 👋
Mi fachowiec założył centralne i wszystko oki tylko grzejnik drabinkowy w łazience który jest wyżej od innych raz byl gorący raz chłodny.Dzis założyłem taki właśnie odpowietrznik i przez chwilę było oki ale później znowu grzejnik chłodny.Nie mam pomysłu już.
A ja miałem podobny do Twojego problem i dopiero jak dałem wyżej zbiornik wyrównawczy wyżej to się uspokoiło, było trochę za nisko.
Zgubił mi się ten czarne pokrętło.i cieknie mi woda.czy mogę gdzieś kupić tylko te czarne pokrętło?
Ale nie powinno 🤔 Trzeba rozebrać i wyczyścić iglicę bo ten kapturek ma inną rolę 👋
Jakiej średnicy jest wejście do grzejnika 1cal czy 1/2cala
1/2 cala 👍
Czy zawór pionowy w drabince działa tak, samo?
Tak, bez problemu.
witam.
powiedz mi jak mam odpowietrzyc grzejnik żeliwny ?
przy ktorym nie ma zadnego zaworu nic.
to sa stare grzejniki z 35 lat temu zakladane.
chcialem juz nawiercic otwor zrobic gwint i otkrecac go i zakrecac
ale nie wiem czy to jest dobry pomysl.
moze cos poradziesz mi .
pozdrawiam.
+Raf Lee Witaj, żadnego zaworu? Ups...jeżeli nie masz na górnej, doprowadzającej rurze żadnego zaworu, to może chociaż na łączeniu z grzejnikiem jest jakiś śrubunek, nakrętka którą można popuścić? Pozdrawiam.
wywierc otwor i bedziesz mial jak znalazl heh
Bo w łazience w, drabince musiałbym to zainstalować w grzejniku bez kolanka ale widzę że gwint tego zaworu automatycznego jest dużo dłuższy jak, gwint zaworu mechanicznego
Witaj, jeżeli gwint jest zbyt długi, to możesz dołożyć mufę i nypelek, który ma raczej krótszy gwint.
A co jak w grzejniku jest woda a powietrze znajduje sie w rurach dopływowych? Taki odpowietrznik ma racje bytu przy takim zapowietrzeniu?
No witaj! Z ciekawości zapytam, a skąd wiesz, że masz powietrze w rurach? Jeśli tak, to coś nie tak poszło raczej przy montażu. Oczywiście, że w tym przypadku również, ponieważ woda powinna wypychać powietrze z rur do grzejnika, a tam zostanie odprowadzone przez odpowietrznik. Jeżeli jakaś większa poduszka powietrzna utrzymuje się w rurze, to naprawdę już musi być duże załamanie. Trzeba to poprawić ;)
A jeżeli automatyczne jest odpowietrzenie, woda jest, sprawdzałem, a mimo to dół grzejnika zimny? mam wrażenie, że odpowietrznik nie działa, czy to można sprawdzić?
To niekoniecznie jest zapowietrzenie. Jeżeli grzejnik jest zapowietrzony, to będzie grzał tylko dół, natomiast u Ciebie może być zbyt wolny przepływ cieczy. Masz założony jakiś zawór termostatyczny? Termometrem elektronicznym np. można sprawdzić na rurkę temperaturę wody zasilającej i odejście, to już coś powinno podpowiedzieć.
Może pora wymienić wodę w systemie może być poprostu syf
A jak ten odpowietrznik automatyczny nie odpowietrza grzejnika to co wtedy ???? Czy problemem tego może być za niskie ciśnienie układu i trzeba dopuścić wody do układu żeby ciśnienie było odpowiednie ????? Bo odpowietrznik wykręciłem i przeczyściłem chodzi SUPER ale nadal zimny z 20 cm od góry grzejnika jest to grzejnik łazienkowy
Na pewno trzeba sprawdzić czy nie jest za mało płynu. Czasami zdarza się że wytwarza się takie podciśnienie i wciąga powietrze. Można spróbować zmienić bieg na pompie obiegowej i zobaczyć czy będzie różnica, jeżeli nie pomoże to można jeszcze przykręcić trochę zawór odprowadzający z grzejnika. Kluczem imbus trzeba sporo dokręcić i zobaczyć czy coś się zmieni jak spowolni się odpływ cieczy.
@@arturcybart dzięki za odpowiedź 👍
@@mateuszzakrzewski8685 👍
Mam odpowietrznik automatyczny, mimo to kaloryfer się zapowietrzył, co teraz mam zrobić? Jak to odpowietrzyć?
Jesteś pewien, że się zapowietrzył? Widziałem już taki przypadek w otwartym układzie, po jakimś czasie samo się odpowietrzyło i było oki. W układach otwartych zdarza się, że zasysa powietrze przez odpowietrznik, ale powinno samo wrócić do normy.
Artur Cybart pół kaloryfera grzeje wiec tak zapowietrzył się. Odpowietrznik był od początku bezpośrednio połączony z kaloryferem wiec nie popełniłem żadnego błędu w montażu bo tego nie robiłem.
Rozumiem, że dolna połowa grzejnika grzeje? A sprawdzałeś czy ten odpowietrznik działa? Bo może zwyczajnie jest zatkany i nie oddaje powietrza?..
Artur Cybart nie dolna połowa tylko na górze grzeje do połowy, do 3 żeberka. Wkładałem jakieś cienkie rzeczy do odpowietrznika bo chciałem go „przetkać” ale brak reakcji
@@janecki8353 A mam Cię ;) To było podchwytliwe pytanie, dlatego, że już kogoś na tym złapałem. Czyli dobrze rozumiem, że grzeje Ci górna część grzejnika? W takim razie to nie wina odpowietrznika i grzejnik nie jest zapowietrzony. Masz inny raczej problem. Zapowietrzony grzejnik, grzeje w dolnej części, a górna będzie zimna :) Może podasz więcej szczegółów, a w tej chwili to mogę strzelać, że masz skryzowany grzejnik, za mały bieg na pompie, za mało wydajny kocioł, może błąd w instalacji i pewnie jeszcze kilka możliwości. Jak rozwiniesz bardziej temat, to może dojdziemy do tego :)
A co jeśli mam tylko termostat, a zaworu na dole brak?
Masz na myśli chwilowe zablokowaniw wody? Wtedy zamrażanie miejscowe 🙂
Zamiast prostego + kolanko, nie lepiej kątowy odpowietrzacz?
Estetyczniejszy/mniejszy i 2x mniej roboty.
+Andersh Killen A pewnie, że lepiej. Jak masz taki sprytny, to sobie możesz zamontować. Tylko.... czy jest na tyle mniejszy, żeby nim obracać, tudzież go sobie wkręcić na już zamontowanym grzejniku??? I to pytanie jest właśnie do Ciebie!
Tu masz racje, i zastanawialem sie czy na tyle katowy jest maly by nim obracac? Ewentualnie odchylic lekko grzejnik na wieszaku, powinno dac rade.
No właśnie ;) Nie wiem czy to przejdzie, bo tego miejsca jest mało, no chyba, że faktycznie druga osoba odchyli i przytrzyma grzejnik. A może ktoś to już sprawdził, czy da się przykręcić taki gotowy, kątowy bez ruszania grzejnika, i napisze tutaj o tym ;)
@@arturcybart da się przykręcić kątowy, miejsca wystarcza na obrót bez ruszania grzejnika
@@MsAm999 :)
Czy ten "wentyl" u góry ma być odkręcony?
Tak leciutko wystarczy, ponieważ na gwincie powinny być specjalne rowki, odprowadzające powietrze.
Dzięki.
;)
jon rambo
właśnie założyłem automatycznego valvexa w łazience, kaloryfer był zapowietrzony w 1/3 po odkręceniu wylotu powietrza cała woda uciekła a odpowietrzacz wciągał powietrze. Dlaczego? Co z tym zrobić?
Witaj! Czyli masz układ otwarty... Czy instalacja ma kilka poziomów? Widziałem coś takiego, ale wtedy pomógł chyba większy zbiornik wyrównawczy, co zwiększyło ciśnienie. Masz termostaty na grzejnikach? Takie rzeczy się zdarzają, możliwe że to od konstrukcji instalacji.
Super tylko szkoda że takie wystające - brzydkie, ale samo w sobie rewelacja
Są też duże mniejsze, takie które nie potrzebują tego kolanka, ale nie testowałem czy równie dobrze działają.
Zakładanie automatów na grzejnikach ma sens tylko jeśli jest to ostatni grzejnik w układzie lub pionie. Taki Odpowietrznik praktycznie nie pracuje prawidłowo kiedy pracuje instalacja CO ( chodzi pompa obiegowa)
Ooo tak?... To ciekawe co piszesz bardzo... Czyli jak u mnie czasami było z połowę grzejnika zapowietrzonego, a po zamontowaniu zapomniałem o odpowietrzaniu, to musiał być duży zbieg okoliczności... Głupoty piszesz, są różne instalacje i nie można wszystkiego wrzucić do jednego worka. nawtykałbym Ci jeszcze, ale nie mam dzisiaj czasu...
Arturze, czy montaż takiego czegoś ma sens na starych, żeliwnych kaloryferach? Mieszkam w wielkim bloku na ostatnim, 15 piętrze i odpowietrzać ręcznie mogę wszystkie grzejniki przynajmniej raz dziennie. Pani ze spółdzielni powiedziała mi, że zmiana odpowietrzników ręcznych na automatyczne pogorszy mi "komfort mieszkania". Tylko niby jak? Mogą być jakieś negatywne skutki oprócz wyplucia przez odpowietrznik paru kropelek wody?
Witaj! Powiem Ci tak - Gdybym miał to odpowietrzyć raz na rok, to chyba bym nie montował. Ale, jeśli miałbym to robić kilka razy w sezonie, to by mnie to złościło ;) I pewnie bym zamontował ;) Wiesz co, jeżeli mieszkasz w bloku, to masz ogrzewanie z ciepłowni i tutaj zastanawiam, się skąd tyle powietrza hmm.... Bo w małych instalacjach c.o na paliwo stałe, to się częściej zdarza. No wiesz co.... Ja też nie do końca rozumiem, co ta pani miała na myśli ;) Zdarza się że małych instalacjach, wielopoziomowych, czasami wytwarza się jakby podciśnienie i ubywa wody w grzejniku ale później znów napełnia i nic nie trzeba robić, ale to w układach otwartych ;) Więc nie wiem o co pani tej chodziło z tym "komfortem" ;) Wiesz co, ja gdybym miał wątpliwości, to zrobiłbym eksperyment, chociaż na jednym grzejniku ;)
w kotle !!!
Cieszymy się wszyscy, że to rozróżniasz.
@@arturcybart ciekawe kto Cię uprawnił do wypowiadania się za "wszystkich". hmmm?
@@andrzejkosinski1304 Ooo, ależ Ty ciekawski jesteś...
Ale już tak mi wytykasz pomyłkę taką, to przed wykrzyknikiem nie robimy spacji... i zdanie zaczynamy z dużej litery. Więc jeśli następnym razem będziesz miał w planie pouczać kogoś, to zacznij od siebie i poćwicz pisownię‼️ I nie pajacuj.
@@arturcybart Poprawniej będzie z "wielkiej litery" ...jak już coś. Panie "piecu" co znasz "wszystkich".
@@andrzejkosinski1304 Zapamiętaj co Ci napisałem i zważ bajerę do mnie, bo ja mogę Cię szybko sprowadzić na ziemię. Nie pocwaniakujesz tu za długo 🤨
3, 4 sezony i czyszczenie. Nie wolno o tym zapomnieć aby się nie obudzić w kałuży wody w salonie.
Dzięki za komentarz 👍
Ja proponuję takie allegro.pl/oferta/odpowietrznik-automatyczny-grzejnika-1-2-caleffi-6830868012
porządna instalacja nie zapowietrza tylko badziewiacko założona hahaha
Gdybyś wiedział, co to jest "porządna instalacja" To nie pisałbyś głupot...
możesz nie wierzyć nie mam nigdzie nie jestem hydraulikiem i woda nie raz mi się gotowała bo mam piec śmieciucha a odpowietrzyłem tylko wtedy jak napuszczałem wodę (ja pisze głupoty hahahaha )
Nawet w porządnej instalacji zdarzają się miejscowe zagotowania (czego nie widać nawet) I to tylko kwestia czasu aż się uzbiera powietrze gdzieś w instalacji. Owszem, napisałeś głupotę i teraz nie wiesz jak z tego wybrnąć...
po 2 latach i cisza i co mam wiecej napisac
Mnie wcale nie musisz wierzyć, ale to można łatwo potwierdzić... Pozdrawiam.
Szprytny ten odpowietrznik :)
;)