З наукової конференції "Українське січове стрілецтво - слава, звитяга, героїзм". Стрий-2024

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 лис 2024
  • В Меморіальному комплексі “Борцям за волю України” пройшла наукова конференція «Українське січове стрілецтво - слава, звитяга, героїзм» до 110-річчя від дня прийняття присяги бійцями Легіону Українських січових стрільців у Стрию, організована Управлінням культури, молоді, та спорту Стрийської міської ради спільно зі Стрийським краєзнавчим музеєм “Верховина”.
    Зібралися науковці історики, дослідники та музеєзнавці - ті, хто цікавиться історією, вивчає і знає її та прагне поділитися цими знаннями.
    Надзвичайно цікавими були доповіді гостей з Дрогобича директора державного історико-культурного заповідника “Нагуєвичі” кандидата історичних наук Богдана Лазорака з доповіддю “Бились як леви…” про ключові воєнні кампанії січових Стрільців за “Франкову Каліфорнію” у 1914-1919 роках. Ще одна цікава доповідь - аспіранта кафедри всесвітньої історії і давньої історії України Державного Дрогобицького педагогічного інституту імені Івана Франка зберігача фондів Державного історико-культурного заповідника “Нагуєвичі” Назара Юрчишина про Михайла Мінчака - застовника “Пласту” в Галичині, першого командира штурмових підрозділів УГА, Цікавою й захоплюючою була й доповідь магістра історії начальника Управління культури та розвитку туризму Дрогобицької міської ради Володимира Ханаса про особисті листки Головної книги про командний склад і стрільців бригади Українських січових стрільців як джерело для складання поіменних списків легіону УСС. До речі пан Володимир приїхав з подарунками - цікавими унікальними книжковими виданнями на історичну тему.
    Надзвичайно цікавою була доповідь кандидатки мистецтвознавства з Моршина Ольги Ямборко “Мистецтво на фронті. Українські січові стрільці: ідеологія національної звитяги”, лейтмотивом якої було заперечення постулату, що коли говорять гармати, то музи мовчать. Наш надзвичайно талановитий український народ завжди черпав свою силу і міць у пісні, в музиці, в образотворчому мистецтві. Історія українських січових стрільців - цьому яскраве підтвердження, як і сьогоднішні героїчні дні. Скільки чудових пісень народилося завдяки героїзму тоді і народжується тепер! Згадала доповідачка і нашого славного земляка світової слави Едварда Козака знаменитого Еко, рівного якому немає й донині.
    Стрийська краєзнавиця Таїсія Гайдукевич розповіла про листи свого дідуся Микити Дереша з московського полону як джерело до вивчення українського національного руху. Завідувач сектора музею-заповідника гетьмана України Івана Виговського Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького з Руди Степан Ревуцький - про приїзд Симона Петлюри до Ходорова і зустріч його з делегаціями країн Антанти 25-27 лютого 1919 року. До речі, на що стрияни згадали іншу зустріч - урочисту зустріч в тому ж часі Симона Петлюри у Стрию. А збирач фондів історико-краєзнавчого музею “Сколівщина” Наталія Петраш виступила з доповіддю «Українські січові стрільці у гроні героїчних постатей. Битва на горі Маківка». Про воєнні дороги отця Андрія Бандери - батька нашого славного провідника ОУН Степана Бандери - розповів директор історико-меморіального музею Степана Бандери зі Старого Угринова Степан Лесів. Науковий співробітник Долинського історико-краєзнавчого музею “Бойківщина” Іван Матіїв згадав наших славних українських письменниць Ольгу Дучимінську та Наталію Кобринську і їх зв'язки з січовим стрілецтвом.
    Загалом час конференції - більше як п'ять годин роботи - пролетів плідно і результативно. Матеріали конференції будуть опубліковані в черговому збірнику Стрийського краєзнавчого вісника.
    Доповнили захід тематичні виставки "Українське січове стрілецтво - на поштівках початку XX століття" (автор Роман Мазяк), "Та слава не згине -стрілецькая слава!" (виставка пам'яток військової археології (1914-1918 роки) з фондової колекції Стрийського краєзнавчого музею Верховина), та фотовиставка «Стрілецький чин родини Пеленських» (автор - громадський діяч Василь Дмитришин, який виступив на конференції з цікавою доповіддю про участь родини отця Андрія Пеленського в утвердженні стрілецької ідеї).

КОМЕНТАРІ •