Jiří Podolský: Einsteinova speciální relativita, prostor a čas nejsou absolutní (MFF-FJDP 16.5.2024)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 тра 2024
  • V rámci semináře FPF (NPOZ008) opět běží v letním semestru 2024 cyklus přednášek FYZIKA JAKO DOBRODRUŽSTVÍ POZNÁNÍ.
    Třináctá přednáška z 16. 5. 2024 je na téma:
    Einsteinova speciální relativita, prostor a čas nejsou absolutní.
    Přednáší:
    prof. RNDr. Jiří Podolský, CSc., DSc. (Ústav teoretické fyziky MFF UK).
    Odkazy z prezentace:
    kompletní Einsteinovy spisy a rukopisy: press.princeton.edu/series , einsteinpapers.press.princeto... , albert-einstein.huji.ac.il/
    Oldřich Semerák: Albert Einstein a století moderní fyziky: dml.cz/dmlcz/141258
    obsah Einsteinova článku, digitální verze: einsteinpapers.press.princeto...
    obsah Einsteinova článku, anglický překlad: einsteinpapers.press.princeto...
    Jiří Podolský: E=mc2 a jaderná energie - Epizoda I: • Jiří Podolský: E=mc2 a...
    Jiří Podolský: E=mc2 a jaderná energie - Epizoda II: • Jiří Podolský: E=mc2 a...
    Jiří Podolský: Zrození jaderného věku - Zamyšlení nad filmem Oppenheimer: • Jiří Podolský, Zrození...
    The Confrontation between General Relativity and Experiment: link.springer.com/article/10....
    Program přednášek:
    utf.mff.cuni.cz/seminare/filos.pl
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na UA-cam během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, UA-cam kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity UA-cam např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na UA-cam bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud je takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. UA-cam Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 45

  • @milosmatej1073
    @milosmatej1073 26 днів тому +13

    Úžasné... Díky p. Profesore.

  • @jurasjurij9467
    @jurasjurij9467 25 днів тому +6

    Tohle bych mohl poslouchat každý den.

  • @jakubjandourek2822
    @jakubjandourek2822 26 днів тому +4

    Pan Voskovec:
    Číslo tam je, ale je to "Dvanáct rozhněvaných mužů" (1957). :--)
    Pan Werich s panem Horníčkem - Velká forbína:
    - "Takže vidíte, že délka života je pojem .... přemýšlí ... hergot, teď mně to slovo vyklouzlo ..."
    - "Pojem?"
    -"... pojem ... no ..."
    - "To je pojem."
    - "Ale né ... celá teorie se jmenuje tím slovem ... vymyslel to ten vlasatej, ten ... hrál na housle ..."
    - "Fibich."
    - "Né. Fyzik."
    - "No né - ten vymyslel Pojem."
    - "To byl Poém a né Pojem. ... Todle byl slavnej matem... no filozof, fyzik, no ... hrál na housle ... teorii celou tak nazval ... nó ... jak se menoval ? ... hrál na housle ... Švabinský ho nakreslil nedávno ... jsem viděl jeho portrét ..."
    ufo.fme.vutbr.cz/JWMH/Werich1.html

    • @LeonardodaVinciXIV
      @LeonardodaVinciXIV 24 дні тому

      Velká forbína? Jo? Ta scénka, kterou popisuješ je z Balady z hadrů. Hlavně, že jsi tam dal odkaz kde je to napsáno, ty Forbíno. Mimochodem, tu scénu s Horníčkem a Werichem najdeš tady na UA-cam.

    • @jakubjandourek2822
      @jakubjandourek2822 24 дні тому

      @@LeonardodaVinciXIV Ano, je to Velka forbina z Balady, ty "vzdelance"...

  • @8kocour8
    @8kocour8 23 дні тому +6

    Jiří Podolský byl vždy bezvadný přednášející a je nadále. Ten tik s přikládáním ruky k ústům ve stylu "teď vám řeknu něco btw" opakvaný co pár minut, je ale něco nového.

  • @RadoslavFicko
    @RadoslavFicko 25 днів тому +2

    Z gradientu celkovej energie v špeciálnej teórii relativity dE/dx=d/dx.[mc^2/(√(1- 2GM/((R-x).c^2))] určíme, že sila je rovná F=GMm/[[(1-2GM/(c^2.(R-x))]^(3/2).(R-x)^2], čo znamená, že pri rýchlostiach blízkych rýchlosti svetla potrebujeme nekonečne veľkú silu.

    • @RadoslavFicko
      @RadoslavFicko 22 дні тому

      Ak vychádzam zo vzťahu mc^2/(√(1-v^2/c^))-mc^2=GMm/R, kde 1/√(1-v^2/c^2)=((GM/Rc^2)+1). Takže gradient celkovej energie je -d/dx[mc^2(GM/xc^2+1)], F=GMm/x^2. To platí, ak je Schwarzschildov polomer nulový.

    • @RadoslavFicko
      @RadoslavFicko 16 днів тому

      De Broglieho vlna je rovná L=h/P a jej priebeh pre časticu vymrštenú vertikálne v gravitačnom poli je L=h/m(v-g.t), L=h/(mv-F.t), čo tiež úzko súvisí s Heisenbergovým princípom neurčitosti.

  • @tbr1tbr26
    @tbr1tbr26 24 дні тому

    To je krása.....

  • @pavelzelinka5261
    @pavelzelinka5261 18 днів тому

    Byl bych rád, kdyby velcí fyzici přednesli teorii trojčat, kde je ve speciální teorii relativity (STR) zásadní otázka. STR v Minkowského geometrii dvou soustav je krásně znázorněna a platí. Jakmile ale v nezakřiveném vesmíru letí rovnoměrně přímočaře více raket a při míjení si předávají své časy, objevuje se najednou jakýsi nesymetrický a b s o l u t n í čas, nejspíše čas oproti hvězdám, který způsobí různé stárnutí kosmonautů. Nejasno mám v klasické teorii trojčat, kde se oproti "statické" raketě (v rámci trojice) hvězdy pohybují např. rychlostí 0,8c. Raketa, která odlétá od "statické" rakety rychlostí také 0,8c, je vlastně vůči hvězdám v klidu. V Minkowského trojúhelníku pak možná doba letu této rakety bude jiná než doba letu přilétající rakety (z hlediska "statické" rakety). Můžeme tady uvažovat o jakémsi a b s o l u t n í m čase a jak máme počítat s vlivem hvězd na takovýto experiment?
    * * * * * * * * * * * * * * * *
    |
    |
    (statická raketa) ► (odlétající raketa) ► ◄ (přilétající raketa)
    Ing. Pavel Zelinka specialniteorierelativity.jednoduse.cz

    • @ctihodnymuz72
      @ctihodnymuz72 2 дні тому

      Pane Zelinko, tento model světa je sice zajímavý, ale nefunkční, protože je nelogický a není elegantní. Einstein si toho byl vědom celý život a sralo ho to. Teorie relativity je aproximací skutečnosti užitečnou pro speciální případy. Inženýři a praktici by tento model mohli a měli občas využít. Ale o teorii všehomíra se nejedná. Řešit plynutí času je zjevný nesmysl, protože čas není objektivní vlastností světa, není základní fyzikální veličinou. Einstein je zakladatelem (či spoluzakladatelem) kvantové fyziky, která teorii relativity v podstatě popírá. Zatím se jedná o převládající model, plně funkční a ještě plně nevyužitý. Čas tam, samozřejmě, nefiguruje. Relativistická fyzika je jakýmsi obrazem starořecké pythagorejské logiky a geometrie. Touha po kráse, symetrii a jednoduchosti. Einsteinovi to nefungovalo nikdy. Musel si pomáhat konstantami a koeficienty atd. Einstein nebyl rebel. Obecná teorie relativity je naopak pokusem (marným) se vrátit k tisíce staré estetice.

    • @pavelzelinka5261
      @pavelzelinka5261 11 годин тому

      @@ctihodnymuz72 Já Vás zdravím, ale já speciální relativitu počítám. A šlo mně o další pohled na tuto teorii. Protože jej zatím nikdo nevypočítal, udělám to sám. Pokud spec. relativitu nějaký experiment nepopře, tak platí. Porozumět této teorii vyžaduje velké a podrobné soustředění. To tento svět nemá příliš v oblibě. Ale pak nelze poznat krásu skutečnosti. Klam a mam mne nebaví.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 16 днів тому +1

    Ktorý citát Alberta Einsteina je pre budúcnosť fyziky významnejší?
    1.) Ten, ktorý cituje Jiří Podolský, 2:20:41:
    “ Einstein na sklonku jeho života tvrdil, že iba z úžasu nad svetom je človek živý, a keď prestane žasnúť, prestáva žiť. “
    2.) Alebo ten, ktorý citujem ja?
    “ Predstavujete si, že sa na svoje životné dielo pozerám s kľudným uspokojením. Ale pri bližšom pohľade je jasné, že to tak nie je. Neexistuje jediný koncept, o ktorom by som bol presvedčený, že pretrvá. Dokonca sa sám seba pýtam, či idem tým správnym smerom. ”
    V Bratislave, 31.05.2024 Miroslav Jati

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 17 днів тому +1

    O zahmlievani pojmu “súčasnosť” v prednáške Jiřího Podolského (1:26:16 - 1:30:31).
    Jiří Podolský používa pojem “súčasnosť” vo význame pojmu “súčasnosť časov pozorovania javov”. (T.j., svetlo najprv doletí ku bližšiemu pozorovateľovi, a neskôr ku vzdialenejšiemu.)
    Čo je na jednej strane pravda, no na druhej strane, nedokazuje to platnosť postulátu “rýchlosť svetla je absolutná”, a ani platnosť ŠTR, lebo tento jav platí pri každej rýchlosti svetla, t.j., aj keby bola rýchlosť svetla 30.000 km/s, a aj keby bola rýchlosť svetla iba 30 km/hod.
    A preto pojem “relativita súčasnosti” vo význame pojmu “relativita času pozorovania javov” je dôkazom iba toho, že svetlo najprv dorazí k bližšiemu pozorovateľovi, a až neskôr k tomu vzdialenejšiemu. Inými slovami, ak fyzici používajú pojem “súčasnosť” vo význame pojmu “súčasnosť časov pozorovania javov” (tak, ako to šíri Jiří Podolský v tejto prednáške), potom aj ja súhlasím s názorom, že “súčasnosť neexistuje”, lebo dvaja pozorovatelia takmer nikdy nepozorujú súčasne (v tom istom čase) ten istý jav, lebo takmer vždy sa jeden z nich nachádza bližšie, a preto ho vidí skôr, a druhý sa nachádza ďalej (trochu, či viac) a preto ho vidí neskôr.
    Ale, ak fyzici opisujú pomocou pojmu “súčasnosť” niečo iné, a to “jednotný čas, resp. dátum, pre všetky inerciálne sústavy”, potom ja nesúhlasím s názorom “súčasnosť neexistuje”.
    Lebo, ak dôjde ku dohode, ako napr., “súčasnosť (t.j. súčasný čas, resp. dátum) budú určovať jedny konkrétne hodinky, napr. hodinky Big Ben v Londýne”, potom si bude môcť každý jednotlivec v každej inerciálnej sústave zistiť súčasnosť (t.j. súčasný čas, resp. dátum) pomocou “zistenia času na hodinkách Big Ben v Londýne”. No za účelom zistenia súčasnosti, t.j. aktuálneho času na hodinkách Big Ben v Londýne, si bude musieť korigovať čas z Big Ben, o “čas potrebný na prenos časovej informácie z Big Ben” (ktorý závisí od jeho aktuálnej vzdialenosti od Big Ben, ako aj od rýchlosti prichádzajúcej informácie od Big Ben). A druhou možnosťou je používať také hodinky, ktoré budú ukazovať vždy aktuálny čas na Big Ben.
    A tu si dovolím vyjadriť aj môj špekulativný názor: “Aj keby bolo pravdou to, čo šíria teoretickí fyzici, t.j., že rýchlosť plynutia hodiniek sa mení v závislosti od rýchlosti telesa”, potom (aj v takom prípade) by bolo možné vyrábať hodinky s takým softvérom, ktorý by dokázal “na základe monitorovania rýchlosti telies” upravovať rýchlosť plynutia hodiniek vždy tak, aby hodinky ukazovali vždy aktuálny čas na hodinkách Big Ben v Londýne.
    Ale, speť z fiktívneho sveta do reality: Einsteinov výmysel o relatívnej rýchlosti plynutia času, ktorá sa mení v závislosti od rýchlosti telesa, nie je nič iné, ako iracionálny výmysel, vytvorený za účelom akceptovania iného, Einsteinovho, iracionálneho výmyslu “rýchlosť času je absolutná”. Lebo platnosť jedného, nepravdivého výmyslu sa nedá dokázať inak, ako pomocou vytvorenia (vymyslenia) iného, nepravdivého výmyslu.
    A myšlienkový experiment s rýchlosťou svetla v idúcom vlaku, ktorého rýchlosť sa približuje rýchlosti svetla, jednoznačne vyvracia platnosť Einsteinovho postulátu (iracionálneho výmyslu) “rýchlosť svetla je absolutná”, lebo z neho jednoznačne vyplýva, že rýchlosť svetla vyžiareného vo vlaku je iná pre pozorovatelov vo vlaku, a iná pre pozorovatelov na stanici.
    Pravdivý opis prírody je iba tento: Rýchlosť svetla vyžiareného vo vlaku v smere jazdy, je pre pozorovatelov na stanici vyššia, ako pre pozorovatelov vo vlaku, a to o rýchlosť vlaku. A naopak, rýchlosť svetla vyžiareného vo vlaku v opačnom smere, t.j. v smere ku koncu vlaku, je pre pozorovatelov na stanici nižšia, ako pre pozorovatelov vo vlaku, a to o rýchlosť vlaku.
    A ak Jiří Podolský trvá na svojom nezmyselnom (racionalno neakceptovatelnom) názore, že 1.) pozorovatel vo vlaku bude pozorovať rýchlosť svetla vyžiareného vo všetkých smeroch 300.000 km/s, a aj 2.) pozorovatel mimo vlaku bude pozorovať rýchlosť toho istého svetla vyžiareného vo vlaku vo všetkých smeroch 300.00 km/s, a to jak 2.1) 300.000 km/s voči vlaku, tak aj 2.2) 300 .000 km/s voči kolajniciam, resp. voči povrchu Zeme,
    tak potom má proste smolu, lebo žije vo fiktívnom svete.
    A vo fiktívnom svete teoretických fyzikov môže Jiří Podolský tvrdiť aj to, že 1+1=3, resp., že guľa je kocka, resp., je biela farba je čierna, resp., že Zem je placatá doska.
    Opustenie racionality, ako aj pohŕdanie prírodnými zákonmi, je základnou charakteristikou súčasných, fyzikálnych teórií, ale aj smutnou charakteristikou teoretických fyzikov.
    V Bratislave, 30.05.2024 Miroslav Jati.
    PS:
    Ak rôzní pozorovatelia pozorujú stejný (ten istý) jav (ktorým môže byť napr. aj otváranie predných, či zadných dverí vlaku) v rôznom čase, to nedokazuje, že neexistuje súčasnosť, ako to interpretuje (podsúva) Jiří Podolský. To dokazuje len to, že rôzní pozorovatelia sú rôzne vzdialený od pozorovaného javu. A, ak správne vypočítame časy potrebné na prenosy informácií ku rôzno vzdialeným pozorovatelom, potom musíme vždy dôjsť k jednému času, a to vždy k tomu istému času, v ktorom sa pozorovaný jav udial. A tento čas musí byť (po jeho správnom výpočte) pre všetky inerciálne sústavy vždy ten istý, t.j., vždy iba jeden.
    Samozrejme len za podmienky, že rýchlosť svetla budeme opisovať racionálnym spôsobom, t.j., že budeme akceptovať pravdivý opis prírody, ktorý hovorí, že rýchlosť svetla je rovnaká (rovnako relativná, ako aj rovnako absolutná), ako sú rýchlosti všetkých iných častíc hmoty. T.j. iba za podmienky, že nebudeme akceptovať postulát “rýchlosť svetla je absolutná” a ŠTR.

    • @honzakcz7531
      @honzakcz7531 13 днів тому

      Samozřejmě jako vše v STR tak i tento pokus s vlakem je nedomyšlen a jde pouze o Penroseův svět. Pozorovatel na nádraží uvidí to samé, co uvidí pozorovatel ve vlaku, pokud bude ve stejné úrovni v okamžiku předání informace o otevřených dveřích pozorovateli ve vlaku. Musí to být opravdu dlouhé nádraží. Stačí po tomto nádraží rozmístit několik pozorovatelů a každý uvidí něco jiného. Jediné, o čem hovoří tento pokus je, že inerciální soustava nestrhává médium, kterým se šíří světlo. Tedy Éter, nebo částice gravitačního pole, nebo částice magnetického pole, nebo temnou hmotu. Je celkem jedno jak tomu říkáme. Dále tento pokus říká, že existuje privilegovaná IVS a tou by v tomto pokusu mělo být nádraží. Současnost jako taková je pro všechny stejná. V závislosti na mechanizmu otevření dveří se dveře otevřou pro všechny současně nebo postupně od středu vlaku. Taková 600 000 km dlouhá západka, když může být tak dlouhý vlak, tak proč ne západka, otevře všechny dveře najednou. Navíc pochybuji, že takto dlouhý vlak má jen dvoje dveře, takže si představte, jak se otvírají různými mechanismy. Jde o Penroseův svět kde vám interpret nedá jinou možnost než jeho vlastní náhled. Klam, ale za to hezky propracovaný.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 20 днів тому

    Existuje len jedno riešenie, ako vyriešiť problém “ako skĺbiť klasickú mechaniku s Maxwellovou elektrodynamikou” bez potreby výmyslu o “novej, špeciálnej relativite”.
    1.) Začnem tým, ako boli vytvorené Maxwellové rovnice (MR).
    MR boli vytvorené ako “matematický opis”, presnejšie, ako “pokus o matematický opis”, konkrétnych čiar, presnejšie “Faradayových siločiar EM pola”, ktoré nakreslil Michael Faraday (1791 - 1867) na základe jeho experimentov s pilinami železa v EM poli.
    Ja neviem, koľko matematikov by dnes vytvorilo “rovnaký matematický opis, t.j. rovnaké, matematické vzorce, aké vytvoril v 19. storočí J. C. Maxwell (1831-1879) na základe Faradayových čiar”, ak by dnešní matematici dostali za úlohu vytvoriť matematický opis Faradayových čiar, pričom by nepoznali MR. Podľa mňa ani jeden.
    Čím chcem povedať len toľko, že MR nemusia byť “jediným, matematickým opisom Faradayových čiar”, resp., že nemusia byť “správnym opisom Faradayových čiar”, resp. že nemusia opisovať “práve tie prírodné deje, ktoré by podľa fyzikov mali opisovať”, a teda, že sa im môže pripisovať ďaleko večší význam, a možno aj úplne iný význam, ako reálne majú.
    A za najtragickejší výsledok umelo preceňovaného, fyzikmi glorifikovaného, významu MR považujem vytvorenie, resp. akceptovanie, novej, iracionálnej relativity. Inými slovami, ak by nevznikli MR, resp., ak by neboli akceptované (v tom význame, ktorý im fyzici dnes pripisujú), nikdy by nevznikla ani “nová, špeciálna relativita”, ktorú ja nazývam ako “nová, iracionálna (racionalno neakceptovatelná) relativita”.
    A MR prispeli aj ku akceptácii Einsteinovho postulátu “rýchlosť svetla je absolutná”, ktorý ja považujem za “največší, fyzikálny nezmysel v celej histórii vedy”.
    Na ospravedlnenie J. C. Maxwella je potrebné povedať to, že zomrel relativno mladý, takže si nestihol vytvoriť nadhľad skúseného fyzika, a preto nedomyslel, aké neuveritelné nezmysly môžu ďalší fyzici odvodiť z jeho rovníc, a tie budú zvyšní fyzici stadovito akceptovať.
    2.) A skončím tým, aké riešenie navrhujem.
    Ja navrhujem jednoduché riešenie: Stačí akceptovať nový fakt, že MR (Maxwellové rovnice) nie sú správnym opisom prírody (tých prírodných dejov, ktoré majú podľa fyzikov opisovať).
    Lebo neboli vytvorené na základe pozorovania tých prírodných dejov, ktoré majú opisovať (boli vytvorené len na základe Faradayových čiar), a hlavne, dôsledky z nich vyplývajúce, fyzikmi vymyslené a akceptované, nie sú v súlade s pozorovaniami prírody, a ich platnosti sú fyzikmi dokazované, iba sa len, pomocou nepravdivých záverov fyzikálnych experimentov.
    Toto riešenie je jediná cesta, 1.) ako dostať teoretickú fyziku speť zo slepej ulice, v ktorej sa nachádza už vyše jedného storočia, a 2.) ako ukončiť zdanlivú (umelo vytvorenú) potrebnosť novej, iracionálnej relativity, ktorá bola vytvorená, iba a len “v dôsledku neschopnosti (marnej snahy) skĺbiť klasickú mechaniku s Maxwellovou elektrodynamikou”, Jiří Podolský, 0:35:25.
    V Bratislave, 27.05.2024 Miroslav Jati

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 18 днів тому

    Jiří Podolský hovorí, 1:02:26: “ Einstein vymyslel princíp, že rýchlosť svetla je univerzálna konštanta “. No Jiiří Podolský už nič nehovorí o tom, ako Einstein tento princíp vymyslel.
    Hovorí iba to, že Einstein tento princíp nevymyslel na základe pozorovaní prírody, ani na základe Maxwellových rovníc, a ani na základe experimenta Michelson - Morley.
    A preto sa pýtam Jiřího Podolského, na základe čoho Einstein vymyslel “princíp absolutnej rýchlosti svetla“? Inými slovami, na základe ktorej “racionálnej úvahy” začal Albert Einstein (a po ňom aj ostatní fyzici, vrátane Jiřího Podolského) akceptovať a šíriť tento iracionálny princíp, ktorý je v zjavnom rozpore s platnými, prírodnými zákonmi, a ktorý odmietli akceptovať napr. aj Lorentz, Fitzgerald, a ďalší fyzici, 1:29:18.
    Resp., ako dlho sa chce Jiří Podolský (resp. aj ostaní, teoretickí fyzici) vyhýbať odpovedi na základnú otázku teoretickej fyziky, ktorá znie: Ako vznikol, resp., na základe akej racionálnej úvahy bol vytvorený, najnezmyselnejší výrok v histórii celej vedy, ktorým je Einsteinov postulát “rýchlosť svetla je absolutná” ?!?!?! Alebo si ho Einstein, len tak, vycucal z prsta?
    V Bratislave, 29.05.2024 Miroslav Jati

    • @Kadanfm
      @Kadanfm 18 днів тому

      Absolutní rychlost svetla do teorie relativity nezapadá...

    • @miroslavjati7751
      @miroslavjati7751 18 днів тому

      @@Kadanfm Bez vytvorenia nezmyselnej teórie č. 1 “rýchlosť svetla je absolutná”, by nikdy nevznikla nezmyselná teória č. 2 “rýchlosť plynutia času sa mení v závislosti od rýchlosti telesa” (ŠTR).
      Tieto dve nezmyselné teórie sú existenčne prepojené, t.j. jedna nemôže existovať bez druhej.

    • @Kadanfm
      @Kadanfm 17 днів тому

      @@miroslavjati7751: Dle STR je rychlost světla vůči dvěma a více vzajemne se pohybujícím pozorovatelum relativně stejná - neměnná, invariantni. Pokud by byla absolutní, pak by byla vůči vzajemne se pohybujicim pozorovatelum různá a to je v protikladu s tvrzením Einsteina. Pokud s Einsteinem nesouhlasíte, měl by jste vědět, co říká - absolutno je opakem STR. Zpochybňovanim absolutní rychlosti zpochybnujete klasickou fyziku, ne STR.

    • @miroslavjati7751
      @miroslavjati7751 17 днів тому

      @@Kadanfm Nesúhlasím s Vašim názorom “ Zpochybňovanim absolutní rychlosti zpochybnujete klasickou fyziku, ne STR.”
      Lebo podľa mňa, spochybňovaním “absolutnej rýchlosti svetla” ja spochybňujem Einsteinovu ŠTR, a nie klasickú fyziku.

    • @Kadanfm
      @Kadanfm 17 днів тому

      @@miroslavjati7751: Einsteinova teorie je postavena na relativite, nikoliv absolutnosti.

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq 24 дні тому +1

    - Některé pozorované události je snaha vztahovat hned na teorii relativity, přitom mají jednodušší a reálnější příčinu.
    - Hmotnost fotonu závisí na jeho frekvenci, proto v gravitačním poli jsou různé frekvence jinak ohýbané a mají jiné rychlosti a proto hvězdy v blízkosti Slunce nebo jiného vesmírného tělesa kvůli ohybu světla nejenže mají posunutou polohu, ale také nastává disperze jejich světla a proto se může změnit i jejich barva.
    - Ohyb světla podle frekvence nastává samozřejmě i v látkovém prostředí a zejména v atmosféře planety, proto na Zemi oblohu pozorujeme zřetelně modrou a proto západ Slunce bývá načervenalý.
    - Dokonce i slapové síly mají na to zřetelný dopad a proto foton má vlastnosti změněny i podle toho, v jaké vzdálenosti (výšce) se od zdroje gravitace nachází.
    - Myšlenkový experiment s vlakem je založen pouze na vymyšlené představě a nikdy jeho platnost nebyla prakticky prokázána, ale světlo z bližších dveří samozřejmě že dorazí k pozorovateli na nádraží v kratším čase a pak se mu jen zdá, že se otevřou dříve, než druhé vzdálenější dveře.
    - Michelson-Morley experiment nemohl změřit pohyb Země vůči éteru, protože jeho princip to neumožňuje, ale že drobná odchylka v něm opravdu byla zjištěna (zapříčiněna pravděpodobně skrze Sagnac-effect), to se nikdy nezmiňuje.
    - Alberta Einsteina se přehnaně uznává a až uctívá podobně jako modlu a když nějaká vědecká autorita něco vyhlásí a ještě publikuje, tak ostatní vědci to od něj automaticky přebírají a bezhraničně tomu budou věřit a přitom si neuvědomují, jaké chyby to může obsahovat a jak to lze zneužít.

    • @Kadanfm
      @Kadanfm 24 дні тому

      Newtonovske pojetí gravitace jste popřel hned v prvním vysvětlujícím odstavci. Alternativec jak vyšitý.

    • @hmmh-qq
      @hmmh-qq 24 дні тому

      @@Kadanfm - Nepopřel, ale zřetelně potvrdil. Je to newtonová hmotnost částice a s vyšší hustotou (vyšší frekvence) je také hmotnost větší. A Sagnac-effect je způsoben Criolisovou silou.

    • @Kadanfm
      @Kadanfm 23 дні тому

      @@hmmh-qq Zakřivení drah závisí na intenzitě gravitacniho pole centrálního tělesa.

    • @hmmh-qq
      @hmmh-qq 23 дні тому

      @@Kadanfm - Ano, tělesa v gravitačním poli se formou volného pádu pohybují po zakřivených drahách.

    • @hmmh-qq
      @hmmh-qq 23 дні тому

      Moje reakce se zase nechce veřejně ukázat, pokud nahoře nastavení "Sort by" se nezmění na "Newest first".

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 19 днів тому +1

    Jiří Podolský nekonkretizuje, ktoré konkrétne vlny opisujú Maxwellové rovnice (MR).
    Inými slovami, Jiří Podolský nehovorí (nešpecifikuje, nekonkretizuje), či MR opisujú 1.) lineárne vlny (ktoré vznikajú napr. po prudkom pohybe gumovou hadicou hore a dole), alebo opisujú 2.) plošné vlny (ktoré vznikajú napr. na hladine jazera po hodení kameňa do jazera), alebo opisujú 3.) priestorové vlny (akými sú napr. zvukové vlny, alebo jednorazové vlny, ktoré vznikajú po výbuchu granátov).
    A toto nekonkretizovanie druhu vĺn je rovnako nevedecká (vedecky nedostatočná) informácia, ako keby Jiří Podolský povedal lekárovi, že má alergiu na ovocie, no nekonkretizoval by, na ktorý druh ovocia, alebo, že má alergiu na liek, no nekonkretizoval by, na ktorý druh liekov.
    Tak, ako neexistuje jednotný opis pre všetky druhy ovocia, lebo jednotlivé druhy ovocia majú rôzne velkosti, rôzné tvary, rôzné farby, rôzné chute, resp., tak, ako neexistuje jednotný opis pre všetky lieky, lebo jednotlivé lieky obsahujú rôzné molekuly, tak rovnako neexistuje ani jednotný opis pre všetky druhy vĺn.
    A preto sa pýtam, ktorý druh vĺn opisujú Maxwellové rovnice?
    V Bratislave, 28.05.2024 Miroslav Jati
    PS:
    Na jednej strane, Jiří Podolský sa rád vychvaluje, s akou vysokou presnosťou pracujú fyzici, no na druhej strane, nie je ochotný spresniť informáciu o tom, ktoré vlny opisujú MR.
    Resp., nie je ochotný priznať, že nevie povedať, ktoré konkrétne vlny opisujú MR.

    • @miroslavjati7751
      @miroslavjati7751 18 днів тому

      Jiří Podolský vie dlho rozprávať o Maxwellovej, vlnovej rovnici, no vyhýba sa odpovedi na otázku: Čo KONKRÉTNE táto vlnová rovnica umožňuje vypočítať?
      Umožňuje táto vlnová rovnica vypočítať rýchlosť vlny?, vlnovú dĺžku? vlnovú šírku?, vlnovú výšku?, alebo vlnovú frekvenciu?
      A ktoré údaje musíme predom poznať (mať namerané), aby sme ich mohli dosadiť do tejto rovnice za účelom výpočtu toho, čo táto vlnová rovnica umožňuje vypočítať?
      Napr., ak ja chcem vypočítať rýchlosť nejakého telesa, musím predom poznať (namerať) 1.) vzdialenosť, akú teleso preletelo, a aj 2.) čas, za ktorý túto vzdialenosť preletelo.
      Čo musí mať Jiří Podolský predom namerané (ktoré údaje), aby mohol vypočítať to, čo umožňuje vypočítať Maxwellová, vlnová rovnica?
      Stručne zopakujem: Jiří Podolský zabudol povedať, 1.) na výpočet čoho slúži Maxwellová rovnica, a 2.) ktoré vstupné údaje je potrebné mať predom namerané. T.j., zabudol povedať základné informácie pre pochopenie fyzikálnej rovnice.
      V Bratislave, 29.05.2024 Miroslav Jati