nagyon jó lett...saját tapasztalat a c.sínnel, hogy érdemes a vágásokat horganyspray-vel lefújkálni, és akkor nem lesz egy év múlva barna megfolyásos a homlokzat..✌
Klasz lett, külön köszönet a linkekért.! Ha horganyzott fémet darabolod, a két végét akár horgany sprével lehet "ködölni" előző munkahelyemen használtuk is rendesen, így nem rozsdásodik a vége sem.
Tisztel Gábor! Szeretném Önt megkérdezni : ezek, itt a videóban, milyen optimalizàlók, melyik gyártól, hol beszerezhető és kb. mennyi volt az utolsó ismert ára! Válaszát előre köszönöm! Zolipapa
Szia ezt is érdemes megnézned az optimalizáló miatt: ua-cam.com/video/VK9FE3rwyH4/v-deo.html ua-cam.com/video/3ZV5PsNMV00/v-deo.html alibaba.com keresőjébe írd be, hogy: optimizer spo Ami a videóban van, azt a SolarPoint gyártotta. 290USD volt 16db (szállítás, ÁFA, VÁM is benne) shanghaisedunengyuan.en.alibaba.com Shanghai Sdo Energy Technology Co., Ltd. Contact name: Kai ZHANG zhang_kai25@126.com
Tigo -ról sok helyen írnak és nem jó dolgokat. Nagyon sok a nyári kánikulában kidől. Onnantól kezdve nehéz észrevenni, hogy X darab napelem lényegében nem csinál semmit a tetőn, csak a maradék.
@@ordasigabor Uhhh....ez rossz hír. De abban bízom, hogy nálunk, germániában 760 m tengerszint felett nem lesz melegebb az eddigi 30-32 foknál... De ha mégis, kaptam velük 8 év garanciát...
Csak hozzatennem hogy a mostani kemeny időjáráshoz ez nagyon passzol mert pl. egy jégeső sem fogja ugy tönkretenni a napelemeket mintha ezek lefektetve vagy nagy dolesszogben lennenek felszerelve. Köszi a videót!
Udv Gábor! Érdeklódéssel megnéztem a filmedet.Eddig nem foglalkoztam a panelekkel.Csak van egy 180w forgatható ami taplaja vizszivatyut a kis patakban.Van egy másik vizszivatyu ami 450watos és 230 voltos.Egész nyár mukodik mert tisztitja a vizet 8kobméter medencében.Ugy gondoltam,hogy talán lehetséges lenne napelemeket használni ?mi a véleményed róla? Én lengyel vagyok,Krakkó mellett lakom és beszélek magyarul. Ricsi sp9dti . elnézést a mobilom nem tud irni ékezetes betuket
@@user-qm5vs3ik3b szia ha pl szivattyút használsz, akkor célszerű lenne 12 vagy 24 Voltosra cserélni, úgy könnyű lenne a napelemeket erre felhasználni. Nappal szinte mindig van annyi fény, hogy a pumpa működjön.
Kedves Gábor! Köszönjük a videót. Kíváncsi leszek a hosszabb távú tapasztalatra, mert anno én is felszereltem egy panelt a falra. Optimalizálót ugyan nem használtam, de nem is hagytam fent a falon a panelt, mert a 250W-os panel maximum 90W-ot tudott leadni. A kocsibeállón (kb 10fokos dőlésszög) 880W napelem csoport maximum 500W teljesítményt tud leadni. A tetőre szerelt panelek (40-fokos a tető) tavasztól kora őszig a névleges teljesítményt leadják. Szóval nem mindegy a dőlésszög.
szia, 4 hónapja használom, eddig 260kWh-termelt az 5db napelem, ami kb egy hónapra elegendő egy háztartás számára. 1.8kWhp az 5db napelem és optimális szögben hozhatott volna 350kWh-t is. Szerintem így is viszonylag jó.
Azt azért tegyük hozzá, a megadott adatok ideális feltételek mellett teljesülnek csak! A külső hőmérséklet, beesési szög, fényviszonyok, csatlakozási ellenállások mind tudják negatívan befolyásolni a megtermelt energia mennyiséget. A magam részéről semmilyen elektromos eszköz adatlapját nem fogadom el teljes mértékben valósnak. Valószínűleg ezért érdemes a kapacitást nagyobbra méretezni mint a szükséges mérték. Legyen egy kis tartalék. ✌️
Tudnál abban segíteni, hogy szeretnék egy kb. 3KW-os szigetüzemű rendszert, ami meghajt két db klímát, kb miket érdemes venni hozzá? Déli tájolású háztetőm van. az sem lenne baj, ha elmegy a napsütés, és lemerül az akku, akkor áttudjon kapcsolni hálózatra. Segítségedet előre is nagyon szépen köszönöm!
Arra figyelj, hogy az inverter rendes földet tudjon csinálni! Csak akkor tudsz átkapcsolni hálózatra. Vannak inverterek, amik "földelés" nélküliek. És sok van, amire ráírják, hogy nem táplál vissza, pedig de (saját tapasztalat), főleg az újabbak, amik hálózatkiegészítést is tudnak, azaz nem egyszerűen átkapcsol, hanem a bejövő energiára is rádolgozik - ezekkel vigyázni. Fontos, hogy a panelok egy irányba, egy síkba nézzenek, akkor az optimalizáló elmaradhat. Nagyon fontos, hogy a panelok mellett se legyen semmi tereptárgy, azaz kémény, kutyaól, tűzfal, stb! A napfény nem lézer, minden irányból jön. Aksit két helyről érdemes rendelni, b_a_n_g_g_o_o_d , és e_a_s_u_n. utóbbiról, ha az inverterrel együtt veszed. Banggodon 200 ezer a 2.5 kWh LANPWR LIFEPO aksi - nekem egy éve megy a 24V-100 A-es (a 3 ból kettő van beüzemelve). Inverter a 3.6 kW-os az optimális - itthon is kapható garival, beüzemeléssel. Kisebb kevés bármire is, a nagyobb sose térül meg - jelen árakon. Az inverter sajátfogyasztása fontos, a 3.6 kW-os általában 25 watt, az 5 kW felettiek 50 től 200 watt az önfogyasztás, azaz télen 10 óra sötét alatt a 2.5 kW-os aksi arra elég, hogy egy szar invertert elvigyen. Ezért is fontos a kisebb inverter. Nálam a 3.6 kW-os inverterhez 9 db 450W-os 49 Voltos panel van. 10-et már nem visz el, mert a feszültségbe elvileg beleférne az 500 V-ba, de gyakorlatilag nem, mert hideg időben, azaz télen a 49 Volt erős napsütésben van 51 is. Klíma... ugyanaz a klíma délelőtt keleti oldalon dupla annyit eszik, mint nyugatin (a falról áramló meleg levegőt kapja el). És fordítva. Azaz délután a keltre néző invertert járatjuk, délelőtt a nyugatra nézőt. A kisebb klímák nálam induláskor 1 kW-ot vesznek fel, és ha elérte a beállított hőfokot, nálam lemegy 200-300 W-ra, ha azon az oldalon lévőt is járatom, ahova a nap süt, akkor 600-800 W. A klíma által felvett energiát a légáram sebességével lehet állítani. Én 3 klímát járatok mostanában a 3.6 kW-os inverterrel, de nem egyszerre indítom őket.
szia ATS kapcsolót használj a hálózatra visszakapcsoláshoz, ne az inverter belső kapcsolóját... ATS -re keress rá a neten Ha még nincs meg a klíma, akkor vegyél olyat, aminek van napelemes bemenete, úgy sok macerától megmenekülsz Inverterből 48Voltos akkuval működő legalább 5kWh kellene, de ez drága lesz, a 4 akku eleve 400eFt és az inverter is lesz ennyi.... Nagyon sok típus van, a nagyon olcsót kerüld, mert annak oka van
Egy videot készitene a rugo motorrol es , hogy valoban hasznose? lattam hogy mostanaban sokan hasznaljak, otthon barkacsolt rugo meghajtasu motort amit rakotnek egy aram fejlesztore es eleg jol hasznaljak azt, gepeket is hajtanak vele.
Én kerítést építek belőle! Ezen nem megy át, semmi, termel, és nem fut fel rajta semmilyen kúszó növény! Az a tapasztalat, hogy ahová csak le van fektetve 72 óra, téli napsütésben, ott szinte "sterilizál"! Bio, sőt, esztétikus is, a lekerekített design miatt. (D** Full bleck 405W)
Hát ez elég szomorú. A napelemek gyártása energiaigényes, és igen környezet szennyező folyamat. Vagyis születése pillanatában jó alaposan meg van terhelve CO kibocsájtással. (Nem számítva azt a CO-t amíg használatba kerül.) Sebaj, majd az élete folyamán visszatermeli. Csak ehhez az kellene, hogy 20 évig optimális helyzetben termeljen. Legjobb lenne ha napkövető módban tenné. De erről szó sincs. Akkor tegyük tetőre, ideális fekvéssel szögben. De szerte az országban azt látom, hogy ész nélkül vannak a napelemek telepitve. Északi oldalra, árnyékba stb. Most meg tegyük a falra? Legközelebb a pince jön? Jó sok gyertyával működhetne. Bocs Gábor, én nagyon bírlak, de ez marhaság.
Ami működik, nem marhaság! Minden felhasználasi módhoz meg kell választani az ahhoz illeszkedő rendszert. Persze a leg ideálisabb telepítés valószínűleg az általad említett napkövető rendszer. De nincs mindenkinek akkora kertje, árnyékmentesen, ahol a lakóháza fogyasztásához illeszkedő méret elfér. Innen kezdődnek a kompromisszumos megoldások. Ezek láthatóak sokfelé. Na meg a "megoldom én okosba!" Rendszerek. Amik csoda ha a tetőn maradnak és nem égetik le a házat, nem okoznak áramütést. ✌️
@@krajczarlaszlo9138 Igazad van. Nem a megfelelő szót használtam. (Bár "Ami működik, nem marhaság!"-on tudnék vitatkozni, de hagyjuk) A "marhaság" helyett azt kellet volna írnom, hogy nagyon nagyon rossz írány. Sajnálom, hogy amiért a megjegyzést tettem az viszont nem ment át.
@@gyulafakla4477 A gyártási co kibocsájtást ertem miért említetted. De ugye ha megnézzük manapság autóiparban mi folyik, ott ez hatványozottan jelen van. Több ezer kilométert utaztatok autóalkatrészeket keresztül kasul európán. És jó részük előtte hajókázott szintén pár ezer ezer tengeri kilométert. És ugyan ez vissza is. Szinte képtelenség felfogni ezt a logisztikai megoldást. De legalább a napelemek nem füstölnek a használatuk során. És szintén kibocsájtás mentesen termelnek energiát. Nem vagyok akkora matek zseni hogy ki tudjam számolni teljesen, minden rétegevel mennyi co termelődik a napelem, és mennyi az autóalkatrész legyártása és használata közben. Az autó teljes élettartamáról már nem is beszélve. Bár szerintem aki ezzel foglalkozik, még ő is csak saccol bizonyos értékeket! 😉😃
Valójában a manapság gyártott napelemek 2 év alatt törlesztik vissza az “energiahiányt”. A hetvenes években gyártott darabok 20 év alatt tudtak annyi energiát előállítani, mint amennyit a létrehozásukhoz elhasználtak. A szén és földgáz erőműveknél nagyságrendekkel jobb az életciklusra vetített CO2-kibocsátása.
@@alexanderkovacs6072 nem. kelet- nyugati irányban kell felállítani és kb 40%-al többet termel mint egy egyoldals ami dél felé néz. napelem parkokba vagy keritésnek.
Ez a "homlokzatra" szerelet napelem szerintem hatalmas ötlet. A jövőben biztos nagy piaca lesz.
Köszi az érdekes és hasznos tartalmat!
nagyon jó lett...saját tapasztalat a c.sínnel, hogy érdemes a vágásokat horganyspray-vel lefújkálni, és akkor nem lesz egy év múlva barna megfolyásos a homlokzat..✌
Klasz lett, külön köszönet a linkekért.! Ha horganyzott fémet darabolod, a két végét akár horgany sprével lehet "ködölni" előző munkahelyemen használtuk is rendesen, így nem rozsdásodik a vége sem.
kösz, a spray jó 5let
zseniális ötlet ez a megvalósítás
Zseniális! Köszönjük szépen!
Tisztel Gábor! Szeretném Önt megkérdezni : ezek, itt a videóban, milyen optimalizàlók, melyik gyártól, hol beszerezhető és kb. mennyi volt az utolsó ismert ára! Válaszát előre köszönöm! Zolipapa
Szia
ezt is érdemes megnézned az optimalizáló miatt:
ua-cam.com/video/VK9FE3rwyH4/v-deo.html
ua-cam.com/video/3ZV5PsNMV00/v-deo.html
alibaba.com keresőjébe írd be, hogy: optimizer spo
Ami a videóban van, azt a SolarPoint gyártotta.
290USD volt 16db (szállítás, ÁFA, VÁM is benne)
shanghaisedunengyuan.en.alibaba.com
Shanghai Sdo Energy Technology Co., Ltd.
Contact name: Kai ZHANG
zhang_kai25@126.com
@ordasigabor Nagyon köszönöm az infót. Én két hete 12 drb Tigo-t raktam fel, de nagyon drágáltam 35-. Euróért darabját! ☹️😕
Tigo -ról sok helyen írnak és nem jó dolgokat. Nagyon sok a nyári kánikulában kidől. Onnantól kezdve nehéz észrevenni, hogy X darab napelem lényegében nem csinál semmit a tetőn, csak a maradék.
@@ordasigabor Uhhh....ez rossz hír. De abban bízom, hogy nálunk, germániában 760 m tengerszint felett nem lesz melegebb az eddigi 30-32 foknál... De ha mégis, kaptam velük 8 év garanciát...
Üdv Gábor! Hol veszed a szerelősíneket 1000 Ft/m? Én 4 e alatt sehol sem találok!
szia , itt fikesz.com
Csak hozzatennem hogy a mostani kemeny időjáráshoz ez nagyon passzol mert pl. egy jégeső sem fogja ugy tönkretenni a napelemeket mintha ezek lefektetve vagy nagy dolesszogben lennenek felszerelve. Köszi a videót!
jogos, erre nem is gondoltam
Udv Gábor! Érdeklódéssel megnéztem a filmedet.Eddig nem foglalkoztam a panelekkel.Csak van egy 180w forgatható ami taplaja vizszivatyut a kis patakban.Van egy másik vizszivatyu ami 450watos és 230 voltos.Egész nyár mukodik mert tisztitja a vizet 8kobméter medencében.Ugy gondoltam,hogy talán lehetséges lenne napelemeket használni ?mi a véleményed róla? Én lengyel vagyok,Krakkó mellett lakom és beszélek magyarul. Ricsi sp9dti . elnézést a mobilom nem tud irni ékezetes betuket
@@user-qm5vs3ik3b
szia
ha pl szivattyút használsz, akkor célszerű lenne 12 vagy 24 Voltosra cserélni, úgy könnyű lenne a napelemeket erre felhasználni. Nappal szinte mindig van annyi fény, hogy a pumpa működjön.
Kedves Gábor!
Köszönjük a videót. Kíváncsi leszek a hosszabb távú tapasztalatra, mert anno én is felszereltem egy panelt a falra.
Optimalizálót ugyan nem használtam, de nem is hagytam fent a falon a panelt, mert a 250W-os panel maximum 90W-ot tudott leadni.
A kocsibeállón (kb 10fokos dőlésszög) 880W napelem csoport maximum 500W teljesítményt tud leadni.
A tetőre szerelt panelek (40-fokos a tető) tavasztól kora őszig a névleges teljesítményt leadják.
Szóval nem mindegy a dőlésszög.
szia, 4 hónapja használom, eddig 260kWh-termelt az 5db napelem, ami kb egy hónapra elegendő egy háztartás számára. 1.8kWhp az 5db napelem és optimális szögben hozhatott volna 350kWh-t is. Szerintem így is viszonylag jó.
Azt azért tegyük hozzá, a megadott adatok ideális feltételek mellett teljesülnek csak!
A külső hőmérséklet, beesési szög, fényviszonyok, csatlakozási ellenállások mind tudják negatívan befolyásolni a megtermelt energia mennyiséget.
A magam részéről semmilyen elektromos eszköz adatlapját nem fogadom el teljes mértékben valósnak.
Valószínűleg ezért érdemes a kapacitást nagyobbra méretezni mint a szükséges mérték.
Legyen egy kis tartalék.
✌️
a függöleges napelem telen segit be,amikor a tetöröl alig jön be valami
Szia Gábor! Csinálhatnál videót a legújabb agymenésről ami youtube on terjed ez pedig a spring engine!
Kíváncsi vagyok hol a trükk benne.😅
@@djgombi24 szia, mindig az a kérdés, h hol fér el az akku, vagy egy vékony vezeték
Tudnál abban segíteni, hogy szeretnék egy kb. 3KW-os szigetüzemű rendszert, ami meghajt két db klímát, kb miket érdemes venni hozzá? Déli tájolású háztetőm van. az sem lenne baj, ha elmegy a napsütés, és lemerül az akku, akkor áttudjon kapcsolni hálózatra. Segítségedet előre is nagyon szépen köszönöm!
Arra figyelj, hogy az inverter rendes földet tudjon csinálni! Csak akkor tudsz átkapcsolni hálózatra. Vannak inverterek, amik "földelés" nélküliek. És sok van, amire ráírják, hogy nem táplál vissza, pedig de (saját tapasztalat), főleg az újabbak, amik hálózatkiegészítést is tudnak, azaz nem egyszerűen átkapcsol, hanem a bejövő energiára is rádolgozik - ezekkel vigyázni.
Fontos, hogy a panelok egy irányba, egy síkba nézzenek, akkor az optimalizáló elmaradhat. Nagyon fontos, hogy a panelok mellett se legyen semmi tereptárgy, azaz kémény, kutyaól, tűzfal, stb! A napfény nem lézer, minden irányból jön.
Aksit két helyről érdemes rendelni, b_a_n_g_g_o_o_d , és e_a_s_u_n. utóbbiról, ha az inverterrel együtt veszed. Banggodon 200 ezer a 2.5 kWh LANPWR LIFEPO aksi - nekem egy éve megy a 24V-100 A-es (a 3 ból kettő van beüzemelve). Inverter a 3.6 kW-os az optimális - itthon is kapható garival, beüzemeléssel. Kisebb kevés bármire is, a nagyobb sose térül meg - jelen árakon. Az inverter sajátfogyasztása fontos, a 3.6 kW-os általában 25 watt, az 5 kW felettiek 50 től 200 watt az önfogyasztás, azaz télen 10 óra sötét alatt a 2.5 kW-os aksi arra elég, hogy egy szar invertert elvigyen. Ezért is fontos a kisebb inverter. Nálam a 3.6 kW-os inverterhez 9 db 450W-os 49 Voltos panel van. 10-et már nem visz el, mert a feszültségbe elvileg beleférne az 500 V-ba, de gyakorlatilag nem, mert hideg időben, azaz télen a 49 Volt erős napsütésben van 51 is.
Klíma... ugyanaz a klíma délelőtt keleti oldalon dupla annyit eszik, mint nyugatin (a falról áramló meleg levegőt kapja el). És fordítva. Azaz délután a keltre néző invertert járatjuk, délelőtt a nyugatra nézőt. A kisebb klímák nálam induláskor 1 kW-ot vesznek fel, és ha elérte a beállított hőfokot, nálam lemegy 200-300 W-ra, ha azon az oldalon lévőt is járatom, ahova a nap süt, akkor 600-800 W. A klíma által felvett energiát a légáram sebességével lehet állítani. Én 3 klímát járatok mostanában a 3.6 kW-os inverterrel, de nem egyszerre indítom őket.
szia
ATS kapcsolót használj a hálózatra visszakapcsoláshoz, ne az inverter belső kapcsolóját... ATS -re keress rá a neten
Ha még nincs meg a klíma, akkor vegyél olyat, aminek van napelemes bemenete, úgy sok macerától megmenekülsz
Inverterből 48Voltos akkuval működő legalább 5kWh kellene, de ez drága lesz, a 4 akku eleve 400eFt és az inverter is lesz ennyi....
Nagyon sok típus van, a nagyon olcsót kerüld, mert annak oka van
@@ordasigaborKöszönöm szépen!
@@fonix68Köszönöm szépen!
Egy videot készitene a rugo motorrol es , hogy valoban hasznose? lattam hogy mostanaban sokan hasznaljak, otthon barkacsolt rugo meghajtasu motort amit rakotnek egy aram fejlesztore es eleg jol hasznaljak azt, gepeket is hajtanak vele.
@@AttilaGal-v4o ezeket a kattintások miatt töltik fel... semmi köze a fizikához, ezzel együtt valóban érdekes lenne
@@ordasigabor koszonom a valaszat , erdekes téma bizony
Én kerítést építek belőle! Ezen nem megy át, semmi, termel, és nem fut fel rajta semmilyen kúszó növény!
Az a tapasztalat, hogy ahová csak le van fektetve 72 óra, téli napsütésben, ott szinte "sterilizál"! Bio, sőt, esztétikus is, a lekerekített design miatt. (D** Full bleck 405W)
Hát ez elég szomorú. A napelemek gyártása energiaigényes, és igen környezet szennyező folyamat. Vagyis születése pillanatában jó alaposan meg van terhelve CO kibocsájtással. (Nem számítva azt a CO-t amíg használatba kerül.)
Sebaj, majd az élete folyamán visszatermeli. Csak ehhez az kellene, hogy 20 évig optimális helyzetben termeljen. Legjobb lenne ha napkövető módban tenné. De erről szó sincs. Akkor tegyük tetőre, ideális fekvéssel szögben. De szerte az országban azt látom, hogy ész nélkül vannak a napelemek telepitve. Északi oldalra, árnyékba stb. Most meg tegyük a falra? Legközelebb a pince jön? Jó sok gyertyával működhetne. Bocs Gábor, én nagyon bírlak, de ez marhaság.
Ami működik, nem marhaság!
Minden felhasználasi módhoz meg kell választani az ahhoz illeszkedő rendszert.
Persze a leg ideálisabb telepítés valószínűleg az általad említett napkövető rendszer.
De nincs mindenkinek akkora kertje, árnyékmentesen, ahol a lakóháza fogyasztásához illeszkedő méret elfér.
Innen kezdődnek a kompromisszumos megoldások.
Ezek láthatóak sokfelé.
Na meg a "megoldom én okosba!" Rendszerek.
Amik csoda ha a tetőn maradnak és nem égetik le a házat, nem okoznak áramütést.
✌️
@@krajczarlaszlo9138 Igazad van. Nem a megfelelő szót használtam. (Bár "Ami működik, nem marhaság!"-on tudnék vitatkozni, de hagyjuk) A "marhaság" helyett azt kellet volna írnom, hogy nagyon nagyon rossz írány. Sajnálom, hogy amiért a megjegyzést tettem az viszont nem ment át.
@@gyulafakla4477
A gyártási co kibocsájtást ertem miért említetted.
De ugye ha megnézzük manapság autóiparban mi folyik, ott ez hatványozottan jelen van.
Több ezer kilométert utaztatok autóalkatrészeket keresztül kasul európán.
És jó részük előtte hajókázott szintén pár ezer ezer tengeri kilométert.
És ugyan ez vissza is.
Szinte képtelenség felfogni ezt a logisztikai megoldást.
De legalább a napelemek nem füstölnek a használatuk során.
És szintén kibocsájtás mentesen termelnek energiát.
Nem vagyok akkora matek zseni hogy ki tudjam számolni teljesen, minden rétegevel mennyi co termelődik a napelem, és mennyi az autóalkatrész legyártása és használata közben.
Az autó teljes élettartamáról már nem is beszélve.
Bár szerintem aki ezzel foglalkozik, még ő is csak saccol bizonyos értékeket!
😉😃
Valójában a manapság gyártott napelemek 2 év alatt törlesztik vissza az “energiahiányt”.
A hetvenes években gyártott darabok 20 év alatt tudtak annyi energiát előállítani, mint amennyit a létrehozásukhoz elhasználtak.
A szén és földgáz erőműveknél nagyságrendekkel jobb az életciklusra vetített CO2-kibocsátása.
verikális elhelyezésnek akkor van értelme ha kétoldals a napelem.
A helyesírásnak meg mindig. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
@@janosattila3714 idióta.
Persze csak nem hazfalra 🙃
@@alexanderkovacs6072 nem. kelet- nyugati irányban kell felállítani és kb 40%-al többet termel mint egy egyoldals ami dél felé néz. napelem parkokba vagy keritésnek.
@@janosattila3714 idióta.