A szentgotthárdi csata és a vasvári béke

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2018
  • A Digitális Legendárium munkacsoport alkotása a szentgotthárdi csatáról és a vasvári békéről.

КОМЕНТАРІ • 189

  • @zerspany6620
    @zerspany6620 5 років тому +70

    Köszönjük! Van igény az ilyen videókra! Hajrá!

  • @merion297
    @merion297 5 років тому +18

    Szenzációs jó animációs anyag! Még sok ilyet! Közösségi finanszírozásból akár! :)

  • @sandormnagy1141
    @sandormnagy1141 5 років тому +12

    Kiváló videó, simán megállja a helyét a nagyobb, külföldi, hadászati modellező csatornák mellett. Remélem lesznek még hasonlók!

  • @tamassmahajcsik-szabo839
    @tamassmahajcsik-szabo839 5 років тому +7

    Nagyon jó, igényes videó! Köszönöm! Még sok ilyet!

  • @rrrkkk723
    @rrrkkk723 5 років тому +7

    Még ilyet! :) Nagyon tetszett, köszönöm.

  • @davidkardos2794
    @davidkardos2794 5 років тому +16

    KOMOLY !!!
    Kérünk még ilyen videókat !
    Minden tiszteletem a MAGYAR HŐSÖKNEK !

    • @isztwudklint4957
      @isztwudklint4957 5 років тому +3

      Mint például?

    • @Elbaso4
      @Elbaso4 5 років тому +6

      Ezek nem megyarok voltak xD (németek, franciák,habsburgok)

    • @Mrszigonyos1
      @Mrszigonyos1 5 років тому +4

      @@Elbaso4 a habsburg sereg fele magyarokból állt

    • @thesamurai109
      @thesamurai109 5 років тому +5

      @@Mrszigonyos1 Fele azért sosem volt a habsburg seregnek magyar, főleg nem ezekben az időkben, amikor oszmánok uralták magyarországot :)

    • @Elbaso4
      @Elbaso4 5 років тому +2

      De itt nem mi harcoltunk (8000 magyar harcolt a háborúban többinek 90000 volt össz )

  • @donben5353
    @donben5353 5 років тому +11

    Dicsőség a régmúlt hoseinknek !!!! Ezt MA IS IGY KENE CCCCSINALNI 👍👍👍💥💣!!! Mert aki ELFELEJTI A MULTAT , AZ UJRA ELI A MODERN KORBAN IS !!!! JELEI MAR LATSZODNAK .......

  • @DeKaratna
    @DeKaratna 3 роки тому +1

    Szenzációs! Professzionàlis munka.

  • @eszterpollak9284
    @eszterpollak9284 5 років тому +5

    Nagyon igényes, köszönjük!

  • @andraslibal
    @andraslibal 3 роки тому +7

    Jó lenne ha mi a youtube közösség segíthetnénk az angol felirattal, egy beállítás lehetővé tenni ezt számunkra és nagyon hamar nagyon helyes és teljes fordítással járulnánk hozzá :) amit természetesen felül lehet írni a videó tulajdonosának :)

  • @vilmosgrooper3689
    @vilmosgrooper3689 5 років тому +8

    Kiváló munka,angol felirattal tökéletes lenne.

  • @bogika98
    @bogika98 5 років тому +2

    Nagyon jó, gratula. A karóra tűzött vérző fej, mind narrátor külön jó. Sosem értettem a 19. századig létező harcmodort, miszerint zárt oszlopban menetelünk a golyózápor felé.

    • @belablum1620
      @belablum1620 5 років тому +13

      A rendet, fegyelmet könnyebb fenntartani zárt oszlopban. A taktikailag szükséges gyors irányváltásokat, átcsoportosításokat könnyebben megoldották így, és ami a lényeg, hogy az akkori lőfegyverek hatásfoka egyenként nem volt valami hatásos, de tömegben, zárt sorokban alkalmazva, egy hozzáértő csapattal már nagy pusztítást lehetett előidézni. Valamint nem elhanyagolható tény, hogy nyílt mezőn egy gyalogos egység csak fegyelmezett, zárt rendben tudott ellenállni egy esetleges lovas támadásnak.
      Valóban jól sikerült, én is gratulálok hozzá.

  • @TheMescalero95
    @TheMescalero95 5 років тому +7

    remek lett. A 6:02-es röhögés mindent visz :D

  • @aronkoteljarto5221
    @aronkoteljarto5221 3 роки тому +1

    Nagyon jó! :D

  • @GabeWisEagleRiv
    @GabeWisEagleRiv 5 років тому +3

    Szerintem is nagyon jó lett.

  • @danielrossu3549
    @danielrossu3549 3 місяці тому

    Ehhez csak gratulálni tudok.micsoda történelem!😊😅❤

  • @asparuhkhan5756
    @asparuhkhan5756 5 років тому +6

    A gond csak az, hogy ez egy nemzetközi (nyugati) haderő volt. Modern fegyverzettel és harcászattal. Mi magyarok a tájékán sem voltunk ennek sajnos mi a törökök szintjén voltunk nem a nyugati szinten. A győzelem a német - cseh és francia csapatoknak volt köszönhető. A 28 ezres seregből néhány száz magyar volt még a horvátok (huszárok) is jóval többen voltak mintegy 2000 fővel vettek részt a csatában. A törökök kb. 80-90 ezer fővel vettek részt. A harcászat és fegyverzeti fölényt jól mutatja, hogy a törökök a kb. háromszoros túlerővel is csúnyán vesztettek. A keresztény erők kb. 4000 főt míg a törökök 19000 főt vesztettek, csaknem ötször akkora volt a török veszteség. Nagy kár, hogy eme nagy győzelem nem járt számottevő eredménnyel sőt a vesztes törökökre nézve lett kedvező a Vasvári béke.

    • @laszlojuhasz7458
      @laszlojuhasz7458 5 років тому +5

      A vasvári béke megkötésének I. Lipót részéről részben racionális okai voltak. A rendelkezésére álló mozgóhad 234 gyalogos és 153 lovasszázadból állt, csakhogy ebből mindössze 119 gyalogos és 95 lovasszázad volt I. Lipót saját hadserege, 80 gyalogos és 40 lovasszázad XIV. Lajos király francia segélyhada, 35 gyalogos és 18 lovasszázad pedig német birodalmi kontingens. Azonban sem XIV. Lajos francia király, sem a német fejedelmek és rendek nem támogattak katonailag egy török elleni támadó háborút. Így amennyiben I. Lipót császár és király a szentgotthárdi diadal után úgy döntött volna, hogy folytatja a törökellenes küzdelmet Magyarország felszabadításáért, valószínűleg csak a saját Habsburg hadseregére támaszkodhat, amely erő korszerűsége ellenére a 130 000 főre becsült török mozgóhaddal szemben elégtelen. A katolikus XIV. Lajosnak, mint a legkeresztényibb királynak (Rex Christianissimus, Roi Très-chrétien) elháríthatatlan erkölcsi kötelessége volt segíteni a szintén katolikus I. Lipót német-római császárt és magyar királyt a török elleni védekezésben, de mivel a Habsburgok egyszersmind Franciaország hagyományos ellenségei voltak, egy oszmánellenes támadó háborút már nem támogathatott, mert annak sikere a Habsburg Monarchia megerősödésével, így a Francia Királyság nagyhatalmi helyzetének meggyengülésével járt volna. Többek között XIV. Lajos 1688-ben ezért támadta hátba az 1683 óta a törökkel igen sikeresen küzdő I, Lipótot. A Habsburgoknak, ha az oszmánokkal harcoltak, mindig számítaniuk kellett Franciaország tőrdöfésére.

  • @lenkeszemte7255
    @lenkeszemte7255 5 років тому +4

    Respect!

  • @janossos8620
    @janossos8620 5 років тому +2

    Hogy nem láttam ezt eddig? Jól sikerült!Érdekes, hogy a korabeli metszetek figuráit is sikerült meganimálni!Egy kérdés, ebben a csatában a franciák nem használtak már véletlenül bajonetteket is?(Maga a fegyver ekkor már létezett, csak éppen még a muskéta csövébe kellett dugni, így meg nem lehetett lőni...)

    • @Elbaso4
      @Elbaso4 5 років тому +1

      De lehet mert nem a csőbe rakják (egyébként a 18.század végén találzák ki)

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 4 роки тому +1

      A csőbe dugható szurony (bajonett) valóban pont abban az évszázadban jelent meg (17. század eleje; harmincéves háborúban a franciák már használták elvétve), de csak a 17. század végére terjedt el jobban, és akkor sem lett általánosan használt, mert nem volt egy teljesen hatékony fegyver, ugyanis nem lehetett tőle a muskétával lőni. A 17. század végén jelent a csőre húzható szurony, és a 18. század elején rohamosan elterjedt, ami fontos és kisebb mérföldkő volt, ugyanis kiszorította a külön közelharci egységeket (pl. pikásokat). Szálfegyveres alakulatok a 18 század elején már ritkák voltak, néhány helyen (pl. svédeknél) még előfordultak, de már elsősorban defenzív feladatokat láttak el.

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 4 роки тому

      @@Elbaso4 A csőbe dugható szurony (bajonett) 17. század eleji megjelenésű, a csőre húzható meg 17. század vége.

  • @davidpap1129
    @davidpap1129 3 роки тому

    Milyen programot hasznaltok?

  • @danielvarga3598
    @danielvarga3598 5 років тому +5

    Szívből gratulálok-nemcsak pontos, de látványos is!

  • @norberth.465
    @norberth.465 3 роки тому +1

    Nagyon jó lett és minden tiszteletem de kimerem jelenteni hogy kb senkit nem érdekel ki mit csinált ebben a projektben az viszont 1-el több embert hogy milyen zenék mentek alatta. Shazammal sem lehet lehallgatni. De tényleg jó hogy elkészült csak kár hogy a creditsben nincsenek listázva a számok.

    • @jozseftakacs9722
      @jozseftakacs9722 2 роки тому +4

      Szervusz Norbi, ezeket azért nem találod meg Shazammal, mert nagyrészt a saját szerzeményeim, amiket a filmhez írtam, magam játszottam fel, és máshol sajnos nem fellelhetőek. A török dallamok között vannak olyanok, amik török eredetű katonai zenék, de azokat is áthangszereltem. Tervezem egy ideje, hogy összerendezem a DLM filmekhez írt zenéimet, és valamilyen formában elérhetővé teszem őket, de még egyelőre nem jutott időm erre a műveletre. Mindenesetre köszönöm a zenéhez fűződő kommentedet, és a csapat nevében is köszönöm, hogy megnézted a filmet. Üdv!

    • @norberth.465
      @norberth.465 2 роки тому +1

      @@jozseftakacs9722 Szia, mikor ezt írtam felbosszantott a tény emiatt írtam bele ezt: ,,kb senkit nem érdekel ki mit csinált ebben a projektben". Ez nyilván nem így van és igenis értékelem mindenki munkáját mivel ezekkel az alkotásokkal segítitek a magyar történelem oktatását. A zenéket nagyon kellemesnek találtam mivel katonai zenéket sokat hallgatok ezért felkeltette érdeklődésem hogy fel vannak-e töltve külön de nem gondoltam bele hogy csak a projekt miatt készülhettek el. Köszi a barátságos válaszod.

    • @ageranews
      @ageranews Рік тому

      @@jozseftakacs9722 És talán most valamilyen módon elérhetőek ? Illene az alá a játék alá amivel játszok , szívesen hallgatnám !

  • @dongyeol
    @dongyeol 5 років тому +5

    This looks interesting documentary, sadly I do not know what language this is. UA-cam! why are you not making subtitle more! WHY~~!!!

    • @lajkatajka
      @lajkatajka 5 років тому +3

      This is on Hungarian, talking about the war between the Christian and Muslim forces in Hungary in 1664 ad.

    • @dongyeol
      @dongyeol 5 років тому +3

      @@lajkatajka Thank you!

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 3 роки тому +1

      The video is about the Battle of Szentgotthárd (1664), which was a battle of the Habsburg-Ottoman war of 1663-64. The battle ended in a decisive Christian victory. Anyway, I read well by the name that you are Korean? How did you find this video? A pleasant surprise, though obviously not unique, and what can happen happens.
      :)

  • @sandorkatona7725
    @sandorkatona7725 3 роки тому +1

    Ezt követően mindent szeretek

  • @halaszszilard74
    @halaszszilard74 5 років тому +7

    Ha a feltöltő engedélyeznéa közösségi hozzájárulást, akkor lehetne akár magyar és angol feliratot is csinálni hozzá.Egyébként szép munka!

  • @martonjuhasz1544
    @martonjuhasz1544 5 років тому +1

    a rajzos rész nagyon király, a 3d-t nem erőltetném :)

    • @Elbaso4
      @Elbaso4 5 років тому +1

      Atért a 3d is jó

    • @Digitalislegendarium
      @Digitalislegendarium 5 років тому +1

      Kedves Márton! A film évekkel ezelőtt készült, azóta nagyot fejlődött a technika, és mi is. :) Ha gondolja nézzen szét a csatornánkon.

    • @martonjuhasz1544
      @martonjuhasz1544 5 років тому +1

      ja nem azért mondtam, azért annyira nem szörnyű. csak véleményem szerint a rajzos részek minősége messze felülmúlja a 3d minőségét, úgyhogy én személy szerint arra fókuszálnék. a többi videóra is mindenképp sort fogok keríteni o7

    • @Digitalislegendarium
      @Digitalislegendarium 5 років тому +1

      @@martonjuhasz1544 Á, értem. Nos, a 2D-t olcsóbban lehet megvalósítani általában, és ez itt fontos szempont volt :)

    • @martonjuhasz1544
      @martonjuhasz1544 5 років тому +1

      hát ha olcsóbb is meg jobb is akkor hajrá :D nem tudom ki csinálta a 2d-s rajzos részeket de világklasszis minőség

  • @osember007
    @osember007 5 років тому +2

    Ez egy jó stratégiánk is be illene

  • @cengizsogutlu
    @cengizsogutlu 4 роки тому +4

    wow quality video like it from turkey greetings to macars sons of atilla khan ♥

  • @martonaknai
    @martonaknai Рік тому

    Mi a neve a zenének? 3:38

  • @feketezoltan2501
    @feketezoltan2501 4 роки тому +5

    Hálábol kiirtották németek zrinyi és frángepán fámiliát

  • @julieanntoth5676
    @julieanntoth5676 5 місяців тому

    🙏☦️🇭🇺🪐❤️‍🔥

  • @InfandusTV
    @InfandusTV 5 років тому +2

    Ez is csak a már jól megszokott felszabadítás volt... Felszabadítottak a töröktől, helyettük jött a habsburg.

    • @isztwudklint4957
      @isztwudklint4957 5 років тому +1

      és, az rosszabb volt?

    • @InfandusTV
      @InfandusTV 5 років тому +1

      @@isztwudklint4957 mármint a Habsburg?

    • @davidkaszab747
      @davidkaszab747 5 років тому +1

      @@isztwudklint4957 Miért ha nem volt rosszabb, akkor jó az elnyomás?

    • @Elbaso4
      @Elbaso4 5 років тому

      Mind a két háborút vesztettük :(

    • @Mr.M9323
      @Mr.M9323 5 років тому

      @@Elbaso4 ua-cam.com/video/y3o6B41FsVk/v-deo.html

  • @gokselbas3384
    @gokselbas3384 5 років тому +1

    Awesome! It would be better if you added English subtitles for us non Hungarian speakers...

  • @ozgurkimil
    @ozgurkimil 3 роки тому

    Which game is it?

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 3 роки тому +1

      This is not a game, but a self-made animation by the video makers.

    • @ozgurkimil
      @ozgurkimil 3 роки тому +2

      @@kristofantal8801 its great video. By the way, im turk :)

  • @gergelypap9756
    @gergelypap9756 3 роки тому +2

    Nagy igényes, színvonalas alkotás.
    Két kritikai észrevételem lenne. Az egyik, hogy az akindzsiket nem szabad idekeverni, mert 70 évvel korábban Gyurgyevónál szétverik az akindzsi alakulatot, és soha többé nem szervezik újjá. Onnantól kezdve már a tatárok biztosítják a könnyűlovasokat. Hagyőr berkekben szoktok úgy mondani, hogy 16. század akindzsik, 17. század tatárok.
    A másik, meg hogy a topcsik nem úgy néztek ki, mint a janicsárok. A fejfedőjük jellegzetes volt, mi csak bohóc sipkának hívjuk őket. Dr. Szőllősy Gábor anno összeszedte az összes oszmán fegyvernem legfontosabb jellegzetességeit. Erről több előadás is készült, ez az egyik.
    ua-cam.com/video/NhUDTSpLvgM/v-deo.html

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 2 роки тому +1

      "Onnantól kezdve már a tatárok biztosítják a könnyűlovasokat. Hagyőr berkekben szoktok úgy mondani, hogy 16. század akindzsik, 17. század tatárok."
      A tatárok és delik. :)

  • @martonaknai
    @martonaknai Рік тому

    3:38

  • @GyOroszlan
    @GyOroszlan 4 роки тому +1

    Egy "apróságot" nem értek... Amikor hivatkozik a szárnyakra, azt mondja, hogy "keleti" (a baloldalira), illetve "nyugati" (a jobb oldalira). Most ez hogy van?!

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 3 роки тому +1

      A szárnyak irányának megadása mindig az adott hadsereg SAJÁT szemszögéből történik! :)

  • @AB-bg7os
    @AB-bg7os 4 роки тому +1

    kéne angol felirat

  • @ayatealsilverborn322
    @ayatealsilverborn322 5 років тому +1

    Elnézést, értem hogy stilizált ábrázolás meg minden, de mi a ló pikulát keresnek Terciók a csatában?! Ekkora már a II. Gusztáv Adolf és Magyar-Burgundi hadrend egy összeolvaszott változatát használták, amit összefoglaló néven hívhatunk német hadrendnek. Másrészt nem csak a karakolozó gendarme nehézlovasok voltak, hanem alaklmazásra kerültek a könnyűlovasok is, sőt Raimondo Montecuccoli, Giorgo Basta intelmei nyomán becsüli is őket, arról nem is beszélve hogy a lovasság ekorra újra rohammal s nem pisztolytűzzel törte meg az ellenfél alakzatát. Továbbá nem volnák olyan biztos a lőfegyverekben sem, kifejezetten a szakállas/állványos darabokban, mivel a sokkal könyebb kovás muskéta használata már elterjedt volt, valamint a 11. perc környékén látható egyhelyben álló újratöltés egyszerűen képtelenség, kifejezetten annak a tükrében hogy máshol jól van szemléltetve: a kontramars és az offenzív kontramars, valamint a rétegezett, mélységben történő tüzelés nagy fontos része volt a hadi taktikának.

    • @Digitalislegendarium
      @Digitalislegendarium 5 років тому +4

      Kedves
      Ayateal Silverborn! Amit ön lát az a gyalogos négyszög, amelynek kialakítása szerint kívül foglaltak helyet több sorban a lövészek, belül pedig a pikások. Ez szerepel a csatát bemutató rézkarcon, amit Ottendorf készített. Mi ezt animáltuk meg. Ez a metszet pedig azért született, hogy bemutassa az uralkodónak a csata lefolyását, és hiteles dokumentumnak tekinthető. Karaklozzo gendarmokat nem tudom hol lát a filmben, ellenben lovassági roham van benne. Szakállas puskákat nem mutatunka filmben, amit ön lát az egy muskéta puskavillával. A 11. perc környékén lévő ujratöltés pedig egyszerűen abból fakad, hogy az ehhez felhasznált metszet ennyi mozgást engedett. Mivel a film 3d-s jelenteiben látható a helyes mozgás, ezt nem éreztük nagy áldozatnak.

    • @ayatealsilverborn322
      @ayatealsilverborn322 5 років тому +2

      @@Digitalislegendarium Tisztelt Legendárium! Mielőtt elkezdenék érvelni, azelőtt szeretném kifejezni az önök iránt érzett tiszteletet és megbecsülésemet, tudom rendgeteg munkaóra van a videó mögött s még véletlenül sem dehonesztálni akarok csupán (minthogy elsődleges érdeklődésem a korszak hadügye) észrevettem pár apróbb hibát.
      1. Természetesen egy metszet nagyon jó szemléltető eszköz, de mivel a készítője nem volt katona ezért nem is láthatta át megfelelően hogy a hadrend hogyan nézhetett ki, mi több még egy hozzáértő is képes volt elrontani az ábrázolást: Troupitz, Laurentius . Kriegs Kunst, Nach Königlicher Schwedischer Manier ein Compagny zu richten c. 1638-as könyvében ábrázolja hogy hogyan nézhetett ki egy svéd gyalogszázad, mert a hatékonyságuk messze felülmúlta a Terciókét, pardon "gyalogos négyszögek"-ét. Az ábrázolás azonban téved: a pikás tizedet csak 8 rotá-ban helyezkednek el 9 helyett, és vezetésüket pedig 1 tizedesnek és 5 Sormesternek (rotameister) kelett volna biztosítania, míg a muskétásoknak 12 rotában kellene elhelyezkedniük 1 tizedes és 7 sormester iránytása alatt. Beszélhetünk arról hogy a 1630-as évek végére a pikások száma már csökkenőben volt, felszerelésük túl költségessé vált és ezért Troupitz a generálisok elé már egy csökkentett létszámú századot prezentált.
      2. A hadrendel alapvetően az a probléma, hogyha ténylegesen négyszögekbe helyezkedve támadtak volna akkor egy olyan rajtaütés szerű támadás kivitelezése közel a lehetetlenség határát súrolná mint amit ábrázoltak. A A Szentgotthárdi Csata: Háború És Béke Zrínyi Miklós Korában (Szombathely: Szülőföld Könyvkiadó, 2015) c. könyv 68-70. oldalán található egy részletes elemzés amit a neves hadtörténész Perjés Géza írt, és amiben megfogalmazza hogy mi volt a probléma a formációval és hogy ezt az új tipusú hadrendet kifejezetten ennek okán hozták látre. Idéznék belőle: " a török lovasság heves rohamának ellensúlyozására alakult ki az ún. „magyar csatarend”, amelynek csak annyiban volt köze Magyarországhoz, hogy a törökkel szemben itt alkalmazták. Ennek a csatarendnek az volt a lényege, hogy a pikások rendkívül tömör négyszögekben álltak fel, ún. „négyzetes bataillonok”-ban, amelyekben ugyanannyi katona állt mélységben, mint szélességben, azaz ugyanannyi állt egymás mögött, mint egymás mellett. Ez a négyszög azután el!remered! lándzsaerdejével sziklatömbként állt ellen a leghevesebb lovasrohamoknak is. Természetesen nem mondtak le a muskéták t’zhatásáról sem, éppen ezért a pikás négyszögeket 3-6 sorból álló ún. „muskétás szegéllyel” vették körül (...) Mindez természetesen igen nehézkes, sok esetben hatástalan eljárás volt, és a török taktikája feltétlenül fölényben volt (...) A taktika szakért!inek els! gondja az volt, hogy a gyalogság két csapatnemének, a pikásoknak és a muskétásoknak valamilyen összhangját megteremtsék.(...) [Ezt] úgy oldották meg, hogy a századok pikásait és muskétásait - ezredenként 480, illetve 960 főt - külön „bataillonok”-ba egyesítették, és egymás mellett állították fel akként, hogy a pikások középre kerültek, tőlük balra és jobbra pedig egy-egy muskétás bataillon állott. Miután az egyes bataillonok szélessége csupán 80 m volt (kereken), a muskétások tűzzel támogathatták a pikásokat, ezek pedig oltalmat adhattak azoknak. Ugyanakkor a pikások nem zavarták a muskétások tüzelését, a muskétások pedig nem akadályozták meg a pikásokat lándzsájuk használatában. Így elérték azt, hogy az előterepnek egy olyan pontja sem volt, amely nem állt volna tűz alatt. "
      3. Természetesen a nehézlovasokat nem láttam karakolozni, viszont 12. perc 30. másodperc környékén a muskétásokéhoz nagyon hasonló "lövésfüst" száll fel a lovas alakzatból. A gendarme kifejezéssel pedig egyszerűen a nehézpáncélos lovasságra akartam utalni, minthogy a könnyebb típusú lovasságból nem láttam ábrázolást.
      4. A szakállas puska elnevezése alapvetően abból fakadt hogy a puska nehézsége miatt villára volt szükség a megtartásához használatához, nem arról beszéltem hogy Kovás, keréklakatos, kanócos, Miguel típusú puska volt, csak a szakáll, vagyis a villa intézményéről gondolom hogy erre a korszakra már nem annyira jellemző. Alapvetően a kanócos muskéták voltak a legnehezebben amihez szükség volt az álványra, egy brit darab súlya 6.05 kilógramm-ot nyomott hossza pedig 125 centi volt, általánosságban e fegyverek 6-7 kilógramm súlyal bírtak, viszont és ezt nagyon fontosnak tartom kiemelni a más szerkezettel ellátott fegyverek jelentősen csökkenteni tudták a súlyt, növelve ezzel az alkalmazhatóságot: A keréklakatos és a kovás fegyverek súlya 2-4 kilógramm között mozgott, pár példát is hozok: az olasz keréklakatos 1.9 kiló volt, a híres svéd kovás muskéta 3.28 kilót nyomott a német keréklakatos puska 3.4 kilót. Ezen adatok a Weapon: A Visual History of Arms and Armor, 1st American ed (New York: DK Pub, 2006)
      c. könyvből szárrmaznak. Továbbá a Császári seregek lőfegyver beli változásairól Brnardic, Vladimir, Imperial Armies of the Thirty Years’ War, Men-at-Arms, 457 (Oxford ; New York: Osprey Pub, 2009) 35. oldalán találnak egy leírást.

    • @Digitalislegendarium
      @Digitalislegendarium 5 років тому +4

      Kedves @@ayatealsilverborn322 ! Köszönjük a kimerítő válaszát! Az 1. és 2. ponthoz sajnos nem elég mélyek az ismereteink, de a videóban pont ezért nem is mentünk bele ilyen részletesen ebben. Illetve a 3d ábrázolásban ismeretterjesztésre törekedtünk, mivel, ahogy ön is írta, egy korrektül megformált alakzat túl nagy lett volna ahhoz, hogy látványosan bemutassuk. Az információkat, és az utasításokat Négyesi Lajos hadtörténésztől kaptuk, és nem kérdőjeleztük meg, mivel mi nem rendelkezünk ezirányú végzettséggel.(bár nagyon sokat olvasunka témában) A 3. pont esetében a lövésfüst a pisztolyokkal és karabélyokkal felszerelt lovasságra utalt, illetve az animációnál úgy itéltük meg, hoy így lesz értelmezhető a lovasság támadása.A 4. pont esetében, mi úgy tudjuk, hogy a szakállas jelzőt csak a várakban használatos nehezebb, a visszarugást megakadályozó füllel ellátott, fegyverekre használják. Itt kifejezett kérés volt, hoyg villás kanócos fegyverekkel ábrázoljuk a szövetséges erőket. Ez ugyan a franciák és talána németek esetében már nem tekinthető teljesen helyesnek, de az osztrák ezredek a keleti fronton mindig egy kicsivel korszerütlenebbül voltak felszerelve. Négyesi Lajos ezt kívánta így bemutatni. Ahogy írtam, a másik két náció esetében lehetett volna könyebb korszerűbb fegyvereket ábrázolni, de erre az idő kevés volt már sajnos, így maradt ez az általánosítobb megoldás. Had jegyezzem meg, hogy nagyon értékeljük, hogy ilyen felkészült vitapartnerrel tudunk eszemcserét folytatni!

    • @ayatealsilverborn322
      @ayatealsilverborn322 5 років тому +2

      @@Digitalislegendarium Köszönöm, megtisztelnek! Nyilván nem tisztem felülbírálni egy kollega instrukcióit, (minthogy egy youtube komment tartalmi keretei ezt nem is engedik), és látom hogy mit szeretett volna nyomatékosítani viszont, meglátásom szerint pontatlan. Értem hogy a lőporfüst a dragonyosoktól származik, viszont ők, ha tipizálni szeretnék könnyűlovasok, s a célponthoz érve leszáltak lovaikról és gyalogságként működtek tovább. A nehézlovasok pisztoly használata pedig szintén legalábbis kétséges, minthogy ebben az időszakban nyerik vissza lökőerejüket és inkább a karddal intézett támadás dominált, bár még hordtak/hordhattak lőfegyvert. Mindegy is, további sok sikert,és jó munkát kívánok a későbbi projektekhez. Esetleg ha szükségük van a 17. századi Közép-Kelet Európa hadtörténetével foglalkozó történészre, kerresenek meg bátran!

    • @Digitalislegendarium
      @Digitalislegendarium 5 років тому +1

      @@ayatealsilverborn322 Köszönjük! Hol tudjuk önt elérni?

  • @zoltannagy1330
    @zoltannagy1330 5 років тому

    Ez ma már kevés!

    • @Digitalislegendarium
      @Digitalislegendarium 5 років тому +1

      Kedves Zoltán! Valóban, azonban ezt kb. 3 éve készítettük.

    • @belablum1620
      @belablum1620 5 років тому +1

      Nem kell szabadkozni! Aki a tudását akarja gyarapítani annak megfelelő.

  • @user-xf4rm4ez1j
    @user-xf4rm4ez1j 5 років тому +1

    한국어 자막주세요.

  • @Astor962
    @Astor962 4 роки тому

    The video is nice, but the reconstruction is unreliable in my opinion. The battle took place very differently and it is sufficient to turn on contemporary sources, like Montecuccoli, Coligny or even Evliya Celeby, to have a coherent account. Furthermore, in 1664, Dress and equipment of the Imperial infantry and cavalry was very different.

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 3 роки тому +3

      The course of the battle was modeled on contemporary sources... The video was made at the request of the Vasvár Museum with the help of experts, including the Hungarian Military History Museum. It can be tied to the equipment of soldiers in some places (e.g. in 2D animations), but on the one hand time and resources did not allow for a more accurate and detailed representation, on the other hand it is basically not so inaccurate, so it stands its ground.

  • @vondobrogi8196
    @vondobrogi8196 5 років тому +10

    Mielőtt megdicsérném, azért felmerült bennem a videó hiányossága. Az ami igazán ütőssé tudna tenni egy ilyen viodeot az a mai napig politikai okokból eltitkolt igazságok feltárása. Gondolok itt a politikai hátterekre. pl. Nándorfehérvár elvesztésének körülményei, az első mohácsi csata háttere, a parazita Habsburgok, Fuggerek és hasonlók ármánykodásaira... E nélkül tényleg csak üres szemfényvesztés az egész. Tanulni, ---- valós történelmi tapasztalatot ---- szerezni belőle nem lehet... Mintha egy szép házról beszélnénk. De az alapozás és a pince kimaradna...Persze nem tudom kik csinálták ezeket a filmeket és lehet hogy a készítőknek sem érdeke a feltárás...Így csak egy általános iskolásig ényeit elégítheti ki ez a video. Egyébként szép munka csak mint mondtam túrót ér... Lótúrót....

    • @davidkaszab747
      @davidkaszab747 5 років тому +1

      Valóban jó lenne, de nem hiszem hogy, meg fog történni. Sajnos

    • @merion297
      @merion297 5 років тому +6

      Csak a hitelesített tényeket dolgozhatják fel, spekulációkkal nincs mit kezdeni.

    • @snkvcs
      @snkvcs 5 років тому +2

      Lehet, hogy egy 24 órás film hosszú és unalmas lenne a honfoglalástól kezdve... Szerintem ez egy korrekt csataleírás, amit vállalt a címben is, nem tényfeltáró elmélkedés.

    • @vondobrogi8196
      @vondobrogi8196 5 років тому

      @@snkvcs 30 mondat elmondása nem igényel 24 órát . Kedves Sinkónak a fia. Foglalkozz csak a szent irataiddal

    • @snkvcs
      @snkvcs 5 років тому +1

      @@vondobrogi8196 Kedves Döbrönek a fia! Nagyot kacagtam szellemes bejegyzéseden, csak sajnos nem értem...

  • @Cainthegodslayer
    @Cainthegodslayer 4 роки тому +2

    Amikor folyón keresztül támadsz és nullát dobsz.

  • @denkolevente1262
    @denkolevente1262 3 роки тому

    9pooo0o

  • @jozskabiro4057
    @jozskabiro4057 Рік тому

    Xcpp

  • @feketezoltan2501
    @feketezoltan2501 4 роки тому

    Döntetlen ütközet lett egyik fél se tudott átkelni folyón,mindkét keresztény sereg , ortodoxok-rumik vs. cátholitikusok egymás ellen

    • @feketezoltan2501
      @feketezoltan2501 4 роки тому

      @balázs nagy történelem könyvek, pro-contrá...békét lábáncok kérték,,heheheee

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 3 роки тому +2

      Ezzel a szemben a tény az, hogy döntő keresztény győzelem volt, legalábbis harcászati értelemben mindenképpen, de hadászati szempontból is, ugyanis utóbbinál az Oszmánok a vereséget követően a korábbi céljuktól eltérően kelet felé, a Balaton-felvidéken haladtak vissza, ahol még megpróbálkoztak Sümeg elfoglalásával, de az ostromuk sikertelenül végződött.

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 3 роки тому

      @@feketezoltan2501 Meg kéne tanulni helyesen magyarul írni...

    • @feketezoltan2501
      @feketezoltan2501 3 роки тому

      @@kristofantal8801 győztek tőrők-megyeri kátonák,beleteket kivertük ,mint I7o4-I848-ig...

    • @kristofantal8801
      @kristofantal8801 3 роки тому +1

      @@feketezoltan2501 Ez milyen nyelv, ha szabad kérdezni? :D