Társasjáték podcast #22. | A 11 legjobb kooperatív társasjáték

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 35

  • @fanniszathmary2266
    @fanniszathmary2266 3 роки тому +5

    Nekem jelenleg a Mansions of Madness Second Edition a top 1 :) A horror, az app, a hangulat mind nagyon megfogott.

    • @thinkEdem
      @thinkEdem 3 роки тому

      En rettentoen rossznak talalom a Mansions of Madness masodik kiadasat - teljesen olyan erzest kelt a jatek, hogy csak azert nyomtak ki a fizikai reszet a jateknak, hogy elkerhessenek erte €100-t, de a jatekelmenyt egyaltalan nem szolgalja, hiszen igy is az appban kell nezned, hogy mi hol van, es az appban kell rakattintani a kulonbozo markerekre, teljesen felesleges azokat felpakolni az asztalra. Ha a maradekot is bepakoltak volna az appba, akkor peldaul siman melle lehetne rakni egy online multiplayert. Osszehasonlitasnak ajanlom az X-COM-ot, ott tokeletesen sikerult eltalalni, hogy mekkora hataskort kell szabni az appnak, hogy ne gimmick legyen, elvezheto legyen a jatek, es tenyleg kiegeszitse egymast a digitalis es fizikai resz.

    • @fanniszathmary2266
      @fanniszathmary2266 3 роки тому

      @@thinkEdem Sajnos az Xcom világa valamiért annyira nem vonz, már a videojáték esetében is gy éreztem, bár biztos nagyon jó. :) Én nem tartottam feleslegesnek a tokeneket és egyebeket, a fizikai világban is megjelent ami a képernyőn, ez nekem inkább összefűzte az élményt és a két világot, de megértem hogy valakinek ez már sok.

    • @thinkEdem
      @thinkEdem 3 роки тому +1

      @@fanniszathmary2266 Izlesek es pofonok, engem rettentoen irrital, hogy az app mutatja a terkepet, hogy azt most keressem ki a dobozbol, majd rakjam ra ezt a tokent, majd kattintsak a tokenre az appban, ahol ott a token a terkepen, majd vegyem le a tokent a terkeprol es tegyem vissza a dobozba. Ha mar ugyis ott a terkep az appban, es ott a token, es ott kell rakattintani, akkor miert azzal megy el a jatekido fele, hogy kartondarabokat keresgelek a dobozban, majd kesobb visszateszem oket, mikozben ott vannak elottem az appban is...

  • @simonbalazs1528
    @simonbalazs1528 3 роки тому +1

    Örültem, hogy a második listába legalább benne volt a Robinson. 🙂 Hiányoltam az Aeon's End-et. Jöhetne egy top listás solo játék, solo mód. Szép munka, képekkel teletűzdelve! 😉

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  3 роки тому

      Az Aeons End top 20-as volt, top 11-be nem fért be.

  • @Sammal22
    @Sammal22 3 роки тому +1

    jó kis lista. a legacy mondjuk nekünk akkora csalódás volt hogy szerintem a június fejeztük be utoljára de az se biztos. Hatalmas a szerencse faktor ami egy legacy játéknál azért fura. És az hogy nincs elég információ dönteni ezért nincs alfa szerintem inkább negatív hizsn beszélgetni tervezni sincs mit hiszen mindenki tudja hogy kb véletlen hogy mi fog tötrténni. Oké ennyire nem tragikus most csak a negatív oldalát emeletem ki hiszen a pozitív elhangzott. :)

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  3 роки тому

      Egyértelmű, nem való mindenkinek. Ahogy pl. a UBOOT se. Sőt. Ezért kell mindig azt megnézni, vajon a mi társaságunkban működhet-e, tetszhet-e? A Legacy előtt pl. mindenképp javaslom mindenkinek hogy próbálja ki az alap Pandemicet és legyen bármilyen zseniális is a Legacy játék, ha az alapjáték nem jött be, akkor a legacyt nem kell erőltetni. Ha 3-4 állandó fő a társaságunk, eleve szeretjük a pandemicet és tudunk a következő 3 hétben 4-5 alkalmat rászánni, akkor sokkal jobban átjön majd az egész. A szerencsefaktor bizonyos helyzetekben valóban nagy (pl. a fertőzéskártyák húzásakor), de a játék egészét tekintve nem az, hiszen mi alakítjuk merre megyünk, mit csinálunk. Ha jól használjuk karaktereink képességét, mindig a legrosszabbra próbálunk felkészülni, akkor ez a szerencsefaktor nagy mértékben csökkenthető. No és azért játszhatsz le minden hónapot kétszer, mert bár elsőre lehet szokatlan vagy váratlan dolog történt, majd a második játszmában már tudjátok mire kell figyelni. Tervezni beszélgetni pedig rövidtávon mindenképp van értelme, sőt, szerintem közös tervezés nélkül nem is lehetünk benne igazán sikeresek. De igen, ahogy egy játék sem tökéletes, úgy a lista egyetlen helyezettje sem az.

  • @jozsefkocsis6142
    @jozsefkocsis6142 Рік тому

    Szia Csibu! Segitseged kerem, mert nagy dilemmaban vagyok! Ugy gondolom, van annyi szakmai multad, hogy tudj objektiv tancsot adni a kovetkezo kerdesben: Angliaban elek es magyar nyelvu
    tarsast kivanok beszerezni, amennyiben megvan, nem tudom magam meggondolni ha nem jon be. 2 - 4 fo jatszana, es kooperativan, szeretjuk, mely tortenet alapu gamet, a grafika es a komponens minoseg is fontos szamomra es a minosegi MINIK az elmeny mellett! A kovetkezo ket jatekon gondolkodom mar hetek ota, olvastam szinte minden forumot roluk, megsem tudok donteni!
    1. MASSIVE DARKNESS 2: A POKOL KAPUJA , 2. MAGE KNIGHT: BŐVÍTETT KIADÁS, koszonom!

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  Рік тому

      Hát ha szigorúan ez a két lehetőség van, akkor Massive Darkness, mivel a Mage Knight nem igazán kooperatív és nem is sztori alapú, plsuz mini is kevés van benne. ;)

    • @jozsefkocsis6142
      @jozsefkocsis6142 Рік тому

      Nagyon Koszi!@@GameObscuraCsibu

    • @jozsefkocsis6142
      @jozsefkocsis6142 Рік тому

      Koszonom!@@GameObscuraCsibu

  • @Laslow80
    @Laslow80 3 роки тому

    Arra lennék kíváncsi, hogy szerinted hogyan viszonyul a Pandemic legacy 0 és 2 az 1-hez?

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  3 роки тому +1

      A 0-t még nem játszottuk. De idén mindenképp akarjuk. A 2 döcögött de jó volt. De már csak fanatikusoknak ajánlanám.

  • @barbaratoth3164
    @barbaratoth3164 3 роки тому +2

    Végre látom egy listán a Deep Madnesst

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  3 роки тому +2

      Kevesen ismerik, pedig nagyon különleges és jó játék. A Dawn of Madness már nem húzott be, de kíváncsi leszeka véleményekre. Amire épp kedvem lesz. De inkább mechanika vagy típus alapján rangsorolnék. De aztán lehet lesz horror tematikájú lista is. Passz :D

  • @SpecialAgentWTaylor
    @SpecialAgentWTaylor 9 місяців тому

    Mik ezek a kifejezések, hogy legacy meg auros játék? :p

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  9 місяців тому

      Legacy: olyan kampanyjatek, ami miatt valtoznak a jatek komponensei. Euros: ahol a jatekmechanika fontosabb mint a tematika, es melyebb matematika+gondolkodas jellemzi. De ez nem pontos definicio, csak igyekeztem a tomorsegre.

  • @RagTiger
    @RagTiger 3 роки тому

    Tartalmas videó lett, köszi! :)
    Biztos voltam benne, hogy a The 7th Continent is rajta lesz valamelyik listádon (méghozzá előkelő helyen), ám mégis lemaradt. Miért?

    • @MrTrockij
      @MrTrockij 3 роки тому

      Mert az szolo jatek. Felesleges koloncnak masok is beszallhatnak persze. ;)

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  3 роки тому

      Örülök. Hát fájt érte a szívem, mert szeretem a játékot, de ha ragaszkodtam ahhoz a megkötéshez, hogy a kooperativitást és a podcast elején elhangzó kritériumokat vizsgálom, akkor sajnos elhasalt, teljesen ugyanolyan módon mint az Etherfields. Valódi összefogás? Minimálisan van csak. Alfajátékos mentesség? Nem tökéletes ebből a szempontból. Kihívás? Van benne, de azért nem is extra, legfeljebb tovább tart mire megtaláljátok amit kerestek. Szükséges hozzá mindenképp több játékos? NAGYON NEM. Ezt írta amúgy Balázs is, teljes joggal. Az élmény közös lesz, de ezek fullra tolhatóak egyedül, sőt, szerintem 3-4 fővel már nem is biztos hogy ajánlanám őket, legfeljebb ketten. Ráadásul ezen játékok újrajátszhatósága is nagyon alacsony... Szóval elvéreztek. :( Valami kalandozós-felfedezős toplistán biztos előkelőbb helyen állnak majd. :)

    • @user-yr5nv2gv7m
      @user-yr5nv2gv7m 3 роки тому

      @@GameObscuraCsibu alfát 'quarterback'-nek is hívják tabletopián fenn vagytok? a steames simulatort nem ismerem de semmivel nem tűnik jobbnak nála

    • @gergelyvarga4764
      @gergelyvarga4764 3 роки тому

      @@GameObscuraCsibu Hogy lehet az egyik lista objektív, ha a listát te állítottad össze? Objektív vélemény szerintem csak több 10 ezer mintavételből lehet, főleg, ha így a kategóriáid alapján van listázva. Ha megnézed a legtöbb helyen ezek a vélemények mind szubjektívek és ezt el is mondják többször. Aztán több helyen van olyan (Dice Tower), ahol közönséget is megkérdezik és az alapján is kialakul egy top lista. Ez áll a legközelebb szerintem egy objektív véleményhez. Értem én hogy megpróbáltad a kategóriák alapján rangsorolni őket, de ezekről sincs szerintem elkészített statisztika, hogy melyikben mennyire van jelen például az "alfajátékos szindróma".
      Az én véleményem pedig az, hogy persze, lehet soloban játszani társast, de alapvetően ha az ember egy számítógépes játékkal játszik egy RPG-t, ugyanazt az élményt éri el, jobb mentési lehetőségekkel és persze gyorsabb "setuppal". (Divinity Original Sin 2, Baldur's gate 1-3, Pillars of Eternity sorozat, stb) Így úgy gondolom, hogy a 7th kontinent és a hozzá hasonló játékok igenis jó élményt nyújtanak kooperatívan (BGG best 1-2, és a 2 játékos majd olyan jó értékelést kapott mint a solo). Ugyanez igaz a Tainted Grailre is. Ezekben a játékokban inkább az a nehéz, hogy konzisztensen ugyanazzal, vagy ugyanazokkal az emberekkel ülj le játszani. Ha pedig például a párod nincs oda (aki mindig jelen van) az ilyen jellegű játékokért, akkor igen, el lehet mondani, hogy jobb a solo mód.
      Én még például a Too many bones-t is hiányoltam, vagy a Cthulhu Death May die-t.

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  3 роки тому

      @@gergelyvarga4764 @Gergely Varga Elöljáróban egy dolog: 06:57. "Lássuk, ezen KRITÉRIUMOK alapján, hogy SZERINTEM melyek a legjobb kooperatív társasjátékok."
      1) Úgy, hogy egy előre rögzített szempontrendszer szerint vizsgáltam a játékokat. Ezért került rá az objektív listára több olyan játék is ami nem a kedvencem, sőt nem is feltétlenül kedvelem! Az objektív jelentései között van, hogy az értékítélet a "tárgyi körülményekben rejlik , és a személy hatókörén kívül állónak tekintett körülményektől függ, illetve tárgyilagos, amit személyi szempontok, érzelmek nem befolyásolnak; de talán a még fontosabb, hogy elfogultság nélküli. Úgy vélem, ennek megfelelt a listaállításom. Ami hibát elkövethettem, az az, ha van olyan kritérium, ami nagyon fontos a kooperatív játékok értékelésekor és én mégis kihagytam a hat fő kritériumom közül. Ha találtál ilyet, mindenképp szólj.
      2) Abból, hogy megszavaztatsz embereket és nagy a mintavételed, nem következik az, hogy az objektív lesz! Egy példa: attól, hogy a Homályrév jelenleg az első a BGG-n nem következik, hogy a Homályrév a legjobb játék és nem lesz objektív, hogy az a legjobb. Az következik belőle, hogy a szavazatok és a BGG ranking rendszere alapján az a legnépszerűbb, legmagasabbra értékelt játék. És ez nagy különbség.
      3) "ezekről sincs szerintem elkészített statisztika, hogy melyikben mennyire van jelen például az alfajátékos szindróma". Dobj egy e-mail címet és szívesen átküldöm az értékelési táblázatom, minden kategóriára lebontva. 3 hétig készültem erre az adásra. Nyilván olyan statom nincs rá, hogy 10 vagy 20 vagy 1000 ember mit gondol, mennyire felelnek meg ezek a játékok a kritériumrendszernek, de még ha lenne is, nem lenne objektívebb a történet, hacsak nem biztosítod, hogy az a 10, vagy 20 vagy 1000 ember mind különválasztotta a saját preferenciáit a vizsgálat tárgyától. És tapasztalatom szerint ezt baromi nehezen tesszük meg. Lehet, hogy ilyen módon én is hibáztam, de a szándékom végig az volt, hogy 100%-osan függetlenítsem magam a játékhoz való saját viszonyulásom. Hogy miért merem azt feltételezni, hogy mégis objektív marad a szempontrendszeremen túl? Az első, hogy ez a foglalkozásom 5 éve. Játékokat kell teljesen objektíven elemeznem. Szárazon, ridegen, elkülönítve attól, hogy mi a személyes élményem, véleményem róla. Ennyi idő alatt kiderült volna, ha a munkámat rosszul végezném, és nem tudnék egy ilyen feladattal megbirkózni. A második amit a videóban is mondtam: hiszem, hogy elértem azt a játékmennyiséget, ami után relevánsabb a véleményem.
      4) Nem értem hogy jönnek ide a számítógépes játékok.
      5) Nem mondtam, hogy a 7th continent rossz élményt nyújt, vagy rossz játék vagy nem jó kooperatív játék. Nem fért fel a listámra mert volt legalább 11 olyan játék, ami a videó elején ismertetett kritériumrendszer alapján jobb. Ott kifejtettem ezeket.
      Ha nem gondolod kellően objektívnek a listám, ha szerinted jelentős kritériumokat kihagytam, vagy van konkrét kritikai észrevételed, állok a kritika elébe és elfogadom, sőt, még a sorozatot is felfüggesztem, hogy megnézzem, hol hibáztam. De addig ezt kicsit furcsa, elméleti síkon folyó vitának, beszélgetésnek érzem. Amit elfogadok már most, de ez általános megállapítás, hogy teljesen objektív lista nincs és én sem kinyilatkoztattam, hogy akkor ez a 11 legjobb és punktum, csak azt, hogy az objektivitásra törekedtem amennyire ez csak lehetséges.
      Mindkét általad említett játék közel volt a top 11-hez, de végül nem fértek be. Ahogy az én szubjektív 11-es listámról 7 szintén nem fért be az objektív listámba. Akkor most vesszek össze magammal? :)

  • @nb00000
    @nb00000 3 роки тому

    Ghost Stories

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  3 роки тому +1

      Azért fájt a szívem hogy kicsúszott, de sajna épp kicsúszott. De örültem, hogy megemlítetted. :) Megérdemli!

  • @sorssors3325
    @sorssors3325 2 роки тому

    Az a baj, hogy a The Mind nem egy játék... Egy hatalmas túlhype-olt átverés, de szerencsére nem drága.

    • @GameObscuraCsibu
      @GameObscuraCsibu  2 роки тому +1

      Hagyjuk már ezt a "nem-játék" dolgot. De, játék. Elfogadom, ha valakinek nem jön be, de attól még, hogy megkérdőjelezzük játék mivoltát, a létjogosultsága megmarad és sokaknak lesz szórakoztató élmény - miközben sokaknak nem fog tetszeni. De ez sok más szórakoztató tevékenységre, játékra is igaz, nem kell hogy minden mindenkinek tetszen. :)

    • @sorssors3325
      @sorssors3325 2 роки тому

      @@GameObscuraCsibu Igazad van, végülis egy szalmaszállal is lehet játszani. A The Mind értelmét nem sikerült megfejtenem, valószínűleg azért, mert nincs neki... A Hanabi pl. valóban zseniális, elképesztő nagy ötlet.

  • @Bakkerwilli
    @Bakkerwilli 2 роки тому

    a the mind borzalmas, senkinek nem jött be, többször, több csapattal játszottuk, mindenki utálta