Z bliska wygląda jak elewator z blachy falistej.Z daleka wygląda lepiej jak jakieś lodowe góry.Podświetlony w nocy wygląda niesamowicie pięknie.Biel elewacji dodaje klasy
Bardzo trafnie porównałeś budynek filharmonii do sąsiadującego z nią gmachu policji. Dla mnie, laika, kontrast między nimi był bardzo widoczny i raził, natomiast teraz potrafię docenić kunszt projektantów. Bardzo udany odcinek. Czuję, że zbliżasz się do momentu, w którym Twój kanał "zaskoczy" i zaczniesz zbierać setki tysięcy odsłon. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Michał
Gdy zobaczyłem ten budynek po raz pierwszy, to pierwszym moim skojarzeniem były góry lodowe. Mnie również z zewnątrz nie zachwycił, ale wnętrze rzeczywiście jest ciekawe. Kręcone schody są naprawdę obłędne - szczególne jak się patrzy na nie z góry. Filharmonia również bardzo ładnie się prezentuje wieczorową porą - iluminacje świetlne moim zdaniem dodają jej uroku.
Materiał prima sort :) Wyprowadziłem się ze Szczecina zanim nowa filharmonia została wybudowana, stąd nie miałem jeszcze okazji, by posłuchać tam muzyki. Może kiedyś się uda. Wspomnienia z tym miastem mam niesamowite, a też wiele niesamowitych architektonicznych perełek można tam znaleźć :)
A mnie się ten budynek bardzo podoba. Mieszkam w Szczecinie i według mnie dodaje on kontrastu do reszty budowli, jakie stoją w ty mieście. Może jakby ludzie zobaczyli całą architekturę Szczecina, to zmieniliby zdanie na temat tej budowli.
Chętnie wybrałabym się na koncert i przede wszystkim posłuchała jak 'brzmi' filharmonia i jak wygląda na żywo. Jak zawsze ciekawy odcinek - łapka w górę i podaj dalej 👍
Świetny materiał i fascynujące objaśnienie zamysłu architektonicznego. Powinni to zobaczyć wszyscy, którzy narzekają, na nowoczesną bryłę w tym miejscu. Ciesze się, że mam swoj udział w budowie Lodowego Pałacu bo tak jest nazywany budynek w Szczecinie.
Super odcinek! Bardzo miło jest posłuchać człowieka z pasją, który tak pięknie potrafi opowiadać o tym, co go interesuje! Dziękuje za kolejny, świetny odcinek, o kolejnej naprawdę wspaniałej budowli! Dopracowanej w szczególe jak i w ogóle - tak samo jak ten odcinek! P.S. Super smaczek z tą przejeżdżająca dorożką w tle, może i przypadek ale i to złożyło się na genialność tego odcinka ;) Pozdrawiam i nie mogę się doczekać kolejnych materiałów! :)
Radość ogromną każdy jeden odcinek mi dostarcza, dzięki wielkie! Uwielbiam „recenzje" budynków, nawet nie po mojej myśli. A jeszcze realizacja tak wyborna.. Kiedyś czytywałem z zapartym tchem „Architekturę & Biznes", opisywane były raczej komercyjne projekty, ale językiem całkiem szlachetnym. A teraz znalazłem Twoje filmy i jestem w domu : ) pozdrawiam ciepło
Jak wszyscy podziwiam pasję i lekkość z jaką tworzycie :) przyswajam wiedzę z przyjemnością. Ja jestem zachwycona budynkiem NOSPR-u w Katowicach i myślę, że i na Śląsku jest wiele miejsc do pokazania i zachwytu. Dziękuje i pozdrawiam i po cichutku liczę na film.
Bardzo dobry materiał, który obejrzałem z wielką przyjmnością. Budynek filharmonii uważam za naprawdę przepiękny przez jego nawiązanie do historii miejsca w którym się znajduje, martwi mnie jedynie kolor fasady oraz wykończenia wnętrza - czy po 10/20 latach nie straci swojego uroku? Już czekam na następny odcinek AIGI :)
Bardzo dobry film i opis. Zgadzam się - skojarzenia do kościołów gotyckich a jednocześnie też szeregowych wąskich domów miast Hanzy nasuwają się od razu. Połączenie i sacrum i świeckości - jak w muzyce oczywiste. Budynek nie przytłacza, bo jest harmonijnie wkomponowany w otoczenie i pasuje do gmachu policji obok. Nic się nie "gryzie" a biel i surowe kształty wyróżniają. Świetnie podsumowane: nowoczesność oparta na historii. Warto odwiedzić!
Montaż jest coraz to lepszy! Ruch kamery i ujęcia są zdecydowanie bardziej profesjonalne niż kilka miesięcy temu. Może teraz wycieczka do MCK i NOSPRu w Katowicach? 19 grudnia bodajże będzie tam koncert Jimka, który stał się dosyć popularny. No i wykład na ASP lub Politechnice też byłby bardzo mile widziany :D
Szczecin to ciekawe miasto z wieloma pięknymi gmachami. Filharmonia również należy do tego zacnego grona. Szkoda tylko, że szczecińskie Podzamcze (ichniejsza starówka) jest takie liche. Po wojnie nie zatroszczono się o piękną odbudowę jak w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku. A w ostatnich dekadach postawiono tam postmodernistyczny kicz. Może obecność Filharmonii podniesie poziom zabudowy i reszta terenu zostanie potraktowana jak Stare Miasto w Dreźnie.
Cały sęk w tym, że właśnie zatroszczono się o odbudowę Warszawy, Gdańska i Poznania. Powojenne hasło "cały kraj odbudowuje stolicę" należy rozumieć dosłownie. Do tego celu posłużyły materiały (zabytkowe cegły, dachówki, itp.) pozyskane z rozbiórki starówek Szczecina i innych miast "ziem odzyskanych". Do lat 60 panowało powszechne przeświadczenie, że te rejony wrócą w granice Niemiec, więc władza zezwalała na dewastację i grabież materiałów, a władza centralna wręcz tego wymagała. W pewnym momencie jednak uświadomiono sobie, że jednak do tego nie dojdzie, ale do tego czasu wyrządzone zostały nieodwracalne szkody. Stąd centrum miasta to w dużej części blokowiska i obiekty na które żal patrzeć. To co obecnie znajduje się na Szczecińskiej "starówce", to próba odzyskania choć części świetności... Niestety nieudana. Jednak miasto wyciągnęło z tego projektu trochę wniosków i teraz stara się stawiać na takie niebanalne konstrukcje jak Filharmonia.
gmnpl To prawda, że Szczecin 'przespał' lata 50-te, które byłby obfite w rekonstrukcje i historyzm. Jednak tych bloczków na Podzamczu nie było aż tak dużo. Zostawiono mnóstwo ugorów (sporo jest ich do dzisiaj) - można było z tym terenem robić cuda na kiju. Postawiono na turkusowo-różowe postmodernistyczne atrapy, które są marnym pastiszem kamienic. I w sumie dalej się je tam buduje. Lokalne środowisko architektów milczy w tej sprawie. Zostało jeszcze kilka kwartałów do zabudowy + waterfront od rzeki. Da się jeszcze to jakoś uratować. O ile będą chęci. Szkoda Szczecina, bo ma fajne kamieniczne śródmieście - tylko ta 'starówka' kiepska.
Nie tylko ze Szczecina. Warszawa brała garściami cegły z rozbieranych zabytków i pałacy Dolnego Sląska. Cudem udało się uratować niektóre z nich. Kamienne Lwy z Zamku w Kopicach są w Wilanowie.
Znów wspaniale mi się Pana słucha, wiedza lekko i przyjaźnie przekazana. Bardzo cenię Pana trafne opinie, chętnie posłuchałbym na żywo, czy prowadzi Pan jakieś wykłady? Pozdrawiam i będę wyczekiwać kolejnych odcinków AIAGI!
Podoba mi się taki pomysł zestawienia nowoczesności z historią, jednak uważam, że "daszki" powinny być symetryczne, a wejście bardziej wyeksponowane. Wewnątrz natomiast mało drewna, no i czy dobrze widzę - zaraz przy wejściu jest bufet z plastikowymi krzesełkami niczym z ikei? Dużo pustej bezsensownej przestrzeni? Sala koncertowa - tu już kwestia gustu, według mnie klapa
Świetny odcinek, świetny prowadzący, świetny budynek i świetna dwurzędowa marynarka z gustownymi dodatkami. Tylko po co te piaskowe spodnie? Zapraszam na grupe na facebook'u "Jak będzie z dandysami", z chęcią pomożemy panu zdecydować w co się ubrać ;)
Już nie przesadzaj. Ten budynek tam pasuje jak świni siodło ale tak jest w Szczecinie kamienice 19 wieczne a w środku blok z wielkiej płyty. Komuna zawsze żywa.
8:39 szkoda tylko, że aby zobaczyć takie filharmonie/opery musimy właśnie do Europy jechać... Czekam na materiały z Katowic, jest o czym kręcić: NOSPR, Spodek, CINiBA, "rynek" itd.
***** Pisząc to miałem w głowie właśnie Teatr im. Słowackiego, ale tylko jego. Później zaś Politechnikę Warszawską, ale tę wykluczyłem ze względu na przeznaczenie. Opera wrocławska się nie umywa. To by chyba było na tyle, gdzieś tam są odpowiedniki praski, budapesztański, lwowski, odeski - nie śmiem wspomnieć wiedeńskich i paryskich.
Piękny budynek i bardzo fajnie poprowadzony odcinek. Widząc jak wiele osób atakuje ten obiekt za jego nowoczesność oraz kontrast względem okolicznej zabudowy, także chciałbym przedstawić swoje zdanie. Uważam, że rozwiązanie kompozycyjne jakim było ulokowanie tego obiektu wśród zabudowy o bardziej klasycznym charakterze było świetnym posunięciem. Obiekt znacząco się wyróżnia, jest doskonale widoczny zarówno od strony wjazdowej do miasta jak i istotnych dla życia codziennego mieszkańców alei. Odnośnie kompozycji zabrakło mi tylko wzmianki o znajdującym się przed filharmonią Centrum Przełomy. Też jest to rewelacyjna inwestycja (jak na obecne realia Szczecina), a swoją formą bardzo podkreśla budynek filharmonii. Zdecydowanie moje ulubione miejsce w Szczecinie.
Dziękuję za komentarz. Kiedy nagrywaliśmy ten odcinek, Przełomy były jeszcze w budowie - dostępna była tylko część placu na ich "dachu", reszta była odgrodzona.
Pamiętam, że jak powstał to prawie wszyscy Szczecinianie wypowiadali się o nim negatywnie. Potem przyszły nagrody i nagle wszystkim się podoba - to tylko udowadnia jakimi Januszami są ludzie.
"najpiękniejszy biały klocek w szczecinie" Nie pasje do otoczenia (zamek, wały, kamienice wzdłuż odry, budynek policji i kościół obok..) Wygląda jak płot z blachy falistej za którym dalej trwa budowa.
Przepraszam, ale brakuje mi logo Tesco. Sala? Może być, taka powiększona wersja sali widowiskowej POK "Dom Chemika" www.festiwalwss.pl/wp-content/uploads/2013/10/o-festiwalu-3.jpg
+Radosław Gajda Za mało dzieł sztuki w życiu analizowałam, chyba muszę więcej. Mojej opinii nie zmienisz na temat tego budynku. Jedyne co mnie w nim ciekawi to sklepienie sali, posadzka i oświetlenie nocą. Wnętrze dla mnie mogło by klękać przed Guangzhou Opera House, zwłaszcza, że hall wygląda jak powierzchnia konferencyjno - wystawiennicza. Tak więc podsumowując materiał ciekawie zrealizowany, budynek nawet na żywo mnie nie ujął.
Spodnie bdb, krawat super. PS. Bywam czasami przewodnikiem (Praga, Czechy), dużo starszym niż Pan, ale widzę, że człowiek może się uczyć całe życie, szczególnie, gdy jest od kogo! A propo, będzie kiedyś Praga?
To prawda, żę budynek Filharmonii wzbudził wiele kontrowersji wśród Szczecinian, padały głosy żę nie pasuje architektonicznie do sąsiadującego z nią gmachu Komendy Policji. Widziałem z bliska Filharmonię, nawet byłem w środku :)
***** nie mowie że nie jest ładny :) pierwsze wrażenie naprawdę robi łał. Lecz później to łał trochę ostyga :) Bryła jest popsuta jak dla mnie oczywiście, okolicą, jak i np. wejściem. A w środku już niestety nie ma nawet łał na pierwszy raz, sala jest bardzo kanciasta, przypomina stare budownictwo "na szybko". :)
Wnętrza są fantastyczne, natomiast z zewnątrz, hm… Po wyjaśnieniach zawartych w tym filmie lepiej rozumiem cały zamysł, ale ten biały kolor nadal mnie nie przekonuje. Zamiast kamienic hanzeatyckich przywodzi na myśl sfatygowane przebieralnie na plaży przekrzywione od wichrów. Nocą, kolorowo podświetlony budynek wygląda lepiej.
Ja wiem ze macie wszystko naj i nagrody. Dlaczego u nas jest sala na 2200 osob plus dwie mniejsze ale zdecydowanieniejsze ponadto mozna wystawic opere, operetke, muzikal, film puscic no i koncert filcharmoni lub pop.
Jak dla mnie ten budynek z zewnątrz szału nie robi (najbardziej nie podoba mi się ta elewacja która nie dotyka ziemi, kojarzy mi się z takim blaszanym kioskiem z lat 90'). Wnętrze natomiast to inna bajka, bardzo nowocześnie i sterylnie.
Bo ten budynek jest trudny w odbiorze, a jak już się zrozumie genezę powstania i te wszystkie nawiązania nowoczesności do przeszłości, to może robić wrażenie :)
ogolnie to budynek mi sie podoba, natomiast nie podoba mi sie to ze odstaje od gruntu niczym kiosk ruchu, szkaradne sa tez drzwi i bramy ktore w ogole nie współgraja z reszta kształtu. Wyglada tak jak by zwyczajnie opierdolono fleksem to co zrobił ktos inny i wstawiono typowe drzwi jak do biedry czy brame jak do parkingu podziemnego. A te zyletki jak to nazwałes, to bardziej mi przypominaja takie obudowy głosnikow kolumien z lat 80tych. Budynek bez podswietlenia jest strasznie surowy wrecz grożny, przytłaczający, szczegolnie gdy sie stanie obok scian. Ciekawe by było jak by na tę surowa biel naniesiono czarne kontury elewacji, zdobień ,okiennic itp starych kamienic. Taka rycina klasycznych kamienic tylko na białym tle, mogło by to wygladac interesujaco.
te ażury które Pan wskazywał to charakterystyczna cecha gotyku Henryka Brunsberga a nie koniecznie w całości gotyku ceglanego, niemniej jednak miły dla oka materiał filmowy.
+Radosław Gajda w sumie widac lato w pogodzie ;)Ogladam od pierwszego odcinka i życze powodzenia w zdobywaniu widzów, bo takie przedstawianie architektury jest rewelacyjne i oby dotarło do jak najszerszego grona :D!!!!
Może a może na pewno projekt jest wspaniały ale właśnie to ale . Nie mogę zaakceptować tego projektu i budynku ze względu na ,za duży kontrast z budynkiem obok. Gdyby może zmienić kolor na beżowy lub popielaty taki , jak ma budynek obok. Ta biel z tym czerwonym budynkiem wyje, okropnie wyje . Nie mogę tego pojąć, jak można się tym zachwycać i chwalić. Tu mnie Pan rozczarował.....:( Pozdrawiam
No to może właśnie powinna Pani spróbować pojąć, jak można się tym zachwycać. Ten budynek nie musi się Pani podobać, ale próba zrozumienia dlaczego innym się podoba także może być rozwijająca, nawet jeśli pozostanie się przy swoim zdaniu.
Bezposrednie zestawianienie budowli klasycznych z futurystycznymi to jak laczenie Star Treka z Parkiem Jurajskim, techniczne sie da, tylko po co? Dla wiekszosci osob bedzie zwyczajny architektoniczny gwalt a przeciez mozna bylo ducha naszych czasow zaznaczyc subtelniej, tak z pieszczota.
Po pierwsze to nie jest zestawienie z budynkiem futurystycznym tylko z współczesnym. Idąc tym torem, po co obok jaskini czy groty stawiać murowany budynek ? Tylko ileż można stawiać kamienice z gzymsami ... Style przemijają, technologia idzie do przodu i jest to zrozumiałe. Moim zdaniem to jest właśnie bardzo subtelne przedstawienie naszych czasów. Lekkość, prostota, nowoczesność
Nikt nie powiedział, że ten budynek miał by być kolejna kamienicą z gzymsami. Chodzi o to, że stoi w nieodpowiednim otoczeniu a co za tym idzie - miejscu.
Piękna i inteligenta architektura kubatury i wnętrza foyer. Niestety muzyka we wnętrzach sali koncertowej staje się "zakładniczką" efektów optycznych. Akustyka sali głównej podczas koncertów bardziej utrudnia niż pomaga słuchaczom w odbiorze i przeżywaniu muzyki symfonicznej. Odnoszę często wrażenie, że fale i wibracje bogatego spektrum palety brzmienia instrumentarium orkiestry nie znajdują ujścia, nakładają się na siebie, dając wrażenie, że muzyka niejako dusi się. Właśnie w takich momentach elementy optyczne sali głównej stają się zbyt natrętne, zaczynają dominować, a przecież one miały "współ-brzmieć" zgodnie z nazwą budynku - filharmonia czyli "umiłowanie harmonii"....
Z zewnątrz ten budynek to prawdziwa szkarada. I prawdę powiedziawszy dziwię się prowadzącemu, ale ponoć o gustach się nie dyskutuje. Co innego wnętrze które jest niezwykle interesujące. Niemniej budynek który zdobywa nagrodę nie powinien moim zdaniem być jakimś rodzajem happenigu w przestrzeni publicznej. Nie wiem czy moja wypowiedź jest uprawniona, w końcu budynku nie widziałem na własne oczy ale to co zobaczyłem na filmie jest przerażające. Muszę jeszcze wspomnieć o prowadzącym - cieszy ucho. Właściwie słucha się jak jakiegoś XIX wiecznego dandysa i właściwie dobrze że ma swoje zdanie. Z chęcią widziałbym taki program jako jakiś cykl w TV publicznej zamiast dyrdymałów o tym co zjeść na śniadanie.
ogolnie to budynek mi sie podoba, natomiast nie podoba mi sie to ze odstaje od gruntu niczym kiosk ruchu, szkaradne sa tez drzwi i bramy ktore w ogole nie współgraja z reszta kształtu. Wyglada tak jak by zwyczajnie opierdolono fleksem to co zrobił ktos inny i wstawiono typowe drzwi jak do biedry czy brame jak do parkingu podziemnego.
Jak już byłeś w Szczecinie to mogłeś zajechać do Berlina. To twarz Europy, największy plac budowy w Europie nieprzerwalnie od 89 roku. Miałbyś co podziwiać i o czym opowiadać. Architektoniczny tort z warstwy historii, nowoczesności i przyszłości.
Nowoczesne bezguście. Einstein kiedyś powiedział, że najwyższy czas, aby muzyka klasyczna przestała być sztuką dla sztuki pisaną przez kompozytorów dla kompozytorów. To samo obecnie obserwujemy w architekturze. Nie ważne, że wygląda okropnie, nie posiada żadnego stylu, nie wkomponowuje się w otoczenie. Ważne, że jest inne i jakich technik użyto. Żałosne.
Wg. mnie nie bez powodu filharmonia jest ukazywana głównie w takiej perspektywie, aby nie pokazywać ogromnego kontrastu pomiędzy budynkiem filharmonia i budynkiem policji. Uważam że to połączenie dwóch stylów jest niespójne i pozbawione kontekstu budynki nie współgrają ze sobą, to duży zgrzyt w tej melodii.
Jestem ze Szczecina i nigdy nie nazwałbym tej nowej filharmonii pięknym budynkiem. Poza tym nie ma przy nim odpowiedniego parkingu, jego fasady kompletnie pozbawione są jakiejkolwiek funkcji handlowej czy wystawienniczej. W środku w holu nie ma na czym usiąść. Sama sala koncertowa jest poprawna, ale to moim zdaniem za mało.
Świetnie wyglada ta przejeżdżająca dorożka na tle filharmonii (1:59)
Z bliska wygląda jak elewator z blachy falistej.Z daleka wygląda lepiej jak jakieś lodowe góry.Podświetlony w nocy wygląda niesamowicie pięknie.Biel elewacji dodaje klasy
Bardzo trafnie porównałeś budynek filharmonii do sąsiadującego z nią gmachu policji. Dla mnie, laika, kontrast między nimi był bardzo widoczny i raził, natomiast teraz potrafię docenić kunszt projektantów. Bardzo udany odcinek. Czuję, że zbliżasz się do momentu, w którym Twój kanał "zaskoczy" i zaczniesz zbierać setki tysięcy odsłon. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Michał
Bardzo przyjemnie się Pana słucha.
Dziękuję, że natychmiast Pan zareagował na prośbę o pokazanie.
Nadal uważam, że przepiękny.
Podświetlony też.
Nareszcie Szczecin! Filharmonia widziana "na własne oczy" robi ogromne wrażenie. Polecam wszystkim i pozdrawiam.
To prawda, zwłaszcza nocą.
Bardzo fajna seria filmików. Tego brakowało w polskim internecie.
Chciałbym obejrzeć film o największych polskich architektach.
Piękna opowieść o szkaradnym namiocie betonowym.
Gdy zobaczyłem ten budynek po raz pierwszy, to pierwszym moim skojarzeniem były góry lodowe. Mnie również z zewnątrz nie zachwycił, ale wnętrze rzeczywiście jest ciekawe. Kręcone schody są naprawdę obłędne - szczególne jak się patrzy na nie z góry. Filharmonia również bardzo ładnie się prezentuje wieczorową porą - iluminacje świetlne moim zdaniem dodają jej uroku.
Materiał prima sort :) Wyprowadziłem się ze Szczecina zanim nowa filharmonia została wybudowana, stąd nie miałem jeszcze okazji, by posłuchać tam muzyki. Może kiedyś się uda. Wspomnienia z tym miastem mam niesamowite, a też wiele niesamowitych architektonicznych perełek można tam znaleźć :)
A mnie się ten budynek bardzo podoba. Mieszkam w Szczecinie i według mnie dodaje on kontrastu do reszty budowli, jakie stoją w ty mieście. Może jakby ludzie zobaczyli całą architekturę Szczecina, to zmieniliby zdanie na temat tej budowli.
Niesamowicie podobają mi się sufit i ściany w głównej sali. Bardzo ciekawy kształt
Nie wiedziałem, że mamy w Polsce taki nowoczesny i piękny budynek. Z przyjemnością wybrałbym się tam na koncert. :)
ZUPELNIE SIE ZGADZAM
Szczecin i Szczecinianie zapraszają 🤗
Chętnie wybrałabym się na koncert i przede wszystkim posłuchała jak 'brzmi' filharmonia i jak wygląda na żywo.
Jak zawsze ciekawy odcinek - łapka w górę i podaj dalej 👍
Świetny materiał i fascynujące objaśnienie zamysłu architektonicznego.
Powinni to zobaczyć wszyscy, którzy narzekają, na nowoczesną bryłę w tym miejscu.
Ciesze się, że mam swoj udział w budowie Lodowego Pałacu bo tak jest nazywany budynek w Szczecinie.
Super odcinek! Bardzo miło jest posłuchać człowieka z pasją, który tak pięknie potrafi opowiadać o tym, co go interesuje! Dziękuje za kolejny, świetny odcinek, o kolejnej naprawdę wspaniałej budowli! Dopracowanej w szczególe jak i w ogóle - tak samo jak ten odcinek!
P.S. Super smaczek z tą przejeżdżająca dorożką w tle, może i przypadek ale i to złożyło się na genialność tego odcinka ;) Pozdrawiam i nie mogę się doczekać kolejnych materiałów! :)
Cudne! Super merytorycznie i jakościowo :)
Radosław, wspaniałe opowiadasz o budynkach - tak barwnym i żywym językiem. Gratulacje ! Z przyjemnością ogląda się te krótkie filmiki 😇
Radość ogromną każdy jeden odcinek mi dostarcza, dzięki wielkie! Uwielbiam „recenzje" budynków, nawet nie po mojej myśli. A jeszcze realizacja tak wyborna.. Kiedyś czytywałem z zapartym tchem „Architekturę & Biznes", opisywane były raczej komercyjne projekty, ale językiem całkiem szlachetnym. A teraz znalazłem Twoje filmy i jestem w domu : )
pozdrawiam ciepło
takiego kanału szukałam, dziękuję za wszystkie filmy
Jak wszyscy podziwiam pasję i lekkość z jaką tworzycie :) przyswajam wiedzę z przyjemnością. Ja jestem zachwycona budynkiem NOSPR-u w Katowicach i myślę, że i na Śląsku jest wiele miejsc do pokazania i zachwytu. Dziękuje i pozdrawiam i po cichutku liczę na film.
Bardzo dobry materiał, który obejrzałem z wielką przyjmnością. Budynek filharmonii uważam za naprawdę przepiękny przez jego nawiązanie do historii miejsca w którym się znajduje, martwi mnie jedynie kolor fasady oraz wykończenia wnętrza - czy po 10/20 latach nie straci swojego uroku? Już czekam na następny odcinek AIGI :)
swietne programy. czekam na odcinek o filharmonii w Luksemburgu. Najpiekniejsza w Europie! :) razem z Hamburgiem , Oslo i Kopenhaga. pozdrawiam
Bardzo dobry film i opis. Zgadzam się - skojarzenia do kościołów gotyckich a jednocześnie też szeregowych wąskich domów miast Hanzy nasuwają się od razu. Połączenie i sacrum i świeckości - jak w muzyce oczywiste. Budynek nie przytłacza, bo jest harmonijnie wkomponowany w otoczenie i pasuje do gmachu policji obok. Nic się nie "gryzie" a biel i surowe kształty wyróżniają. Świetnie podsumowane: nowoczesność oparta na historii. Warto odwiedzić!
Fantastyczna narracja
Odcinek równie piękny co budynek. Świetne kadry i dbałość o szczegóły.
+Michal Malinowski Szczególnie ujęcie z 5:16 jest rewelacyjne.
Na pierwszy rzut oka zobaczyłem w tej białej bryle duchy średniowiecznych kamienic...
ps. Świetny kanał, gratuluję.
Piękny budynek (jestem dumny z nagrody Van der Roha) i piękny odcinek, zostawiłem suba i czekam na więcej :)
Montaż jest coraz to lepszy! Ruch kamery i ujęcia są zdecydowanie bardziej profesjonalne niż kilka miesięcy temu.
Może teraz wycieczka do MCK i NOSPRu w Katowicach? 19 grudnia bodajże będzie tam koncert Jimka, który stał się dosyć popularny. No i wykład na ASP lub Politechnice też byłby bardzo mile widziany :D
Na ten odcinek czekałem. :)
+Radosław Gajda Oczywiście, pasja do architektury i muzyki ukazana w jednym materiale. :)
coś niesamowitego :0 brawo Szczecin :)
Szczecin to ciekawe miasto z wieloma pięknymi gmachami. Filharmonia również należy do tego zacnego grona. Szkoda tylko, że szczecińskie Podzamcze (ichniejsza starówka) jest takie liche. Po wojnie nie zatroszczono się o piękną odbudowę jak w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku. A w ostatnich dekadach postawiono tam postmodernistyczny kicz. Może obecność Filharmonii podniesie poziom zabudowy i reszta terenu zostanie potraktowana jak Stare Miasto w Dreźnie.
Cały sęk w tym, że właśnie zatroszczono się o odbudowę Warszawy, Gdańska i Poznania. Powojenne hasło "cały kraj odbudowuje stolicę" należy rozumieć dosłownie. Do tego celu posłużyły materiały (zabytkowe cegły, dachówki, itp.) pozyskane z rozbiórki starówek Szczecina i innych miast "ziem odzyskanych". Do lat 60 panowało powszechne przeświadczenie, że te rejony wrócą w granice Niemiec, więc władza zezwalała na dewastację i grabież materiałów, a władza centralna wręcz tego wymagała. W pewnym momencie jednak uświadomiono sobie, że jednak do tego nie dojdzie, ale do tego czasu wyrządzone zostały nieodwracalne szkody. Stąd centrum miasta to w dużej części blokowiska i obiekty na które żal patrzeć. To co obecnie znajduje się na Szczecińskiej "starówce", to próba odzyskania choć części świetności... Niestety nieudana. Jednak miasto wyciągnęło z tego projektu trochę wniosków i teraz stara się stawiać na takie niebanalne konstrukcje jak Filharmonia.
gmnpl
To prawda, że Szczecin 'przespał' lata 50-te, które byłby obfite w rekonstrukcje i historyzm. Jednak tych bloczków na Podzamczu nie było aż tak dużo. Zostawiono mnóstwo ugorów (sporo jest ich do dzisiaj) - można było z tym terenem robić cuda na kiju. Postawiono na turkusowo-różowe postmodernistyczne atrapy, które są marnym pastiszem kamienic. I w sumie dalej się je tam buduje. Lokalne środowisko architektów milczy w tej sprawie. Zostało jeszcze kilka kwartałów do zabudowy + waterfront od rzeki. Da się jeszcze to jakoś uratować. O ile będą chęci. Szkoda Szczecina, bo ma fajne kamieniczne śródmieście - tylko ta 'starówka' kiepska.
bo wszystkie cegły ze zniszczonego Szczecina jechały na odbudowę Warszawy...
Nie przespał. To była decyzja odgórna.
Nie tylko ze Szczecina. Warszawa brała garściami cegły z rozbieranych zabytków i pałacy Dolnego Sląska. Cudem udało się uratować niektóre z nich. Kamienne Lwy z Zamku w Kopicach są w Wilanowie.
Znakomicie pan opowiada, dziekuje :)
Szkoda, że nie wspomniał Pan, że budynek jest także podświetlany. Byłem ciekaw Pana opinii na ten temat.
Moim skromnym zdaniem nocą budynek przyciąga uwagę jeszcze bardziej niż za dnia.
Znów wspaniale mi się Pana słucha, wiedza lekko i przyjaźnie przekazana. Bardzo cenię Pana trafne opinie, chętnie posłuchałbym na żywo, czy prowadzi Pan jakieś wykłady? Pozdrawiam i będę wyczekiwać kolejnych odcinków AIAGI!
Świetny budynek! Dziękuję za film!
Świetna robota!
... i jeśli chodzi o Filharmonię i ten film..:)
Radku, dziękuję, świetna prezentacja. Znakomita robota!
Jeśli chodzi o budynek Filharmonii w Szczecinie, w pełni się z Tobą zgadzam. Cudo!
Szczecin to piękne miasto to miejsce urodzenia Carycy Katarzyny dziękuję i pozdrawiam
i honorowym obywatelem jest sam adolf hitler
proszę nagraj filmik, do jakiej szkoły (liceum/technikum) iść żeby dostać się na architekturę, na jakie przedmioty zwrócić szczególną uwagę.
Podoba mi się taki pomysł zestawienia nowoczesności z historią, jednak uważam, że "daszki" powinny być symetryczne, a wejście bardziej wyeksponowane. Wewnątrz natomiast mało drewna, no i czy dobrze widzę - zaraz przy wejściu jest bufet z plastikowymi krzesełkami niczym z ikei? Dużo pustej bezsensownej przestrzeni? Sala koncertowa - tu już kwestia gustu, według mnie klapa
Świetny odcinek, świetny prowadzący, świetny budynek i świetna dwurzędowa marynarka z gustownymi dodatkami. Tylko po co te piaskowe spodnie? Zapraszam na grupe na facebook'u "Jak będzie z dandysami", z chęcią pomożemy panu zdecydować w co się ubrać ;)
Spodnie bdb
Już nie przesadzaj. Ten budynek tam pasuje jak świni siodło ale tak jest w Szczecinie kamienice 19 wieczne a w środku blok z wielkiej płyty. Komuna zawsze żywa.
Fajny filmik, dzięki!
krásná budova!gratuluji!
świetny budynek
8:39 szkoda tylko, że aby zobaczyć takie filharmonie/opery musimy właśnie do Europy jechać...
Czekam na materiały z Katowic, jest o czym kręcić: NOSPR, Spodek, CINiBA, "rynek" itd.
*****
Pisząc to miałem w głowie właśnie Teatr im. Słowackiego, ale tylko jego. Później zaś Politechnikę Warszawską, ale tę wykluczyłem ze względu na przeznaczenie. Opera wrocławska się nie umywa. To by chyba było na tyle, gdzieś tam są odpowiedniki praski, budapesztański, lwowski, odeski - nie śmiem wspomnieć wiedeńskich i paryskich.
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, to również piękny budynek, chociaż może bardziej wewnątrz niż na zewnątrz, ale byłem i polecam :)
W samochodzie w marynarce :) Świetny kanał.
Piękny budynek i bardzo fajnie poprowadzony odcinek. Widząc jak wiele osób atakuje ten obiekt za jego nowoczesność oraz kontrast względem okolicznej zabudowy, także chciałbym przedstawić swoje zdanie. Uważam, że rozwiązanie kompozycyjne jakim było ulokowanie tego obiektu wśród zabudowy o bardziej klasycznym charakterze było świetnym posunięciem. Obiekt znacząco się wyróżnia, jest doskonale widoczny zarówno od strony wjazdowej do miasta jak i istotnych dla życia codziennego mieszkańców alei. Odnośnie kompozycji zabrakło mi tylko wzmianki o znajdującym się przed filharmonią Centrum Przełomy. Też jest to rewelacyjna inwestycja (jak na obecne realia Szczecina), a swoją formą bardzo podkreśla budynek filharmonii. Zdecydowanie moje ulubione miejsce w Szczecinie.
Dziękuję za komentarz. Kiedy nagrywaliśmy ten odcinek, Przełomy były jeszcze w budowie - dostępna była tylko część placu na ich "dachu", reszta była odgrodzona.
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak w takim razie zwracam honor i ponownie gratuluję świetnego odcinka!
Pamiętam, że jak powstał to prawie wszyscy Szczecinianie wypowiadali się o nim negatywnie. Potem przyszły nagrody i nagle wszystkim się podoba - to tylko udowadnia jakimi Januszami są ludzie.
Nic takiego nie miało miejsca.
0:54
>2cv
>prelude 3gen
co tu się O_o
Miałbym trochę inną wizję, wyglądu zewnętrznego, chociaż wnętrze to mistrzostwo. Rzeczywiście, akustyka wyjątkowa :)
Świetny kanał!
Będzie może w przyszłości coś o projektowaniu parametrycznym? ;)
Piękne
Świetnie zrobiony materiał od A do Z super, jak dla mnie mógł by być 3 razy dłuższy :)
Panie Radosławie, myślał Pan żeby zrobić jeszcze jakieś filmy o Szczecinie?
Na pewno już Wam się obiło o uszy gdzie jest World Building of the Year 2016.
Coś mi się wydaje, że nie odpuścicie takiej okazji :)
Też mi się bardzo podoba ten budynek. Chciałabym tam posłuchać IX-ej. A co sądzisz o budynku NOSPR - u?
A ja uważam, że NOSPR jest o wiele piękniejszy i bardziej dopasowany do otoczenia
"najpiękniejszy biały klocek w szczecinie"
Nie pasje do otoczenia (zamek, wały, kamienice wzdłuż odry, budynek policji i kościół obok..) Wygląda jak płot z blachy falistej za którym dalej trwa budowa.
4:08 nawet stoi tam figura rycerza trzymającego tarczę przy wejściu.
Przepraszam, ale brakuje mi logo Tesco. Sala? Może być, taka powiększona wersja sali widowiskowej POK "Dom Chemika" www.festiwalwss.pl/wp-content/uploads/2013/10/o-festiwalu-3.jpg
+Radosław Gajda Za mało dzieł sztuki w życiu analizowałam, chyba muszę więcej. Mojej opinii nie zmienisz na temat tego budynku. Jedyne co mnie w nim ciekawi to sklepienie sali, posadzka i oświetlenie nocą. Wnętrze dla mnie mogło by klękać przed Guangzhou Opera House, zwłaszcza, że hall wygląda jak powierzchnia konferencyjno - wystawiennicza. Tak więc podsumowując materiał ciekawie zrealizowany, budynek nawet na żywo mnie nie ujął.
Spodnie bdb, krawat super.
PS. Bywam czasami przewodnikiem (Praga, Czechy), dużo starszym niż Pan, ale widzę, że człowiek może się uczyć całe życie, szczególnie, gdy jest od kogo! A propo, będzie kiedyś Praga?
Film ten jest wybitnym dowodem na to jakim przekleństwem współczesności jest samochód!
moje miasto! a już myslalam, ze nie znajde filmiku ze Szczecina, no to się zdziwiłam!
A moze pora na odcinek o filharmonii w Hamburgu? Myśle ze godnie mogla by stanąć w szranki ze szczecińska
To prawda, żę budynek Filharmonii wzbudził wiele kontrowersji wśród Szczecinian, padały głosy żę nie pasuje architektonicznie do sąsiadującego z nią gmachu Komendy Policji. Widziałem z bliska Filharmonię, nawet byłem w środku :)
A ja bym chciał jakiś fikuśny budynek np. opery w Warszawie... Mógłby być nad Wisłą, na Pradze...
Trwają prace nad projektem Sinfonii Varsovii na Grochowie - tam kilka niesamowitych rozwiązań ma być zastosowanych.
Co uważasz o siedzibie NOSPR w Katowicach? Może odcinek także o niej? Podoba mi się ona dużo bardziej niż ta filharmonia :)
+Bartosz Rędziniak według mnie jest świetny ;)
***** nie mowie że nie jest ładny :) pierwsze wrażenie naprawdę robi łał. Lecz później to łał trochę ostyga :) Bryła jest popsuta jak dla mnie oczywiście, okolicą, jak i np. wejściem. A w środku już niestety nie ma nawet łał na pierwszy raz, sala jest bardzo kanciasta, przypomina stare budownictwo "na szybko". :)
Wnętrza są fantastyczne, natomiast z zewnątrz, hm… Po wyjaśnieniach zawartych w tym filmie lepiej rozumiem cały zamysł, ale ten biały kolor nadal mnie nie przekonuje. Zamiast kamienic hanzeatyckich przywodzi na myśl sfatygowane przebieralnie na plaży przekrzywione od wichrów. Nocą, kolorowo podświetlony budynek wygląda lepiej.
szkoda że nie odbudowali tego co jeszcze stało do pocz lat 60ch
Ja wiem ze macie wszystko naj i nagrody. Dlaczego u nas jest sala na 2200 osob plus dwie mniejsze ale zdecydowanieniejsze ponadto mozna wystawic opere, operetke, muzikal, film puscic no i koncert filcharmoni lub pop.
Jak dla mnie ten budynek z zewnątrz szału nie robi (najbardziej nie podoba mi się ta elewacja która nie dotyka ziemi, kojarzy mi się z takim blaszanym kioskiem z lat 90'). Wnętrze natomiast to inna bajka, bardzo nowocześnie i sterylnie.
+DrCharlie89 Ja kompletnie nie rozumiem co w tym budynku jest takiego rewelacyjnego, szczególnie zzewnątrz.
Dla mnie także szał ten budynek robi od wewnątrz. Niesamowicie to wygląda.
Tyle lat mieszkałem w Szczecinie i jak znajomym go pokazywałem to się śmiali że jeżeli tym Szczecin się chwali to szkoda całego miasta.
Bo ten budynek jest trudny w odbiorze, a jak już się zrozumie genezę powstania i te wszystkie nawiązania nowoczesności do przeszłości, to może robić wrażenie :)
Mogli by Państwo zrobić film o projekcie i planowanym remoncie siedziby Synfonii Varsovii?
Jeśli Sinfonia Varsovia byłaby zainteresowana współpracą z nami przy takim odcinku, to my jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje :)
ogolnie to budynek mi sie podoba, natomiast nie podoba mi sie to ze odstaje od gruntu niczym kiosk ruchu, szkaradne sa tez drzwi i bramy ktore w ogole nie współgraja z reszta kształtu. Wyglada tak jak by zwyczajnie opierdolono fleksem to co zrobił ktos inny i wstawiono typowe drzwi jak do biedry czy brame jak do parkingu podziemnego. A te zyletki jak to nazwałes, to bardziej mi przypominaja takie obudowy głosnikow kolumien z lat 80tych. Budynek bez podswietlenia jest strasznie surowy wrecz grożny, przytłaczający, szczegolnie gdy sie stanie obok scian. Ciekawe by było jak by na tę surowa biel naniesiono czarne kontury elewacji, zdobień ,okiennic itp starych kamienic. Taka rycina klasycznych kamienic tylko na białym tle, mogło by to wygladac interesujaco.
Słyszałem, że bardzo ciężko było znaleźć firmę, która by się podjęła zbudowania tych kręconych schodów.
Czemu pana nie ma w telewizji z takimi programami?
To niestety pytanie do telewizji... Jeśli czyta to ktoś z tv, to polecamy się :)
Ktoś tutaj jest fanem Beethovena ;) A ta "Oda do radości" w tle ma być nawiązaniem do najwyższego EUROPEJSKIEGO standardu tego budynku? ;)
te ażury które Pan wskazywał to charakterystyczna cecha gotyku Henryka Brunsberga a nie koniecznie w całości gotyku ceglanego, niemniej jednak miły dla oka materiał filmowy.
o ile mi wiadomo nie :)
nie ten czas powstania i brak charakterystycznych glazurowanych dekoracji
Super film :) Był Pan na wydziale na wykladzie Alberto Veigi?
+Radosław Gajda akurat teraz bylo warto :) myślałem, że ten wyklad był inspiracja do stworzenia tego filmu ;)
+Radosław Gajda w sumie widac lato w pogodzie ;)Ogladam od pierwszego odcinka i życze powodzenia w zdobywaniu widzów, bo takie przedstawianie architektury jest rewelacyjne i oby dotarło do jak najszerszego grona :D!!!!
Czemu akurat w samochodzie? :)) (ten wstęp)
Może a może na pewno projekt jest wspaniały ale właśnie to ale .
Nie mogę zaakceptować tego projektu i budynku ze względu na ,za duży kontrast z budynkiem obok. Gdyby może zmienić kolor na beżowy lub popielaty taki , jak ma budynek obok.
Ta biel z tym czerwonym budynkiem wyje, okropnie wyje . Nie mogę tego pojąć, jak można się tym zachwycać i chwalić. Tu mnie Pan rozczarował.....:(
Pozdrawiam
No to może właśnie powinna Pani spróbować pojąć, jak można się tym zachwycać. Ten budynek nie musi się Pani podobać, ale próba zrozumienia dlaczego innym się podoba także może być rozwijająca, nawet jeśli pozostanie się przy swoim zdaniu.
Dbałość o piękno ogólne się powinno liczyć nie szczegóły A tu jest piękny szczegół.....:) szkoda .W inny miejscu byłby świetny.
dobry program
Brawo
👍
Bezposrednie zestawianienie budowli klasycznych z futurystycznymi to jak laczenie Star Treka z Parkiem Jurajskim, techniczne sie da, tylko po co? Dla wiekszosci osob bedzie zwyczajny architektoniczny gwalt a przeciez mozna bylo ducha naszych czasow zaznaczyc subtelniej, tak z pieszczota.
Po pierwsze to nie jest zestawienie z budynkiem futurystycznym tylko z współczesnym. Idąc tym torem, po co obok jaskini czy groty stawiać murowany budynek ? Tylko ileż można stawiać kamienice z gzymsami ... Style przemijają, technologia idzie do przodu i jest to zrozumiałe. Moim zdaniem to jest właśnie bardzo subtelne przedstawienie naszych czasów. Lekkość, prostota, nowoczesność
Nikt nie powiedział, że ten budynek miał by być kolejna kamienicą z gzymsami. Chodzi o to, że stoi w nieodpowiednim otoczeniu a co za tym idzie - miejscu.
Centrum dialogu zaraz obok filharmonii zostało Budynkiem Roku.
Piękna i inteligenta architektura kubatury i wnętrza foyer. Niestety muzyka we wnętrzach sali koncertowej staje się "zakładniczką" efektów optycznych. Akustyka sali głównej podczas koncertów bardziej utrudnia niż pomaga słuchaczom w odbiorze i przeżywaniu muzyki symfonicznej. Odnoszę często wrażenie, że fale i wibracje bogatego spektrum palety brzmienia instrumentarium orkiestry nie znajdują ujścia, nakładają się na siebie, dając wrażenie, że muzyka niejako dusi się. Właśnie w takich momentach elementy optyczne sali głównej stają się zbyt natrętne, zaczynają dominować, a przecież one miały "współ-brzmieć" zgodnie z nazwą budynku - filharmonia czyli "umiłowanie harmonii"....
Te początkowe ujęcie z tym budynkiem obok szału nie robi,jak tu już pisali blacha z lat 90
Z zewnątrz ten budynek to prawdziwa szkarada. I prawdę powiedziawszy dziwię się prowadzącemu, ale ponoć o gustach się nie dyskutuje. Co innego wnętrze które jest niezwykle interesujące. Niemniej budynek który zdobywa nagrodę nie powinien moim zdaniem być jakimś rodzajem happenigu w przestrzeni publicznej. Nie wiem czy moja wypowiedź jest uprawniona, w końcu budynku nie widziałem na własne oczy ale to co zobaczyłem na filmie jest przerażające. Muszę jeszcze wspomnieć o prowadzącym - cieszy ucho. Właściwie słucha się jak jakiegoś XIX wiecznego dandysa i właściwie dobrze że ma swoje zdanie. Z chęcią widziałbym taki program jako jakiś cykl w TV publicznej zamiast dyrdymałów o tym co zjeść na śniadanie.
ogolnie to budynek mi sie podoba, natomiast nie podoba mi sie to ze odstaje od gruntu niczym kiosk ruchu, szkaradne sa tez drzwi i bramy ktore w ogole nie współgraja z reszta kształtu. Wyglada tak jak by zwyczajnie opierdolono fleksem to co zrobił ktos inny i wstawiono typowe drzwi jak do biedry czy brame jak do parkingu podziemnego.
Jak już byłeś w Szczecinie to mogłeś zajechać do Berlina. To twarz Europy, największy plac budowy w Europie nieprzerwalnie od 89 roku. Miałbyś co podziwiać i o czym opowiadać. Architektoniczny tort z warstwy historii, nowoczesności i przyszłości.
Super odcinek i fantastyczna filharmonia. W Warszawie mogliby zbudować nową dla większej publiczności. Nowa opera też by się przydała :)
budynek byłby ładny gdyby był większy stał nad akwenem wodnym i nie byłoby wokół drzew a najlepiej zieleni w ogóle
Nowoczesne bezguście. Einstein kiedyś powiedział, że najwyższy czas, aby muzyka klasyczna przestała być sztuką dla sztuki pisaną przez kompozytorów dla kompozytorów. To samo obecnie obserwujemy w architekturze. Nie ważne, że wygląda okropnie, nie posiada żadnego stylu, nie wkomponowuje się w otoczenie. Ważne, że jest inne i jakich technik użyto. Żałosne.
Jeden powie cud architektury, drugi powie garaż z blachy falistej.
Wg. mnie nie bez powodu filharmonia jest ukazywana głównie w takiej perspektywie, aby nie pokazywać ogromnego kontrastu pomiędzy budynkiem filharmonia i budynkiem policji. Uważam że to połączenie dwóch stylów jest niespójne i pozbawione kontekstu budynki nie współgrają ze sobą, to duży zgrzyt w tej melodii.
Jestem ze Szczecina i nigdy nie nazwałbym tej nowej filharmonii pięknym budynkiem. Poza tym nie ma przy nim odpowiedniego parkingu, jego fasady kompletnie pozbawione są jakiejkolwiek funkcji handlowej czy wystawienniczej. W środku w holu nie ma na czym usiąść. Sama sala koncertowa jest poprawna, ale to moim zdaniem za mało.
Jest w ścisłym centrum miasta, niedaleko są przystanki autobusów i tramwajów. Po co parking? I jaki parking byłby "odpowiedni"?
Wejście do środka bez pomysłu. Wygląda jak drzwi do stodoły. Powinno być zakończone łukiem, jak w budynku obok :p
materiał fajny, ale budynek mi się nie podoba
może się nie znam ale środek mi się nie podoba, ale cóż taki styl że wszystko na biało musi być...