Magazynowanie energii jako sposób na zwiększenie autokonsumpcji dla prosumentów i firm

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 22

  • @sebastianh3610
    @sebastianh3610 День тому +5

    Ale żenada, nisko upadliście, to jest jednogodzinny blok reklamowy. Jestem totalnie zawiedziony :(

  • @no_more_free_nicks
    @no_more_free_nicks 2 дні тому +2

    Nie szyfrowany protokół w sieci lokalnej .... no to pięknie. Proszenie się o kopniaki.

  • @robertchmielewski5523
    @robertchmielewski5523 День тому +1

    Zaraz zaraz. Na magazyn energii trzeba mieć pozwolenie (Magazyn czyli zespół urządzeń baterie/BMS/Falowniik). Natomiast na coś co się nazywa UPS i składa się z baterii,BMS i falownika to zezwolenia nie potrzebuję już ;)

    • @piotrgronek3223
      @piotrgronek3223 День тому

      Różnica między magazynem a UPS w prawie energetycznym jest taka, że UPS od strony sieci jest jedynie odbiornikiem, a magazyn może przesyłać energię do sieci.

    • @bartomiejukasik5432
      @bartomiejukasik5432 17 годин тому

      ​@@piotrgronek3223 Ale możemy ustawić że nie będziemy wysyłać energii do sieci i jest study UPSem?

    • @piotrgronek3223
      @piotrgronek3223 5 годин тому

      @bartomiejukasik5432 hmmmm, tu sprawa jest niejednoznaczna, bo jednak wpinasz coś co może, ale tylko softowo ograniczasz wysyłanie do sieci. Pewnie zgodnie z prawem, powinieneś coś takiego zgłosić, ale wiadomo jak jest, nie wysyłasz, to nie wiedzą, że masz.

  • @aga-pc5zc
    @aga-pc5zc День тому

    witam a kiedy wejdzie ustawa PV balonowa bo dziś mając południowy balkon na którym zmieściło by się od 800-1500w spółdzielnia odmawia niezależnie , (zrozumiał bym jeśli były by jakieś warunki montażu )

  • @dr-arman
    @dr-arman День тому +3

    Masakra ten odcinek, tak jak oglądam każdy tak tego bloku reklamowego z handlowcami nie dam rady obejrzec i wyłączam

    • @piotrgronek3223
      @piotrgronek3223 День тому

      Zgadzam się, widzowie tego kanału mają pewien zasób wiedzy, a tu był jedynie marketing.

  • @piotrgronek3223
    @piotrgronek3223 2 дні тому

    Niestety nadal zostaje zapis o wielkości falownika w stosunku do mocy w PV. Zapewne wiele osób, które mają instalację 9,9kWp i falownik 10kW, wirtualnie dorzuci sobie moduł przy zgłaszaniu magazynu. To podejście cały czas także blokuje szersze wejście retrofitów.

  • @bartomiejukasik5432
    @bartomiejukasik5432 16 годин тому

    Czy stosując Magazyn jedynie do Autokonsumcji bez wysyłania do sieci to chyba nie ogranicza mnie jakikolwiek współczynnik?

  • @DawidexVeget
    @DawidexVeget День тому

    Wiedza bardzo bardzo podstawowa, czekam na odcinek dla "zaawansowanych graczy".
    Corab wszystko fajnie, ale i magazyny i falowniki i moduły Encor też są produkowane w Chinach, a nim przejdzie do produkcji w PL i to mam na myśli produkcje, a nie złożenie dwóch elementów z Chin to miną lata i wieki przeminą, szczególnie jeśli to ma być konkurencyjne lub chociaż akceptowalne cenowo. Nawet jeśli wszystko byście dali rade produkować w PL na dużą skalę by cena była ok, to i tak surowce i podzespoły będą z Chin.
    BMZ moim zdaniem magazyny NMC w domu to jest totalny bezsens. Reakcje na przebicie ogniwa czy przeładowanie lub zwarcie można obejrzeć na YT jest tego pełno w porównaniu do LFP czy np. LTO. Ja osobiście nie chciałbym NMC trzymać w domu. Argument o większej gęstości na potrzeby samochodów OK, ale w domu nie ma znaczenia, bo jak magazyn energii będzie mieć zamiast 50x60cm to 40x55cm to nie zrobi większej różnicy w domu, a LFP jest przynajmniej 3krotnie trwalsze i bezpieczeniejsze i tańsze.
    Jedyny przypadek gdzie widzę NMC/NCA jako magazyn energii w domu, to jeśli zakupie go za "frytki" lub nawet za darmo dostane np. uszkodzonego EV, gdzie finalne koszty przedsięwzięcia będą wynosiły 1/3 kosztu tej samej pojemności w nowych, gotowych LFP. A sam magazyn znajdzie swoje miejsce w szopie 10m od domu lub innym miejscu gdzie jego ewentualny zapłon nie zrobi większych szkód.
    Każdy budynek, potrzeby klienta, zużycie, plany na przyszłość (odnośnie nowych urządzeń) itd. są inne i instalacje trzeba odpowiednio dobrać, a do tego trzeba przede wszystkim rozumieć elementy systemu który się montuje.
    Biorąc pod uwagę aktualne warunki MP, rozliczen i dom z PC oraz planem na EV itd. to trzeba dobrac falownik hybrydowy do obciazen domu, tak by na kazdej z faz zawsze był wstanie dostarczyc odpowiednią ilość energii, PV z uwagi na tani koszt modułów dać ile się tylko da, magazyn energii dostosowany do przynajmniej 24h zapotrzebowania na energię i wykorzystać magazyn przy dwóch taryfach, a EV będzie zgarniać resztę nadprodukcji z PV. Jeśli PV ma funkcje V2L / V2H to daje to kolejne możliwości optymalizacji

  • @HitNRG
    @HitNRG 2 дні тому

    ""W pewnej książce Bogdana Szymańskiego" lol :D

  • @piotr3188
    @piotr3188 День тому +2

    Słaby ten odcinek, ZERO konkretów !!!

  • @C18-4Real
    @C18-4Real День тому

    Przepraszam ale pralka to nie jest urządzenie które potrafi zużyć więcej energii. Pralka Samsung zużywa 0,2 kWh na cykl prania. Odczyty ze smartthings pokrywają się z odczytami z licznika inteligentnego. Samo smarthings jest troszkę przereklamowane gdyż najbardziej pradozerne urządzenie w moim domu, czyli piekarnik nie ma odczytu zużycia energii w aplikacji smartthings. Pisałam do Samsunga że to absurd. Człowiek cieszy się jak mało zużywa pralka albo zmywarka ale nie widzi realnego zużycia piekarnika który bierze kilka razy tyle co te urządzenia. A propos tego co mówił gość zdalnego zarządzania czar pryska gdy nie ma internetu w domu. Mowa o sytuacji gdy nie mamy zasilania awaryjnego z magazynu energii. Większość klientów kupuje zapewnie nieświadomie na auto konsumpcję.
    Ps. Finalnie wszystko będzie spięte pod Google Home😂😂😂 bo wątpię że kupicie wszystko do domu u jednego dostawcy.

    • @mariusz07
      @mariusz07 20 годин тому

      To zależy ile dzieci w domu i jaki wiek. Przy dwójce maluchów pralka chodzi non stop. :) Piekarnika raczej nie używa się codziennie. Ja piekarnik zamieniłem na duży airfryer i już w miesiącu jestem kilka kWh do przodu.

    • @C18-4Real
      @C18-4Real 20 годин тому

      @mariusz07 prościej. 5 prań to jedna kWh. Aplikacja za Ciebie pralki ani nie załaduje ani nie rozładuje.

    • @mariusz07
      @mariusz07 20 годин тому

      @@C18-4Real , co do aplikacji to się nie wypowiadałem. Pralki na rynku są różne. Moja jest z 2018 roku i raczej zje więcej niż 1 kWh. Poza tym wiele zależy od programu jaki ustawimy. Jeden będzie prał na 30 stopniach, a drugi na 50 stopniach.

    • @C18-4Real
      @C18-4Real 19 годин тому

      @@mariusz07 mi chodzi o samą świadomość a raczej brak świadomości konsumentów którzy kupują instalacje. Najpierw trzeba policzyć to co jest w domu, ile można uruchomić podczas pracy instalacji oraz ile będzie chodziło poza godzinami pracy instalacji. Bo przykłady wskazane w materiale to są słabe przykłady autokonsumpcji.

    • @mariusz07
      @mariusz07 18 годин тому

      ​@@C18-4Real, oczywiście. Ja tego przykladu nie traktuje mega ortodoksyjnie. Racja że każdy musi sobie wszystko sam policzyć i dużo zależy od orientacji pv i pojemności magazynu. Ja osobiście jestem zwolennikiem montażu paneli w orientacji wschód zachód i minimalnego magazynowania energii, ale każdy ma inne potrzeby i inne warunki.

  • @CyberRafiki
    @CyberRafiki 2 дні тому +4

    Pan z Corab straszy cyber bezpieczeństwem bo inaczej nie da wytłumaczyć marży na magazynach 300-400%. RS485/can nie jest szyfrowane bo tego nie potrzebuje. Od nas zależy czy to wystawimy na zewnątrz. Nikt fizycznie nie będzie miał dostępu do magazynu żeby go hackować. Nie strasz, nie strasz bo...

    • @KaczyProceder
      @KaczyProceder День тому

      Rs485/can to tylko typ interfejsu/standart, a programowo zależy od producenta co tam sobie zastosuje, przykład to profibus. Więc jak najbardziej jest możliwość szyfrowania danych