Hej Mati. Na wstępie zaznaczę, że jestem po stronie zwolenników GWC, choć u siebie go nie wykonałem ze względu na słabe warunki glebowe. Do brzegu. Policzyłeś sprawność GWC, spoko. Ale żeby te pomiary miały jakikolwiek sens, to musiałbyś mieć dwa rekuperatory i mierzyć wyjście z GWC i bez GWC i wyliczyć realną deltę + rachunek za prąd grzałki w reku bez GWC. Wtedy można obliczyć ile energii trzeba wsadzić do układu aby zniwelować deltę. Tu znowu pytanie o formę takich obliczeń, bo pompa ciepła ogrzeje to z pewnym COPem co jeszcze bardziej zniweluje różnicę. Dla mnie w tych całych dyskusjach za i przeciw nie da się dojść do jednoznacznej odpowiedzi czy to się opłaca czy nie. Wilgotność powietrza przekłada się na komfort życia w domu. Nawet jeśli GWC miałoby się zwracać 30lat albo i nigdy, to jest to koszt warty wydania. Tylko i tu temat wilgoci nie jest zero-jedynkowy. Jeśli ktoś ma nieprzewymiarowany rekuperator, pierze co drugi dzień (bo ma małe dzieci), suszy pranie w domu na suszarce, codziennie gotuje, prysznic wielu osób itp - to problemu z wilgocią i braku GWC nie odczuje. Dokładnie ten sam dom z przewymiarowanym reku czy chociażby innym stylem życia = duży problem. Do brzegu. Najlepszym dla mnie pomiarem byłoby wyłączenie reku na jeden dzień i porównanie jak się zmieniają parametry za rekuperatorem i wilgotność w domu.
Czy przy obliczeniach uwzględniacie różnicę w temperaturze powietrza w pomieszczeniach, powodowaną różnym sposobem ogrzewania pomieszczeń (ogrzewanie płaszczyznowe vs grzejnikowe)?
Nie wchodząc w szczegóły. Jeżeli pomiary trwały 9h i uzysk to 6.35kwh to znaczy ze mamy 705W mocy cieplej/chłodniczej z GWC i to tylko wtedy gdy mamy 120m3/h lub aż 200 gdy chcemy schłodzić. Jak by nie liczyć to GWC za więcej niż 5000zl bo owe 700w*2,7zł*365dni = 1000zł przyjąłem kWh kosztuje złotówkę a GWC dziala cały czas z taką samą sprawnością.Nie ma realnego zwrotu GWC bo jaki jest koszt ? 15k ? 20k. Za całość od projektu po prace ziemne i podłączeniu ? Przy montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym to bez sensu ekonomicznego . Popatrz na to ze odwierty pod PC pionowe kosztują 150-200zl za metr na gotowo a mamy z metra uzysk 30-40w i to jest potwierdzone przez dziesiątki badań i tysiące użytkowników. Czyli aby uzyskać 700W potrzebujemy odwiertu na głębokość zaledwie ok. 30m w cenie 6000zl Chyba że się mylę to proszę o komentarz.
Dodaj jeszcze pozostałe koszty inwestycyjne przy odwiertach wszelkiej infrastruktury bo o tym zapomniałeś. Dolicz koszty użytkowania w ciągu tych 15 lat i wtedy porównaj.
@@wojciech8124 Napisałeś tylko o koszcie odwiertu jakby to załatwiało sprawę. Opisz pozostałe koszty wykonania tego co proponujesz zamiast GWC za 15k 20k i koszty użytkowania tego systemu przez 15 lat porównując do kosztu inwestycji w GWC i użytkowania GWC przez 15 lat. Bo tak porównując jak ty to zrobiłeś to wykopanie dziury w ziemi pod GWC kosztuje max 1k i jest tańsze od 6k za odwiert.
@@mkurow dalej nie rozumiem czego dążysz. Przecież jasno napisałem że koszt mb na gotowo czyli wykop plus rura ti glikol to okolo 200zl lub mniej. Co chcesz jeszcze doliczać ? Przy tak śmiesznej instalacji ? Na 700W 😅
A nie jest tak, że dodatkowo odliczamy koszt instalacji 1-3 klimatyzatorów oraz energii na zasilenie ich + brak ryzyka mostków cieplnych w układach split i brak konieczności wymiany filtrów klimatyzatorów. Filtry ręku też wydłużają swoją żywotność bo zeolit filtruje.
Jestem przed budową domu i jak jestem przekonany do rekuperacji na 100% to do GWC niestety nie. Głównie chodzi o możliwość inspekcji oraz awarii np. wyżej wspomnianej linii kroplującej. Mam jakieś obiekcje, czy nie zrobi się w tym złożu jakiś mikroklimat i będą występować jakieś drobnoustroje, bakterie, pleśnie i inne rzeczy - ja nie mówię, że to ma wystąpić ale jeśli z racji nie przewidzianych warunków np. w narożniku GWC będzie cały czas mokro i np. będzie mały przepływ powietrza to czy coś nie powstanie - jak to skontrolować. Trzeba by zamontować jakiś czujnika (pewnie nie tani) ale co jeśli wystąpi takie zjawisko ? jak to wyleczyć? Mimo, że uważam, że mam dobrze wentylowaną łazienkę to raz na 2 lata w narożniku na suficie nad prysznicem pojawia mi się ognisko pleśni .... Co roku rozbieram dokładnie klimatyzacje, aby wyjąć wentylator (ten cylindryczny) i wiem jak on czasami potrafi wyglądać ... Zeolit niby fajny ale znalazłem jeden film gdzie podobno są badania, że aby zeolit w GWC miał termin przydatności 150 lat trzeba go co miesiąc a raz do roku porządnie spryskać solanką no i niby można wykorzystać do tego linię spryskiwaczy ale co jeśli któraś się roszczeni, zatka albo zostanie przegryziony? ( i to samo do linii kroplującej dla wody). Nie zejdę pod fundament i nie naprawię .... Taki system trochę z dużymi znakami zapytania - jakby była możliwość inspekcji, to bym mocno go rozważył. Jeszcze przemyśle glikolowe GWC - tylko tutaj sama temperatura i pytania jak z opłacalności. Jestem ciekaw testu w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli dobrze zrozumiałem że to było 8-9h i mamy zyski na poziomie 6kW i założymy bezpiecznie na dobę w skali roku będzie to średnio 10kW na dzień to w skali roku, mamy ponad 3600 kW - w zależności od ogrzewania i chłodzenia domu, dla uproszczenia dajmy oszczędności na poziomie 3000 zł rocznie to inwestycja zwróci się wciągu 6-7 lat - nie jest źle gorzej jak wyjdzie, że to 2 albo 3 razy słabiej wychodzi. Na pewno lepiej takie testy/filmy niż gadanie Panów z rękami w kieszeni - tylko trzeba pokazywać jak jest niż dążyć usilnie do obrony wcześniej postawionej tezy ;)
Świetny komentarz. Też zaczynam budowę, i od oglądania wszystkich za i przeciw GWC czasami baniak mi rozwala. Ale mam do Ciebie pytanie. Skoro jesteś przekonany do rekuperacji(ja też) to jeszcze się zastanawiam nad instalacją wyporową, czyli centralnie nawiew powietrza na dole i we wszystkich pomieszczenia wyciągi na suficie. Dla mnie ma to sens. Co o tym sądzisz?
@@leonwroclaw Nie słyszałem o tym ale w między czasie sobie to sprawdzę ;) Ja mam jeszcze trochę czasu, czekam jeszcze na finalny projekt domu, jednak na ten moment prawdopodobnie wykupię kurs za parę stówek u malmo oze dot. rekuperacji i na jego podstawie będę podejmował decyzje co i jak.
Jestem Panowie w trakcie budowy i przed wylaniem fundamentów kładłem pod domem ggwc a dokładnie to 200 metrów rury fi 32 RC (podzielone na pół) Koszt 1200zl. Do tego dojdzie chłodnica/nagrzewnica wodna za 2200zl oraz inne duperele jak pompka, zawory etc. Łączny koszt to max 5tys złotych ale zrobione samemu. Zakładam, że inwestycja zwróci się w 3 lata ( pesymistyczna wersja). Dodam, że inne gwc nie wchodziło w rachubę bo mam wysoki stan wód gruntowych.
No tak, ale odpowiedzi na kluczowe pytanie nie ma! Ja rozumiem, że problem jest złożony, ale nie ma tak złożonego problemu by nie móc jasno odpowiedzieć: "tak, opłaca się", "nie, dajcie sobie spokój z tym". Oczywiście rozumiem, że są jakieś graniczne warunki opłacalności ale je przecież też można jakoś wyjaśnić...
Coś tu nie mówisz wszytkiego. Jak Ci się podniosła o 2..3 g/kg wilgotność powietrza, musisz tam nieźle lać wodą pod dom (conajmniej 0.5 l/h przy zysku 600 W). Można tak robić? Nie będzie nic osiadać? Te 600 W to słaby zysk jak na taki wydatek inwestycyjny. Mieszkasz już, masz już realne pomiary do porównań?
Wydaje mi sie , ze zrobiles bład w obliczeniach w przypadku zimy, bo powietrze nagrzewa sie w gwc i wilgotnosc wzgledna bedzie po przejsciu gwc mniejsz niz na czerpni.
Dla zdecydowanej większości domów do 150m cena mieści sie w pułapie do 25tys. Dla podaj przez Ciebie cent mówimy juz o domu ok 250m2 użytkowej, duży dom to duże koszty, to raczej normalne.
@@GeoTechnikMateuszWidawski Z całym szacunkiem większe GWC dla większego domu powinno zachować ta sama stopę zwrotu z m2 jak mniejsze GWC do mniejszego domu. Jeśli tak nie jest to jest to kiepska inwestycja
Żeby zrozumieć dokładnie Twoje pomiary, powinieneś najpierw zacząć od wytłumaczenie różnic w energii dla m3 powietrza przy różnych temperaturach i wilgotnościach.
Masz całkowitą rację. To co teraz odwala rząd i zakłady energetyczne z nowymi prosumentami na net-bilingu to kryminał. Ta cała pseudo ekologia jest tylko do nabijania kasy dla firm instalatorskich i banków. Ewentualnie można dodać np. klimatyzator do dogrzewania w okresie przejściowym i należałoby mieć w miarę dobrą izolację ścian i stropów.
Proszę coś nagrać na temat swojej kotłowni jakie rozwiązania u siebie zastosowales :)
Hej Mati. Na wstępie zaznaczę, że jestem po stronie zwolenników GWC, choć u siebie go nie wykonałem ze względu na słabe warunki glebowe. Do brzegu. Policzyłeś sprawność GWC, spoko. Ale żeby te pomiary miały jakikolwiek sens, to musiałbyś mieć dwa rekuperatory i mierzyć wyjście z GWC i bez GWC i wyliczyć realną deltę + rachunek za prąd grzałki w reku bez GWC. Wtedy można obliczyć ile energii trzeba wsadzić do układu aby zniwelować deltę. Tu znowu pytanie o formę takich obliczeń, bo pompa ciepła ogrzeje to z pewnym COPem co jeszcze bardziej zniweluje różnicę.
Dla mnie w tych całych dyskusjach za i przeciw nie da się dojść do jednoznacznej odpowiedzi czy to się opłaca czy nie. Wilgotność powietrza przekłada się na komfort życia w domu. Nawet jeśli GWC miałoby się zwracać 30lat albo i nigdy, to jest to koszt warty wydania.
Tylko i tu temat wilgoci nie jest zero-jedynkowy. Jeśli ktoś ma nieprzewymiarowany rekuperator, pierze co drugi dzień (bo ma małe dzieci), suszy pranie w domu na suszarce, codziennie gotuje, prysznic wielu osób itp - to problemu z wilgocią i braku GWC nie odczuje. Dokładnie ten sam dom z przewymiarowanym reku czy chociażby innym stylem życia = duży problem.
Do brzegu. Najlepszym dla mnie pomiarem byłoby wyłączenie reku na jeden dzień i porównanie jak się zmieniają parametry za rekuperatorem i wilgotność w domu.
Fajne obliczenia, szkoda że pomijasz najważniejszy aspekt - czy to się opłaca...
Czy przy obliczeniach uwzględniacie różnicę w temperaturze powietrza w pomieszczeniach, powodowaną różnym sposobem ogrzewania pomieszczeń (ogrzewanie płaszczyznowe vs grzejnikowe)?
Nie wchodząc w szczegóły. Jeżeli pomiary trwały 9h i uzysk to 6.35kwh to znaczy ze mamy 705W mocy cieplej/chłodniczej z GWC i to tylko wtedy gdy mamy 120m3/h lub aż 200 gdy chcemy schłodzić. Jak by nie liczyć to GWC za więcej niż 5000zl bo owe 700w*2,7zł*365dni = 1000zł przyjąłem kWh kosztuje złotówkę a GWC dziala cały czas z taką samą sprawnością.Nie ma realnego zwrotu GWC bo jaki jest koszt ? 15k ? 20k. Za całość od projektu po prace ziemne i podłączeniu ? Przy montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym to bez sensu ekonomicznego . Popatrz na to ze odwierty pod PC pionowe kosztują 150-200zl za metr na gotowo a mamy z metra uzysk 30-40w i to jest potwierdzone przez dziesiątki badań i tysiące użytkowników. Czyli aby uzyskać 700W potrzebujemy odwiertu na głębokość zaledwie ok. 30m w cenie 6000zl Chyba że się mylę to proszę o komentarz.
Dodaj jeszcze pozostałe koszty inwestycyjne przy odwiertach wszelkiej infrastruktury bo o tym zapomniałeś. Dolicz koszty użytkowania w ciągu tych 15 lat i wtedy porównaj.
@@mkurow hej. Jaka dodatkowa infrastruktura ? Bo nie bardzo rozumiem, co masz na myśli ? Jakieś konkrety wyliczenia ?
@@wojciech8124 Napisałeś tylko o koszcie odwiertu jakby to załatwiało sprawę. Opisz pozostałe koszty wykonania tego co proponujesz zamiast GWC za 15k 20k i koszty użytkowania tego systemu przez 15 lat porównując do kosztu inwestycji w GWC i użytkowania GWC przez 15 lat. Bo tak porównując jak ty to zrobiłeś to wykopanie dziury w ziemi pod GWC kosztuje max 1k i jest tańsze od 6k za odwiert.
@@mkurow dalej nie rozumiem czego dążysz. Przecież jasno napisałem że koszt mb na gotowo czyli wykop plus rura ti glikol to okolo 200zl lub mniej. Co chcesz jeszcze doliczać ? Przy tak śmiesznej instalacji ? Na 700W 😅
A nie jest tak, że dodatkowo odliczamy koszt instalacji 1-3 klimatyzatorów oraz energii na zasilenie ich + brak ryzyka mostków cieplnych w układach split i brak konieczności wymiany filtrów klimatyzatorów. Filtry ręku też wydłużają swoją żywotność bo zeolit filtruje.
Pozdrowienia z Brennej:-)
Jestem przed budową domu i jak jestem przekonany do rekuperacji na 100% to do GWC niestety nie. Głównie chodzi o możliwość inspekcji oraz awarii np. wyżej wspomnianej linii kroplującej. Mam jakieś obiekcje, czy nie zrobi się w tym złożu jakiś mikroklimat i będą występować jakieś drobnoustroje, bakterie, pleśnie i inne rzeczy - ja nie mówię, że to ma wystąpić ale jeśli z racji nie przewidzianych warunków np. w narożniku GWC będzie cały czas mokro i np. będzie mały przepływ powietrza to czy coś nie powstanie - jak to skontrolować. Trzeba by zamontować jakiś czujnika (pewnie nie tani) ale co jeśli wystąpi takie zjawisko ? jak to wyleczyć? Mimo, że uważam, że mam dobrze wentylowaną łazienkę to raz na 2 lata w narożniku na suficie nad prysznicem pojawia mi się ognisko pleśni .... Co roku rozbieram dokładnie klimatyzacje, aby wyjąć wentylator (ten cylindryczny) i wiem jak on czasami potrafi wyglądać ... Zeolit niby fajny ale znalazłem jeden film gdzie podobno są badania, że aby zeolit w GWC miał termin przydatności 150 lat trzeba go co miesiąc a raz do roku porządnie spryskać solanką no i niby można wykorzystać do tego linię spryskiwaczy ale co jeśli któraś się roszczeni, zatka albo zostanie przegryziony? ( i to samo do linii kroplującej dla wody). Nie zejdę pod fundament i nie naprawię .... Taki system trochę z dużymi znakami zapytania - jakby była możliwość inspekcji, to bym mocno go rozważył. Jeszcze przemyśle glikolowe GWC - tylko tutaj sama temperatura i pytania jak z opłacalności. Jestem ciekaw testu w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli dobrze zrozumiałem że to było 8-9h i mamy zyski na poziomie 6kW i założymy bezpiecznie na dobę w skali roku będzie to średnio 10kW na dzień to w skali roku, mamy ponad 3600 kW - w zależności od ogrzewania i chłodzenia domu, dla uproszczenia dajmy oszczędności na poziomie 3000 zł rocznie to inwestycja zwróci się wciągu 6-7 lat - nie jest źle gorzej jak wyjdzie, że to 2 albo 3 razy słabiej wychodzi. Na pewno lepiej takie testy/filmy niż gadanie Panów z rękami w kieszeni - tylko trzeba pokazywać jak jest niż dążyć usilnie do obrony wcześniej postawionej tezy ;)
Świetny komentarz. Też zaczynam budowę, i od oglądania wszystkich za i przeciw GWC czasami baniak mi rozwala. Ale mam do Ciebie pytanie. Skoro jesteś przekonany do rekuperacji(ja też) to jeszcze się zastanawiam nad instalacją wyporową, czyli centralnie nawiew powietrza na dole i we wszystkich pomieszczenia wyciągi na suficie. Dla mnie ma to sens. Co o tym sądzisz?
@@leonwroclaw Nie słyszałem o tym ale w między czasie sobie to sprawdzę ;) Ja mam jeszcze trochę czasu, czekam jeszcze na finalny projekt domu, jednak na ten moment prawdopodobnie wykupię kurs za parę stówek u malmo oze dot. rekuperacji i na jego podstawie będę podejmował decyzje co i jak.
@@Nssk91 daj znac co i jak, sam myslalem o GWC z zeolitem teraz juz sam nie wiem co o tym myslec :( Pozdrawiam !
Jestem Panowie w trakcie budowy i przed wylaniem fundamentów kładłem pod domem ggwc a dokładnie to 200 metrów rury fi 32 RC (podzielone na pół) Koszt 1200zl. Do tego dojdzie chłodnica/nagrzewnica wodna za 2200zl oraz inne duperele jak pompka, zawory etc. Łączny koszt to max 5tys złotych ale zrobione samemu. Zakładam, że inwestycja zwróci się w 3 lata ( pesymistyczna wersja). Dodam, że inne gwc nie wchodziło w rachubę bo mam wysoki stan wód gruntowych.
No tak, ale odpowiedzi na kluczowe pytanie nie ma!
Ja rozumiem, że problem jest złożony, ale nie ma tak złożonego problemu by nie móc jasno odpowiedzieć: "tak, opłaca się", "nie, dajcie sobie spokój z tym". Oczywiście rozumiem, że są jakieś graniczne warunki opłacalności ale je przecież też można jakoś wyjaśnić...
Coś tu nie mówisz wszytkiego.
Jak Ci się podniosła o 2..3 g/kg wilgotność powietrza, musisz tam nieźle lać wodą pod dom (conajmniej 0.5 l/h przy zysku 600 W).
Można tak robić? Nie będzie nic osiadać? Te 600 W to słaby zysk jak na taki wydatek inwestycyjny.
Mieszkasz już, masz już realne pomiary do porównań?
Wydaje mi sie , ze zrobiles bład w obliczeniach w przypadku zimy, bo powietrze nagrzewa sie w gwc i wilgotnosc wzgledna bedzie po przejsciu gwc mniejsz niz na czerpni.
Ale gwc płaszczyznowy dodatkowo nawilża to powietrze.
GWC - koszt 40 tysięcy. Kiedy się zwróci? Bo to że GWC działa to oczywiste. Pytanie tylko czy ma szanse się zwrócić
Dla zdecydowanej większości domów do 150m cena mieści sie w pułapie do 25tys. Dla podaj przez Ciebie cent mówimy juz o domu ok 250m2 użytkowej, duży dom to duże koszty, to raczej normalne.
@@GeoTechnikMateuszWidawski Z całym szacunkiem większe GWC dla większego domu powinno zachować ta sama stopę zwrotu z m2 jak mniejsze GWC do mniejszego domu. Jeśli tak nie jest to jest to kiepska inwestycja
Cześć, Jakich czujnikow używasz, polecisz coś? Bede chcial cos zainstalować do swojego GWC.
Pozdrawiam!
użyłem aht20
BRAWO za CIULA :)
Żeby zrozumieć dokładnie Twoje pomiary, powinieneś najpierw zacząć od wytłumaczenie różnic w energii dla m3 powietrza przy różnych temperaturach i wilgotnościach.
Bufor i piec na drzewo. Te wszystkie nowe rozwiązania nie mają sensu . Nigdy te koszta się nie zwrócą.
Masz całkowitą rację. To co teraz odwala rząd i zakłady energetyczne z nowymi prosumentami na net-bilingu to kryminał. Ta cała pseudo ekologia jest tylko do nabijania kasy dla firm instalatorskich i banków.
Ewentualnie można dodać np. klimatyzator do dogrzewania w okresie przejściowym i należałoby mieć w miarę dobrą izolację ścian i stropów.