Małżonek obywatela RP z krajów trzecich - ubieganie się o wizę (4)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 лют 2024
  • Witajcie. Dzisiaj opowiemy Wam, co należy zrobić, aby uzyskać wizę dla małżonka polskiego obywatela. Jak umówić się na wizytę? Na jaki czas wiza może być wydana? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do obejrzenia dzisiejszego odcinka.
    Pamiętajcie, że w nazewnictwie nie funkcjonują określenia wiza „rodzinna” czy wiza „małżeńska”. Małżonkowie polskich obywateli mogą ubiegać się o takie rodzaje wiz, jakie uzyskują pozostali cudzoziemcy. Powinni brać przy tym pod uwagę długość planowanego pobytu w Polsce oraz cel jaki mają zamiar realizować po przyjeździe do Polski. Podstawowe dwa rodzaje wiz: to wiza Schengen (C) oraz wiza krajowa (D).
    Wiza Schengen jest dla osób, które zamierzają przebywać w Polsce lub w innych krajach strefy Schengen maksymalnie 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Jeżeli pobyt w Polsce ma być dłuższy, warto postarać się o wydanie wizy krajowej typu D, która może być wydana maksymalnie na rok.
    Tu warto dodać, że zarówno wiza Schengen, jak i wiza krajowa umożliwiają podjęcie pracy w Polsce na podstawie zezwoleń na pracę wydawanych przez urzędy wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy. Jeżeli wiza ma oznaczenie o numerze 01 (turystyczna) lub 20 (ochrona czasowa), nie pozwala na podjęcie zatrudnienia.
    Na wizytę w celu uzyskania wizy w większości krajów należy umówić się przez system e-Konsulat: secure.e-konsulat.gov.pl/
    Podstawowymi załącznikami do wniosku o wydanie wizy są: zdjęcia, aktualny paszport, dokumenty potwierdzające cel podróży, takie jak zezwolenie na pracę, zaświadczenie o niekaralności, akty stanu cywilnego, dowód uiszczenia opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego.
    Ilość dokumentów różni się w zależności od celu podróży i indywidualnej sytuacji cudzoziemca. Konsul RP może również prosić o uzupełnienie dokumentów nieuwzględnionych w wykazie na stronie konkretnego konsulatu.
    Pamiętajcie, że informacje wizowe znajdują się na stronach internetowych poszczególnych placówek konsularnych w kraju, w którym cudzoziemiec stara się o wydanie wizy. Jeżeli macie wątpliwości co do wymaganych dokumentów i formalności, warto je skonsultować z personelem konsularnym zanim dojdzie do ustalenia terminu wizyty. To wszystko w dzisiejszym odcinku. Do zobaczenia.
    Skontaktuj się z nami!
    📲Messenger
    📩zadaj.pytanie@zielonalinia.gov.pl

КОМЕНТАРІ •