1916 - A csárdáskirálynő - Kaposvár, 1993 - 1 felvonás

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лют 2025
  • A kaposvári Csiky gergely Színház előadása.

КОМЕНТАРІ • 12

  • @palfabian9949
    @palfabian9949 Рік тому +3

    Nagyon tetszik és gyakran megnézem.

  • @nyary67
    @nyary67 5 років тому +19

    Zseniális előadás volt!! Igazi kaposvár!!!! A mai napig etalon. A mondanivaló pedig sohasem volt aktuálisabb , mint napjainkban (sajnos).....

  • @barbaricsanita1055
    @barbaricsanita1055 5 років тому +10

    Szerencsés vagyok,hogy élőben láthattam!!❤️Felejthetetlen élmény!!

  • @katalinnaszta2152
    @katalinnaszta2152 4 роки тому +4

    Nagyon tetszett!

  • @bohmjo
    @bohmjo 5 років тому +16

    Igen, még egy operettből is állandóan ránk kacsint a valóság, ha jól meg van írva. Ez a fergeteges előadás méltó emléket állít Spindler Bélának, aki 2018. szeptember 1-én belépett a Halhatatlanok Társulatába. Nyugodjék békében!

  • @zoltnr2006
    @zoltnr2006 5 років тому +8

    Örülök, hogy láthattam, mondhatom, hogy évtizedeket vártam rá, nem is tudom, miért nem lehetett korábban látni. A rendszerváltás közelsége erősen rányomta a bélyegét az átformálásra, de talán túl komolyra sikeredett. Személy szerint nagyon méltányolom a Sáfár Mónika típusú operai színvonalú hangokat.

  • @bogika98
    @bogika98 4 роки тому +10

    Elöljáróban annyit, hogy nem szeretem az operettek cukormázas világát és általában nem szeretem az "újragondolt" dolgokat sem, de ez most nekem nagyon bejött, bár ebben a formában inkább musical, mintsem operett.. A büszkén és öntudatosan aljas Bóni gróf, a két nő által is jogosan lehülyézett Edwin, egy a férfiak hátán a hajléktalanságból a hercegnőségig emelkedő golddigger Cilike (ma is van ilyen bőségesen), a Cilikét harminc éve visszasíró Feribá, a ragasztgató Miska, mind telitalálat. És legfőképpen Szilvia, aki az Orfeum vállaltan romlott világában is megőrizte tisztaságát. Majd a főúri udvarban tesznek róla, hogy ne így legyen. A színpadon egyetlen boldog embert sem láthatunk. Jövője is csak egynek van, a verset szavaló kis Csermanek Jánosnak...

  • @kecskesgabriella3874
    @kecskesgabriella3874 4 роки тому +5

    Egy pesti orfeumi énekesnő és egy trónörökös "happy end"-es szerelmi történetét Kálmán Imre 1914 tavaszán kezdte megzenésíteni, az operett premierje Bécsben 1915-ben, Bp.-en 1916-ban volt. E markánsan átdolgozott/rendezett, s emiatt legendássá vált kaposvári előadás öntörvényű: hozza mindazt, ami a háború után következett, a Monarchia, az egész békebeli világ összeomlását. (A III. felvonás végén elsüllyedő "Novara" Horthy egykori zászlóshajója volt). A romlást az "uralkodó osztály" olyasféle kritikája indokolja, ami nagyon tetszett volna a 70-es években a pártbizottságoknak. (Megjegyzem itt a mágnások az orfeumban úgy mulatnak, mint az elszegényedett dzsentrik a "Nem élhetek muzsikaszó nélkül"-ben). 93-ban azonban, amikor az első "konzervatív" kurzus a dualizmus kora, és a két háború közti korszak 40 évi intézményes kritikája után ezek rehabilitálására hajlott, ennek az előadásnak "újbalos", ellenzéki akusztikája volt. Az előadás újszerű koncepciója mellett eltörpült, hogy a rendező mellőzte egy operett-előadás mesterségbeli alapjait, így az énekelni-tudást. (Ilyen alapok eleve nem is béklyózták a tehetségét). Sáfár Mónika (Szilvia) kiválóan énekel. Ő az egyetlen. Molnár Piroska megérdemelte volna, hogy a mezzoszopránjához transzponálják a szoprán-szólamát. Kulka Jánost (Edvin) semmi nem predesztinálta egy bonviván-szerepre. Mindez azért sajnálatos, mert A csárdáskirálynő a zenéjétől, a betétszámaitól örök életű, nem a mondanivalójától.

    • @sziriuszkibernetikaitarsas542
      @sziriuszkibernetikaitarsas542 2 роки тому +5

      Az eredeti változatban Edvin valóban bonviván, itt azonban sokkal inkább egy bizonytalan, őrlődő, drámai karakter, akárcsak az eredeti mű táncoskomikus Bónija... Bóni nem tudott énekelni? No és? Higgins professzor sem tudott... A kaposvári Csárdáskirálynő egy száz éves operett alapján alkotott modern musical.

    • @tevike347
      @tevike347 10 місяців тому +1

      Valószínűleg egy dolgot nem tetszett megérteni. Ez az előadás nem operett. Így felesleges az Ön által hiányolt "mesterségbeli alap" keresni. Szerintem egy valakinek kellett tökéletesen énekelnie, Sáfár Mónikának, hiszen neki a szerepe szerint ez a "foglalkozása". És nagyszerű volt mind az éneklése, mind a játéka. A többiek "csak" életre keltettek egy-egy embert, vagy hangulatot. És ahhoz nem kell "kifogástalan" énektudás, hogy mi nézők is érezzük azt, amit a színpadon fantasztikusan "eljátszanak" és elhitetni akarnak velünk. És nagyon sokunknak az egyik örök csárdáskirálynő előadás volt, van, lesz. Számomra a másik örök, a Szinetár rendezte klasszikus. Nekem egyik sem jobb, vagy szebb a másiknál, mind a kettő maradandó élményt adott. Az én olvasatomban a csárdáskirálynő nem CSAK a zenéjétől, hanem a mondanivalójától IS örök életű.

  • @bogika98
    @bogika98 4 роки тому

    3.38-nál szegény Szilviát jól eltalálja egy csokor.