КОМЕНТАРІ •

  • @phoearwenien4355
    @phoearwenien4355 27 днів тому +3

    Niewiarygodne. Głowiłam się nad płytą fundamentową miesiąc czasu, jak to chciałabym zrobić (jestem na etapie planowania), szukałam informacji, czytałam opracowania itp. I jak już wypracowałam pomysł, odkryłam ten film, gdzie zostało opisane to dokładnie tak, jak sobie umyśliłam. Nie ma to wymyślać koło na nowo XD

    • @agaleski
      @agaleski 26 днів тому +1

      Mam nadzieję, że mój film się Pani przydał :)

  • @GiegX
    @GiegX Рік тому +6

    Panie inżynierze piękny materiał gratuluję! Jako że jestem architektem projektującym na płytach, standardowo stosuję rozwiązania tzw "ciepła płyta" z ogrzewaniem hydraulicznym wbudowanym w taką płytę. Tam na etapie zbrojenia mówi pan że nie jest zwolennikiem ogrzewania w dużej masie betonu, że dużo potrzeba energii żeby to wszystko uruchomić itd. Prosiłbym o szersze rozwinięcie tematu, ponieważ z mojej wiedzy wynika że owszem na rozruchu trzeba bardzo dużo energii a bezwładność jest spora, jednak taka "rozgrzana płyta" posiada zmagazynowaną energię która nigdzie nie ucieka. Zatem nie ma mowy o stratach tej energii, a na zgaszonym źródle np ciepła w zimie, taka masa betonu będzie oddawać zmagazynowane ciepło i nic się nie zmarnuje dzięki perfekcyjnej izolacji termicznej. Samo ułożenie hydrauliki w tym żelbecie przyniesie spory zysk w przyszłości - to moje zdanie :) Nie trzeba robić dodatkowych wylewek i płacić za roboczogodziny.

    • @fangavw1479
      @fangavw1479 9 місяців тому +1

      Dokładnie tak jest jak Pan pisze. Największym problemem jest magazynowanie energii, wiec każda możliwość zmagazynowania jej wewnątrz układu, jest cenna. W idealnym układzie, energia zmagazynowana latem, mogła by być rozładowywana zimą.

    • @tttttt7546
      @tttttt7546 5 місяців тому +1

      Problem tej akumulacji to: przykładowo dzisiaj jest we Wrocławiu +12C a za 2 dni ma być -11 w nocy a potem znowu ciepło.. Jak sterować takim ogrzewaniem (taką ogromną bezwładnością aby osiągnąć komfort ?) Otwierać okna ?

    • @agaleski
      @agaleski 3 місяці тому

      Dziękuję za miłe słowa :)

    • @Qbizm1
      @Qbizm1 2 місяці тому

      Czy wpusty kanalizacyjne powinny mieć rury osłonowe na wysokości płyty żelbetowej, żeby ich nie uszkodzić podczas zalewania betonu, czy to fanaberia projektanta?

    • @GiegX
      @GiegX Місяць тому

      @@fangavw1479 teoria fajna, jednak gromadzenie energii latem na zime, jest nierealne z przyczyn ilościowych, setki tysiecy kilowatów to taka masa betonu musiałą by byc niewyobrażalna :)

  • @barbarakrawczyk3248
    @barbarakrawczyk3248 2 роки тому +7

    Fajnie jakby IZZI Instalacje zrobiło z panem kilka filmów :)

  • @zbigniewpecio382
    @zbigniewpecio382 2 роки тому +1

    Czekam na Pana kolejne filmy. Pozdrawiam.

  • @mariuszgemidow7081
    @mariuszgemidow7081 4 місяці тому +1

    Robi Pan świetne filmy. Dużo cennej wiedzy Pan przekazuje. Czy nagra Pan film nt opaski przeciwwysadzinowej, tj z jakiej grubości płyty XPS powinna być wykonana? Pozdrawiam

  • @janusz3354
    @janusz3354 2 роки тому +1

    Dzień dobry. Robi Pan bardzo wartościowe filmy. Rozpoczynamy wkrótce budowę domu. W planie jest płyta z 10cm xpsa pod i 15cm styropianu posadzkowego nad aby móc rozprowadzić w nim kanalizację. Czy taki układ będzie odpowiedni czy radziłby Pan pogrubić warstwę xpsa pod płytą. Na ścianach jest 25cm styropianu grafitowego,a na poddaszu 35cm wełny. Chcielibyśmy zbliżyć się do standardu pasywnego.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

    • @agaleski
      @agaleski 2 роки тому +1

      Dzień dobry
      Różne są Szkoły, ale ja polecam wykonać jak najlepszą i najgrubszą izolację pod płytą. Kanalizą rozprowadzić pod płytą w piasku pod chudym betonem i tylko wyjść przez płytę. Nie polecam zbliżania się do standardu pasywnego, tylko faktycznie go osiągnąć...
      Ludzie się cieszą, gdy mają dom energooszczędny, tylko nie robią GWC i Rekuperatora z wentylacją mechaniczną, pozostawiając wentylację grawitacyjną. Ta największy błąd, gdyż kasy wydają sporo a nie osiągają celu i tworzą się kłopoty, bo w domu mają pleśń z uwagi na dobrą termoizolację, lecz braku odp. cyrkulacji powietrza a przez kominy ucieka im 40% ciepła...
      Pozdrawiam

    • @janusz3354
      @janusz3354 2 роки тому

      @@agaleski Dzień dobry.
      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rekuperacje mamy w projekcie natomiast GWC stoi pod znakiem zapytania ze względu na wysoki poziom wody gruntowej, ale może prawdopodobnie zrobimy. Pozdrawiam

    • @andrzejgaleski1262
      @andrzejgaleski1262 Рік тому

      Potem już się nie cofniecie. Lepiej dać pod spód więcej. Ja daję pod spód 45cm i kanalizę robię pod spodem a nie na płycie. Pcv 300 lat wytrzyma, więc nie ma sensu iść na płycie.

  • @Qbizm1
    @Qbizm1 2 роки тому

    Dzień dobry, dziękuję za interesujące filmy i wiedzę którą Pan przekazuje. Nurtuje mnie pewna kwestia - czy budując dom etapami można wykonać płytę fundamentową jesienią (ściany na wiosnę kolejnego roku) na gruncie wysadzinowym (glina)? Czy opaska przeciwwysadzinowa wystarczy, czy jednak trzeba wykonać cały SSZ w porze ciepłej i na zimę już utrzymywać dodatnią temperaturę w budynku?

    • @andrzejgaleski1262
      @andrzejgaleski1262 Рік тому +1

      Bardzo niebezpieczne, zwłaszcza na gruntach wysadzinowych. Można zrobić eksperyment szczelnie i dobrze izolując termicznie nie tylko od spodu ale i górą, lecz z dużą (1m) opaską włącznie.

  • @piotrkasznia7785
    @piotrkasznia7785 9 місяців тому +1

    Dzień dobry, a co zrobić na działce gdzie glina/iły wszystko wysadzinowe, jest wg odwiertów na 6 m w głąb? Na szczęscie nie ma nigdzie wody gruntowej. Wymieniać cały rzut 130m2 x 1m wgłąb na piach?

    • @senseiekk
      @senseiekk 4 місяці тому

      Nie na piach tylko na tłuczeń. Najpierw warstwa tlucznia 30-60mm, później kliniec 10-30mm a dopiero na samą górę piasek w którym zrobisz kanalizację.

  • @krzysztofklusaczyk7237
    @krzysztofklusaczyk7237 Рік тому +1

    Właśnie dziś chodzi o to by mieć taki magazyn cieplny który może długo będzie się nagrzewał ale i długo będzie oddawał ciepło.

    • @tttttt7546
      @tttttt7546 5 місяців тому

      Ale to jest magazyn którym bardzo ale to bardzo ciężko sterować.

  • @robertgorski2327
    @robertgorski2327 Місяць тому +1

    Bardzo lubię pana filmy. Aby tak dalej. Sam zamierzam wybudowac dom na płycie. Ostatnio spotkałem się z tematem gryzoni. Jak zabezpieczyć ocieplenie płyty przed gryzoniami. Podobno temat nie jest do końca zbadany i czy jest to realny problem?

    • @agaleski
      @agaleski Місяць тому

      Dziękuję za komentarz!
      Postaram nagrać o tym materiał :)
      Pozdrawiam!

  • @TheLostDown
    @TheLostDown 4 місяці тому +1

    co jesli wykonałem płytę na gruncie bez styropianu, czy zamarzająca woda w gruncie moze podniesc plyte do gory? jest to jedyna rzecz nad ktora zaczalem sie teraz zastanawiac, chociaz wydaje mi sie ze nie ma takiej opcji, gdyz na mojej dzialce jest sam piach 6-5klasa. Czy są może jeszcze inne problemy przy nie wykonaniu styropianu poziomego pod płytą?

    • @agaleski
      @agaleski 3 місяці тому

      Dziękuję za komentarz! Odpowiem dokładniej w następnych materiałach :)
      W sytuacjach niecierpiących zwłoki proszę o umówienie się na konsultację ekspert-budowlany24.pl/kontakt

  • @SuproPro
    @SuproPro 28 днів тому +1

    Czy pod silos lekowy 70 ton trzeba też wybierać gline? Czy wystarczy płyta zelbet 50cm zbrojona z oczywiście podsypką

    • @agaleski
      @agaleski 24 дні тому

      Proszę Szanowny Panie o indywidualny kontakt ze mną - chętnie pomogę :) ekspert-budowlany24.pl/kontakt/

  • @shadow2828ful
    @shadow2828ful 2 роки тому

    Chciałbym zrobic płytę pod dom szkieletowy parterowy 70m2 wiec pewnie nie bedzie tak gruba jak pod dom murowany. Czy w takim przypadku warto pomyslec o zatopieniu podłogówki. Moze dlugo sie nagrzewa ale tez pewnie długo oddaje kiedy juz skumuluje ciepło... Czy Pana zdaniem ma To sens czy sprawniejsze bedzie wykonanie tego tradycyjną metodą

    • @andrzejgaleski1262
      @andrzejgaleski1262 Рік тому

      Wbrew pozorom płyta pod dom szkieletowy nie powinna być dużo cieńsza (minimalna płyta konstrukcyjnie nie może mieć mniej niż 19cm a gdy krawędzie byłyby poszerzone - 15cm. Pod murowany wystarczy 25cm.

  • @mateuszjak4645
    @mateuszjak4645 2 роки тому +1

    1. Może Pan coś powiedzieć o takim materiale jak szkło spienione zamiast xps?
    2. Przydałoby sie jakieś dokładniejsze info co z tą folią bywa nie tak.
    3. Co to za materiał zamiast piasku zasypowego?
    4. GWC chyba nie mozna dawac pod plyta?

    • @andrzejgaleski1262
      @andrzejgaleski1262 2 роки тому +4

      1. Może Pan coś powiedzieć o takim materiale jak szkło spienione zamiast xps?
      - Jest to inne rozwiązanie, wcale nie jest dużo tańsze, lecz w razie wody, chłonie ją i automatycznie zmniejsza się termoizolacja. Woda dostająca się pomiędzy takie kruszywo może dostać się do płyty fundamentowej. Trudno to zaizolować itd... Są zwolennicy szkła piankowego, ja do nich nie należę.
      2. Przydałoby sie jakieś dokładniejsze info co z tą folią bywa nie tak.
      - Izolacje wtedy jest skuteczna, gdy jest ciągła, czyli musi być połączona z izolacją cokołu. Trudno pomarszczoną folię połączyć z izolacją powłokową. (bo z poziomu przechodzi w pion, do tego narożniki, zmiany w planie)
      3. Co to za materiał zamiast piasku zasypowego?
      - To może być tzw. kliniec, czyli np. z kruszarki beton z rozbiórki (różne frakcje). Są to w cenie piasku w zasadzie może być sam gruz betonowy lub kamienny (droższy), ale może być pomieszany z piaskiem - Wtedy dobrze się "klinuje" po zagęszczeniu i chodzi się po twardym, jak po betonie.
      4. GWC chyba nie mozna dawac pod plyta?
      - Nie polecam., chociaż są tego rozwiązania pewni zwolennicy. Pod zbrojoną płytę już nigdy nikt się nie dostanie. Wszystko, co wykonuje człowiek może się kiedyś zepsuć. Ja wolę spać spokojnie.
      Pozdrawiam.

    • @janusz3354
      @janusz3354 2 роки тому

      @@andrzejgaleski1262 Dzień dobry, Jak zamierza Pan nałożyć izolację pionową na bok styropianu, aby połączyć ją z izolacją na chudym betonie? pozdrawiam

    • @agaleski
      @agaleski 2 роки тому +1

      @@janusz3354 Witam.
      To zależy z czego wykonuje się izolację.
      Ja teraz preferuję MB-2K firmy Remmers Multi-Baudicht 2- komponentowy. Ma zalety bitumu i szlamu, jest elastyczny, można go zbroić siatką, można z niego wykonywać fasety (holki - wyoblenia pomiędzy poziomą izolacją a pionową.)
      Wykonuje się nieco większy podbeton (10-20cm poza zewnętrzne lico przyszłej, zewnętrznej krawędzi styropianu), potem
      wykonuje się termoizolację z płytą. Do wykonanej izolacji na chudziaku, która wystaje, wtapia się ww. fasetę (holkę o promieniu 3-5cm). Następnie na to wykonuje się izolację pionową, przechodząc przez ww. holkę aż na wysuniętą izolację na chudym betonie. To się tak razem wszystko sklei, że może stać stale we wodzie i nigdy nie przepuści wody...
      Tak samo można to zrobić z izolacji bitumicznej (np. Superflex 10 w systemie Deitermann, itp. Jednak na bitumie już się
      nie położy płytek na cokół ani na folię, a na MB-2K - można
      Pozdrawiam

    • @janusz3354
      @janusz3354 2 роки тому

      @@agaleski Bardzo dziękuję za podzielenie się wiedzą! pozdrawiam

  • @bob2000by
    @bob2000by 3 місяці тому +1

    Man dwa pytania odnośnie tego systemu:
    1. Czy system izzi można stosować pod każdy dom? Chodzi mi o to czy płyta wykonana w ten sposób może być tylko dla domów budowanych w technologii izzi dom czy zwykłych murowanych również?
    2. Czy te podkłady izzi to jest xps czy eps?

    • @agaleski
      @agaleski 3 місяці тому

      Dziękuję za komentarz! Odpowiem dokładniej w następnych materiałach :)
      W sytuacjach niecierpiących zwłoki proszę o umówienie się na konsultację ekspert-budowlany24.pl/kontakt

  • @Kr-xg7lc
    @Kr-xg7lc 2 місяці тому +1

    Czy moze Pan doradzic jak poradzic sobie z wykonaniem płyty na działce z lekkim spadkiem? Dwa z 4 narozników domu sa 0,5m nizej od poziomu 0. Do posadzenia uzyć pospółki, czy kruszywa?

    • @agaleski
      @agaleski Місяць тому +1

      Postaram się stworzyć film na ten temat :)

  • @wojtekxxx3142
    @wojtekxxx3142 Рік тому

    dzień dobry robię płytę fundamentowa z wymianą gruntu,
    1.robie wykop na 1,4m
    2 zasypuje suchym betonem warstwa 10cm
    3 na suchy beton piasek
    4 w piasku instalacje ,rury itp
    5. rozkładam xps i szalunek tracony z xps
    6.na xps folia 2 x0,5m
    7.2 warstwy zbrojenia
    8 na to beton w8
    mam pytanie czy to dobrze jest robione czy poleca Pan cos zmienić

    • @andrzejgaleski1262
      @andrzejgaleski1262 Рік тому

      Szanowny Panie Chudziak na głębokości 1,4m jest raczej zbędny, śmiało można go wykonać
      jako 5 warstwa nad piaskiem a na nim hydroizolację najlepiej aby było można potem dołączyć
      pionową płyty i cokołu
      Jeśli jest duża warstwa piasku, przynajmniej z 30cm dałbym tzw. "klińca", jak pod drogi, a więc mieszankę
      zmielonego gruzu a jeszcze lepiej grubego kruszywa, lub tłucznia o wielkości ziaren do 50mm
      i na to dopiero chudziak, hydroizolacja, styrodur i płyta żelbetowa W8
      Pozdrawiam

  • @mateuszgrubecki8633
    @mateuszgrubecki8633 Рік тому +1

    Bardzo ciekawy materiał. Co pan myśli o zbrojeniu kompozytowym? Czy myśli pan o wydaniu książki? Mógłby pan przekazać bardzo dużo wiedzy. Pozdrawiam.

    • @andrzejgaleski1262
      @andrzejgaleski1262 Рік тому +2

      Szanowny Panie . Zbrojenie kompozytowe to przyszłość, tym bardziej, że posiada wiele właściwości, jakich nie posiada stal. (m.in. nie przewodzi ciepła, czyli jest izolatorem, co w wielu przypadkach zlikwidowałoby mostki termiczne). Największą wadą jest cena, gdyż jest wielokrotnie droższe od stali. Pozdrawiam

    • @GiegX
      @GiegX Рік тому +1

      Zbrojenie kompozytowe jest najlepszym możliwym rozwiązaniem - nie posiada wad stali. Niestety jest niechętnie wybierane przez cenę. Ale same płyty fundamentowe też w naszym kraju są rzadziej wybierane, co jest błędem :)

  • @marcinbielski9487
    @marcinbielski9487 10 місяців тому

    Tom Budowniczy zbudowal taki dom. Ale cos nie wyszlo bo nie jest pasywyny