Stany zachowania banknotów - Damian Marciniak

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 9

  • @opiowrak6940
    @opiowrak6940 4 роки тому +11

    Aż się serce cieszy kiedy widzę jak rodzice biorą dzieci na takie prezentacje tylko inteligentni ludzie zrozumieją numizmatykę

  • @Wlodek1410
    @Wlodek1410 4 роки тому

    ciekawe

  • @czesawagrzegorska5126
    @czesawagrzegorska5126 2 роки тому +1

    Ciekawa lekcja. Dziękuję za informację. Miłego dnia 👍🤔✊

  • @kamilkamil5974
    @kamilkamil5974 5 років тому +3

    Panie Damianie czy będzie kiedyś film o stanie zachowania monet ?
    Na wzór filmu o stanie zachowania banknotów?

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  5 років тому +3

      Na razie nie planujemy. Przede wszystkim brak czasu :) a poza tym . przypadku monet to zdecydowanie bardziej złożony temat. Stany zachowania banknotów są dość jasno zdefiniowane technicznie i pozostaje tylko kwestia umiejętności rozpoznania poszczególnych cech, aby w ramach tabelki odpowiednio przypasować stan zachowania.
      W monetach ocena stanu jest zdecydowania bardziej subiektywna. O ile jest to jeszcze stosunkowo proste przy monetach bitych powtarzalnie, maszynowo to jest jeszcze stosunkowo prosto definiowane i mierzalne, stąd dobrze sprawdza się tutaj grading i skala Sheldona, ale też pozostaje kwestia prawidłowego określenia cech bicia poszczególnych typów (np. płytko bite 1 i 2 zł 1924; ciemne aluminium PRL-u z drugiej połowy lat 60-tych i wczesnych 70-tych; znakomita, nieporównywalnie lepsza jakość bicia w latach 70-tych polskich monet w mennicy leningradzkiej niż warszawskiej itp.) to przy monetach starch jest już bardzo duże pole do interpretacji.
      Na wiosnę pisaliśmy na naszym Facebook facebook.com/gndmpl że przy starych monetach polskich przymierzamy się do zmiany spojrzenia na ich ocenę, tj, odejście od oceny tylko stanu zachowania, a przejście na ogólną ocenę jakości/klasy, "grade", stopnia, który byłby wypadkową stanu zachowania monety i jakości jej wykonania.
      Generalnie ocena stanów zachowania monet to temat rzeka i co by nie powiedzieć w tym temacie, to będzie to włożenie przysłowiowego "kija w mrowisko".
      Jako przykład można przywołać fak, że np. niektóre monety oceniane w konserwatywnych domach niemieckich na 3+, otrzymują w gradingu MS62, na 2+ MS65, ale jednocześnie z tych samych domów monety ocenianie na 1- nie przechodzą gradingu otrzymują np. AU Details, gdyż w starym spojrzeniu na monety nie przywiązywano wagi do ewentualnych drobnych, choćby miejscowych przetarć, a grading amerykański ma na tym punkcie schizę :)
      Pozdrawiam
      Damian Marciniak

  • @d.o.2573
    @d.o.2573 5 років тому +1

    65 EPQ to jeszcze jest stan I

  • @ElTomekoRaszyn
    @ElTomekoRaszyn 5 років тому +3

    Przydałoby się jeszcze jakieś omówienie najciekawszych sztuk z aukcji. Tak czy inaczej dla kogoś nowego i zainteresowanego tematem banknotów pomocne i ciekawe. Pozdrawiam

  • @hiphopherev9536
    @hiphopherev9536 4 роки тому

    Panie Damianie, czy umiałby pan ocenić stan i wartość kilku banknotów jakbym wysłał na maila?

    • @MarciniakTV
      @MarciniakTV  4 роки тому

      Banknoty trudno dobrze ocenić na podstawie zdjęć, ale możemy spróbować.