Referendum: Najskuplja reč u Srpskoj

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 сер 2016
  • Da li bi veće tenzije i nestabilnost izazvalo odlaganje ili samo izjašnjavanje građana RS na temu o Danu Republike?
    "Da li podržavate da se 9. januar obeležava i slavi kao Dan Republike?", pitanje je koje je uzburkalo region. Naime, Ustavni sud Bosne i Hercegovine, glasovima Bošnjaka i stranaca (protiv su glasali Srbi i Hrvati) prvo je zabranio Republici Srpskoj da slavi 9. januar kao svoj dan a onda je nakon što je Vlada RS raspisala referendum o tom pitanju, Savet za primenu mira zabranio i održavanje referenduma (protiv je bio ambasador Rusije).
    I šta sada? Republika Srpska nema nameru da odustane od održavanja refereduma, Bošnjacima su alergični na samu tu reč, plašeći se da je sve uvod u onaj ključni referendum a Hrvati baš u ovom trenutku otvaraju priču obnove Herceg Bosne i stvaranja trećeg entiteta.
    Postoji li rešenje za ovu kvadraturu kruga? Šta će da donese sastanak lidera Srba iz RS sa premijerom i predsednikom Srbije? Kakav će da bude stav zapadnih sila a kakav Rusije? Hoće li se direktno oglasiti i visoki predstavnik u BiH?
    Postoji li nacionalni konsenzus u Republici Srpskoj oko ovog pitanja? Može li da se zamisli situacija da Dodik odustane od referenduma? Da li bi to značilo da Republika Srpska ne bi mogla da 9. januara 2017. obeleži 25 godina postojanja? I naposletku, da li bi veće tenzije i nestabilnost izazvalo odlaganje ili samo izjašnjavanje građanja RS na ovu temu?
    U emisiji Oko govore:
    Nenad Kecmanović, profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci i Beogradu
    Dejan Jović, profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu i Beogradu
    Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose
    Autor emisije je Gorislav Papić
    Label and copyright: RTS
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
    Music:
    lyrics:
    Arr:
    Video:

КОМЕНТАРІ •