20 kg drewna to jest około 80 kWh ciepła. Oczywiście zakładając niemal idealną stuprocentową sprawność. Natomiast bufor 1000 l mieści około 77 kWh ciepła przy wzroście temperatury o 63 stopnie. Czyli użyteczny zakres temperatur to by było powiedzmy od 30 do 93 stopni, albo spadek z 93 do użytecznych 30 stopni, ponieważ poniżej 30 temperatura ciepła już jest bezwartościowa ponieważ jest woda zimna albo Chłodna...
Super filmik, takiego czegoś szukałem. Zastanawiam się nad zakupem kotła zgazowującego. Mam zwykły dolniak bufor 1300 l i też palę tylko drewnem. Żeby zagrzać taki bufor zużywam około 30 kg drewna, cekawe o ile mi się zmniejszy opał.
Dobrze myślałeś. ☺ Sosna paliła się dużo dłużej a więc dużo ciepła uciekło w komin. Sosna ma mniejszą gęstość więc i większą objętość i chyba była cienie połupana i nie wiem co było przyczyną ale zawiesza się w piecu.
@@sylwek72si metr przestrzenny sosny jest tańszy w zakupie od buka. Czy Twoim zdaniem jest sens wykazywać się tą cierpliwością? Da to odczuwalne korzyści finnasowe? Wiadomo,że mp buka waży więcej od mp sosny. @Sebastian Lubliński w jakiej cenie masz sosnę a w jakiej cenie buka?
Teraz już się upewniłem, że kupując nie wiele droższy kocioł GD, to był strzał w 10! Przy jednym pełnym wsadzie sosny zagrzewam 1000 bufor do 80 st. na trzech górnych termometrach. Jeśli chcę zagrzać cały, to dokładam dodatkowo 3, 4 kawałki. Dodam, że sosnę mam słabiutką. zbierane suszki i czuby po wycince. Na kotle mam zawsze ponad 80 stopni.
Filmik fajny dzięki. Ogólnie masz coś nie tak z tą instalacją. Ja również robię takie testy. Bufor 1000l + MPM DS WOOD 18kW. Tylko u mnie 20kg sosny wystarczy żeby nagrzać bufor z 20 do 90stC, albo i lepiej. Jeden wsad tak ok 10-12kg pali mi się ok 2,5h i w tym momencie mam już z 20sC nabite do 60stC średnio na całym buforze. Takie testy z wagą robię sobie dosyć często w celu znalezienia metody na jak najwyższą sprawność, czas spalania jest drugorzędny i w moim wypadku wygląda to podobnie. Też potrzebuje ok 5h żeby spalić 20kg sosny. Tylko ja mam to drobniej posiekane. Mój piec woli drobnicę. I może właśnie tu jest przyczyna. Mniej powietrza drobniej pocięte. Będą mniejsze przedmuchy. Pale tylko sosną bo mam tego najwięcej. Z 1kg sosny podobnie jak z 1kg każdego SUCHEGO drewna powinieneś dostać 4kWh energii. Przy założeniu do 20% strat jak u mnie wyjdzie ok 3,3kWh. U ciebie ta sprawność to jakieś chyba 40%. Coś jest nie tak. MPM DS wysoka sprawność ale jest trudny w obsłudze. Nie ma oddymiania tej komory i jest tragedia z dokładaniem. Ciężko nie nadymić. Ale z tego co widzę to w sprawności bije Atmosa o głowę. W sumie jak kupowałem piec to brałem pod uwagę i Amosa, ale jakoś poszło w MPM. Aż nie chce mi się wierzyć w te twoje wyniki. Jak pokazałeś że masz bufor na 35stC nabity to pomyślałem ze zanim to spalisz będziesz musiał upuścić na grzejniki a ty tylko do 70st nabiłeś bufor.
Z tego co oglądałem na filmach z takim kotłem to lepiej się go ustawia, chociażby, że jest ten wziernik :). Trochę swojego już ustawiłem inaczej, już się lepiej pali. Zrobię test raz jeszcze sosną może w przyszłym tygodniu jak będę w domu.
Witam kolego jak możesz to odpowiedz czy masz do tego MPM-a wentylator wyciągowy. Chodzi mi o to że też kupiłem taki sam zestaw jak Ty, tylko jeszcze nie zamontowałem i kupiłem ten wentylator i jestem ciekawy czy to rozwiąże problem tego dymienia przy dokładaniu.
@@robkop2117 Teściu ma taki kocioł jak Ty. Jak jest na całe to źle? On otwiera popielnik bo na miarkowniku niechce się palić. Kopci też a powinien palić czysto. Wsad pali się około 6 godzin. Jest też dużo smoły i czasem kapie do popielnika. Czuć właśnie ten zapach smoły w kotłowni.
Potrzebuje bufora do dotacji lecz można również bez buforu go używać ale traci się gwarancję. Wymiary bufora i kotła Atmos są w internecie także można sobie spokojnie policzyć ile to zajmuje. Bufory są o różnych wymiarach można sobie dopasować.
Witam. Każdy gatunek drewna tej samej masy i wilgotności ma ta samą energię. 1 kg 0% wilgotności 5.32kw/h 1 kg 20% wilgotności to 4.2 kwh. Druga sprawa sosna spala się szybko i w krótszym czasie oddaje więcej ciepła. Ogień jest dłuższy. Zauważyłem że temperatura spalin była dużo niższa niż przy teście z bukiem. Pozdrawiam
Witam. No właśnie, a jakimś cudem się paliła 5h a buk się wypalił w 3,5h. Co było powodem to nie wiem. Zrobię za tydzień jeszcze test, się pobawię powietrzem pierwotnym.
@@MegaTelrad fajnie że robisz takie testy. Sam też podobne robię. Nie jest tak prosto ustawić powietrze i odpowiedni ciąg do spalania drewna. Mając bufor i wagę drewna możemy posprawdzac kiedy jest najlepszy efekt
Mam prośbę, jak Pan pokazuje termometry to niech Pan na chwilę zatrzyma kamerę, bo za szybko Pan ja przesuwa i nie można dokładnie odczytać danych. Pozdrawiam
Tak testowałem jest o tym filmik, palenie chrustem oraz film kolegi Artur Jed też robił test z palenia chrustem także zapraszam również na jego kanał aby sobie zobaczyć. Gazuje się tak samo tyle, że szybciej się spala. Ale jest ok. Pozdrawiam.
Sosna spala się szybko, ale to nie znaczy, że ma większą kaloryczność. Buk jest o 25% bardziej kaloryczny, niż sosna. Sosna to około 7,8GJ/m3, a Buk 10,6GJ/m3.
To nie buk ma wieksza kalorycznisc a METR 3 . Poprostu buk jest drzewem twardym i zbitym. 1m3 buku waży dużo więcej niż 1m3 sosny. Wiec w tym samym piecu dużo wiecej masy drzewnej znajdzie sie w przypadku buku.
@@shagopierwszyświęte słowa dlatego właśnie Masa daje większe pojęcie ponieważ w kilogramie drzewa jest zawsze około 4 kWh ciepła No może trochę więcej niż 4 kWh w niektórych gatunkach drzewa
@@johnsmith-vz3vrpatrz na masę drewna a nie objętość. Gatunki drewna różnią się między sobą gęstością. Natomiast generalnie kaloryczność ogólnie drzewa Jest identyczna i wynosi w każdym kilogramie od czterech do 4,5 kWh maksymalnie. Tylko czym drzewo mniejsze kaloryczne objętościowo trzeba go więcej ale pod względem masy wyjdzie to wszystko prawie identycznie dlatego wszystko trzeba mierzyć masą a nie objętością, na przykład węgiel jest paliwem o połowę bardziej kalorycznym niż drewno, oczywiście mniej więcej. Średni węgiel ma o połowę więcej kilowatogodzin ciepła w tej samej jednostce masy co drewno kropka Natomiast pod względem objętości jest wielokrotnie lepsze ponieważ węgiel w stosunku do drewna jest po prostu bardzo ciężk..i
@@MegaTelrad człowieku, jak dla mnie to Ty sobie pal czym chcesz. Nie mój kocioł i pieniądze. Mówiąc „nie wolno” mam na myśli nieodpowiednie paliwo, jakim jest też drewno mokre. Sosna smoli. Abyś bardziej zrozumiał „Nie wolno” także uruchamiać silnika dwusuwowego na „czystej” benzynie. Każdy ma wybór.
Przy rozpalaniu, jak układam drewno do podpałki i włączam krótki obieg spalin to się pali jak w kominku. Po rozpaleniu czy nawet w trakcie rozpalenia jak bym zamknął krótki obieg spalin i spaliny z komory spalania by przechodziły przez ceramikę do dolnej komory to po chwili od zamknięcia spaliny będą gazowane, czyli spalane wszystkie gazy z paleniska dzięki otworom w ceramice do których jest dostarczane wtórne powietrze. Spaliny się dopalają razem z ogniem który również się wydobywa poprzez ten palnik w ceramice. Przy gazowaniu jest specyficzny odgłos jak by palnik gazowy działał. Jak np wyłączę wentylator to również słabo się gazuje lub nie gazuje wcale.
Drewno każde ma jednakową kaloryczność. Różnica wynika z ciężaru (zbicia) drewna a nie rodzaju. 20 kg sosny da tyle samo energii co 20 kg buku. Na 20 kg sosny wejdzue przykładowo 5 kawałków a buku 2 kawałki.
Święte słowa. Generalnie przyjmuje się że kilogram bardzo suchego drewna czyli o wilgotności zdecydowanie poniżej 20% ma od czterech do 4,5 kWh ciepła oczywiście jest to ciepło całkowite podczas idealnego spalania przy idealnym doborze ilości powietrza czyli mieszanka paliwowo powietrza dobrana idealnie...
A ja się męczę z swoim kotłem zagazowujacym i sprawność mi słabo wychodzi gdzieś na 70% ale palę tylko sosną teraz wiem już że to wina drewna. Dzięki za testy mam też kocioł 18kW tylko innej firmy dobrze jest mieć się do czego porównać.
Mój koszt był tani gdyż kupowałem w tamtym roku na wiosnę to jeszcze się zmieściłem w starych cenach, a teraz to dużo drożej. Trzeba szukać jakie są ceny.
Bardzo ciekawy film. Jestem ciekaw jak by wyglądało palenie sosna w tym piecu przez dłuższy czas. Producent np atmosa mocno odradza palenie iglastym. Mam rownież piec na drewno sigma 20 gdzie niby mogę tym palić ale jak dowiodłeś trzeba go spalić więcej. A co do testu to dziwna sprawa bo sosna powinna się spalać zdecydowanie szybciej niż buk. Może nie była idealnie sucha? Masz miernik wilgotności drewna? Może mało powietrza miała? A i nie wprowadzaj ludzi w błąd mówiąc że sosna ma inną kaloryczność (mniejszą) a jeżeli buk😉. Co najwyżej inna gęstość dlatego wagowo miałeś jej prawie 2x więcej niż buku
@@MegaTelrad faktycznie właśnie sprawdziłem, tak jest tam napisane. To ja już nie wiem o co w tym chodzi 🤣 A tak na poważnie pierwszy raz się z czymś takim spotkałem
Wlasnie mnie wyleczyłeś z kupna kotła zgazowującego .Ja mam na ekogroszek dorobiłem ruszta i pale sosną . Ogrzewam około 200m temperatura na wyjsciu na grzejniki 55 st i taka ilość drewna jaką ty spaliłeś ja tez bedę palił około 5h.Pozdrawiam
Też mam piec na ekogroszek i paliłem sosna. U mnie trzeba było podkładać co 35-60 min aby piec się mocno nie kisił i smolil. A u Ciebie jak to wygląda?
@@WojtekCBRF Powietrze na maxa sterownik w tryb dwustanowy nie moze byc ustawiony w PID ruszta jak dorabiałem to opuściłem na maksa w dòł i uzyskałem około 35 cm paleniska.Dokładam co 1,5 do 2 godz..Raz na tydzien musze czyścić kanały bo sadza sie osdza ale nie ma smoły
Nie znam się na Atmosie, ale mam wrażenie, że do sosny można nieco inaczej ustawić powietrze wtórne (i nawet powinno się) niż do twardych gatunków. Bez tego test jest niepełny (niesprawiedliwy dla sosny).
Ja do miękkiego cienkiego daję PP ok 5-7mm, PW wysunięte na max, do grubego miękkiego wsuwam PW, ile? Zależy jakie grube, trzeba obserwować dolny ogień, jak pale tak że robię żar na dyszy potem daję ciasno cieńsze drewno, na to grube kawałki i upycham cienkim dziury, jeśli nie rozpali się cały wasad tylko jakbym od dołu do góry mam piękny niebieski ogień jak z kuchenki gazowej i zero domu, jak sie zapali cały jest żółty ogień i też nie ma dymu tylko muszę zrobić dziurę do dysze we wsiadzie bo się dymi i dusi za duzo ognia, można dac więcej powierza Ale temp spalin leci w kosmos, problem jest w wysoko położonym dolocie PP muszę go opuścić, GD tak mają, mam założony sterownik ie 25n z pid i spoko mi zwalnia wentylator Ale i tak zapala się często cały wasad. Obecnie temp spalin z ok 260 na miękkim cienkim zeszlem do 200 przy zagazowywaniu 170 potem, szamotki ładne białe. Regulator ciągu, napowietrznik, sterownik, dobre ustawienie i palenie, pompka na 3 biegu, do sprawdzenie wkładka 65 bo teraz 72 i opuszczenie PP, takie moje wnioski po paleniu iglastym, grube kawałki miękkiego pala się wolniej i piec zdarzy odebrać ciepło bo wyminnika jak wiemy tam prawie nie ma.
Mam kocioł ekocentr na gaz drzewny i taki woreczek 20 KG drewna nie da rady, używam już go 15 lat i to niemożliwe - JAKAŚ REKLAMA ATMOSA - 1000LITRÓW i 200 BREDNIE NIEMOŻLIWE!!
20 kg drewna to jest około 80 kWh ciepła. Oczywiście zakładając niemal idealną stuprocentową sprawność. Natomiast bufor 1000 l mieści około 77 kWh ciepła przy wzroście temperatury o 63 stopnie. Czyli użyteczny zakres temperatur to by było powiedzmy od 30 do 93 stopni, albo spadek z 93 do użytecznych 30 stopni, ponieważ poniżej 30 temperatura ciepła już jest bezwartościowa ponieważ jest woda zimna albo Chłodna...
Fajnie ze nagrywasz te filmiki, napewno sporo osób skorzysta 💪
Super filmik, takiego czegoś szukałem. Zastanawiam się nad zakupem kotła zgazowującego. Mam zwykły dolniak bufor 1300 l i też palę tylko drewnem. Żeby zagrzać taki bufor zużywam około 30 kg drewna, cekawe o ile mi się zmniejszy opał.
Dobrze myślałeś. ☺
Sosna paliła się dużo dłużej a więc dużo ciepła uciekło w komin. Sosna ma mniejszą gęstość więc i większą objętość i chyba była cienie połupana i nie wiem co było przyczyną ale zawiesza się w piecu.
No ciekawy test.Teraz mam porównanie.Do tej pory zakładałem,że kg drewna o wilgotności 20% daje 4,2KWh energii i nie ważne,czy sosna,czy buk.
bo daje, tylko każde się trochę inaczej spala (tj. inne warunki optymalne). Stąd m.in. regulacja powietrza pierwotnego i wtórnego.
@@Promilus1984 a da się w tym kotle to wyregulować,by wzrosła sprawność na spalaniu sosny?
@@grzegorza.5205 dasie 😀tylko potrzeba czasu i cierpliwości
@@sylwek72si metr przestrzenny sosny jest tańszy w zakupie od buka.
Czy Twoim zdaniem jest sens wykazywać się tą cierpliwością?
Da to odczuwalne korzyści finnasowe?
Wiadomo,że mp buka waży więcej od mp sosny.
@Sebastian Lubliński w jakiej cenie masz sosnę a w jakiej cenie buka?
Buk w tej chwili 450-500 sosny nie widzę, ostatnio kupowałem po 230 sosnę.
Teraz już się upewniłem, że kupując nie wiele droższy kocioł GD, to był strzał w 10! Przy jednym pełnym wsadzie sosny zagrzewam 1000 bufor do 80 st. na trzech górnych termometrach. Jeśli chcę zagrzać cały, to dokładam dodatkowo 3, 4 kawałki. Dodam, że sosnę mam słabiutką. zbierane suszki i czuby po wycince. Na kotle mam zawsze ponad 80 stopni.
Zapomniałem zaznaczyć, że w czasie palenie mam otwarty zawór na CO do domu, na 40 st.
Co to jest za piec jak duży masz wsad ?
@@jedrekjanusinski5030 i co to jest GD
Jakiej nazwy masz kocioł bo szukam jakiegoś spoko kotła na wszystko co byle co spali i dobrze będzie odzyskiwał ciepło, a sosna wychodzi najtaniej 😁
Witam jaki kocioł?
Filmik fajny dzięki. Ogólnie masz coś nie tak z tą instalacją. Ja również robię takie testy. Bufor 1000l + MPM DS WOOD 18kW. Tylko u mnie 20kg sosny wystarczy żeby nagrzać bufor z 20 do 90stC, albo i lepiej. Jeden wsad tak ok 10-12kg pali mi się ok 2,5h i w tym momencie mam już z 20sC nabite do 60stC średnio na całym buforze. Takie testy z wagą robię sobie dosyć często w celu znalezienia metody na jak najwyższą sprawność, czas spalania jest drugorzędny i w moim wypadku wygląda to podobnie. Też potrzebuje ok 5h żeby spalić 20kg sosny. Tylko ja mam to drobniej posiekane. Mój piec woli drobnicę. I może właśnie tu jest przyczyna. Mniej powietrza drobniej pocięte. Będą mniejsze przedmuchy.
Pale tylko sosną bo mam tego najwięcej. Z 1kg sosny podobnie jak z 1kg każdego SUCHEGO drewna powinieneś dostać 4kWh energii. Przy założeniu do 20% strat jak u mnie wyjdzie ok 3,3kWh.
U ciebie ta sprawność to jakieś chyba 40%. Coś jest nie tak.
MPM DS wysoka sprawność ale jest trudny w obsłudze. Nie ma oddymiania tej komory i jest tragedia z dokładaniem. Ciężko nie nadymić. Ale z tego co widzę to w sprawności bije Atmosa o głowę. W sumie jak kupowałem piec to brałem pod uwagę i Amosa, ale jakoś poszło w MPM. Aż nie chce mi się wierzyć w te twoje wyniki. Jak pokazałeś że masz bufor na 35stC nabity to pomyślałem ze zanim to spalisz będziesz musiał upuścić na grzejniki a ty tylko do 70st nabiłeś bufor.
Z tego co oglądałem na filmach z takim kotłem to lepiej się go ustawia, chociażby, że jest ten wziernik :). Trochę swojego już ustawiłem inaczej, już się lepiej pali. Zrobię test raz jeszcze sosną może w przyszłym tygodniu jak będę w domu.
Hej. Jak masz po ustawiane powietrze w tym kotle?
@@pawetrzaskowski8115 Mniej więcej na połowę z dwóch stron
Witam kolego jak możesz to odpowiedz czy masz do tego MPM-a wentylator wyciągowy. Chodzi mi o to że też kupiłem taki sam zestaw jak Ty, tylko jeszcze nie zamontowałem i kupiłem ten wentylator i jestem ciekawy czy to rozwiąże problem tego dymienia przy dokładaniu.
@@robkop2117 Teściu ma taki kocioł jak Ty. Jak jest na całe to źle? On otwiera popielnik bo na miarkowniku niechce się palić. Kopci też a powinien palić czysto. Wsad pali się około 6 godzin. Jest też dużo smoły i czasem kapie do popielnika. Czuć właśnie ten zapach smoły w kotłowni.
Ja sosna w ok 4 godziny nagrzeje cały bufor 1000 litrów do 80 stopni. Półtorej wsadu wkładam.
Tez bede kupowal taki piec 👍👍
Po kalkulacji wychodzi ok 66 % sprawności pieca. Na podstawie kalkulatora podgrzania wody.
Na jakiej podstawie? Przecież nie podano np. wilgotności drewna...
Mam pytanie,czy taki piec na drewno potrzebuje bufora.I jak duza musi byc kotlownia,zeby to wszystko zmiescic
Potrzebuje bufora do dotacji lecz można również bez buforu go używać ale traci się gwarancję. Wymiary bufora i kotła Atmos są w internecie także można sobie spokojnie policzyć ile to zajmuje. Bufory są o różnych wymiarach można sobie dopasować.
Witam. Każdy gatunek drewna tej samej masy i wilgotności ma ta samą energię. 1 kg 0% wilgotności 5.32kw/h
1 kg 20% wilgotności to 4.2 kwh.
Druga sprawa sosna spala się szybko i w krótszym czasie oddaje więcej ciepła. Ogień jest dłuższy.
Zauważyłem że temperatura spalin była dużo niższa niż przy teście z bukiem. Pozdrawiam
Witam. No właśnie, a jakimś cudem się paliła 5h a buk się wypalił w 3,5h. Co było powodem to nie wiem. Zrobię za tydzień jeszcze test, się pobawię powietrzem pierwotnym.
@@MegaTelrad fajnie że robisz takie testy. Sam też podobne robię. Nie jest tak prosto ustawić powietrze i odpowiedni ciąg do spalania drewna. Mając bufor i wagę drewna możemy posprawdzac kiedy jest najlepszy efekt
@@MegaTelrad Może za duże szczapy. Za dużo powietrza puściłeś i wychładzałeś piec. Tak bym obstawiał.
Teraz się pali trochę lepiej. Nie wkładam już tak dużych kawałków. Będę miał chwilę to nagram jeszcze raz taki test z sosny.
Mam prośbę, jak Pan pokazuje termometry to niech Pan na chwilę zatrzyma kamerę, bo za szybko Pan ja przesuwa i nie można dokładnie odczytać danych. Pozdrawiam
Testowałeś na drobniej połupanym drewnie? Będzie lepiej gazować, przynajmniej na sośnie.
Tak testowałem jest o tym filmik, palenie chrustem oraz film kolegi Artur Jed też robił test z palenia chrustem także zapraszam również na jego kanał aby sobie zobaczyć. Gazuje się tak samo tyle, że szybciej się spala. Ale jest ok. Pozdrawiam.
Sosna spala się szybko, ale to nie znaczy, że ma większą kaloryczność. Buk jest o 25% bardziej kaloryczny, niż sosna. Sosna to około 7,8GJ/m3, a Buk 10,6GJ/m3.
Ale miarą były kg, a kg sosny i buku jest porównywalny, no chyba że różniły się wilgotnością.
Sosna buk dąb i każde inne drewno powinno dać ok 4kWh/kg. Czyli jakieś 14MG/kg. Oczywiście przy 100% sprawności i idealnej suchości.
To nie buk ma wieksza kalorycznisc a METR 3 . Poprostu buk jest drzewem twardym i zbitym. 1m3 buku waży dużo więcej niż 1m3 sosny. Wiec w tym samym piecu dużo wiecej masy drzewnej znajdzie sie w przypadku buku.
@@shagopierwszyświęte słowa dlatego właśnie Masa daje większe pojęcie ponieważ w kilogramie drzewa jest zawsze około 4 kWh ciepła No może trochę więcej niż 4 kWh w niektórych gatunkach drzewa
Dlaczego sosna ma większą Twoim zdaniem ? buk - 3 091 Kcal/m3 a sosna 2 382 Kcal/m3 jest różnica i wyszło w doświadczeniu,
Strona 13 instrukcji Atmosa. W tym teście zabrakło kilka szczapek aby bufor dogrzać. Jednak sosna jest świetna do Atmosa i dużo tańsza.
@@MegaTelradpewnie że sosna jest świetna.
@@johnsmith-vz3vrpatrz na masę drewna a nie objętość. Gatunki drewna różnią się między sobą gęstością. Natomiast generalnie kaloryczność ogólnie drzewa Jest identyczna i wynosi w każdym kilogramie od czterech do 4,5 kWh maksymalnie. Tylko czym drzewo mniejsze kaloryczne objętościowo trzeba go więcej ale pod względem masy wyjdzie to wszystko prawie identycznie dlatego wszystko trzeba mierzyć masą a nie objętością, na przykład węgiel jest paliwem o połowę bardziej kalorycznym niż drewno, oczywiście mniej więcej. Średni węgiel ma o połowę więcej kilowatogodzin ciepła w tej samej jednostce masy co drewno kropka Natomiast pod względem objętości jest wielokrotnie lepsze ponieważ węgiel w stosunku do drewna jest po prostu bardzo ciężk..i
Dlaczego palicie sosną w piecu którym nie można palić sosną?
A kto powiedział, że nie wolno palić sosną ? Drewno to drewno aby było suche.
@@MegaTelrad Przecież @marcinzywczak3563 powiedział, że nie wolno. To nie wolno.
Kurcze, właśnie przed chwilą był transport i przywiózł 5m sosny. Będę musiał ją oddać :(
@@MegaTelrad człowieku, jak dla mnie to Ty sobie pal czym chcesz. Nie mój kocioł i pieniądze. Mówiąc „nie wolno” mam na myśli nieodpowiednie paliwo, jakim jest też drewno mokre. Sosna smoli.
Abyś bardziej zrozumiał „Nie wolno” także uruchamiać silnika dwusuwowego na „czystej” benzynie. Każdy ma wybór.
Co znaczy że zaczyna gazowac?
Przy rozpalaniu, jak układam drewno do podpałki i włączam krótki obieg spalin to się pali jak w kominku. Po rozpaleniu czy nawet w trakcie rozpalenia jak bym zamknął krótki obieg spalin i spaliny z komory spalania by przechodziły przez ceramikę do dolnej komory to po chwili od zamknięcia spaliny będą gazowane, czyli spalane wszystkie gazy z paleniska dzięki otworom w ceramice do których jest dostarczane wtórne powietrze. Spaliny się dopalają razem z ogniem który również się wydobywa poprzez ten palnik w ceramice. Przy gazowaniu jest specyficzny odgłos jak by palnik gazowy działał. Jak np wyłączę wentylator to również słabo się gazuje lub nie gazuje wcale.
Drewno każde ma jednakową kaloryczność. Różnica wynika z ciężaru (zbicia) drewna a nie rodzaju. 20 kg sosny da tyle samo energii co 20 kg buku. Na 20 kg sosny wejdzue przykładowo 5 kawałków a buku 2 kawałki.
Święte słowa. Generalnie przyjmuje się że kilogram bardzo suchego drewna czyli o wilgotności zdecydowanie poniżej 20% ma od czterech do 4,5 kWh ciepła oczywiście jest to ciepło całkowite podczas idealnego spalania przy idealnym doborze ilości powietrza czyli mieszanka paliwowo powietrza dobrana idealnie...
A ja się męczę z swoim kotłem zagazowujacym i sprawność mi słabo wychodzi gdzieś na 70% ale palę tylko sosną teraz wiem już że to wina drewna. Dzięki za testy mam też kocioł 18kW tylko innej firmy dobrze jest mieć się do czego porównać.
A ty jaki masz piec. Mi sprawność wychodzi ok 80%. Tutaj u kolegi który to nagrywał sprawność to 40%
Hej, odzyskujesz ciepło ze spalin ?
W sumie tak, czopuch jest gorący, także otwieram drzwi na korytarz to i mam ciepło :)
@@MegaTelrad Myślałeś w ogóle o jakimś wymienniku ? Gra chyba jest warta świeczki..
Nie nie mam wymiennika na czopuchu. Jest on zbyt krótki abym jeszcze coś tam zamontował.
Hmm, dołem nie widzę rur, powroty idą górą?
Powrót z buforu idzie do góry Przy kotle schodzi na dół.
Jakie długie polana wchodzą do tego pieca?
37 cm
Ale czysto w tej kotłowni chyba testy palenia drewnem
Jaki jest koszt pieca z buforem?
Mój koszt był tani gdyż kupowałem w tamtym roku na wiosnę to jeszcze się zmieściłem w starych cenach, a teraz to dużo drożej. Trzeba szukać jakie są ceny.
Bardzo ciekawy film. Jestem ciekaw jak by wyglądało palenie sosna w tym piecu przez dłuższy czas. Producent np atmosa mocno odradza palenie iglastym. Mam rownież piec na drewno sigma 20 gdzie niby mogę tym palić ale jak dowiodłeś trzeba go spalić więcej. A co do testu to dziwna sprawa bo sosna powinna się spalać zdecydowanie szybciej niż buk. Może nie była idealnie sucha? Masz miernik wilgotności drewna? Może mało powietrza miała?
A i nie wprowadzaj ludzi w błąd mówiąc że sosna ma inną kaloryczność (mniejszą) a jeżeli buk😉. Co najwyżej inna gęstość dlatego wagowo miałeś jej prawie 2x więcej niż buku
Co do kaloryczności instrukcja Atmosa str.13 przedstawia wartości kaloryczności w tym sosna ma więcej wartości opałowej niż dąb.
@@MegaTelrad faktycznie właśnie sprawdziłem, tak jest tam napisane. To ja już nie wiem o co w tym chodzi 🤣 A tak na poważnie pierwszy raz się z czymś takim spotkałem
@@MegaTelrad czy ten atmos moze dzialac na ciagu naturalnym? czy tylko dmuchawa?
Słabo idzie na ciągu naturalnym. Także dmuchawa musi dmuchać.
Wlasnie mnie wyleczyłeś z kupna kotła zgazowującego .Ja mam na ekogroszek dorobiłem ruszta i pale sosną . Ogrzewam około 200m temperatura na wyjsciu na grzejniki 55 st i taka ilość drewna jaką ty spaliłeś ja tez bedę palił około 5h.Pozdrawiam
Też mam piec na ekogroszek i paliłem sosna. U mnie trzeba było podkładać co 35-60 min aby piec się mocno nie kisił i smolil. A u Ciebie jak to wygląda?
@@WojtekCBRF Powietrze na maxa sterownik w tryb dwustanowy nie moze byc ustawiony w PID ruszta jak dorabiałem to opuściłem na maksa w dòł i uzyskałem około 35 cm paleniska.Dokładam co 1,5 do 2 godz..Raz na tydzien musze czyścić kanały bo sadza sie osdza ale nie ma smoły
Witam mam to samo co Ty 240m pale sosna na w klasie 3 ekogroszku też uważam że ten kocioł nie dlanie 😁
Tak tylko Ty za 2-3godziny musisz znowu palić a on ma podgrzany bufor wody pod 80 stopni który mu wystarczy do następnego dnia...
Sprawność niska pi razy drzwi 76%.
A gdyby palić modrzewiem, trochę większa kaloryczność
To było by bardzo dobrze, byle był by suchy.
Nie znam się na Atmosie, ale mam wrażenie, że do sosny można nieco inaczej ustawić powietrze wtórne (i nawet powinno się) niż do twardych gatunków. Bez tego test jest niepełny (niesprawiedliwy dla sosny).
W sobotę pobawię się ustawieniami kotła i zrobię nowy test sosny.
Ja do miękkiego cienkiego daję PP ok 5-7mm, PW wysunięte na max, do grubego miękkiego wsuwam PW, ile? Zależy jakie grube, trzeba obserwować dolny ogień, jak pale tak że robię żar na dyszy potem daję ciasno cieńsze drewno, na to grube kawałki i upycham cienkim dziury, jeśli nie rozpali się cały wasad tylko jakbym od dołu do góry mam piękny niebieski ogień jak z kuchenki gazowej i zero domu, jak sie zapali cały jest żółty ogień i też nie ma dymu tylko muszę zrobić dziurę do dysze we wsiadzie bo się dymi i dusi za duzo ognia, można dac więcej powierza Ale temp spalin leci w kosmos, problem jest w wysoko położonym dolocie PP muszę go opuścić, GD tak mają, mam założony sterownik ie 25n z pid i spoko mi zwalnia wentylator Ale i tak zapala się często cały wasad. Obecnie temp spalin z ok 260 na miękkim cienkim zeszlem do 200 przy zagazowywaniu 170 potem, szamotki ładne białe. Regulator ciągu, napowietrznik, sterownik, dobre ustawienie i palenie, pompka na 3 biegu, do sprawdzenie wkładka 65 bo teraz 72 i opuszczenie PP, takie moje wnioski po paleniu iglastym, grube kawałki miękkiego pala się wolniej i piec zdarzy odebrać ciepło bo wyminnika jak wiemy tam prawie nie ma.
@@krzysiektokarczyk3819 A mógłby Pan doradzić jak ustawić cięgna pp pw do brzozy?
Mam kocioł ekocentr na gaz drzewny i taki woreczek 20 KG drewna nie da rady, używam już go 15 lat i to niemożliwe - JAKAŚ REKLAMA ATMOSA - 1000LITRÓW i 200 BREDNIE NIEMOŻLIWE!!
Tak to już jest, nie chcesz nie wierz.