Oppositio arvostelee Halla-ahoa - faktat vs. retoriikka
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Oppositiopuolueet ovat ilmaisseet eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahoa kohtaan suurta ja jatkuvaa tyytymättömyyttä. Keskustelussa analyyseihin on otettu mukaan jopa ministerien mikroilmeet.
Meillä on nyt niin sairas oppositio mitä vielä sairaampi media avustaa 🙏 mutta toivotaan heille voimia sekä terveyttä.
Koulukiusaajia koko vasen laita. Näinkin sitä politiikkaa voi tehdä tai näinhän sitä tehdään.
Täysin oikea määritelmä, koulukiusaajia. 💯👍
Osuvaa pohdintaa. 11/10 👍. Kiitos.
Kiitos! - Matti
Oppositionkin ilmeet ovat monesti mikroagressiota, tai vähintäänkin halveksivia katseita.
Taisi rutinat tulla värältä puolueelta,koska SDP tunnetaan siitä lappujenjaosta.Eli puheenvuorot on sielä oman puolueen sisällä.
Meikalaisella jos alkaa woke vassari paasaamaan niin saa varautua ihan vanhan ajan makro-agressioon.
@@njuhamse on juuri sitä mitä putler toivoo. Kaikki wokettelut pystyy ampumaan alas selkeällä järjenkäytöllä. Ei poliittista väkivaltaa.
Halla-aho voisi pitää puheen monesta asiasta mitä tulee Suomeen ja kaikkeen maailman menoon.. mutta ihan turhaan kun kuuliat eivät ole valmiita oppimaan ja eivät ymmärrä.. Halla-aho on vaan niin viisas että siinä putoaa kyydistä..
Halla-ahon puheissa on minun mielestäni hienointa se, että ne eivät sisällä tai tarvitse turhaa kuorrutusta, vaan yksinkertaisesti ajatukset menevät loogisesti eteenpäin johtopäätöksiinsä. - Matti
Kyllä tunari Tuppurainen ja demari pystyy tähän.
Antti Lindtman kiikutti aikanaan eduskunnan puhemiehelle listoja keille pitää antaa puhe aikoja kyselytunnilla .Listat päätyivät roskikseen Antin harmiksi.
:D - Matti
Siellä aikuiset (ainakin juridisesti) ihmiset vetää minimissään seitsemän tonnin kuukausipalkkaa ja päällimmäisenä nousee esiin kuinka nyt mieleni pahoitin kuin leikkikaverilla oli väärät mikroilmeet.
Tämä alkaa olemaan todella surullista, asia politiikkaa ei tehdä vaan mennään kaikenlainen syytös edellä välittämättä mistään muusta.
Tuntuu, että asiakysymykset ovat monille edustajille ja kokonaisille puolueille aivan liian vaikeita, joten he mieluummin menevät mielikuvapeliin ja kaikkeen epäolennaiseen asioiden hoitamisen kannalta. - Matti
Halla-aho on ollut oikeassa kaikissa asioissa mitä tuonut julkisuuteen.
Maahanmuutto, Venäjä, vuosia edellä lampaita. Erityisen vaikutuksen on tehnyt tapa pyytää julkisesti anteeksi ainoastaan silloin kun on aihetta.
Niin oikeassa ja oikeassa, sillä pelkkää retoriikkaa se vain on, jonka sinä ostit näköjään itsellesi siltikin.
Mitä toimittajat edellä, sitä Vasemmisto perässä, vai menikö se toisinpäin?
Se on Jussin hyvä puoli että järki kulkee puhetta nopeammin, toisin kuin vasemmalla äärellä.
Oppositiolla pitää vaihtaa välillä kohdetta ettei ihmiset tylsisty uutisiin ja vaihteeksi on Halla-aho kohteena.
Ruletti pyörii Halla-aho - Purra - perussuomalaisten nuorisojärjestö - satunnainen persu ja tätä toistetaan.
Halla-aho on ollut varsin hyvä puhemies ja muistutan oppositiota siitä, että istuntoja vetää myös Sdp:n ja Kokoomuksen varapuhemiehet. Halla-aho aiheuttaa monissa liekkejä, mutta tilastolukujen perusteella ei käsillä ole suurempaa ongelmaa.
alun elämääni 40 vuotta olin seuraamatta politiikkaa arvostin kansanedustajia ja ministereitä parhaimpina johtamaan tätä maata, nyt 55 vuotiaana politiikkaa seuraavana pidän heitä kiukuttelevina aikuis-vauvvoina ja en ihmettele yhtään että asiat menevät kuten nyt menevät kuten tämäkin keissi mistä MolariTube jakso kertoo...
Tieto lisää tuskaa. - Matti
Olihan se mukavaa kun sote-puolueen eläköitynyt pääministeri ja puhemies oli huolissaan, mikä on parasta kansalaiselle.
@@ErnoAuramo Tarkoitatko tuppeensahattua lauta Mattia ?
@joukovirtanen2479 sama mies.
Maali on vaan liian fiksu Linttilälle...heittelee jotain jos vaikka osuis. Kepu pettää aina.👍🇫🇮
Aivan kuin oppositio ja valtamedia tässä(kin) rakentelisivat olkiukkoa ja salaliittoteoriaa...
Eivätkö puheenvuorojen pitäjät ole itse vastuussa puheidensa sisällöstä ja vaikuttavuudesta?
vai pitäisi vielä ilmeitäkin tarkkailla🤣
Minä olisin aika tyytyväinen, jos kansan suurin osa ensiksi alkaisi seurata edes, mitä asioita tuolla ajetaan, saati sitten että millä ilmeillä. - Matti
Hyvä harkinta ja maltti eivät kuulu vasemmiston tyyliin, joten tottakai ne niitä ärsyttävät.
Ennen äänestin SDP mutta nyt inhoan koko puoluetta..wokea ym soopaa täynnä..
Nythän voitas siirtyä kysylytunneissa siihen, et vain oppositio kysyy ja silloinhan homman pitäs toimi täydellisen tasapuolista. Mikroilmeet taitaa tulla somettelusta kesken kyselytuntia, eli kännykkät pois jokaselta salissa olevalta, ihan esimerkkinä koululaisillekin. Jaa tuon tilaisuuden nimi vaatisi muutoksen muotoon "satutunti", joka on ehkä lähempänä keskustelun sisältöä :)
En tiedä tuosta kännyköiden poistosta. Tuntuisi ehkä turhan julmalta, kun ajattelee, että ilman niitä siellä oikeasti joutuisi kuuntelemaan, mitä aivan kummallisia siellä paasataan. - Matti
En ole mitään Micro ilmeitä nähnyt.
Olisi Valtille töitä kotimaisellakin poliittisella areenalla.
Onko Emilia Palonen jo jyrähtänyt?
Tämä riitely on rasittavaa ja se loppuu kyydityksillä!
eihän vihervassarit koskaan pahoittele tai myönnä virheitään............ esim Fatim Diarran kommentit tai teot onko niitä kunnolla pyydetty anteeksi ja onko vaadittu eroa. Jos Ilkka lähetti tekstareita ja joutui eromaan muttta Fatim ei kun sanoi syyn elää metsässä n ainoastaan.. no tiedätte kaikki tai lahjuksen ottamisen yritys..
Jonninjoutava aihe käsiteltäväksi.
Höpö höpö.... Mukavaahan asiaa on selvittää, niin tiedetään mitä ympärillä oikeasti ajatellaan.
Miksi mielestäsi politiikan kielen vilpillisyyden esille nostaminen on jonnin joutavaa? - Matti
@@MolariTube Kunhan vaan itse koen sen kestoaiheen niin.
Halla-aho on kuitenkin pelkkä nolla, sillä mitäänhän hän ei kuitenkaan ole edes tehnyt koskaan.
Nimimerkkisi kertoi kaiken!!!
@ hei se onkin tehty sinun kaltaisen älykön älykkyyttä myötäillen, mutta kiva kun huomasit senkin 😉 .
😊 Minä saatan olla vielä tyhmempi kun ole varma, että onko tässä sarkasmia vai ei...
Oli miten oli, niin täytyyhän sitä saada sanoa. Jatketaan tukemista ja piikittelyä yhtä ahkerasti jatkossakin😂
@@juubuu juu ja ei siinä piikittelyssä mitään, mutta kun näkee näkemyksen toisin, kuten tässä, niin olisit nyt tuonut yhdenkin H-Ahon toimen esiin->ja en laske teoksi Kepu tyylistä takin kääntöä.
@@tyhmintyomies5739 Mestari on hyvä ärsyttämään ViherVasemmistoa, hänen ei tarvitse sanoa mitään, media kun mainitsee vain nimen Halla-aho niin oppositio näkee punaista... 😊