"DYREKCJA" film dokumentalny

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 січ 2020
  • Scenariusz i reżyseria: Grażyna Stankiewicz
    Zdjęcia: Grzegorz Filipiak, Andrzej Chlebik
    Asystent operatora: Paweł Mitrus
    Zdjęcia z drona: Łukasz Borkowski, Olga Michalec-Chlebik
    Dźwięk: Michał Kaźmierczak
    Światło: Andrzej Chlebik
    Montaż: Olga Michalec-Chlebik
    Kierownik planu: Marianna Kril
    Współpraca producencka: Roland Kurczewicz, Marcin Grel
    Produkcja: Miasto Chełm, Stowarzyszenie Artystyczne TEATR W REMIZIE, OTO AGENCJA PRODUCENCKA 2018
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 36

  • @beatanastulak9799
    @beatanastulak9799 8 місяців тому +1

    Michał. Michał Zgiet - świetna rola. Chełm jest moim ukochanym miejscem na ziemi. Dzięki, Michał, że to właśnie Ty wziąłeś udział w tej produkcji.

  • @ewa1109
    @ewa1109 4 роки тому +4

    Fajnie, że film wreszcie się tu pojawił, dzięki!

  • @brprzemek
    @brprzemek 4 роки тому +5

    Jak ten film szanuję :)

  • @Jarek321
    @Jarek321 3 роки тому +1

    Super film miło posłuchać wspomnień ludzi histori

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 4 роки тому +5

    Kilka dodatkowych informacji. W 1925 roku powstał plan rozbudowy Chełma w kierunku wschodnim, od Wzgórza Katedralnego (na terenie państwowego majątku Starostwo Obłonie). Na ten temat wypowiada się burmistrz Chełma w wywiadzie prasowym ("Zwierciadło", dnia 11 lipca 1925 roku), wiążąc tę rozbudowę z projektem przeniesienia Dyrekcji Okręgowej PKP z Radomia do Chełma. Burmistrz zaoferował przekazanie części terenu przewidzianego pod nową dzielnicę na potrzeby budowy gmachu dyrekcji i kolonii mieszkalnej dla urzędników i ich rodzin. Taki projekt rozbudowy Chełma opracowali architekci Adam Kuncewicz i Adam Paprocki, który został zaprezentowany na ogólnopolskiej wystawie "Mieszkanie i miasto" latem 1926 roku (materiały z tej wystawy opublikowano w miesięczniku "Architektura i Budownictwo", nr 6, 1926 rok). Nowa dzielnica Chełma (na obszarze około 450 ha miała nosić nazwę Nowe Miasto, w tym ok. 50 ha zostało przeznaczone na gmach dyrekcji PKP i kolonię mieszkaniową dla jej pracowników i ich rodzin). W zasobach "Stacja Muzeum" (dawniej: Muzeum Kolejnictwa) w Warszawie są dostępne dwa plany budowy kolonii mieszkalnej - jeden z 1929 roku, drugi - z maja 1931 roku (zawiera on szczegółowe informacje o wszystkich zaprojektowanych budynkach i o stopniu zaawansowania prac).
    Pierwsze ujęcia filmu, na których widzimy postać Kuncewicza lub Paprockiego, który korzystając z wieży ciśnień, znajdującej się na terenie Szpitala Wojskowego przy szosie hrubieszowskiej ogląda teren nowej dzielnicy. W 1925 roku z tego miejsca był świetny widok na obszar gruntów Starostwa Obłonie, od lasu Borek aż do dworca kolejowego.
    Niemcy schrony przeciwlotnicze oznaczali poziomą białą linią, zakończoną ukośna strzałką wskazującą wejście do schrony i napisem nad linią poziomą: LSR (od Luftschutzräume). W przypadku Osiedla Dyrekcja duże litery V są na budynkach, które przed 1.09.1939 nie zostały zasiedlone (zakończenie przenosin dyrekcji z Radomia do Chełma zaplanowano na grudzień 1939, a więc nie zostały one sfinalizowane). Te budynki zasiedlili Niemcy, więc może ta litera V znaczyła tyle samo, co V na przedzie parowozów ciągnących niemieckie składy wojskowe w czasie II wojny światowej). V jak Victory.

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 4 роки тому +2

    Świetne zdjęcia osiedla. Przy okazji powstawania tego filmu w różnych dyskusjach został wywołany temat historii kolonii mieszkaniowej pracowników Dyrekcji Okręgowej PKP w latach powojennych. Bardzo mało wiemy na temat osiedla i jej mieszkańców w latach II wojny światowej. Po wyparciu niemieckiego okupanta wiele budynków można było zasiedlić. Kto w nich zamieszkał? Też mało wiemy na ten temat. Pozostała część mieszkańców, którzy przybyli tutaj w 1932 roku oraz w 1938-1939. Przybyli teraz rozbitkowie wojenni z terenów, które po 17 września 1939 roku zostały przyłączone do ZSRS (ci, co ocaleli). Na kilku posiadanych zdjęciach z końca lat 40. i z początku lat 50. można zauważyć w tle okna budynków pozasłaniania jakimiś lichymi szmatami, przy domach powstały sklecone z desek chlewiki i kurniki.

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 2 місяці тому

    W październiku 2023 roku w Muzeum w Chełmie była wystawa poświęcona budowie gmachu i kolonii mieszkaniowej dla urzędników tej dyrekcji i ich rodzin. Zaprezentowano masę nieznanych zdjęć z tej budowy, wydano album z tymi zdjęciami.

  • @mariametler4910
    @mariametler4910 4 роки тому +1

    ...na Górnej Dyrekcji Jasio Turewicz...mój ociec chrzestny....mojej mamy brat...

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 2 роки тому

    W Archiwum Państwowym w Radomiu jest od jakiegoś czasu do stęp do ciekawych dokumentów (ponad 1000 stron), z których można dużo sie dowiedzieć o początkach pomysłu z prześnieniem Dyrekcji z Radomia (pierwszy dokument jest datowany na 1 lipca 1919 roku). Zbiór ten nosi nazwę: "Zbiór rodziny Kapelińskich. Materiały dotyczące sprawy zasadności przeniesienia Dyrekcji Kolejowej z Radomia do Chełma oraz nadużyć przy budowie gmachów Dyrekcji Kolejowej w Chełmie 1927-1929". Kopalnia ogromnej ilości faktów dotychczas zupełnie nieznanych autorom wielu opracowań historycznych na temat Osiedla Dyrekcja Kolejowa w Chełmie.

  • @jozefkowalski1566
    @jozefkowalski1566 3 роки тому

    PAMIETAM TEN MAGIEL, NA DOLE DYREKCJI. ZEBY LUDZIE SIE NIE Z BIERALI, TO JEDNEJ NOCY UBECY POLAMALI MAGLE I PRZESTAL ISTNIEC

  • @agaaga5171
    @agaaga5171 4 роки тому

    No z góry ostatecznie może być,ale w zbliżeniu porażka.Ta większą wieś nigdy nie miała nic do pokazania i tak jest nadal niestety.Film spoko,tym bardziej,że mieszkam w tych kolejowych blokach,ale niestety zero przyszłości tutaj.

    • @jackbatis7128
      @jackbatis7128 4 роки тому +3

      Aga co ty pieprzysz...

    • @agaaga5171
      @agaaga5171 4 роки тому

      @@jackbatis7128 to moje i TYLKO MOJE zdanie,Pan może mieć inne i nic mi do tego.

    • @jackbatis7128
      @jackbatis7128 4 роки тому +2

      @@agaaga5171 nie pasujesz do Chełma wyjedź stąd i nie pluj na moje miasto. Tutaj się wychowałem mój dziadek kolejarz rodowity poznaniak zakochał się w Chełmie. Dyrekcja to perła urbanistyczna lat międzywojennych. Architektem był Adam Kuncewicz zastanów się co ty mówisz.

    • @agaaga5171
      @agaaga5171 4 роки тому

      @@jackbatis7128 Też się tu urodziłam i mam prawo mieć swoje zdanie.Taka prawda, że tu dla młodych zero przyszłości i dlatego stąd uciekają.Pieknoscia ta większa wieś też nie grzeszy niestety.Zdania nie zmienię i tyle a Pan nie będzie mi narzucał co mam robić.

    • @jackbatis7128
      @jackbatis7128 4 роки тому +3

      @@agaaga5171 dobra nie kłócmy się...może inaczej postrzegam piękno. Mnie fascynuje styl vintage akurat osiedle dyrekcja jest dla mnie piękne, inne miasta nie mają takich miejsc. Układ urbanistyczny naszego miasta jest fajny. Byłem w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Chełm jest charakterystyczny mówię o układzie urbanistycznym. Jeśli chodzi o to że młodzież ucieka z Chełma to naturalne wyższe uczelnie są w dużych miastach. Poza tym to tendencja wszystkich polskich miast. Więcej optymizmu Aga.