Ez valami hihetetlen! 5 évvel ezelőtt indult el az Időutazó csatorna, akkor még nem gondoltam volna, hogy valaha ennyien nézni fogtok. 😱 A napokban elértük a 100 000 feliratkozót! Az a rengeteg videó, érdekes történelmi téma, tévhit, rövid gyorstalpaló mind-mind nektek köszönhetően jutott el sok nézőhöz, amiért rendkívül hálás vagyok! Ezt veletek sikerült felépíteni! 😁 Ebben az 5 évben sikerült: ✅ számos érdekességet bemutatni ismert személyekről! ✅ elindítani a Gyorstalpaló sorozatot általános iskolásoknak! ✅ bemutatni a magyar uralkodókat, kormányfőket, államfőket! ✅ számos történelmi eseményt ismertetni! ✅ a videókhoz magyar, angol, német és még számos más idegen nyelvű feliratot létrehozni! ✅ előadásokat tartani különböző témákban, különösen a digitális világ veszélyeit, az influencerek kártékony hatásait illetően! ✅ díjakat, elismeréseket kapni a világhálón nyújtott oktatóanyagok elkészítéséért, szakmailag színvonalas tartalmak publikálásáért! Ez a történet még nem fog egyhamar véget érni! Egy legközelebbi videóban szeretnék választ adni minden olyan kérdésre, amire kiváncsiak vagytok velem, illetve a csatornával kapcsolatban! Írjátok meg nekem hozzászólásban, és videóban válaszolok! 😉 Még egyszer köszönöm a bizalmat! 😊
Gratulálok. Okkal jutottál el a csatornával, ahol most vagy. Nem máshonnan lopott, másolt tartalmakkal élsz, igenis egyedi, érdekes, olykor vicces történelmi dolgokat hozol, jó munkát a későbbiekben is.
A boci boci tarka nem népdal. Egyébként az összes nepdalnak van mögöttes tartalma pl Babot vittem a malomba azt hittem, hogy tiszta búza, Dúje duje suj dunnám alá jól elbuj. Szerintem nem kell ecstelnem. Amúgy sajna néptáncolok és ott szoktunk dal elemzést tartani.
Boci, boi tarka, se füle se farka: Itt fiatal 13-14 év körüli csitrikről van szó, akiknek éppen csak kezd a mellecskéje nőni, és a fenekük is fokhagyma gerezd méretű, bele sem lehet markolni. Ezt a siheder 18-19 éves nőtlen legények ki nem állhatták. Oda megyünk lakni, ahol tejet kapni: őket azok az érett, nagy mellű, buja 30-35 éves tapasztalt nők vonzották, akik közül a legjobbak az elváltak, özvegyek, vagy olyan szexre kiéhezett háziasszonyok voltak, akiknek felszarvazható nyámnyila-mamlasz férjük volt...
Nagyon érdekes videó lett! Pár népdalról tudtam, hogy tartalmaz felnőtteknek szóló utalásokat, de az utolsó nagyon meglepett :D Jöhet a következő rész!
Na ezeket jó így fiatal 17 éves fejjel megtudni. Mostantól máshogyan tekintek már ezekre a népdalokra :D! Meg ha már pajzán népdalok, akkor én is hoztam egyet. Ezt a népdalt Kodály Zoltán gyűjtötte 1912-ben Garamsallón (családom nagyrészt innen származik) Tar Ferencnétől. A faluról tudni kell, hogy évszázadok óta szőlőhegyein bort termesztenek és a népdal részben a borfogyasztásra is épül. Így szól: Igyál, igyál egy-egy kicsint, A farod is kap egy kicsint, Ó te görögdinnye faró, Sárga uborka pinájó. Lényegében arról szól a szöveg, hogy egy "kis" borozás után az illető egy kellemes kamatyban vehet majd részt. A népdalt csak véletlenszerűen találtam meg a neten, miközben Garamsallóról kutakodtam egy picit. A falubéliektől még nem kérdeztem, hogy ismerik-e, de ha lesz alkalom, akkor megkérdezem.
"Túl a Tiszán faragnak az ácsok, Ide hallik a kopácsolások. - Eredj, lányom, kérdezd meg az ácsot: Ád-e csókért egy kötény forgácsot? - Csípje meg a kánya azt az ácsot! Méregdrágán adta a forgácsot: Kilenc csókot adtam neki érte, Tizediket ráadásul kérte." Baja ( Bács-Bodrog )
Gratulálok, igen, azt tudom, hogy sok másodlagos jelentése van a népdalszövegeknek, nagyon érdekes volt amit kifejtettél! Ha így tanítanák az iskolában, megmagyarázva, hogy mire is gondolhattak az akkori emberek, biztosan nagyon felkeltené a gyerekek érdeklődését! Na jó, elszaladt nagyon fantáziám, lehet mégsem a legjobb ötlet lenne, így is a tinik már egyre korábban kezdik a szexuális életüket!
Úgy érzem szakmabelinkét (8 éve táncolok) meg kell szólalnom. Igen, valóban a népzenék kb. 90%-a szexről szól, a maradék 10% az meg vagy szerelmi bánatról vagy arról szól hogy valaki valamit lopott.
Amit táncházban énekeltek, ott lehet tényleg ez az arány. De a népzene ennél sokkal több. Az életről szól, aminek természetes része felnőttkorban a szexualitás is. Sokkal több a népzene, mint a táncdalrepertoár. Sok részben szól a szerelemről, a rossz, vagy jó párválasztásról, az ifjúsának szóló intelmekről, a katonáskodáskodásról, a gyermekvállalásról, a munkáról, az ünnepekről, stb... A teljes életről. Siratókkal, koldus-énekekkel együtt.
Nagyon jó a videó, ha valaki még olvasna, hallgatna néhányat, akkor itt van néhány személyes kedvencem: Bonchidai menyecskék ugrálnak, mint a kecskék, Szeretőjük mindig más, az uruk csak ráadás... Húzzad édes muzsikásom, Mer' én néked meghálálom, Vagy aratok, vagy kapálok, vagy az éjjel véled hálok! És még ajánlom a csángó csujogató-t is meghallgatni
Szerintem azok az ,,őslakosok” akiknek ezeket a dalokat köszönhetjük,jókat kacarászhatnak odafönt rajtunk,hogy a gyerekeinkkel búj-búj zöldágat játszatunk el,mert mi is ezt tettük 😂
A gyerekek azért éneklik, mert megtanítják nekik a felnőttek, de értelmetlennek tartják a szövegét. Egy dolog biztos, hogy van értelme a szövegeknek. Az pedig valószínű, hogy a nép központi témája a szerelem és a szex. De kiváncsian várjuk az egyéb megfejtéseket.
Tej, túró, tejfel Ing, gatya, pendely Azért a kis bolondságért maj' meghal az ember.... -=-=-=-=-=-=-= - =-= Van nekem egy kis csizmám, Nem az uram vette. A pálházi vásárban a farom kereste. Köszönöm a faromnak, faromnak járásának, hogy ilyen szép csizmát keresett magának -------------------------------------------- Elfelejtették velünk a kép-jel-rendszert. Ozsváth Sándor videóit ajánlom a téma iránt érdeklődőknek.
Nagyon jó videó volt köszönöm. Az alábbi dal ezeknél kevésbé romantikus, meglátásom szerint korabeli emberkereskedelemről és szexmunkáról mesélhet: "Cickom, cickom, vagyon-e szép lányod? Vagyon, vagyon, de mi haszna vagyon? Add nekem azt, elkapom azt Szita-szita péntek (szerelem csütörtök), dobszerda Cickom, cickom, vagyon-e szép lányod? Vagyon, vagyon, de mi haszna vagyon? Add nekem azt, elkapom azt Szita-szita péntek, szerelem csütörtök, dobszerda A legények regimentje igen cifra Benne forog Sándor Panka, igen nyalka Ice-ruca Rebeka, de ékes a dereka, galambocska Ha ékes is, illeti, barna legény szereti, galambocska Szita-szita péntek, szerelem csütörtök, dobszerda"
Hàt èn 55 èves vagyok, de mindig azt hittem hogy làngol a csigahàz......nagyon meglepett ez a hozzàszòlàs. Ha belegondolok tènyleg jobban illik az hogy az Èg lesz a hàza ha kibùjik. Mindig tanul valamit az ember
Nekem a kedvencem az Éva szívem Éva, most érik a szilva (gyönyörű szimbolikája van az egész dalnak). Egyébként ezek a képek nemcsak az énekekben jelennek meg, de megtalálhatóak a faragásokban, hímzésekben is. Például a kétfelé elágazó inda, aminek a végén egy-egy virág van (ez a petefészek szimbóluma), gyakran alul középen pedig egy rozetta található, ami a hím ivarsejt szimbóluma. Ez számtalan variációban megtalálható.
Két szál pünkösd rózsa Kihajlott az útra. El akar hervadni, nincs ki leszakítsa. Nem ám az a rózsa, Ki a kertben nyílik, Hanem az a rózsa, Kik egymást szeretik. ___ Érik a szőlő, hajlik a vessző, bodor a levele. Két szegény legény, szántani menne, De nincsen kenyere. Van vereshagyma a tarisznyába, -keserű magába. Szolgalegénynek, sej a szegénynek, de kevés vacsora. ___ Szánt a babám, csireg- csörög sej- haj a járom . Szánt a babám a benedeki határon. Száraz a föld a hármas eke nem állja. Szép a babám, Benedeken sej- haj nincs párja. Mondtam babám, ne rakd meg a sej- haj szekeret! Feltöri a villanyél a kezedet! Fábul van a villa nyele, nem másbul. Feltöri a tenyeredet, sej- haj csunyául!
Az Érik a szőlőnek van ám folytatása. "Zörög a kocsi, pattog a Jancsi, Talán értem jönnek. Jajj, édesanyám, szerelmes dajkám, De hamar elvisznek. Huncut a gazda, nem néz a Napra, Csak a szép asszonyra, Huncut a vendég, mert mindig innék, Ha vóna, ha vóna."
"Sárga tyúknak a bögye, adj egy kicsit, te Bözse, Dunáról fúj a szél, Ha Dunáról fúj a szél, feküdj mellém, majd nem ér, Dunáról fúj a szél. (...) Öreg vagyok, gügyögök, a fenének se köllök, Dunáról fúj a szél, Ha egyszer-kétszer kapok én, rögtön oda vagyok én, Dunáról fúj a szél."
Jaaaj, ha már a Hej Dunáról: középsuliban tanított az énektanár egy ilyen versszakot is a népdalon belül: Hej Dunáról fúj a szél, Feküdj mellém majd nem ér, Dunáról fúj a szél. Nem fekszem én kend mellé, Mert túl rövid a kendé. Dunáról fúj a szél. Érdekes, a szöveg majdnem 15 év után is megmaradt. Meg az Apró burok, petrezselyemé is
A Felvidéken nem bajlódtak a szóviràgokkal, simàn megénekelték,ami a lelkükön volt. Például a "Szép a Pina mert fekete" című dalt. Az már legalább 150 éves dalocska 😁
Még a Fehér fuszulykavirágot tudom mondani. A dallama eléggé bánatos, már-már nyomasztó, a szövege egyértelmű (szerelmi bánat is van benne). "Fehér fuszulykavirág, Ne jöjj hozzám, napvilág! Gyere este, sötétbe', Hadd üljek az öledbe! Egyszer voltam nálatok, Leszakadt az ágyatok, Úgy recsegett-ropogott, A szalmája szotyogott. Ha te tudnád, amit én, Ki babája vagyok én. Te is sírnál, nem csak én, Keservesebben, mint én."
Szia köszi a videót. Jó kis elbeszélés 😊 De mond csak. Az utolsó versben mit jelent az hogy "megfújom a furujádat" ?? Csak nem el szándékszik lopni a hangszerét a bokor alján?
Na tessék oviban ezeket énekeltük,most megölte a gyerekkorom!😂
9 місяців тому
Ne vedd a szívedre, ez egy rendkívül règi kultúra öróksège. A nèpdalok egy rèsze egyszerre több korosztàlynak is szóltak. Ès az èneklő szemèlytől függött a tartalom. Teljesèrtèkü gyerekdal, ami felnőt korban màskènt is èttelmezhetö. Nagyon sok generàció adta mindig tovàbb. Van öt vagy annàl is több ezer èves nèpdalunk is, ami vallàsi vonatkozàst takar, pedig gyerekek èneklik, de nagyon kevesen tudjàk miröl-kiröl szól. Lànc-lànc Eszterlànc...
A csitári hegyek alatt, Hej, halászok, halászok kimaradt. Ezt meg az oviban tanultam: "Szabad péntek, szabad szombat, szabad szappanozni. Szabad az én galambomnak egy pár csókot adni.” Több nem jut mostmár eszembe.
Üdv az Idők Utazójának🕊️ Káprázatos ez a kis összeállítás, ezelőtt a polcón szarós György vidit láttam, sírtam a nevetéstől😂 Facen is vagy/vagytok? Ránézek. Én itt: GyusziStyle Paradise
7:03 ja hogy szegény embert mindig ér…. egészen mostanáig abban a tévhitben voltam hogy a második sor úgy szól, hogy “ szegény ember mindig él…” gondolkodtam is sokat gyerekként hogy ez vajon mi a lőcsöt jelenthet…. 😅 meg hogy hogy koherens… de így már tudom hogy egész idáig tévhitben éltem a dallal kapcsolatban :) köszi. ezért jár a like.
Én egy apuka vagyok aki szokot ezeket a gyerek dalokat énekelni a gyerköcével és igy teljesen más megvilágitásba került számomra. Viszont ha lehet hallgatnek eböl meg töb folytatást is mert nagyon jó hallani milyen okosak voltunk mi még régen.
Ha kicsi is a legény, Lesz még abból vőlegény, Dunáról.... Széket tesznek alája, Úgy mászik fel az ágyra, Dunáról fúj a szél. Ha kicsi is a legény, Lesz még abból vőlegény,Dunáról.. Ha kicsi is a macska, Mégis feláll a farka, Dunáról fúj a szél.
Ezt valaki leírta egyszer egy fb posztban, többezren osztották, aztán most rengetegen tényként kezelik. Pedig a fenyegetések nem voltak ritkák a hasonló dalokban, sőt a csigabigásnak több durvább szövegváltozata is fennmaradt. Mégis elterjedt, hogy nem az égő házról, hanem az égboltról van szó, mert így azért nyugodtabb szívvel elénekli bárki a gyerekének.
Mióta felnőttem és ráébredtem ezekre azon gondolkodom, hogy fogom ezeket a dalokat a gyerekeimmel énekelni anélkül hogy bele ne pirulnék 😂 Illetve hogy néptáncon mennyit énekeltük ezeket pici lányként fellépéseken úgy, hogy mi még nem, de a közönség már tudta mit jelent...🫠
Néha úgy éreztem hogy csak belemagyarázás de viszont logikus, és nem hittem el hogy ezek a népdalok amiket gyerekként énekeltünk ilyen jelentésekkel bír
Mi lapul a zöld leveles bokorban? Azt gondoltam hogy egy róka vagy egy nyúl. Se nem róka, se nem nyúl, komám asszony meg az úr Ugrott ki a zöld leveles bokorból. Mi lapul a zöld leveles bokorban? Azt gondoltam hogy egy róka, vagy egy őz. Se nem róka se nem őz, komám asszony meg a csősz Ugrott ki a zöld leveles bokorból.
Ez nem népdal, hanem egy mulatós nóta. A mulatós műfajban pedig elég gyakoriak a szexuális tartalmú szövegek, a népdalokkal ellentétben kicsit sem burkoltan.
Hej halászok, halászok, mit fogott a hálótok? Nem fogott az egyebet, vörös szárnyú keszeget. Hát a keszeg mit eszik, ha a bárkába teszik? Nem eszik az egyebet, petrezselyemgyökeret... Ugyebár ez is pajzán utalás...
Én meg el szoktam mondani, hogy nem, ez egyszerű halászdal, munkadal. Aztán idézek néhányat, ami tényleg erről szól, igazolva, hogy a magyar nép szókimondó fajta. @@cziganyjozsef1454
Nézzünk egy másik példát: Hej, halászok, halászok, Mit fogott a hálótok? Nem fogott az egyebet, Vörös szárnyú keszeget. Hát a keszeg mit eszik, Ha a bárkába teszik? Nem eszik az egyebet, Petrezselyemgyökeret. Aligha kétséges, hogy a "vörös szárnyú keszeg" és a "petrezselyemgyökér" szintén erotikus szimbólumok...
Elvesztettem zsebkendőmet alatt a hokis zsebkendőre gondoltam...
9 місяців тому
Nem kellett volna egy kb 16 èves korhatàrt kitenni ? :) Règen sem montàk el a piciknek, a felnőtties èrtelmezhetősèget, mivel szüksègtelen ès korai lett volna!
A csiga-biga dallal kicsit... vagy nagyon mellé fogtál... :( Kicsit egysíkú így a gondolkodásod... Minden vonalasnak gondolt dolog (pl a zöldág, meg a csiga) valóban a péniszt jelképezi? Sajnos ez nem mindig így van. Elvileg lehetne erotikusan is értelmezni a csiga-biga dalt, de sokkal közelebb áll a valósághoz az ha a csigát a DNS-el azonosítod, az ég a házad-at pedig azzal, hogy az ég (égbolt) a házad, azaz otthonod. A tej a tejút, a vaj pedig annak sűrített lényege (energiája). Magyarul a dal annyit jelent, hogy az ember menjen ki a szabad ég alá, ahol rengeteg energiát kap, ami (mivel sűrített energia) holnapra is marad, azaz sokáig megmarad. Próbáld ki egyszer, ha nagyon fáradt vagy és úgy érzed nincs elég energiád, menj ki a szabad ég alá (lehetőleg valami erdős, parkos részre) és mindjárt energikusabbnak fogod érezni magad... :)
Engem nem èrdekel hogy milyen szexuális utalás akar lenni a dalok mögött akkor is kedves daloknak fogom öket tekinteni mert ha 2024-Ben meghallgatsz egy 100 èves dalt teljesen máshogyan Lehet èrtelmezni ráadásul gondoljunk bele hogy nagyszüleink korában Ezeket a dalokat olyan volt ènekelni mint ma egy rap dalt SZERINTEM
ugyenezt a temat egy konyvben feldolgoztak, mar nem emlekszem hogy dalok es/vagy mesekrol volt benne szo. Viszont lattam az erdelyi pajzan meseket tartalmazo oldalakat. ugy 35 eve fenymasolatban
@@attilatasciko4817 de spam... Minden csatorna kap, konkrétan külföldi csatornák alá is kommentel ez a "valag", persze több accountja van... Annyi az egész, hogy az éhes férfiak rákkatintsanak a profilnál a linkre :) aztán mehet is a vírus
My life is a lie😢🤣 ezért nézten sokszor ének órán hogy csak nekem tűnik fel hogy ez nem egészen arról szól amiről 🤣 hab a tortán a híres matyó hímzésünk ami egy nemi szervet ábrázol🤣 ősapáink és ősanyáink se voltak jobbak nálunk🤓
Egy részük nem gyerekeknek szólt. A mese minden korosztályt érintett. A favágók is meséltek egymásnak a tűz körül, mivel olvasni nem tudtak, tv meg nem volt. A gyerekeknek is meséltek a nagyik, nekik nyilván mást meséket, mint amik a tűz körül elhangzottak.
Hát, erről az jut eszembe, hogy "rossz, aki rosszra gondol". A magyar népdalnál szókimondóbb valami nemigen létezik. Ha arról akar beszélni, arról beszél. A Kodály-Rend egyik támlapján a következő szöveg olvasható: "Jól adta Isten, hogy a p...nak foga nincsen, ha p....nának foga vóna, minden ember csonka vóna". Tudnék még idézni... Tisztában vagyok vele, divatos téma mindenféle pajzánságot belelátni manapság a népdal szövegekbe, de ez belemagyarázás. A paraszt szókimondóbb ennél.
A régiek, elődeink évszázadokon keresztül nem iskolában tanultak, hanem otthon. Ismerték, hisz maguk írták a meséket, igy a meseszimbólukat is. Tehát ertették is. Igy a dalszímbólumokat is. Mindenesetre sokkal szebb nyelven fejezték ki magukat, mint manapság mi... igy szimbólumokkal humorosan sokkal szebb érzelmekre lehetett nevelni.
Ez valami hihetetlen! 5 évvel ezelőtt indult el az Időutazó csatorna, akkor még nem gondoltam volna, hogy valaha ennyien nézni fogtok. 😱
A napokban elértük a 100 000 feliratkozót! Az a rengeteg videó, érdekes történelmi téma, tévhit, rövid gyorstalpaló mind-mind nektek köszönhetően jutott el sok nézőhöz, amiért rendkívül hálás vagyok! Ezt veletek sikerült felépíteni! 😁
Ebben az 5 évben sikerült:
✅ számos érdekességet bemutatni ismert személyekről!
✅ elindítani a Gyorstalpaló sorozatot általános iskolásoknak!
✅ bemutatni a magyar uralkodókat, kormányfőket, államfőket!
✅ számos történelmi eseményt ismertetni!
✅ a videókhoz magyar, angol, német és még számos más idegen nyelvű feliratot létrehozni!
✅ előadásokat tartani különböző témákban, különösen a digitális világ veszélyeit, az influencerek kártékony hatásait illetően!
✅ díjakat, elismeréseket kapni a világhálón nyújtott oktatóanyagok elkészítéséért, szakmailag színvonalas tartalmak publikálásáért!
Ez a történet még nem fog egyhamar véget érni! Egy legközelebbi videóban szeretnék választ adni minden olyan kérdésre, amire kiváncsiak vagytok velem, illetve a csatornával kapcsolatban! Írjátok meg nekem hozzászólásban, és videóban válaszolok! 😉
Még egyszer köszönöm a bizalmat! 😊
Gratulálok 🖤🎉
Mi köszönjük a rengeteg minőségi tartalmat Tanár úr! 😊👍
Sok szeretettel gratulálok! :) ❤❤❤
Gratulálok. Okkal jutottál el a csatornával, ahol most vagy. Nem máshonnan lopott, másolt tartalmakkal élsz, igenis egyedi, érdekes, olykor vicces történelmi dolgokat hozol, jó munkát a későbbiekben is.
Gratulálok
Én már bele sem merek gondolni a Boci Boci tarkába 😢😂
Egy csonkított tehénről van szó.😅
@@cziganyjozsef1454 Ez nem az afgán kecske története
A boci boci tarka nem népdal. Egyébként az összes nepdalnak van mögöttes tartalma pl
Babot vittem a malomba azt hittem, hogy tiszta búza,
Dúje duje suj dunnám alá jól elbuj.
Szerintem nem kell ecstelnem.
Amúgy sajna néptáncolok és ott szoktunk dal elemzést tartani.
Boci, boi tarka, se füle se farka: Itt fiatal 13-14 év körüli csitrikről van szó, akiknek éppen csak kezd a mellecskéje nőni, és a fenekük is fokhagyma gerezd méretű, bele sem lehet markolni. Ezt a siheder 18-19 éves nőtlen legények ki nem állhatták. Oda megyünk lakni, ahol tejet kapni: őket azok az érett, nagy mellű, buja 30-35 éves tapasztalt nők vonzották, akik közül a legjobbak az elváltak, özvegyek, vagy olyan szexre kiéhezett háziasszonyok voltak, akiknek felszarvazható nyámnyila-mamlasz férjük volt...
Nagyon érdekes videó lett! Pár népdalról tudtam, hogy tartalmaz felnőtteknek szóló utalásokat, de az utolsó nagyon meglepett :D Jöhet a következő rész!
Na ezeket jó így fiatal 17 éves fejjel megtudni. Mostantól máshogyan tekintek már ezekre a népdalokra :D!
Meg ha már pajzán népdalok, akkor én is hoztam egyet. Ezt a népdalt Kodály Zoltán gyűjtötte 1912-ben Garamsallón (családom nagyrészt innen származik) Tar Ferencnétől. A faluról tudni kell, hogy évszázadok óta szőlőhegyein bort termesztenek és a népdal részben a borfogyasztásra is épül. Így szól:
Igyál, igyál egy-egy kicsint,
A farod is kap egy kicsint,
Ó te görögdinnye faró,
Sárga uborka pinájó.
Lényegében arról szól a szöveg, hogy egy "kis" borozás után az illető egy kellemes kamatyban vehet majd részt.
A népdalt csak véletlenszerűen találtam meg a neten, miközben Garamsallóról kutakodtam egy picit. A falubéliektől még nem kérdeztem, hogy ismerik-e, de ha lesz alkalom, akkor megkérdezem.
Erről beszélek, egyértelmű, mikor erről akar énekelni. Nem tesznek tekervényes utalásokat.
Ez már inkább ráolvasásnak tűnik...
Még kér a nép ! De most csak folytatást ehhez a videóhoz 🙃
"Tőlem addig rózsám el nem mégy
Míg három szál gyertyád el nem ég"
- Telhetetlen a leány...
Na vazz r.i.p gyerekkor. 🤣
Igaz, nagyon igaz 😂
Én lettem a 100. like-oló erre a kommentetre.
Egyébként nekem is ugyanez jutott az eszembe. 😂
Már akinek
Hát ja... nagyon durva amúgy, mennyi dologról derül ki az ember gyerekkoráról, hogy messze nem olyan ártatlan, mint gondoltuk
"Túl a Tiszán faragnak az ácsok,
Ide hallik a kopácsolások.
- Eredj, lányom, kérdezd meg az ácsot:
Ád-e csókért egy kötény forgácsot?
- Csípje meg a kánya azt az ácsot!
Méregdrágán adta a forgácsot:
Kilenc csókot adtam neki érte,
Tizediket ráadásul kérte." Baja ( Bács-Bodrog )
Domborodik a kötényem eleje
Édes anyám folyton szekál érte
Fene vinné azt a huncut ácsot
A kötény alá rakta a forgácsot!
Gratulálok, igen, azt tudom, hogy sok másodlagos jelentése van a népdalszövegeknek, nagyon érdekes volt amit kifejtettél! Ha így tanítanák az iskolában, megmagyarázva, hogy mire is gondolhattak az akkori emberek, biztosan nagyon felkeltené a gyerekek érdeklődését! Na jó, elszaladt nagyon fantáziám, lehet mégsem a legjobb ötlet lenne, így is a tinik már egyre korábban kezdik a szexuális életüket!
Nagyon érdekes volt, nem is feltételeztem ezeket a pajzánságokat nagyanyáink dalairól! 😃
Kövezzetek meg! Annyira szép nyelvünk van, hogy mindent bele lehet magyarázni.
" ég a házad ...."
Bocsánat.
Ráadásul az "ég a házad" nem azt mondja, hogy lángol a háza kinn, hanem azt, hogy kinn az égbolt lesz a háza, a csigaház helyett.
Úgy érzem szakmabelinkét (8 éve táncolok) meg kell szólalnom. Igen, valóban a népzenék kb. 90%-a szexről szól, a maradék 10% az meg vagy szerelmi bánatról vagy arról szól hogy valaki valamit lopott.
Amit táncházban énekeltek, ott lehet tényleg ez az arány. De a népzene ennél sokkal több. Az életről szól, aminek természetes része felnőttkorban a szexualitás is. Sokkal több a népzene, mint a táncdalrepertoár. Sok részben szól a szerelemről, a rossz, vagy jó párválasztásról, az ifjúsának szóló intelmekről, a katonáskodáskodásról, a gyermekvállalásról, a munkáról, az ünnepekről, stb... A teljes életről. Siratókkal, koldus-énekekkel együtt.
Nagyon jó a videó, ha valaki még olvasna, hallgatna néhányat, akkor itt van néhány személyes kedvencem:
Bonchidai menyecskék ugrálnak, mint a kecskék,
Szeretőjük mindig más, az uruk csak ráadás...
Húzzad édes muzsikásom,
Mer' én néked meghálálom,
Vagy aratok, vagy kapálok, vagy az éjjel véled hálok!
És még ajánlom a csángó csujogató-t is meghallgatni
Szerintem azok az ,,őslakosok” akiknek ezeket a dalokat köszönhetjük,jókat kacarászhatnak odafönt rajtunk,hogy a gyerekeinkkel búj-búj zöldágat játszatunk el,mert mi is ezt tettük 😂
Akkor elmondanám, hogy az "aranykapu" Jeruzsálemben található, azon keresztül várják vissza a zsidók a Messiást.
Olybá tűnik, hogy a világ tényleg a pina körül forog.
Ez már Ádám-Éva óta így van.
Köszönöm a feltöltést! Jöhet a következő rész. 😄
R.I.P gyerekkor ezeket kb 7-8 évig énekeli minden gyerek.😅😅😅
...és afölött nem. Vagyis aki belelát ilyesmit, annak kéne pszichoterápiára menni.
A gyerekek azért éneklik, mert megtanítják nekik a felnőttek, de értelmetlennek tartják a szövegét. Egy dolog biztos, hogy van értelme a szövegeknek. Az pedig valószínű, hogy a nép központi témája a szerelem és a szex. De kiváncsian várjuk az egyéb megfejtéseket.
Tej, túró, tejfel
Ing, gatya, pendely
Azért a kis bolondságért maj' meghal az ember....
-=-=-=-=-=-=-= - =-=
Van nekem egy kis csizmám,
Nem az uram vette.
A pálházi vásárban a farom kereste.
Köszönöm a faromnak, faromnak járásának, hogy ilyen szép csizmát keresett magának
--------------------------------------------
Elfelejtették velünk a kép-jel-rendszert.
Ozsváth Sándor videóit ajánlom a téma iránt érdeklődőknek.
Úgy is jó ,hogy :Tej, túró ,tejfel ,döglött kutya kelj fel !
Ezért szeretem a videóidat nagyon változatosak
Nagyon jó videó volt köszönöm. Az alábbi dal ezeknél kevésbé romantikus, meglátásom szerint korabeli emberkereskedelemről és szexmunkáról mesélhet: "Cickom, cickom, vagyon-e szép lányod?
Vagyon, vagyon, de mi haszna vagyon?
Add nekem azt, elkapom azt
Szita-szita péntek (szerelem csütörtök), dobszerda
Cickom, cickom, vagyon-e szép lányod?
Vagyon, vagyon, de mi haszna vagyon?
Add nekem azt, elkapom azt
Szita-szita péntek, szerelem csütörtök, dobszerda
A legények regimentje igen cifra
Benne forog Sándor Panka, igen nyalka
Ice-ruca Rebeka, de ékes a dereka, galambocska
Ha ékes is, illeti, barna legény szereti, galambocska
Szita-szita péntek, szerelem csütörtök, dobszerda"
Az "ég a házad idekint" nem az égésről szól. Ég a házad, tehát az ég a házad idekint. Az ég,mint égbolt. 😊
Ég a házad = a belső nemiszerv a nőnek , tűzes ha kivánja a farkat . 🤣😝🤪
Hàt èn 55 èves vagyok, de mindig azt hittem hogy làngol a csigahàz......nagyon meglepett ez a hozzàszòlàs. Ha belegondolok tènyleg jobban illik az hogy az Èg lesz a hàza ha kibùjik. Mindig tanul valamit az ember
Ezt tudtuk, ksozi.
Zseniális meglátás! Ezt nem gondoltam volna. Gyönyörű magyar nyelv! -
Szívesen látnám a folytatást! Nagyon érdekes téna! Sok kutatómunka lehet mögötte!
Zseniális videó! Második részért kiált!
Jöhet a folytatás! Nagyon jó volt, érdekes. Főleg meglepett a Búj , Búj zöldág zöldlevelecske.
Nekem a kedvencem az Éva szívem Éva, most érik a szilva (gyönyörű szimbolikája van az egész dalnak). Egyébként ezek a képek nemcsak az énekekben jelennek meg, de megtalálhatóak a faragásokban, hímzésekben is. Például a kétfelé elágazó inda, aminek a végén egy-egy virág van (ez a petefészek szimbóluma), gyakran alul középen pedig egy rozetta található, ami a hím ivarsejt szimbóluma. Ez számtalan variációban megtalálható.
Két szál pünkösd rózsa
Kihajlott az útra.
El akar hervadni,
nincs ki leszakítsa.
Nem ám az a rózsa,
Ki a kertben nyílik,
Hanem az a rózsa,
Kik egymást szeretik.
___
Érik a szőlő, hajlik a vessző,
bodor a levele.
Két szegény legény, szántani menne,
De nincsen kenyere.
Van vereshagyma a tarisznyába,
-keserű magába.
Szolgalegénynek, sej a szegénynek,
de kevés vacsora.
___
Szánt a babám, csireg- csörög sej- haj a járom .
Szánt a babám a benedeki határon.
Száraz a föld a hármas eke nem állja.
Szép a babám, Benedeken sej- haj nincs párja.
Mondtam babám, ne rakd meg a sej- haj szekeret!
Feltöri a villanyél a kezedet!
Fábul van a villa nyele, nem másbul.
Feltöri a tenyeredet, sej- haj csunyául!
Ebben semmi pajzán nincs.
Az Érik a szőlőnek van ám folytatása.
"Zörög a kocsi, pattog a Jancsi,
Talán értem jönnek.
Jajj, édesanyám, szerelmes dajkám,
De hamar elvisznek.
Huncut a gazda, nem néz a Napra,
Csak a szép asszonyra,
Huncut a vendég, mert mindig innék,
Ha vóna, ha vóna."
@@potyolo1nincs-e? 😅
@@pangea__3810 figyelek.
"Sárga tyúknak a bögye, adj egy kicsit, te Bözse, Dunáról fúj a szél,
Ha Dunáról fúj a szél, feküdj mellém, majd nem ér, Dunáról fúj a szél.
(...)
Öreg vagyok, gügyögök, a fenének se köllök, Dunáról fúj a szél,
Ha egyszer-kétszer kapok én, rögtön oda vagyok én, Dunáról fúj a szél."
Fiatal vagyok én repdesek én az őrőm től még fiatal vagyok közelről fúj a szél még fiatalok élnek halnak
Jaaaj, ha már a Hej Dunáról: középsuliban tanított az énektanár egy ilyen versszakot is a népdalon belül:
Hej Dunáról fúj a szél,
Feküdj mellém majd nem ér,
Dunáról fúj a szél.
Nem fekszem én kend mellé,
Mert túl rövid a kendé.
Dunáról fúj a szél.
Érdekes, a szöveg majdnem 15 év után is megmaradt. Meg az Apró burok, petrezselyemé is
Szeretem ezeket az automatikus youtube fordításokat... "Horny Hungarian Folk Songs"
Mindenképpen szeretnénk folytatást.....!
A Felvidéken nem bajlódtak a szóviràgokkal, simàn megénekelték,ami a lelkükön volt. Például a "Szép a Pina mert fekete" című dalt. Az már legalább 150 éves dalocska 😁
😂😂😂
Ezért vagyunk különlegesek :D
Máshol is. Megéneklik, ami a lelkükön van, nem utalgatnak.
😆😆😆😆😆
Még a Fehér fuszulykavirágot tudom mondani. A dallama eléggé bánatos, már-már nyomasztó, a szövege egyértelmű (szerelmi bánat is van benne).
"Fehér fuszulykavirág,
Ne jöjj hozzám, napvilág!
Gyere este, sötétbe',
Hadd üljek az öledbe!
Egyszer voltam nálatok,
Leszakadt az ágyatok,
Úgy recsegett-ropogott,
A szalmája szotyogott.
Ha te tudnád, amit én,
Ki babája vagyok én.
Te is sírnál, nem csak én,
Keservesebben, mint én."
Lám, ez is teljesen egyértelműen beszél a légyottról.
@@Zenetortenetkonnyedenhát igen. (Jó tábortűzi nóta.)
A Komáromi kisleányt kicsit hiányoltam, de ez ottaniként alap😂 Amúgy ez is annyira jó lett, mint a többi tartalmad!!❤
Tényleg, az se rossz.😅
wow. De én azért szívesen meghallgatalak volna énekelni
Ez valami fantasztikus
Nagyon szeretem a videókat nagyon sok èrdekes dolgot tudok meg belőlük csak így tovább gratulálok
Szerintem arra utal,hogy kicsi a fütykös... Dunáról fúj a szél :D
Jöhet ebböl még. Érdekes video lett
Ez nagyon érdekes volt szerintem, lehetne új rész mindenképp, mert meglepett, hogy mindet ismertem....
Már értem higy gyerekként miért volt rejtélyesen kellemetlen énekelni ezeket. 😂
Akkor a Boncidai menyecskék-et ajánlom figyelmébe a tisztelt publikum pajzánabb felének! 😊
Igazán ideírhattad volna. Most aztán keresgélhetünk.
"Az árgyelus kismadár nem száll minden ágra. èn sem fekszem minden nap szép paplanos ágyba. Szállj le, szállj le, gyönge kis madárka!
Kiskarácsony, nagykarácsony....ez is kemény lehet:D
És ezek közül az óvodában tanított az óvónéni igen sokat
Szia köszi a videót.
Jó kis elbeszélés 😊
De mond csak. Az utolsó versben mit jelent az hogy "megfújom a furujádat" ??
Csak nem el szándékszik lopni a hangszerét a bokor alján?
"mondd csak" két dével, "furulyádat" el-ipszilonnal. Ezek alapvető szabályok, szégyen, ha valaki nem ismeri.
Fúvós hangszer, vagyis fújni kell, hogy szóljon.
Biztosan sok fiú kattintott erre a videóra többek között én is😀
Szuper tema, köszönjük az új videót😊
Köszi , érdekes .
😅😂 Gyerekkorom összetört 😂😂😂😂😂😂
Cserépből volt?
Kiváló! Jöhet a többi!!😂😂
Na tessék oviban ezeket énekeltük,most megölte a gyerekkorom!😂
Ne vedd a szívedre, ez egy rendkívül règi kultúra öróksège. A nèpdalok egy rèsze egyszerre több korosztàlynak is szóltak. Ès az èneklő szemèlytől függött a tartalom. Teljesèrtèkü gyerekdal, ami felnőt korban màskènt is èttelmezhetö. Nagyon sok generàció adta mindig tovàbb. Van öt vagy annàl is több ezer èves nèpdalunk is, ami vallàsi vonatkozàst takar, pedig gyerekek èneklik, de nagyon kevesen tudjàk miröl-kiröl szól. Lànc-lànc Eszterlànc...
A csitári hegyek alatt, Hej, halászok, halászok kimaradt. Ezt meg az oviban tanultam: "Szabad péntek, szabad szombat, szabad szappanozni. Szabad az én galambomnak egy pár csókot adni.” Több nem jut mostmár eszembe.
Mostantól ésszel a népdalokkak😂😂😂😂
Üdv az Idők Utazójának🕊️ Káprázatos ez a kis összeállítás, ezelőtt a polcón szarós György vidit láttam, sírtam a nevetéstől😂 Facen is vagy/vagytok? Ránézek. Én itt: GyusziStyle Paradise
Szívesen megnéznék magyar vagy akár külföldi furcsa/régi népszokásokról szóló videót is:)
Érdekes videó volt. Honnan vannak ezek az infók?
7:03 ja hogy szegény embert mindig ér….
egészen mostanáig abban a tévhitben voltam hogy a második sor úgy szól, hogy
“ szegény ember mindig él…” gondolkodtam is sokat gyerekként hogy ez vajon mi a lőcsöt jelenthet…. 😅 meg hogy hogy koherens…
de így már tudom hogy egész idáig tévhitben éltem a dallal kapcsolatban :)
köszi. ezért jár a like.
7:12 igen, ezt a versszakot kiskoromban nem tanultam meg.😅 Egy kárpátiás feldolgozásban hallottam először.
Köszi
Az jó hogy erdélyben csak ezeket tanultuk kisgyerekként a suliba
Mi is tanultuk.
Én egy apuka vagyok aki szokot ezeket a gyerek dalokat énekelni a gyerköcével és igy teljesen más megvilágitásba került számomra. Viszont ha lehet hallgatnek eböl meg töb folytatást is mert nagyon jó hallani milyen okosak voltunk mi még régen.
Ha kicsi is a legény,
Lesz még abból vőlegény, Dunáról....
Széket tesznek alája,
Úgy mászik fel az ágyra, Dunáról fúj a szél.
Ha kicsi is a legény,
Lesz még abból vőlegény,Dunáról..
Ha kicsi is a macska, Mégis feláll a farka, Dunáról fúj a szél.
Folytatást a népnek😂
A csiga-biga szövege így van: " csiga biga gyere ki AZ ég a házad ideki..." 99% rosszul ismeri!!!!
Ezt valaki leírta egyszer egy fb posztban, többezren osztották, aztán most rengetegen tényként kezelik. Pedig a fenyegetések nem voltak ritkák a hasonló dalokban, sőt a csigabigásnak több durvább szövegváltozata is fennmaradt. Mégis elterjedt, hogy nem az égő házról, hanem az égboltról van szó, mert így azért nyugodtabb szívvel elénekli bárki a gyerekének.
Úgy van az jól , hogy gyere ki és nézd meg, hogy ég a házad ideki.
CsigBiga gyere ki,
Ég a házad ideki (..)
Mióta felnőttem és ráébredtem ezekre azon gondolkodom, hogy fogom ezeket a dalokat a gyerekeimmel énekelni anélkül hogy bele ne pirulnék 😂
Illetve hogy néptáncon mennyit énekeltük ezeket pici lányként fellépéseken úgy, hogy mi még nem, de a közönség már tudta mit jelent...🫠
Néha úgy éreztem hogy csak belemagyarázás de viszont logikus, és nem hittem el hogy ezek a népdalok amiket gyerekként énekeltünk ilyen jelentésekkel bír
Mert nem is. Bármilyen szövegbe bármit bele lehet magyarázni. Hiszen mind elemeztünk verseket! ;)
Mik derülnek ki a nagyiékról!😂
Jah erről komplett könyvet írtak.
Mi lapul a zöld leveles bokorban?
Azt gondoltam hogy egy róka vagy egy nyúl.
Se nem róka, se nem nyúl, komám asszony meg az úr
Ugrott ki a zöld leveles bokorból.
Mi lapul a zöld leveles bokorban?
Azt gondoltam hogy egy róka, vagy egy őz.
Se nem róka se nem őz, komám asszony meg a csősz
Ugrott ki a zöld leveles bokorból.
Ez nem népdal, hanem egy mulatós nóta. A mulatós műfajban pedig elég gyakoriak a szexuális tartalmú szövegek, a népdalokkal ellentétben kicsit sem burkoltan.
Nagyon erőltetett magyarazatok.
Nahat!megertem 61 evet ,de eszembe se jutott volna hogy az amit az oviba nagy orommel jatszottunk ilyesmikre utal!
Nah ha a yt-t ezt nem tiltja le, suliban lehet megmutatom a többieknek.😂
16 èv felettieknek nyugodtan. :)
6:59 Ilyen monoton hangon mondta némely gyerek aki nem akart énekelni.😂
Hej halászok, halászok,
mit fogott a hálótok?
Nem fogott az egyebet,
vörös szárnyú keszeget.
Hát a keszeg mit eszik,
ha a bárkába teszik?
Nem eszik az egyebet,
petrezselyemgyökeret... Ugyebár ez is pajzán utalás...
Ezt még az énektanárunk is elmondta.😅
Én meg el szoktam mondani, hogy nem, ez egyszerű halászdal, munkadal. Aztán idézek néhányat, ami tényleg erről szól, igazolva, hogy a magyar nép szókimondó fajta. @@cziganyjozsef1454
A szereti a tikk a meggyet ketten szeretünk tömni eggyet kimaradt 😁
Az már diákos elferdítés lehet, eredetileg "ketten szeretünk mi egyet".
Azt a Patàs ènekelte az indul a bakterhàzbòl.....ezt szerintem az egèsz orszàg onnan ismeri. Haumann Pèter örökzöld alakìtàsa😅😅😅😅
Migiri
Nem Szól úgy a banda ha kínoz a.👆...(advil forte)😂
Nézzünk egy másik példát:
Hej, halászok, halászok,
Mit fogott a hálótok?
Nem fogott az egyebet,
Vörös szárnyú keszeget.
Hát a keszeg mit eszik,
Ha a bárkába teszik?
Nem eszik az egyebet,
Petrezselyemgyökeret.
Aligha kétséges, hogy a "vörös szárnyú keszeg" és a "petrezselyemgyökér" szintén erotikus szimbólumok...
folytatást🙂✌️
Van egy butella amire az volt írva: Tóth Asszonynak Tóth a lánya, kacskaringós a bokrosa.😳😉
a gimnáziumi történelemtanárnőm inkább erről kezdett el beszélni 18:00-körül, minthogy felkészítsen minket az emelt történelem érettségire.
🎵
Túlsó soron nyílik a rózsa
Jaj, de nagyon érzik a szaga
Mennél jobban rázzák az ágát
Annál jobban érzik a szagát
Azért azt konkrétan kifejthetnéd, hogy miből gondolod, hogy tényleg ezt jelentik ezek a népdal szövegek. Nekem belemagyarázásnak tűnik az egész.
Elvesztettem zsebkendőmet alatt a hokis zsebkendőre gondoltam...
Nem kellett volna egy kb 16 èves korhatàrt kitenni ? :) Règen sem montàk el a piciknek, a felnőtties èrtelmezhetősèget, mivel szüksègtelen ès korai lett volna!
Személyes tapasztalatom azt mutatja, hogy minél inkább kiteszed a korhatárt, annál inkább kattintanak rá azok, akiknek elvileg "nem való".
A csiga-biga dallal kicsit... vagy nagyon mellé fogtál... :( Kicsit egysíkú így a gondolkodásod... Minden vonalasnak gondolt dolog (pl a zöldág, meg a csiga) valóban a péniszt jelképezi? Sajnos ez nem mindig így van. Elvileg lehetne erotikusan is értelmezni a csiga-biga dalt, de sokkal közelebb áll a valósághoz az ha a csigát a DNS-el azonosítod, az ég a házad-at pedig azzal, hogy az ég (égbolt) a házad, azaz otthonod. A tej a tejút, a vaj pedig annak sűrített lényege (energiája). Magyarul a dal annyit jelent, hogy az ember menjen ki a szabad ég alá, ahol rengeteg energiát kap, ami (mivel sűrített energia) holnapra is marad, azaz sokáig megmarad. Próbáld ki egyszer, ha nagyon fáradt vagy és úgy érzed nincs elég energiád, menj ki a szabad ég alá (lehetőleg valami erdős, parkos részre) és mindjárt energikusabbnak fogod érezni magad... :)
És ha a fiú nem veszti el a "Szüzességét"?
Bújj bújj zöld ág nyitva van az aranykapú, csak bújtatok...rip.
Hej tulipán , tulipán,
Teljes szegfű , szarkaláb.
Tele kertem zsályával,
Szerelemnek lángjával….
ég a gyertya ég el ne aludjék aki lángot látni akkar el ne a aludjé (én így ismerem)
Engem nem èrdekel hogy milyen szexuális utalás akar lenni a dalok mögött akkor is kedves daloknak fogom öket tekinteni mert ha 2024-Ben meghallgatsz egy 100 èves dalt teljesen máshogyan Lehet èrtelmezni ráadásul gondoljunk bele hogy nagyszüleink korában Ezeket a dalokat olyan volt ènekelni mint ma egy rap dalt SZERINTEM
ugyenezt a temat egy konyvben feldolgoztak, mar nem emlekszem hogy dalok es/vagy mesekrol volt benne szo. Viszont lattam az erdelyi pajzan meseket tartalmazo oldalakat. ugy 35 eve fenymasolatban
Ezek a külföldi kommentek spamek?
Az utolsót nem is ismertem.
Aha, és kurva idegesítő
Nem , de ha a forditóra kattintsz akkor magyara átváltja . Stb...
@@attilatasciko4817 damaris kommentjeit nem váltja át.
@@attilatasciko4817 de spam... Minden csatorna kap, konkrétan külföldi csatornák alá is kommentel ez a "valag", persze több accountja van... Annyi az egész, hogy az éhes férfiak rákkatintsanak a profilnál a linkre :) aztán mehet is a vírus
My life is a lie😢🤣 ezért nézten sokszor ének órán hogy csak nekem tűnik fel hogy ez nem egészen arról szól amiről 🤣 hab a tortán a híres matyó hímzésünk ami egy nemi szervet ábrázol🤣 ősapáink és ősanyáink se voltak jobbak nálunk🤓
A gyerekek jönnek mostanában azzal, hogy mindegy mit rajzol fel a tanár, egyik osztálytársuk mindenbe a nemi szerveket látja.
Nah nesze neked gyerekkor …😂 Amugy ez eleg beteg hogy mire nem volt szabad idejük régen… az hogy ezek gyerek dalok lettek meg eleg beszedes😂
Nem voltak agyoniskolázva maradjunk annyiban
@@lowstaarmégis okosabbak voltak, mint egyes belvárosi értelmiségiek.
Az megvan, hogy a népmesék sem a gyerekeknek szóltak erdetileg? És hát a virágnyelv ott is fellelhető.
Olvassatok utána a pl. a vasorrú bábának!
Egy részük nem gyerekeknek szólt. A mese minden korosztályt érintett. A favágók is meséltek egymásnak a tűz körül, mivel olvasni nem tudtak, tv meg nem volt. A gyerekeknek is meséltek a nagyik, nekik nyilván mást meséket, mint amik a tűz körül elhangzottak.
Dunna, vagy dunyha volt. Nem ismerték a paplant sokáig.
Tényleg így van, avagy ez is csak Móricka világias eszmélkedése?!?
Hát, erről az jut eszembe, hogy "rossz, aki rosszra gondol". A magyar népdalnál szókimondóbb valami nemigen létezik. Ha arról akar beszélni, arról beszél. A Kodály-Rend egyik támlapján a következő szöveg olvasható: "Jól adta Isten, hogy a p...nak foga nincsen, ha p....nának foga vóna, minden ember csonka vóna". Tudnék még idézni... Tisztában vagyok vele, divatos téma mindenféle pajzánságot belelátni manapság a népdal szövegekbe, de ez belemagyarázás. A paraszt szókimondóbb ennél.
A régiek, elődeink évszázadokon keresztül nem iskolában tanultak, hanem otthon. Ismerték, hisz maguk írták a meséket, igy a meseszimbólukat is. Tehát ertették is. Igy a dalszímbólumokat is. Mindenesetre sokkal szebb nyelven fejezték ki magukat, mint manapság mi... igy szimbólumokkal humorosan sokkal szebb érzelmekre lehetett nevelni.