Etery, epoksydy i związki siarki - I etap Olimpiady Chemicznej

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 2

  • @roxtron7105
    @roxtron7105 4 місяці тому

    27:25 o co w tym chodzi? Bardzo mnie pan zainteresował tym. Dałoby radę może jakoś po krótce wytłumaczyć? Chodzi może o to, że elektroujemność atomy te mają identyczną, natomiast o wiele większa średnica jodu sprawia, że lepiej stabilizuje on ładunek ujemny, dlatego to on zachowuje elektrony?
    39:42 czy przypadkiem nie powinien tutaj właśnie powstać jodometan i 2-butanol? Pierw ten tlen jest protonowany, a następnie zachodzi reakcja substytucji Sn2 (gdyby była jakaś grupa trzeciorzędowa to wtedy zachodzi reakcja Sn1) od strony metanu, jako że jest on mniej zasłonięty.

    • @nawetniejestemchemikiem
      @nawetniejestemchemikiem  4 місяці тому +1

      Elektroujemność nie bardzo tłumaczy dlaczego na atomie węgla jest centrum elektrofilowe, bo różnica elektroujemności między C oraz I jest właściwie zero. Dlatego lepiej rozpatrywać tę reakcję z perspektywy nakładania orbitali HOMO-LUMO, ale to temat (na obecną chwilę) finałowy. Co do drugiego pytania to faktycznie - w przypadku "potencjalnie drugorzędowego karbokationu", to rozszczepienie eteru może iść zarówno przez SN1, jak i SN2. W sumie w tym zadaniu bardziej mi chodziło o to, aby umieć podać wszystkie możliwe produkty.