Engem ami még nagyon szokott zavarni történelmi filmekben, amikor olyan rasszú emberek foglalnak el olyan pozíciót ami az adott korban lehetetlen volt. Ez is teljesen tönkreteheti a film hitelességét.
Egyetértek. Mostanában netflixes sorozatoknál különösen jellemző, hogy olyan helyekre injektálnak színes karaktereket és szociális érzékenyítés céljából szexuális kisebbségeket, ahol az ő identitásuk marhára nem releváns a történet szempontjából. Azt hiszem, most ilyen korszak van. Majd 20 év múlva masszív cringe lesz.
A férjem 86-ban született 4 hónappl a katasztrófa után én meg rá 2 év múlva. Nekem is tetszet a sorozat, és én is rengeteg dokumentum filmet megnéztem már elötte is, mert engem is érdekelt, hogy mi történt. De amit a neten olvastam és főleg fiatalokról, akik szó szerint kiverték a hisztit, mert szerintük az idősek...most kapaszkodj...... LE SPOILEREZTÉK NEKIK A SOROZAT VÉGÉT, és ezért nem nézték meg. És hogy nem értik, hogy az emberek miért mondják azt, hogy ez valós esemény mikor ez csak egy kitalált történet....... Nem tudtam el hinni, hogy most komolyan gondolják ezt a kijelentésüket vagy csak viccelődni próbálnak.
NEEEEEEEEEEEE....mondjuk olvastam olyat is hogy sokak szerint a Titanic sem történt meg :D Az a vicc, hogy eskü én is izgultam a végéig hogy jaj mi lesz pedig kívülről fújom a sztorit xD
Jelen én is 86 augusztusi vagyok, és én is jól "elspoilereztem" már magamnak a sorozatot jó pár évvel hamarabb :D Szomorú hogy ilyen buták léteznek, mert jó ne tudja pontosan hogy mi hogy történt de hogy az esemény létezéséről se tudnak
Nagyon egyetértek mindennel amit írtál. A reign-est nem tudtam hogy ezért van xd De akkor így már értem :D Különböző korok sminkjeit szeretném majd elkészíteni, többen is írtátok már :D De még váratni fog magára kicsit.
Ja, szegény Erzsébet, egyszer valaki igazán vehetné már a fáradtságot, hogy utánanézzen rendesen az életének. Egyszerűen nincs olyan film, vagy sorozat, ami rendesen bemutatná akár őt, akár - és ez lenne izgalmasabb - a családját. Az RTL-es Sissiben van az a borzasztó matyóbabás ruhája? Azt hittem lefjelem az asztalt, amikor megláttam a fotókat.
Nagyon ajánlom neked a Nagy Katalin - A kezdetek című hbo-s sorozatot. Nyomokban tartalmaz történelmet (ezt még a leírásában is feltüntetik) és baromi szórakoztató tragikomédia, azt adja amit ígér.
Engem is mindig kiakaszt, amikor szedett szemöldökű, tökéletes sminkkel ellátott, mai szépségideálnak teljesen megfelelő, villogó fogsorú csajok futkoznak egy lepukkant középkorbeli sikátorban. 😅 Persze, ez a régebbi alkotásokban színpadiasabb, szembetűnőbb volt, azért most már igyekeznek valamennyire korhűek maradni. Nyilván a szórakoztatás a lényeg, a történelmi hitelesség az meg nehezen hozható össze, ha az élvezeti érték van előtérben.
Történelem terén kb. alapműveltséggel rendelkezem, így nem biztos, hogy nekem elsőre feltűnik az, ha egy adott ruha nem az adott kornak megfelelő vagy két olyan karakter találkozik, akik pár tíz évvel elkerülték volna egymást... de az a baj, hogy sokszor olyan történelmi szarvashibákat vétenek filmekben, amit még azok is ki tudnak szúrni néha, akik töriórákon SEM figyeltek oda... Az én személyes kedvenceim: - mélyszegény parasztlány több száz évvel ezelőtt, mindig frissen mosott haj, tökéletes Blend-a-Med-reklám mosoly és Vichy-modell bőr, esetleg ha a rendezés meg akarja mutatni, hogy milyen keményen dolgozott, egy picike koszfolt extrém precizitással felfestve a pofikára... rosszabb esetben látványos smink; teljesen szőrtelen arc, hónalj, lábak olyankor, amikor a történet szerint nincs hozzáférése az illetőnek szőrtelenítő eszközökhöz - amikor olyan filmeknél, amik olyan korban játszódnak, amikhez van konkrétan fényképes és filmes bizonyíték, hogy hogyan öltöztek adott társadalmi rétegből származó és adott helyen élő emberek, tojnak ebbe bele, és ráadnak a színészekre modern ruhákat azzal a jeligével, hogy "na, ez egész régiesen néz ki", vagy az sem érdekli őket, és megvásárolják a legolcsóbb ruhákat, mert másra kell a büdzsé... nem egyszer láttam olyan filmet, amiről a film közepén esett le, hogy a '90-es években játszódik, és nem mostanában, mert annyira maiak voltak benne a ruhák / borzasztó buta sztereotípiákkal dolgoznak (pl. franciákra franciás micisapka, "csak mer' ") - eredetiben nézett filmeknél: amikor látszik, hogy nem dolgoztak eleget a színészekkel azon, hogy hiteles legyen az akcentusuk (az angol akcentusok, dialektusok esetén az időhiány miatt szokott lenni, vagy mert akartak egy sztárszínészt hozni a projektbe a nézettséggenerálás miatt, aki egyszerűen nem jó akcentusok megtanulásában... ha meg bármilyen más nyelvről van szó, konkrétan tojnak bele gyakran... elég belegondolni abba, hogy a Chicagóban milyen "magyarsággal" beszélt az elvileg magyar rabot alakító nő...) - bár ezt inkább regényeknél szoktam tapasztalni, de filmben is láttam már, és szerintem napokig lehetne róla beszélni: szereplők nevei. Adott korban, régióban nem ismert nevek; olyan nevek, amiket az adott karakter szülei nem adnának a gyereküknek... - konkrét filmezési hibák - ezeket tudom, hogy gyakran nagyon nehéz kiszűrni annyi jelenet között... de annál illúziórombolóbb nincs, amikor megjelenik a sarokban egy modern autó, belóg a kamera, kiesik a karakter zsebéből egy akkor még fel nem talált papír zsebkendő, megjelenik a színész / statiszta karján egy modern karóra...
Könnyek völgye (hbo sorozat), 1917, Sötét vizeken (besorolásban nem történelmi), Géniusz, Számolás joga (nekem nagyon tetszett a film már többször megnéztem), Kódjátszma, A mindenség elmélete ☺️☺️❤️
Történelmi film, amit a napokban néztem régészet órám apropójára (történészhallgató, Szeged); Ásatás (Netflixes, idei film). Tök jó, meg minden, ahogy fel akartak dolgozni egy olyan izgalmas, nagy 20. Századi régészeti felfedezést, mint a Sutton Hoo-i ásatás... Egész jó kis film, Igen, csak épp az ásatásról magáról alig esik szó benne, ellenben a régészcsajszi szerelmi élete úgy fel van vázolva ahogy annak rendje. 🙃 Ez kissé bántotta a lelkem, mikor egy ilyen fantasztikus régészeti felfedezés adja az alapját a filmnek, ami amúgy alapjaiban változtatta meg a középkorhoz való hozzáállást. Ami félig romantikus/ fantasy, de rendkívül jó korrajzot tartalmaz szerintem történelmi szempontból, az az Outlander. Ezt tudnám ajánlani nagyon.
Sorozatok: Spartacus: Vér és homok😍😍😍 (egész jó kép, természetesen nem csak valos dolgok, de nagyon érdemes megfigyelni, hogy mi a valós és mi nem. Több valós lesz, mint gondolná az ember.😍) Borgiák, Róma, Tudorok, Egyszer voot, hol nem volt a... Mind mind nagyon jó sorozatok és mindet egyenesen imádom!!!😍😍😍 Igaz mindegyikben van olyan szereplő, aki vagy kitalált vagy nem ott volt, vagy nem úgy volt, de nagyon jó úgy nezni ezeket, hogy mi történelmi. Némelyiknél a sorozat kisebb dolgot visz véghez, mint a történelemben ahogy volt.
A Tudorokat én is nagyon szeretem, VIII.Henrik története, élete, amúgy is nagyon érdekel. Anyukámmal együtt néztük, mindannpos rituálé volt, hogy leültönk, megnéztünk 2-3 részt, és ő is élvezte. :D Egy bajom van csak vele. Rhys túl jól néz ki VIII.Henriknek! XD És az évek múlását se láttatták nagyon rajta, ahogy egyre jobban elhízott, egy egyre undibb lett. Nem tudom érdekel e koreai történelem, de ajánlom a 71: Into the fire. Koreai háború idején játszódik, egy diákokból álló szakaszról. Film, de szerintem pont eléggé mutatja be a történetüket.
Nekem a Fekete vitorlák az egyik kedvenc sorozatom. Te láttad? Életem egyik legjobb sorozata volt. Esetleg később, ha van kedved, csinálhatnál egy update videót erre, miután megnéztél még pár akár nézők által javasolt sorozatot, hogy neked hogy tetszettek és szerinted mennyire voltak történelmileg relevánsak. Nagyon kíváncsi lennék egy ilyen videósorozatra nálad. 😁😁 Ez a videó is szuperül sikerült és teljes mértékben egyetértek veled. Habár én valószínűleg nem rendelkezem annyi történelmi lexikális tudással, mint te, imádom a történelmi sorozatokat és egyszerűen nem tudom elviselni, mikor minden szereplő tiszta. Egyszerűen nem. 😂😀
Szia! Ajánlanék pár sorozatott 😊 Anglia történelmi soeozatokból nekem nagyon sok megmaradt és szerettek is , bár sőt inkább biztos hogy nagyon sok részletükben eltérnek a valóságtól de nekem amikor vettük töriből angliát sokat segitettek és valamikor én tartottam meg a témaban az órákat online oktatás alatt😆 Philippa Gregory unokatesvérének könyvsorozatán alapulnak A fehér királyné A fehér hercegnő A spanyol hercegnő És readásnak a Reing-et az uralkodónőt nekem személy szerint nem csak azért tetszett mert Stuart Mariárol szol akiről nem sok mindent találtam,hanem a másik oldalról is megközeliti 1.Erzsébet királynőt is.
Szia, a barátnőmmel szoktuk nézni a videóidat. Említetted, hogy nem szereted a háborús sorozatokat, de nagyon ajánlom a Band of Brothers-t, szerintem az egyik legjobb sorozat. És nagyon történelemhű, mivel az epizódok végén veteránok mesélnek a valós eseményekről.
Uhh, az a sorozat annyira üt, hogy nem vagyok hajlandó megnézni újra. Elsőre is megölte a lelkem egy részét. Szerintem azóta vagyok igazán pacifista - ilyennek nem lenne szabad megtörténni soha többé. Zseniális kivitelezés.
En nem vagyok toris (bar muveszettori volt boven a fosulin), de pont ugyanezeket a sorozarokat soroltam volna fel. A Chernobyl-t mar tobbszor megneztem es meg mindig hatborzangato (foleg, mert en tenyleg akkor voltam pici baba), a Tudorok es a Vikingek meg a ket kedvenc ilyen jellegu sorozatom. A Tudorok azert is volt hasznos, mert pont azelott neztem, hogy Angliaba koltoztem volna, itt meg folyton jarjuk a varakat es muzeumokat es mindent a helyere tudok tenni (meg a Holbein kepeket is messzirol kiszurom 😂), az egyetlen problemam a Henriket alakito szinesz volt, aki meg egy hangyafaszanyit se hasonlitott az eredeti, voros hustoronyra. 😅
Szia, szívesen ajánlok filmeket amik nekem elnyerték a tetszésemet, bár hozzá teszem nem tudom hogy mennyire egyeznek a valósággal,de számomra mindegyik kiemelkedő. Mindenség elmélete, Kódjátszma, Dán lány, Dunkirk,V. Henrik, Chicaghoi 7-ek tárgyalása, Bohém Rapszódia, A kedvenc, A legsötétebb óra, 12 év rabszolgaság
Szia! Nem tudom, hogy mennyi rászít történelminek, mivel elég friss a téma, de nekem nagyon tetszett a Moszul ostroma című netflixes dokumentumfilm, nagyon jól bemutatja a közel keleti helyzet kaotikusságát és hogy milyen sok fronton zajlik a harc. Az utóbbi pár év rávilágított szerintem, hogy fontos ismernünk a közel keleti folyamatokat ezért ajánlom mindenkinek akit érdekel a téma.
Band Of Brothers, a The Pacific, Hacksaw Ridge, Saving Private Ryan (igen tudom, hogy a film alapfelállása fikció), Schindler's List, The Pianist, Generation Kill, Black Hawk Down, Bravo Two Zero,House Of Saddam, Generation's War, Der Untergang, Stalingrad 1993-as német verzió, Zero Dark Thirty, Europa Europa, Dunkirk, The Darkest Hour, Enemy At The Gates ( ott van egy borzalmas szerelmi szál de a film jó), The Survivor, American Sniper, Chekist 1992-es orosz film ( warning embertpróbáló alkotás), The Platoon, Born Of The Fourth Of July, Haven & Earth, Savior (ez a négy mind Oliver Stone munkája és egyik sem könnyű menet), Szép Falvak Szépen Égnek (szintén nem könnyű menet), The Search,(szintén egy relatíve kemény film), Jackie, Conspyracy, Lore, The Greatest Day, The Bridge Is Too Far, The Big Red One, Blood Diamond, Hotel Rwanda, Szentjánosbogarak Sírja (ez egy régi anime), Az Ötödik Alosztály, A Halál Népbiztosa, Kedves Elvtársak, Csalóka Napfény 1-2, Unbroken, The Outpost, The Yellow Birds, Letters From Iwo Jima,Fury, The Death Of Stalin, Stalin 1992, Harctéri Harsonák,Kémek Hídja, Eltörölni Frankot, Az Ötödik Pecsét, 44 Child, A Trial Of Chicago 7, Sophie Scholl Aki Szembe Szállt Hitlerrel, walkyrie, Brotherhood Of War, My Way, Porrá Zúzott Álmok,A Napfény Íze, Amíg a Lábam Bírja, Come And See ( warning a legkeményebb film az összes közül. Talán a Chekyst versenyezhet vele ebből a szempontból). Vannak még történelmi filmek amiket én sem merek megnézni mert annyira brutálisak és naturalisták ami már az X rated meg az explitation kategóriába tartoznak ami nekem már túl sok.Talán az 1979-es Caligulát tudnám. Szeretettel egy szintén történelem rajongótól. 😃
szia! ha még nem láttad akkor nézd meg a sissi 1-2 filmet. (A hármat annyira nem ajánlom de az is jó.) Abban sok olyan dolog van ami valós, csak pár szál tér el nagyon kicsit
Az elején a sorozatok és filmek összehasonlításánál azért nem értek egyet veled, mert nagyon sok sorozattal az a probléma, hogy (általában kizárólag a nézettség generálta bevételek miatt) fölöslegesen elnyújtják, az első néhány évad még jó, aztán drasztikus bezuhan a színvonal (általában de nem kizárólag az 5. évad után), aztán legjobb esetben is ingadozó lesz, nagy szerencsével az utolsó évadra megint emelkedik. A Bridgerton pedig szerintem azért egy hitvány alávalóság, mert azt azzal reklámozták, hogy történelmi sorozat, ilyen formában pedig nem több, mint a történelem és a történelmi filmek megcsúfolása, szembeköpése, félholtraverése majd még a földön fekve lehugyozása.
Hmmm... nagyon jó videó lett viszont azzal nem ertek egyet , mikor azt mondtad , hogy a vikingekben tök élethű az ruházat , meg a hajviselet stb. Ok mondjuk azt , hogy maga a viking öltözetet helyel közzel pontosan bemutatja de mikor az angolszász katonák úgynéznek ki mint egy 15 dik századi könnyű lovas és itt konkrétan a wessexi katonákra gondolok hát sírva röhögtem fel. Vagy mikor van az a jelenet mikor a kicsi Alfréd elzarándokol rómába és a háttérben két légionárius áll hát ott a felyem fogtam hogy bazeg mi a f*sz van. A klasszikus légionárius ,,egyenruhát" már a késő római korban nemhasználták nem hogy a 8 dik században. 😂 Nem is beszélve a frank katonák ruhájáról . De biztosittékot az verte ki mikor Ivár elmegy a Kievirusz ba és ott meg konkrétan mongol katonák fogadják . Érted ? Mongol katonák a 8 dik században . Holott ismert hogy akkoriban a Kijevirusz ban élő emberek majdhogynem ugyan olyan életmódot folytattak mint maguk a vikingek ergó a kotonáik öltözete szinte ugyan olyan volt mint egy viking portyázó öltözete. Tehát igen a Vikingek egy kúrva jó sorozat de ne abból akard megtanúlni az akkori idők katonai öltözködési stílusát. 😂 Tudom nem ez a videó fő témálya de ezt muszály volt leírnom.
Igen én itt inkább a vikingekre gondoltam, a többiek tényleg furák több helyen, maguk a vikingek sem a legélethűbbek de pl a csajok ruhái viszonylagosan pontos, női szemmel :D
Mivel a törit és a japán kúlturát is kedveled ajűnlom az Atsu hime sorozatot. 50 részt élt meg, és kapott egy jó magyar szinkront is. Fontekusan ítva megtalálod magyarul is. Atsu eredeti neve Tenshō-in volt és 1836tól 1883ig élt. Hogy ebből mennyi a mese mennyi nem én sajnos nem értek hozzá de mind az 50 rész lekötötte a figyelmem.
Kicsit más, de érdekelne, hogy mit gondolsz arról, amikor egy (nem történelmi, hanem deklaráltan fiktív) regénybe valós, történelmi szereplőket is beleszőnek? Mint Böszörményi Gyula Ambrózy-sorozatában, vagy mint az Időfutár sorozatban. Ahol ott is van lábjegyzetben, hogy a legtöbb róla szóló rész a képzelet szüleménye, de azért mégiscsak egy valós, valaha tényleg élt személyről van szó.
@@monikaredecsi8643 Az Ambrózy-s sorozatban vannak olyan személyek, akik léteztek, lábjetzetben a fontosabb dolgok le is vannak írva, és a legvégére oda van írva, hogy a történetbeli cselekedetei az adott karakternek kitaláltak. De tényleg minden oda van írva. Mettől-meddig élt, mi volt a foglalkozása, hogy hol élt pontosan és hogy mi található ott, azt hiszem
Nem történelmi sorozat és nem is a történelem nagy eseményeiről szól, de nagyon hiteles korábrázolása volt a Fülledt utcák (The Deuce) c. sorozatnak. Legtöbbször nincs pontos évszám benne, és szerintem direkt nem híres neveket használnak, szóval ezért sem lehet történelminek nevezni. De a 70-es, 80-as évek ábrázolása Amerikában az szerintem nagyon "korhű", ha lehet ilyet mondani. Az is tetszett, hogy a ruhákon is lehetett látni, hogy halad előre az idő és melyik érában tartunk pontosan.
Szerintem aranyos....szò szerint s átvitt értelemben is...Btw...Sorozat: The last kingdom vagy Rome...Nem feltétlenül hiteles,de közelebb àll hozzá,mint a Viking műbőrruhás,oldalt felnyìrthajù orbitreklámfogù "harcosai" vagy a tökéletesen öltözött karcsù shieldmaidenjei......Erről jut eszembe...utàlom ha nem az eredeti vagy közel eredeti nyelvükön beszélnek a karakterek.(tudom,tudom angol a vilàgnyelv).vagy történelmileg nem odaillő rasszù személy van benne. Szerintem borzasztò.
Mi direkt alakítottunk egy filmklubot töris szemmel, ahol némi harapnivaló és alkohol társaságában végigröhögjük a rosszul adoptált történelmi filmeket( Abraham Lincoln a vámpírvadász vagy a 300 például) 😅
Magyar filmekről nem esett szó, talán nem véletlenül. Ezeknek ugyanis a fentieken túl jellemző betegsége még, hogy olyannak hatnak, mintha az általános és középiskolás tankönyvek vonatkozó leckéit mondanák fel, illetve jellemző rájuk a túlzott pátosz, ikonokat akarnak láttatni hús-vér emberek helyett, de ettől csak belefulladnak a giccsbe, illetve esetenként túl didaktikusan szájba akarják rágni egy adott irányzat szemléletét. Lásd Koltay Gábor műveit, mint a Julianus barát, a Honfoglalás vagy a Sacra Corona, vagy más példának ott a Hídember. Jobb példának említhető A napfény íze, bár az koprodukció, és inkább kosztümös családtörténet, de háttérnek ott van a 19-20. századi magyar történelem (éppen ez volt a film célja, hogy a külföldiekkel is megismertesse, milyen volt az akkori Magyarország).
Értem, hogy neked ez fáj, de a filmipar sosem a hitelességről szólt, szóval szerintem próbáld meg elengedni és élvezni a show-t. Tudod például a középkorban, amikor karddal harcoltak egymással az emberek akkor valójában a másik embert akarták eltalálni/levágni, nem pedig a másik fél kardját akarták csapkodni.
A történelmi film ugyanolyan mozgógépes műfaj, mint az akció, a vígjáték, a horror a sci-fi stb. Egyáltalán nem az a céljuk, hogy 100%-ig hiteles legyen, hanem a profit maximalizálás. A pénzéhes tetűláda producerek bekérnek pár forgatókönyvet és amelyikben látnak fantáziát, arra adnak pénzt. Ezután kiszámolják a költségvetést és azt, hogy mennyi profitot akarnak termelni. Mivel lehet nézettséget növelni? Szexszel, vérrel, erőszakkal, rejtéllyel. Ezért húzzák rá ezeket a sablonokat, mert erre van igény. Az átlag proli nem azért megy be a moziba, hogy történelmet, vagy nyelvet tanuljon (ezért nem néznek feliratos filmeket.) Az adott történelmi korszak csak egyfajta keret, mivel kevesebb történelmi időkben játszódó film készül, egyfajta különlegességként is el lehet adni. A sorozatokkal ugyanez a helyzet. Egy sorozatnak nem az a célja, hogy elmondjon egy történetet, hanem az, hogy legyen némi műsorkitöltés a sok reklám és hirdetés között. Egy országos sorozat bruttó 60 perc, ebből 15-18 perc reklám, melyet 5 perces blokkokban adnak le. A lényeg, hogy a 18-49 év közti korosztály nézze ezeket a reklámokat, mert ők a legfontosabb célcsoport kereskedelmi szempontból. Minél nagyobb ez a mutató, annál drágábban lehet elpasszolni a reklámidőt a cégeknek. Ha alacsony ez a szám, akkor kevesebbet fizetnek érte, de mivel az idő előrehaladtával egyre drágábbak lesznek a költségek, egy gyenge nézettség esetén kaszálják a sorozatot, függetlenül attól, hogy esetleg mehetne-e még 4-5 évig. Ezért is van, hogy a többségének nincs rendes befejezése, mert lelőtték útközben. A Netflix és a többi streaming cucc esetében ugyanez a helyzet, de ott nem lehet hagyományos értelembe vett nézettséget mérni - ezért is baromság a sok cikk miszerint a Netflix legnézettebb sorozata - mert ott csak a kattintások számát lehet bemérni és azt, hogy az adott sorozatot hány percig nézték, mert bármikor meg lehet állítani. Ott az előfizetők megszerzése a cél. Van egy ütemterv, hogy a következő másfél évben ennyi millió előfizetőt kell megszerezni és lehetőleg meg is tartani, mert sokan le fogják mondani pár hónap után és nem fognak az összes streamingre előfizetni és kipengetni hó végén majdnem 100 dollárt pluszban. Az ún, történelmi sorozatokkal nem az a legfőbb probléma, hogy jól kinéző férfiak, nők vannak benne, a rengeteg anakronizmus, a telenovellás sablonok, hanem a nyílt történelemhamisítás, ami mindig az aktuális korszak politikája mentén zajlik. Most a néger-homokos fetisizálás van, ezért készít a BBC egy rakás ehhez hasonló gyomorforgató hazug moslékot: fekete Boleyn Anna és Julius Cézár. Erre az a válasz, hogy csak szórakoztatási célokból készült, nem a történelmi hitelesség a lényeg, mégis történelminek hazudják.
Hogy állsz a koreai történelmi/kosztümös doramákkal? Ilyenekre gondolok, mint A Silla királyság ékköve (Queen Seondeok), A palota ékköve (Dae Janggeum), A királyi ház titkai (Dong Yi), A korona hercege (Yi San). Bár ezek inkább kosztümös drámáknak nevezhetők, de megvan a maguk történelmi háttere, szerepelnek bennük valós személyek is (például a királyi család tagjai, de mások is, mint például a Sillában Kim Yushin tábornagy), és meg lehet belőlük tudni ezt-azt a koreai történelemről, illetve a kultúrájuk különböző szeleteiről.
@@monikaredecsi8643 Japán vonalról ment még idehaza az Acu hercegnő (Atsuhime, Princess Atsu). Ott jobban törekedtek a történelmi hűségre, bár pont emiatt a koreaiakhoz képest helyenként szárazabbnak is hatott.
Szia ! 😊 Bár említetted hogy nem igazán rajongsz a háborús filmekért, én mégis megemlíteném a Fegyvertelen katona címűt. Életem egyik legmeghatározóbb élménye volt, amikor elsőnek láttam. Mégha nem 100%-osan valós is. (megtörtént események alapján) Szerintem nem bánnád meg. 😇
Én azokon vagyok kiégve amikor a főszereplő (aki nem egy egyszerű paraszt) elindul a csatába sisak, és bármiféle váll/kar/mellvédő nélkül, be a csata közpébe... marha hiteles. Ehhez nem kell történésznek lenni, egyszerű paraszt logikával is kikövetkeztethező, hogy THIS IS MADNESS... xD xD xD Ja meg tudja valaki hogy a című Chernobil sorozat utolsó része az mi volt??? Semmi köze nem volt az egészhez, mármint egy metálbanda felemelkedéséről volt benne szó. Egy mondatban utaltak rá talán hogy tőlük távolt történt valami rosz és annyi, az mi volt és minek kellett, stressz levezetés vagy mi???? :D :D :D
Engem ami még nagyon szokott zavarni történelmi filmekben, amikor olyan rasszú emberek foglalnak el olyan pozíciót ami az adott korban lehetetlen volt. Ez is teljesen tönkreteheti a film hitelességét.
Egyetértek. Mostanában netflixes sorozatoknál különösen jellemző, hogy olyan helyekre injektálnak színes karaktereket és szociális érzékenyítés céljából szexuális kisebbségeket, ahol az ő identitásuk marhára nem releváns a történet szempontjából. Azt hiszem, most ilyen korszak van. Majd 20 év múlva masszív cringe lesz.
A férjem 86-ban született 4 hónappl a katasztrófa után én meg rá 2 év múlva. Nekem is tetszet a sorozat, és én is rengeteg dokumentum filmet megnéztem már elötte is, mert engem is érdekelt, hogy mi történt. De amit a neten olvastam és főleg fiatalokról, akik szó szerint kiverték a hisztit, mert szerintük az idősek...most kapaszkodj...... LE SPOILEREZTÉK NEKIK A SOROZAT VÉGÉT, és ezért nem nézték meg. És hogy nem értik, hogy az emberek miért mondják azt, hogy ez valós esemény mikor ez csak egy kitalált történet....... Nem tudtam el hinni, hogy most komolyan gondolják ezt a kijelentésüket vagy csak viccelődni próbálnak.
NEEEEEEEEEEEE....mondjuk olvastam olyat is hogy sokak szerint a Titanic sem történt meg :D Az a vicc, hogy eskü én is izgultam a végéig hogy jaj mi lesz pedig kívülről fújom a sztorit xD
Jelen én is 86 augusztusi vagyok, és én is jól "elspoilereztem" már magamnak a sorozatot jó pár évvel hamarabb :D Szomorú hogy ilyen buták léteznek, mert jó ne tudja pontosan hogy mi hogy történt de hogy az esemény létezéséről se tudnak
Szia! Szuper témát találtál!
Nagyon egyetértek mindennel amit írtál. A reign-est nem tudtam hogy ezért van xd De akkor így már értem :D
Különböző korok sminkjeit szeretném majd elkészíteni, többen is írtátok már :D De még váratni fog magára kicsit.
Ja, szegény Erzsébet, egyszer valaki igazán vehetné már a fáradtságot, hogy utánanézzen rendesen az életének. Egyszerűen nincs olyan film, vagy sorozat, ami rendesen bemutatná akár őt, akár - és ez lenne izgalmasabb - a családját. Az RTL-es Sissiben van az a borzasztó matyóbabás ruhája? Azt hittem lefjelem az asztalt, amikor megláttam a fotókat.
Nagyon ajánlom neked a Nagy Katalin - A kezdetek című hbo-s sorozatot. Nyomokban tartalmaz történelmet (ezt még a leírásában is feltüntetik) és baromi szórakoztató tragikomédia, azt adja amit ígér.
csak csatlakozni tudok, én is imádtam a sorozatot és pont annyit ad amennyit ígér, de azt elképesztően jól!
+1 ,nekem is nagyon tetszett:D
Nagyon ízesen humoros, megfelelően vegyíti a történelmet a fikcióval
Régi 2005-ös sorozat a Róma, de emlékeim szerint nagyon jó!
Engem is mindig kiakaszt, amikor szedett szemöldökű, tökéletes sminkkel ellátott, mai szépségideálnak teljesen megfelelő, villogó fogsorú csajok futkoznak egy lepukkant középkorbeli sikátorban. 😅 Persze, ez a régebbi alkotásokban színpadiasabb, szembetűnőbb volt, azért most már igyekeznek valamennyire korhűek maradni. Nyilván a szórakoztatás a lényeg, a történelmi hitelesség az meg nehezen hozható össze, ha az élvezeti érték van előtérben.
Történelem terén kb. alapműveltséggel rendelkezem, így nem biztos, hogy nekem elsőre feltűnik az, ha egy adott ruha nem az adott kornak megfelelő vagy két olyan karakter találkozik, akik pár tíz évvel elkerülték volna egymást... de az a baj, hogy sokszor olyan történelmi szarvashibákat vétenek filmekben, amit még azok is ki tudnak szúrni néha, akik töriórákon SEM figyeltek oda...
Az én személyes kedvenceim:
- mélyszegény parasztlány több száz évvel ezelőtt, mindig frissen mosott haj, tökéletes Blend-a-Med-reklám mosoly és Vichy-modell bőr, esetleg ha a rendezés meg akarja mutatni, hogy milyen keményen dolgozott, egy picike koszfolt extrém precizitással felfestve a pofikára... rosszabb esetben látványos smink; teljesen szőrtelen arc, hónalj, lábak olyankor, amikor a történet szerint nincs hozzáférése az illetőnek szőrtelenítő eszközökhöz
- amikor olyan filmeknél, amik olyan korban játszódnak, amikhez van konkrétan fényképes és filmes bizonyíték, hogy hogyan öltöztek adott társadalmi rétegből származó és adott helyen élő emberek, tojnak ebbe bele, és ráadnak a színészekre modern ruhákat azzal a jeligével, hogy "na, ez egész régiesen néz ki", vagy az sem érdekli őket, és megvásárolják a legolcsóbb ruhákat, mert másra kell a büdzsé... nem egyszer láttam olyan filmet, amiről a film közepén esett le, hogy a '90-es években játszódik, és nem mostanában, mert annyira maiak voltak benne a ruhák / borzasztó buta sztereotípiákkal dolgoznak (pl. franciákra franciás micisapka, "csak mer' ")
- eredetiben nézett filmeknél: amikor látszik, hogy nem dolgoztak eleget a színészekkel azon, hogy hiteles legyen az akcentusuk (az angol akcentusok, dialektusok esetén az időhiány miatt szokott lenni, vagy mert akartak egy sztárszínészt hozni a projektbe a nézettséggenerálás miatt, aki egyszerűen nem jó akcentusok megtanulásában... ha meg bármilyen más nyelvről van szó, konkrétan tojnak bele gyakran... elég belegondolni abba, hogy a Chicagóban milyen "magyarsággal" beszélt az elvileg magyar rabot alakító nő...)
- bár ezt inkább regényeknél szoktam tapasztalni, de filmben is láttam már, és szerintem napokig lehetne róla beszélni: szereplők nevei. Adott korban, régióban nem ismert nevek; olyan nevek, amiket az adott karakter szülei nem adnának a gyereküknek...
- konkrét filmezési hibák - ezeket tudom, hogy gyakran nagyon nehéz kiszűrni annyi jelenet között... de annál illúziórombolóbb nincs, amikor megjelenik a sarokban egy modern autó, belóg a kamera, kiesik a karakter zsebéből egy akkor még fel nem talált papír zsebkendő, megjelenik a színész / statiszta karján egy modern karóra...
Jó, hogy szóba hoztad,én máig próbálom megfejteni, hogy a Chicago "magyar" nője egyáltalán mit mond? Egy harmadát kb. ha értem.
Sziaa! Tudsz csinálni töris videót Auschwitzről kérlek? Annyira meghallgatnálak ezzel kapcsolatban, mindig olyan jól beszélsz 😄❤️
Könnyek völgye (hbo sorozat), 1917, Sötét vizeken (besorolásban nem történelmi), Géniusz, Számolás joga (nekem nagyon tetszett a film már többször megnéztem), Kódjátszma, A mindenség elmélete ☺️☺️❤️
Történelmi film, amit a napokban néztem régészet órám apropójára (történészhallgató, Szeged); Ásatás (Netflixes, idei film). Tök jó, meg minden, ahogy fel akartak dolgozni egy olyan izgalmas, nagy 20. Századi régészeti felfedezést, mint a Sutton Hoo-i ásatás... Egész jó kis film, Igen, csak épp az ásatásról magáról alig esik szó benne, ellenben a régészcsajszi szerelmi élete úgy fel van vázolva ahogy annak rendje. 🙃 Ez kissé bántotta a lelkem, mikor egy ilyen fantasztikus régészeti felfedezés adja az alapját a filmnek, ami amúgy alapjaiban változtatta meg a középkorhoz való hozzáállást.
Ami félig romantikus/ fantasy, de rendkívül jó korrajzot tartalmaz szerintem történelmi szempontból, az az Outlander. Ezt tudnám ajánlani nagyon.
Az Outlander könyv nagy szerelmem volt anno :D
Sorozatok: Spartacus: Vér és homok😍😍😍 (egész jó kép, természetesen nem csak valos dolgok, de nagyon érdemes megfigyelni, hogy mi a valós és mi nem. Több valós lesz, mint gondolná az ember.😍) Borgiák, Róma, Tudorok, Egyszer voot, hol nem volt a... Mind mind nagyon jó sorozatok és mindet egyenesen imádom!!!😍😍😍 Igaz mindegyikben van olyan szereplő, aki vagy kitalált vagy nem ott volt, vagy nem úgy volt, de nagyon jó úgy nezni ezeket, hogy mi történelmi. Némelyiknél a sorozat kisebb dolgot visz véghez, mint a történelemben ahogy volt.
A Tudorokat én is nagyon szeretem, VIII.Henrik története, élete, amúgy is nagyon érdekel. Anyukámmal együtt néztük, mindannpos rituálé volt, hogy leültönk, megnéztünk 2-3 részt, és ő is élvezte. :D Egy bajom van csak vele. Rhys túl jól néz ki VIII.Henriknek! XD És az évek múlását se láttatták nagyon rajta, ahogy egyre jobban elhízott, egy egyre undibb lett.
Nem tudom érdekel e koreai történelem, de ajánlom a 71: Into the fire. Koreai háború idején játszódik, egy diákokból álló szakaszról. Film, de szerintem pont eléggé mutatja be a történetüket.
Láttatták a vége felé hogy elhívzik, de nem akarták túlságosan elcsúfítani a színészt :D
@@monikaredecsi8643 Túl jó pasi. XD Így elhiszem, hogy voltak ők, akik buktak rá. Bár a korona is bizonyára sokat számított. :)
Nekem a Fekete vitorlák az egyik kedvenc sorozatom. Te láttad? Életem egyik legjobb sorozata volt. Esetleg később, ha van kedved, csinálhatnál egy update videót erre, miután megnéztél még pár akár nézők által javasolt sorozatot, hogy neked hogy tetszettek és szerinted mennyire voltak történelmileg relevánsak. Nagyon kíváncsi lennék egy ilyen videósorozatra nálad. 😁😁 Ez a videó is szuperül sikerült és teljes mértékben egyetértek veled. Habár én valószínűleg nem rendelkezem annyi történelmi lexikális tudással, mint te, imádom a történelmi sorozatokat és egyszerűen nem tudom elviselni, mikor minden szereplő tiszta. Egyszerűen nem. 😂😀
Szia! Ajánlanék pár sorozatott 😊
Anglia történelmi soeozatokból nekem nagyon sok megmaradt és szerettek is , bár sőt inkább biztos hogy nagyon sok részletükben eltérnek a valóságtól de nekem amikor vettük töriből angliát sokat segitettek és valamikor én tartottam meg a témaban az órákat online oktatás alatt😆
Philippa Gregory unokatesvérének könyvsorozatán alapulnak
A fehér királyné
A fehér hercegnő
A spanyol hercegnő
És readásnak a Reing-et az uralkodónőt nekem személy szerint nem csak azért tetszett mert Stuart Mariárol szol akiről nem sok mindent találtam,hanem a másik oldalról is megközeliti 1.Erzsébet királynőt is.
V. Henrik..
Nekem az eleje elég vontatott és száraz, de későbbiekben rendkívül lekötötte a figyelmem.
Érdekelne a véleményed, köszi ha elolvastad 😊😊
A spanyol hercegnő egész jó lett szerintem. Persze abban is vannak "muszáj" bele tenni dolgok. Szerintem érdemes megnézni.
Szia. A Szulejmán szerintem jó képet ad a korszakról.
Nem rosszból de elírtad a címet
köszi javítottam :D
Szia, a barátnőmmel szoktuk nézni a videóidat. Említetted, hogy nem szereted a háborús sorozatokat, de nagyon ajánlom a Band of Brothers-t, szerintem az egyik legjobb sorozat. És nagyon történelemhű, mivel az epizódok végén veteránok mesélnek a valós eseményekről.
Uhh, az a sorozat annyira üt, hogy nem vagyok hajlandó megnézni újra. Elsőre is megölte a lelkem egy részét. Szerintem azóta vagyok igazán pacifista - ilyennek nem lenne szabad megtörténni soha többé.
Zseniális kivitelezés.
En nem vagyok toris (bar muveszettori volt boven a fosulin), de pont ugyanezeket a sorozarokat soroltam volna fel. A Chernobyl-t mar tobbszor megneztem es meg mindig hatborzangato (foleg, mert en tenyleg akkor voltam pici baba), a Tudorok es a Vikingek meg a ket kedvenc ilyen jellegu sorozatom. A Tudorok azert is volt hasznos, mert pont azelott neztem, hogy Angliaba koltoztem volna, itt meg folyton jarjuk a varakat es muzeumokat es mindent a helyere tudok tenni (meg a Holbein kepeket is messzirol kiszurom 😂), az egyetlen problemam a Henriket alakito szinesz volt, aki meg egy hangyafaszanyit se hasonlitott az eredeti, voros hustoronyra. 😅
Hát igazából én a szabadság, szerelem című filmet tudnám ajánlani
A visszatérő. 😁 Jó film. 🙂
Szia, szívesen ajánlok filmeket amik nekem elnyerték a tetszésemet, bár hozzá teszem nem tudom hogy mennyire egyeznek a valósággal,de számomra mindegyik kiemelkedő.
Mindenség elmélete, Kódjátszma, Dán lány, Dunkirk,V. Henrik, Chicaghoi 7-ek tárgyalása, Bohém Rapszódia, A kedvenc, A legsötétebb óra, 12 év rabszolgaság
Szia! Nem tudom, hogy mennyi rászít történelminek, mivel elég friss a téma, de nekem nagyon tetszett a Moszul ostroma című netflixes dokumentumfilm, nagyon jól bemutatja a közel keleti helyzet kaotikusságát és hogy milyen sok fronton zajlik a harc. Az utóbbi pár év rávilágított szerintem, hogy fontos ismernünk a közel keleti folyamatokat ezért ajánlom mindenkinek akit érdekel a téma.
Band Of Brothers, a The Pacific, Hacksaw Ridge, Saving Private Ryan (igen tudom, hogy a film alapfelállása fikció), Schindler's List, The Pianist, Generation Kill, Black Hawk Down, Bravo Two Zero,House Of Saddam, Generation's War, Der Untergang, Stalingrad 1993-as német verzió, Zero Dark Thirty, Europa Europa, Dunkirk, The Darkest Hour, Enemy At The Gates ( ott van egy borzalmas szerelmi szál de a film jó), The Survivor, American Sniper, Chekist 1992-es orosz film ( warning embertpróbáló alkotás), The Platoon, Born Of The Fourth Of July, Haven & Earth, Savior (ez a négy mind Oliver Stone munkája és egyik sem könnyű menet), Szép Falvak Szépen Égnek (szintén nem könnyű menet), The Search,(szintén egy relatíve kemény film), Jackie, Conspyracy, Lore, The Greatest Day, The Bridge Is Too Far, The Big Red One, Blood Diamond, Hotel Rwanda, Szentjánosbogarak Sírja (ez egy régi anime), Az Ötödik Alosztály, A Halál Népbiztosa, Kedves Elvtársak, Csalóka Napfény 1-2, Unbroken, The Outpost, The Yellow Birds, Letters From Iwo Jima,Fury, The Death Of Stalin, Stalin 1992, Harctéri Harsonák,Kémek Hídja, Eltörölni Frankot, Az Ötödik Pecsét, 44 Child, A Trial Of Chicago 7, Sophie Scholl Aki Szembe Szállt Hitlerrel, walkyrie, Brotherhood Of War, My Way, Porrá Zúzott Álmok,A Napfény Íze, Amíg a Lábam Bírja, Come And See ( warning a legkeményebb film az összes közül. Talán a Chekyst versenyezhet vele ebből a szempontból). Vannak még történelmi filmek amiket én sem merek megnézni mert annyira brutálisak és naturalisták ami már az X rated meg az explitation kategóriába tartoznak ami nekem már túl sok.Talán az 1979-es Caligulát tudnám. Szeretettel egy szintén történelem rajongótól. 😃
Ú, a Sztálin halála marhajó :D
@@Sianara01 Még nem néztem meg de, hogy megfogom az biztos. 😃
Ja és plussz még egy a Citizen X amit by the way Magyarországon forgattak. :)
szia! ha még nem láttad akkor nézd meg a sissi 1-2 filmet. (A hármat annyira nem ajánlom de az is jó.) Abban sok olyan dolog van ami valós, csak pár szál tér el nagyon kicsit
Az elején a sorozatok és filmek összehasonlításánál azért nem értek egyet veled, mert nagyon sok sorozattal az a probléma, hogy (általában kizárólag a nézettség generálta bevételek miatt) fölöslegesen elnyújtják, az első néhány évad még jó, aztán drasztikus bezuhan a színvonal (általában de nem kizárólag az 5. évad után), aztán legjobb esetben is ingadozó lesz, nagy szerencsével az utolsó évadra megint emelkedik.
A Bridgerton pedig szerintem azért egy hitvány alávalóság, mert azt azzal reklámozták, hogy történelmi sorozat, ilyen formában pedig nem több, mint a történelem és a történelmi filmek megcsúfolása, szembeköpése, félholtraverése majd még a földön fekve lehugyozása.
Sokáig húztam, h megnėzzem de azóta bárhol játszák, vėgigülöm:A számolás joga c. filmet
Hmmm... nagyon jó videó lett viszont azzal nem ertek egyet , mikor azt mondtad , hogy a vikingekben tök élethű az ruházat , meg a hajviselet stb. Ok mondjuk azt , hogy maga a viking öltözetet helyel közzel pontosan bemutatja de mikor az angolszász katonák úgynéznek ki mint egy 15 dik századi könnyű lovas és itt konkrétan a wessexi katonákra gondolok hát sírva röhögtem fel. Vagy mikor van az a jelenet mikor a kicsi Alfréd elzarándokol rómába és a háttérben két légionárius áll hát ott a felyem fogtam hogy bazeg mi a f*sz van. A klasszikus légionárius ,,egyenruhát" már a késő római korban nemhasználták nem hogy a 8 dik században. 😂 Nem is beszélve a frank katonák ruhájáról . De biztosittékot az verte ki mikor Ivár elmegy a Kievirusz ba és ott meg konkrétan mongol katonák fogadják . Érted ? Mongol katonák a 8 dik században . Holott ismert hogy akkoriban a Kijevirusz ban élő emberek majdhogynem ugyan olyan életmódot folytattak mint maguk a vikingek ergó a kotonáik öltözete szinte ugyan olyan volt mint egy viking portyázó öltözete. Tehát igen a Vikingek egy kúrva jó sorozat de ne abból akard megtanúlni az akkori idők katonai öltözködési stílusát. 😂 Tudom nem ez a videó fő témálya de ezt muszály volt leírnom.
Igen én itt inkább a vikingekre gondoltam, a többiek tényleg furák több helyen, maguk a vikingek sem a legélethűbbek de pl a csajok ruhái viszonylagosan pontos, női szemmel :D
Mivel a törit és a japán kúlturát is kedveled ajűnlom az Atsu hime sorozatot. 50 részt élt meg, és kapott egy jó magyar szinkront is. Fontekusan ítva megtalálod magyarul is. Atsu eredeti neve Tenshō-in volt és 1836tól 1883ig élt. Hogy ebből mennyi a mese mennyi nem én sajnos nem értek hozzá de mind az 50 rész lekötötte a figyelmem.
*korhű! Végig úgy éreztem ezt a szót keresed:)
Igen :D
Jó lett
Yoyo nyuszi
Kicsit más, de érdekelne, hogy mit gondolsz arról, amikor egy (nem történelmi, hanem deklaráltan fiktív) regénybe valós, történelmi szereplőket is beleszőnek? Mint Böszörményi Gyula Ambrózy-sorozatában, vagy mint az Időfutár sorozatban. Ahol ott is van lábjegyzetben, hogy a legtöbb róla szóló rész a képzelet szüleménye, de azért mégiscsak egy valós, valaha tényleg élt személyről van szó.
Ha ki van emelve, hogy élt ilyen személy, de a történet amúgy kitalált, nincs vele bajom, még érdekes dolgok is kisülhetnek belőle :D
@@monikaredecsi8643 Az Ambrózy-s sorozatban vannak olyan személyek, akik léteztek, lábjetzetben a fontosabb dolgok le is vannak írva, és a legvégére oda van írva, hogy a történetbeli cselekedetei az adott karakternek kitaláltak. De tényleg minden oda van írva. Mettől-meddig élt, mi volt a foglalkozása, hogy hol élt pontosan és hogy mi található ott, azt hiszem
Uu nagyon jo a Jinx figurad
Pl. A Luther-ről szóló film Joseph Fiennessel elég jó. De a Vaslady is tetszett.
A másik Boleyn lány-ról mi a véleményed?
Nem történelmi sorozat és nem is a történelem nagy eseményeiről szól, de nagyon hiteles korábrázolása volt a Fülledt utcák (The Deuce) c. sorozatnak. Legtöbbször nincs pontos évszám benne, és szerintem direkt nem híres neveket használnak, szóval ezért sem lehet történelminek nevezni. De a 70-es, 80-as évek ábrázolása Amerikában az szerintem nagyon "korhű", ha lehet ilyet mondani. Az is tetszett, hogy a ruhákon is lehetett látni, hogy halad előre az idő és melyik érában tartunk pontosan.
Szia! Megkérdezhetem, hogy az a kecskefej mit jelképez nálad? Vagy csak úgy tetszik neked?
Elég ilyesztő 🥺
Csak úgy tetszik, szeretem az állatkoponyákat :D
Szerintem aranyos....szò szerint s átvitt értelemben is...Btw...Sorozat: The last kingdom vagy Rome...Nem feltétlenül hiteles,de közelebb àll hozzá,mint a Viking műbőrruhás,oldalt felnyìrthajù orbitreklámfogù "harcosai" vagy a tökéletesen öltözött karcsù shieldmaidenjei......Erről jut eszembe...utàlom ha nem az eredeti vagy közel eredeti nyelvükön beszélnek a karakterek.(tudom,tudom angol a vilàgnyelv).vagy történelmileg nem odaillő rasszù személy van benne. Szerintem borzasztò.
Mi direkt alakítottunk egy filmklubot töris szemmel, ahol némi harapnivaló és alkohol társaságában végigröhögjük a rosszul adoptált történelmi filmeket( Abraham Lincoln a vámpírvadász vagy a 300 például) 😅
Ez mennyire jó ötlet :D
Nekem a Dunkurk, a Midway tetszett de ezek háborúsak igaz nem történelmi film de sztem nézd meg a Meg-az őscápa című filmet mert sztem tetszene neked
Magyar filmekről nem esett szó, talán nem véletlenül. Ezeknek ugyanis a fentieken túl jellemző betegsége még, hogy olyannak hatnak, mintha az általános és középiskolás tankönyvek vonatkozó leckéit mondanák fel, illetve jellemző rájuk a túlzott pátosz, ikonokat akarnak láttatni hús-vér emberek helyett, de ettől csak belefulladnak a giccsbe, illetve esetenként túl didaktikusan szájba akarják rágni egy adott irányzat szemléletét. Lásd Koltay Gábor műveit, mint a Julianus barát, a Honfoglalás vagy a Sacra Corona, vagy más példának ott a Hídember. Jobb példának említhető A napfény íze, bár az koprodukció, és inkább kosztümös családtörténet, de háttérnek ott van a 19-20. századi magyar történelem (éppen ez volt a film célja, hogy a külföldiekkel is megismertesse, milyen volt az akkori Magyarország).
Kleopátra ( Liz Taylor verzió)
jo lenne tortenelmi filmkritikakat is csinalnal. :D
Értem, hogy neked ez fáj, de a filmipar sosem a hitelességről szólt, szóval szerintem próbáld meg elengedni és élvezni a show-t. Tudod például a középkorban, amikor karddal harcoltak egymással az emberek akkor valójában a másik embert akarták eltalálni/levágni, nem pedig a másik fél kardját akarták csapkodni.
Én szeretem a töri filmeket/sorozatokat és nálam egyedül a Csernobil volt a legunalmasabb és legrosszabb sorozat
A Vikingekkel kapcsolatban ajánlom a Csucsulf és a Vikingek nevű oldalt és blogot. :)
Nem film vagy sorozat, de én annó rengeteg dolgot tanultam a Rome: Total War nevű számítógépes játékból.
Imádtam :D
az a játék egy igazi klasszik :D
Olyan csalodas tenyleg mikor kiderulnek h amugy nemis igy tortentek a sztorik 😄😅
Szegény Erzsébet királynő azóta már nem él 🥲
A történelmi film ugyanolyan mozgógépes műfaj, mint az akció, a vígjáték, a horror a sci-fi stb. Egyáltalán nem az a céljuk, hogy 100%-ig hiteles legyen, hanem a profit maximalizálás. A pénzéhes tetűláda producerek bekérnek pár forgatókönyvet és amelyikben látnak fantáziát, arra adnak pénzt. Ezután kiszámolják a költségvetést és azt, hogy mennyi profitot akarnak termelni. Mivel lehet nézettséget növelni? Szexszel, vérrel, erőszakkal, rejtéllyel. Ezért húzzák rá ezeket a sablonokat, mert erre van igény. Az átlag proli nem azért megy be a moziba, hogy történelmet, vagy nyelvet tanuljon (ezért nem néznek feliratos filmeket.)
Az adott történelmi korszak csak egyfajta keret, mivel kevesebb történelmi időkben játszódó film készül, egyfajta különlegességként is el lehet adni. A sorozatokkal ugyanez a helyzet. Egy sorozatnak nem az a célja, hogy elmondjon egy történetet, hanem az, hogy legyen némi műsorkitöltés a sok reklám és hirdetés között. Egy országos sorozat bruttó 60 perc, ebből 15-18 perc reklám, melyet 5 perces blokkokban adnak le. A lényeg, hogy a 18-49 év közti korosztály nézze ezeket a reklámokat, mert ők a legfontosabb célcsoport kereskedelmi szempontból. Minél nagyobb ez a mutató, annál drágábban lehet elpasszolni a reklámidőt a cégeknek. Ha alacsony ez a szám, akkor kevesebbet fizetnek érte, de mivel az idő előrehaladtával egyre drágábbak lesznek a költségek, egy gyenge nézettség esetén kaszálják a sorozatot, függetlenül attól, hogy esetleg mehetne-e még 4-5 évig. Ezért is van, hogy a többségének nincs rendes befejezése, mert lelőtték útközben.
A Netflix és a többi streaming cucc esetében ugyanez a helyzet, de ott nem lehet hagyományos értelembe vett nézettséget mérni - ezért is baromság a sok cikk miszerint a Netflix legnézettebb sorozata - mert ott csak a kattintások számát lehet bemérni és azt, hogy az adott sorozatot hány percig nézték, mert bármikor meg lehet állítani. Ott az előfizetők megszerzése a cél. Van egy ütemterv, hogy a következő másfél évben ennyi millió előfizetőt kell megszerezni és lehetőleg meg is tartani, mert sokan le fogják mondani pár hónap után és nem fognak az összes streamingre előfizetni és kipengetni hó végén majdnem 100 dollárt pluszban.
Az ún, történelmi sorozatokkal nem az a legfőbb probléma, hogy jól kinéző férfiak, nők vannak benne, a rengeteg anakronizmus, a telenovellás sablonok, hanem a nyílt történelemhamisítás, ami mindig az aktuális korszak politikája mentén zajlik. Most a néger-homokos fetisizálás van, ezért készít a BBC egy rakás ehhez hasonló gyomorforgató hazug moslékot: fekete Boleyn Anna és Julius Cézár. Erre az a válasz, hogy csak szórakoztatási célokból készült, nem a történelmi hitelesség a lényeg, mégis történelminek hazudják.
Angelique ,az angyali bárónő ..
Hogy állsz a koreai történelmi/kosztümös doramákkal? Ilyenekre gondolok, mint A Silla királyság ékköve (Queen Seondeok), A palota ékköve (Dae Janggeum), A királyi ház titkai (Dong Yi), A korona hercege (Yi San). Bár ezek inkább kosztümös drámáknak nevezhetők, de megvan a maguk történelmi háttere, szerepelnek bennük valós személyek is (például a királyi család tagjai, de mások is, mint például a Sillában Kim Yushin tábornagy), és meg lehet belőlük tudni ezt-azt a koreai történelemről, illetve a kultúrájuk különböző szeleteiről.
A listámon vannak, viszont nagyon utána kell járnom koreai történelemből mert szinte semmit sem tudok :D Viszont halllottam hogy ezek nagyon jók.
@@monikaredecsi8643 Japán vonalról ment még idehaza az Acu hercegnő (Atsuhime, Princess Atsu). Ott jobban törekedtek a történelmi hűségre, bár pont emiatt a koreaiakhoz képest helyenként szárazabbnak is hatott.
Szia ! 😊
Bár említetted hogy nem igazán rajongsz a háborús filmekért, én mégis megemlíteném a Fegyvertelen katona címűt.
Életem egyik legmeghatározóbb élménye volt, amikor elsőnek láttam. Mégha nem 100%-osan valós is. (megtörtént események alapján)
Szerintem nem bánnád meg. 😇
Bár nem a pontosságáról híres, de én nagyon szerettem régen az Apocalypto-t.
Ohhhh.A világ egyik legzseniálisabb indiànfilmje...Az örök kedvenc Utolsò mohikànomat is legyőzi . Bàrmikor ùjra tudnàm nézni.
Szerinted amúgy a 2010-es robin hood az történelmi filmnek számít? Mit gondolsz róla ha láttad?
Mónika, ,, nem is volt nő?,, Meleg pasik is vannak..😃😃😃
Én azokon vagyok kiégve amikor a főszereplő (aki nem egy egyszerű paraszt) elindul a csatába sisak, és bármiféle váll/kar/mellvédő nélkül, be a csata közpébe... marha hiteles. Ehhez nem kell történésznek lenni, egyszerű paraszt logikával is kikövetkeztethező, hogy THIS IS MADNESS... xD xD xD
Ja meg tudja valaki hogy a című Chernobil sorozat utolsó része az mi volt??? Semmi köze nem volt az egészhez, mármint egy metálbanda felemelkedéséről volt benne szó. Egy mondatban utaltak rá talán hogy tőlük távolt történt valami rosz és annyi, az mi volt és minek kellett, stressz levezetés vagy mi???? :D :D :D