Majster, po dwóch latach odświeżyłem temat. W międzyczasie zmiana pracy, poszedłem na swoje, dużo robót sie trafia z czyszczenia działek budowlanych z samosiejek z wywozem drewna,przycinki drzew w ogrodach itd.. do wywozu i tak musze to mielić na zrębki, ale zamiast płacić za wywóz, ściągam to do domu. To da sie zoptymalizować żeby było mniej czasochłonne. Zrębki do beczki, 30% kartonu, 70% zrębek, mieszadło do zapraw i pulpa gotowa. potem żeby nie wyciskać, to w jeden dzień ustawiam słupek na 20-25 pojemników do góry. na drugi dzień wyciągam dolną połowe wiaderek, wrzucam niewyciśniętą pulpe i na góre stosu.. grawitacja pomaga, przez dobe wyciska sie samo 😂
Jedną z bardziej ekologicznych czynności jest wytwarzanie dwutlenku węgla, to jest taki ekologiczny gaz niezbędny do istnienia życia na ziemi. Robi pan ekologiczną robotę. Brawo.
@@andrzejwolder9819 Połowa masy drewna to węgiel, co znaczy że przyrost każdego kilograma drewna to skasowanie z grubsza licząc kubika CO2 z atmosfery. Tak CO2 to gaz życiodajny i ekologiczny bez którego nic nie urośnie.
@@kamilzielinski1303 Raczej spróbuj wypić szklankę wody na raz. Zerknąłem do neta i napisali tam że ludzkość dodaje do atmosfery 10mld ton węgla rocznie jako 35mld ton CO2, natomiast w Polsce lasy państwowe mają 1mld ton węgla w drewnie, reszta roślinności też wiąże węgiel z atmosfery fotosyntezą i ma to wszystko miejsce na całym globie. Część CO2 wchłania grunt i ocean. Cała atmosfera to 5 000 000 mld ton, w tym normalnie CO2 to 203 500mld ton. Ciekawi mnie ile rocznie przyrasta roślinności na całej ziemi, tego już mi się nie chciało sprawdzać, bo za dużo dłubania, ale kiedyś się za to wezmę, strzelam że są to setki miliardów ton rocznie.
Jak będziesz robić z trawy to zrób ze świeżej i z siana, potem będziesz miał porównanie w testach spalania, jednak coś mi mówi, że trawa jako produkt organiczny zacznie fermentować. Takich ludzi jak Ty nam terzba... jedziesz z tym brykietem :D
Panie...to my jako Polska...zmierzamy w kierunku INDI LUB WENEZUELI.... rowery CARGO brykiet.....taka BANDA ŁOBUZÓW to jeszcze Polską nigdy nie rządziła, jak ekipa morawieckiego i Kalksteina..... pozdrawiam daje suba
Tak samo robię. Tylko wiaderka okrągłe. Kup pan mielarkę na allegro 300zeta. Po ścięciu Tui krzewów tektury wszystko przemienić. Zbieram do worków troty ,papier i tektury jak się uzbiera to stanę na 3 godziny i Napier....ę tego mnóstwo. W metalowym wiadrze można mielić świdrem z zębatki rowerowej. Pozdrawiam.
Trafiłem na temat samodzielnego robienia brykietów i brykieciarek ze 3 dni temu i - jako posiadacza kominka - mnie zainteresował. Obejrzałem kilka kanałów z różnymi brykieciarkami ale pomysł samodzielnego wykonania takowej - z braku spawarki (jak i umiejętności w w zakresie spawania...) - trochę odpuściłem. Tymczasem tutaj - aż oniemiałem z podziwu nad prostotą rozwiązania ;) Dwa wiaderka! Ktoś wspominał w komentarzach o dwóch doniczkach. Najprostsze rozwiązania są często najlepsze! Pozdrawiam i gratuluję sukcesu z brykieciarką na bazie siłownika olejowego na jednym z późniejszych filmików :)
A gdyby tak obrócić te dwa wiaderka o 180 stopni i postawić na utwardzonym podłożu i wtedy możnaby stanąć na dnie wiaderka, a cała woda wyciekłaby przez szczeliny boczne i perforecję w dnie "stępla" który byłby wtedy na dole. Dodatkowo możnaby również wykonać perforacje w drugim wiaderku "matrycy". Wtedy zmaksymalizowalibyśmy odpływ wody podczas prasowania.
Czyli zamiast stawiać całość bezpośrednio na utwardzonym podłożu, należałoby ustawić wiadra w głębokim okapniku z którego przelewalibyśmy wodę do wiadra z masą celulozową po sprasowaniu brykietu.
Dzień dobry, 1:15 gdyby Pan zdobył więcej takich wiaderek to ułożenie jedno na drugim samo by się wyciskało lub kupić Forme serowarską kilka sztuk i wtedy robić. 3:12 proszę młotkiem bić.
To fakt spotykany nierzadko w rolnictwie. Czasem, gdy snopowiązałka zaciągnie zieleniny i ją sprasuje do postaci snopka, a następnie taka słomiana belka z zieleniną opatrznie wyląduje u rolnika w stodole, jeszcze tej samej nocy może dojść do jej samozapłonu i stodoła idzie z dymem...
Dla chcącego nic trudnego. A jeśli się komuś nie chce, to zawsze wymyśli jakiś powód. Tak sobie pomyślałem, może w przyszłości jakiś biznes na tym zrobisz. Wielu tak zaczynało jak Ty, i teraz całkiem nieźle im się powodzi. Pozdrowionka 👍
Świeża trawa to w większości azot który nie ma kaloryczności, po wyschnięciu (odparowaniu azotu) zostaje szkielet węglowy czyli to co nas interesuje, brykiet ze świeżej trawy to tak jakby polewać wysuszone drewno do kominka wodą. Ale sam pomysł przedni, też zacząłem robić w bloku dla taty żeby miał czym grzać na jesień, pozdrawiam :)
Szacun/ Pomóż sobie A BÓG ci pomoże. Energię mamy prawię za darmo. Nie o sprawach technicznych brykietnic - one mogą być różne - można je wykonać samemu a można je kupić, chciałbym dorzucić co nie co, a o samych brykietach z czego i na co zwracać uwagę. Wlaściwie można robić je z wszystkiego co palne. Może to być Karton, papier (jako spojacz)- najlepiej pryez jeden dzień mczony, trociny, łupiny orzechów, wytłoki roślin oleistych, trawa - siano, słoma , liście, ścinki i pył węglowy (poprawia energetykę), ścinki drzewne, kora drzewna - im twardsze drzewo tym energetniejsze. Bardzo energetczne są takie mieszane z łupin po orzechach - i im twardsze drzewo tym lepsze, a oleiste i ziarniste rośliny, to inny wymiar/ super / po prostu trzeba myśleć. Ważne jest to, że chce się zrobić. Energia leży pod naszymi nogami i niech nas EU pocałuje w ZAD, a Kaczyński i Tfusk z bandami i tak będą nas okradać.
Coś pięknego i to co kolega mówi jest prawdą , sam zacząłem taką mini mini produkcję i jestem pod ogromnym wrażeniem - naprawdę super pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia
To jest przykre ze ludzie za zmuszeni do powrotu starych sprawdzonych sposobow za komuny, jak to mawial znajomy - nie stac mnie na to zeby mieszkac w polsce, mial racje, jacy rzadzacy - lesne parchy, takie zycie w PL, pozdrawiam serdecznie.
chętnie zobaczę jak się sprawdza brykiet z trawy sam kilka lat temu myślałem czy by coś takiego nie zrobić, ale potem zrezygnowałem teraz jak złodzieje naliczyli sobie kilkadziesiąt lub kilkaset procent więcej, to nie nie liczą, że cokolwiek odemnie dostaną pieniędzy
:-) Tak i nie :-) Plastiku czyli węgla znikomo. Powleczone - mikromilimetry napsikane, bo za drogie, jak 0,01% soku w soku :-D Partyzantka antysystemowa trąbi od dawna, że za zalanie Polski i in. plastikiem odpowiadają producenci i sprzedawcy, czyli Biedronka i Nestle :-( Partyzantka - czyli Prezydenci Rybnika i Chorzowa, i in. ob. w sądzie z Polską :-(
Proponował bym zakupić kilka takich wiaderek lub skorzystać z Pszok tam napewno będzie dużo wiader po farbie .Następnie w takich wiaderkach powyżej stanu (załadunku mokrych trocin i papieru )Nawiercić kilka dziurek w każdym ,następnie poukładać jeden na drugim i wystawić na dwór …A grawitacja i wiatr zrobią swoje . Super pomysł masz pan łapkę ode mnie. Pozdrawiam.
Pomysł może dobry ale ile potrzeba tego "węgla " na okres zimowy myślę że sporo ? A i ze zdobyciem tego "surowca"będą problemy bo każdy magazynuje. Ale szacunek dla Pana za pomysłowość 👍
Połączenie trocin z papierem będzie dawać lepsza kaloryczność materiału :D tak samo można użyć liści z drzewa z papierem i też będzie lepiej niż sam papier
Masz Suba i łapa w górę! Sam bym coś takiego porobił tylko musiał bym trotu sobie załatwić. Z tą koszoną trawą ciekawy pomysł bo przy domu mam dużo koszenia pare taczak trawy.
papier z farbą drukarską - bisfenol A....bisfenol jest też w paragonach fiskalnych. wystarczy papier mocno przepłukać odlać czarną wodę i mieszać dalej.
Witam serdecznie! Czy Pan ma kocioł z buforem? Jestem przed wymiana pieca na ekogroszek. Przy wymogu 5 klasy ( i cenach groszku) w co tu wchodzić... w gaz??? 😊 Na Pana kanale widze światełko w tunelu! 😀 Pomysłowość i praktyczne podejście! Bez tego w trudnych dziś czasach można się wpuścić w kanał.
@@bikerator No tak, ale przecież za chwilę używanie kopciuchów będzie "zabronione". Burmistrz już dokłada ulotki, że do końca 2023 wolno mi palić tym, co mam. I co dalej? Jak tu dziś montować NOWY zasypowy. Ale zapewne jest sposób i wyczuwam, ze Pan go zna. Piszę to z sympatią nie jako kpina.
@@mandoka.19 Palić nadal w tym co pan ma i olać ustawy zmuszające do wymiany. Nie mam kasy na drogi kocioł i jeszcze droższe paliwo do niego. A jak już pan będzie wymieniał to proponuję kocioł z palnikiem SV200 firmy Technix z zapalarką. Do tego sterownik SKZP 02 lub 05. Na takim palniku spali pan ekogroszek,pellet,wszelkiej maści pestki, grubą trocine a nawet zboże np. owies.
@@marekxperia8320 Dziękuję! Czy ten kocioł pozwoli latem zapewnić ciepła wodę użytkową? Obecnie niestety mam ją z osobnego bufora zbiornika na gaz. A takie brykiety też nadają się do tego kotła?
@@mandoka.19 Niestety w takiej postaci te brykiety nie spalą się w tym palniku. Musiałyby być dużo dużo mniejsze. Jak jest pan zainteresowany takim kotłem to proszę o podanie jakiegoś kontaktu,wytłumaczę i pomogę w doborze oraz zakupie.
Trawa, igliwie, gałązki, chrust ogrodowy :-) Miliardy ton za darmo. Prawdziwe OZE samo rośnie. :-D Wiedza obecnie "tajna', ale rudy darniowe i przetapianie... POKRZYW to początek naszej cywilizacji żelaza czyli Skandynawów (spalili torf i siano z haszczy w piecu a tu... żelazo :-D
Ładnie to wygląda wszystko. Ja robię walce z trocin i papieru. Brykieciarkę sam zrobiłem. Idzie bardzo łatwo. Filmy u mnie na kanale gdyby ktoś był zainteresowany. Pozdrowienia i sukcesów w produkcji.
Ja rozumiem ale nie lepiej by bylo zrobic prosta prase ? Taka na zasadzie dzialania jak praska do czosnku z dlugim ramieniem i tloczkiem z deski wielkosci wiaderka
trociny i papier w duzej ilosci masz gratis ???........ czas jaki zmarnujesz na zrobienie ilosci pozwalajacej ogrzac dom zima jest niewspolmierny do uzyskanego efektu...... pomijajac wartosc energetyczna tego paliwa
@@bikerator po pierwsze to nie lansuje tylko stwierdzam wyraznie fakt ze sa gowniane, po drugie czas jaki zmarnowales na lepienie tego szajsu mogles spedzic na w pracy a za uzyskane w ten sposob srodki przeznaczyc na chociazby drewno . kupowane wprost od lesnika wcale nie jest az tak drogie. w ostatecznosci pozostaja zrzyny tartaczne ktore pewnie maja wieksza wartosc opalowa. ale po co skoro na lepieniu szajsu mozna sie polansowac.
Ja planuję jednak z prasy warsztatowej (myślę o hydraulicznej 20 ton) aby zagęścić kaloryczność w mniejszej obietosci. nie trzeba wtedy zbyt często podkładać. Kolejna sprawa to użycie właśnie lewarka nożycowego, te chińskie są wątpliwej jakości ale deklarowany udźwig to np 1.5 - 2 tony. Jednak te pomysły wymagają już jakiegoś podstawowego warsztatu no i dobrze mieć spawarkę.
Majster, po dwóch latach odświeżyłem temat. W międzyczasie zmiana pracy, poszedłem na swoje, dużo robót sie trafia z czyszczenia działek budowlanych z samosiejek z wywozem drewna,przycinki drzew w ogrodach itd.. do wywozu i tak musze to mielić na zrębki, ale zamiast płacić za wywóz, ściągam to do domu. To da sie zoptymalizować żeby było mniej czasochłonne. Zrębki do beczki, 30% kartonu, 70% zrębek, mieszadło do zapraw i pulpa gotowa. potem żeby nie wyciskać, to w jeden dzień ustawiam słupek na 20-25 pojemników do góry. na drugi dzień wyciągam dolną połowe wiaderek, wrzucam niewyciśniętą pulpe i na góre stosu.. grawitacja pomaga, przez dobe wyciska sie samo 😂
Jedną z bardziej ekologicznych czynności jest wytwarzanie dwutlenku węgla, to jest taki ekologiczny gaz niezbędny do istnienia życia na ziemi. Robi pan ekologiczną robotę. Brawo.
bez co2 nic nie urośnie dzbanie
@@andrzejwolder9819
Połowa masy drewna to węgiel, co znaczy że przyrost każdego kilograma drewna to skasowanie z grubsza licząc kubika CO2 z atmosfery.
Tak CO2 to gaz życiodajny i ekologiczny bez którego nic nie urośnie.
Tak samo jak woda. A spróbuj wypić 15 litrów wody na raz
@@kamilzielinski1303 Raczej spróbuj wypić szklankę wody na raz.
Zerknąłem do neta i napisali tam że ludzkość dodaje do atmosfery 10mld ton węgla rocznie jako 35mld ton CO2, natomiast w Polsce lasy państwowe mają 1mld ton węgla w drewnie, reszta roślinności też wiąże węgiel z atmosfery fotosyntezą i ma to wszystko miejsce na całym globie. Część CO2 wchłania grunt i ocean.
Cała atmosfera to 5 000 000 mld ton, w tym normalnie CO2 to 203 500mld ton.
Ciekawi mnie ile rocznie przyrasta roślinności na całej ziemi, tego już mi się nie chciało sprawdzać, bo za dużo dłubania, ale kiedyś się za to wezmę, strzelam że są to setki miliardów ton rocznie.
Szacunek! Za zaradność i pracowitość.
Jak będziesz robić z trawy to zrób ze świeżej i z siana, potem będziesz miał porównanie w testach spalania, jednak coś mi mówi, że trawa jako produkt organiczny zacznie fermentować. Takich ludzi jak Ty nam terzba... jedziesz z tym brykietem :D
Panie...to my jako Polska...zmierzamy w kierunku INDI LUB WENEZUELI.... rowery CARGO brykiet.....taka BANDA ŁOBUZÓW to jeszcze Polską nigdy nie rządziła, jak ekipa morawieckiego i Kalksteina..... pozdrawiam daje suba
ten film wkrótce bedzie bardzo popularny biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny węgla.
Tak samo robię. Tylko wiaderka okrągłe. Kup pan mielarkę na allegro 300zeta. Po ścięciu Tui krzewów tektury wszystko przemienić. Zbieram do worków troty ,papier i tektury jak się uzbiera to stanę na 3 godziny i Napier....ę tego mnóstwo. W metalowym wiadrze można mielić świdrem z zębatki rowerowej. Pozdrawiam.
Trafiłem na temat samodzielnego robienia brykietów i brykieciarek ze 3 dni temu i - jako posiadacza kominka - mnie zainteresował. Obejrzałem kilka kanałów z różnymi brykieciarkami ale pomysł samodzielnego wykonania takowej - z braku spawarki (jak i umiejętności w w zakresie spawania...) - trochę odpuściłem. Tymczasem tutaj - aż oniemiałem z podziwu nad prostotą rozwiązania ;) Dwa wiaderka! Ktoś wspominał w komentarzach o dwóch doniczkach. Najprostsze rozwiązania są często najlepsze! Pozdrawiam i gratuluję sukcesu z brykieciarką na bazie siłownika olejowego na jednym z późniejszych filmików :)
A gdyby tak obrócić te dwa wiaderka o 180 stopni i postawić na utwardzonym podłożu i wtedy możnaby stanąć na dnie wiaderka, a cała woda wyciekłaby przez szczeliny boczne i perforecję w dnie "stępla" który byłby wtedy na dole. Dodatkowo możnaby również wykonać perforacje w drugim wiaderku "matrycy". Wtedy zmaksymalizowalibyśmy odpływ wody podczas prasowania.
Tak tylko tą wodę lepiej wykorzystać do następnego papieru, bo ma dużo kleju w sobie
Znaczy z tej celulozy
Czyli zamiast stawiać całość bezpośrednio na utwardzonym podłożu, należałoby ustawić wiadra w głębokim okapniku z którego przelewalibyśmy wodę do wiadra z masą celulozową po sprasowaniu brykietu.
Dzień dobry, 1:15 gdyby Pan zdobył więcej takich wiaderek to ułożenie jedno na drugim samo by się wyciskało lub kupić Forme serowarską kilka sztuk i wtedy robić.
3:12 proszę młotkiem bić.
Z trawą jest głównie taki problem że lubi się sama grzać gdy jest zostawona sama sobie zbita na kupce zaczyna się gnicie i wydzielanie ciepła.
To fakt spotykany nierzadko w rolnictwie. Czasem, gdy snopowiązałka zaciągnie zieleniny i ją sprasuje do postaci snopka, a następnie taka słomiana belka z zieleniną opatrznie wyląduje u rolnika w stodole, jeszcze tej samej nocy może dojść do jej samozapłonu i stodoła idzie z dymem...
Dla chcącego nic trudnego. A jeśli się komuś nie chce, to zawsze wymyśli jakiś powód. Tak sobie pomyślałem, może w przyszłości jakiś biznes na tym zrobisz. Wielu tak zaczynało jak Ty, i teraz całkiem nieźle im się powodzi. Pozdrowionka 👍
Świeża trawa to w większości azot który nie ma kaloryczności, po wyschnięciu (odparowaniu azotu) zostaje szkielet węglowy czyli to co nas interesuje, brykiet ze świeżej trawy to tak jakby polewać wysuszone drewno do kominka wodą. Ale sam pomysł przedni, też zacząłem robić w bloku dla taty żeby miał czym grzać na jesień, pozdrawiam :)
Dzisiaj tylko spryt nas poratuje 🙂
A gdyby dodać korę (głównie iglaste), małe szyszki, drobne patyki z lasu?
Mam sporo pod nosem. Fajnie by było tak wykorzystać.
Nada się to wszystko bez problemu i będzie się palić że hej😉👍
Szacun/ Pomóż sobie A BÓG ci pomoże. Energię mamy prawię za darmo. Nie o sprawach technicznych brykietnic - one mogą być różne - można je wykonać samemu a można je kupić, chciałbym dorzucić co nie co, a o samych brykietach z czego i na co zwracać uwagę. Wlaściwie można robić je z wszystkiego co palne. Może to być Karton, papier (jako spojacz)- najlepiej pryez jeden dzień mczony, trociny, łupiny orzechów, wytłoki roślin oleistych, trawa - siano, słoma , liście, ścinki i pył węglowy (poprawia energetykę), ścinki drzewne, kora drzewna - im twardsze drzewo tym energetniejsze. Bardzo energetczne są takie mieszane z łupin po orzechach - i im twardsze drzewo tym lepsze, a oleiste i ziarniste rośliny, to inny wymiar/ super / po prostu trzeba myśleć. Ważne jest to, że chce się zrobić. Energia leży pod naszymi nogami i niech nas EU pocałuje w ZAD, a Kaczyński i Tfusk z bandami i tak będą nas okradać.
Coś pięknego i to co kolega mówi jest prawdą , sam zacząłem taką mini mini produkcję i jestem pod ogromnym wrażeniem - naprawdę super pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia
Sąsiad chyba nie zauważył że nagrywasz :) albo paliwa do piły brakło. Powodzonka kolego, świetna robota, nie daj komuchom zarobić!
To jest przykre ze ludzie za zmuszeni do powrotu starych sprawdzonych sposobow za komuny, jak to mawial znajomy - nie stac mnie na to zeby mieszkac w polsce, mial racje, jacy rzadzacy - lesne parchy, takie zycie w PL, pozdrawiam serdecznie.
witam gdyby mogl Pan zrobic test ile takich kostek potrzeba do do ogrzania domu na dobe? pozdrawiam
Pewnie zrobię ale jesienią🤔👍
każdy dom ma inne zapotrzebowanie i jest sporo co na to sie kłania. Także u jednego 6 takich kostek a u innego nawet 20 nie pomoże ;)
No jak widać to produkcja idzie do przodu.
chętnie zobaczę jak się sprawdza brykiet z trawy
sam kilka lat temu myślałem czy by coś takiego nie zrobić, ale potem zrezygnowałem
teraz jak złodzieje naliczyli sobie kilkadziesiąt lub kilkaset procent więcej, to nie nie liczą, że cokolwiek odemnie dostaną pieniędzy
Ciekawy pomysł. Warto jednak dodać, żeby nie używać papieru powlekanego plastikiem czy śliskiego papieru lakierowanego.
:-) Tak i nie :-) Plastiku czyli węgla znikomo. Powleczone - mikromilimetry napsikane, bo za drogie, jak 0,01% soku w soku :-D Partyzantka antysystemowa trąbi od dawna, że za zalanie Polski i in. plastikiem odpowiadają producenci i sprzedawcy, czyli Biedronka i Nestle :-( Partyzantka - czyli Prezydenci Rybnika i Chorzowa, i in. ob. w sądzie z Polską :-(
Proponował bym zakupić kilka takich wiaderek lub skorzystać z Pszok tam napewno będzie dużo wiader po farbie .Następnie w takich wiaderkach powyżej stanu (załadunku mokrych trocin i papieru )Nawiercić kilka dziurek w każdym ,następnie poukładać jeden na drugim i wystawić na dwór …A grawitacja i wiatr zrobią swoje .
Super pomysł masz pan łapkę ode mnie.
Pozdrawiam.
Niech pan to bardziej kompresuje mniej miejsca zajmie i większa gęstość energetyczna najlepiej żeby twardość węgla była albo i lepsza.
Pomysł może dobry ale ile potrzeba tego "węgla " na okres zimowy myślę że sporo ? A i ze zdobyciem tego "surowca"będą problemy bo każdy magazynuje. Ale szacunek dla Pana za pomysłowość 👍
Super pomysł . Brawo!mam kilka ton zrębek dębowych,czy można je tak wykorzystać?jakia poprcja?
Zrębkę można bezpośrednio spalić w piecu bez zbędnego pierdolenia w rozdrabnianie, namaczanie, prasowanie, suszenie
@@ukaszchmura5831 no jasne ale ciągle dokładając
Można podesłać wiaderka do produkcji?
Ciekawy pomysł. Ciekawe ile trzeba brykietów na dobę aby ogrzać dom w zimę?
Zależy jaki dom i jak docieplony
Jakieś dane podglądowe przydałoby się poczytać
Witam Zamiast trawy lepiej byłoby dodać słomy od rolnika, kopcić na pewno nie będzie.
Ciekawy pomysł , tylko ci co nic nie robią się nie mylą.
Jak byłem dzieciakiem to ciotka wysyłała nas z koszami do lasu na szyszki i gotowała na tym obiad w westwalce
Dzisiaj nie wolno zbierać szyszek to jest przestępstwo.
@@matejko230 A sranie na brązowo też jest przestępstwem?
@@jandzban1314Jak w nocy uchwalą taką ustawę to też to będzie przestępstwo i będzie bardziej ścigane niż za brak maseczki.
Witam,jak drobno trzeba pokroić tektore żeby zamoczyć i wymieszać i jak dlugo moczyć?
Wszystko jest na kanale😉
Paliłes już tym w czasie zimy, bo zastanawiam się ile ich potrzeba na ogrzanie domu przy temp. zew. 0⁰C .
To nie gorzałka żeby się przegrywało 😁
Połączenie trocin z papierem będzie dawać lepsza kaloryczność materiału :D tak samo można użyć liści z drzewa z papierem i też będzie lepiej niż sam papier
Fajny pomysł, interesuje mnie w jaki sposób rozdrabniasz papier?
Jest w poprzednich filmach👍😉
Dla wlasnych potrzeb - wystarczy mieszalnik - do wiertarki !
Ziarnko do ziarnka uzbiera się miarka:) pozdrawiam
Próbowałeś oszacować wilgotność ? Np poprzez pomiar masy wsadu + wody, a potem zważyć kostkę, która wyschnie ?
Tak.Wysłałem do Polskiego Instytutu Miar i Wag.Czekam na oficjalne wyniki.
🤣🤣🤣 Szacun i pozdrawiam
Masz Suba i łapa w górę! Sam bym coś takiego porobił tylko musiał bym trotu sobie załatwić. Z tą koszoną trawą ciekawy pomysł bo przy domu mam dużo koszenia pare taczak trawy.
Z tym wodorem prawda, mądrego to i posłuchać dobrze, a ciekawe czy trawa w brykiecie tak i na kompostowniku, ie będzie się grzać...
Jeśli chodzi o kształt brykietów to najlepsze takie prostokątne bo lepiej układać w wiązanie i magazynować na palecie. :-)
Jakbyś miał kawałek blachy i rozkładał ten brykiet na blachę to w słońcu moment by schło, tak myśle.
Ten brykiet to fajna sprawa, mam troche siana na strychu budynku gospodarczego. Chyba też ruszę z produkcją:)
Nie zapomnij zapłacić chazarom akcyzy od paliw, bo będziesz miał do czynienia z fiskusem
Ile takich kostek brykietu schodzi do ogrzania domu? W ciągu doby
4,5 brykietu
Super sprawa tez robie taki brykiet oszczędność jest bardzo duża tym bardziej jak ktoś ma dużo trocin i kartonu. Pozdrawiam 👍
Przy większych rozmiarach otwór w środku może przyspieszyć schnięcie.
Super pomysł z tymi wiaderkami. Jakże proste i przydatne :)
Też myślałem o trawie żeby wymieszać z gałęziami jak robiłem. Ciekawe jak z liściami 👌😀😀😀pozdrawiam
Testowałem z liścikami z wierzby oraz z modrzewia, powiem tak "działa".
A to ciekawe wić trzeba brać się do dzieła 😀😀😀
Zrobiłem ostatnio z kawałkami z pod rębaka
Skleić się skleiło więc będzie ok
Witam, zna ktoś może przybliżoną kalorycznosc takiego brykietu domowej roboty z trocin i papieru albo tektury ?
papier z farbą drukarską - bisfenol A....bisfenol jest też w paragonach fiskalnych.
wystarczy papier mocno przepłukać odlać czarną wodę i mieszać dalej.
A gdzie wylać czarną wodę,ekologia?
@@matejko230 przepuścić przez filtr z węgla drzewnego. Węgiel spalić w kominku a popiół zużyć jako nawóz
@@stratiosastero6880 no to spalii sie ta "farba" z węglem XD:D
Też pomyślałam o trawie. Ile wat ma wiertarka?
To zwykła wkrętarka z biedronki🤣
I to jest eko .pozdrawiam serdecznie z zachodniopomorskiego.
Witam serdecznie! Czy Pan ma kocioł z buforem? Jestem przed wymiana pieca na ekogroszek. Przy wymogu 5 klasy ( i cenach groszku) w co tu wchodzić... w gaz??? 😊 Na Pana kanale widze światełko w tunelu! 😀 Pomysłowość i praktyczne podejście! Bez tego w trudnych dziś czasach można się wpuścić w kanał.
Nie mam bufora.Kocioł 5 klasy proponujè kupić zasypowy .Jest 2-3razy tańszy i spała wszystko jak kopciuch.
@@bikerator No tak, ale przecież za chwilę używanie kopciuchów będzie "zabronione". Burmistrz już dokłada ulotki, że do końca 2023 wolno mi palić tym, co mam. I co dalej? Jak tu dziś montować NOWY zasypowy. Ale zapewne jest sposób i wyczuwam, ze Pan go zna. Piszę to z sympatią nie jako kpina.
@@mandoka.19 Palić nadal w tym co pan ma i olać ustawy zmuszające do wymiany. Nie mam kasy na drogi kocioł i jeszcze droższe paliwo do niego. A jak już pan będzie wymieniał to proponuję kocioł z palnikiem SV200 firmy Technix z zapalarką. Do tego sterownik SKZP 02 lub 05. Na takim palniku spali pan ekogroszek,pellet,wszelkiej maści pestki, grubą trocine a nawet zboże np. owies.
@@marekxperia8320 Dziękuję! Czy ten kocioł pozwoli latem zapewnić ciepła wodę użytkową? Obecnie niestety mam ją z osobnego bufora zbiornika na gaz. A takie brykiety też nadają się do tego kotła?
@@mandoka.19 Niestety w takiej postaci te brykiety nie spalą się w tym palniku. Musiałyby być dużo dużo mniejsze. Jak jest pan zainteresowany takim kotłem to proszę o podanie jakiegoś kontaktu,wytłumaczę i pomogę w doborze oraz zakupie.
Myślałeś o dodaniu liści ? A może torf?
Z czym rozrobić to wszystko aby związało.Mam dużo trocin.Co dodać jako spoiwo??
Wszystko jest na kanale😉
swietna robota Panie!! pozdrowienia dla wszystkich peleciarzy, niech robia bobki i spalaja w swoich nowych piecykach..hehe
Do jakiego drewna porównać brykiet. Sosny?
Do drewna z papierowca.To taki egzotyczny gatunek rosnący w puszczy grenlandzkiei😉
@@bikerator bardziej chodzi o kaloryczność. Co dłużej się pali Szczepka sosny czy taki brykiet
Trawa, igliwie, gałązki, chrust ogrodowy :-) Miliardy ton za darmo. Prawdziwe OZE samo rośnie. :-D Wiedza obecnie "tajna', ale rudy darniowe i przetapianie... POKRZYW to początek naszej cywilizacji żelaza czyli Skandynawów (spalili torf i siano z haszczy w piecu a tu... żelazo :-D
Mógłby pan w opisie wrzucać dokładna instrukcje ,jak zrobić te brykiety. Bo z filmu jednoznacznie nie wynika
Z jednego filmu nie wynika ale z poprzednich już tak😉👍
Czysty spirytus spala się bez wydzielania żadnych związków trujących...
Jakie skĺadniki na ten brikcet?
Papier,trociny,trawa,zrębki,co popadnie👍
oby pinokio nie wymyślił podatku od słońca ;D
Od deszczu już chcieli wprowadzić dzbany🤔🤪
Ciiiii, wróg nie śpi, jeszcze kto usłyszy , a tu żar się z nieba leje :))
Pozdrowienia Mądre Rozwiązanie 🇵🇱👍
Ładnie to wygląda wszystko. Ja robię walce z trocin i papieru. Brykieciarkę sam zrobiłem. Idzie bardzo łatwo. Filmy u mnie na kanale gdyby ktoś był zainteresowany. Pozdrowienia i sukcesów w produkcji.
Artur i jego sposoby... najlepsze sposoby. 🙂👍
Proste i przydatne. Ciekawy pomysł.
Szacun Wielki dla pana
Tona węgla na grudzień zapowiedziana u mnie w składach 4,5tys.zl to brykiecik jak znalazł.
Ja rozumiem ale nie lepiej by bylo zrobic prosta prase ? Taka na zasadzie dzialania jak praska do czosnku z dlugim ramieniem i tloczkiem z deski wielkosci wiaderka
Czy z papieru, kartonu i słomy też da się zrobić?
Da się🤔👍
Ciekawy pomysł muszę wypróbować tylko z innym budulcem hihihi
Szacun dla ciebie i też chcę w takie coś iść
Rewelacja,gratuluję pomysłu
Mieć swoje podwórko swój dom i to jest szczęście na świecie
Za to w bloku człowiek o nic się nie martwi. Prezes spółdzielni dba o wszystko, taki Zuch.
@@arkadiuszk.3898 Tylko ten prezes spółdzielni sobie liczy słono za wszystko.
@@arkadiuszk.3898 Najbardziej o podwyżki
@@arkadiuszk.3898po tygodniu blackoutu byśmy porozmawiali…
trociny i papier w duzej ilosci masz gratis ???........ czas jaki zmarnujesz na zrobienie ilosci pozwalajacej ogrzac dom zima jest niewspolmierny do uzyskanego efektu...... pomijajac wartosc energetyczna tego paliwa
Wiesz jedni robią brykiet inni lansują się na chińskich niby motocyklach.😉
@@bikerator po pierwsze to nie lansuje tylko stwierdzam wyraznie fakt ze sa gowniane, po drugie czas jaki zmarnowales na lepienie tego szajsu mogles spedzic na w pracy a za uzyskane w ten sposob srodki przeznaczyc na chociazby drewno . kupowane wprost od lesnika wcale nie jest az tak drogie. w ostatecznosci pozostaja zrzyny tartaczne ktore pewnie maja wieksza wartosc opalowa. ale po co skoro na lepieniu szajsu mozna sie polansowac.
Zawalczę z Tobą, chociaż jest już 10:50 :-)
Może test czy da się ogrzać tylko Tym dom w zimę
Ile pali się taka kostka? Zrob z tego ekogroszek i masz pierwszego klienta.
Jest patent i to dobry 👊
Bardzo ładne klocuszki!
Miałem kiedyś jeszcze ładniejsze różowe😉Ale widzowie pytali czy jestem nie ten tego🙄🤪
@@bikerator 😂
A papier jaki? i czy trzeba go jakoś ciąć ?
Wszystko jest na kanale😉
@@bikerator widziałem w którymś odcinku ale juz nie pamiętam. To chociaż jakby Pan mógł podać tytuł to zabiorę się za oglądanie ;)
Sam nie pamiętam🤔
Ja też spróbuję. Kartony plus spróchniałe gałęzie. Zobaczę co wyjdzie.
Fajny pomysł, mam kominek i po położeniu takiego kloca na noc, powinien się tlić bardzo długo.
Tylko chyba po tym zostaje sporo popiołu...
Jaka jest przybliżona wartość energetyczna tych cegiełek? :)
1543 Kj
@@bikerator o kurcze jak to zmierzyłeś, przeliczyłeś 🤔👌
@@marekk1337 a Tobie co ból dupy się odezwał :D:D:D:D
Super
W życiu to nie wyschnie, już widzę jak będzie od środka mokry piec i komin
I tym się nartwisz?Dziękuję za troskę.Mało jest takich szczerych i oddanych ludzi jak Ty.
czym się zachwycacie , Rozrabia zrobiony już pelet by zniego zrobić nowy,
Zostawiam Ciebie na chwilę abyś mógł zrobić w WC to do czego bozia dała ci rękę.Potem jak wszystkie hejterskie parówy wylądujesz w banowym woktu🤣
Trawa może gnić ale warto spróbować.
Warto by było sceptykom pokazać stan komina i opinię kominiarza czy jest zalepiony bardziej nić od kupnego brykietu
W betoniarce rób ciasto
A gdyby tak łapać stolec w sito i suszyć na brykieto placki? Bio paliwo własnej roboty i oszczędność wody. Skoro miał się pali to stolec też
pozdrawiam łapa do góry
Jak dlugo musi sie to suszyc?
24.5h
na papierze nie wolno oszczędzać bo kostki będą się rozpadać
A jakby dodał muł albo miał węglowy
Zainspirowałeś mnie kolego ja zacząłem małą produkcje z tym za ja dodaje trociny dębowe
Ja planuję jednak z prasy warsztatowej (myślę o hydraulicznej 20 ton) aby zagęścić kaloryczność w mniejszej obietosci. nie trzeba wtedy zbyt często podkładać. Kolejna sprawa to użycie właśnie lewarka nożycowego, te chińskie są wątpliwej jakości ale deklarowany udźwig to np 1.5 - 2 tony. Jednak te pomysły wymagają już jakiegoś podstawowego warsztatu no i dobrze mieć spawarkę.
spróbuj zrobić ze słomy
Jak ktoś chce i ma z tego zabawę to można robić a jak ktoś chce wygodę grzałki i prąd
zaraz Hejt bedzie super pomysł Pan ma
Oj by się nazbierało tego wszystkiego, trawa liście wszelkie kuchenne obierki ziemniaków pestki itp itp
To się nadaje do kominka?
Jest test spalania w kominku na moim kanale.😉👍