PDSK

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 8

  • @kasiejmiskowaty1007
    @kasiejmiskowaty1007 6 днів тому

    Dzięki za film! Mam pytanie - ile zajmuje czasu korekta jednego arkusza wydawniczego (średnio)? Mam świadomość, że to zależy od wielu czynników, ale interesuje mnie taka uśredniona, najczęstsza wartość.

    • @popielarzewa
      @popielarzewa  6 днів тому

      Przyjmuje się, że redakcja arkusza zajmuje jeden dzień. Korekta zwykle idzie szybciej. Ale prawda jest taka, że czasem można zrobić nawet kilka arkuszy redakcji czy korekty w ciągu dnia, a innym razem i tydzień na arkusz to mało :) Tylko w tym drugim przypadku zwykle nie mówimy o 8 h pracy dziennie, bo jak projekt jest tak wymagający, to nie ma opcji, żeby tak długo przy nim siedzieć, trzeba robić przerwy.

    • @kasiejmiskowaty1007
      @kasiejmiskowaty1007 6 днів тому

      ​​@@popielarzewarozumiem, dziękuję. W takim razie jeśli stawka za redakcję to ponad 200 zł (i zajmuje około 8 godzin), to nie jest to niestety dobra stawka na dzień, czy wypłata na miesiąc (wychodzi 4000 brutto, czyli poniżej minimalnej krajowej). Szkoda, miałam nadzieję, że jest to lepiej płatne zajęcie.

    • @popielarzewa
      @popielarzewa  6 днів тому

      @@kasiejmiskowaty1007nie możemy tego tak liczyć. Nie wszystkie zlecenia rozliczamy za arkusz. Mam np. zlecenie na redakcje tekstów do audioprzewodnika, o którym wspominam zresztą w podcaście. W sumie spędzam nad tym 2-3 dni robocze i zarabiam z tego jednego zlecenia ok. 2-2,5 tys. netto miesięcznie.
      Kiedy zakładałam firmę 8 lat temu, zarabiałam jedynie na redakcjach i korektach. Moje średnie zarobki to było 8-10 tys. brutto.
      A z dobrą znajomością języka można połączyć korektę z wieloma innymi zleceniami. Możliwości jest wiele.

    • @kasiejmiskowaty1007
      @kasiejmiskowaty1007 6 днів тому

      ​@@popielarzewadzięki, to dobrze, że jest szansa na takie zlecenia, jak to, o którym piszesz. A co masz na myśli w ostatnim akapicie, tzn. z czym można połączyć korektę (oprócz redakcji)?

    • @popielarzewa
      @popielarzewa  5 днів тому

      @ ja łączyłam np. z copywritingiem i transkrypcjami. Można prowadzić sociale, wiele korektorek zajmuje się wirtualną asystą. Są zlecenia związane z audiodeskrypcjami, weryfikacją audiobooków. Można tworzyć skrypty do nagrań wideo. Miałam zlecenia na kompleksową obsługę korekty dokumentów np. w kancelarii prawnej, łącznie z tworzeniem szablonów i manuali dla osób, które piszą tam teksty. Korektorzy rozszerzają też ofertę o skład tekstu, grafikę albo kompleksową obsługę procesu wydawniczego.
      Możliwości jest bardzo dużo. Ponadprzeciętna znajomość polszczyzny otwiera wiele dróg. Bo to wbrew pozorom wcale nie jest powszechna umiejętność :)
      Polecam właśnie dywersyfikację źródeł przychodów. Na freelansie to daje większe bezpieczeństwo finansowe.