Super odcinek! Mieszkam w Irlandii wiele lat, wielokrotnie jadac pociagiem z Dublina na zachod widzialam ogromne torfowiska. Duzo informacji dzisiaj ktore mi rozjasnily co i jak 😊
Wow, odcinek wyjaśnił mi motyw ogników w Disneyowej bajce Merida. Pewnie jest tam wiele innych irlandzkich motywów o których nie mam pojęcia. Pozdrawiam
Ciekawe ujęcie, jednak tradycja to tylko czubek góry lodowej, jaką jest zależność energetyczna Irlandii (głównie, jak zwykle, od Anglii). Mieszkam obok jednej z byłych już elektrowni torfowej, którą teraz w trybie 'zapasowym' przerobiono 'tymczasowo' na jakąś hybrydę gazowo-dieslowską (tu, przy okazji, ciekawostka: pociągi, chyba trzy linie na krzyż, w Irlandii też są na diesel), no i obok tych najbardziej wartościowych torfowisk. Już ich się nie eksploatuje na wielką skalę, jednak ludzie cały czas korzystają z nich 'dla siebie', czyli w rezultacie na wpół legalnie sprzedają także tym, którzy 'sobie życzą'. A dlaczego sobie życzą? Ponieważ ceny energii, tak jak prawie wszystkiego są wysokie, a domy budowane tak, że wiatr (i pleśń) w nich hula. Zatem masowo dogrzewa się tu torfem. Co czuć, bo zapach torfu tylko Irlandczykom dobrze się kojarzy. Tu ciekawy link: aenert.com/countries/europe/energy-industry-in-ireland/#:~:text=According%20to%20%5B6%5D%2C%20in,heavily%20dependent%20on%20energy%20imports.
Ach, i jeszcze jedna uwaga: Midlandy nie mówią w domach po irlandzku, tradycyjnie będzie to tylko zachodnie wybrzeże, na które zepchnięto opornych, którzy kiedyś upierali się przy mówieniu.
Kopanie przemysłowe nie jest elementem tradycji. Ci co mają prawo robić to na własne potrzeby powinni robić to tradycyjnie - osobiście, własnymi rękami. Prawa nikt im nie zabierze, ale nie będzie im się chciało.
Dzięki za kolejny świetny film. Czy będzie materiał o wyborach w Meksyku? Chore rzeczy się dzieją przy tej okazji. Można by przy tym liznąć temat Antonio Pereza Garibay który nie jest lubiany więc wykorzystuje w kampanii syna jeżdżącego w F1 jak się tylko da.
8 місяців тому+2
Na pewno będę o tym opowiadał (wraz z dwoma innymi gościnami) w podcaście SWPSu, jesteśmy umówieni na nagranie w przyszłym miesiącu - nie wiem jeszcze, czy będę się zajmował u siebie akurat wyborami, czy jednak nie wolałbym tematu bardziej społecznego.
Akurat różnie to bywa, a jest trochę słyszalne. ua-cam.com/video/SnKGBYhZdQk/v-deo.htmlsi=6KGumuSM7sAD4PUR Za to Seamus Heaney = 'Hini'. Ale to szczegóły.
Jak zawsze świetny odcinek. Ciekawi mnie czy tylko ja zwróciłem uwagę na regał z książkami. Dla niewtajemniczonych książka 1312 nie opowiada historii Władysława Łokietka czy Henryka VII Luksemburskiego. U mnie czeka w kolejce do przeczytania.
No nie powiem, informacje z odcinka troche wyjasniaja czemu o 5 nad ranem, na weselu, spiewa sie piosenke o torfowisku ua-cam.com/video/1oFQ76ctfS0/v-deo.html Pozdrawiam ;)
Tak, niestety ludzie za bardzo się przywiązują. Moja babcia nie chciała zmiany pieca na elektryczny, choć stary się psuł i kopcił i mimo, że teraz nie ma problemów z dokładaniem drewna i zatykającym się kominem, to nadal mówi, że nowy jest gorszy i wolała tamten. Niektórym się nie dogodzi, a szkoda.
@@karo2090 absolutnie nie :) jesteśmy ponoć istotami myślącymi, więc analizujemy, oceniajmy, rzetelnie badajmy i to co dobre, korzystne dla nas i świata wokół nas - przyjmujmy, to co złe - odrzucajmy.
Jeszcze 2 lata temu torf był np. Lidlu za 6 euro za 12 kilo brykietów. Obecnie ciężko jest kupić torf a jeśli już jest to cena jest w okolicach 12 euro. ....Tutaj wieje 6 na 7 dni w tygodniu Oblana wodą wyspa a tlen produkowany głównie przez morza i oceany oblewające wyspę. Irlandia prawdopodobnie nigdy nie miała więcej niż 17 % zalesienia. Ludzi jest mało udział emisji Irlandii jest znikomy. Faktem jest że ludzie dalej palą śmieci zamiast je segregować Irlandczycy są też podobnie jak Anglicy okropnymi brudasami pod kontem marnotrawstwa pewnie są na pierwszym miejscu w unii. Oznacza to że Sam torf poza problemem dużej eksploatacji Nie jest aż tak dużym problemem. Poza tym Torf to stan umysłu i będzie bardzo ciężko to wykorzenić. Ps Na north strand nie ma bloków😉 To dzielnica ballymun była znana z bloków i koni w windach Ale to już historia Bardzo dobry materiał mniej więcej wszystko się zgadza szkoda tylko że czar zielonej wyspy powoli się kończy
Dwa tysiące lat temu Irlandia w prawie w całości pokryta była lasem, w dużej mierze dębowym. Google it. Torf nie pali się tak dobrze. Lepszy w Irlandii jest polski węgiel. Do kupienia wszędzie.
Jak ja słuchałam historii jak to Polacy np. zabijali gdzieś owce nielegalnie albo łowili ryby bez pozwoleń i inne historie, to normalnie czułam wstyd, za takie "jaskiniowe" zachowanie... Tak jakby najgorszy sort tam pojechał... Plus oczywiście pijaństwo i kur*stwo. Byłam w Kerry tylko (Tralee) i mam wrażenie że u nich jednak mają większe przywiązanie do ziemi i zachowania ładnych widoków, a nie to co u nas się dzieje, że niedługo na plażach zaczną apartamenty stawiać 5 metrów od morza, i widoki będą pozastawiane blokami i wieżowcami. To samo nasi "rolnicy" jęczący jak to ściągamy jedzenie z ukrainy czy unii, a sami sprzedają ogromne hektary pod domki w szczerym polu. Magia każdego kraju się kończy, jeżeli nawpuszczają obcej ludności i kultury...
Po wysłuchaniu: zastanawia mnie to przywiązanie Irlandczyków do tradycji... może nie jest tak stałe, niezmienne, skoro tak bardzo katolicki kraj jednak odsunąl się od KK. Oczywiście, że na ten stan miały wpływ skandale i pedofilia, niemniej społeczeństwo zmieniło stosunek do tego co w kraju było stałe. Może u w sprawie torfu tak się stanie... 🤔 Oby.
8 місяців тому+3
Jest jednak różnica - w przypadku KK faktycznie decydujące było ujawnianie kolejnych pogrążających tę instytucję informacji, które ostatecznie doprowadziły do zakwestionowania jej dotychczasowej roli. W przypadku kopania torfu nie ma aż tak przełomowych wydarzeń, będzie to prawdopodobnie znacznie powolniejsza ewolucja.
Potrzebują wiele torfu do ogrzania jajeczek
Kopać, kopać😂
Sztygar Mkbewe, król górników torfowych!
Wielki szacunek za poprawną wymowę irlandzką : )
Super odcinek! Mieszkam w Irlandii wiele lat, wielokrotnie jadac pociagiem z Dublina na zachod widzialam ogromne torfowiska. Duzo informacji dzisiaj ktore mi rozjasnily co i jak 😊
Naprawdę super filmik 👍
Wow, odcinek wyjaśnił mi motyw ogników w Disneyowej bajce Merida.
Pewnie jest tam wiele innych irlandzkich motywów o których nie mam pojęcia.
Pozdrawiam
Świetny materiał. Dziękuję
Bardzo informacyjne video.
Może tradycyjne prawo należy zachować, pod warunkiem wydobycia samodzielnie, przy pomocy metod przedprzemysłowych.
Genialny odcinek! Dzięki za tę historię :)
Świetny odcinek. Dziękuje ❤
Bardzo ciekawy odcinek mieszkam w Irlandii i wszystko to było dla mnie bardzo interesujące i odkrywcze pozdrawiam z Dublina 💚
U Paciorka polecałeś książkę „wyjście z Egiptu”. Właśnie jestem po lekturze, wspaniała pozycja! Czekam na więcej książkowych polecajek ! 🤞🏼
Super odcinek!
Wow. Mega ciekawy temat
Komentarz dla zasięgu. Świetny kontent :)
😮 ciekawy temat
Świetny odcinek, dzięki :)
Węgiel brunatny nie jest czystym i efektywnym paliwem, bo ma 60% zawartości węgla, a co dopiero można powiedzieć o torfie z jego 40%
Super, że poruszasz temat torfowisk. Bardzo ważny w kontekście zmian klimatu
Czołem dzięki zdrowia
Bardzo ciekawy temat! Skoro torf jest dla Irlandczyków taki ważny, to może powinni go chronić zamiast kopać i palić...
Ciekawe ujęcie, jednak tradycja to tylko czubek góry lodowej, jaką jest zależność energetyczna Irlandii (głównie, jak zwykle, od Anglii). Mieszkam obok jednej z byłych już elektrowni torfowej, którą teraz w trybie 'zapasowym' przerobiono 'tymczasowo' na jakąś hybrydę gazowo-dieslowską (tu, przy okazji, ciekawostka: pociągi, chyba trzy linie na krzyż, w Irlandii też są na diesel), no i obok tych najbardziej wartościowych torfowisk. Już ich się nie eksploatuje na wielką skalę, jednak ludzie cały czas korzystają z nich 'dla siebie', czyli w rezultacie na wpół legalnie sprzedają także tym, którzy 'sobie życzą'. A dlaczego sobie życzą? Ponieważ ceny energii, tak jak prawie wszystkiego są wysokie, a domy budowane tak, że wiatr (i pleśń) w nich hula. Zatem masowo dogrzewa się tu torfem. Co czuć, bo zapach torfu tylko Irlandczykom dobrze się kojarzy. Tu ciekawy link:
aenert.com/countries/europe/energy-industry-in-ireland/#:~:text=According%20to%20%5B6%5D%2C%20in,heavily%20dependent%20on%20energy%20imports.
Ach, i jeszcze jedna uwaga: Midlandy nie mówią w domach po irlandzku, tradycyjnie będzie to tylko zachodnie wybrzeże, na które zepchnięto opornych, którzy kiedyś upierali się przy mówieniu.
tyle zawrzeć w 17 min. cudowne :)
Kopanie przemysłowe nie jest elementem tradycji. Ci co mają prawo robić to na własne potrzeby powinni robić to tradycyjnie - osobiście, własnymi rękami. Prawa nikt im nie zabierze, ale nie będzie im się chciało.
Słucham po odwiedzeniu torfowiska w bieszczadzkiej Tarnawie ;Ddd
❤❤
Mój dziadek też wspomina kopanie torfu z dzieciństwa.
Dzięki za kolejny świetny film.
Czy będzie materiał o wyborach w Meksyku? Chore rzeczy się dzieją przy tej okazji. Można by przy tym liznąć temat Antonio Pereza Garibay który nie jest lubiany więc wykorzystuje w kampanii syna jeżdżącego w F1 jak się tylko da.
Na pewno będę o tym opowiadał (wraz z dwoma innymi gościnami) w podcaście SWPSu, jesteśmy umówieni na nagranie w przyszłym miesiącu - nie wiem jeszcze, czy będę się zajmował u siebie akurat wyborami, czy jednak nie wolałbym tematu bardziej społecznego.
O, super. Daję im więc suba i czekam :)
Jeeee!
Jestem i juz słucham 😂
❤❤❤
Autor jest przeuroczą osobą
No to niedługo im się ten torf skończy..to tradycja wymrze..
Swietny film. Jedna uwaga: nazwisko bylego premiera wymawia sie 'wradkar'
Akurat różnie to bywa, a jest trochę słyszalne.
ua-cam.com/video/SnKGBYhZdQk/v-deo.htmlsi=6KGumuSM7sAD4PUR
Za to Seamus Heaney = 'Hini'. Ale to szczegóły.
drzewa jednak mimo wszystko rosną o wiele szybciej niż tworzenie się torfu ;(
Jak zawsze świetny odcinek. Ciekawi mnie czy tylko ja zwróciłem uwagę na regał z książkami. Dla niewtajemniczonych książka 1312 nie opowiada historii Władysława Łokietka czy Henryka VII Luksemburskiego. U mnie czeka w kolejce do przeczytania.
Szacun za Henryka. Teraz sprawdziłam o czym jest ta książka.
Trzeba żyć w Irlandii aby zrozumieć palenie torfem w kominkach.. Peat is the best
Masz za domem torf to kopiesz. Patrzcie jak u nas zalewaja kopalnie 😔
No nie powiem, informacje z odcinka troche wyjasniaja czemu o 5 nad ranem, na weselu, spiewa sie piosenke o torfowisku ua-cam.com/video/1oFQ76ctfS0/v-deo.html Pozdrawiam ;)
Wszystko można tradycja wytłumaczyć, każde złe i paskudne zachowanie jeżeli tylko nazwie się " tradycją " nagle staje się święte...
Tak, niestety ludzie za bardzo się przywiązują.
Moja babcia nie chciała zmiany pieca na elektryczny, choć stary się psuł i kopcił i mimo, że teraz nie ma problemów z dokładaniem drewna i zatykającym się kominem, to nadal mówi, że nowy jest gorszy i wolała tamten. Niektórym się nie dogodzi, a szkoda.
@@karo2090 absolutnie nie :) jesteśmy ponoć istotami myślącymi, więc analizujemy, oceniajmy, rzetelnie badajmy i to co dobre, korzystne dla nas i świata wokół nas - przyjmujmy, to co złe - odrzucajmy.
Witam wieś Ostrówek gmina Baranowo powiat ostrołęcki tesz jest torf
Bardzo dziwnie Twoj glos slychac, czy to kwestia mixu czy moze tla?
troche jakby za bardzo w mono.
Jeszcze 2 lata temu torf był np. Lidlu za 6 euro za 12 kilo brykietów.
Obecnie ciężko jest kupić torf a jeśli już jest to cena jest w okolicach 12 euro.
....Tutaj wieje 6 na 7 dni w tygodniu
Oblana wodą wyspa a tlen produkowany głównie przez morza i oceany oblewające wyspę.
Irlandia prawdopodobnie nigdy nie miała więcej niż 17 % zalesienia. Ludzi jest mało udział emisji Irlandii jest znikomy.
Faktem jest że ludzie dalej palą śmieci zamiast je segregować
Irlandczycy są też podobnie jak Anglicy okropnymi brudasami pod kontem marnotrawstwa pewnie są na pierwszym miejscu w unii.
Oznacza to że Sam torf poza problemem dużej eksploatacji
Nie jest aż tak dużym problemem.
Poza tym Torf to stan umysłu i będzie bardzo ciężko to wykorzenić.
Ps
Na north strand nie ma bloków😉
To dzielnica ballymun była znana z bloków i koni w windach
Ale to już historia
Bardzo dobry materiał mniej więcej wszystko się zgadza szkoda tylko że czar zielonej wyspy powoli się kończy
Dwa tysiące lat temu Irlandia w prawie w całości pokryta była lasem, w dużej mierze dębowym. Google it. Torf nie pali się tak dobrze. Lepszy w Irlandii jest polski węgiel. Do kupienia wszędzie.
Jak ja słuchałam historii jak to Polacy np. zabijali gdzieś owce nielegalnie albo łowili ryby bez pozwoleń i inne historie, to normalnie czułam wstyd, za takie "jaskiniowe" zachowanie... Tak jakby najgorszy sort tam pojechał... Plus oczywiście pijaństwo i kur*stwo. Byłam w Kerry tylko (Tralee) i mam wrażenie że u nich jednak mają większe przywiązanie do ziemi i zachowania ładnych widoków, a nie to co u nas się dzieje, że niedługo na plażach zaczną apartamenty stawiać 5 metrów od morza, i widoki będą pozastawiane blokami i wieżowcami. To samo nasi "rolnicy" jęczący jak to ściągamy jedzenie z ukrainy czy unii, a sami sprzedają ogromne hektary pod domki w szczerym polu. Magia każdego kraju się kończy, jeżeli nawpuszczają obcej ludności i kultury...
Dokładnie ok 80%, dzisiaj jakieś 2-4%😢@@kauzyperda
Po wysłuchaniu: zastanawia mnie to przywiązanie Irlandczyków do tradycji... może nie jest tak stałe, niezmienne, skoro tak bardzo katolicki kraj jednak odsunąl się od KK. Oczywiście, że na ten stan miały wpływ skandale i pedofilia, niemniej społeczeństwo zmieniło stosunek do tego co w kraju było stałe. Może u w sprawie torfu tak się stanie... 🤔
Oby.
Jest jednak różnica - w przypadku KK faktycznie decydujące było ujawnianie kolejnych pogrążających tę instytucję informacji, które ostatecznie doprowadziły do zakwestionowania jej dotychczasowej roli. W przypadku kopania torfu nie ma aż tak przełomowych wydarzeń, będzie to prawdopodobnie znacznie powolniejsza ewolucja.