Co łączy samorządy terytorialne i organizacje pozarządowe?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 сер 2024
  • Zarówno samorządy jak i organizacje tworzone są przez obywateli, dla obywateli. Inny jest sposób ich tworzenia: samorządy powstają z mocy prawa, organizacje tworzone są dobrowolnie, różnią się też zakresem, formami i możliwościami działania, ale łączy je wspólny cel: zaspokajanie potrzeb ludzi, pomoc w rozwiązywaniu ich problemów, poprawa jakości ich życia.
    Współpraca samorządów i organizacji pozwala ten cel lepiej realizować dzięki łączeniu potencjałów i możliwości działania obu partnerów, na czym korzystają mieszkańcy. Po raz kolejny potwierdza się, że działając razem można zrobić więcej.
    Korzyści ze współpracy odnoszą nie tylko mieszkańcy, ale także obaj partnerzy. Samorząd ma przede wszystkim ze strony organizacji istotne wsparcie w realizacji swoich zadań, a organizacje wsparcie działalności statutowej. Ale o konieczności współdziałania samorządów i organizacji nie tylko przesądzają korzyści, stanowi o tym także prawo.
    O tym, jak samorządy i organizacje pozarządowe mogą współpracować, mówi przede wszystkim ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W zakresie niefinansowych form współpracy ustawa pozostawia obu partnerom bardzo dużo swobody.
    Tam, gdzie w grę wchodzi wykorzystanie publicznych pieniędzy, ustawa określa, w jakich formach samorządy mogą współpracować z organizacjami pozarządowymi. Podstawową i najczęściej wykorzystywaną formą współpracy jest zlecanie organizacjom realizacji zadań samorządowych w trybie otwartego konkursu ofert.
    Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przewiduje także inne formy współpracy dotyczącej wydatkowania środków publicznych, takie jak na przykład:
    - Pozakonkursowy tryb zlecania zadań publicznych
    - Inicjatywa lokalna
    - Dotacja inwestycyjna
    - Regranting
    - Pożyczki, gwarancje i poręczenia
    - Budżet obywatelski
    - Umowy wieloletnie
    - Zamówienia publiczne
    Większość z tych form nie jest powszechnie wykorzystywana, co wynika najczęściej z braku wiedzy dotyczącej tego, jak je zastosować w praktyce.
    Chcemy to zmienić i dostarczyć organizacjom pozarządowym, a za ich pośrednictwem samorządom terytorialnym, użytecznych informacji dotyczących stosowania tych mniej znanych instrumentów współpracy finansowej.
    Dlatego w ramach projektu „Możemy więcej i lepiej. Akademia współpracy finansowej JST-NGO”:
    - na przełomie 2016 i 2017 roku przeszkoliliśmy przedstawicieli ponad 50 organizacji pozarządowych,
    - z początkiem 2017 roku uczestnicy szkoleń będą nawiązywać kontakty z samorządami, aby nakłonić je do przygotowania i wdrożenia różnych form współpracy finansowej, a także przekazać wiedzę na ten temat zdobytą na szkoleniach,
    - organizacje i samorządy, które zdecydują się wdrażać promowane przez nas rozwiązania, otrzymają dodatkowo wsparcie ekspertów w zakresie ich wypracowania i wdrożenia.
    Realizatorem projektu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, we współpracy z ekspertami i trenerami z pięciu Ośrodków Działaj Lokalnie.
    Zainteresowane samorządy terytorialne zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: regranting.fila...
    Projekt „Możemy więcej i lepiej. Akademia współpracy finansowej JST-NGO” jest współfinansowany ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

КОМЕНТАРІ •