SMOLNIK NAD SANEM | Drewniana cerkiew św. Michała Archanioła UNESCO | ARCHITEKTURA DREWNIANA #11

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 вер 2024
  • ‪@zaginionyturysta‬
    Bieszczady w ostatnich latach przeżywają prawdziwe oblężenie. Połoniny, Tarnica, Rawki, Bukowe Berdo czy Krzemieniec są stałym punktem przyjezdnych w tą część Polski. Jednak są takie miejsca w polskich Bieszczadach, które dają prawdziwą ciszę, spokój, wytchnienie, rześkie powietrze z mikroklimatu danego miejsca.
    Cerkiew w Smolniku, jest młodsza od pozostałych obiektów UNESCO na Podkarpaciu, bo wybudowana w 1791 r. W odróżnieniu od innych świątyń wnętrze smolnickiej cerkwi zostało urządzone głównie współcześnie. Mimo tego cerkiew w Smolniku to nadal obiekt wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że wybudowany jest w stylu bojkowskim.
    Świątynia jest budowlą trójdzielną o konstrukcji zrębowej. Sanktuarium, nawę i prytwor zwieńczają dachy namiotowe z załomem. Wewnątrz, nad sanktuarium i nawą, wznoszą się kopuły zrębowe, a nad prytworem sklepienie kolebkowe. Świątynię opasa dach okapowy wsparty na rysiach. Na terenie Polski, w obecnych granicach, podobne cerkwie znajdowały się w Stuposianach, Caryńskiem i Wołosatem. Dziś została tylko świątynia w Smolniku nad Sanem. Do czasów II wojny światowej cerkiew remontowano w 1915, 1921 i 1934 roku. Remonty mogły wiązać się z przebudowami.
    Po więcej, zapraszam na: zaginionyturyst...
    Pozdrawiam, Przemek :)
    Jeżeli podoba Ci się to co robię, możesz wesprzeć moją twórczość i pasję i postawić, tak ostatnio popularną wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
    buycoffee.to/z...

КОМЕНТАРІ • 3