Czyżby Pan słyszał opinię byłego Prezesa Zarządu Massey Ferguson ? Pan Prezes przekonywał mnie przez kilka lat, że ciągniki 3 cylindrowe są lepsze niż 4 cylindrowe - ja twierdziłem, że się myli. Pan jednak w swojej wypowiedzi bardzo przesadził bo nigdy i od nikogo nie słyszałem opinii, że 3 cylindry są lepsze niż 6 cylindrów - tak w ogóle to trzeba być bardziej precyzyjnym: dla ciągników najmniejszej mocy silnik 6 cylindrowy by był karykaturą, ale powyżej 140 KM to już na pewno jestem za 6 cylindrowym.
Tak z tym mogę się zgodzić. Co 6 cylindrów i 140 KM to nie 4 cylindry o tej samej mocy o to właśnie mi chodziło. W orce zupełnie inna kultura pracy. Dlatego dziwi mnie trochę to porównanie. Oczywiście wszystko zależy od tego do jakich zadań ma być wykorzystywany ciągnik. Jeśli ma to być ciągnik wykorzystywany tylko do ciężkich prac w gospodarstwie to wiadomo że 6 cylindrowy będzie lepszy. Ale jeśli ktoś ma na celu użytkować ciągnik "do wszystkiego" zaczynając od pracy lekkich z ładowaczem po ciężkie jak orka. W gospodarstwie o nie dużej powierzchni pewnie wybierze 4 cylindry, to będzie bardziej praktyczne i ekonomicznie uzasadnione.
Jest jeszcze jedna ważna sprawa - po wprowadzeniu w życie kolejnych zaostrzonych norm emisji spalin większość producentów aby je spełnić zrezygnuje z 6 cylindrów nawet w przedziale 140 - 150 KM. Już teraz Kubota oferuje 4 cylindrowy ciągnik z mocą maksymalną 175 KM i kilka innych marek również ma już przygotowaną ofertę z uwzględnieniem kolejnych ostrzejszych norm emisji spalin. Może to się nam nie podobać ale nic na to nie poradzimy.
Chciałby Pan zobaczyć porównanie Fendt vs Arbos? Ale grubo złośliwie sugeruje Pan porównanie 136 KM Arbosa z Fendt 1050 - żartować albo wyzłośliwiać to nie to samo.
Tu pokazaliśmy że model wyższej mocy sprawuje się podobnie do niższej Arbos - ciekawie natomiast wyszły wyniki spalania - widział Pan? W nawiązaniu do pańskiego komentarza i wskazówki co powinniśmy nagrywać: - sugeruje Pan że nie powinniśmy pokazywać, że 6 cylindrowy Massey Ferguson nie wykazał się większą wydajnością niż 4 cylindrowy Arbos ? - starał się Pan zasugerować, że mniejszy Massey Ferguson pracował by wydajniej niż 6 cylindrowy i dopiero wtedy powinniśmy sfilmować i pokazać ? Chyba zbyt szybko Pan pisał i nie zastanowił się.
@@korbanekTV Ciekawe , ponieważ posiadamy w naszym gospodarstwie Massey Ferguson 7614 6-cylindrowy podwiększony do 180 km w pługu Gregorie Besson 5 skibowym z prędkością 8/9 km/h pali 17 litrów.
Po fali krytyki na test, proponuję rozwiązanie. Dajcie informację szybciej, że testować będziecie ciągniki, podajcie dokładne dane gdzie i o której, niech przyjadą i obserwują. Myślę, że wtedy problem się rozwiąże. Jeśli sami zobaczą jak test wyglądał na żywo. Czekam na więcej testów :)
My to wolimy robić testy, pokazy u zainteresowanych zakupem klientów - można oczywiście robić zbiorowe igrzyska, widowisko, ale to biznesowo może nie być celowe . Jeśli zjawi się zbyt dużo chętnych to zrobi się z tego "Impreza Zbiorowa" a do takich działań potrzebne są formalne uzgodnienia, zabezpieczenie imprezy, parkingi, ubezpieczenie itd. Dla realizacji imprez zbiorowych służą zwykle targi.
To może na najbliższy targach zapowiedzieć takie igrzyska. Można wtedy porównać kilka marek o ile nie będą się bać stanąć do konkurencji. Są specjalne maszyny do testowania uciągu maszyn.
Wydaje mi się że to porównanie może być wiarygodne, jednak trzeba wziąć pod uwagę przy takiej pracy rodzaj gleby i jej ukształtowanie. Praca na 0,5 ha to trochę za mało aby test był naprawdę wiarygodny. To trochę jak by porównywać ciągniki włączone na postoju. Co z góry wiadome będzie że 6 cylindrowy spali więcej. Najlepszym testem był by test chociaż na tych 10-20 ha przy zróżnicowanym ukształtowaniu terenu i mozaikowej glebie. Wiadomo różnica w Nm między 4 cyl a 6 cyl też robi swoje przy orce pod górkę ;)
Czyli testy zrobione w Wielkopolsce nie powinny być nikomu pokazywane ? Pokazywać trzeba tylko testy zrobione na Dolnym Śląsku ? Ta sama klasa ziemi może mieć różną zwięzłość - test robiliśmy właśnie na IV klasie ziemi.
@@korbanekTV my mamy bardziej ciężka ziemię. Jak widzę pracę w polu w Wielkopolsce to aż zazdroszczę takiej łatwej uprawy oczywiście nie wszędzie. Jak jest sucho to pluga nie wbijesz chyba że duży i ciężki. Ogólnie to ten arbos nie jest zły ale zobaczymy czas pokaże jak się sprawdzi w Polsce.
My w Wielkopolsce niekiedy zazdrościmy innym regionom, że mają ziemię lepszej klasy niż my - takie coś za coś: lepsza klasa ale niekiedy trudniejsza w uprawie.
Propaganda sukcesu i kult jednostki. Wychodzi na to że arbos jest najlepszy. Poniżej czytałem że jest test z JD. Fenda też się Arbos nie obawia. No wspaniała firma 🤔
Rachunek jest prosty, można zaoszczędzić na paliwie. I nie trzeba mieć 6-cylindrowego ciągnika do pracy z pługiem 6-skibowym. Gdyby kupować nowy ciągnik Arbos i nowy MF, to wyjdzie także spora różnica w cenie na korzyść Arbosa.
No tak, brak bruzdy dla pieszego przejazdu to rzeczywiście (?) duży problem dla ciągnika o znacznie większej mocy i masie niż Arbos. Nie wiem dlaczego operator nie zrobił dla Maseya pierwszej bruzdy - na przyszłość zwrócimy na to uwagę.
Pokaz mocy arbosa ladny ale jesli robic test to czemu niema pokazanej predkosci roboczej maszyn? Mozemy wnioskowac ze mf jechal wolnej. Czemu podczas pomiaru glebokosci arbosa byl uzyty inne meter i niebylo widac odkad bylo mierzone?
Moim zdaniem testy są ostro zaklamane, MF 7614 z plugiem 4 skibowym unia ibis ważący 1500kg spalin na hektar niecałe 16l w bardzo ciężkiej glinianej ziemi. Jeśli chcecie być wiarygodni to tezy niech wykona osoba neutralna. Wiadome jest ze będziecie zachwalac produkt który macie w sprzedaży. Mam 2 MF z korbanka i jestem bardzo niezadowolony z usług tej firmy. Dno.
A to dopiero wiarygodna informacja - jak się Panu pracuje w serwisie Kuboty :). Pisze Pan że jest bardzo niezadowolony, ale "kupił" Pan w naszej firmie (z której jest Pan niezadowolony) dwa ciągniki Massey Ferguson - a dlaczego nie Kubotę ? i dlaczego Pan je kupił od nas ? Ma Pan wyznaczone zadanie niszczenia naszego wizerunku ?? Może na szkoleniach Panu nie powiedzieli, że o konkurencji lepiej źle nie mówić - należy się starać wskazać co dobrego (lepszego) ma Pan do zaoferowania - to lepiej działa.
Serwis Kuboty zrobi nam obiektywny test ?? Pana szef wie o Pańskiej aktywności hejterskiej ? Proszę przysłać mi opis sytuacji "problemów" na info@korbanek.pl sprawdzę i panu odpiszę
Heh wczesniej korbanek miał w ofercie MFa teraz Arbosa, który slabo się sprzedaje. Takie dziwne porównania nagrywają żeby jakoś zacząć arbuza sprzedawać. Żenada.
Pewnie nie Pamięta Pan jak bardzo źle sprzedawał się Massey Ferguson w Polsce do 1999 roku - nikt nie chciał kupować tej marki, a ostatni importer Massey Fergusona działający w Polsce (zanim my przyjęliśmy tą markę do siebie) zbankrutował ponieważ miał koszty sprzedaży większe niż przychody. Robiliśmy wtedy gigantyczną promocję (wtedy nie było UA-cam) i skutecznie wypromowaliśmy ciągniki Massey Ferguson, jesteśmy z tego dumni. Jak to w życiu bywa "Korbanek zrobił swoje i Korbanek może odejść". Nasi konkurenci wtedy też nas krytykowali. Obecnie wprowadzamy markę Arbos od podstaw i zrobimy to skutecznie niezależnie od tego ilu naszych konkurentów będzie tym się niepokoić - wiemy jak to się robi. Jeśli Pańskie emocje wynikają z tego że Pan obecnie jest związany ze sprzedażą Massey Fergusona to nie musi się Pan obawiać - miejsca w Polsce wystarczy dla wszystkich. Nie wiem kim Pan jest ponieważ ukrył Pan swoje nazwisko pod bardzo oryginalnym pseudonimem "Vito Corleone" - mechanizacja rolnictwa to raczej inna branża.
@@korbanekTV nie bez powodu Korbanek nie ma już w swojej ofercie MFa i Fendta. Wiele w internecie jest testów i porównań maszyn ale nie wierzę w ich 100% uczciwość. Gdyby takie porownania robił ktoś niezależny... było by uczciwiej.
Jest pan rolnikiem czy sprzedawcą z konkurencji ? Ma Pan nam za złe że mieliśmy Massey Fergusona i Fendta czy że mamy Arbosa ? A może tak w ogóle ma Pan do nas jakieś uprzedzenia ? Wg. Pana nie wolno nam sprawdzić czy Arbos da radę i czy warto przepłacać ?
tu pewnie spełniają lepsze normy zobacz na link - traktory.info.pl/zapoznaj-sie-z-dzialaniami-firmy-changzhou-agco?fbclid=IwAR2Y-7zBBvtqHqlblLjXcE286AQMFDxh2tICVLfdVKgqHA4DG9pAtlpK8Ck
Massey jest o większej mocy, a przy dobraniu mniejszego pługa niż powinien być będzie traktor ekonomiczny ? Czy do tego pługa nie jest pozostawiony zbyt duży zapas mocy ? Ilu ludzi tyle opinii . Trzeba jednak przeliczać na ekonomiczność gospodarstwa i nie orać tak krótkich kawałków . Dobry filmik . Czekam na następne .
na piachach to sie nie dziwie że 130 km ciąga 6 skib. na glinach by sie zesrał z tym pługiem. 4X50 to maks na glinie wiec zapomnijcie wtedy o niskim spalaniu. jak ciągnik takiej moc to tylko 6 cylindrów lub 6 w turbo
Zbyt bardzo przywiązał się Pan do tych "piachów" - w Wielkopolsce to na tych wg Pana "piachach" rolnicy osiągają bardzo dobre wyniki i taka gleba uchodzi za dobrą a nie słabą. Wszystkie badane ciągniki pracowały w tych samych warunkach - to było pole po plantacji nasiennej trawy. Po co mieliśmy wysyłać te ciągniki do innego województwa w poszukiwaniu szczególnie trudnej do uprawy gleby ? Test na glebie która w Polsce występuje najczęściej jest reprezentatywny. Oczywiste jest że na bardzo zwięzłej glebie wyniki by były inne - ale co by to miało udowodnić ? że trudniej to trudniej ? Maszyny do uprawy gleb ciężkich lub szczególnie ciężkich muszą być inne niż na glebach lżejszych - i proszę nie mylić gleby średnio zwięzłej z piachem.
Uważam test osobiście za bezsensowny, bo ten pług nie oszukujmy się idzie lekko, wiem jak się orze phx, i nie potrzebuje on dużej mocy, arbos mógłbyc optymalny pod ten pług zaś Massey za duży przez co jeździł pyrkał ale nie zrobił tak naprawdę 100% tego co mógłby zrobić z dobrze dobranym plugiem. Ja bym widział test z dwoma plugami, 4 obrotowym pod arbosa rozstawiony przynajmniej na 45-50 oraz ciągnik 6cyl i moc około 155km (ale nowy, przynajmniej ze skrzynią z 3/4 polbiegami) , i pług 5skibowy obrotowy również z rozstawem tak jak napisałem wyżej. Ponadto na pół hektara się nie liczy spalania, operator musi zrobić przynajmniej 2hektary (a najlepiej 3-4)danym zestawem aby mniej więcej go ogarnąć, uwrocia, dobór biegu, na jak niskie obroty można sobie pozwolić. To byłby miarodajny test, ten ukazany przez was jest jak dla mnie totalnie bezsensowny, nie mający odzwierciedlenia w rzeczywistości. Pozdrawiam.
Pan chyba sam siebie nie słyszy - uważa Pan że obiektywnym będzie PORÓWNANIE WYDAJNOŚCI gdy zestawimy 6 cylindrowy Massey Ferguson ok 155 KM z 5 skibowym pługiem obracalnym vs 4 cylindrowy Arbos ok. 136 KM z 4 skibowym pługiem obracalnym - tak słabe zdanie ma pan o marce Massey Ferguson ? Wydaje się, że zbyt pospiesznie Pan pisał - niekiedy warto przemyśleć a następnie pisać. Jedyne co by było obiektywne, to porównanie zużycia paliwa, ale tu zwykle inni widzowie podnoszą, że to też by nie było obiektywne, bo naturalne (ich zdaniem) jest że 6 cylindrowy ciągnik zużyje więcej paliwa niż 4 cylindrowy. Dużo ciekawsze będzie porównanie kosztu inwestycji i ocena celowości z uwzględnieniem potrzeb danego gospodarstwa. Cena zestawu: 6 cylindrowy Massey Ferguson + 5 skibowy pług obracalny vs cena zestawu 4 cylindrowy Arbos + 4 skibowy pług obracalny - proszę to przeliczyć i skomentować.
@@korbanekTV nic z tych rzeczy, ja mówię o tym aby nie sprawdzić wydajności, a spalanie, być może nie sprecyzowalem tego w swoim komentarzu za co przepraszam, ale oczywiście chodzi mi o to aby każda maszyna pracowała z odpowiednio dobranym pod siebie sprzętem, optymalnym i wtedy zmierzyć spalanie na hektar i na moto godzinę . Osobiście uzytkuje kilka ciągników, i czy to na jakimś testowym, czy na swoim spalanie rzeczywiste uznaje za spalanie średnie na hektar po pracy z optymalną dla niego maszyną na minimum 3-4 hektarach, bo jednak w większych maszynach kluczowe jest obranie odpowiedniej techniki uwroci, samej jazdy, poznanie możliwości silnika, jego charakterystyki jak i wyczucie przekładni. Akurat uzytkuje case cvx 195 i john deere o mocy 130km oraz 180km(z ipm) i nie sprawdzał bym spalania na hektar np mniejszego jelonka z dajmy na to że scierniskowcem 3m, i większego z tą samą maszyną i tymbardziej na pół hektara, bo mniejszy poradzi sobie jako tako, na uwrociach na małym kawałku nadrobi i paliwo i czas z racji zwinnosci, ale większy straci wiele czasu i paliwa na kręceniu się, z kolei na większym kawałku typu 3hektary nadrobi swoją pracą i mocą to że jest mniej zwinny.. A mniejszy będzie robił dłużej ten sam areal (mówię ciągle o tym większym kawałku) przez co spalanie na hektar wzrośnie w skali całego testu i może być ze mocniejszy 6cyl john deere spali suma sumarum tyle samo lub mniej.
@@korbanekTV odniosę się jeszcze do tego czym ja się kierowalem między innymi przy szukaniem oferty na maszyny oraz ciągnik w ubiegłym roku. Całkowicie się z Panem zgadzam odnośnie ostatniego tematu jakim był zakup, potrzeby gospdosrstwa, u nas przy gosdparstwie mlecznym, lecz nie o ogromnym areale, maszyny mamy na areal 3x większy, ale to tym spowodowane że gdy przychodzi czas żniw, zbiega się z sianokosami, kończą się żniwa zaczyna się uprawa gleby, prasowanie słomy zwozenie oraz trzeba kukurydzę kosic na pokarm dla bydła a tu zaraz trzeba buraki kopać a w międzyczasie tego wszystkiego wykonać zasiewy i zebrać kolejny pokos traw.. , i w tym wypadku maszyny muszą być wydajne ponieważ czasu mało, pracy ogrom, i ciągle człowiek dąży aby te maszyny były wydajniejsze, mało palily w cięższych pracach, serwis był dostępny blisko szybko, niekończąca się opowieść, i może też moja wypowiedź była tworzona przez pryzmat naszego przykładu że nie patrzy się o tyle na koszta zakupu tylko o to że z roku na rok terminy się zacieśniają. Pozdrawiam serdecznie!
@@arczii4254 No tak, można i takie rozumowanie przeprowadzić i można się z nim zgadzać lub mieć zastrzeżenia. W niektórych poglądach które Pan tu przedstawił ja się zgadzam. My jednak teraz wolimy sprawdzać, porównać zarówno wydajność jak i zużycie paliwa, a jeszcze do tego koszt inwestycji z uwzględnieniem potrzeb gospodarstwa. Na pewno zagregowanie MF 7715 z 6 skibowym pługiem nie jest błędem - błędem jest agregowanie 4 cylindrowego Arbosa z 6 skibowym pługiem (zrobiliśmy to jedynie dla testu). a że wynik nas zaskoczył i ucieszył to film z tego testu upubliczniliśmy (początkowo film miał być materiałem na szkolenia dealerów i sprzedawców).
@@arczii4254 Zupełnie zrozumiałe są obawy że w czasie spiętrzenia prac nie zdążę czegoś zrobić i dlatego przeinwestuję na takie ewentualne okoliczności. Dobrze jest jednak zachować zimną krew i przeliczyć, czy przychody z gospodarstwa wystarczą aby spłacić kredyty zaciągnięte na inwestycje - tu zawsze potrzebne jest optymalizowanie. Jak znam życie to trudno zrobić wszystko idealnie, ale jedną z bardzo trudnych sytuacji jest utrata płynności finansowej.
Szkoda że arbos nie ma w ofercie ciągników dla mniejszych gospodarstw , które często poszukują ciągników 75-85 km z ładowaczem czołowym. Myślę że ciągniki 130km+ kupują rolnicy o dużym areale, a oni przez większe dochody często wybierają ciągniki droższych marek. Arbos jako marka z średniej półki cenowej mógłby być ciekawa oferta dla właścicieli mniejszych gospodarstw, którzy często kierują się ceną przy wyborze nowego ciągnika.
Pomiar paliwa arbosa jest wzięty z filmu z 1634. Miałem 1634 i wcale dużo nie pali ten ciągnik. 20 litry z plugiem to glina zlana gnojowica albo nawiezione obornikiem.
Testy Arbosa, Ursusa 1634, MF 7715, John Deere były robione w tym samym dniu, na tym samym polu i tym samym pługiem - całość była filmowana a następnie zestawialiśmy materiał parami: - Arbos vs Ursus - Arbos vs Massey Ferguson - Arbos vs John Deere Nie było potrzeby aby Arbos trzy razy wykonywał tą samą orkę albo aby filmować to na trzy odrębne kamery aby porównać wyniki. Celem nie było krytykowanie Ursusa a jedynie pokazanie możliwości 4 cylindrowego Arbosa w porównaniu z w/w ciągnikami z silnikiem 6 cylindrowym. Wynik był dla nas bardziej niż pomyślny. Ponieważ nowy 4 cylindrowy Arbos kosztuje znacznie mniej niż nowe ciągniki z silnikiem 6 cylindrowym to pokazaliśmy ewentualną realną finansowo alternatywę na odnowienie sprzętu.
Dziękujemy za ciekawą podpowiedź. Ale czy myślał Pan o ciągniku Kubota M 7172 ? - moc max. 175 KM, wg normy 97/68/EC 170 KM - silnik 4 cylindrowy, 4 zawory na cylinder w porównaniu do Arbosa 136 KM ? To by raczej nie było obiektywne porównanie. Ale tu przy okazji można się dowiedzieć jakie możliwości są do osiągnięcia przez ciągniki z silnikami 4 cylindrowymi. To już się dzieje.
@@peterp1607 Jeśli przyjąć jako pewnik, że ciągnik z silnikiem 6 cylindrowym jest mniej ekonomiczny to po co te emocje ? Przyjąć "na klatę" że wydałem niepotrzebnie zbyt dużo kasy i na tym poprzestać. Nie badać zużycia paliwa to tak jak zbić termometr aby nie wiedzieć że się ma gorączkę. Tu chodzi też o coś innego, czyli o optymalizację decyzji zakupowych, bo jeśli wystarczy ciągnik z silnikiem 4 cylindrowym to po co przepłacać na 6 cylindrowy ? Czy tylko po to aby zaimponować sąsiadom ? To mało rozsądne aby się zadłużać dla wzbudzenia czyjejś zazdrości.
Bardziej chodziło mi o Kubote m135gx ma 143km więc różnica niecałe 10km też 4 cylindry więc porównanie według mocy podobne lecz cenowo różnica około 60tys netto
@@korbanekTV Wie Pan silnik 4 cylindry 130km jest bardziej wyżyłowany niż 130km w 6 cylindrach. 6 cylindrów jest żywotniejsze stabilniejszy ciągnik bo dłuższy i jest go ciężej zadusić niż silnik 4 cyl. Pozdrawiam
Już dajcie spokój z tą krytyką w stosunku do tego Arbosa , ja nie szukam nowego traktora tak jak i większość was tutaj . Może się okazać kiedyś że ta krytyka jest bezpodstawne . Miłej niedzieli życzę 👋
w sumie faktycznie pewnie następne testy pójdziemy w tą samą ilość cylindrów - tu chcieliśmy pokazać jak ciekawie wypada 4-rka arbosa na tle 6 ki nowoczesnej konstrukcji. Porównywaliśmy też wydajność - a tu niespodzianka bo Arbos zrobił tyle samo co 6 cylindrowy Massey Ferguson
zróbcie test ma 10 ha i wtedy będzie wynik wiarygodny , a to tak obliczacie spalanie auta na 100km jak przejedziecie 500m?? 6ka ma inną kulturę pracy i to nadrabia wszystko.a arbus jest nowy i nowoczesny i napewno lepszy. pali mniej, a jaki ma silnik? jakie takty pracy jakie wałki ile zaworów jaki wtrysk jaka skrzynia biegów
Będziemy testować również na większych powierzchniach. Zdaje się, że Pan jeszcze nie wie jakie skutki są związane z najnowszymi normami emisji spalin. To raczej wykluczy ciągniki z silnikami 6 cylindrowymi do mocy ok 150 KM Normy emisji spalin dla pojazdów rolniczych: Normy spalin zostają wprowadzane w celu ograniczenia zanieczyszczeń wynikających z emisji cząstek stałych z silnika. Najnowsze obowiązujące normy zostały wprowadzone w październiku 2014 r. Do 2018 r. mają zostać zaostrzone - pojawi się norma Stage V, która mogłaby zacząć obowiązywać w krajach Unii Europejskiej między 2019 a 2021 rokiem. Jest to sygnał dla producentów maszyn rolniczych do rozpoczęcia prac przystosowania produkowanych pojazdów do nowych wymogów dotyczących emisji spalin. Według wielu opinii, nowe regulacje trudno nazwać inaczej niż kolejnym ciosem uderzającym pośrednio w producentów ciągników i maszyn rolniczych, a finalnie w rolników, którzy kupując nowy sprzęt muszą płacić za niego coraz więcej. Związane jest to z dozbrajaniem maszyn w skomplikowane systemy i urządzenia do oczyszczania spalin, takie jak: 1 System EGR polegającym na wtłoczeniu części spalin wydechowych z powrotem do kolektora dolotowego, 2 Katalizator DOC powoduje utlenianie niektórych gazów w drodze reakcji chemicznej, 3 Filtr cząstek stałych DPF wychwytuje sadze w drodze procesu mechanicznego 4 System selektywnej redukcji katalitycznej SCR wstrzykującym wprost do układu wydechowego 32,5-procentowy roztwór mocznika AdBlue 5 Katalizator oczyszczającym CUC zapobiega wypływowi amoniaku ze strefy reakcji Nowe, bardziej „ekologiczne” jednostki napędowe są coraz bardziej skomplikowane, wyposażane są w bardzo precyzyjne, wrażliwe na jakość paliwa układy wtryskowe, skomplikowane turbosprężarki i układy sterowania elektronicznego. Do tego dochodzi jeszcze zmniejszanie pojemności skokowych przy jednoczesnym zwiększaniu mocy, co nie wróży zbyt dobrze ich żywotności. Norma Stage V Przede wszystkim konieczność ograniczenia emisji cząstek stałych z poziomu 0,025 g/kWh przewidzianego dla normy Stage IV do ilości 0,015 g/kWh. Te wymagania objęłyby pojazdy z silnikami z przedziału mocy od 25 do 750 KM. Nowe przepisy w ramach normy Stage V ograniczyłyby również wielkość emitowanych wodorotlenków HC i tlenków azotu NOx, ale tylko w ciągnikach o mocy do 50 KM. Ponadto, pojawiają się propozycje wprowadzenia nowych klas podziału silników oraz sposobu ich wykorzystania
Zobaczymy jak będzie to z Arbosem po 8 tys mth. Już teraz wiemy ile i jakich napraw musieliśmy wykonywać w ciągnikach marki premium już w okolicy 5 tys mth. Potocznie ludziom się wydaje, że marka mniej znana będzie się psuła wcześniej a bardzo znana prawie nigdy. W życiu jest jednak bardziej ciekawie. Gdyby marki premium nie psuły się prawie nigdy, to w takim razie dlaczego serwisy obsługujące marki premium zatrudniają wielu mechaników, warsztaty nie są małe i powszechnym jest tłumaczenie tych producentów, że dealerzy mają się utrzymywać głównie z serwisu i sprzedaży części zamiennych, bo na sprzedaży ciągników i maszyn marża jest coraz mniejsza i nie wystarcza na utrzymanie firmy ? Widział Pan może jak duży mamy magazyn części zamiennych i jak duże warsztaty ? Budowaliśmy je i były niezbędne oraz wykorzystane w czasie gdy byliśmy importerem tak znanych marek premium jak: Claas, Fendt, Massey Ferguson.
@@korbanekTV oczywiście cały ciągnik bd pracował jak najdłużej tylko interesuje mnie ta pojemność silnika względem km. Moim zdaniem silnik bd mało wytrzymały.
@@korbanekTV ok nie podważam, każdy ma swoje zdanie i prawo do wypowiedzenia. Moim zdaniem czym wyższa pojemność to silnik bardziej wytrzymalszy. Pozdrawiam
Można to sprawdzić. Jeśli rozważa Pan zakup ciągnika a nie ma pewności jaki wybrać to proszę do nas napisać na info@korbanek.pl . Może umówimy się na indywidualny pokaz.
Zacznijmy od tego że po pierwsze postawiliście 2 ciągniki różnej klasy, na teście co jest już przekłamaniem, powinny być ciągniki tej samej klasy takie jak Deutz 6130, John Deere 6130 i innych konkurentów z tego samego przedziału mocy a nie do 6cio cylindrowych kolosów gdzie takie 4 cyl 130-140 km to już szczyt a 6 cyl można najczęściej z tych 140 nawet do 200 dokręcić więc dołożenie do 6 cyl ma sens, co do 4 vs 6 to na pewno przy lżejszych pracach spali mniej i będzie często bardziej zwrotny ( zależy od odległości między osiami i konstrukcji przedniego mostu), tańsze remonty itp, ale samemu testowi to 1 powinny być 2 te same modele pługów z tą różnicą że mf ma 1 skibę więcej ( większa moc i uciąg) do tego powinny być testy na 1 kawałku a ciągniki powinny jechać 1 za drugim z tą samą prędkością ( jeszcze za każdym razem powinny być inne prędkości) i pomiary głębokości pługów powinny być pokazywane bardziej czytelnie bo ten pomiar można łatwo zmanipulować a analogicznych sytuacjach z kombajnami każdy cm zmienia zużycie paliwa
Każdy test można zrobić inaczej. Ale w tym przypadku przy pracy z 6 skibowym pługiem który ciągnik był bardziej niewłaściwie z agregowany: - Ursus 1634 nie pasuje z 6 skibowym pługiem zagonowym ? odpowiedź: pasuje - John Deere ok 150 KM 6 cylindrów nie pasuje z w/w pługiem ? ten rolnik tak na co dzień pracuje - Massey 7715 nie pasuje z w/w pługiem ? odpowiedź: pasuje - Arbos 4 cylindrowy 136 KM pasuje z w/w pługiem ? odpowiedź: NIE PASUJE ten pług jest za duży !. Ale w czasie testu okazało się że nie miał problemu aby pracować tak samo jak w/w ciągniki. To wystarczy aby zadać pytanie tym rolnikom: po co przepłacać skoro Arbos wystarczy ? Następne testy możemy zrobić inaczej, ale ten zrobiliśmy tak jak pokazaliśmy.
A jest Pan ciekawy jakie obroty mieliśmy na serwisie Massey Fergusona i Fendta ? I jakie obroty mają mechanicy którzy "po godzinach" naprawiają te marki ? Pańska wiedza w tym zakresie jest znacznie mniejsza niż nasza - my to mamy zapisane w naszych księgach, rejestrach przychodów.
Trochę ma Pan problemów z pisaniem - ale myślę że Pana logikę (a raczej jej brak) zrozumiałem. Nie zrozumiał Pan, że zużycie paliwa przeliczaliśmy na 1 hektar ? i wydajność w godzinach też na 1 hektar. My nie wydziwiamy że na motogodzinę duży ciągnik zawsze spali więcej paliwa niż mały, bo to jest naturalne. Okazało się przecież, że na 1 hektar Arbos zużył mniej paliwa, a czas wykonanie orki w przeliczeniu na 1 hektar nie odstawał od czasu potrzebnego ciągnikom 6 cylindrowym. A na deser: 4 cylindrowy Arbos kosztuje mniej niż ciągniki z silnikami 6 cylindrowymi. Po co przepłacać ? Czy jeszcze coś trzeba wyjaśnić ?
@@korbanekTV a gdzie info o rozmiarze opon oraz masie, MF bez obciążnika A z obciążnikiem. Naprawdę uważacie że to jest sumiennie przeprowadzony test/akcja marketingowa? Spójrzcie na proporcje like'ów do dis. Najbardziej żałosne jest to że niby taka duża i nowoczesna firma nie potrafi przyjąć konstruktywnej krytyki i musi obrażać w odpowiedziach. Powodzenia w sprzedaży Arbosów !
No więc o co Panu chodzi gdy Pan się "cieszy batonem" - to jest merytoryczna krytyka ?? Za mało ma Pan informacji ? znajdze ją Pan na stronie www.korbanek.pl
Jak prawidłowo zmierzyć głębokość orki?? bierzemy coś płaskiego i prostego długości tak około 40 cm (w moim przypadku jest to klucz do ustawiania pługa który był w zestawie ) kładziemy go na ziemi tak by wystawał 5-10 cm za krawędź pruzdy, przyciskamy go nogą na środku (trawa lub obornik rozrzucony na polu może lekko go unieść) i wtedy mierzymy odległość od dolnej krawędzi (w moim przypadku jest to dolna krawędź klucza) do dna bruzdy, wtedy mamy najbardziej wiarygodny pomiar, w przypadku waszego testu warto zmierzyć głębokość pierwszej jak i ostatniej skiby bo wiadomo pochylenie pługa do przodu lub do tyłu ma wpływ na ciężkość pracy.
Ma Pan absolutną rację - też uważam że następne prezentacje z pokazaniem pomiaru powinny być wykonywane i filmowane bardziej jednoznacznie, czyli dokładnie jak Pan napisał
Pewnie że 6 to 6. a 4 to 4. Jednak jest jeszcze: - rachunek ekonomiczny (cena ciągnika, zużycie paliwa) - realne potrzeby gospodarstwa a nie inwestycja na pokaz - normy emisji spalin eliminujące 6 cylindrów z ciągników o mocy do 140 KM a w przyszłym roku z ciągników do 150 KM
Co innego testy sprawdzające maksymalne możliwości, a co innego zalecenia do optymalnej eksploatacji. Trzeba też uwzględniać specyficzne potrzeby danego gospodarstwa z uwzględnieniem rodzaju gleby - każdy rolnik wie że inaczej uprawia się ciężkie gleby "minutowe", inaczej średnie, inaczej lekkie. Do 4 cylindrowego Arbosa 136 KM, nie polecamy 5 skibowych zawieszanych pługów obracalnych - rekomendujemy zawieszane 4 skibowe obracalne. Jeśli pług ma więcej niż 4 korpusy to z tym ciągnikiem powinien być pług pół-zawieszany albo na wózku.
Komputer pokazuje, ale nie jest to taki bardzo dokładny pomiar. Podczas testów jest zwyczaj fizycznego pomiaru wlewanego paliwa i robi się to przy świadkach.
Wydaje się że coraz mniejsze pojemności silników faktycznie przekładają się na oszczędności w zakupie maszyny, paliwie i eksploatacji. Widać to też już od dość dawna w branży samochodowej. Ciekawe jak przełoży to się na żywotność maszyn z perspektywy 10 czy 20 lat bo na razie to możemy tylko gdybać. Trend z małymi silnikami zapoczątkowany przez Fendta chociażby w serii Farmer 300 C stał się już standardem w wielu markach i chyba wszyscy ostatecznie ze względu na normy spalin pójdą tą drogą.
unia europejska narzuciła standardy emisji spalin i dotyczy to wszystkich marek. Ciągniki znanych marek już pracują na 4 cylindrach w mocach do 140 KM a wkrótce w Europie zobaczymy więcej ciągników z silnikiem 4 cylindrowym (również powyżej 140 KM) ponieważ ciągnik z silnikiem 6 cylindrowym emituje więcej spalin niż 4 cylindrowy. Aby spełnić normy emisji spalin 6 cylindrowe ciągniki muszą być inaczej wyposażone co ma duży wpływ na koszty produkcji i ostatecznie na cenę dla klienta - 6 cylindrowy ciągnik zwykle jest znacznie droższy niż 4 cylindrowy.
No w samochodach tak się trend downsizingu przełożył że nowe silniki rzadko wytrzymują 150 tys bez remontu. "Ekologia" jest i pieniądze się zgadzają bo serwis zarabia wiecej.
Unia nam narzuca normy spalin a belarus ze wschodu idzie tak jak 20 lat temu 😀można można i na co ta głupota, o ile maszyny były by tańsze bez tych głupot 😉
Belarus udaje że jest używany - to jest proceder omijania prawa. Można zaimportować sobie używany ciągnik, ale jeśli ten ciągnik nie jest używany ale w dokumentach jest inaczej, a w dodatku jeśli to idzie w dziesiątki albo setki szt., to temat nie dla mnie. "Tak długo dzban wodę nosi aż się ucho urwie". Przestrzeganie prawa uznaje Pan za głupoty ? Dalej nie będę komentował.
zobacz tu - pewnie to coś pomoże traktory.info.pl/zapoznaj-sie-z-dzialaniami-firmy-changzhou-agco?fbclid=IwAR2Y-7zBBvtqHqlblLjXcE286AQMFDxh2tICVLfdVKgqHA4DG9pAtlpK8Ck
W jakim celu ? Czy rozważa Pan zakup nowego ciągnika - jeśli tak to proszę do nas napisać swoje namiary na adres info@korbanek.pl . Prosimy podać dane kontaktowe i uzgodnimy co trzeba.
Mimo gigantycznej różnicy między tymi dwoma ciągnikami uważam, że porównanie daje wiele do myślenia... Można wyciągnąć wnioski i faktycznie zadać sobie pytanie czy potrzebuję ciężkiego ciągnika 6-cylindrowego-droższy w zakupie i o wiele droższy w utrzymaniu
Jasna sprawa. "Krok po kroku" będą następne porównania. Zawsze gdy robimy porównanie pracy, to na tym samym polu, z takim samym obciążeniem i tego samego dnia.
Tak samo jak Pan uważa bardzo wielu rolników, że powyżej 105 KM musi być silnik 6 cylindrowy. Od dłuższego czasu ciągniki wszystkich marek, z 6 cylindrowym silnikiem i mocą poniżej 140 KM, nie spełniają obecnych norm emisji spalin i nie mogą być sprzedawane na terenie UE. Aktualnie 6 cylindrów można spotkać w nowych ciągnikach powyżej 140 KM i na razie te spełniają dotychczasowe normy. W 2020 roku wchodzą w życie jeszcze bardziej rygorystyczne normy emisji spalin.
Widać że zaciekawiły Pana porównania pracy ciągników z silnikiem 6 cylindrowym vs 4 cylindrowy Arbos. Rozejrzymy się po naszej okolicy czy ktoś nam udostępni Zetora Crystal 150
Czyli przyznaje Pan, że 6 cylindrowy ciągnik w przeliczeniu na 1 ha jest mniej ekonomiczny, bo więcej spali paliwa i jest zwyczajnie droższy niż Arbos 4 cylindrowy Dodatkowo dowiedzieliśmy się z testów, że wydajność orki w przeliczeniu na 1 godzinę dla ciągników 6 cylindrowych w tym teście była podobna do wydajności Arbosa - no to po co przepłacać. Jasne jest że z jakiegoś powodu Pan uważa że nie powinno się rozpatrywać czynników ekonomicznych, ok. zrobimy też porównania między 4 cylindrowymi ciągnikami, ale to już nie będą aspekty ekonomiczne a jedynie walka między konkurentami - ceny ciągników 4 cylindrowych mniej się różnią niż pomiędzy 6 a 4 cylindrowymi.
Panie Pawle, ja nie jestem wymagający i interesowało by mnie porównanie arbosa z belarusem 1221, podobna moc, no i Belarus jak i arbosa przez wielu wyśmiewany, to by było ciekawe, co Pan na to?? ;))))
Wiatm. Dla mnie ten test jest że tak powiem nijaki i nie pokazał nic. zróbcie test z takimi samymi pługami w orce równoległej i na odcinku długości 1000m. Dlaczego? Po pierwsze będzie widać na teście że np MF i Arbos jadą z tą samą prędkością, podobnymi obrotami silnika i tym samym rozstawie pługa w tym samym czasie. Test powinien być od początku zagłębienia pługa w role do końca orki. Bo jak wiadomo tylko idiota by kupił MF na kawałki 0,5 ha i na pewno nie z takim pługiem.Teraz to podstawa obracany pług albo jak kto woli agregaty bezoorkowe. Ekenomia w rolnictwie jest teraz na topie i każdy rolnik który chce się utrzymać z pracy na gospodarstwie musi myśleć logicznie. Dlatego na wieksze areały zdecydowanie 6cyl taki jak np Mf bo może pracować 24ha bez obciążenia silnika i z dużymi maszynami do których został stworzony.
Pan tą sytuację opisuje karykaturalnie. My nie polecamy ciągników z silnikami 6 cylindrowymi na kawałki 0,5 ha. Zrobiliśmy szybki test kilku ciągników z silnikami 6 cylindrowymi i 4 cylindrowym Arbosem, na polu jakie mieliśmy w tym czasie do dyspozycji. My również nie uważamy, że pługi zagonowe są lepsze niż obracalne, bo tak nie jest. Sprawdziliśmy jednak, że 4 cylindrowy Arbos spokojnie może wystarczyć dla gospodarstw potrzebujących ciągnika między 100 a 140 KM. Wielu rolników nie chce się pogodzić z tym że w Europie w tym przedziale mocy już nie można sprzedawać ciągników z silnikami 6 cylindrowymi, bo one nie spełnią norm emisji spalin. W tej sytuacji nawet jeśli nie potrzebują mocy powyżej 140 KM to przymierzają się do zakupu ciągnika z silnikiem 6 cylindrowym, ale tu pojawia się problem, bo te ciągniki zwykle są dla nich zbyt drogie. Pokazaliśmy że ciągnik Arbos z silnikiem 4 cylindrowym zupełnie wystarczy a kosztuje bardzo znacznie mniej niż z silnikiem 6 cylindrowym. Czy zrozumiał Pan tą logikę ? Po co przepłacać ?
@@korbanekTV Cena nie zawsze idzie z jakością.To jak kilka innych osób pisze porównajcie z MF 4 cyl o podobnej mocy. Mam MF 5410 i co do niego to ma wady i zalety. Znaczy jedna wada moc a dokładniej jej brak. Reszta to nie tylko cieszy. Jak na razie brak wad konstrukcyjnych a małe problemy które miałem (4) wynikały z niewiedzy użytkowania a ciągnik nie zawsze był traktowany lekko. I taki test mi nic nie daje bo po 7 latach z moim masseym potrafię nim naprawdę pracować z tą samą maszyna nawet różnica 3-4 litrów na hektar. Tak więc proponuję tej jak wcześniej pisałem. 4 cyl v 6 cyl na tym samym polu czasie, ta samą maszyna, praca równoległą i podobnych obrotach silnika. I najlepiej przy ciężkiej głębię bo wtedy wykorzystuje się cały potencjał maszyny. Pozdro
Przyznaję Panu rację, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością - mam w tej sprawie dużą wiedzę, bo od 30 lat serwisujemy sprzedawane maszyny, w tym również Massey Ferguson i Fendt. Mam możliwość się na ten temat bardzo merytorycznie wypowiedzieć, ale o konkurencji nie powinno się źle mówić i tego tu nie zrobię.
Większy Massey Ferguson może więcej (większy może więcej niż mniejszy) ale kosztuje też znacznie więcej. Polscy rolnicy potrzebują ciągników dobrych jakościowo ale i w dobrej cenie - Arbos kosztuje mniej
czy to nie czasem z tej fabryki Valtra wychodzi? traktory.info.pl/zapoznaj-sie-z-dzialaniami-firmy-changzhou-agco?fbclid=IwAR2Y-7zBBvtqHqlblLjXcE286AQMFDxh2tICVLfdVKgqHA4DG9pAtlpK8Ck
Zaraz się okaże, że 3 cylindry lepsze niż 6 cylindrów. Widocznie wszystko zależy od tego czym się handluje 😉.
Czyżby Pan słyszał opinię byłego Prezesa Zarządu Massey Ferguson ? Pan Prezes przekonywał mnie przez kilka lat, że ciągniki 3 cylindrowe są lepsze niż 4 cylindrowe - ja twierdziłem, że się myli. Pan jednak w swojej wypowiedzi bardzo przesadził bo nigdy i od nikogo nie słyszałem opinii, że 3 cylindry są lepsze niż 6 cylindrów - tak w ogóle to trzeba być bardziej precyzyjnym: dla ciągników najmniejszej mocy silnik 6 cylindrowy by był karykaturą, ale powyżej 140 KM to już na pewno jestem za 6 cylindrowym.
Tak z tym mogę się zgodzić. Co 6 cylindrów i 140 KM to nie 4 cylindry o tej samej mocy o to właśnie mi chodziło. W orce zupełnie inna kultura pracy. Dlatego dziwi mnie trochę to porównanie. Oczywiście wszystko zależy od tego do jakich zadań ma być wykorzystywany ciągnik. Jeśli ma to być ciągnik wykorzystywany tylko do ciężkich prac w gospodarstwie to wiadomo że 6 cylindrowy będzie lepszy. Ale jeśli ktoś ma na celu użytkować ciągnik "do wszystkiego" zaczynając od pracy lekkich z ładowaczem po ciężkie jak orka. W gospodarstwie o nie dużej powierzchni pewnie wybierze 4 cylindry, to będzie bardziej praktyczne i ekonomicznie uzasadnione.
Jest jeszcze jedna ważna sprawa - po wprowadzeniu w życie kolejnych zaostrzonych norm emisji spalin większość producentów aby je spełnić zrezygnuje z 6 cylindrów nawet w przedziale 140 - 150 KM. Już teraz Kubota oferuje 4 cylindrowy ciągnik z mocą maksymalną 175 KM i kilka innych marek również ma już przygotowaną ofertę z uwzględnieniem kolejnych ostrzejszych norm emisji spalin. Może to się nam nie podobać ale nic na to nie poradzimy.
Teraz tylko czekać na porównanie Arbosa vs Fendt 1050 :-D
Chciałby Pan zobaczyć porównanie Fendt vs Arbos? Ale grubo złośliwie sugeruje Pan porównanie 136 KM Arbosa z Fendt 1050 - żartować albo wyzłośliwiać to nie to samo.
Tak Fendt 716
@@marcinprzeszo1048 Myśli Pan poważnie ? 136 KM Arbosa ma się mierzyć z Fendt 716 ?
Paweł Korbanek a czemu by nie? Skoro z Ursusem był test to porównajmy z Fendt em. Meseya pokonał.
Ciewkawe by to wyglądało.
zobacz CENY tych maszyn: www.korbanek.pl/maszyny-uzywane?items_per_page=100
Ile jest gwarancji na traktor
@@pawelrojda3729 do 3 lat m.in. na takie komponenty jak silnik czy skrzynia
to ma się rozumieć 3 lata :)
Wszystko ładnie pięknie ale weźcie do testu Masseya w tym przedziale mocowym co Arbos i wtedy możecie nagrywać taki materiał.
Tu pokazaliśmy że model wyższej mocy sprawuje się podobnie do niższej Arbos - ciekawie natomiast wyszły wyniki spalania - widział Pan?
W nawiązaniu do pańskiego komentarza i wskazówki co powinniśmy nagrywać:
- sugeruje Pan że nie powinniśmy pokazywać, że 6 cylindrowy Massey Ferguson nie wykazał się większą wydajnością niż 4 cylindrowy Arbos ?
- starał się Pan zasugerować, że mniejszy Massey Ferguson pracował by wydajniej niż 6 cylindrowy i dopiero wtedy powinniśmy sfilmować i pokazać ?
Chyba zbyt szybko Pan pisał i nie zastanowił się.
@@korbanekTV Ciekawe , ponieważ posiadamy w naszym gospodarstwie Massey Ferguson 7614 6-cylindrowy podwiększony do 180 km w pługu Gregorie Besson 5 skibowym z prędkością 8/9 km/h pali 17 litrów.
tu mamy 6 kę i możliwe że cięższą glebę - średnia może się różnić od Pana typowych
Ciekawe jsk ten arbos po kilku latach bedzie z tym plugiem chodzil a jak massey
@@pawelrojda3729 Nasz Massey jest z 2014 roku i rocznie oramy 200 h usługowo i bezawaryjnie :D
Po fali krytyki na test, proponuję rozwiązanie. Dajcie informację szybciej, że testować będziecie ciągniki, podajcie dokładne dane gdzie i o której, niech przyjadą i obserwują.
Myślę, że wtedy problem się rozwiąże. Jeśli sami zobaczą jak test wyglądał na żywo.
Czekam na więcej testów :)
My to wolimy robić testy, pokazy u zainteresowanych zakupem klientów - można oczywiście robić zbiorowe igrzyska, widowisko, ale to biznesowo może nie być celowe . Jeśli zjawi się zbyt dużo chętnych to zrobi się z tego "Impreza Zbiorowa" a do takich działań potrzebne są formalne uzgodnienia, zabezpieczenie imprezy, parkingi, ubezpieczenie itd. Dla realizacji imprez zbiorowych służą zwykle targi.
To może na najbliższy targach zapowiedzieć takie igrzyska. Można wtedy porównać kilka marek o ile nie będą się bać stanąć do konkurencji. Są specjalne maszyny do testowania uciągu maszyn.
Dziękuję za podpowiedź
Wydaje mi się że to porównanie może być wiarygodne, jednak trzeba wziąć pod uwagę przy takiej pracy rodzaj gleby i jej ukształtowanie. Praca na 0,5 ha to trochę za mało aby test był naprawdę wiarygodny. To trochę jak by porównywać ciągniki włączone na postoju. Co z góry wiadome będzie że 6 cylindrowy spali więcej. Najlepszym testem był by test chociaż na tych 10-20 ha przy zróżnicowanym ukształtowaniu terenu i mozaikowej glebie. Wiadomo różnica w Nm między 4 cyl a 6 cyl też robi swoje przy orce pod górkę ;)
W Wielkopolsce to se możecie testy róbic! U mnie na Dolnym Śląsku kl. IV ziemi to ten arbos ducha z tym plugiem wyzionie.
Czyli testy zrobione w Wielkopolsce nie powinny być nikomu pokazywane ? Pokazywać trzeba tylko testy zrobione na Dolnym Śląsku ? Ta sama klasa ziemi może mieć różną zwięzłość - test robiliśmy właśnie na IV klasie ziemi.
@@korbanekTV my mamy bardziej ciężka ziemię. Jak widzę pracę w polu w Wielkopolsce to aż zazdroszczę takiej łatwej uprawy oczywiście nie wszędzie. Jak jest sucho to pluga nie wbijesz chyba że duży i ciężki. Ogólnie to ten arbos nie jest zły ale zobaczymy czas pokaże jak się sprawdzi w Polsce.
My w Wielkopolsce niekiedy zazdrościmy innym regionom, że mają ziemię lepszej klasy niż my - takie coś za coś: lepsza klasa ale niekiedy trudniejsza w uprawie.
Małopolska 5 klasa ziemi glina i zobaczymy jak arbos sobie poradzi :
Propaganda sukcesu i kult jednostki. Wychodzi na to że arbos jest najlepszy. Poniżej czytałem że jest test z JD. Fenda też się Arbos nie obawia. No wspaniała firma 🤔
Rachunek jest prosty, można zaoszczędzić na paliwie. I nie trzeba mieć 6-cylindrowego ciągnika do pracy z pługiem 6-skibowym. Gdyby kupować nowy ciągnik Arbos i nowy MF, to wyjdzie także spora różnica w cenie na korzyść Arbosa.
Sprytnie 😂 zapomnieliście wspomnieć że mf pierwszy przejazd musiał rozorac więc miał ciężej a arbos od pierwszego przejazdu już jechał w bruzdzie
No tak, brak bruzdy dla pieszego przejazdu to rzeczywiście (?) duży problem dla ciągnika o znacznie większej mocy i masie niż Arbos.
Nie wiem dlaczego operator nie zrobił dla Maseya pierwszej bruzdy - na przyszłość zwrócimy na to uwagę.
Pokaz mocy arbosa ladny ale jesli robic test to czemu niema pokazanej predkosci roboczej maszyn? Mozemy wnioskowac ze mf jechal wolnej. Czemu podczas pomiaru glebokosci arbosa byl uzyty inne meter i niebylo widac odkad bylo mierzone?
kamerzysta nie dokręcił materiału z licznika - w następnych będziemy to dokręcać
Moim zdaniem testy są ostro zaklamane, MF 7614 z plugiem 4 skibowym unia ibis ważący 1500kg spalin na hektar niecałe 16l w bardzo ciężkiej glinianej ziemi. Jeśli chcecie być wiarygodni to tezy niech wykona osoba neutralna. Wiadome jest ze będziecie zachwalac produkt który macie w sprzedaży. Mam 2 MF z korbanka i jestem bardzo niezadowolony z usług tej firmy. Dno.
A to dopiero wiarygodna informacja - jak się Panu pracuje w serwisie Kuboty :). Pisze Pan że jest bardzo niezadowolony, ale "kupił" Pan w naszej firmie (z której jest Pan niezadowolony) dwa ciągniki Massey Ferguson - a dlaczego nie Kubotę ? i dlaczego Pan je kupił od nas ? Ma Pan wyznaczone zadanie niszczenia naszego wizerunku ?? Może na szkoleniach Panu nie powiedzieli, że o konkurencji lepiej źle nie mówić - należy się starać wskazać co dobrego (lepszego) ma Pan do zaoferowania - to lepiej działa.
@@korbanekTV mówię konkretnie o punkcie handlowym w pokrzydowie. Zakupiłem dwa ciągniki ponieważ z tej marki MF jestem bardzo zadowolony.
Serwis Kuboty zrobi nam obiektywny test ?? Pana szef wie o Pańskiej aktywności hejterskiej ? Proszę przysłać mi opis sytuacji "problemów" na info@korbanek.pl sprawdzę i panu odpiszę
Heh wczesniej korbanek miał w ofercie MFa teraz Arbosa, który slabo się sprzedaje. Takie dziwne porównania nagrywają żeby jakoś zacząć arbuza sprzedawać. Żenada.
Pewnie nie Pamięta Pan jak bardzo źle sprzedawał się Massey Ferguson w Polsce do 1999 roku - nikt nie chciał kupować tej marki, a ostatni importer Massey Fergusona działający w Polsce (zanim my przyjęliśmy tą markę do siebie) zbankrutował ponieważ miał koszty sprzedaży większe niż przychody. Robiliśmy wtedy gigantyczną promocję (wtedy nie było UA-cam) i skutecznie wypromowaliśmy ciągniki Massey Ferguson, jesteśmy z tego dumni. Jak to w życiu bywa "Korbanek zrobił swoje i Korbanek może odejść". Nasi konkurenci wtedy też nas krytykowali. Obecnie wprowadzamy markę Arbos od podstaw i zrobimy to skutecznie niezależnie od tego ilu naszych konkurentów będzie tym się niepokoić - wiemy jak to się robi. Jeśli Pańskie emocje wynikają z tego że Pan obecnie jest związany ze sprzedażą Massey Fergusona to nie musi się Pan obawiać - miejsca w Polsce wystarczy dla wszystkich. Nie wiem kim Pan jest ponieważ ukrył Pan swoje nazwisko pod bardzo oryginalnym pseudonimem "Vito Corleone" - mechanizacja rolnictwa to raczej inna branża.
@@korbanekTV nie bez powodu Korbanek nie ma już w swojej ofercie MFa i Fendta. Wiele w internecie jest testów i porównań maszyn ale nie wierzę w ich 100% uczciwość. Gdyby takie porownania robił ktoś niezależny... było by uczciwiej.
Jest pan rolnikiem czy sprzedawcą z konkurencji ? Ma Pan nam za złe że mieliśmy Massey Fergusona i Fendta czy że mamy Arbosa ? A może tak w ogóle ma Pan do nas jakieś uprzedzenia ? Wg. Pana nie wolno nam sprawdzić czy Arbos da radę i czy warto przepłacać ?
jaki jest poziom hałasu w arbosie? na biegu jałowym i pod obciążeniem?
Każdy ciągnik z homologacją na kraje UE musi spełnić normy hałasu i Arbos je spełnia
tu pewnie spełniają lepsze normy zobacz na link - traktory.info.pl/zapoznaj-sie-z-dzialaniami-firmy-changzhou-agco?fbclid=IwAR2Y-7zBBvtqHqlblLjXcE286AQMFDxh2tICVLfdVKgqHA4DG9pAtlpK8Ck
Ciekawy film ja się przemierzam do zakupu ciągnika
Massey jest o większej mocy, a przy dobraniu mniejszego pługa niż powinien być będzie traktor ekonomiczny ? Czy do tego pługa nie jest pozostawiony zbyt duży zapas mocy ? Ilu ludzi tyle opinii . Trzeba jednak przeliczać na ekonomiczność gospodarstwa i nie orać tak krótkich kawałków . Dobry filmik . Czekam na następne .
na piachach to sie nie dziwie że 130 km ciąga 6 skib. na glinach by sie zesrał z tym pługiem. 4X50 to maks na glinie wiec zapomnijcie wtedy o niskim spalaniu. jak ciągnik takiej moc to tylko 6 cylindrów lub 6 w turbo
Zbyt bardzo przywiązał się Pan do tych "piachów" - w Wielkopolsce to na tych wg Pana "piachach" rolnicy osiągają bardzo dobre wyniki i taka gleba uchodzi za dobrą a nie słabą. Wszystkie badane ciągniki pracowały w tych samych warunkach - to było pole po plantacji nasiennej trawy. Po co mieliśmy wysyłać te ciągniki do innego województwa w poszukiwaniu szczególnie trudnej do uprawy gleby ? Test na glebie która w Polsce występuje najczęściej jest reprezentatywny. Oczywiste jest że na bardzo zwięzłej glebie wyniki by były inne - ale co by to miało udowodnić ? że trudniej to trudniej ? Maszyny do uprawy gleb ciężkich lub szczególnie ciężkich muszą być inne niż na glebach lżejszych - i proszę nie mylić gleby średnio zwięzłej z piachem.
Uważam test osobiście za bezsensowny, bo ten pług nie oszukujmy się idzie lekko, wiem jak się orze phx, i nie potrzebuje on dużej mocy, arbos mógłbyc optymalny pod ten pług zaś Massey za duży przez co jeździł pyrkał ale nie zrobił tak naprawdę 100% tego co mógłby zrobić z dobrze dobranym plugiem. Ja bym widział test z dwoma plugami, 4 obrotowym pod arbosa rozstawiony przynajmniej na 45-50 oraz ciągnik 6cyl i moc około 155km (ale nowy, przynajmniej ze skrzynią z 3/4 polbiegami) , i pług 5skibowy obrotowy również z rozstawem tak jak napisałem wyżej.
Ponadto na pół hektara się nie liczy spalania, operator musi zrobić przynajmniej 2hektary (a najlepiej 3-4)danym zestawem aby mniej więcej go ogarnąć, uwrocia, dobór biegu, na jak niskie obroty można sobie pozwolić. To byłby miarodajny test, ten ukazany przez was jest jak dla mnie totalnie bezsensowny, nie mający odzwierciedlenia w rzeczywistości. Pozdrawiam.
Pan chyba sam siebie nie słyszy - uważa Pan że obiektywnym będzie PORÓWNANIE WYDAJNOŚCI gdy zestawimy 6 cylindrowy Massey Ferguson ok 155 KM z 5 skibowym pługiem obracalnym vs 4 cylindrowy Arbos ok. 136 KM z 4 skibowym pługiem obracalnym - tak słabe zdanie ma pan o marce Massey Ferguson ? Wydaje się, że zbyt pospiesznie Pan pisał - niekiedy warto przemyśleć a następnie pisać.
Jedyne co by było obiektywne, to porównanie zużycia paliwa, ale tu zwykle inni widzowie podnoszą, że to też by nie było obiektywne, bo naturalne (ich zdaniem) jest że 6 cylindrowy ciągnik zużyje więcej paliwa niż 4 cylindrowy.
Dużo ciekawsze będzie porównanie kosztu inwestycji i ocena celowości z uwzględnieniem potrzeb danego gospodarstwa. Cena zestawu: 6 cylindrowy Massey Ferguson + 5 skibowy pług obracalny vs cena zestawu 4 cylindrowy Arbos + 4 skibowy pług obracalny - proszę to przeliczyć i skomentować.
@@korbanekTV nic z tych rzeczy, ja mówię o tym aby nie sprawdzić wydajności, a spalanie, być może nie sprecyzowalem tego w swoim komentarzu za co przepraszam, ale oczywiście chodzi mi o to aby każda maszyna pracowała z odpowiednio dobranym pod siebie sprzętem, optymalnym i wtedy zmierzyć spalanie na hektar i na moto godzinę . Osobiście uzytkuje kilka ciągników, i czy to na jakimś testowym, czy na swoim spalanie rzeczywiste uznaje za spalanie średnie na hektar po pracy z optymalną dla niego maszyną na minimum 3-4 hektarach, bo jednak w większych maszynach kluczowe jest obranie odpowiedniej techniki uwroci, samej jazdy, poznanie możliwości silnika, jego charakterystyki jak i wyczucie przekładni. Akurat uzytkuje case cvx 195 i john deere o mocy 130km oraz 180km(z ipm) i nie sprawdzał bym spalania na hektar np mniejszego jelonka z dajmy na to że scierniskowcem 3m, i większego z tą samą maszyną i tymbardziej na pół hektara, bo mniejszy poradzi sobie jako tako, na uwrociach na małym kawałku nadrobi i paliwo i czas z racji zwinnosci, ale większy straci wiele czasu i paliwa na kręceniu się, z kolei na większym kawałku typu 3hektary nadrobi swoją pracą i mocą to że jest mniej zwinny.. A mniejszy będzie robił dłużej ten sam areal (mówię ciągle o tym większym kawałku) przez co spalanie na hektar wzrośnie w skali całego testu i może być ze mocniejszy 6cyl john deere spali suma sumarum tyle samo lub mniej.
@@korbanekTV odniosę się jeszcze do tego czym ja się kierowalem między innymi przy szukaniem oferty na maszyny oraz ciągnik w ubiegłym roku. Całkowicie się z Panem zgadzam odnośnie ostatniego tematu jakim był zakup, potrzeby gospdosrstwa, u nas przy gosdparstwie mlecznym, lecz nie o ogromnym areale, maszyny mamy na areal 3x większy, ale to tym spowodowane że gdy przychodzi czas żniw, zbiega się z sianokosami, kończą się żniwa zaczyna się uprawa gleby, prasowanie słomy zwozenie oraz trzeba kukurydzę kosic na pokarm dla bydła a tu zaraz trzeba buraki kopać a w międzyczasie tego wszystkiego wykonać zasiewy i zebrać kolejny pokos traw.. , i w tym wypadku maszyny muszą być wydajne ponieważ czasu mało, pracy ogrom, i ciągle człowiek dąży aby te maszyny były wydajniejsze, mało palily w cięższych pracach, serwis był dostępny blisko szybko, niekończąca się opowieść, i może też moja wypowiedź była tworzona przez pryzmat naszego przykładu że nie patrzy się o tyle na koszta zakupu tylko o to że z roku na rok terminy się zacieśniają. Pozdrawiam serdecznie!
@@arczii4254 No tak, można i takie rozumowanie przeprowadzić i można się z nim zgadzać lub mieć zastrzeżenia. W niektórych poglądach które Pan tu przedstawił ja się zgadzam. My jednak teraz wolimy sprawdzać, porównać zarówno wydajność jak i zużycie paliwa, a jeszcze do tego koszt inwestycji z uwzględnieniem potrzeb gospodarstwa. Na pewno zagregowanie MF 7715 z 6 skibowym pługiem nie jest błędem - błędem jest agregowanie 4 cylindrowego Arbosa z 6 skibowym pługiem (zrobiliśmy to jedynie dla testu). a że wynik nas zaskoczył i ucieszył to film z tego testu upubliczniliśmy (początkowo film miał być materiałem na szkolenia dealerów i sprzedawców).
@@arczii4254 Zupełnie zrozumiałe są obawy że w czasie spiętrzenia prac nie zdążę czegoś zrobić i dlatego przeinwestuję na takie ewentualne okoliczności. Dobrze jest jednak zachować zimną krew i przeliczyć, czy przychody z gospodarstwa wystarczą aby spłacić kredyty zaciągnięte na inwestycje - tu zawsze potrzebne jest optymalizowanie. Jak znam życie to trudno zrobić wszystko idealnie, ale jedną z bardzo trudnych sytuacji jest utrata płynności finansowej.
Jak na 4 cylindry na prawdę daje radę.
Szkoda że arbos nie ma w ofercie ciągników dla mniejszych gospodarstw , które często poszukują ciągników 75-85 km z ładowaczem czołowym. Myślę że ciągniki 130km+ kupują rolnicy o dużym areale, a oni przez większe dochody często wybierają ciągniki droższych marek. Arbos jako marka z średniej półki cenowej mógłby być ciekawa oferta dla właścicieli mniejszych gospodarstw, którzy często kierują się ceną przy wyborze nowego ciągnika.
To jest tylko kwestia czasu. Oferta Arbosa jest coraz szersza. Na bieżąco będziemy o tym informować.
@@korbanekTV Oby tak było. Będę czekał z niecierpliwością 😀
Pomiar paliwa arbosa jest wzięty z filmu z 1634. Miałem 1634 i wcale dużo nie pali ten ciągnik. 20 litry z plugiem to glina zlana gnojowica albo nawiezione obornikiem.
Testy Arbosa, Ursusa 1634, MF 7715, John Deere były robione w tym samym dniu, na tym samym polu i tym samym pługiem - całość była filmowana a następnie zestawialiśmy materiał parami:
- Arbos vs Ursus
- Arbos vs Massey Ferguson
- Arbos vs John Deere
Nie było potrzeby aby Arbos trzy razy wykonywał tą samą orkę albo aby filmować to na trzy odrębne kamery aby porównać wyniki.
Celem nie było krytykowanie Ursusa a jedynie pokazanie możliwości 4 cylindrowego Arbosa w porównaniu z w/w ciągnikami z silnikiem 6 cylindrowym. Wynik był dla nas bardziej niż pomyślny. Ponieważ nowy 4 cylindrowy Arbos kosztuje znacznie mniej niż nowe ciągniki z silnikiem 6 cylindrowym to pokazaliśmy ewentualną realną finansowo alternatywę na odnowienie sprzętu.
Zróbcie porównanie arbos vs Kubota też wyższa moc i 4 cylindry
Dziękujemy za ciekawą podpowiedź.
Ale czy myślał Pan o ciągniku Kubota M 7172 ?
- moc max. 175 KM, wg normy 97/68/EC 170 KM
- silnik 4 cylindrowy, 4 zawory na cylinder
w porównaniu do Arbosa 136 KM ? To by raczej nie było obiektywne porównanie. Ale tu przy okazji można się dowiedzieć jakie możliwości są do osiągnięcia przez ciągniki z silnikami 4 cylindrowymi. To już się dzieje.
@@korbanekTV nie obiektywne... a obiektywne jest porównywanie ~4L silnika z ~6L silnikiem pod kątem spalania? :D
@@peterp1607 Jeśli przyjąć jako pewnik, że ciągnik z silnikiem 6 cylindrowym jest mniej ekonomiczny to po co te emocje ? Przyjąć "na klatę" że wydałem niepotrzebnie zbyt dużo kasy i na tym poprzestać. Nie badać zużycia paliwa to tak jak zbić termometr aby nie wiedzieć że się ma gorączkę.
Tu chodzi też o coś innego, czyli o optymalizację decyzji zakupowych, bo jeśli wystarczy ciągnik z silnikiem 4 cylindrowym to po co przepłacać na 6 cylindrowy ? Czy tylko po to aby zaimponować sąsiadom ? To mało rozsądne aby się zadłużać dla wzbudzenia czyjejś zazdrości.
Bardziej chodziło mi o Kubote m135gx ma 143km więc różnica niecałe 10km też 4 cylindry więc porównanie według mocy podobne lecz cenowo różnica około 60tys netto
@@korbanekTV Wie Pan silnik 4 cylindry 130km jest bardziej wyżyłowany niż 130km w 6 cylindrach. 6 cylindrów jest żywotniejsze stabilniejszy ciągnik bo dłuższy i jest go ciężej zadusić niż silnik 4 cyl. Pozdrawiam
I tak wolę MF...... trzeba było porównać arbosa z 6713 na przykład... też 4 cylindry
Porównać wydajność i cenę ciągnika ? Na pewno ?
Bardzo fajny filmik Panie Janku!
Każdy test obejrzany.😁
Ale mam pytanko z innej beczki.
Czym są nagrywane te materiały?
Bo jakoś to pierwsza klasa 😍
gopro - dron djj i Adobe premiere
Fajnie zrobiony test.
Dziękuję
Kupiłem niedawno takiego mf, ale jeśli dacie na testy arbosa i będzie robił tą samą robotę na moich ziemiach to go kupie ☺
Proszę do nas napisać na info@korbanek.pl i podać dane kontaktowe - omówimy szczegóły Pana propozycji
Już dajcie spokój z tą krytyką w stosunku do tego Arbosa , ja nie szukam nowego traktora tak jak i większość was tutaj . Może się okazać kiedyś że ta krytyka jest bezpodstawne . Miłej niedzieli życzę 👋
Dziękuję i również życzę miłej niedzieli - ładna pogoda na dzisiaj
Porównajcie dwa ciągniki 4 cylindrowe.
Wiadomo że 6 cylindrowy spali więcej bo ma dwa cylindry więcej.
w sumie faktycznie pewnie następne testy pójdziemy w tą samą ilość cylindrów - tu chcieliśmy pokazać jak ciekawie wypada 4-rka arbosa na tle 6 ki nowoczesnej konstrukcji. Porównywaliśmy też wydajność - a tu niespodzianka bo Arbos zrobił tyle samo co 6 cylindrowy Massey Ferguson
@@korbanekTV a trwałość (usterkowość, wytrzymałość)tych ciągników też jest taka sama?
zróbcie test ma 10 ha i wtedy będzie wynik wiarygodny , a to tak obliczacie spalanie auta na 100km jak przejedziecie 500m??
6ka ma inną kulturę pracy i to nadrabia wszystko.a arbus jest nowy i nowoczesny i napewno lepszy. pali mniej, a jaki ma silnik? jakie takty pracy jakie wałki ile zaworów jaki wtrysk jaka skrzynia biegów
Będziemy testować również na większych powierzchniach. Zdaje się, że Pan jeszcze nie wie jakie skutki są związane z najnowszymi normami emisji spalin. To raczej wykluczy ciągniki z silnikami 6 cylindrowymi do mocy ok 150 KM
Normy emisji spalin dla pojazdów rolniczych:
Normy spalin zostają wprowadzane w celu ograniczenia zanieczyszczeń wynikających z emisji cząstek stałych z silnika.
Najnowsze obowiązujące normy zostały wprowadzone w październiku 2014 r. Do 2018 r. mają zostać zaostrzone - pojawi się norma Stage V, która mogłaby zacząć obowiązywać w krajach Unii Europejskiej między 2019 a 2021 rokiem.
Jest to sygnał dla producentów maszyn rolniczych do rozpoczęcia prac przystosowania produkowanych pojazdów do nowych wymogów dotyczących emisji spalin.
Według wielu opinii, nowe regulacje trudno nazwać inaczej niż kolejnym ciosem uderzającym pośrednio w producentów ciągników i maszyn rolniczych, a finalnie w rolników, którzy kupując nowy sprzęt muszą płacić za niego coraz więcej.
Związane jest to z dozbrajaniem maszyn w skomplikowane systemy i urządzenia do oczyszczania spalin, takie jak:
1 System EGR
polegającym na wtłoczeniu części spalin wydechowych z powrotem do kolektora dolotowego,
2 Katalizator DOC
powoduje utlenianie niektórych gazów w drodze reakcji chemicznej,
3 Filtr cząstek stałych DPF
wychwytuje sadze w drodze procesu mechanicznego
4 System selektywnej redukcji katalitycznej SCR
wstrzykującym wprost do układu wydechowego 32,5-procentowy roztwór mocznika AdBlue
5 Katalizator oczyszczającym CUC
zapobiega wypływowi amoniaku ze strefy reakcji
Nowe, bardziej „ekologiczne” jednostki napędowe są coraz bardziej skomplikowane, wyposażane są w bardzo precyzyjne, wrażliwe na jakość paliwa układy wtryskowe, skomplikowane turbosprężarki i układy sterowania elektronicznego. Do tego dochodzi jeszcze zmniejszanie pojemności skokowych przy jednoczesnym zwiększaniu mocy, co nie wróży zbyt dobrze ich żywotności.
Norma Stage V
Przede wszystkim konieczność ograniczenia emisji cząstek stałych z poziomu 0,025 g/kWh przewidzianego dla normy Stage IV do ilości 0,015 g/kWh. Te wymagania objęłyby pojazdy z silnikami z przedziału mocy od 25 do 750 KM. Nowe przepisy w ramach normy Stage V ograniczyłyby również wielkość emitowanych wodorotlenków HC i tlenków azotu NOx, ale tylko w ciągnikach o mocy do 50 KM. Ponadto, pojawiają się propozycje wprowadzenia nowych klas podziału silników oraz sposobu ich wykorzystania
@@korbanekTV wiem ale producenci jakoś z tym radzą mawet i w V8 mam traktor uzbrojony w te wszystkie instrumenty
Przepisów nie przeskoczą, chyba że w szarej strefie
Spalanie spalaniem nie duża różnica pokażcie ciągniki po 8 tys mth. Wszystko wtedy pokaże który lepszy😉
Zobaczymy jak będzie to z Arbosem po 8 tys mth. Już teraz wiemy ile i jakich napraw musieliśmy wykonywać w ciągnikach marki premium już w okolicy 5 tys mth. Potocznie ludziom się wydaje, że marka mniej znana będzie się psuła wcześniej a bardzo znana prawie nigdy. W życiu jest jednak bardziej ciekawie. Gdyby marki premium nie psuły się prawie nigdy, to w takim razie dlaczego serwisy obsługujące marki premium zatrudniają wielu mechaników, warsztaty nie są małe i powszechnym jest tłumaczenie tych producentów, że dealerzy mają się utrzymywać głównie z serwisu i sprzedaży części zamiennych, bo na sprzedaży ciągników i maszyn marża jest coraz mniejsza i nie wystarcza na utrzymanie firmy ? Widział Pan może jak duży mamy magazyn części zamiennych i jak duże warsztaty ? Budowaliśmy je i były niezbędne oraz wykorzystane w czasie gdy byliśmy importerem tak znanych marek premium jak: Claas, Fendt, Massey Ferguson.
@@korbanekTV oczywiście cały ciągnik bd pracował jak najdłużej tylko interesuje mnie ta pojemność silnika względem km. Moim zdaniem silnik bd mało wytrzymały.
silnik dopasowany jest do potrzeb przez uznanych konstruktorów - to nie jest przypadkowy składak
@@korbanekTV ok nie podważam, każdy ma swoje zdanie i prawo do wypowiedzenia. Moim zdaniem czym wyższa pojemność to silnik bardziej wytrzymalszy. Pozdrawiam
Wiosną 2020 mają puścić obszar D w modernizacji, może warto będzie rozważyć zakup arbosa.
Liczymy na obowiązkowy konkurs cenowy :) i racjonalną ocenę ekonomicznej celowości zakupu
@@korbanekTV tylko czy 5115 poradzi sobie na naszych górkach 8%😅 5 biegów i 3 zakresy jest się czym ratować 😁
Można to sprawdzić. Jeśli rozważa Pan zakup ciągnika a nie ma pewności jaki wybrać to proszę do nas napisać na info@korbanek.pl . Może umówimy się na indywidualny pokaz.
Zacznijmy od tego że po pierwsze postawiliście 2 ciągniki różnej klasy, na teście co jest już przekłamaniem, powinny być ciągniki tej samej klasy takie jak Deutz 6130, John Deere 6130 i innych konkurentów z tego samego przedziału mocy a nie do 6cio cylindrowych kolosów gdzie takie 4 cyl 130-140 km to już szczyt a 6 cyl można najczęściej z tych 140 nawet do 200 dokręcić więc dołożenie do 6 cyl ma sens, co do 4 vs 6 to na pewno przy lżejszych pracach spali mniej i będzie często bardziej zwrotny ( zależy od odległości między osiami i konstrukcji przedniego mostu), tańsze remonty itp, ale samemu testowi to 1 powinny być 2 te same modele pługów z tą różnicą że mf ma 1 skibę więcej ( większa moc i uciąg) do tego powinny być testy na 1 kawałku a ciągniki powinny jechać 1 za drugim z tą samą prędkością ( jeszcze za każdym razem powinny być inne prędkości) i pomiary głębokości pługów powinny być pokazywane bardziej czytelnie bo ten pomiar można łatwo zmanipulować a analogicznych sytuacjach z kombajnami każdy cm zmienia zużycie paliwa
Każdy test można zrobić inaczej. Ale w tym przypadku przy pracy z 6 skibowym pługiem który ciągnik był bardziej niewłaściwie z agregowany:
- Ursus 1634 nie pasuje z 6 skibowym pługiem zagonowym ? odpowiedź: pasuje
- John Deere ok 150 KM 6 cylindrów nie pasuje z w/w pługiem ? ten rolnik tak na co dzień pracuje
- Massey 7715 nie pasuje z w/w pługiem ? odpowiedź: pasuje
- Arbos 4 cylindrowy 136 KM pasuje z w/w pługiem ? odpowiedź: NIE PASUJE ten pług jest za duży !. Ale w czasie testu okazało się że nie miał problemu aby pracować tak samo jak w/w ciągniki. To wystarczy aby zadać pytanie tym rolnikom: po co przepłacać skoro Arbos wystarczy ?
Następne testy możemy zrobić inaczej, ale ten zrobiliśmy tak jak pokazaliśmy.
C iekawe jak będzie miał 10000 godzin jak to będzie pracować i ile wkładu pochłonie przez ten czas
A jest Pan ciekawy jakie obroty mieliśmy na serwisie Massey Fergusona i Fendta ? I jakie obroty mają mechanicy którzy "po godzinach" naprawiają te marki ? Pańska wiedza w tym zakresie jest znacznie mniejsza niż nasza - my to mamy zapisane w naszych księgach, rejestrach przychodów.
proponował bym postawić mmz silnik z common rail i sprawdzić wynik i w tej ziemi to spalanie ok 10l by wyszło
Co to jest mmz ?
@@korbanekTV na silniku w belarusie jest napisane mmz
Nie miałem tej wiedzy
W ogóle jak można testować ciągniki o mocach 136 vs 150 i cieszyć batona że 136 spalił mniej niż 150? WTF??
Trochę ma Pan problemów z pisaniem - ale myślę że Pana logikę (a raczej jej brak) zrozumiałem. Nie zrozumiał Pan, że zużycie paliwa przeliczaliśmy na 1 hektar ? i wydajność w godzinach też na 1 hektar. My nie wydziwiamy że na motogodzinę duży ciągnik zawsze spali więcej paliwa niż mały, bo to jest naturalne. Okazało się przecież, że na 1 hektar Arbos zużył mniej paliwa, a czas wykonanie orki w przeliczeniu na 1 hektar nie odstawał od czasu potrzebnego ciągnikom 6 cylindrowym.
A na deser: 4 cylindrowy Arbos kosztuje mniej niż ciągniki z silnikami 6 cylindrowymi. Po co przepłacać ? Czy jeszcze coś trzeba wyjaśnić ?
@@korbanekTV a gdzie info o rozmiarze opon oraz masie, MF bez obciążnika A z obciążnikiem. Naprawdę uważacie że to jest sumiennie przeprowadzony test/akcja marketingowa? Spójrzcie na proporcje like'ów do dis. Najbardziej żałosne jest to że niby taka duża i nowoczesna firma nie potrafi przyjąć konstruktywnej krytyki i musi obrażać w odpowiedziach. Powodzenia w sprzedaży Arbosów !
No więc o co Panu chodzi gdy Pan się "cieszy batonem" - to jest merytoryczna krytyka ?? Za mało ma Pan informacji ? znajdze ją Pan na stronie www.korbanek.pl
Jak prawidłowo zmierzyć głębokość orki??
bierzemy coś płaskiego i prostego długości tak około 40 cm (w moim przypadku jest to klucz do ustawiania pługa który był w zestawie ) kładziemy go na ziemi tak by wystawał 5-10 cm za krawędź pruzdy, przyciskamy go nogą na środku (trawa lub obornik rozrzucony na polu może lekko go unieść) i wtedy mierzymy odległość od dolnej krawędzi (w moim przypadku jest to dolna krawędź klucza) do dna bruzdy, wtedy mamy najbardziej wiarygodny pomiar, w przypadku waszego testu warto zmierzyć głębokość pierwszej jak i ostatniej skiby bo wiadomo pochylenie pługa do przodu lub do tyłu ma wpływ na ciężkość pracy.
Ma Pan absolutną rację - też uważam że następne prezentacje z pokazaniem pomiaru powinny być wykonywane i filmowane bardziej jednoznacznie, czyli dokładnie jak Pan napisał
6 cylindrów to już inna bajka inna kultura pracy to nie jakis klekot 4 cylindrowy
Pewnie że 6 to 6. a 4 to 4. Jednak jest jeszcze:
- rachunek ekonomiczny (cena ciągnika, zużycie paliwa)
- realne potrzeby gospodarstwa a nie inwestycja na pokaz
- normy emisji spalin eliminujące 6 cylindrów z ciągników o mocy do 140 KM a w przyszłym roku z ciągników do 150 KM
Podczepcie 5ke w obrocie I wtedy sprawdzajcie wydajności obydwóch ciągników. Porównajcie tea stan opon nie tak jak było w przypadku polskiej 16
Czy MF miał słabe opony ?
Co innego testy sprawdzające maksymalne możliwości, a co innego zalecenia do optymalnej eksploatacji. Trzeba też uwzględniać specyficzne potrzeby danego gospodarstwa z uwzględnieniem rodzaju gleby - każdy rolnik wie że inaczej uprawia się ciężkie gleby "minutowe", inaczej średnie, inaczej lekkie.
Do 4 cylindrowego Arbosa 136 KM, nie polecamy 5 skibowych zawieszanych pługów obracalnych - rekomendujemy zawieszane 4 skibowe obracalne. Jeśli pług ma więcej niż 4 korpusy to z tym ciągnikiem powinien być pług pół-zawieszany albo na wózku.
Mi się wydaje ze w obu tych ciągnikach komputer pokazuje zużycie paliwa ?
Komputer pokazuje, ale nie jest to taki bardzo dokładny pomiar. Podczas testów jest zwyczaj fizycznego pomiaru wlewanego paliwa i robi się to przy świadkach.
Wydaje się że coraz mniejsze pojemności silników faktycznie przekładają się na oszczędności w zakupie maszyny, paliwie i eksploatacji. Widać to też już od dość dawna w branży samochodowej. Ciekawe jak przełoży to się na żywotność maszyn z perspektywy 10 czy 20 lat bo na razie to możemy tylko gdybać.
Trend z małymi silnikami zapoczątkowany przez Fendta chociażby w serii Farmer 300 C stał się już standardem w wielu markach i chyba wszyscy ostatecznie ze względu na normy spalin pójdą tą drogą.
unia europejska narzuciła standardy emisji spalin i dotyczy to wszystkich marek. Ciągniki znanych marek już pracują na 4 cylindrach w mocach do 140 KM a wkrótce w Europie zobaczymy więcej ciągników z silnikiem 4 cylindrowym (również powyżej 140 KM) ponieważ ciągnik z silnikiem 6 cylindrowym emituje więcej spalin niż 4 cylindrowy. Aby spełnić normy emisji spalin 6 cylindrowe ciągniki muszą być inaczej wyposażone co ma duży wpływ na koszty produkcji i ostatecznie na cenę dla klienta - 6 cylindrowy ciągnik zwykle jest znacznie droższy niż 4 cylindrowy.
No w samochodach tak się trend downsizingu przełożył że nowe silniki rzadko wytrzymują 150 tys bez remontu. "Ekologia" jest i pieniądze się zgadzają bo serwis zarabia wiecej.
Unia nam narzuca normy spalin a belarus ze wschodu idzie tak jak 20 lat temu 😀można można i na co ta głupota, o ile maszyny były by tańsze bez tych głupot 😉
Belarus udaje że jest używany - to jest proceder omijania prawa. Można zaimportować sobie używany ciągnik, ale jeśli ten ciągnik nie jest używany ale w dokumentach jest inaczej, a w dodatku jeśli to idzie w dziesiątki albo setki szt., to temat nie dla mnie. "Tak długo dzban wodę nosi aż się ucho urwie". Przestrzeganie prawa uznaje Pan za głupoty ? Dalej nie będę komentował.
Tak spytam po co videorejestrator w mf?
zobacz tu - pewnie to coś pomoże traktory.info.pl/zapoznaj-sie-z-dzialaniami-firmy-changzhou-agco?fbclid=IwAR2Y-7zBBvtqHqlblLjXcE286AQMFDxh2tICVLfdVKgqHA4DG9pAtlpK8Ck
Czekam na porównanie Arbos vs John Deere
Będzie
Ale w ferguson trzeba było wrzucić wyszły bieg i by mniej spalil bo mam ta kieg9
Pomimo 4 cylindrów bardzo dobrze sobie radzi, super.
Witam
mam pytanie czy była by możliwość wzięcia od pana traktora na testy ? 😉
W jakim celu ? Czy rozważa Pan zakup nowego ciągnika - jeśli tak to proszę do nas napisać swoje namiary na adres info@korbanek.pl . Prosimy podać dane kontaktowe i uzgodnimy co trzeba.
Mimo gigantycznej różnicy między tymi dwoma ciągnikami uważam, że porównanie daje wiele do myślenia...
Można wyciągnąć wnioski i faktycznie zadać sobie pytanie czy potrzebuję ciężkiego ciągnika 6-cylindrowego-droższy w zakupie i o wiele droższy w utrzymaniu
Dziękuję za opinię
Dajmy teraz powiedzmy 50ha do orania. 200 litrów różnicy razy 5 zł... Extra :)
lubisz oszczędność Arbosa - zapraszamy do rozmów i umówienia się na testy
Paweł Korbanek gdzie można się kontaktować w sprawie testów ?
na tel. 513 600 630
Jestem zainteresowanym testami Arbosa okolice Lublina
Proszę do nas napisać i podać namiary info@korbanek.pl Uzgodnimy co trzeba i co jest mozliwe
Proponuję arbos vs Valtra
Będziemy rozmawiać z użytkownikami Valtry - może ktoś się zgodzi na test porównawczy
To będzie ten 24h test orki co zaproponowałem ostatnio?😜
Kto płaci ?
@@korbanekTV to wy się pytaliście wtedy jaki test chcemy😒😂
A chcemy kupić ciągnik po pokazie ?
@@korbanekTV no po to są pokazy
Niezły prowadzący i jego pomocnik
Widać ze chłopaki wiedza co mówią
Dziękuję za komplement.
Przydało by się porównanie z innymi ciagnikami innych marek o mocy 130 km na jednym polu
Jasna sprawa. "Krok po kroku" będą następne porównania. Zawsze gdy robimy porównanie pracy, to na tym samym polu, z takim samym obciążeniem i tego samego dnia.
nie wiem po co się spinacie. Pan Korbanek zrobił sobie markę fendtem. Dziś fendta już nie ma. Jest ARBOS a co jeśli uda się?
4 cilindry 136 koników poraszka każdy ciongnik powyżej 105 koni musi mieć 6 cilinderków inaczej robota go zje
Tak samo jak Pan uważa bardzo wielu rolników, że powyżej 105 KM musi być silnik 6 cylindrowy. Od dłuższego czasu ciągniki wszystkich marek, z 6 cylindrowym silnikiem i mocą poniżej 140 KM, nie spełniają obecnych norm emisji spalin i nie mogą być sprzedawane na terenie UE. Aktualnie 6 cylindrów można spotkać w nowych ciągnikach powyżej 140 KM i na razie te spełniają dotychczasowe normy. W 2020 roku wchodzą w życie jeszcze bardziej rygorystyczne normy emisji spalin.
Arboss kontra class który nich spala naj mniej paliwa przy orce plugiem 6 skibowym
Sprawdzimy
Dobre na zetor crystal 150 i arbos
Widać że zaciekawiły Pana porównania pracy ciągników z silnikiem 6 cylindrowym vs 4 cylindrowy Arbos. Rozejrzymy się po naszej okolicy czy ktoś nam udostępni Zetora Crystal 150
Proponuje test Arbos i Belarus
Lepiej porownajcie obydwa ciągniki w czterech cylindrach toć wiadomo że szóstka spali więcej
Czyli przyznaje Pan, że 6 cylindrowy ciągnik w przeliczeniu na 1 ha jest mniej ekonomiczny, bo więcej spali paliwa i jest zwyczajnie droższy niż Arbos 4 cylindrowy
Dodatkowo dowiedzieliśmy się z testów, że wydajność orki w przeliczeniu na 1 godzinę dla ciągników 6 cylindrowych w tym teście była podobna do wydajności Arbosa - no to po co przepłacać.
Jasne jest że z jakiegoś powodu Pan uważa że nie powinno się rozpatrywać czynników ekonomicznych, ok. zrobimy też porównania między 4 cylindrowymi ciągnikami, ale to już nie będą aspekty ekonomiczne a jedynie walka między konkurentami - ceny ciągników 4 cylindrowych mniej się różnią niż pomiędzy 6 a 4 cylindrowymi.
To czekam na testy czterocylindrowych maszyn
Gdy zrobimy to pokażemy
Jest możliwość wzięcia na testy Arbosa? :)
Zamierza Pan kupić nowy ciągnik ? Jeśli tak, to proszę napisać na info@korbanek.pl - rozważymy temat.
Bez sensu test. MF musi spalić więcej bo jest duży nie wykorzystaliście jego potencjału.
Ale faktem jest że spali więcej wykonując tą samą pracę co Arbos
Ciekawy rezultat spalania - nie spodziewalem sie tak dobrego spalania w Arbosie
byliśmy również zaskoczeni tak pozytywnym rezultatem 4 ki Arbosa
@@donus1990 Dziękuję za podpowiedź - uwzględnimy ją w następnych testach .
Zróbcie test Arbosa z Pronar 1221
świetny pomysł - dziękujemy za podpowiedź
Mam MF 5410 od Was, może i bym się skusil na Arbosa, ale musi mieć miękki przód.....
Pozdrawiam ;)
Dziękuję za zainteresowanie. Producent zapowiada, że taka specyfikacja będzie dostępna - powiadomimy gdy tak już będzie.
Panie Pawle, ja nie jestem wymagający i interesowało by mnie porównanie arbosa z belarusem 1221, podobna moc, no i Belarus jak i arbosa przez wielu wyśmiewany, to by było ciekawe, co Pan na to?? ;))))
Wiatm. Dla mnie ten test jest że tak powiem nijaki i nie pokazał nic. zróbcie test z takimi samymi pługami w orce równoległej i na odcinku długości 1000m. Dlaczego? Po pierwsze będzie widać na teście że np MF i Arbos jadą z tą samą prędkością, podobnymi obrotami silnika i tym samym rozstawie pługa w tym samym czasie. Test powinien być od początku zagłębienia pługa w role do końca orki. Bo jak wiadomo tylko idiota by kupił MF na kawałki 0,5 ha i na pewno nie z takim pługiem.Teraz to podstawa obracany pług albo jak kto woli agregaty bezoorkowe. Ekenomia w rolnictwie jest teraz na topie i każdy rolnik który chce się utrzymać z pracy na gospodarstwie musi myśleć logicznie. Dlatego na wieksze areały zdecydowanie 6cyl taki jak np Mf bo może pracować 24ha bez obciążenia silnika i z dużymi maszynami do których został stworzony.
Pan tą sytuację opisuje karykaturalnie. My nie polecamy ciągników z silnikami 6 cylindrowymi na kawałki 0,5 ha. Zrobiliśmy szybki test kilku ciągników z silnikami 6 cylindrowymi i 4 cylindrowym Arbosem, na polu jakie mieliśmy w tym czasie do dyspozycji.
My również nie uważamy, że pługi zagonowe są lepsze niż obracalne, bo tak nie jest.
Sprawdziliśmy jednak, że 4 cylindrowy Arbos spokojnie może wystarczyć dla gospodarstw potrzebujących ciągnika między 100 a 140 KM. Wielu rolników nie chce się pogodzić z tym że w Europie w tym przedziale mocy już nie można sprzedawać ciągników z silnikami 6 cylindrowymi, bo one nie spełnią norm emisji spalin. W tej sytuacji nawet jeśli nie potrzebują mocy powyżej 140 KM to przymierzają się do zakupu ciągnika z silnikiem 6 cylindrowym, ale tu pojawia się problem, bo te ciągniki zwykle są dla nich zbyt drogie. Pokazaliśmy że ciągnik Arbos z silnikiem 4 cylindrowym zupełnie wystarczy a kosztuje bardzo znacznie mniej niż z silnikiem 6 cylindrowym. Czy zrozumiał Pan tą logikę ? Po co przepłacać ?
@@korbanekTV Cena nie zawsze idzie z jakością.To jak kilka innych osób pisze porównajcie z MF 4 cyl o podobnej mocy. Mam MF 5410 i co do niego to ma wady i zalety. Znaczy jedna wada moc a dokładniej jej brak. Reszta to nie tylko cieszy. Jak na razie brak wad konstrukcyjnych a małe problemy które miałem (4) wynikały z niewiedzy użytkowania a ciągnik nie zawsze był traktowany lekko. I taki test mi nic nie daje bo po 7 latach z moim masseym potrafię nim naprawdę pracować z tą samą maszyna nawet różnica 3-4 litrów na hektar. Tak więc proponuję tej jak wcześniej pisałem. 4 cyl v 6 cyl na tym samym polu czasie, ta samą maszyna, praca równoległą i podobnych obrotach silnika. I najlepiej przy ciężkiej głębię bo wtedy wykorzystuje się cały potencjał maszyny. Pozdro
Przyznaję Panu rację, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością - mam w tej sprawie dużą wiedzę, bo od 30 lat serwisujemy sprzedawane maszyny, w tym również Massey Ferguson i Fendt. Mam możliwość się na ten temat bardzo merytorycznie wypowiedzieć, ale o konkurencji nie powinno się źle mówić i tego tu nie zrobię.
Zetor proxima 95 a Zetor 7245
Ale to chyba by powinien zrobić dealer Zetora ?
Massey Ferguson can pull much more...
Większy Massey Ferguson może więcej (większy może więcej niż mniejszy) ale kosztuje też znacznie więcej. Polscy rolnicy potrzebują ciągników dobrych jakościowo ale i w dobrej cenie - Arbos kosztuje mniej
A może Arbosa z valrą serii a4 gabaryty i cena podobna
czy to nie czasem z tej fabryki Valtra wychodzi? traktory.info.pl/zapoznaj-sie-z-dzialaniami-firmy-changzhou-agco?fbclid=IwAR2Y-7zBBvtqHqlblLjXcE286AQMFDxh2tICVLfdVKgqHA4DG9pAtlpK8Ck