Tak powinna wyglądać REKUPERACJA w domu...

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 вер 2024
  • Tak powinna wyglądać REKUPERACJA w domu... Wanas i Ova System
    - - - - - - -
    Czy rekuperacja jest naprawdę potrzebna? Jak podejść do rekuperacji? Jak wykonać rekuperację? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas tego filmu. Warto obejrzeć i odnieść się do filmu w komentarzach, aby temat REKUPERACJI został odczarowany i aby każdy wiedział czy warto, czy też nie.
    - - - - - - - -
    Partnerem odcinka jest firma OVA SYSTEM - producent modułowych podzespołów do REKUPERACJI
    OVA SYSTEM Sp. z o.o.
    ul. Sączewskiego 15
    42-500 Będzin
    +48 691 744 677
    www.ova-system...
    - - - - - - - -
    Dominik Jasiński
    Tel. +48 576 500 890
    Email: dominik@wanas.pl
    www.wanas.pl
    - - - - - - - -
    po budowie oprowadzał Marek Ziółkowski - firma GOMAR
    +48 500 105 022
    +48 360 26 52
    www.gomar.info
    - - - - - - - - -
    Kontakt do mnie,
    PYTANIA, WSPÓŁPRACE, NAPISZ
    pompa.ciepla.pv@gmail.com
    - - - - - - - -
    #Rekuperacja #pompaciepłaipv #OZE #OvaSystem

КОМЕНТАРІ • 56

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV  4 місяці тому +2

    Czy macie u siebie Rekuperację w domu ?

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 4 місяці тому +2

      Ja mam - theslegreen

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  4 місяці тому +1

      Zadowolony jesteś ?

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 4 місяці тому +2

      @@PompaCiepłaiPV tak i to bardzo. Żadnego grzejnika. Cała rodzina bierze wieczorem prysznic i ręczniki mokre. Rano wszystko suche. Na polu - 10 zimą a do domu idzie + 15. Zdecydowanie nie żałuję

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  4 місяці тому +2

      I grunt to być zadowolonym .

    • @mariuszelloxpx
      @mariuszelloxpx 4 місяці тому

      Nie mam i może chciał bym mieć ale boje się mikroplastiku z rur

  • @Enter_World
    @Enter_World Місяць тому

    Dzięki za masę informacji, pozdrawiam serdecznie i cieszy mnie rozwinięcie tematu nawilżania i centralnej klimatyzacji bo zastanawiałem się czy jest jakaś technologia, która mogłaby to zrobić 🙂

  • @MrPiotreldiablo
    @MrPiotreldiablo 4 місяці тому +2

    Wszystkie nowe wynalazki jak i rekuperacja sa dobre ale kto budowal dom wie ze nie na wszystko wystarcza.

  • @piotrekwalter3434
    @piotrekwalter3434 4 місяці тому +1

    Tematem rekuperacji interesuje sie od prawie 2 lat zanim wykonałem ją sam u siebie. Znaczna część instalatorów krytukuje tego typu instalację co na filmiku. Druga część instaluje i chwali ;)

  • @arturpodkowinski8622
    @arturpodkowinski8622 4 місяці тому +3

    Powiedzmy, że mam gruntową pompę ciepła wyciągającą SCOP na poziomie 4,5. Po jakim czasie tak rekuperacja mi sie zwróci. Dlaczego pytam bo mam 50 lat i chciałbym dożyć tego a nie by moje 50 letnie dzieci na moim grobie powiedziały dziś tato Twoja inwestycja wyszła na ZERO Takie inwestycje są opłacalne tak samo jak montaż instalacji gazowych do aut terenowych Mamy wielkie auto wciągające 15-18 na setkę to zysk z instalacjii jest duży bo ilość energii jakiej potrzebujemy jest ogromna. Jeżdżę autem ekonomicznym które zużywa 3 razy mniej paliwa od terenówki to czas zwrotu instalacji licząc koszty jej działania i serwisowania wydłużą się 4 razy a gdy ma Priusa czytaj "gruntowa pompę ciepła", to właściciel może nie doczekać czasu zwrotu, a gdy się ma fotowoltaikę na starych zasadach to BAJ BOŻE RATUJ SIE KTO MOŻE OD POMYSŁÓW JAK WYDAĆ BEZ SENSU 50-80 TYS

    • @tehehe5929
      @tehehe5929 3 місяці тому

      Popatrz na ten filtr w tym rekuperatorze i zastanow sie czy to nie jest wartosc dodana. Nie mozna czegos takiego zrobic na grawitacyjnej. Rekuperacja to nie tylko oszczedzanie na kosztach ogrzewania.

    • @Enter_World
      @Enter_World Місяць тому

      Być może też nie potrzebnie patrzymy na każdą nową technologię w kategoriach "czy mi się to zwróci", może warto popatrzeć na to w kategoriach "będzie mi się żyło w takim budynku lepiej". U siebie wentylacji grawitacyjnej nie planuję robić w nowo budowanym domu głównie ze względu na tragiczną jakość powietrza w sezonie grzewczym. Moja miejscowość jesienią, zimą i wczesną wiosną tonie w smogu. Smog oczywiście był tutaj od zawsze ale mi to strasznie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu bo się czuję podle oddychając taką zawiesiną w powietrzu, że nos mam czarny o płucach nie wspominając. Filtracja powietrza to chyba jedyne sensowne rozwiązanie by się pozbyć i nie wdychać syfu z kominów sąsiadów. Oczywiście zapachów spalenizny i innych się nie pozbędę ale jednak ten syf w postaci pyłu zostanie na filtrach zamiast na moich śluzówkach i drogach oddechowych. 🙂

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 Місяць тому

      ​@@Enter_World Wszystko w życiu robimy po coś. Wybieramy małżonkę nie taka co inni zachwalają że ładnie wygląda ale taką co nam się podoba, która nadaje się na żonę i matkę dla dzieci., kupujemy dom na obrzeżach lub mieszkanie w mieście, kupujemy dużego Suva lub małe miejskie auto ( i tu wybór automat czy skrzynia manualna diesel- benzyna - gaz- elektryk) to dlaczego na pompę ciepła i instalację fotowoltaiczna mam patrzeć inaczej??? A z pompą ciepła bez kilkumiesięcznego rozeznania tematu jest jak zmajstrowanie na pod dyskoteką dzieciaka po pijaku jakiejś równie naprutej dziewczynie i wierzenie, ze jakoś to się ułoży. Układa się ale kosztem dużych wyrzeczeń o których nie miało się pojęcia. Tak samo pompa a to konieczne dodatkowe nakłady, a to obniżenie temperatur, a to modernizacja instalacji( podłogówka,), ocieplenie dodatkowe bo koszty za energię zabijają.

  • @kasiakasia17862
    @kasiakasia17862 3 місяці тому

    Ja mam rekuperację i mój brat też - u nas bez nawilżacza nie da się żyć- porostu drogi oddechowe nie wytrzymują tak suchego powietrza ; a problem nie pojawił się odrazu ale tak po 2 latach jak mury całkowice wyschły. i to jest ogromny problem bo nawilżanie całego domu to jest udręka. teraz wiem że więcej bym rekuperacji nie zrobiła. Mój brak z kolei uwielbia świeże powietrze, bez otwierania okien i nawilżanie codziennie mu nie przeszkadza .

  • @GeniusBrilliant
    @GeniusBrilliant 4 місяці тому +1

    Czy skrzynkę z nawilżaczem można domontować później? tzn chciałym najpierw sprawdzić czy wysuszone powietrze mi zimą przeszkadza czy nie i wówczas ewentulanie zainstalować dodatkowy element?

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 4 місяці тому

      Tak. Część inwestorów tak robi.
      Niektórym osobom wystarczy zmniejszenie wydajności w sezonie grzewczym.

  • @MinorO2
    @MinorO2 4 місяці тому +2

    O rurach wszystko prawie się zgadza, EPP dobry pomysł. Pomaga w złożeniu. Ale niestety je też trzeba docieplić. Pan o tym wspomniał że może być lepiej je ocieplić, ale tak bardzo niechętnie. Na nieocieplonych przy mrozach dużych i wilgotności mimo wszystko też sie skrapla woda. Musiały by mieć grubsze scianki zdecydowanie. Ale nadal EPP więcej wybaczają i to całkiem dobry pomysł ich użyć.

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 4 місяці тому

      Jeżeli EPP znajdują się na poddaszu ocieplonym ale nieogrzewanym - jak na filmie, to mamy pewność, ze będzie wszystko OK.
      Jeśli kanały przechodzą przez poddasze nieocieplone i nieogrzewane - czyli tradycyjny Strych nieużytkowy - to bezpieczniej będzie zaizolować te odcinki dodatkową warstwę wełny, np.3 lub 5 cm z paroizolacją

    • @MinorO2
      @MinorO2 4 місяці тому +1

      @@marekziokowski4836 nie nie mamy, też tak myślałem i chciałem iść na skróty. W pomieszczeniu technicznym z temp 20+ cały rok użyłem rur epp i po tej zimie izolowałem czerpnie. -20 z dworu powoduje że z rury zaczyna kapać. Kwestia wilgotności itp oczywiście ma znaczenie.

  • @wanasrekuperatory
    @wanasrekuperatory 4 місяці тому

    Pozdrawiamy!

  • @slawradzi
    @slawradzi 4 місяці тому +4

    Witam, zamontowalem w ubiegłym roku,po 15 latach mieszkania bez reku.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  4 місяці тому +3

      Ja u siebie też rozważam, tylko uczenie ciężko to wykonać

    • @slawradzi
      @slawradzi 4 місяці тому +1

      ​@@PompaCiepłaiPVu mnie było prosto. 115m2 w parterze. Albo sprzedaj obecny szałas i buduj od nowa. 🤪. Wiem, szalone w obecnych czasach, ale pomyśl ile materiału byś miał 👍

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 4 місяці тому

      Poprosiłbym bardzo o kilka słów na temat tego, co się zmieniło i jakie odczucia tej zmianie towarzyszyły.
      W ostatnich latach mocno przybywa inwestorów, którzy korzystają z dotacji np. czyste powietrze i podczas remontu i ocieplania domu - montują także rekuperacją. Dzięki temu przetrenowaliśmy kilka ciekawych rozwiązań.

    • @slawradzi
      @slawradzi 4 місяці тому

      ​@@marekziokowski4836witam, tak dotacja była kilka zł na klimę prawie wystarczyło. Z zalet na pewno czystsze powietrze, mniej kurzu, prawie brak owadów (mieszkam na wsi), pranie szybciej schnie i szybszej oczyszcza się powietrze po praniu. (brak suszarki, dopiero w planach)

  • @romanl2608
    @romanl2608 4 місяці тому +2

    Extra sprawa wietrzenie o 22 i 4 rano masz swierze powietrze śpi sie jak dziecko

  • @noho7428
    @noho7428 2 дні тому

    Wygląda jak reku za miliony. Jak sa przewiewy w szałasie to dobrze wyregulowana reku też da radę.

  • @krzysztofkajak1823
    @krzysztofkajak1823 4 місяці тому +3

    32:10 🤔🤔🤔 rekuperacja na wifi 😁😁😁

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  4 місяці тому +2

      Ej no o łączność chodzi przecież ;-)

  • @Cappo544
    @Cappo544 4 місяці тому +1

    Czy da się puścić rury w kominie wentylacji grawitacyjnej?

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 4 місяці тому

      W zależności od przekroju kanałów wentylacyjnych w kominie - najczęściej się to udaje, np. kanał OVA System Silver Premium 90mm.
      Szczególnie jest to istotne w budynkach zamieszkałych, gdzie podczas remontu budynek doposażony jest w instalacje wentylacji mechanicznej.
      Jednak obsadzenie skrzynki rozprężnej w istniejącym kominie skutkuje montażem anemostatu na ścianie - pod sufitem. Dlatego takie rozwiązanie wskazane jest raczej dla anemostatów wyciągowych. Anemostaty nawiewowe najkorzystniej rozprowadzają powietrze, gdy montowane są w płaszczyźnie poziomego sufitu.

    • @rafallas2208
      @rafallas2208 4 місяці тому +1

      @@marekziokowski4836 Można zrobić dyszę dalekiego zasięgu.

  • @hitmantpc1958
    @hitmantpc1958 4 місяці тому +5

    Dzieci Ci z domu wcześniej uciekną niż to ci się zwróci..

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  4 місяці тому +1

      No tanie rzeczy to to nie są 👌

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 4 місяці тому +1

      Celem montażu rekuperacji jest odzysk energii Cieplnej, wymiana powietrza w domu - dostarczanie tlenu i usuwanie dwutlenku węgla oraz wilgoci.
      Oczywiście powstają koszty Eksploatacji - nie mówią o inwestycji. Koszt prądu, koszty, serwisu i konserwacji. Większość klientów podchodzi w ten sposób, że jeżeli odzysk ciepła zrównoważyć koszty Eksploatacji, a przy okazji mamy Komfort życia w mieszkaniu - to jest klucz do decyzji

  • @michawojcik1519
    @michawojcik1519 4 місяці тому +1

    Rekuperator ok 10k, a reszta zabawek ile?

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 4 місяці тому

      Wartość Orurowania - około drugie tyle co Rekuperator, bardzo zgrubsza.
      Wyceny dla konkretnego budynku robimy bezpłatnie, co bardzo ułatwia decyzje inwestorów.

  • @almarian6585
    @almarian6585 4 місяці тому +1

    Niepotrzebne zawijasy, długie kanały, generalnie: "Aby było ładnie i drogo, klient zapłaci", a można zrobić taniej i lepiej, bo każdy zakręt to dodatkowy opór. Taniej jest również zastosować zwykłą instalacje standard ale po prostu dobrze ją ocieplić, ale skoro budżet nie ma dna to czemu nie. Może na zewnątrz centrale wystawić? I dobrze, że instalator przyznał się, że instalacja jest źle wykonana skoro przesusza. Czyli nawiew dał ze zbyt dużą ilością m3/h i teraz jeszcze wcisnął nawilżacz klientowi aby naprawić tym swój błąd. Ważne, że klient zapłaci. Dobrze, że choć odpływ skroplin do kanalizacji zamontowali, choć tyle dobrze. Uważajcie przyszli klienci na takich szarlatanów, chyba, że lubicie chudy portfel

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 4 місяці тому

      Dziękuję za konstruktywne uwagi.
      Zmniejszaniem wydajności - nie zawsze uratujemy optymalny poziom wilgotności. Decyzja o montażu nawilżacza była podyktowana komfortem użytkowania, który w tym przypadku był bardzo ważny.
      Czasami stosujemy kilka kolan więcej, jednak zawsze priorytetem jest poprawne działanie całego systemu i to udaje nam się spełniać.

    • @almarian6585
      @almarian6585 4 місяці тому +1

      @@marekziokowski4836 Wszystko estetycznie wygląda i dla laika jest ok. Jeżeli klient jest świadomy w kwestii to w porządku, choć powinna to być ostateczność. Ja poprostu ostrzegamy inwestorów aby nie kierować się wyglądem, nie to jest najważniejsze. Bardzo proszę aby jak najwięcej mówić o aspektach technicznych i podbudować argumentację np. "w tym konkretnym wypadku wykonaliśmy tak, ale gdyby to i to, to powinno to być wykonane w ten sposób. Niestety w tych okolicznościach nie było to możliwe itd." po takich filmach większość klientów myśli że im więcej rury i im dłuższe tym lepiej. A nie zawsze to musi być "potwór spaghetti"

    • @Enter_World
      @Enter_World Місяць тому

      Nie koniecznie, od rekuperatora czerpnia i wyrzutnia muszą mieć minimalne odległości, tak przynajmniej słyszałem, nie wiem czy to spowodowane jest tym, by to powietrze się ustabilizowało zanim dotrze do centralki czy jakieś inne powody ale tak mówią firmy zajmujące się montażem. Chyba że to ściema 🤣

    • @almarian6585
      @almarian6585 Місяць тому +1

      @@Enter_World W tym przypadku bardziej chodziło o te zbędne zawijasy, gdyby to była linia prosta albo delikatny kąt to ok. A tak to kolejny opór, instalacja od rekuperatora na fi75 też ma swój opór, a później może się okazać, że rekuperator nie przepchnie na 1 biegu odpowiedniej ilości powietrza. Pamiętam jak na forum użytkownik był zdziwiony, że rekuperator nie może przepchnąć powietrza na niskim biegu przez Jego rozbudowaną instalacje, z żwirowym GWC (musiał zainstalować dodatkowy wentylator). A instalator wciska tyle metrów rury ile tylko może wepchnąć :)

  • @MrPolun1
    @MrPolun1 4 місяці тому

    Rekuperacja w domu haha.Jeatem ciekaw ile osob majacych reku nie otwiera okien........

    • @marekziokowski4836
      @marekziokowski4836 4 місяці тому

      Jestem także użytkownikiem rekuperacji i w sezonie grzewczym prawie w ogóle nie otwieram okien. Dzięki temu kocioł gazowy włącza się jesienią w dużo później i wyłącza wiosną dużo wcześniej. Filtracja jest na tyle skuteczna, że dymy kopciuchów są także częściowo neutralizowane
      Faktem jest, że latem wolę otworzyć okno na noc - pod warunkiem że Nie ma na zewnątrz przeszkadzających hałasów.

    • @krzysjakobson5383
      @krzysjakobson5383 4 місяці тому +1

      W sumie nie trzeba otwierać okien, ale to nie mist have.Masz ochotę to otwierasz, nic nie wybuchnie:) Na lato warto mieć klimę bo bypass niestety nie schłodzi domu.Ja grzeje i chlodze klimami kanałowymi i jest rekuperacja wpięta do tego systemu.Wtedy jest komfort cały rok a potrzeba wentylacji jest badana przez czujnik C02 który łączy się z rekuperatorem i utrzymuje w domu pónizej 1000Ppm, Dlatego jest komfort cały rok , i w lecie spokojnie się człowiek wyspie, wiem bo system mam od 3 lat a wcześniej w upały wstawiłem zlany potem i niewyspany.

    • @kasiakasia17862
      @kasiakasia17862 3 місяці тому

      ja otwieram okna bo powietrze jest tak suche ze żyć sie nie daje bez nawilżacza; nikt mi o tym nie powiedział jak budowaliśmy dom; fakt płacimy małe rachunki za ogrzewanie ale coż moje zdrowie jest ważniejsze i nie mam czasu na ciągłe ( czyli codzienne!) napełnianie nawilżaczy ;

    • @tomaszpatyk8498
      @tomaszpatyk8498 2 місяці тому

      @@krzysjakobson5383 Witam czy można jakiś kontakt żeby dopytać o szczegóły?