ERRATA: Jeżeli w filmach po czasie znajdę jakiś błąd, to zawsze dodaje go do komentarza pod filmem. 1) 04:50 - Podpis nie zgadza się z mapą, dopiero dotyczy kolejnej. Ta pokazuje kryzys III wieku. 2) Nie dodża, tylko doża. Nie Herlakiusz, tylko Herakliusz. 3) Cyryl i Metody oczywiście zostali wysłani do Wielkich Moraw, dopiero ich uczniowie dotarli na Ruś. 4) 1:30:48 Saladyn oczywiście nie stracił Jerozolimy tylko ją zdobył. III Krucjata odbyła się w odpowiedzi na to. Odzyskanie Jerozolimy nastąpiło dopiero po śmierci Saladyna. ŹRÓDŁA: Polecana literatura do uzupełnienia podcastu popularnonaukowego: "The Byzantine Republic: People and Power in New Rome" - Profesor Kaldellis, wybitny uczony Uniwersytetu Oksfordzkiego, oferuje fascynującą interpretację społecznej i politycznej dynamiki Bizancjum. "Byzantium: The Surprising Life of a Medieval Empire" - Dr Judith Herrin, czołowa badaczka Bizancjum na Uniwersytecie Cambridge, przedstawia całościowe, lecz dostępne spojrzenie na Bizancjum. "Byzantium - Faith and Power (1261-1557)" - Helen C Evans Et Al, książka zawiera prace z ostatniego złotego wieku Cesarstwa Bizantyjskiego. "The Oxford History of Byzantium" - Cyrila Mango, jest jedyną historią, która w zwięzłej formie przedstawia szczegółowy opis Bizancjum od jego rzymskich początków do upadku Konstantynopola i asymilacji z Imperium Tureckim.
9:27, bitwa o most Mulwijski (tradycyjnie w polskiej historiografii), nie Milwijski, choć rozumiem, że błąd wziął się z tłumaczenia z angielskiego. Zresztą błąd marginalny, bo sami Rzymianie mieli dwie nazwy Pons Mulvius i Pons Milvius.
Jako że podcast jest skierowany do polskich słuchaczy, to chciałbym zauważyć, że pozycja druga została przetłumaczona i wydana w Polsce przez wydawnictwo Rebis jako: Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium. Historia Bizancjum profesora Mango również została przetłumaczona na polski przez wydawnictwo Marabut. W naszym języku jest również bardzo wiele innych książek na temat Bizancjum, choćby tych z serii Byzantina Lodziensia wydanych przez Uniwersytet Łódzki. Dodam, że niektóre z nich są dostępne darmowo online, a pewnie wszystkie są dostępne w bibliotekach uniwersyteckich.
Fajnie, że w końcu powstał jakiś materiał o wschodnim cesarstwie, bo wydaje mi się, że często traktuje się je trochę po macoszemu, skupiając się głównie na cesarstwie zachodnim, a przecież Bizancjum ma długa i ciekawą historię.
Ach co ty nie powiesz, filozofie . Każde wschodnie cesarstwo ma bogatą historie, np chińskie, perskie , indyjskie , egipskie, mongolskie i jakie tam jeszcze. A Zachód to Zachód , też cywilizacja, wyobraź sobie.
Pełen profesjonalizm, rzetelność oraz bardzo dobra dykcja ( jest to bardzo ważne przy długich, tematycznych nagraniach). Duży plus za podkład muzyczny, za projekcję materiałów wizualnych oraz za materiał źródłowy podany w opisie odcinka. Telewizja pomału zanika a kanał jak ten na UA-cam jest przyszłością. Bardzo doceniam Pańską pasję oraz pracę.
@@Andi030592hyba słuchałeś innego podcastu niż ja, jakież to inne są znacznie lepsze od tego Edit: dodam, że subuje wszystkie w polsce i ważne anglojęzyczne. Uczciwie stwierdzam, ze hw5m jest w scislym topie
W porządku przecież nikt nikomu nie każe na siłę mnie słuchać :) w pełni szanuję prawo do opinii. Wydaje mi się, że temat jest zbyt skomplikowany, żeby robić z niego kino akcji dlatego ilość efektów specjalnych i dynamiki jest mniejsza w porównaniu np. do Walii czy Szkocji. W moim mniemaniu zbyt „rozrywkowy” podcast by spłycił zbytnio pewne tematy.
@@hw5mpodcast No to też wyłączyłem bodajze w 7 minucie bo na szczęscie nie musze słuchać. Zresztą nie tłumacz mi się, poprostu uznałem opinie w tym komentarzu za znacznie przesadzoną w zachwytach więc dopisałem co ja myśle. Oczyiście nie chodziło o dodawanie jakichś szczególnych efektów dzwiękowych a zwyczajnie o monotonną i nudnawą narracje.
Ale super, bo Bizancjum to jest taki twór, takie państwo, które każdy zna, wie, że było, coś tam coś tam Rzym, Grecy, Prawosławie. Ale tak, to jest to jakaś czysta karta, wielka tajemnica. Dobrze, że możemy wysłuchać o tym ciekawym kraju jakichś ciekawości nowych. Pozdrawiam.
Chciałem Ci serdecznie podziękować za ten wspaniały podcast poświęcony Bizancjum. Jako specjalista i historyk zajmujący się wczesnym średniowieczem, nigdy wcześniej nie miałem okazji usłyszeć tak dobrze wykonanego i treściwego podcastu na ten temat. Jak można zostać patronem?
Dziękuje Dawid 😊 Jako niedoszłego historyka twoje materiały stanowią inspiracje i spokój ducha że są jeszcze osoby, które kultywują tą jakże cenną dziedzinę
Niedawno zakończyłem odsłuchiwać Audiobooki najpierw "Poczet Cesarzy Rzymskich" pryncypat i dominat a potem "Poczet Cesarzy Bizantyjskich" ale że tak powiem trafiłem tylko na 1 tom wszystko Aleksandra Krawczuka. A teraz uzupełniam wiedzę Twoim podkastem. Dziękuję
Zachwyca mnie, jak umiejętnie łączysz różne metody przekazywania treści w twoim podcaście. Twój wybór muzyki, odgłosów, a przede wszystkim twojego przekonującego głosu, wraz z dodatkowymi elementami wizualnymi takimi jak mapy czy obrazy, pobudza moją wyobraźnię w niezwykły sposób. Oglądam Cię od pierwszych materiałów mam (22 lata) i Twój sposób przedstawiania historii jest niezwykle inspirujący. Tak bogato malujesz obrazy przeszłości, że poważnie rozważam podjęcie studiów historycznych. Może nawet z czasem zajmę się dydaktyką, by dzielić się tym fascynującym dziedzictwem z innymi. Twoje filmy nie tylko ożywiły we mnie istniejącą pasję do historii, ale również znacząco wzmocniły ten zapał. Dziękuję za twoją pracę - jesteś prawdziwym mistrzem w swoim fachu i inspiracją dla nas wszystkich. Pozdrawiam 😉
Wow to naprawdę bardzo miły komentarz dziękuję! Jeżeli rzeczywiście będziesz szedł w kierunku badań historycznych to podziel się z nami wynikami! Kibicuję!
Zawsze gdy słuchałem i czytałem o Bizancjum to robiło mi się smutno. Smutno dlatego, że taka cywilizacja i imperium upadły i już nigdy więcej się nie odrodziły. Smutne, że cywilizacja która trwała tyle wieków obecnie istnieje jako relikt przeszłości bez kontynuacji i kogokolwiek, kto się może określić „bizantyjczykiem” i identyfikować z tym cesarstwem.
@@hw5mpodcast Hmm, byłem kilka razy w Grecji i przyznam szczerze, że oni bardziej darzą kultem starożytność, a potem swoje odzyskanie niepodległości, a przynajmniej tak to brzmiało w ustach przewodników. Oczywiście mówiło się o Bizancjum ale miałem wrażenie, że to jak o jakimś okresie w historii. Trochę jak Ślązacy. Większość historii swojej byli " w Czechach/Niemczech" ale nie mówią obecnie o ich historii jako swojej.
Czepiałem się tej wymowy imienia cesarza, co nie zmienia faktu, że materiał jest wyśmienity i z wielką przyjemnością posłuchałem jeszcze raz tej niezwykle wciagajacej historii. Naprawdę robi Pan bardzo dobre materiały! Najbardziej w tym materiale podobało mi się rzetelne, kompleksowe podejście do tematu i pomimo jego popularnonaukowego charakteru, szczegółowość przy jednoczesnej klarowności narracji. Dziękuję!
bardzo ciekawy materiał, zawierajacy ogrom wiedzy, ktora została przedstawiona w bardzo przystepny i przyjemny dla ucha sposob, gratuluje panu wiedzy i życzę więcej sukcesow, pozdrawiam
Jeśli ktoś chciałby zacząć poszerzać swoją wiedzę o Bizancjum, to ten materiał jest obowiązkowy. Świetny podkład muzyczny, dobra dykcja, ogromny plus za dołączanie wielu map bo w wielu internetowych wykładach i podcastach historycznych brakuje tego elementu a dobrze jest widzieć to, o czym ktoś opowiada. To pewnie mrzonka, ale świetnie byłoby zobaczyć takie materiały o największych i najważniejszych państwach Europy i Bliskiego Wschodu na przestrzeni dziejów na tym kanale ;)
W podcastcie podoba mi się to że w zwięzły, ale dokładny sposób opisuje on jedno z najciekawszych zagadnień historii. Literatura uzupełniająca też jest świetnym dodatkiem bo dzięki niej można samemu do edukować się w danej tematyce. Co tu więcej dodać, czekam na więcej!
Podoba mi się poruszenie tematu poprawnego nazewnictwa tego państwa jak i używanie przez Pana terminu - Cesarstwo Wschodniorzymskie. Być może i jest to twór inny kulturowo, jednak zważmy na to, że od powstania do upadku Rzymu już jako całości, minęło Ok. 2 tys lat. Każdy kraj ewoluuje i zmienia swoje oblicze w tak długim czasie. Samo Cesarstwo Zachodnie nie było tym samym Rzymem, który widzi popkultura, przez cały okres swego istnienia. Dziękuję za ten choć streszczony to dobry merytorycznie materiał i pozdrawiam, jako zapalony miłośnik historii starożytnej
Co mi się podoba: 1. W przystępny sposób opisane dzieje, 2. Uporządkowuje wiedzę zdobytą na różnych etapach, 3. Rozwinięcie tematu po macoszemu u nasz potraktowanego, 4. Idealne do posłuchania np. w trakcie pracy, Świetna inicjatywa! Czekam na więcej :)
Gdyby tak wyglądały lekcje historii to dzieciaki miały by same piątki. Bardzo fajny ,,klimat,, do kwestii merytorycznych, robi podklad muzyczny i efekty dźwiękowe. Świetna robota!
Bezdyskusyjnie, bezapelacyjnie, bezsprzecznie najbardziej podoba mi się Herlakiusz. A najlepsze jest to żebym nawet nie zwrócił uwagi na to gdybyś o tym na wstępie nie wspomniał. Pozdrawiam. Świetną robotę robisz.
Super metariał. Doceniam wielowątkowość podejmowana w nagraniu co pozwala zrozumieć ciąg przyczynowo skutkowy co wydaje mi się najważniejsze w studiowaniu źródeł historycznych. Podobał mi się również rozbudowany przekaz przez sam fakt, że nie ma rzetelnych źródeł łatwo dostępnych do poznania historii. W szkole tej przedmiot traktowany jest po macoszemu a czytanie książek samodzielnie wymaga za dużo czasu. Twoje filmy są idealnym sposobem dla poszerzenia wiedzy w sposób rzetelny i przy braku konieczności poświęcania zbyt dużej ilości czasu. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów!
W mojej ocenie świetny podcast. Nie jestem ekspertem w dziedzinie historii, więc na ten temat się nie wypowiadam. Nie wiem, czy nie lepiej byloby podzielic ten odcinek chociaz na pół. Tak czy inaczej dla mnie super
Mega głos i fantastyczny odcinek, super robota!!! jako amator historii jest pod ogromnym wrażeniem i z niecierpliwością czekam na odcinek o Rzymie o którym wspomniałeś na początku nagrania, z uszanowaniem :)
Widać tu wielkie dopracowanie, bardzo dobrze się tego słucha. Wyszło ostatecznie dwie godzinki ;) świetna robota jak zawsze. Wpływ muzyki i grafik/map na nastrój i klimat niezaprzeczalny. Bardzo podobają mi się dwa końcowe dodatki, dwie erraty dotyczące nazewnictwa i upadku zachodu. Słuchałbym czegoś takiego w pełnym wymiarze, jako formatu.
Bardzo fajny podcast i naprawdę dziękuję Ci za twoją pracę, zabrakło mi jednak podkreślenia (być może się mylę nie jestem zawodowym historykiem a jedynie pasjonatem który gdzieś tam kiedyś o tym usłyszał więc jeśli się mylę to przepraszam) o tym że Karol Wielki po wygranej wojnie z Bizancjum został w pełni uznany za Cesarza Zachodniorzymskiego przez Konstantynopol. Idąc tym tokiem rozumowania więc Cesarze Rzymscy narodu Niemieckiego byli pełnoprawnymi kontynuatorami starożytnego Cesarstwa Rzymskiego tak samo jak Bizancjum.
Nie jest to nieprecyzyjne. Konstantynopol nigdy nie uznał Karola Wielkiego za cesarza Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Jest to tzw. Problem dwoch cesarzy, poruszany w literaturze niemieckojęzycznej jako Zweikaiserproblem, a w greckiej jako Provlima dyo Aftokratoron. Fakt, że Karol Wielki został koronowany jako cesarz bez zgody cesarza Bizancjum, doprowadził do konfliktu między tymi dwoma mocarstwami. W wyniku negocjacji dyplomatycznych, Bizancjum ostatecznie uznało Karola Wielkiego za cesarza, ale nie uznało go za cesarza Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W rzeczywistości, Bizancjum nadal uważało się za jedyne prawdziwe Cesarstwo Rzymskie aż do swojego upadku w 1453 roku. W ten sposób, Karol Wielki jest często uważany za założyciela Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które istniało w Europie Zachodniej aż do 1806 roku, ale nie był on nigdy w oczach Konstantynopola jedynym kontynuatorem Rzymu. Rola ta była zarezerwowana dla Cesarstwa Wschodniorzymskiego.
Święty materiał, uwielbiam historie Bizancjum i fajnie raz na jakiś czas ja sobie odświeżyć. Fajnie byłaby kiedyś zobaczyć podobny materiał o Maurach, arabskim podboju Hiszpanii i związanej z tym rekonkwista :)
Dzięki! Polecam zapoznać się z tytułami źródłowymi z przyklejonego postu. Ubolewam, że nie da się zupełnie wyczerpać tematu w 2 godziny ale może kiedyś się porwę na 10 godzinny podcast. Przyznam, że chodzi mi to po głowie od dawna.
Film przyjemny dla ucha i oka, zwięźle przedstawia historię Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Najbardziej jednak podobają mi się użyte w filmie map i grafiki.
Bardzo dobry film. Najciekawsze dla mnie było to, jak bardzo Cesarze Konstantynopola powtarzali błędy Imperium Rzymskiego - brutalna walka o władzę, zamachy, brak jedności - niczego się Bizantyjczycy nie nauczyli.
Dzięki serdeczne za komentarz. Staram się tą planszę robić małą. Jest to informacja o odcinku i podcaście a nie jedynie reklama patronite. Bez patronite nie jestem w stanie tego robić.
Ja rozumiem że sponsorzy są bardzo ważni. Można o tym wspomnieć na początku filmu i na końcu powtórzyć - tak jak to z powodzeniem robią inni. Większość tu komentujących słucha a nie ogląda. Te informacje przecież można odczytać w opisie filmu. Ja lubię oglądać, pokazujesz fotografie, mapy i inne historyczne obrazy. Przez ten placek, który na innych filmach jest jeszcze większy nie widzę wszystkiego co mnie mocno zniechęca do oglądania kolejnych odcinków. Mam nadzieję że nia masz mi za złe tej krytyki. Może zrób ankietę czego widzowie oczekuję, może to tylko ja mam takie preferencje i marudzę... ;) Pozdrawiam serdecznie.
@@hw5mpodcast a nie dało by się dokładniej omówić historia Bizancjum"? Podzielić powiedzmy na trzy części tego okresu? Powiedzmy do czasów najazdów arabskich. Drugi do czasów początku rekonkwisty no i ostatnia część do upadku Konstantynopola ( choć tu można by podzielić na dwa pod odcinki do manzinkertu pierwsza) Mam na myśli każda część po 2 h. Było by super bo historia Cesarstw Wschodnio Rzymskiego. Ludzie dalej myślą że padem transmisyjnym starożytność była Arabowie. Pozdrawiam i czekam na następny odcinek
Dołączam się do braw i gratulacji za tak rzetelnie wykonaną pracę. A czy jest szansa na taki odcinek poświęcony Persji? W Polsce nie wiele się mówi o Persji poza czasami kiedy nękała starożytnych Greków i o klęsce przeciwko Aleksandrowi Wielkiemu. A chętnie bym posłuchał o tym kraju, tym bardziej że skutecznie stanowiło odpór Rzymowi, była w starożytności łącznikiem pomiędzy cywilizacją Rzymską a Hinduską, może i Chińską. Miała ciekawą religię dualistyczną, która "podobno" była pierwowzorem monoteistycznego Judaizmu. Później z nastaniem islamu wyodrębniła własny nurt odrębny, Szyicki. Do czasów kolonizacyjnych chętnie bym coś takiego obejrzał
Może i nie zaistnieje w tym konkursie ale trzeba przyznać że wyszedł ci kawał świetnej roboty. Dlaczego się podoba? Bo zrealizowane z sercem i pasją i to czuć.
Hej mega materiał już 2 raz przesłuchałem, ale tak się zastanawiam co z kolejna częścią pt.upadek Bizancjum o której wspominasz w materiale . Zdradzisz jak pracę bo nie mg się doczekać
ERRATA:
Jeżeli w filmach po czasie znajdę jakiś błąd, to zawsze dodaje go do komentarza pod filmem.
1) 04:50 - Podpis nie zgadza się z mapą, dopiero dotyczy kolejnej. Ta pokazuje kryzys III wieku.
2) Nie dodża, tylko doża. Nie Herlakiusz, tylko Herakliusz.
3) Cyryl i Metody oczywiście zostali wysłani do Wielkich Moraw, dopiero ich uczniowie dotarli na Ruś.
4) 1:30:48 Saladyn oczywiście nie stracił Jerozolimy tylko ją zdobył. III Krucjata odbyła się w odpowiedzi na to. Odzyskanie Jerozolimy nastąpiło dopiero po śmierci Saladyna.
ŹRÓDŁA:
Polecana literatura do uzupełnienia podcastu popularnonaukowego:
"The Byzantine Republic: People and Power in New Rome" - Profesor Kaldellis, wybitny uczony Uniwersytetu Oksfordzkiego, oferuje fascynującą interpretację społecznej i politycznej dynamiki Bizancjum.
"Byzantium: The Surprising Life of a Medieval Empire" - Dr Judith Herrin, czołowa badaczka Bizancjum na Uniwersytecie Cambridge, przedstawia całościowe, lecz dostępne spojrzenie na Bizancjum.
"Byzantium - Faith and Power (1261-1557)" - Helen C Evans Et Al, książka zawiera prace z ostatniego złotego wieku Cesarstwa Bizantyjskiego.
"The Oxford History of Byzantium" - Cyrila Mango, jest jedyną historią, która w zwięzłej formie przedstawia szczegółowy opis Bizancjum od jego rzymskich początków do upadku Konstantynopola i asymilacji z Imperium Tureckim.
9:27, bitwa o most Mulwijski (tradycyjnie w polskiej historiografii), nie Milwijski, choć rozumiem, że błąd wziął się z tłumaczenia z angielskiego. Zresztą błąd marginalny, bo sami Rzymianie mieli dwie nazwy Pons Mulvius i Pons Milvius.
Jako że podcast jest skierowany do polskich słuchaczy, to chciałbym zauważyć, że pozycja druga została przetłumaczona i wydana w Polsce przez wydawnictwo Rebis jako: Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium.
Historia Bizancjum profesora Mango również została przetłumaczona na polski przez wydawnictwo Marabut.
W naszym języku jest również bardzo wiele innych książek na temat Bizancjum, choćby tych z serii Byzantina Lodziensia wydanych przez Uniwersytet Łódzki. Dodam, że niektóre z nich są dostępne darmowo online, a pewnie wszystkie są dostępne w bibliotekach uniwersyteckich.
😊0
sorry, alenajbardziej podoba mi się herliakiusz.
Proszę popracować nad prawidłowym czytaniem końcówek - np. zwycięzcą nie zwycięzcom, bo to zmienia często sens wypowiedzi , no i brzmi wsiowo :)
Fajnie, że w końcu powstał jakiś materiał o wschodnim cesarstwie, bo wydaje mi się, że często traktuje się je trochę po macoszemu, skupiając się głównie na cesarstwie zachodnim, a przecież Bizancjum ma długa i ciekawą historię.
Bolesław Śmiały i jego korona z Bizancjum.
Ach co ty nie powiesz, filozofie . Każde wschodnie cesarstwo ma bogatą historie, np chińskie, perskie , indyjskie , egipskie, mongolskie i jakie tam jeszcze. A Zachód to Zachód , też cywilizacja, wyobraź sobie.
@@mariapawlowicz5921Nic nie zrozumiałeś
@@mariapawlowicz5921
Więcej szacunku dla tematu klipu prostaku.
@@mariapawlowicz5921 prostak.
Cieszę się, że są tacy ludzie jak Ty, promujący historię na wysokim poziomie!
Dziękuję, staram się.
Podoba mi sie to ze mozna posłuchać dłużej niż 5min 😊👍🏻
Super!
Pełen profesjonalizm, rzetelność oraz bardzo dobra dykcja ( jest to bardzo ważne przy długich, tematycznych nagraniach). Duży plus za podkład muzyczny, za projekcję materiałów wizualnych oraz za materiał źródłowy podany w opisie odcinka. Telewizja pomału zanika a kanał jak ten na UA-cam jest przyszłością.
Bardzo doceniam Pańską pasję oraz pracę.
Dziękuję serdecznie, to bardzo motywujący komentarz.
Raczej nuda i monotonia, ale co kto lubi, są lepsze podcasty na yt, nawet polskojęzyczne znacznie lepsze się znajdą.
@@Andi030592hyba słuchałeś innego podcastu niż ja, jakież to inne są znacznie lepsze od tego
Edit: dodam, że subuje wszystkie w polsce i ważne anglojęzyczne. Uczciwie stwierdzam, ze hw5m jest w scislym topie
W porządku przecież nikt nikomu nie każe na siłę mnie słuchać :) w pełni szanuję prawo do opinii. Wydaje mi się, że temat jest zbyt skomplikowany, żeby robić z niego kino akcji dlatego ilość efektów specjalnych i dynamiki jest mniejsza w porównaniu np. do Walii czy Szkocji. W moim mniemaniu zbyt „rozrywkowy” podcast by spłycił zbytnio pewne tematy.
@@hw5mpodcast No to też wyłączyłem bodajze w 7 minucie bo na szczęscie nie musze słuchać. Zresztą nie tłumacz mi się, poprostu uznałem opinie w tym komentarzu za znacznie przesadzoną w zachwytach więc dopisałem co ja myśle. Oczyiście nie chodziło o dodawanie jakichś szczególnych efektów dzwiękowych a zwyczajnie o monotonną i nudnawą narracje.
Ale super, bo Bizancjum to jest taki twór, takie państwo, które każdy zna, wie, że było, coś tam coś tam Rzym, Grecy, Prawosławie. Ale tak, to jest to jakaś czysta karta, wielka tajemnica. Dobrze, że możemy wysłuchać o tym ciekawym kraju jakichś ciekawości nowych. Pozdrawiam.
Dziękuję
Chciałem Ci serdecznie podziękować za ten wspaniały podcast poświęcony Bizancjum. Jako specjalista i historyk zajmujący się wczesnym średniowieczem, nigdy wcześniej nie miałem okazji usłyszeć tak dobrze wykonanego i treściwego podcastu na ten temat. Jak można zostać patronem?
Dziękuję serdecznie! Możesz mnie wesprzeć na patronite.pl/historiaw5minut
Dziękuje Dawid 😊 Jako niedoszłego historyka twoje materiały stanowią inspiracje i spokój ducha że są jeszcze osoby, które kultywują tą jakże cenną dziedzinę
Dziękuję bardzo
Aż miło sobie tak pod wieczór posłuchać, dzięki wielkie za twoją pracę.
Dziękuję za poświęcenie czasu, bardzo mi miło!
Rewelacja , w pełni profesjonalny kanał. Mapy i ilustracje bardzo pomagają wyobraźni . Życzę wytrwałości .
Niedawno zakończyłem odsłuchiwać Audiobooki najpierw "Poczet Cesarzy Rzymskich" pryncypat i dominat a potem "Poczet Cesarzy Bizantyjskich" ale że tak powiem trafiłem tylko na 1 tom wszystko Aleksandra Krawczuka. A teraz uzupełniam wiedzę Twoim podkastem. Dziękuję
Zachwyca mnie, jak umiejętnie łączysz różne metody przekazywania treści w twoim podcaście. Twój wybór muzyki, odgłosów, a przede wszystkim twojego przekonującego głosu, wraz z dodatkowymi elementami wizualnymi takimi jak mapy czy obrazy, pobudza moją wyobraźnię w niezwykły sposób.
Oglądam Cię od pierwszych materiałów mam (22 lata) i Twój sposób przedstawiania historii jest niezwykle inspirujący. Tak bogato malujesz obrazy przeszłości, że poważnie rozważam podjęcie studiów historycznych. Może nawet z czasem zajmę się dydaktyką, by dzielić się tym fascynującym dziedzictwem z innymi. Twoje filmy nie tylko ożywiły we mnie istniejącą pasję do historii, ale również znacząco wzmocniły ten zapał. Dziękuję za twoją pracę - jesteś prawdziwym mistrzem w swoim fachu i inspiracją dla nas wszystkich. Pozdrawiam 😉
Wow to naprawdę bardzo miły komentarz dziękuję! Jeżeli rzeczywiście będziesz szedł w kierunku badań historycznych to podziel się z nami wynikami! Kibicuję!
Świetny podcast, zacząłem słuchać wczoraj wieczorem i wciągnąłem na raz! Gratulacje
Dzięki wielkie
To jak bardzo dbasz o odbiorcę, i o to by prawidłowo Twój materiał został odebrany. Brawo za takie podejście 👏
Dziękuję za komentarz. Zależy mi bardzo na moich widzach, dziękuję za te miłe słowa
Cała przyjemność po mojej stronie 🙃👍
Zawsze gdy słuchałem i czytałem o Bizancjum to robiło mi się smutno. Smutno dlatego, że taka cywilizacja i imperium upadły i już nigdy więcej się nie odrodziły. Smutne, że cywilizacja która trwała tyle wieków obecnie istnieje jako relikt przeszłości bez kontynuacji i kogokolwiek, kto się może określić „bizantyjczykiem” i identyfikować z tym cesarstwem.
Grecy się identyfikują
@@hw5mpodcast Hmm, byłem kilka razy w Grecji i przyznam szczerze, że oni bardziej darzą kultem starożytność, a potem swoje odzyskanie niepodległości, a przynajmniej tak to brzmiało w ustach przewodników. Oczywiście mówiło się o Bizancjum ale miałem wrażenie, że to jak o jakimś okresie w historii. Trochę jak Ślązacy. Większość historii swojej byli " w Czechach/Niemczech" ale nie mówią obecnie o ich historii jako swojej.
Herakliusz. Nie znałem jego historii a jest epicka. Robił co mógł choć było tragicznie.
Niesamowicie dobrze się tego słuchało!
Dziękuję :)
poza mlaskaniem było ok
Super material, dziekuje!
Dziękuję!
Czepiałem się tej wymowy imienia cesarza, co nie zmienia faktu, że materiał jest wyśmienity i z wielką przyjemnością posłuchałem jeszcze raz tej niezwykle wciagajacej historii.
Naprawdę robi Pan bardzo dobre materiały!
Najbardziej w tym materiale podobało mi się rzetelne, kompleksowe podejście do tematu i pomimo jego popularnonaukowego charakteru, szczegółowość przy jednoczesnej klarowności narracji.
Dziękuję!
Dziękuję serdecznie za wyrozumiałość w kwestii bohaterskiego Herakliusza i za miły komentarz!
KONKURS: Świetny podcast, słuchałem już na Spotify i chętnie wysłucham ponownie. Świetny pomysł, żeby dodać mapy.
Dziękuję
Dziękuję za twoją pracę.
Dziękuję za wsparcie
Bardzo przyjemnie się słucha! Dzięki za materiał i życzę szybkich wzrostów na nowym kanale 👍
Dzięki serdeczne!
bardzo ciekawy materiał, zawierajacy ogrom wiedzy, ktora została przedstawiona w bardzo przystepny i przyjemny dla ucha sposob, gratuluje panu wiedzy i życzę więcej sukcesow,
pozdrawiam
Uprzejmie dziękuję za udostępnienie tego materiału. To mój początek zagłębiania się w historii Bizancjum.
Pozdrawiam!
kocham kocham kocham, dzięki takim człowiekom czas w pracy mija fajniej :)
Super! Ciesze się, że mogłem pomóc :) dziękuję za komentarz!
coś wspaniałego.. chętnie przyjmę więcej takich i dziękuję za to co robisz
Dziekuje serdecznie bedzie wiecej
Dziękuję za pracę włoźoną w ten podcast 👍
Jestem pod wrażeniem ogromu pracy, który włożyłeś w postanie tego materiału. Czapki z głów za świetną robotę!
Dziękuję, było rzeczywiście ciężko
W końcu jakiś film na temat historii Bizancjum
Świetny podcast, dzięki wstawkom muzycznym i towarzyszącym upale można się jeszcze bardziej wczuć :D Dzięki za trud włożony w ta produkcje jak i inne
Dziękuję serdecznie! Wymaga to wiele pracy ale warto dla takich komentarzy jak Twój :)
Nie mogę się doczekać kontynuacji 😃
Smutno się skończy
Jeśli ktoś chciałby zacząć poszerzać swoją wiedzę o Bizancjum, to ten materiał jest obowiązkowy. Świetny podkład muzyczny, dobra dykcja, ogromny plus za dołączanie wielu map bo w wielu internetowych wykładach i podcastach historycznych brakuje tego elementu a dobrze jest widzieć to, o czym ktoś opowiada. To pewnie mrzonka, ale świetnie byłoby zobaczyć takie materiały o największych i najważniejszych państwach Europy i Bliskiego Wschodu na przestrzeni dziejów na tym kanale ;)
Taki mam plan! Już niedługo przeniesiemy się do USA i poznamy ich historię :)
@@hw5mpodcast Czekam z niecierpliwością :D
Dobry podcast to taki przy którym wydaje ci się ze minęło 20 minut, kiedy minęła ponad godzina. Super robota pozdrawiam.
Dziękuję
W podcastcie podoba mi się to że w zwięzły, ale dokładny sposób opisuje on jedno z najciekawszych zagadnień historii. Literatura uzupełniająca też jest świetnym dodatkiem bo dzięki niej można samemu do edukować się w danej tematyce.
Co tu więcej dodać, czekam na więcej!
Super! Zachęcam do przeczytania bardzo ciekawe opracowania!
@@hw5mpodcast Jak tylko skończę lekturę książek dotyczących Republiki i wczesnego Cesarstwa to z pewnością sięgnę
O to jest bardzo ciekawy temat wczesna republika i cesarstwo! Bliskie mojemu sercu
Miło posłuchać Cię przez 2 godziny. Poczułem się, jak bym siedział na ulubionych wykładach z historii. Dzięki wielkie. ❤
Dzięki serdeczne naprawdę mi miło!
Najbardziej podoba mi się długość, świetne do słuchania w tle, do przygotowania do spania lub do pracy. Pozdrawiam
Cieszę się, że mogłem pomóc :) dzięki za komentarz!
Super materiał. Dziękuję.
Podoba mi się poruszenie tematu poprawnego nazewnictwa tego państwa jak i używanie przez Pana terminu - Cesarstwo Wschodniorzymskie. Być może i jest to twór inny kulturowo, jednak zważmy na to, że od powstania do upadku Rzymu już jako całości, minęło Ok. 2 tys lat. Każdy kraj ewoluuje i zmienia swoje oblicze w tak długim czasie. Samo Cesarstwo Zachodnie nie było tym samym Rzymem, który widzi popkultura, przez cały okres swego istnienia. Dziękuję za ten choć streszczony to dobry merytorycznie materiał i pozdrawiam, jako zapalony miłośnik historii starożytnej
Dziękuję serdecznie
Bardzo dziękuję
To ja dziękuję za obejrzenie!
Co mi się podoba:
1. W przystępny sposób opisane dzieje,
2. Uporządkowuje wiedzę zdobytą na różnych etapach,
3. Rozwinięcie tematu po macoszemu u nasz potraktowanego,
4. Idealne do posłuchania np. w trakcie pracy,
Świetna inicjatywa! Czekam na więcej :)
Dziękuję za rzeczowe podsumowanie!
Kozacki podcast oby takich więcej
Następne USA w tej serii
Historia Bizancjum jest u nas traktowano po macoszemu, ja np. nie zdawałem sobie sprawy z takiej roli jaką odegrał spór o ikonolazm. WINCYJ!!!
nawet jeszcze nie zacząłem słuchać właściwej części podcastu a już wiedziałem że będzie to sztos podcast, subskrypcja i lajk już za sam wstęp 😁
Podcast zdecydowanie wzbogacają efekty dźwiękowe. Można lepiej poczuć klimat epoki, dzięki za twoją pracę❤
Dziękuję, to bardzo dużo pracy ale zdecydowanie lepiej się słucha!
Gdyby tak wyglądały lekcje historii to dzieciaki miały by same piątki.
Bardzo fajny ,,klimat,, do kwestii merytorycznych, robi podklad muzyczny i efekty dźwiękowe.
Świetna robota!
Dziękuję serdecznie :)
podoba mi się Twoja szczerość, zdecydowanie, od niedawna się wciągnąłem e Twoje podcasty, super!
Dziękuję
Super robota
Herlakiusz😂😂😂. Dzieki za sprostowanie. Świetnie się slucha! Dobra robota!
Ziomek uwielbiam Ciebie słuchać każdy film każdy podcast podoba mi się wszystko pozdro i dużo zdrowia dla Ciebie
Dziękuję :)
Siemka, bardzo dobry materiał historyczny !!! 😉👍
Świetnie się słucha...
Dziękuję serdecznie
Jak zawsze sztos, czekam na Rzym👊
Będzie napewno! Dziękuję
Bezdyskusyjnie, bezapelacyjnie, bezsprzecznie najbardziej podoba mi się Herlakiusz. A najlepsze jest to żebym nawet nie zwrócił uwagi na to gdybyś o tym na wstępie nie wspomniał. Pozdrawiam. Świetną robotę robisz.
Dzięki za miłe słowo :)
Dziękuję
To ja dziękuję za przesłuchanie
Super metariał. Doceniam wielowątkowość podejmowana w nagraniu co pozwala zrozumieć ciąg przyczynowo skutkowy co wydaje mi się najważniejsze w studiowaniu źródeł historycznych. Podobał mi się również rozbudowany przekaz przez sam fakt, że nie ma rzetelnych źródeł łatwo dostępnych do poznania historii. W szkole tej przedmiot traktowany jest po macoszemu a czytanie książek samodzielnie wymaga za dużo czasu. Twoje filmy są idealnym sposobem dla poszerzenia wiedzy w sposób rzetelny i przy braku konieczności poświęcania zbyt dużej ilości czasu.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów!
Dziękuję serdecznie za cenne uwagi
Super materiał.. Dziękuję
Brawo. Dlaczego tak malo wyswietlen? Ludzie przeciez to jest kawal dobrej roboty
Dziękuję!
Bardzo dziękuję!!!😊
Dziękuję za przesłuchanie!
Super
Dziękuję za miły komentarz
Zajebisty podkast.pozdro z Chicago
W mojej ocenie świetny podcast. Nie jestem ekspertem w dziedzinie historii, więc na ten temat się nie wypowiadam. Nie wiem, czy nie lepiej byloby podzielic ten odcinek chociaz na pół. Tak czy inaczej dla mnie super
Mozesz podzielic, wystarczy wylaczyc w polowie i wrocic pozniej :)
Dziękujemy.
Dziękuję bardzo za wsparcie!
Mega głos i fantastyczny odcinek, super robota!!! jako amator historii jest pod ogromnym wrażeniem i z niecierpliwością czekam na odcinek o Rzymie o którym wspomniałeś na początku nagrania, z uszanowaniem :)
Dziękuję i witam na pokładzie!
Widać tu wielkie dopracowanie, bardzo dobrze się tego słucha. Wyszło ostatecznie dwie godzinki ;) świetna robota jak zawsze. Wpływ muzyki i grafik/map na nastrój i klimat niezaprzeczalny. Bardzo podobają mi się dwa końcowe dodatki, dwie erraty dotyczące nazewnictwa i upadku zachodu. Słuchałbym czegoś takiego w pełnym wymiarze, jako formatu.
Dzięki wielkie. Pociągnąłem do 2 specjalnie tak jak wspominałem, że zrobię! Cieszę się, że Ci przypadło do gustu :)
dla zasięgu :)
Dziękuję!
Bardzo dobrze się oglądało.
Dziękuję serdecznie.
Bardzo fajny podcast i naprawdę dziękuję Ci za twoją pracę, zabrakło mi jednak podkreślenia (być może się mylę nie jestem zawodowym historykiem a jedynie pasjonatem który gdzieś tam kiedyś o tym usłyszał więc jeśli się mylę to przepraszam) o tym że Karol Wielki po wygranej wojnie z Bizancjum został w pełni uznany za Cesarza Zachodniorzymskiego przez Konstantynopol. Idąc tym tokiem rozumowania więc Cesarze Rzymscy narodu Niemieckiego byli pełnoprawnymi kontynuatorami starożytnego Cesarstwa Rzymskiego tak samo jak Bizancjum.
Nie jest to nieprecyzyjne. Konstantynopol nigdy nie uznał Karola Wielkiego za cesarza Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Jest to tzw. Problem dwoch cesarzy, poruszany w literaturze niemieckojęzycznej jako Zweikaiserproblem, a w greckiej jako Provlima dyo Aftokratoron. Fakt, że Karol Wielki został koronowany jako cesarz bez zgody cesarza Bizancjum, doprowadził do konfliktu między tymi dwoma mocarstwami. W wyniku negocjacji dyplomatycznych, Bizancjum ostatecznie uznało Karola Wielkiego za cesarza, ale nie uznało go za cesarza Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W rzeczywistości, Bizancjum nadal uważało się za jedyne prawdziwe Cesarstwo Rzymskie aż do swojego upadku w 1453 roku. W ten sposób, Karol Wielki jest często uważany za założyciela Świętego Cesarstwa Rzymskiego, które istniało w Europie Zachodniej aż do 1806 roku, ale nie był on nigdy w oczach Konstantynopola jedynym kontynuatorem Rzymu. Rola ta była zarezerwowana dla Cesarstwa Wschodniorzymskiego.
Świetny materiał!!! Dzięki
Dziękuję za wysłuchanie!
Super film. Akcja z Bazylim nadaje się na film tym bardziej że po takiej krzywej akcji wyszła spoko dynastia.
Dziękuję
Nie wiem czy jeszcze aktualne, ale zostawiam komentarz :)
Aktualne
Święty materiał, uwielbiam historie Bizancjum i fajnie raz na jakiś czas ja sobie odświeżyć.
Fajnie byłaby kiedyś zobaczyć podobny materiał o Maurach, arabskim podboju Hiszpanii i związanej z tym rekonkwista :)
Bardzo ciekawy temat!
Fascynujące!
Dużo pracy włożyłeś, super materiał. Pozdrawiam.
Dziękuję
Jeszcze trochę i nazwę kanału będzie trzeba zmienić na HW5G hehe, świetny materiał!
Dziękuję, kłaniam się w pas
Doskonały pomysł na program.Bardzo ambitny i całkiem unikatowy,choć nieco zbyt ogólnikowy.Powodzenia!
Dzięki! Polecam zapoznać się z tytułami źródłowymi z przyklejonego postu. Ubolewam, że nie da się zupełnie wyczerpać tematu w 2 godziny ale może kiedyś się porwę na 10 godzinny podcast. Przyznam, że chodzi mi to po głowie od dawna.
Moj pierwszy materiał z Tobą. Zostaję i subuję.
Film przyjemny dla ucha i oka, zwięźle przedstawia historię Cesarstwa Wschodniorzymskiego.
Najbardziej jednak podobają mi się użyte w filmie map i grafiki.
Dziękuję za docenienie
super
Każdy odcinek od ciebie to jak małe święto.
Dzięki wielkie to bardzo miłe!
Jako maniak historii bizancjum - dziękuję!
To ja dziękuję od Pasjonata w szczególności jest to cenne!
Zajebiste brawo
A może kiedyś coś o Wizygotach bo to też ciekawa historia i dosyć ważny element europejskiej historii? Super materiał sporo pracy.pozdrawiam
Dziękuję, na kanale podcastowym nie mam limitow pod tym wzgledem, kazdy pomysl jest do zrobienia.
Bardzo dobry film. Najciekawsze dla mnie było to, jak bardzo Cesarze Konstantynopola powtarzali błędy Imperium Rzymskiego - brutalna walka o władzę, zamachy, brak jedności - niczego się Bizantyjczycy nie nauczyli.
Ciekawe spojrzenie!
Mi na przykład brakuje historii w 5 minut stare historie 5 minut fajnie obrazkowo fajnie dźwiękowo fajnie wciągające Pozdrawiam
Coś pomyśle
Bardzo dobry podcast. Słuchając tego materiału to aż się prawie przeteleportowałem do Bizancjum. Dobra robota ❤
Dziękuję serdecznie, przeniesiemy się też w inne kultury.
Materiał jest wartościowy i bardzo dobrze opowiedziany, ale dla mnie bardzo irytujące jest to że reklama PATRONITE zasłania prawie 1/4 mapy :(
Dzięki serdeczne za komentarz. Staram się tą planszę robić małą. Jest to informacja o odcinku i podcaście a nie jedynie reklama patronite. Bez patronite nie jestem w stanie tego robić.
Ja rozumiem że sponsorzy są bardzo ważni. Można o tym wspomnieć na początku filmu i na końcu powtórzyć - tak jak to z powodzeniem robią inni. Większość tu komentujących słucha a nie ogląda. Te informacje przecież można odczytać w opisie filmu. Ja lubię oglądać, pokazujesz fotografie, mapy i inne historyczne obrazy. Przez ten placek, który na innych filmach jest jeszcze większy nie widzę wszystkiego co mnie mocno zniechęca do oglądania kolejnych odcinków. Mam nadzieję że nia masz mi za złe tej krytyki. Może zrób ankietę czego widzowie oczekuję, może to tylko ja mam takie preferencje i marudzę... ;) Pozdrawiam serdecznie.
Zawsze interesowała mnie historia Bizancjum, dzięki za ten podcast. Będą inne materiały z kulturą i sztuką?
Możliwe, że przy odcinku o upadku bizancjum zrobie informacje i jej spuściźnie
@@hw5mpodcast super czekam ;)
A spróbujemy 😊
Skvelá práca!
Świetny materiał !!!👏🏻💪🏻👍🏻
Jak by można prosić o rozszerzenie tamatu cesarstwa " Bizantyjskiego"
Dziękuję serdecznie. Za kilka dni „Historia Niemiec”. Natomiast ten temat będę kontynuował w podcaście „Upadek Bizancjum”. Pozdrawiam.
@@hw5mpodcast a nie dało by się dokładniej omówić historia Bizancjum"?
Podzielić powiedzmy na trzy części tego okresu?
Powiedzmy do czasów najazdów arabskich. Drugi do czasów początku rekonkwisty no i ostatnia część do upadku Konstantynopola ( choć tu można by podzielić na dwa pod odcinki do manzinkertu pierwsza)
Mam na myśli każda część po 2 h.
Było by super bo historia Cesarstw Wschodnio Rzymskiego. Ludzie dalej myślą że padem transmisyjnym starożytność była Arabowie.
Pozdrawiam i czekam na następny odcinek
Herakliusz nie Herlakiusz oraz bałwochwalstwo nie bławochwalstwo …poza tym jesteś najlepszy i czekam na kolejne historie!!! ❤
Dziękuję, dysleksja nistety.
niesamowity materiał, a "Herlakiusz" zupełnie nie przeszkadza :D
Dołączam się do braw i gratulacji za tak rzetelnie wykonaną pracę. A czy jest szansa na taki odcinek poświęcony Persji? W Polsce nie wiele się mówi o Persji poza czasami kiedy nękała starożytnych Greków i o klęsce przeciwko Aleksandrowi Wielkiemu. A chętnie bym posłuchał o tym kraju, tym bardziej że skutecznie stanowiło odpór Rzymowi, była w starożytności łącznikiem pomiędzy cywilizacją Rzymską a Hinduską, może i Chińską. Miała ciekawą religię dualistyczną, która "podobno" była pierwowzorem monoteistycznego Judaizmu. Później z nastaniem islamu wyodrębniła własny nurt odrębny, Szyicki. Do czasów kolonizacyjnych chętnie bym coś takiego obejrzał
Dziękuję. Jasne, że jest!
Może i nie zaistnieje w tym konkursie ale trzeba przyznać że wyszedł ci kawał świetnej roboty. Dlaczego się podoba? Bo zrealizowane z sercem i pasją i to czuć.
Dzięki serdeczne bardzo doceniam
Herlakiusz - najbardziej się mi podoba
Mnie się stare audio bardzo podobało. Miało swój klimacik
Miło mi, ale trzeba iść do przodu
Kiedy będzie upadek Konstantynopola?
Ilość reklam niemalże uniemożliwia oglądanie.
Niemozliwe, redukowalem do minimum. Calkowicie nie moge wylaczyc bo algorytm penalizuje z tego co wiem brak reklam.
@@hw5mpodcast
Rozumiem, być może dlatego, że oglądam na telefonie, nie mam pojęcia.
Fajny odcinek, ale dla mnie za krótki
Hej mega materiał już 2 raz przesłuchałem, ale tak się zastanawiam co z kolejna częścią pt.upadek Bizancjum o której wspominasz w materiale . Zdradzisz jak pracę bo nie mg się doczekać
Ruszam teraz od nowego roku z nowymi podcastami. Bez obaw.