@arkadiomorales1970 mam 6 rok pompę ciepla byla juz bestia ze wschodu i pompa nie miała żadnych problemów. Zresztą w Skandynawii mrozy większe, zima dłuższą, a pompy są najpopularniejszym źródłem ciepła.
Jakby była najlepsza a nigdy nie była i nie będzie to by jej sprzedaż nie malała tylko rosła..Co jakiś czas widzimy, że pompy ciepła są omijane. Gdyby nie sztuczne zawyżanie cen gazu czy węgla to nikt by nie założył pompy ciepła, która jest ciągle dotowana.
Najbardziej Dotowany to był.gaz, ale powoli rząd od tego odchodzi w sezonie 22/23 dopłaty do gazu i prądu wyniosły 57 miliardów zł, z tego 2/3 to gaz. Natomiast na dotacje do pomp ciepła ,korków gazowych, pelletowych węglowych i ocieplenie domów w czystym powietrzu wydano w 6 lat łącznie 14 mld. W tym roku wycofano dotacje do kotłów gazowych, do 3 lat ma już nie być dopłat do gazu. .@@wielkimistrz889
Mam tcapa 9kw od 6 lat w domu 150 metrów wysoko w górach na wygwizdowie. Ostatni sezon 3,5 MW wcześniejsze ok. 4 - 4.5 bez kombinacji w nastawach, cóż klimat się ociepla. Najniższe temperatury kilka lat temu to minus 18 stopni. Ogrzewanie podłogowe bez zbiornika, moim buforem jest podłoga. Zużycie prądu na grzałce to 0,85 kW od początku. Mam fotowoltaikę i np w tym roku rozliczeniowym za prąd płacę 300 zł. A w domu mam cały czas 20 21 stopni. U mnie tak przytulona do ściany i prawie na ziemi pompa nie miała by prawa działać. W nocy pompa pracuje gdy jest duży mróz i sypie śnieg, żeby nie zasypało mi wentylatorów. Pracuje na mojej krzywej, sterownik starego typu. Ta pompa i fotowoltaika to najlepsza rzecz.
Dom domowi nierówny. W pierwszym roku się bawiłem. Harmonogramy itd. Nie było źle. Ale w tym sezonie zero bawienia się. Tylko harmonogram na grzanie wody(bo się sprawdza). I najlepsze jest to że zużycia są mniejsze. Listopad był zimniejszy niż w poprzednim sezonie a różnica 6kWh tylko na cały miesiąc. Każdy musi sobie sam przetestować. U mnie same kaloryfery. I to jeszcze stare płytowe stalowe 😊 W Panasonicu nie wolno posiłkować się danymi w menu. Tam takie przekłamanie że głowa boli. Wiem co piszę,bo mam 😁 Ja używam tylko danych z podlicznika. Leci drugi sezon. Włącznia i wyłączenia to 4920 a czas pracy 6670. Podlicznika 3900kWh. Pierwszy rok równy było jakoś 2550kWh.
Super, że sam sobie to poustawiałeś, bo instalatorzy bawet krzywej nie potrafią ustawić - choć tez nie jestem zwolennikiem ustawiania krzywej bo to nie gaz. Załamujące jest to ze wszystkie pompy maja sterowniki jak z lat 90! Nawet jak sie dokupi modul wi fi to se co najwyżej można zmienić temperaturę u wyłączyć. Standardem powinny być zaawansowane ustawienia i AI korzystający z serwera pogodowego naslonecznienia dynamicznych cen energii itp
@@nttv9778 dokładnie, współczesne pompy ciepła powinny mieć dużo bardziej zaawansowane sterownik, współpracujące z centralami zarządzania energią. W dobie godzinowych cen energii gdzie możliwe są niemal zerowe stawki niezbędnym jest wykorzystanie tego przez no pompę do zagrania wody użytkowej lub nagrzania bufora lub rozgrzania podłogówki.
Nawet e krótki i pochmurny dzień pv produkuje prąd.bbpninstalacja 10kWp e lutym daje ponad 300 kWh, w marcu już nawet 900 kWh czyli dużo więcej niż pobiera sama pompa. A przecież nie przestaniesz grzać w maecu. @@arekmoto3558
@@arekmoto3558 nie mówię o PV tylko różnicy temperatur- dziś jest w dzień 2 a w nocy -4 wiec po co pompa ma pracować ciężej w nocy? Na wiosnę sa jeszcze większe różnice i ustawiam pompe tylko na dzień i przy tej samej temperaturze w środku różnica w energii jest 30%
Witam w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się z żoną na pompę ciepła - Vaillant i ogrzewam Dom grzejnikami i może kiedyś zmienimy to na podłogówkę że względu na efektywność a w przyszłości że względu na cenę. Szczerze to jestem ciekaw ile prądu nam Pompa pociągnie. W odniesieniu do twojego planu 👌✌️ super i nawet nie myślałem że można pompę ciepła w jaki kolwiek ustawić. Jak już będę z Energetyki sprawozdanie ile w pobraliśmy prądu za zimę w tym roku to napewno się podzielę chętnie ta informacją i łoże wtedy co doradzisz. Pozdrawiam
Zostaw grzejniki, podłogówka negatywnie wpływa na układ energetyczny człowieka - kiedyś ludzie unikali budowania domu na żyłach wodnych, a teraz sami to sobie fundujemy.
@@hobbysta3376 gdzie wyczytałem takie mądre słowa? Nie ma żadnego nadanie naukowego wskazującego że podłogowa jest bardziej szkodliwa lub Uciążliwa od kaloryferów.
Witam. Tez mam Panasonica 9kw H. Dom 140m2, 16cm grafitu, 100% kaloryfery. Dom z lat 70tych po modernizacji. Foto 10kw na starych zasadach. Co i CWU za cały rok 4500kwh z podlicznika. Też grzeję tylko od 7 do 24. Dom nie wychładza się poniżej 20*C a wieczorem jak są ludzie dobija do 22*C. CWU na 46*C gdzieś 2 razy na dzień grzeje. Niby nie powinno się "wychładzać" domu a z moich obserwacji to najmniej prądożerna opcja. Taniej mi jest dobić w dzień na autokonsumpcji i lepszym COP jak ma pompa wirować całą noc. I z moich obserwacji drogi autorze filmu, wypróbuj nie skakać z krzywą co godzinę o 2 stopnie tylko daj od razu na +5 plus tryb cichy. Pompa nie wejdzie na obroty więc pobór niski a jak się uruchomi to idzie 5 godzin non stop az do grzania CWU. Ja mam pompę 2 lata i na 4500h mam 1800 włączeń i jest eligancko. Polecam i pozdrawiam 👌
@@alicjahawan2762 auto konsumpcja jest jeszcze bardziej opłacalna na nowych zasadach, bo obecnie sprzedaje się prąd po 30 groszy, a kupuje za złotówkę.
@@olekgruca5906 ja mam podłogowe więc solidny akumulator ciepła. Zwiększam stopniowo temperaturę, tak aby rosła ona wraz ze wzrostem temperatury powietrza na zewnątrz. W ten sposób pompa ma stabilne równomierne obciążenie. Dodatkowo staram się pozyskiwać ciepło w ciągu dnia, nas pracuje zestaw fotowoltaiczny. To kolejny zysk.
Witam Autora filmu oraz oglądających.Mam pytanie do Was.Na wiosnę ruszam z budową domu parterowego 90 m2 ze stropem betonowym bo tak chcę.Na ścianach i elewacji będzie Styropian 20cm jak w projekcie a na stropie myslę 2 x5 cm przynajmniej.Wnęki okien chcę dodatkowo wykleić 5 cm styroduru bo w żaden ciepły parapet do nnie nie przemawia ani okna 3 szybowe bo i tak najwięcej ucieka ciepła przez ościeżnice ale to temat rzeka,nie o tym pytanie.Oczywiscie ogrzewanie podłogowe bę w całym domi i będzie komin w razie wu i tu następuje pytanie.Gaz mam 9 m do lini ogrodzenia ale Gazownia na tej rok nie zawiera umów ze względu na sytuację na Rynku,Świecie i pewnie o ten Ets co ma wejść tak mi się wydaje i pytanie w co takim razie wybrać za ogrzewanie do mego domu byście doradzili Gaz z butli czy Pompa ciepła i jak tak to jaka moc i za jaką kwotę można kupić.Czy można skorzystać z Dotacji a jesli tak to czy są kruczki na które warto uważać w sensie jakieś obostrzenia typu muszę zrezygnować z komina itp.Liczę na pomoc😊 Pozdrawiam serdecznie.
Nawet jak podłączą cię do gazu to będzie to ogrzewanie droższe niż grzanie pompą ciepła, a z każdym kolejnym rokiem ogrzewanie gazowe będzie drożało tak że ludzie sami zaczną z niego rezygnować. Ci którzy nie zrezygnują zostaną do tego zmuszeni. Prąd w Polsce od 4 lat tanieje, obecnie ceny na giełdzie są już niższe niż zamrożona cena energii dla osób prywatnych. Na ociepleniu nie oszczędzaj, wszędzie zrób ogrzewanie podłogowe i rurkami co 10cm. I zdecydowanie polecam pompę ciepła. W innych filmach robie porównania kosztów ogrzewanie dla różnych systemów, od węgla przez gaz po pellet i pompy ciepła.ua-cam.com/play/PLNZ4O4pNfiy1IFgNwKwcuwny6QXwjxlB5.html
@telchina.pl. Dziękuję za odpowiedź.Tak oczywiście zaraz zobaczę film.A proszę powiedzieć gdzie mogą uzyskać pomoc w doborze mocy pompy ciepła i jaki model i wogoóle itp?
@marcinkruk9808 moc powinien dobrać ci instalator, lub zrób audyt energetyczny. Pomp bierz z najbardziej popularnych marek, dużo serwisantów i dostępne części zamienne. Instalatora szukaj w swojej okolicy, nie z firm co wydzwaniają po domach.
Mam panasonic t-cup 12, chyba trochę przzewymiarowana. Zauwazyłem, że w trybie cichym pobiera znacznie mniej prądu. Trzymam się tego puki co, ale nie wiem czy tryb cichy nie ma wpływu na przyspieszone zużycie pompy. Ma Pan jakąś wiedzę w tym temacie?
@@marek1752 y Tryb cichy nie pozwala pompie wchodzić na wysokie obroty, w twoim przypadku jest on korzystny , ponieważ zmniejsza ilość startów pompy, (popularne taktowanie ) sprawdź na liczniki stosunek starów do godzin pracy. Najlepiej jak jest mniej startów niż godzin pracy. Źle jest jak ilość startów przekracza 4 na godzinę.
@@marek1752 Akceptowalnie, ale pomyśl o buforze, albo rób pompie przerwę w nocy w miesiącach wiosennych i jesiennych. Tak jak ja robię. Też mam przewymiarowaną pompe.
Wyregulowalem tak PC że chodzi 12h i 3h stoi, bufor 1500L kaloryfery convektorowe w każdym 1,3L wody, 33°C podawane przy 0 na zewnątrz. COP przy 0°C to 3,75 +, połączenie jest to: układ równoległy 3 rurowy.
@telchina.pl. Jest to jeden cykl, po trzech godzinach włącza się i znów 12/3 zależnie od temp. Zewnętrzne 11/3 lub 10/3 najkrótszy cykl to 2,5h/2,5h przy temp. Zew. +10. Dodam że to stary dom ocieplony 15cm grafit z niską lambda, Fundamenty także ocieplone.
@@telchina.pl. Witam.Można do Pana prosić jakiegoś e- mailla? Mam trochę pytań odnośnie pompy ciepła a nie chciałbym tutaj zaśmiecać komentarzami i Pana czasem na odpisywynie.Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.
Czy dobrze rozumiem, że najlepiej ustaweic pompę tak żeby jak najrzadziej się wyłączała? Czyli dobrze żeby ciągle dogrzewała bufor pobierając mała ilość prądu?
Czym mniej załączeń tym pompa będzie żyła dłużej, jej sprężarka i wymiennik , wewnętrzny( łożyska itp). Drugi ważny punkt, to aby grzała na niskim parametrze, czyli. Nie do 50C, a np 30c. W dzień jest cieplej, więc produkcja ciepła jest tańsza. Jak masz bufor duży i podłogowe ogrzewanie to możesz sprawić aby pompa grzała cały dzień bez przerw, a ciepło odda bufor i podłoga w nocy
@@iwonabarczyk7667 nigdy w zimowe miesiące mała instalacja PV nie da prądu na całe potrzeby pompy w danym miesiacu. Ale jest pewne że panele w nocy nie produkują nic, ale w styczniowy słoneczny dzień produkcja z PV znacznie przewyższa bieżący pobór pompy. Wszystko co oddajesz do sieci odbierzesz że sporą stratą.
@@arekmoto3558 nie musi być słońca żeby PV produkowało (choć oczywiście sporo mniej) np bifacjale dość dobrze radzą sobie ze światłem rozproszonym - np dziś jest pochmurno i w dodatku pada śnieg a moja instalacja produkuje ~ 5kW (mam 70kWp) co w połączeniu z magazynem w zupełności wystarcza na normalne funkcjonowanie wraz z moją pompą ciepła (gruntową) która przy takich temp jak obecnie bierze 16-18kW
Mam pytanie odnośnie grzałek 😮 bo u mnie grzałki chodzą dość często przy defrostach. Pompa Panasonic 5kw seria J 132 m2 podłogówki bez bufora. Jak Tobie się to udało że grzałki praktycznie nie pracują?
@@mariuszciechanski3822 ja mam panasonic tcap 12 kw ale u Ciebie te 130 mkw pompa 5 kw to trochę mało ! Kolega ma pompę 9 kw także panasonic 110 mkw i jest ok żadnych grzałek nie widział ‚pompy mamy 4 lata
@piotrzasada1465 grzałki pracują tylko przy defroście czasami, dom po audycie ep 33kw pasywny nie, wybudowany z pustaka styropianowego, rekuperacja, okna pasywne fix na ciepłym montażu , drzwi też, w podłodze 40 cm styropianu w dach 70 wełny, dom nowoczesna stodoła, dach dwu spadowy bez kominów okien itp tylko panele PV, okna na wschód południe i zachód, dom centralnie ustawiony na południe na górce bez drzew itp
Dom 173 m2 do tego pracownia żony ok 30 m2 grzana przez rurę preizolowana w budynku obok. Pompa Panasonic Aquarera T-Cup 9 kW wersja H. COP grzania 4, całkowite COP 3,9. Pobór energii na grzaniu 2402 kWh. Ustawiona krzywa grzewcza. Zastanawiam sie czy zmieniać na harmonogram. 🤔
@@1983karamba harmonogram działań razem z krzywa grzewczą. Tam jedynie ustawiasz odchyłkę od krzywej , no nieco chłodniej na noc, a rozgrzewasz w dzień kiedy pracuje fotowoltaika
Pompa ciepła z fotowoltaiką grzeje wodę użytkową prawie za darmo od kwietnia do października ... ale w listopadzie i grudniu zaczyna się jazda bo wchodzi ogrzewanie i dalej CWU. 1200- 2000 zł mieś do marca. Gdyby jednak grzać czystym prądem to wychodziło by 4000-5000 zł mieś. Także niech nie pieprzą głupot ludzie co twierdzą że PC jest do bani bo za groszek, gaz czy olej zapłacą tyle samo jak nie więcej za olej opałowy. Chyba że mądruje się tak rolnik co sianem i wierzbą pali w kopciuchu przy stodole.
Mam taka samą pompe ogrzewajaca fom 156m2. , G12w i inny system ustawien.. zuzywam lacznie 2000 kwh rocznie na wskazaniu pompy, z czego polowa to cwu. Temp 20 stopni w fomu. Fom pasywny
Ja mam pompę ciepła York i zużycie przez miesiące październik listopad grudzień do dzisiaj do 12 stycznia mam 4400 kWh więc bardzo duże i nie wiem jak to zmniejszyć jak ustawić pompę żeby to zmniejszyć ponieważ no przez cały sezon grzewczy podejrzewam że zużycie mojej pompy ciepła będzie wynosiło granicach 8 9000 kWh jeżeli to możliwe to proszę o odpowiedź i komentarz pozdrawiam
@@wielkimistrz889 same pompy da ok, ale już zły dobór pompy, zły .obraz oraz słabej jakości pompa, to mogą być duże kłopoty i koszty na przyszłość. Teoretycznie pompa daje najtańsze ciepło obok drewna.
Jakby zimy byly takie jak powinny byc , to zadne ustawienia by nie pomogly 😁 Przy -15 w dzien i -20 w nocy rachunki bylyby na poziomie 2000 pln/miesiac.
@@mtyzsw6549 na szczęście są tabele pogodowe że średnimi temperaturami dla Różnych regionie w Polsce. Średnia temperatura stycznia jest w okolicy zaraz czasem -1C. To że bywa czasem przez 3 dni - 20 w nocy nie ma dużego wpływa na temperaturę całego miesiąca.
@@rybuss85 Nie sa za darmo , ale gaz i wegiel dadza rade nawet przy -40 ,a pompa nie . Po waszych komentarzach widze ,ze rozmawiam z mlodzikami,ktorzy nigdy chyba nie widzieli zimy ,ktora zaczynala sie w grudniu (na Mikolaja) a konczyla w marcu. Srednia takiej zimy to bylo -12 dzien w dzien. A w nocy duuuuzo nizej , -25 osobiscie pamietam.
@mtyzsw6549 Ja osobiście pamiętam jak ostatni raz -30 stopni było z dobre 15 lat temu. Pompa da radę. Od tego ma grzałki. A to że kilka dni by się nimi wspomagała...życie. W Skandynawii jakie mają temperatury? Mroźniejsze zimy niż u nas. I pomp dość dużo.
@@rybuss85 Ja wiem,ze ma grzalki ,ale ciagle mowimy o kilkudniowym mrozie a nie o zimie trwajacej bite 4 miesiace. W Skandynawii maja tanszy prad , my mamy chyba najdrozszy w UE. Ja nie napisalem ,ze pompa nie da rade ,tylko o kosztach grzania przy pomocy pompy w razie prawdziwej zimy. Mi koszt zakupy tony wegla nie skacze wraz ze spadkiem temperatury,nadal kosztuje mnie ta tona tyle ile zaplacilem latem (gdy kupowalem😁)
po to pompa ma rożne ustawienia aby z nich korzystać, każdy dom i każda instalacja jest inna, wiec nie ma jednego idealnego ustawienia. Trzeba zrozumieć jak działa pompa, a to da oszczędności.
Mówię w filmie że licznik przekłamuje, nie liczy np pracy grzałki i pompek obiegowych. Przekłamania sa o kilku do nawet 40%. U mnie przekłamanie jest małe, patrzac na licznik prądu.
@@bazejbob9730 mam prawie taki sam dom i prawie takie same zurzycie :) wysokość pomieszczeń 275cm oraz rekuperacja w domu, woj.lubelskie. zastanawiam się nad fotowoltaika w przyszlym roku
@@bazejbob9730 Ja wrzucam 2 łopaty węgla co 5 godzin 2 godziny trzymie pod 65stopni 2.5 godziny spada na 40 stopni idę znów rozmiecić ogień, 25 stopni cała zimę mam.. Wierz mi że wszyscy dajecie dupy i nawet o tym nie wiecie. Kosztuje mnie te ogrzanie 200m2 250zl na miesiac. Pozdro maniacy taniej Energi.
@@alicjahawan2762 co jest bzdurą? I jaki błąd popełniłaś? Zgaduje że nie miałaś pojęcia o pompach ciepła i zostałaś oszukana przez pseudo sprzedawców i teraz zamiast zysków są koszty? Mam rację?
@telchina.pl. nie oszukiwaj ludzi a ja jerzeli bym zalozyla co kolwiek to w tej chwilę nie byla bym az na tyle stratna Nikt nie bedzie zakładał tego uzondzenia bo nie ma sensu
@telchina.pl. mialam doczynienia z ruznymi oszukancami jaki chcialy 30 tys za założenie pompy ale w koncu mialam bardzo dobrego instalatora życzę jemu zdrówka
Komentarze botów, jak to pompa i panele pracują w jesień zima 😂.. Prawda jest taka, że panele nic nie produkują prądu a pompa góruje najwyższe rachunki..Nie dajcie się nabrać na te bzdury..Bo ogrzewanie pompą jest najdroższe w Polsce i to się bez dotacji nie zmieni..A w kasie jest pusto a prąd będzie coraz droższy.. Przyszłość to jeszcze większe rachunki..Co roku łażą i błagają te pseudo firmy od pomp żeby dać się nabrać i podpisać umowę Xd..😂
@@wielkimistrz889asz rację tylko w jednym, łażą I dzwonią pseudo firmy i wciskają najtańsze g.... Po za tym się mylisz. Pompa ciepła daje najtańsze ciepło, taniej tylko z drewna i to kupionego okazjonalnie. Panele pracuje też w zimie, choć produkują znacznie mniej prądu niż latem. Ja płacę za prąd i ogrzewanie na rok niecałe 300 zł, mam pompę i fotowoltaike
12 днів тому
@@wielkimistrz889 jak najdroższe jak ludzie za gaz płacą 1000pln, gdzie ja w tym samym okresie w nie ocieplonym jeszcze budynku płaciłem 400pln bez fotowoltaiki za miesiąc? Gaz i kopciuchy będą niedługo całkiem zakazane, chyba, że Niemcy znowu się z ruskimi dogadają na nordstream 3, to gaz będzie znowu eko. Póki co po 2035 pieca gazowego nie zamontujesz. Do tego czasu bez atomu będzie tylko drożej, ale nie najdrożej ;)
Taaaa. A świstak siedzi i zawija...rację masz tylko z pseudo firmami naciągaczami. Z resztą nie. Panele coś robią zimą. Mało. Ale jest. Najdroższe ogrzewanie pompą...tjaaaa. Po zamontowaniu mieszczę się w 2000zł rocznie. Prąd plus ogrzewanie PC.
Atom nie daje taniego prądu, tylko stabilny prąd. Prąd w Polsce tanieje juz od 4 lat i dalej będzie taniał (hurt) bo przybywa wiatraków i PV. Ruski gaz już nigdy nie będzie tani, Produkcja LNG w USA i kilku innych krajach właśni szybko rośnie i ceny polecą w dół. W USA do 2028 r eksport gazu ma wzrosnąć o 100%. Katar o 85 % w 5 lat i Australia podobnie. będzie nadmiar gazu przy spadku popytu.
Jak na razie to mamy wiele wyłączonych bloków węglowych i kilka kolejnych przygotowanych do wyłączenia. Ratunkiem miał być stały eksport prądu do Ukrainy, ale na razie plan nie wypalił. Dodatkowo co chwilę wyłączamy wiatraki i PV, bo nie ma co z prądem zrobić.
No to pompa gruntowa zużyłaby połowę tej wartości. Ponadto w przypadku pomp powietrznych należy posługiwać się współczynnikiem SPF którego unikają producenci jak ognia z wiadomych względów. Cudowanie z porami dnia to zwiększanie całościowego zużycia energii bo pokonujemy bezwładność statyczną wprawiając instalację wychłodzoną w ruch. Temat cieplejszego dnia nad nocą może mieć zastosowanie przy niskiej wilgotności, a ta jest przez defrosty wrogiem pomp powietrznych. Przewołana firma ma trochę inna filozofię co do grzałek nadrabiając przewymiarowaną konstrukcyjnie sprężarką.
Wg. mnie przy 100% podłogówce tylko prosta grzewcza. Praca pompy jest bardziej stabilna. Najdłużej pracuje na niskim parametrze co wiąże sie z wydłużonymi czasami miedzy defrostami.
@telchina.pl. cały obecny tydzień był cieplejszy. Temp.pod 10st i pompa nie taktowała. Ustawiona stała temperatura zasilania 26st. Powrót 24. W domu 22-23
@grizzwold884 mam pompę ciepła i krzywa grzewcza jest najlepszym rozwiązaniem. Pracuje tyle ile tylko musi i dostarcza ciepła tylko tyle ile budynek potrzebuje a tak nie jest grzejąc prosta grzewczą
Dom 110m ogrzewania , 100%podloga Zuzycie z CWU 2900 za caly rok 2024 identycznie jak 2023. Pracuje rowniez na prostej z lekkim harmonogramem. Caly rok : Od 9 rano 30 do godz 14, Od 14 do godz 24 daje 29. Od godz 24 do 9 rano 28 stopni.
@@piotrmazur9971 mój dom również 110m. 100% podłoga. Praca na prostej. Ustawiona stała temp.zasilania 26st. Powrót ma 24. W domu 22-23st. Przy zasilaniu jak u Ciebie miałbym pewnie z 25. Jaka izolacja domu?
Chyba najgorszym rozwiązaniem będzie zostawienie ustawien instalatora pompy
dokładnie
Pompa w nowym domu to super rzecz dzięki Marku
Dzięki, obecnie nic lepszego do nowego domu nie ma.
Poczekajcie aż przyjdzie prawdziwa zima takie minus 25 pogadamy .😂
@arkadiomorales1970 mam 6 rok pompę ciepla byla juz bestia ze wschodu i pompa nie miała żadnych problemów. Zresztą w Skandynawii mrozy większe, zima dłuższą, a pompy są najpopularniejszym źródłem ciepła.
Jakby była najlepsza a nigdy nie była i nie będzie to by jej sprzedaż nie malała tylko rosła..Co jakiś czas widzimy, że pompy ciepła są omijane. Gdyby nie sztuczne zawyżanie cen gazu czy węgla to nikt by nie założył pompy ciepła, która jest ciągle dotowana.
Najbardziej Dotowany to był.gaz, ale powoli rząd od tego odchodzi w sezonie 22/23 dopłaty do gazu i prądu wyniosły 57 miliardów zł, z tego 2/3 to gaz. Natomiast na dotacje do pomp ciepła ,korków gazowych, pelletowych węglowych i ocieplenie domów w czystym powietrzu wydano w 6 lat łącznie 14 mld. W tym roku wycofano dotacje do kotłów gazowych, do 3 lat ma już nie być dopłat do gazu. .@@wielkimistrz889
Mam tcapa 9kw od 6 lat w domu 150 metrów wysoko w górach na wygwizdowie. Ostatni sezon 3,5 MW wcześniejsze ok. 4 - 4.5 bez kombinacji w nastawach, cóż klimat się ociepla. Najniższe temperatury kilka lat temu to minus 18 stopni. Ogrzewanie podłogowe bez zbiornika, moim buforem jest podłoga. Zużycie prądu na grzałce to 0,85 kW od początku. Mam fotowoltaikę i np w tym roku rozliczeniowym za prąd płacę 300 zł. A w domu mam cały czas 20 21 stopni. U mnie tak przytulona do ściany i prawie na ziemi pompa nie miała by prawa działać. W nocy pompa pracuje gdy jest duży mróz i sypie śnieg, żeby nie zasypało mi wentylatorów. Pracuje na mojej krzywej, sterownik starego typu. Ta pompa i fotowoltaika to najlepsza rzecz.
@@mirban2893 mam tak samo z kolejny rok z rachunkiem niecałe 300 zł. Pozdrawiam
Dom domowi nierówny. W pierwszym roku się bawiłem. Harmonogramy itd. Nie było źle. Ale w tym sezonie zero bawienia się. Tylko harmonogram na grzanie wody(bo się sprawdza). I najlepsze jest to że zużycia są mniejsze. Listopad był zimniejszy niż w poprzednim sezonie a różnica 6kWh tylko na cały miesiąc. Każdy musi sobie sam przetestować. U mnie same kaloryfery. I to jeszcze stare płytowe stalowe 😊
W Panasonicu nie wolno posiłkować się danymi w menu. Tam takie przekłamanie że głowa boli. Wiem co piszę,bo mam 😁 Ja używam tylko danych z podlicznika.
Leci drugi sezon. Włącznia i wyłączenia to 4920 a czas pracy 6670. Podlicznika 3900kWh. Pierwszy rok równy było jakoś 2550kWh.
przy kaloryferach jest trudniej zyskać, bo trudno zakumulować ciepło z dnia na noc
Super, że sam sobie to poustawiałeś, bo instalatorzy bawet krzywej nie potrafią ustawić - choć tez nie jestem zwolennikiem ustawiania krzywej bo to nie gaz. Załamujące jest to ze wszystkie pompy maja sterowniki jak z lat 90! Nawet jak sie dokupi modul wi fi to se co najwyżej można zmienić temperaturę u wyłączyć. Standardem powinny być zaawansowane ustawienia i AI korzystający z serwera pogodowego naslonecznienia dynamicznych cen energii itp
@@nttv9778 dokładnie, współczesne pompy ciepła powinny mieć dużo bardziej zaawansowane sterownik, współpracujące z centralami zarządzania energią. W dobie godzinowych cen energii gdzie możliwe są niemal zerowe stawki niezbędnym jest wykorzystanie tego przez no pompę do zagrania wody użytkowej lub nagrzania bufora lub rozgrzania podłogówki.
Co Ci z korzystania pogodowego jak zima słońce obecnie jest 4 dni w miesiącu, nic to nie daje, mam pc i pv
Nawet e krótki i pochmurny dzień pv produkuje prąd.bbpninstalacja 10kWp e lutym daje ponad 300 kWh, w marcu już nawet 900 kWh czyli dużo więcej niż pobiera sama pompa. A przecież nie przestaniesz grzać w maecu. @@arekmoto3558
@@arekmoto3558 nie mówię o PV tylko różnicy temperatur- dziś jest w dzień 2 a w nocy -4 wiec po co pompa ma pracować ciężej w nocy? Na wiosnę sa jeszcze większe różnice i ustawiam pompe tylko na dzień i przy tej samej temperaturze w środku różnica w energii jest 30%
Witam w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się z żoną na pompę ciepła - Vaillant i ogrzewam Dom grzejnikami i może kiedyś zmienimy to na podłogówkę że względu na efektywność a w przyszłości że względu na cenę. Szczerze to jestem ciekaw ile prądu nam Pompa pociągnie. W odniesieniu do twojego planu 👌✌️ super i nawet nie myślałem że można pompę ciepła w jaki kolwiek ustawić. Jak już będę z Energetyki sprawozdanie ile w pobraliśmy prądu za zimę w tym roku to napewno się podzielę chętnie ta informacją i łoże wtedy co doradzisz. Pozdrawiam
Zostaw grzejniki, podłogówka negatywnie wpływa na układ energetyczny człowieka - kiedyś ludzie unikali budowania domu na żyłach wodnych, a teraz sami to sobie fundujemy.
@@hobbysta3376 gdzie wyczytałem takie mądre słowa? Nie ma żadnego nadanie naukowego wskazującego że podłogowa jest bardziej szkodliwa lub Uciążliwa od kaloryferów.
dzięki
Witam. Tez mam Panasonica 9kw H. Dom 140m2, 16cm grafitu, 100% kaloryfery. Dom z lat 70tych po modernizacji. Foto 10kw na starych zasadach. Co i CWU za cały rok 4500kwh z podlicznika. Też grzeję tylko od 7 do 24. Dom nie wychładza się poniżej 20*C a wieczorem jak są ludzie dobija do 22*C. CWU na 46*C gdzieś 2 razy na dzień grzeje. Niby nie powinno się "wychładzać" domu a z moich obserwacji to najmniej prądożerna opcja. Taniej mi jest dobić w dzień na autokonsumpcji i lepszym COP jak ma pompa wirować całą noc. I z moich obserwacji drogi autorze filmu, wypróbuj nie skakać z krzywą co godzinę o 2 stopnie tylko daj od razu na +5 plus tryb cichy. Pompa nie wejdzie na obroty więc pobór niski a jak się uruchomi to idzie 5 godzin non stop az do grzania CWU. Ja mam pompę 2 lata i na 4500h mam 1800 włączeń i jest eligancko. Polecam i pozdrawiam 👌
@@olekgruca5906 stare zasady i to wszystko tym jednym słowem A jerzali by pan dostal nowe zasady to juz nie byl by Pan zadowolony napewno
@@alicjahawan2762 auto konsumpcja jest jeszcze bardziej opłacalna na nowych zasadach, bo obecnie sprzedaje się prąd po 30 groszy, a kupuje za złotówkę.
@@olekgruca5906 ja mam podłogowe więc solidny akumulator ciepła. Zwiększam stopniowo temperaturę, tak aby rosła ona wraz ze wzrostem temperatury powietrza na zewnątrz. W ten sposób pompa ma stabilne równomierne obciążenie. Dodatkowo staram się pozyskiwać ciepło w ciągu dnia, nas pracuje zestaw fotowoltaiczny. To kolejny zysk.
@@alicjahawan2762 ale ja o autokonsumpcji właśnie. Sposobu rozliczenia nie omawiałem
Witam Autora filmu oraz oglądających.Mam pytanie do Was.Na wiosnę ruszam z budową domu parterowego 90 m2 ze stropem betonowym bo tak chcę.Na ścianach i elewacji będzie Styropian 20cm jak w projekcie a na stropie myslę 2 x5 cm przynajmniej.Wnęki okien chcę dodatkowo wykleić 5 cm styroduru bo w żaden ciepły parapet do nnie nie przemawia ani okna 3 szybowe bo i tak najwięcej ucieka ciepła przez ościeżnice ale to temat rzeka,nie o tym pytanie.Oczywiscie ogrzewanie podłogowe bę w całym domi i będzie komin w razie wu i tu następuje pytanie.Gaz mam 9 m do lini ogrodzenia ale Gazownia na tej rok nie zawiera umów ze względu na sytuację na Rynku,Świecie i pewnie o ten Ets co ma wejść tak mi się wydaje i pytanie w co takim razie wybrać za ogrzewanie do mego domu byście doradzili Gaz z butli czy Pompa ciepła i jak tak to jaka moc i za jaką kwotę można kupić.Czy można skorzystać z Dotacji a jesli tak to czy są kruczki na które warto uważać w sensie jakieś obostrzenia typu muszę zrezygnować z komina itp.Liczę na pomoc😊 Pozdrawiam serdecznie.
Nawet jak podłączą cię do gazu to będzie to ogrzewanie droższe niż grzanie pompą ciepła, a z każdym kolejnym rokiem ogrzewanie gazowe będzie drożało tak że ludzie sami zaczną z niego rezygnować. Ci którzy nie zrezygnują zostaną do tego zmuszeni. Prąd w Polsce od 4 lat tanieje, obecnie ceny na giełdzie są już niższe niż zamrożona cena energii dla osób prywatnych. Na ociepleniu nie oszczędzaj, wszędzie zrób ogrzewanie podłogowe i rurkami co 10cm. I zdecydowanie polecam pompę ciepła. W innych filmach robie porównania kosztów ogrzewanie dla różnych systemów, od węgla przez gaz po pellet i pompy ciepła.ua-cam.com/play/PLNZ4O4pNfiy1IFgNwKwcuwny6QXwjxlB5.html
@telchina.pl.
Dziękuję za odpowiedź.Tak oczywiście zaraz zobaczę film.A proszę powiedzieć gdzie mogą uzyskać pomoc w doborze mocy pompy ciepła i jaki model i wogoóle itp?
@marcinkruk9808 moc powinien dobrać ci instalator, lub zrób audyt energetyczny. Pomp bierz z najbardziej popularnych marek, dużo serwisantów i dostępne części zamienne. Instalatora szukaj w swojej okolicy, nie z firm co wydzwaniają po domach.
Mam panasonic t-cup 12, chyba trochę przzewymiarowana. Zauwazyłem, że w trybie cichym pobiera znacznie mniej prądu. Trzymam się tego puki co, ale nie wiem czy tryb cichy nie ma wpływu na przyspieszone zużycie pompy. Ma Pan jakąś wiedzę w tym temacie?
@@marek1752 y
Tryb cichy nie pozwala pompie wchodzić na wysokie obroty, w twoim przypadku jest on korzystny , ponieważ zmniejsza ilość startów pompy, (popularne taktowanie ) sprawdź na liczniki stosunek starów do godzin pracy. Najlepiej jak jest mniej startów niż godzin pracy. Źle jest jak ilość startów przekracza 4 na godzinę.
Dzięki. Wychodzi mi 1,71 z tego ilorazu, więc chyba dobrze :)
Pozdrawiam
@@marek1752 Akceptowalnie, ale pomyśl o buforze, albo rób pompie przerwę w nocy w miesiącach wiosennych i jesiennych. Tak jak ja robię. Też mam przewymiarowaną pompe.
Ok. Dzięki. Bufor mam 100 l :)
Wyregulowalem tak PC że chodzi 12h i 3h stoi, bufor 1500L kaloryfery convektorowe w każdym 1,3L wody, 33°C podawane przy 0 na zewnątrz. COP przy 0°C to 3,75 +, połączenie jest to: układ równoległy 3 rurowy.
@@janusz6682 12+3 to 25 godzin, a reszta czasu pompa działa czy stoi?
@telchina.pl. Jest to jeden cykl, po trzech godzinach włącza się i znów 12/3 zależnie od temp. Zewnętrzne 11/3 lub 10/3 najkrótszy cykl to 2,5h/2,5h przy temp. Zew. +10. Dodam że to stary dom ocieplony 15cm grafit z niską lambda, Fundamenty także ocieplone.
Jest to jeden cykl, później pc włącza się i zależnie od temp. Zewnętrzne pracuje, najkrótszy cykl to 2,5h /2,5h przy temp zewnętrzne +10°C
@@telchina.pl.
Witam.Można do Pana prosić jakiegoś e- mailla? Mam trochę pytań odnośnie pompy ciepła a nie chciałbym tutaj zaśmiecać komentarzami i Pana czasem na odpisywynie.Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.
@marcinkruk9808 zdecydowanie wolę omawiać problemy publicznie bo kaDy przypadek czegiś uczy.
Czy dobrze rozumiem, że najlepiej ustaweic pompę tak żeby jak najrzadziej się wyłączała? Czyli dobrze żeby ciągle dogrzewała bufor pobierając mała ilość prądu?
Czym mniej załączeń tym pompa będzie żyła dłużej, jej sprężarka i wymiennik , wewnętrzny( łożyska itp). Drugi ważny punkt, to aby grzała na niskim parametrze, czyli. Nie do 50C, a np 30c. W dzień jest cieplej, więc produkcja ciepła jest tańsza. Jak masz bufor duży i podłogowe ogrzewanie to możesz sprawić aby pompa grzała cały dzień bez przerw, a ciepło odda bufor i podłoga w nocy
Skąd masz takie panele które w pażdzierniku produkują ci tyle prądu co pobiera pompa ciepła?
to nie kwestia jakie ale ile
@@iwonabarczyk7667 nigdy w zimowe miesiące mała instalacja PV nie da prądu na całe potrzeby pompy w danym miesiacu. Ale jest pewne że panele w nocy nie produkują nic, ale w styczniowy słoneczny dzień produkcja z PV znacznie przewyższa bieżący pobór pompy. Wszystko co oddajesz do sieci odbierzesz że sporą stratą.
Pod warunkiem że jest słońce teraz prawie cały czas pochmurnie, pc zużywa mi teraz w styczniu ok 25-35kwh na dobę
@@arekmoto3558 nie musi być słońca żeby PV produkowało (choć oczywiście sporo mniej) np bifacjale dość dobrze radzą sobie ze światłem rozproszonym - np dziś jest pochmurno i w dodatku pada śnieg a moja instalacja produkuje ~ 5kW (mam 70kWp) co w połączeniu z magazynem w zupełności wystarcza na normalne funkcjonowanie wraz z moją pompą ciepła (gruntową) która przy takich temp jak obecnie bierze 16-18kW
@arekmoto3558 listopad , grudzień i styczeń są bardzo pochmurne, chociaż w styczniu już pojawia się trochę słonecznych dni.
Mam pytanie odnośnie grzałek 😮 bo u mnie grzałki chodzą dość często przy defrostach. Pompa Panasonic 5kw seria J 132 m2 podłogówki bez bufora. Jak Tobie się to udało że grzałki praktycznie nie pracują?
Być może grzejesz za niskim parametrze
@piotrzasada1465 mam krzywą 35 przy minus 15 do 26 przy plus 15 i grzeje wg czujnika temperatury w sterowniku na ścianie a nie wg temp wody
@@mariuszciechanski3822 ja mam panasonic tcap 12 kw ale u Ciebie te 130 mkw pompa 5 kw to trochę mało ! Kolega ma pompę 9 kw także panasonic 110 mkw i jest ok żadnych grzałek nie widział ‚pompy mamy 4 lata
@@mariuszciechanski3822 chyba że masz do mega pasywny , ale jeżeli grzałki pracują to nie !
@piotrzasada1465 grzałki pracują tylko przy defroście czasami, dom po audycie ep 33kw pasywny nie, wybudowany z pustaka styropianowego, rekuperacja, okna pasywne fix na ciepłym montażu , drzwi też, w podłodze 40 cm styropianu w dach 70 wełny, dom nowoczesna stodoła, dach dwu spadowy bez kominów okien itp tylko panele PV, okna na wschód południe i zachód, dom centralnie ustawiony na południe na górce bez drzew itp
Dom 173 m2 do tego pracownia żony ok 30 m2 grzana przez rurę preizolowana w budynku obok. Pompa Panasonic Aquarera T-Cup 9 kW wersja H. COP grzania 4, całkowite COP 3,9. Pobór energii na grzaniu 2402 kWh. Ustawiona krzywa grzewcza. Zastanawiam sie czy zmieniać na harmonogram. 🤔
@@1983karamba harmonogram działań razem z krzywa grzewczą. Tam jedynie ustawiasz odchyłkę od krzywej , no nieco chłodniej na noc, a rozgrzewasz w dzień kiedy pracuje fotowoltaika
Dom około 250m2 40% podłogówki 60% grzejniki, zużycie w 2024 roku około 4700 kWh przez pompę ciepła.
@@ewelina8783 gdyby nie te grzejniki to bus miała o około 20 procent niższy rachunek. Ale i tak nie jest źle.
ua-cam.com/video/oK7Pv3UJUsA/v-deo.htmlsi=EGeAFfqOJZ5CF7Op Pompa ciepła vs kocioł węglowy. Porównanie kosztów po 5 latach, opłacalność
Pompa ciepła z fotowoltaiką grzeje wodę użytkową prawie za darmo od kwietnia do października
... ale w listopadzie i grudniu zaczyna się jazda bo wchodzi ogrzewanie i dalej CWU.
1200- 2000 zł mieś do marca.
Gdyby jednak grzać czystym prądem to wychodziło by 4000-5000 zł mieś.
Także niech nie pieprzą głupot ludzie co twierdzą że PC jest do bani bo za groszek, gaz czy olej zapłacą tyle samo jak nie więcej za olej opałowy.
Chyba że mądruje się tak rolnik co sianem i wierzbą pali w kopciuchu przy stodole.
Dokładnie tak jest. dodam że gaz, olej i pellet wychodzą drożej niż pompa ciepła.
Jak pompę Panasonic ustawić proszę o pomoc
Panasonic mam od 4 lat
@@MichaWozniak-sl7ru za mało szczegółów podałeś. Jaki dom, rodzaj ogrzewania itp.
3806 kWh -grzejniki,24 st w domu o powierzchni 110mkw. Żadna krzywa. Stała temperatura wody.
Pozdrawiam
całkiem niezly wynik
Mam taka samą pompe ogrzewajaca fom 156m2. , G12w i inny system ustawien.. zuzywam lacznie 2000 kwh rocznie na wskazaniu pompy, z czego polowa to cwu. Temp 20 stopni w fomu. Fom pasywny
Dobry wynik
Cwu 1000kwh rocznie? Ile was tam mieszka 10osob? A może cyrkulacja wychladza wodę nie potrzebnie 24/h?
@@kociswiatbuni9910 w pasywnych domach zużycie może być jeszcze niższe
Ja mam pompę ciepła York i zużycie przez miesiące październik listopad grudzień do dzisiaj do 12 stycznia mam 4400 kWh więc bardzo duże i nie wiem jak to zmniejszyć jak ustawić pompę żeby to zmniejszyć ponieważ no przez cały sezon grzewczy podejrzewam że zużycie mojej pompy ciepła będzie wynosiło granicach 8 9000 kWh jeżeli to możliwe to proszę o odpowiedź i komentarz pozdrawiam
Napisz jakie masz ogrzewanie, podłogowe czy kaloryfery i jak duży dom.
Ja tak samo i gorzej pompa thermiaSmart Grali
Brak metrażu,jakiej kolwiek informacji a to ważne informacje
Dałaś się nabrać na bzdury, które wmawiają te firmy od zakładania pomp jak wielu starszych ludzi w Polsce..
@@wielkimistrz889 same pompy da ok, ale już zły dobór pompy, zły .obraz oraz słabej jakości pompa, to mogą być duże kłopoty i koszty na przyszłość. Teoretycznie pompa daje najtańsze ciepło obok drewna.
Dzień dobry dom 100m nowy 6 letni ogrzewanie mieszane podlogowka i grzejniki i dość sporo nam za grudzień wzięła bo 720 mi się wydaje za duzo
Pewnie grzejniki są powodem dużego poboru. Jaką temperaturę masz na grzaniu wody? Obstawiam że znacznie powyżej 36C
Jak na gruntowa pompę ciepla to wynik duży nie urywa
To nie jest gruntowa pc
@@po_co_mi_to Przy gruntowej SCOP powinien być bliższy 5, a przy pompie woda-woda nawet ponad 5
@@telchina.pl. tak jak piszesz *powinien* ale nie musi byc
Jakby zimy byly takie jak powinny byc , to zadne ustawienia by nie pomogly 😁 Przy -15 w dzien i -20 w nocy rachunki bylyby na poziomie 2000 pln/miesiac.
@@mtyzsw6549 na szczęście są tabele pogodowe że średnimi temperaturami dla Różnych regionie w Polsce. Średnia temperatura stycznia jest w okolicy zaraz czasem -1C. To że bywa czasem przez 3 dni - 20 w nocy nie ma dużego wpływa na temperaturę całego miesiąca.
No tak...bo wtedy gaz i węgiel jest za darmo 😂 Tylko pompy będą miały problem 🤦
@@rybuss85 Nie sa za darmo , ale gaz i wegiel dadza rade nawet przy -40 ,a pompa nie . Po waszych komentarzach widze ,ze rozmawiam z mlodzikami,ktorzy nigdy chyba nie widzieli zimy ,ktora zaczynala sie w grudniu (na Mikolaja) a konczyla w marcu. Srednia takiej zimy to bylo -12 dzien w dzien. A w nocy duuuuzo nizej , -25 osobiscie pamietam.
@mtyzsw6549 Ja osobiście pamiętam jak ostatni raz -30 stopni było z dobre 15 lat temu. Pompa da radę. Od tego ma grzałki. A to że kilka dni by się nimi wspomagała...życie.
W Skandynawii jakie mają temperatury? Mroźniejsze zimy niż u nas. I pomp dość dużo.
@@rybuss85 Ja wiem,ze ma grzalki ,ale ciagle mowimy o kilkudniowym mrozie a nie o zimie trwajacej bite 4 miesiace. W Skandynawii maja tanszy prad , my mamy chyba najdrozszy w UE. Ja nie napisalem ,ze pompa nie da rade ,tylko o kosztach grzania przy pomocy pompy w razie prawdziwej zimy. Mi koszt zakupy tony wegla nie skacze wraz ze spadkiem temperatury,nadal kosztuje mnie ta tona tyle ile zaplacilem latem (gdy kupowalem😁)
Można jakoś to zmienić żeby mniej prądu żarła
po to pompa ma rożne ustawienia aby z nich korzystać, każdy dom i każda instalacja jest inna, wiec nie ma jednego idealnego ustawienia. Trzeba zrozumieć jak działa pompa, a to da oszczędności.
Jestes swiadom tego ze ta pompa nie jest wiarygodna w tym co pokazuje bo zakamuje cop w drastyczny sposób
Mówię w filmie że licznik przekłamuje, nie liczy np pracy grzałki i pompek obiegowych. Przekłamania sa o kilku do nawet 40%. U mnie przekłamanie jest małe, patrzac na licznik prądu.
@telchina.pl. ale pc też przekłamuje wygenerowane kWh co drastycznie zawyża COP
@telchina.pl. ale przekłamuje też na wartości wygenerowanych kWh a to drastycznie zawyża COP
No jakoś nie zakłamuje gdyż ja mam 300 mkw 6000 tys kwh
@@piotrzasada1465 to wcale nie świadczy że nie zakłamuje . Autor nie wspomina że pc zakłamują na wygenerowanej energii aby COP wychodzil wysoki
wskazania w Panasonicu można sobie włożyć między bajki. Tylko podlicznik!
@@lusjan wiadomo że zaniża. Ale jako porównanie w tym samym.dimu rok do roku to.njz się nadaje
1716 kw dom 110 m2 za ogrzewanie 1240 kw pompa panasonic , COP 3.7 pompa pracuje na krzywej grzewczej. Jestem zadowolony😊
@@bazejbob9730 bardzo dobry wynik. Masz rekuperację?
@@bazejbob9730 cop 3.7 czyli za ogrzewanie gazem zapłaciłbyś tyle co teraz płacisz za prąd.
@@bazejbob9730 mam prawie taki sam dom i prawie takie same zurzycie :) wysokość pomieszczeń 275cm oraz rekuperacja w domu, woj.lubelskie. zastanawiam się nad fotowoltaika w przyszlym roku
@@bazejbob9730 Ja wrzucam 2 łopaty węgla co 5 godzin 2 godziny trzymie pod 65stopni 2.5 godziny spada na 40 stopni idę znów rozmiecić ogień, 25 stopni cała zimę mam.. Wierz mi że wszyscy dajecie dupy i nawet o tym nie wiecie. Kosztuje mnie te ogrzanie 200m2 250zl na miesiac. Pozdro maniacy taniej Energi.
Na wode mamy temperature ustawiona 49 a ja grzejniki 36
@@MichaWozniak-sl7ru czyli tak jak wielu innych ludzi.
Jaki bzdury O jejku jak bym nie miała pompy to może bym uwierzyła Tak ktos posłucha i zrobi błąd jaki zrobiłam ja
@@alicjahawan2762 co jest bzdurą? I jaki błąd popełniłaś? Zgaduje że nie miałaś pojęcia o pompach ciepła i zostałaś oszukana przez pseudo sprzedawców i teraz zamiast zysków są koszty? Mam rację?
@telchina.pl. nie oszukiwaj ludzi a ja jerzeli bym zalozyla co kolwiek to w tej chwilę nie byla bym az na tyle stratna Nikt nie bedzie zakładał tego uzondzenia bo nie ma sensu
@telchina.pl. instalator tu nie ma znaczenia Ma znaczenia nowe zasady i stare zasady
@telchina.pl. mialam doczynienia z ruznymi oszukancami jaki chcialy 30 tys za założenie pompy ale w koncu mialam bardzo dobrego instalatora życzę jemu zdrówka
Komentarze botów, jak to pompa i panele pracują w jesień zima 😂.. Prawda jest taka, że panele nic nie produkują prądu a pompa góruje najwyższe rachunki..Nie dajcie się nabrać na te bzdury..Bo ogrzewanie pompą jest najdroższe w Polsce i to się bez dotacji nie zmieni..A w kasie jest pusto a prąd będzie coraz droższy.. Przyszłość to jeszcze większe rachunki..Co roku łażą i błagają te pseudo firmy od pomp żeby dać się nabrać i podpisać umowę Xd..😂
@@wielkimistrz889asz rację tylko w jednym, łażą I dzwonią pseudo firmy i wciskają najtańsze g.... Po za tym się mylisz. Pompa ciepła daje najtańsze ciepło, taniej tylko z drewna i to kupionego okazjonalnie. Panele pracuje też w zimie, choć produkują znacznie mniej prądu niż latem. Ja płacę za prąd i ogrzewanie na rok niecałe 300 zł, mam pompę i fotowoltaike
@@wielkimistrz889 jak najdroższe jak ludzie za gaz płacą 1000pln, gdzie ja w tym samym okresie w nie ocieplonym jeszcze budynku płaciłem 400pln bez fotowoltaiki za miesiąc? Gaz i kopciuchy będą niedługo całkiem zakazane, chyba, że Niemcy znowu się z ruskimi dogadają na nordstream 3, to gaz będzie znowu eko. Póki co po 2035 pieca gazowego nie zamontujesz. Do tego czasu bez atomu będzie tylko drożej, ale nie najdrożej ;)
Taaaa. A świstak siedzi i zawija...rację masz tylko z pseudo firmami naciągaczami. Z resztą nie. Panele coś robią zimą. Mało. Ale jest. Najdroższe ogrzewanie pompą...tjaaaa. Po zamontowaniu mieszczę się w 2000zł rocznie. Prąd plus ogrzewanie PC.
Atom nie daje taniego prądu, tylko stabilny prąd. Prąd w Polsce tanieje juz od 4 lat i dalej będzie taniał (hurt) bo przybywa wiatraków i PV. Ruski gaz już nigdy nie będzie tani, Produkcja LNG w USA i kilku innych krajach właśni szybko rośnie i ceny polecą w dół. W USA do 2028 r eksport gazu ma wzrosnąć o 100%. Katar o 85 % w 5 lat i Australia podobnie. będzie nadmiar gazu przy spadku popytu.
Wszystko fajnie tylko w Polsce nie ma tyle energii by zasilić kilkadziesiąt milionów pomp ciepła I drugie tyle pojazdów elektrycznych.
Jak na razie to mamy wiele wyłączonych bloków węglowych i kilka kolejnych przygotowanych do wyłączenia. Ratunkiem miał być stały eksport prądu do Ukrainy, ale na razie plan nie wypalił. Dodatkowo co chwilę wyłączamy wiatraki i PV, bo nie ma co z prądem zrobić.
Panasonic 7kw
No to pompa gruntowa zużyłaby połowę tej wartości. Ponadto w przypadku pomp powietrznych należy posługiwać się współczynnikiem SPF którego unikają producenci jak ognia z wiadomych względów. Cudowanie z porami dnia to zwiększanie całościowego zużycia energii bo pokonujemy bezwładność statyczną wprawiając instalację wychłodzoną w ruch. Temat cieplejszego dnia nad nocą może mieć zastosowanie przy niskiej wilgotności, a ta jest przez defrosty wrogiem pomp powietrznych. Przewołana firma ma trochę inna filozofię co do grzałek nadrabiając przewymiarowaną konstrukcyjnie sprężarką.
Spadek temperatury o 1-2C nie nazwałbym wychładzaniem, za to COP w dzień może być (jest) duzo wyższy niż w Nocy
A pan ma nowy dom, że wszędzie podgłogówka? Bo wydawało mi się, że pan ma grzejniki
@@jamesl4825 ja mam dom budowany 17 lat temu. Mam podłogowe na około 130 M2 i grzejniki w garażu i piwnicy . Tam też powinna być podłogowa, mój błąd.
Wg. mnie przy 100% podłogówce tylko prosta grzewcza. Praca pompy jest bardziej stabilna. Najdłużej pracuje na niskim parametrze co wiąże sie z wydłużonymi czasami miedzy defrostami.
@@grizzwold884 niekoniecznie , w cieplajsA pogodę zacznie się taktowanie pompy, co skraca jej żywotność
@telchina.pl. cały obecny tydzień był cieplejszy. Temp.pod 10st i pompa nie taktowała. Ustawiona stała temperatura zasilania 26st. Powrót 24. W domu 22-23
Nie zgodzę się z tobą. Krzywa grzewcza jest najlepszym rozwiazaniem
@@po_co_mi_to nie musisz. Widzę po mojej pompie że jest zdecydowanie lepiej.
@grizzwold884 mam pompę ciepła i krzywa grzewcza jest najlepszym rozwiązaniem. Pracuje tyle ile tylko musi i dostarcza ciepła tylko tyle ile budynek potrzebuje a tak nie jest grzejąc prosta grzewczą
Dom 110m ogrzewania , 100%podloga
Zuzycie z CWU 2900 za caly rok 2024 identycznie jak 2023.
Pracuje rowniez na prostej z lekkim harmonogramem.
Caly rok :
Od 9 rano 30 do godz 14,
Od 14 do godz 24 daje 29.
Od godz 24 do 9 rano 28 stopni.
@@piotrmazur9971 jaka temp.w domu?
21.5 -22.5 salon
Sypialnie skręcone fotometry by nie przekraczało 21.5
@@piotrmazur9971 mój dom również 110m. 100% podłoga. Praca na prostej. Ustawiona stała temp.zasilania 26st. Powrót ma 24. W domu 22-23st. Przy zasilaniu jak u Ciebie miałbym pewnie z 25. Jaka izolacja domu?
Widocznie mam dużo gorsze,
Ściany 20 styro
Strop 30welna
Podłoga 18 styro
A jakie masz zużycie roczne ?
U mnie większy dom (125m2) do tego ogrzewany garaż 50m2. Płacę tyle samo. Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym.
Na wodę 49
nie rozumie, co 49?