PYTANIE: Był już film o Morzu Bałtyckim i o Wiśle, a będzie niedługo o Delcie Wisły. Jaki jeszcze z takich podstawowych geograficznych tematów chcielibyście zobaczyć na kanale?
Nagraj film związany z Trójkątem Bermudzkim. W rzeczywistości na tym obszarze w zasadzie nic nadzwyczajnego się nie dzieje,ale temat jest ciekawy ze względu na mity i legendy.
Bardzo ciekawy film. Uświadomił mnie jak bardzo jestem związany z Wisła ponieważ mieszkałem w Polsce w 5 miastach, każde nad Wisła. Urodziłem się i wychowałem w Bydgoszczy, później Toruń, Grudziądz, Solec kujawski a na dzień dzisiejszy z okna widzę Wisle w Płocku 😀 nigdy o tym nir myślałem ale całe życie nad Wisła spędziłem
Ten film o rzece Wisła to prawdziwe dzieło sztuki. Został jak zwykle nagrany z ogromnym profesjonalizmem i szczegółowością; co w połączeniu z interesującą tematyką, daje niesamowity efekt. Słucha się z zaciekawieniem i uwagą. Czuję, że ten film mnie wciągnął w świat rzeki i jej uroku. Dlatego jeżeli szukasz inspiracji i chcesz zanurzyć się w piękno Wisły, ten film z pewnością Cię zaciekawi. Tak dalej Wojciechu 😀
Szykuje się super materiał - zabieram się za oglądanie. :) Świetny pomysł z omówieniem najważniejszej rzeki w kraju. Kiedy jest najwięcej wody na boisku? Kiedy gra Wisła z Odrą. :D To skoro ten nieśmieszny suchar już napisałem to poproszę jeszcze film o Odrze. :D
Najpierw ludzie narzekają, że w szkołach uczy się dzieci za dużo niepotrzenych rzeczy, a potem narzekają, że ich w szkole za mało uczyli i czegoś im nie powiedzieli. Jak tu wam ludzie dogodzić?
25:00 ten północny fragment to oczywiście pamiątka po czasach, gdy na wyraźnie dłuższym odcinku (od okolic Torunia, przez późniejsze woj. malborskie, aż do Morza) Wisła była granicą Polsko-Krzyżacką, a jeszcze wcześniej Polsko (właściwie Pomorsko)-Pruską (chodzi o bałtyjskich Prusów).
Chętnie poznam opinię na temat szlaków żeglownych i dróg wodnych w Polsce . w/g mnie to stare nazwy szlaków żeglownych są nieaktualne ,nie zapewniają bezpiecznej żeglugi .Wyjątkiem są mazury ,Reszta powinna mieć zmienioną kwalifikację .Pozdrawiam serdecznie👍
Wojtku, oglądam Ciebie że tak powiem od początku 😁 Gratuluję i szczerze się cieszę że Twój kanał tak bardzo się rozwinął oraz zdobył tak wielki zasięg, jest w końcu jakiś konkurent popularnonaukowy do wszystkiego bezwartościowego na UA-cam. Teraz nic innego jak czekać kiedy milion subskrybentów będzie, choć życzę Ci ich ze stu milionów. 😁😁👊 Dziękuję za wszystkie filmy które dotychczas wystawiłeś. 😊
A ja, wsiadając w kajak na swojej mazurskiej wsi, wiosłując z tydzień-dwa, jak się uprę, to mogę wysiąść tuż pod skarpą Ursynowa, gdzie teraz mieszkam. Piękny odcinek, kocham rzeki od zawsze, Wisła jest przepiękna, dziekuję!!
Jadąc autostradą A1 w okolicach Grudziądza można zauważyć często silne boczne podmuchy wiatru w jej korycie zupełnie normalnie jakby był tam przeciąg. Most autostradowy jest obecnie najdłuższym mostem w Polsce liczącym dokładnie 2km. Niezależnie z której strony się jedzie autostradą to zjeżdża się w dół, potem jedzie się kilka km, most, i kawałek dalej z powrotem pod górę wyjeżdżając z tej doliny
Wielka szkoda, że nie ma historii mostu drewnianego w Wyszogrodzie. Jako dziecko jeżdziłem po nim. Do dzisiaj jest jego fragment w Wyszogrodzie. To był chyba najdłuższy most drewniany.
Rzeki mnie fascynują od dawna. Niestety do tej pory przepłynąłem jachtem tylko z Mazur do Jeziora Zegrzyńskiego i z Zegrzyńskiego do morza Wisłą. Przepiękna podróż pod żaglami. Polecam.
Też uwielbiam rzeki. Jako dzieciaki łaziliśmy całymi dniami po Dzikusce, leśnej rzeczce w elbląskiej Bażantarni. Budowaliśmy z zapamiętaniem tamy. Piliśmy też z niej wodę.
Tak naprawdę to od Ciechocinka do Wisły są ze 2-3 km pokryte polami uprawnymi, bagienkami i mini laskiem. I są to tereny zalewowe więc nie sądzę aby kiedykolwiek to miasteczko rozrastało sie w tym kierunku. Administracyjnie przesunięto granicę tylko po to by zrobić tam przystanek dla statków wycieczkowych. Za to nieco wcześniej ewidentnie nad Wisłą leży Nieszawa. :)
Została mi niecała godzina roboty, siedze w biurze scroluje youtuba i widze ten film mysle a chuj obejrze se o Wiśle to mi szybciej czas zleci do wyjścia 😅 łapa w górę za ciekawy film!😊
W Krakowie nad tą zasypaną odnogą Wisły przechodzi linia kolejowa nr 91. Ciekawostką jest to, że wybudowano ją jeszcze za czasów istnienia tego koryta. W związku z tym budowla, która do dzisiaj tam istnieje nie powstała jako wiadukt - tylko jako most. Jeszcze co do dopływów, to moja (już nie żyjąca niestety) babcia, która pochodziła z podżywieckiej wsi powtarzała taką zapamiętaną sprzed II wojny światowej ze szkoły podstawowej wyliczankę prawych dopływów Wisły: Biała (lub Białka - funkcjonują obie wersje tej nazwy), Soła, Skawa, Raba, Dunajec...
Pozostałości starego koryta w Krakowie wzdłuż plant udokumentowana jest najlepiej w doświadczeniu budowlańców. Wszystkie budynki w tym paśmie, jeżeli są podpiwniczone, musza być wyposażone w pompy, w wypadku ich braku, żadna izolacja nie powstrzyma wody sączącej się w pokładach żwiru. Dzięki za kolejny, ciekawy materiał 🙂
W tym roku zrobiliśmy „zlot” samochodowy, którego celem było przejechanie Mazdami MX 5 wzdłuż brzegów Wisły. Startowaliśmy z rynku w Wiśle a kończyliśmy w Mikoszewie. Jechało nad 23 samochody i muszę przyznać, że jest piękny kawałek naszego kraju
4:16 - na tej mapie granica między dorzeczem Wisły a Pregoły zaznaczona jest na Giżycku, podczas gdy w rzeczywistości przebiega na południe od jeziora Niegocin (tu zaznaczonego) - na kanale Kula.
Witam serdecznie z nad Narwi, pięknego miasta Pułtuska . Jako że od dziecka związany jestem z Narwią, jestem zdania że to Bug wpływa do Narwi ;) Pozdrawiam!
Kolejny świetny film, który słucham i oglądam z olbrzymią przyjemnością 👏 Tym bardziej, że kilkukrotnie pojawiały się informacje o moim rodzinnym Krakowie. Zupełnie inaczej odbiera się informacje o miejscach, które się zna. Może następna seria to 16 filmów o województwach. Oczywiście pierwszy odcinek powinien mieć tytuł "Małopolska - ciekawostki i mapy" 😁 PS. Zainspirowany innym z Twoich filmów będąc w 2022 roku na wakacjach nad morzem specjalnie pojechałem odwiedzić mewią rewę.
Jak zwykle dobra robota. Ja poproszę odcinek o Odrze wraz z wyjaśnieniem po co są takie poprzeczne groble w środkowym biegu Odry w województwie lubuskim (powstały podczas regulacji). :) A w temacie rzeki Wisły i jej "poszukwiań" ujścia do Bałtyku, w literaturze turystycznej czytałem ciekawy wątek rzeki Płoni, która wg tych źródeł miała być "szykowana" przez naturę do przejęcia wód Wisły. W internecie też coś o tym da się znaleźć. Pozdrawiam :)
15:13 ,,Wyżyna Małopolska (342) - wyżynna podprowincja fizycznogeograficzna w południowej Polsce, stanowiąca centralną część Wyżyn Polskich. Położona jest na północ i zachód od Wisły.(...)Podział Wyżyny Małopolskiej:(...) Wyżyna Kielecka (342.3) - nazywana dawniej Wyżyną Kielecko-Sandomierską, rozciąga się między Pilicą a Wisłą (od okolic Opoczna na północnym zachodzie do rejonu Sandomierza na południowym wschodzie)." - (Wikipedia).
kolejny film z rzeczowa wiedzą, gratulacje. Dodałbym jeszcze, że podobna sytuacja pod względem długości rzeki jak z układem Wisła Narew Bug gdzie Bug gdyby pozwolono mu dopłynąć do Wisły byłby od niej znacznie dłuższy, ma miejsce jeszcze w górnych partiach rzeki przynajmniej dwa razy, pierwszy to układ Poprad,Dunajec a drugi San, w obu tych przypadkach Wisła jest krótsza. I ma się to następująco wg oficjalnych danych Wisła 1024 km, Wisła od źródeł Popradu około 1065 km, Wisła od źródeł Sanu około 1107, ale jednak wszystko przebija od źródeł Bugu około 1196. Jeszcze raz gratuluje ciekawych filmów i pozdrawiam
25:57 no nie, ponieważ dzisiejszy prawobrzeżny kraków też należał do Rzeczypospolitej do ostatniego rozbiory i do ks. Warszawskiego w latach 1807-1815 i dopiero w czasach wolnego miasta Krakowa został przyłączony do Austrii i granica przebiegała wg. Wisły
Fajnie, że wspomniałeś o tym dawnym przebiegu Wisły w Krakowie. Do pewnego momentu myślałem, że Kazimierz jest na prawym brzegu Wisły, gdyż w książkach historycznych były obrazki średniowiecznego Krakowa i Kazimierza przedzielonych rzeką. Przeglądając obecne mapy okazało się, że Kazimierz jest jednak po lewej stronie Wisły. Dopiero po odwiedzeniu tej dzielnicy poczytałem w internecie, o tym że zasypano starą odnogę, więc w pewnym sensie była to prawda. PS. Proponuję zrobić odcinek o tym, jak zmieniały się województwa na przestrzeni wieków (np. w I i II RP) oraz połączyć to z regionami historycznymi np. skąd się wzięła nazwa województwa lubuskiego albo, że południowa cześć obecnego woj. mazowieckiego to historyczna Małopolska.
Fajnie o Krakowie opowiedziane. Planty korytem, Kazimierz wyspą, troche jak we Wrocławiu. O Odrze tez kiedys nagraj. Ale Tupaja i te odcinki o Nowej Zelandii to diament czystej wody.
Na stopniu Przewóz to do strony niepołomic to najwyżej pontonem lub kajakiem do bramy śluzy dopłynąć można bo ten kawałek miedzy bramą a a korytem rzeki to ma z 50cm głębokości :)
Jako mieszkaniec Dębego nad Morzem Warszawskim pytanko: a może by tak coś o Zalewie? Ciekawy temat wysiedleń, budowy zapory (i całego planowanego systemu zapór) itd itp. Jeśli tak ciekawie i merytorycznie jak o Wiśle byłby ekstra materiał.
Dlaczego Bzura, zamiast wpaść do Neru pod Łęczycą i zgodnie z nachyleniem pradoliny popłynąć do Warty, skręca i płynie "pod górę" do Wisły? Jak patrzę na mapę to obie rzeki połączone są kilku km kanałem wśród mokradeł, więc pewnie są na bardzo zbliżonej wysokości. OCB? Jakieś współczesne ruchy tektoniczne? Dział wodny w kolejnej pradolinie, czyli w Bydgoszczy jest tuż przy Wiśle.
Dwie sprawy (jeszcze przed zakończeniem oglądanie) , prosze o Odre :) I jak wyglądała sprawa do XIX wieku przed zbiornikami z prl (czy miały duzy wplyw)
Bardzo fajny odcinek 👍 będzie może podobny o Odrze ? Mieszkam nad nią i fajnie byłoby posłuchać o jej historii 😊. Ogólnie mam jedną uwagę: śledzę ten kanał już jakiś czas i brakuje mi trochę materiałów na temat regionu w którym mieszkam . Są odcinki o Śląsku , Małopolsce, terenach nad morskich czy górskich , odcinki o dawnej wschodniej Polsce o Polsce północnej, południowej a nie ma nic o ziemi lubuskiej i okolicach 🤷 .
PYTANIE: Był już film o Morzu Bałtyckim i o Wiśle, a będzie niedługo o Delcie Wisły. Jaki jeszcze z takich podstawowych geograficznych tematów chcielibyście zobaczyć na kanale?
Może coś o Morzu Czerwonym albo Śródziemnym
Tak po sąsiedzku: Odra!
RZEKI POLSKI
Nagraj film związany z Trójkątem Bermudzkim. W rzeczywistości na tym obszarze w zasadzie nic nadzwyczajnego się nie dzieje,ale temat jest ciekawy ze względu na mity i legendy.
Skoro jesteś ze Śląską to odcinek: Geografia GOP i aglomeracji katowickiej byłby idealny.
Bardzo ciekawy film. Uświadomił mnie jak bardzo jestem związany z Wisła ponieważ mieszkałem w Polsce w 5 miastach, każde nad Wisła.
Urodziłem się i wychowałem w Bydgoszczy, później Toruń, Grudziądz, Solec kujawski a na dzień dzisiejszy z okna widzę Wisle w Płocku 😀 nigdy o tym nir myślałem ale całe życie nad Wisła spędziłem
Ten film o rzece Wisła to prawdziwe dzieło sztuki. Został jak zwykle nagrany z ogromnym profesjonalizmem i szczegółowością; co w połączeniu z interesującą tematyką, daje niesamowity efekt. Słucha się z zaciekawieniem i uwagą.
Czuję, że ten film mnie wciągnął w świat rzeki i jej uroku.
Dlatego jeżeli szukasz inspiracji i chcesz zanurzyć się w piękno Wisły, ten film z pewnością Cię zaciekawi. Tak dalej Wojciechu 😀
Moim zdaniem najlepszy kanał na jaki trafiłem. Bardzo lubię wchodzić w ten kanał. Ja raz we Wiśle złapałem węgorza.
Szykuje się super materiał - zabieram się za oglądanie. :) Świetny pomysł z omówieniem najważniejszej rzeki w kraju.
Kiedy jest najwięcej wody na boisku? Kiedy gra Wisła z Odrą. :D To skoro ten nieśmieszny suchar już napisałem to poproszę jeszcze film o Odrze. :D
Nie znałem tego kawału. :) Mnie śmieszy. :)
@@SwiatWciaga mnie również 😅👌
Z takich odcinków dowiemy się więcej niż z lekcji geografii w szkole. Czekamy na kolejne odcinki związane z rzekami.
Pozdrawiam
Naprawdę bardzo dobry kanał geograficzny.Z wieloma szczegółami i ciekawostkami.Wyczerpująca treść w zwięzłym podaniem.Brawo
Bardzo interesujący materiał I wart wysłuchania.Nawet w szkole nie uczono nas o naszych rzekach w tak obszerny sposób.Dziękuję serdecznie
Najpierw ludzie narzekają, że w szkołach uczy się dzieci za dużo niepotrzenych rzeczy, a potem narzekają, że ich w szkole za mało uczyli i czegoś im nie powiedzieli.
Jak tu wam ludzie dogodzić?
@@lookash3048Z własnego doświadczenia położyłabym nacisk na "niepotrzebne rzeczy"... 🙃
Takie filmy powinny być zalecane przez nauczycieli geografii.Dobra robota p.Wojciechu!
Ale super niespodzianka na niedzielę!
25:00 ten północny fragment to oczywiście pamiątka po czasach, gdy na wyraźnie dłuższym odcinku (od okolic Torunia, przez późniejsze woj. malborskie, aż do Morza) Wisła była granicą Polsko-Krzyżacką, a jeszcze wcześniej Polsko (właściwie Pomorsko)-Pruską (chodzi o bałtyjskich Prusów).
O jak się na premierę załapałem. No to chrupki w dłoń i słuchamy. ;)
Witam wszystkich serdecznie w niedzielne popołudnie 💙, miłego słuchania, ale fajnie 🤗👍
Tam ale dzisiaj jest czwartek .
Oglądałem ten film siedząc nad wiślańskim bulwarze w Toruniu 🙂 pozdrawiam serdecznie i gratuluję ciekawego filmu 👍
Dziękuję za bardzo ciekawie opracowany temat!
Wojciechu, dziękuję za kolejny świetny film 😃 Jak Wołoszański wspaniale uczył nas historii, tak Ty dajesz nam wciągające wykłady z geografii 😁
Chętnie poznam opinię na temat szlaków żeglownych i dróg wodnych w Polsce . w/g mnie to stare nazwy szlaków żeglownych są nieaktualne ,nie zapewniają bezpiecznej żeglugi .Wyjątkiem są mazury ,Reszta powinna mieć zmienioną kwalifikację .Pozdrawiam serdecznie👍
Super. Czekam niecierpliwie na podobny odcinek o Odrze!
Świetna niespodzianka :), super film, czekam niecierpliwie na następny.
Pięknie się słucha
Pozdrawiam serdecznie
Kocham słuchać tych filmików podczas np. Grania, robie coś co lubię i ucze sie tam naprawde
Czekam na Żuławy!😊 a ten odcinek mega merytoryczny! Brawo, super robota💪
bardzo przyjemnie sie oglada, wiele szczegolowych informacji ! dobra robota !
Wojtku, oglądam Ciebie że tak powiem od początku 😁 Gratuluję i szczerze się cieszę że Twój kanał tak bardzo się rozwinął oraz zdobył tak wielki zasięg, jest w końcu jakiś konkurent popularnonaukowy do wszystkiego bezwartościowego na UA-cam. Teraz nic innego jak czekać kiedy milion subskrybentów będzie, choć życzę Ci ich ze stu milionów. 😁😁👊 Dziękuję za wszystkie filmy które dotychczas wystawiłeś. 😊
Bardzo dziękuję za tak miłe słowa. :)
Jak zwykle super zlozony wartosciowy material.Uwielbiam ten kanal.Pozdrawiam prowadzacego
A ja, wsiadając w kajak na swojej mazurskiej wsi, wiosłując z tydzień-dwa, jak się uprę, to mogę wysiąść tuż pod skarpą Ursynowa, gdzie teraz mieszkam. Piękny odcinek, kocham rzeki od zawsze, Wisła jest przepiękna, dziekuję!!
Jadąc autostradą A1 w okolicach Grudziądza można zauważyć często silne boczne podmuchy wiatru w jej korycie zupełnie normalnie jakby był tam przeciąg. Most autostradowy jest obecnie najdłuższym mostem w Polsce liczącym dokładnie 2km. Niezależnie z której strony się jedzie autostradą to zjeżdża się w dół, potem jedzie się kilka km, most, i kawałek dalej z powrotem pod górę wyjeżdżając z tej doliny
Dziękuję za prezent. Kocham tą rzekę. Szczególnie środkowy odcinek.
Ten film był tak ciekawy, że nie chciałam żeby się kończył. Jak zwykle zresztą 😚
:)))) Bardzo się cieszę Olu. Właśnie pracuję nad następnym - też o Wiśle. :)
W Tczewie jest Muzeum Wisły. B. ciekawa historia związana z Wisłą wydarzyła się też w XIX w. w Świeciu. A także w gdańskich Górkach Wsch. i Zach.
Wiedza zawarta w tym odcinku wypełniła wszelkie moje niezrealizowane pytania co do charakteru Wisły, to jest bardzo ważne dla Warszawiaka, Dzięki!
Super materiał, bardzo interesujący !!! 😉
Wielka szkoda, że nie ma historii mostu drewnianego w Wyszogrodzie. Jako dziecko jeżdziłem po nim. Do dzisiaj jest jego fragment w Wyszogrodzie. To był chyba najdłuższy most drewniany.
Rzeką można coś „spławiać” lub „transportować”. Nie można nic nią „przewozić”. :) Świetny odcinek!
Bardzo ciekawy odcinek! Chciałbym zobaczyć podobne odcinki o innych rzekach. Nie koniecznie polskich np o Dunaju, Dnieprze, czy Wołdze 😉
O mamo, ale to dobre! Z wielką przyjemnością wreszcie odsłuchałem i obejrzałem. Podziękowania Mistrzu!
Dzięki Łukaszu!
Mam nadzieję że powstanie taki materiał o Odrze. Szczególnie że upieram się przy tym że Odra wpada do Olzy.
Wisła to jednak mądra rzeka, proszę zobaczyć jak pięknie stara się ominąć Bydgoszcz :)
Masz rację omijała Bydgoszcz. Od czasu przyłączenia Fordonu płynie. Fordon góra !!
Bydgoszcz ją przechytrzył i rozszerzył swe granice na drugą stronę.
@@Matt-uw6dl Biologiczny mężczyzna, nawet jak zmieni płeci, to nie zostanie biologiczną kobietą, tylko podróbka
oszukali ją,Fordon dokleili do bydgoszczy
Prawisz jak prawdziwy Torunianin ❤
Fajny merytoryczne odcinki o Polsce i naszych rzekach Dziękuję za ciekawa serie
Dziękuję za bogate, solidne opracowanie Wisły , muszę jeszcze raz to obejrzeć
Rzeki mnie fascynują od dawna. Niestety do tej pory przepłynąłem jachtem tylko z Mazur do Jeziora Zegrzyńskiego i z Zegrzyńskiego do morza Wisłą. Przepiękna podróż pod żaglami. Polecam.
Też uwielbiam rzeki. Jako dzieciaki łaziliśmy całymi dniami po Dzikusce, leśnej rzeczce w elbląskiej Bażantarni. Budowaliśmy z zapamiętaniem tamy. Piliśmy też z niej wodę.
Tak naprawdę to od Ciechocinka do Wisły są ze 2-3 km pokryte polami uprawnymi, bagienkami i mini laskiem. I są to tereny zalewowe więc nie sądzę aby kiedykolwiek to miasteczko rozrastało sie w tym kierunku. Administracyjnie przesunięto granicę tylko po to by zrobić tam przystanek dla statków wycieczkowych. Za to nieco wcześniej ewidentnie nad Wisłą leży Nieszawa. :)
O TAK nareście coś o POLSCE , byle tak dalej MISTRZU.
Została mi niecała godzina roboty, siedze w biurze scroluje youtuba i widze ten film mysle a chuj obejrze se o Wiśle to mi szybciej czas zleci do wyjścia 😅 łapa w górę za ciekawy film!😊
Fajnie było zobaczyć swoje okolice u Ciebie w filmie.
Pozdrawiam
W Krakowie nad tą zasypaną odnogą Wisły przechodzi linia kolejowa nr 91. Ciekawostką jest to, że wybudowano ją jeszcze za czasów istnienia tego koryta. W związku z tym budowla, która do dzisiaj tam istnieje nie powstała jako wiadukt - tylko jako most.
Jeszcze co do dopływów, to moja (już nie żyjąca niestety) babcia, która pochodziła z podżywieckiej wsi powtarzała taką zapamiętaną sprzed II wojny światowej ze szkoły podstawowej wyliczankę prawych dopływów Wisły: Biała (lub Białka - funkcjonują obie wersje tej nazwy), Soła, Skawa, Raba, Dunajec...
Świetny film! Tarnobrzeg uwielbia twoje filmy i pozdrawia! 👍😲
Z niecierpliwością czekam na film o delcie - bardzo mnie ciekawi, jak wiele uwagi poświęcisz historii Wyspy Sobieszewskiej :>
Pozostałości starego koryta w Krakowie wzdłuż plant udokumentowana jest najlepiej w doświadczeniu budowlańców. Wszystkie budynki w tym paśmie, jeżeli są podpiwniczone, musza być wyposażone w pompy, w wypadku ich braku, żadna izolacja nie powstrzyma wody sączącej się w pokładach żwiru.
Dzięki za kolejny, ciekawy materiał 🙂
21:03 są właśnie przypuszczenia że zaznaczona nr 9 Pradolina Redy-Łeby była ujściem Wisły
29:28 ciekawostka z mojego rejonu. Między Solcem Kujawskim a Wisłą jest administracyjny wycinek biegnący wzdłuż koryta należący do gminy Bydgoszcz
W tym roku zrobiliśmy „zlot” samochodowy, którego celem było przejechanie Mazdami MX 5 wzdłuż brzegów Wisły. Startowaliśmy z rynku w Wiśle a kończyliśmy w Mikoszewie. Jechało nad 23 samochody i muszę przyznać, że jest piękny kawałek naszego kraju
Niesamowita ilość pracy włożona w odcinek. Dowiedziałem się mnóstwo rzeczy. Dzięki!
Ekstra odcinek. Dużo fajnych ciekawostek. Widać, że wkładasz sporo pracy w te odcinki 👍
Interesujacy jak zawsze film o geografii Swiata i Polski. Dziekuje.
Dziękuję i gratuluję za świetne opracowanie. O wielu rzeczach nie miałem pojęcia.
14:42 GOP jest pojęciem i jednostką historyczną, aktualnie jest conajwyżej konurbacja górnośląska, lub gzm
4:16 - na tej mapie granica między dorzeczem Wisły a Pregoły zaznaczona jest na Giżycku, podczas gdy w rzeczywistości przebiega na południe od jeziora Niegocin (tu zaznaczonego) - na kanale Kula.
Witam serdecznie z nad Narwi, pięknego miasta Pułtuska . Jako że od dziecka związany jestem z Narwią, jestem zdania że to Bug wpływa do Narwi ;) Pozdrawiam!
Tez tak uwazam, i nawet widac to na mapie 🙂.
Panie Wojtku. Proszę o więcej i częściej na każdy temat geograficzny Rewelacja !!!
Dziękuję za kolejny świetny odcinek
Kolejny świetny film, który słucham i oglądam z olbrzymią przyjemnością 👏 Tym bardziej, że kilkukrotnie pojawiały się informacje o moim rodzinnym Krakowie. Zupełnie inaczej odbiera się informacje o miejscach, które się zna. Może następna seria to 16 filmów o województwach. Oczywiście pierwszy odcinek powinien mieć tytuł "Małopolska - ciekawostki i mapy" 😁
PS. Zainspirowany innym z Twoich filmów będąc w 2022 roku na wakacjach nad morzem specjalnie pojechałem odwiedzić mewią rewę.
Takich kanałów świat potrzebuje 😁 leci subik i łapka 🔥
Jak zwykle dobra robota. Ja poproszę odcinek o Odrze wraz z wyjaśnieniem po co są takie poprzeczne groble w środkowym biegu Odry w województwie lubuskim (powstały podczas regulacji). :) A w temacie rzeki Wisły i jej "poszukwiań" ujścia do Bałtyku, w literaturze turystycznej czytałem ciekawy wątek rzeki Płoni, która wg tych źródeł miała być "szykowana" przez naturę do przejęcia wód Wisły. W internecie też coś o tym da się znaleźć.
Pozdrawiam :)
To ostrogi słurza da zwęrzenia koryta
Bardzo dobry i ciekawy odcinek. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.
Super materiał.👍🏼
Powinien się znaleźć w obowiązkowym programie szkoły podstawowej 🙂
Fajnie nagrany, oglądałem na lekkim przyspieszeniu.
12:38 jest nawet przystanek kolejowy na linię Bydgoszcz-Chełmża o nazwie BYDGOSZCZ BRDY UJŚCIE
Bardzo ciekawy odcinek o Vistuli 👍😁
fantastyczne filmiki
Jak zwykle super materiał.
15:13
,,Wyżyna Małopolska (342) - wyżynna podprowincja fizycznogeograficzna w południowej Polsce, stanowiąca centralną część Wyżyn Polskich. Położona jest na północ i zachód od Wisły.(...)Podział Wyżyny Małopolskiej:(...)
Wyżyna Kielecka (342.3) - nazywana dawniej Wyżyną Kielecko-Sandomierską, rozciąga się między Pilicą a Wisłą (od okolic Opoczna na północnym zachodzie do rejonu Sandomierza na południowym wschodzie)." - (Wikipedia).
kolejny film z rzeczowa wiedzą, gratulacje. Dodałbym jeszcze, że podobna sytuacja pod względem długości rzeki jak z układem Wisła Narew Bug gdzie Bug gdyby pozwolono mu dopłynąć do Wisły byłby od niej znacznie dłuższy, ma miejsce jeszcze w górnych partiach rzeki przynajmniej dwa razy, pierwszy to układ Poprad,Dunajec a drugi San, w obu tych przypadkach Wisła jest krótsza. I ma się to następująco wg oficjalnych danych Wisła 1024 km, Wisła od źródeł Popradu około 1065 km, Wisła od źródeł Sanu około 1107, ale jednak wszystko przebija od źródeł Bugu około 1196.
Jeszcze raz gratuluje ciekawych filmów i pozdrawiam
Doskonały materiał! Zrobisz coś mniejszego o Urzeczu Wiślanym? To ciekawy rejon etnograficzny i krajobrazowy.
Dziękuję za super materiał
25:57 no nie, ponieważ dzisiejszy prawobrzeżny kraków też należał do Rzeczypospolitej do ostatniego rozbiory i do ks. Warszawskiego w latach 1807-1815 i dopiero w czasach wolnego miasta Krakowa został przyłączony do Austrii i granica przebiegała wg. Wisły
Fajnie, że wspomniałeś o tym dawnym przebiegu Wisły w Krakowie. Do pewnego momentu myślałem, że Kazimierz jest na prawym brzegu Wisły, gdyż w książkach historycznych były obrazki średniowiecznego Krakowa i Kazimierza przedzielonych rzeką. Przeglądając obecne mapy okazało się, że Kazimierz jest jednak po lewej stronie Wisły. Dopiero po odwiedzeniu tej dzielnicy poczytałem w internecie, o tym że zasypano starą odnogę, więc w pewnym sensie była to prawda.
PS. Proponuję zrobić odcinek o tym, jak zmieniały się województwa na przestrzeni wieków (np. w I i II RP) oraz połączyć to z regionami historycznymi np. skąd się wzięła nazwa województwa lubuskiego albo, że południowa cześć obecnego woj. mazowieckiego to historyczna Małopolska.
Fajnie o Krakowie opowiedziane. Planty korytem, Kazimierz wyspą, troche jak we Wrocławiu. O Odrze tez kiedys nagraj. Ale Tupaja i te odcinki o Nowej Zelandii to diament czystej wody.
Jako hydrolog protestuję- nie jezioro lecz zbiornik włocławski. Jeziora to twory naturalne. Poza tym bardzo ciekawy materiał, 👍
Cieawe. Dziekuje.
Super film! Czekam na odcinek o delcie.
Super materiał. :)
Super film bardzo ciekawy taki nietypowy na twoim kanale 👍
👍🙂 super materiał pozdrawiam
Na stopniu Przewóz to do strony niepołomic to najwyżej pontonem lub kajakiem do bramy śluzy dopłynąć można bo ten kawałek miedzy bramą a a korytem rzeki to ma z 50cm głębokości :)
Jako mieszkaniec Dębego nad Morzem Warszawskim pytanko: a może by tak coś o Zalewie? Ciekawy temat wysiedleń, budowy zapory (i całego planowanego systemu zapór) itd itp. Jeśli tak ciekawie i merytorycznie jak o Wiśle byłby ekstra materiał.
Profesjonalny materiał 🤝
Jak zwykle świetny film
Bardzo ciekawy materiał
Wisła najpiękniejsza rzeka Europy tylko szkoda ,że my ludzie tego nie dostrzegamy i ją niszczymy budując zapory ,prostując ją .
Super materiał. Jak zawsze! :)
Świetny materiał 🤘🔥
6:05 w Nowym Dworze Mazowieckim mówimy na ten odcinek Bugonarew :-)
Świetnie jak zwykle o delcie będzie również interesująco. Czekam niecierpliwie.
Czekam również na film o Odrze bo taki będzie. Bo będzie, prawda?
Wisła zaczyna się około 10 km ode mnie ! 😀
Dlaczego Bzura, zamiast wpaść do Neru pod Łęczycą i zgodnie z nachyleniem pradoliny popłynąć do Warty, skręca i płynie "pod górę" do Wisły? Jak patrzę na mapę to obie rzeki połączone są kilku km kanałem wśród mokradeł, więc pewnie są na bardzo zbliżonej wysokości. OCB? Jakieś współczesne ruchy tektoniczne? Dział wodny w kolejnej pradolinie, czyli w Bydgoszczy jest tuż przy Wiśle.
44:56 tymczasowe rozwiązania, które zostają na zawsze, są naszą narodową specjalnością
Świetny odcinek! ☺️
Dwie sprawy (jeszcze przed zakończeniem oglądanie) , prosze o Odre :)
I jak wyglądała sprawa do XIX wieku przed zbiornikami z prl (czy miały duzy wplyw)
Bardzo fajny odcinek 👍 będzie może podobny o Odrze ? Mieszkam nad nią i fajnie byłoby posłuchać o jej historii 😊. Ogólnie mam jedną uwagę: śledzę ten kanał już jakiś czas i brakuje mi trochę materiałów na temat regionu w którym mieszkam . Są odcinki o Śląsku , Małopolsce, terenach nad morskich czy górskich , odcinki o dawnej wschodniej Polsce o Polsce północnej, południowej a nie ma nic o ziemi lubuskiej i okolicach 🤷 .