Film jak najbardziej na temat. Śmieszą mnie opowiastki amatorów gdzie sypia po 5kg a nawet więcej na dzień treściwej. Na każdym szkoleniu żywieniowcy powtarzają, ze byk to nie krowa i sztuka w wadze krowy czyli 500-600kg nie przerobi 5kg tylko ok 3kg a reszta idzie w gnój. Co do opłacalności to napisze na podstawie 10 sztuk które mam w stodole na wynajętych budynkach byłego gospodarstwa. Zakup byczka trochę okraglejszego niz tu u ciebie ale w wieku 3tyg to średnia 650zl odpojenie wraz z granulkami to ok 350zl u mnie. Teraz tak, zboża liczę po 650zl tak jak bym miał kupić. Na sztukę zużyłem 1,2t paszy której koszt wyniosł mnie 1000zl na sztukę.(tona treściwiej wraz z premiksem i energia wychodzi jakieś 840zl) na te 10 sztuk poszło w 22 miesiące 390 bel siana. 10zl koszt to koszt produkcji jednej beli licząc od ścięcia do zwiezienia. Koszt niski ponieważ wszystkie maszyny mam swoje i kosztuje mnie to tylko paliwo, siatka/sznurek i lekka amortyzacja. Tego siana u nas krowiarz nie kupi więc chętnych nie ma. A trzeba liczyć ze jeszcze dopłata do tych 8ha łąk jest. Siano melasuję. Na sztuke poszło ok 1t melasy a koszt u nas to 62gr za kg z dostawą pod samą obore.. Czyli koszt siana+melasy na sztukę to ok 1000zl. Byczki w wieku 22msc miały srednio 633kg netto za cenę 7zl+VAT czyli wyszło srednio za sztukę jakieś ponad 4700. Więc nie widzę sensu faszerować byla i robić sobie koszty na poziomie 4-5tys zl bo w tym nie ma żadnej ekonomii.. Fakt byki które mam u siebie osiągają lepsze przyrosty ale też nie dostają frykasów. Kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z lucerny, siano polewane melasą i na sztukę tez nie przekraczam 1,2t na cały okres tuczu.. Koszty w tej kombinacji to jakieś 3500na sztukę ale byki, głównie NCB sprzedaje w wadze ok 750netto. Ze sprzedaży w styczniu 10 sztuk poszło w wadze średniej po 820kg za 8zl+VAT w wieku 23-24msc. I nie prawdą jest jak to mówią amatorzy że byk nie na racji bytu po powyżej 16-17msc życia bo zjada sam siebie.. Mam teraz ponad 100sztuk i jeszcze mnie nie zjadły xd a gospodarstwo wygląda dużo dużo lepiej niż ten cały Majdanek na podwórku z wiatami i syfem wokół. Trochę się rozpisałem ale i tak znajdą się "niedowiarki"
3:15 dla tego właśnie uważam, że co najmniej 8 tygodni cielęta powinny być odchowywane w pojedyńczych kojcach. Ewentualnie jak są karmione z automatu do pojenia cieląt, to myślę, że to 3 do 4 tygodni odchów w kojcach pojedyńczych, a potem można łączyć łączyć w jedną grupę z automatem. Różnie odchowuję cielęta, tzn. Pojedynczo i grupowo np. 2, 3 czy 6 sztuk w jednym kojcu to widzę różnicę i łatwiej obserwować jednego niż 6 w jednym kojcu. Jak nie wypił mleka to znaczy że coś nie tak, a w 6 sztukach pozostała gromadka nadrobi tego jednego. Na biegunki polecę Ci ,,gabbrocol". Bardzo skuteczny w moim przypadku. Niestety cena 360 zł za puszkę 1kg
Witam Może opowiesz na filmie czym karmisz byki od cielaka do opasa na rzeź ? Co myślisz o zakupie czysto rasowych odsadków w wadze 250-300kg (12-13zł/kg) i ostatecznym zysku z nich ? Pozdrawiam ;D
Taka rozkmina prawdziwy dochud wychodź gdy cenę pasz liczymy po cenach rynkowych ponieważ to pasze można sprzedać w cenie czyli pasza zjedzona razy cena rynkowa odjąć od pieniądze uzyskane po sprzedaży to 100 % czystego zarobku w po kosztach własnych to przychód który zostaje w gospodarstwie
Co ty pierdolisz jaka cena rynkowa? Robi pasze sam, sam produkuje we własnym zakresie własnymi siłami to liczy po kosztach produkcji własnej a nie po zakupie skąd takie rozumowanie?? Naoglądasz się amatorów a później pierdolisz tak jak on. Kupujesz pasze - koszt rynkowy, masz swoją pasze - koszt produkcji i tyle o co ta cała filozofia. Poza tym paszę dla zwierzaków WŁASNĄ przetwarza a nie sprzedaje
@@adrianlwl6486 też tak myślę . Ale taki przykład daje bykowi kiszone zje jej 50 bel kosz produkcji załóżmy 50 zł byk zjada za 2500 rośnie na 600 kg sprzedaje go za za 4 tyś odlicza koszt kiszonki i cielaka 500 zł łącznie 3 tyś kosztów tysiąc zarobku . Jeżeli by sprzedał te 50 bel po 80 zł ma 4 tyś = się 1500 tys na czysto czyli mógł zyskać 500 zł więcej to tylko taki przykład .
@@rol1232 równie dobrze mógł bym dać przykład że u nas dzierżawa jest po 3 tys dostaje kasę do ręki bez roboty i co opłaca się coś robić czy lepiej wydzierżawić. Hehe ale ok szanuje każde zdanie.
@@maorolny5630 o kurde to naprawdę drogo 😲 ja też hoduję opasy ale nie liczyłem kosztów wiem że u mnie zawsze coś zostanie bo mam krowy mleczne +-40do 50 sztuk cielaki zostawiam dla siebie ostatnio mieszałem mięsnymi bykami a wszystkie cielaki zostawiam dla siębie też wychodzę z założenia jak @AdrianLWL że bez sensu jest pakować w opasy jakieś duże dodatki i robić niepotrzebnie koszta a co do tego komentarza o kosztach rynkowych tak mi się wzięło od Radkowski bo liczy własne i rynkowe a uważam że po rynkowych wychodzi czysty zarobek poświęcony na opsłóge bydła
@@adrianlwl6486Chłopie to teraz dowaliłeś. Na wsi jest taka sytuacja ponieważ ludzie myślą jak ty za darmo oddać ubojnia i robić za darmo . Swoje zboze tez kosztuje ma swoją cenę rynkowa nie cenę po kosztach produkcji .
Bardzo podobnie mówisz tak jak jest u mnie ja widzę i już nie raz liczyłem i nawet na nagorszym hf zostanie chyba że padnie no to wiadomo ale nigdy nie jest tak że ktoś dołoży chyba że kupuje wszytko i sprzeda i nie otrzyma kasy no to tak dobry kanał będzie lux
Witam , wszytko pięknie tylko mówisz o kosztach rocznych paszy . Dlatego nasuwa mi się pytanie , w jakim wieku sprzedajesz hf i ile spędzają miesięcy w Twoim gospodarstwie ?
Byki trzymam około 24 miesięcy życia. Czyli kupując 100 kg sztuki ma już 3/4 miesiące czyli u siebie trzymam 20 miesięcy. Ale zdarza mi się kupić większe wtedy trzymam jeszcze krócej.
Staram się kupować najmniejsze 100 kg bez mleka już. Od krowiarzy nie kupisz takich bo każdy jak sprzedaje to od 3 dni do 3 tygodni. A już na pewno nie kupisz taniej.
Film jak najbardziej na temat. Śmieszą mnie opowiastki amatorów gdzie sypia po 5kg a nawet więcej na dzień treściwej. Na każdym szkoleniu żywieniowcy powtarzają, ze byk to nie krowa i sztuka w wadze krowy czyli 500-600kg nie przerobi 5kg tylko ok 3kg a reszta idzie w gnój. Co do opłacalności to napisze na podstawie 10 sztuk które mam w stodole na wynajętych budynkach byłego gospodarstwa. Zakup byczka trochę okraglejszego niz tu u ciebie ale w wieku 3tyg to średnia 650zl odpojenie wraz z granulkami to ok 350zl u mnie. Teraz tak, zboża liczę po 650zl tak jak bym miał kupić. Na sztukę zużyłem 1,2t paszy której koszt wyniosł mnie 1000zl na sztukę.(tona treściwiej wraz z premiksem i energia wychodzi jakieś 840zl) na te 10 sztuk poszło w 22 miesiące 390 bel siana. 10zl koszt to koszt produkcji jednej beli licząc od ścięcia do zwiezienia. Koszt niski ponieważ wszystkie maszyny mam swoje i kosztuje mnie to tylko paliwo, siatka/sznurek i lekka amortyzacja. Tego siana u nas krowiarz nie kupi więc chętnych nie ma. A trzeba liczyć ze jeszcze dopłata do tych 8ha łąk jest. Siano melasuję. Na sztuke poszło ok 1t melasy a koszt u nas to 62gr za kg z dostawą pod samą obore.. Czyli koszt siana+melasy na sztukę to ok 1000zl. Byczki w wieku 22msc miały srednio 633kg netto za cenę 7zl+VAT czyli wyszło srednio za sztukę jakieś ponad 4700. Więc nie widzę sensu faszerować byla i robić sobie koszty na poziomie 4-5tys zl bo w tym nie ma żadnej ekonomii.. Fakt byki które mam u siebie osiągają lepsze przyrosty ale też nie dostają frykasów. Kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z lucerny, siano polewane melasą i na sztukę tez nie przekraczam 1,2t na cały okres tuczu.. Koszty w tej kombinacji to jakieś 3500na sztukę ale byki, głównie NCB sprzedaje w wadze ok 750netto. Ze sprzedaży w styczniu 10 sztuk poszło w wadze średniej po 820kg za 8zl+VAT w wieku 23-24msc. I nie prawdą jest jak to mówią amatorzy że byk nie na racji bytu po powyżej 16-17msc życia bo zjada sam siebie.. Mam teraz ponad 100sztuk i jeszcze mnie nie zjadły xd a gospodarstwo wygląda dużo dużo lepiej niż ten cały Majdanek na podwórku z wiatami i syfem wokół. Trochę się rozpisałem ale i tak znajdą się "niedowiarki"
U mnie wychodzi to ciut ponad 1 kg dziennie na sztukę.
3:15 dla tego właśnie uważam, że co najmniej 8 tygodni cielęta powinny być odchowywane w pojedyńczych kojcach. Ewentualnie jak są karmione z automatu do pojenia cieląt, to myślę, że to 3 do 4 tygodni odchów w kojcach pojedyńczych, a potem można łączyć łączyć w jedną grupę z automatem. Różnie odchowuję cielęta, tzn. Pojedynczo i grupowo np. 2, 3 czy 6 sztuk w jednym kojcu to widzę różnicę i łatwiej obserwować jednego niż 6 w jednym kojcu. Jak nie wypił mleka to znaczy że coś nie tak, a w 6 sztukach pozostała gromadka nadrobi tego jednego. Na biegunki polecę Ci ,,gabbrocol". Bardzo skuteczny w moim przypadku. Niestety cena 360 zł za puszkę 1kg
Witam
Może opowiesz na filmie czym karmisz byki od cielaka do opasa na rzeź ?
Co myślisz o zakupie czysto rasowych odsadków w wadze 250-300kg (12-13zł/kg) i ostatecznym zysku z nich ?
Pozdrawiam ;D
Taka rozkmina prawdziwy dochud wychodź gdy cenę pasz liczymy po cenach rynkowych ponieważ to pasze można sprzedać w cenie czyli pasza zjedzona razy cena rynkowa odjąć od pieniądze uzyskane po sprzedaży to 100 % czystego zarobku w po kosztach własnych to przychód który zostaje w gospodarstwie
Co ty pierdolisz jaka cena rynkowa? Robi pasze sam, sam produkuje we własnym zakresie własnymi siłami to liczy po kosztach produkcji własnej a nie po zakupie skąd takie rozumowanie?? Naoglądasz się amatorów a później pierdolisz tak jak on. Kupujesz pasze - koszt rynkowy, masz swoją pasze - koszt produkcji i tyle o co ta cała filozofia. Poza tym paszę dla zwierzaków WŁASNĄ przetwarza a nie sprzedaje
@@adrianlwl6486 też tak myślę . Ale taki przykład daje bykowi kiszone zje jej 50 bel kosz produkcji załóżmy 50 zł byk zjada za 2500 rośnie na 600 kg sprzedaje go za za 4 tyś odlicza koszt kiszonki i cielaka 500 zł łącznie 3 tyś kosztów tysiąc zarobku . Jeżeli by sprzedał te 50 bel po 80 zł ma 4 tyś = się 1500 tys na czysto czyli mógł zyskać 500 zł więcej to tylko taki przykład .
@@rol1232 równie dobrze mógł bym dać przykład że u nas dzierżawa jest po 3 tys dostaje kasę do ręki bez roboty i co opłaca się coś robić czy lepiej wydzierżawić. Hehe ale ok szanuje każde zdanie.
@@maorolny5630 o kurde to naprawdę drogo 😲 ja też hoduję opasy ale nie liczyłem kosztów wiem że u mnie zawsze coś zostanie bo mam krowy mleczne +-40do 50 sztuk cielaki zostawiam dla siebie ostatnio mieszałem mięsnymi bykami a wszystkie cielaki zostawiam dla siębie też wychodzę z założenia jak @AdrianLWL że bez sensu jest pakować w opasy jakieś duże dodatki i robić niepotrzebnie koszta a co do tego komentarza o kosztach rynkowych tak mi się wzięło od Radkowski bo liczy własne i rynkowe a uważam że po rynkowych wychodzi czysty zarobek poświęcony na opsłóge bydła
@@adrianlwl6486Chłopie to teraz dowaliłeś. Na wsi jest taka sytuacja ponieważ ludzie myślą jak ty za darmo oddać ubojnia i robić za darmo . Swoje zboze tez kosztuje ma swoją cenę rynkowa nie cenę po kosztach produkcji .
Dużo sztuk bydła ogolnie masz żeby się utrzymać?
45 sztuk obecnie. Chodzę jeszcze do pracy.
@@maorolny5630 ulala dużo ziemi?
@@maorolny5630Czyli zyjesz z pracy na etacie i masz z czego dołożyć do byków 😊
Jak odpajasz byś nagrał cos
Bardzo podobnie mówisz tak jak jest u mnie ja widzę i już nie raz liczyłem i nawet na nagorszym hf zostanie chyba że padnie no to wiadomo ale nigdy nie jest tak że ktoś dołoży chyba że kupuje wszytko i sprzeda i nie otrzyma kasy no to tak dobry kanał będzie lux
Witam , wszytko pięknie tylko mówisz o kosztach rocznych paszy . Dlatego nasuwa mi się pytanie , w jakim wieku sprzedajesz hf i ile spędzają miesięcy w Twoim gospodarstwie ?
Byki trzymam około 24 miesięcy życia. Czyli kupując 100 kg sztuki ma już 3/4 miesiące czyli u siebie trzymam 20 miesięcy. Ale zdarza mi się kupić większe wtedy trzymam jeszcze krócej.
W jakiej wadze te cielaki kupujesz i czy nie szukałeś jeżeli hf to od krowiarzy za mniejsze pieniądze ? Pozdrawiam
Staram się kupować najmniejsze 100 kg bez mleka już. Od krowiarzy nie kupisz takich bo każdy jak sprzedaje to od 3 dni do 3 tygodni. A już na pewno nie kupisz taniej.
zdrowe cielaki i dobra pasza to cały sukces,bo na biomasie to nawet belg nie urośnie
drugi Grzesio koszt liczy z 1 roku to ja chce film ze sprzedarzy ich za 9 miesiecy bo teraz juz min 3 miechy maja
Bardzo łatwo to policzę i przedstawię 😀