Jak męczy was dźwięk na jednej słuchawce , w Windows 10 można ustawić Mono . Ustawienia -> Ułatwienia Dostępu -> Słuch -> Dzwięk . Opcja "Włącz Dźwięk Mono "
Można pomyśleć nad odpowiednim przygotowanie materiału przed publikacją (dźwięk, oświetlenie, kamera, z odpowiednio jasnym obiektywem w celu uzyskania fajnego rozmycia tła itd.) a prócz tego, jak zwykle 10/10 :)
Dzięki wam Panowie, bo to co robicie jest naprawdę ważne - to, że się tego świetnie słucha to jedno, ale to są rzeczy, które wkrótce zostaną po prostu zapomniane. Mówienie o retro i o naszym lokalnym rynku to wspaniała misja archiwizacyjna :)
Ryszardzie, po pierwsze spóźnione, acz szczere gratulacje 200 odcinków! Niesamowite osiągnięcie i z przyjemnością obserwuję rozkwit Twojego projektu od niemal samego początku. A po drugie, to dzięki Tobie do mojej kolekcji sprzętów oferujących elektroniczną rozrywkę dołączyły Quest 2. Ogromne dzięki za tak wyczerpujące przedstawienie cech (w większości zalet) tego sprzętu, omówienie gier i zwyczajnie namówienie do zakupu.
Wspaniały Grysław! Czekałem od października, jako że przełom wieków to mój początek grania w gierki (na kompuetrze wspomnianego Optimusa :D) A ile tu się właśnie moich ukochanych (do dzisiaj) gierek pojawiło! Bardzo lubię Epic Pinball, do dzisiaj sobie czasem odpalam, wspaniały soundtrack i do dzisiaj bardzo grywalna, zaskoczyło mnie, że jest polska wersja, zawsze grałem po angielsku :D Podobnie jak zawsze po angielsku grałem w moją najukochańszą grę po dziś dzień - Jazz Jackrabbit 2 Tutaj mogę dopowiedzieć jako iż znam tę grę wzdłuż i wszerz - Z tego co widziałem spolszczona wersja JJ2 którą wydał LK Avalon to wersja 1.24 ( czyli z The Secret Files - dodatkowe poziomy, dodatkowa postać i nieco usprawniony silnik) przy czym... ehh... jest to naprawdę dziwne spolszczenie, nie wiem, może ktoś myślał że wyszło śmiesznie ale jest tylko dziwnie - np. "fast-fire" to "nieźle przypieka" (? xD) albo taki ukryty żarcik "Spaz ate the dopefish" to "Spaz zjadł dopefish" A jeszcze dziwniejsze jest, że The Christmas Chronicles, czyli bożonarodzeniowe poziomy są wydane w Polsce i "są" po polsku... menu i napisy jak "nieźle przypieka" bo już tabliczki z napisami w grze są po angielsku :P Ale Jazz Jackrabbit 2 uwielbiam, pierwszą część również i szkoda, że na tym się skończyło I szkoda, ale rozumiem, bo jest tych gier pewnie trochę, że nie został wymieniony Simon the Sorcerer II Również jedna z pierwszych gier w jakie grałem i nie znam dobrze oryginału, ale polska wersja jest świetna :D Simonowi (bo na szczęście tak mówią w grze, a nie "Szymonie" :v) głosu użyczył Kopczyński i wypadło naprawdę dobrze, podobnie jak głos Sordida czy jego przydupasa Runta (też zresztą głos Kopczyńskiego) Bardzo fajnie spolszczono też przedmioty, np. "błotburger" w tej podróbie McDonald's i ogólnie ta gra jest dobra, ma bardzo fajną adlibową muzyczkę i ładne animacje Jedynie czasem głosy są dziwnie wstawione, że nie pasują do animacji, albo nawet raz są odwrotnie wstawione, nie do tej postaci! I słychać czasem szum mikrofonu, ale to już chyba znak czasów :P Tak czy siak, świetny i bardzo ciekawy Grysław i czekam na historię o Adasiu i rozbójniku Barnabie, bo też miałem i grałem :) "I życzę Ci mucswamplingsowego dnia"!
Mega odcinek. Tak słuchając ciebie zastanawiałem się czy wspomnisz różnych np. gazetach czy grach. I za każdym razem się pokrywalismy w myślach. Bardzo miło było posłuchać. W szczególności wątku o gazetach lat 90tych.
Zjawisko przywoływania gier z mroków pamięci podczas przeglądania starych pism komputerowych jest wspaniale miłe. Świetnie je opisałeś Rysławie. Raz na jakiś czas powrót do Top Secretów, SS czy Computer Studio przywołuje niezwykłą dawkę nostalgii jak i zdumienia. Ile gier nie wyszło, jak niektóre się zmieniły od swoich pierwszych zapowiedzi. Czasem po prostu przypominamy sobie o istnieniu gry, o której całkowicie zapomnieliśmy... Mam nadzieję, że kiedyś poświęcisz odcinek tematowi gier, które nigdy się nie ukazały. Jeśli natknę się jeszcze na jakieś kwiatki, podeśle Ci jeszcze na IG fotki. PS. Pamiętam reklamę Vinyl Goddess from Mars - mocno się wówczas dziwiłem, że wydaje ją Metropolis. Już wtedy wydawała się mocno zacofana w stosunku do konkurencji. PS2. Podwójne Przygody Buda Tuckera to moje swoiste "nemesis". Od wielu lat próbuję zdobyć samą oryginalną płytkę z grą i gdy już myślałem, że się udało - zakup nie chce się odpalić (choć płyta wygląda bardzo dobrze). PS3. Cieszę się, że wspomniałeś o 3 Czaszkach Tolteków. Ta gra miała nawet (średniej jakości) nadruk na płytce po polsku! :-) PS4. Rozmawiałem ostatnio z kolegą z Czech o wydaniu Teenagenta u nich w kraju. Okazuje się, że Agent Mlicnak był bardzo popularny i dość dobrze zlokalizowany. Tłumaczył ją niejaki Andrew - znany u nich dziennikarz ze świata gier zaś okładkę zaprojektowało studio Pterodon (koszmarna/ urocza), której to logo było na froncie zaś logo producenta gry z tyłu :D Taka ciekawostka.
Super odcinek, temat ciekawy, realizacja jeszcze lepsza. Odcinek o lokalizacji w Niemczech najlepiej okraszony dużą ilością grafik i filmików (zielona krew w Mortalu, Moonstone tylko spod lady i Wolfenstein 3d bez swastyk to trzeba zobaczyć) to moim zdaniem mega ciekawy pomysł i od razu zobowiązuje się rzucić na tipply przynajmniej równowartość dobrej książki.
Świetny materiał. Z chęcią posłuchałoby się więcej :) „Ciekawe” te bazarowe tłumaczenia, ale chyba za młody jestem, bo nigdy nie widziałem żadnego na oczy.
Świetny materiał :) Co do pism komputerowych to wspomniałbym jeszcze "Świat Gier Komputerowych", który zaczął działać pod koniec 1992 r. i był ważnym graczem na rynku pism ;)
Czekamy na więcej takich odcinków. Historia lokalizacji i gier w ogóle to szalenie ciekawy temat. Szczególnie jeśli chodzi o lata 90te. Mało jest twórców, którzy dzielą się takimi informacjami, a temat jest szalenie ciekawy. Jeśli masz Ryslawie materiału na 10h, to ja jestem pierwszy to wysłuchania :)
Świetny materiał, najlepsze są te wstawki z prasy z tamtych lat, podejrzewam, że jesteśmy w podobnym wieku. U mnie też była Amiga 500/1200/4000, też SecretService/TopSecret, później z musu blacha, później długo długo nic i na końcu konsola. Także, postulat jest taki, więcej prasy z "wtedy", np. w kwietniu mógłbyś omówić kwietniowy numer jakiejś growej gazety sprzed powiedzmy 20 lat albo i starszej. Dzięki za Herosów bo tylko w to i w Cywilizację grałem przez długi czas na PC.
Świetny materiał wiedza jak i głos powoduje , że człowiek po prostu siedzi i słucha :) Mam pytanie czy jest może szansa na materiał na temat Polskich gier na Amigę bo to chętnie bym zobaczył?? Pozdrawiam
@@SimplexPL Niestety ceny polskich gier na Amigę jeśli w ogóle, ktoś sprzedaje to koszt 500-1000zł co niestety nie jest na moją kieszeń dałbym max 400. Z oryginalnych polskich produkcji mam jedynie program do nauki języka angielskiego You & me lekcja 3 i wciąż poszukuje reszty prócz tego kilkanaście pudełkowych zagranicznych gier :)
Słowo "sierra" automatyczne skojarzenie z przygodówką Lighthouse the dark being. Przejście jak i ścieżka dźwiękowa na yt, ależ to miało klimat. Gra skończona po wielu latach, po znalezieniu mikro pacza(wulkan złola i zbugowana lokomotywa)
Musisz Rysławie koniecznie przygotować trzecią część, jestem bardzo ciekaw historii z przełomu wieków i opowieści o tłumaczeniu Diablo 2. Pamiętam że w tamtym okresie dema np w CD-Action zazwyczaj wychodziły na płycie szybciej, ale w Komputer Świat Gry wychodziły po polsku, często z opóźnieniem, pamiętam że było tak parę razy. Diablo 2 było właśnie jednym z takich przypadków, gdzie miałem polskie demo w KŚG i w polskiej wersji dla nieobeznanego z angielskim małolata dodatkowo zyskiwało na klimacie, przechodziłem je kilkukrotnie zanim dorwałem się do pełnej wersji. Niestety jak to w tamtych czasach bywało pirackiej, i to przegranej u znajomego znajomego na jakiejś pierwszej nagrywarce bo ilość płyt czyniła tą grę drogą nawet jak na pirata ¯\_(ツ)_/¯. Chociaż wydaje mi się że w polskiej wersji nie była może super tania, ale wypadała korzystnie biorąc pod uwagę jej cenę na zachodzie, Blizzard się cenił.
Najbardziej kozackie tłumaczenie za wschodniej granicy miał Unreal Tournament. Te teksty tam to po prostu było mistrzostwo świata ;D "Ała", "Jejciu", "To boli". Śmiechu nie było końca. Zamiast Monster Kill mieliśmy "Przepiękne zabójstwo".
Co do CD Projektu, gdzieś od 2013 roku gry były wydawane już pod nazwą cdp.pl (początkowo była to powstała pod koniec platforma dystrybucji, obecnie jest to sklep z koszulkami, grami planszowymi, filmami i itp. asortymentem), zaś dział wydawniczy został odseparowany od spółki CD Projekt Red w 2014, wtedy on przybrał nazwę cdp (czarno czerwone logo). Redzi zrobili to, ponieważ nie mieli takiej swobody w wydaniu gier, jak kiedyś, skończyły się czasy, że podstawowe wydania były wzbogacane o różne dodatki typu książka, płyta z soundtrackiem, materiały dodatkowe, mapa świata gry. Poza tym zaczęły być narzucane warunki od zachodnich wydawców, czy spolszczyć daną grę, np. dzisiaj Capcom odmawia nam nawet napisów w Resident Evill Village, zaś pierwszy Risen i trzecia odsłona nie miały dubbingu, gdyż nie wyraził zgody na to światowy wydawca. Założyciele CD Projektu Kiciński i Iwanicki przewidzieli, że z czasem do Polski wejdą zagraniczne podmioty i będą musieli zmienić profil swojej działalności, obecnie mamy tu zagraniczne oddziały Microsoftu, Sony, Koch Media, EA, Ubisoft, Bethesda ma polski kanał na youtube i sama zajmuję się sprawą lokalizacją gier w naszym kraju, podobnie jest z Activision Blizzard, sam decyduję, jaka lokalizacja będzie w danej grze, czy kinowa lub pełna. Z polskich wydawców ostała się tylko Cenega, chociaż od 2005 roku jest własnością firmy 1C (największy wydawca gier w Rosji).
Skoro mowa o grach konsolowych. W 2001(być może pod koniec 2000) roku została wydana pierwsza gra w pełni zlokalizowana na PS1: Księga dżungli. Wydawcą w kraju było Sony Poland, zaś dystrybutorem Licomp. Dzisiaj ekstremalnie trudno osiągalna. Mogę podesłać do prezentacji :) Były też dwie odsłony Hugo po polsku na psx.
49:38.. "WAR WIND (1996)" [NOSTALGIA MODE ON] Pierwszy RTS, który ogrywałem jako młody nastolatek. Pamiętam dość opasły podręcznik do gry. Wyglądał na oryginalny. Piszę o tym, ponieważ nie mogę sobie przypomnieć wyglądu BOX'a oraz samej płyty z grą. Podręcznik do gry studiowałem - powiedziałbym - "maniakalnie". W pamięci utkwiła mi jakość wykonania/wydruku tego podręcznika, który mógłbym uznać za "legitny" oryginał. Moja ulubiona nacja w grze: "Tha'Roon" W serwisie GOG jest do nabycia bezpłatnie: www.gog.com/game/war_wind
Skoro mówimy o Mirage (Mirage Media to ich znacznie późniejsza nazwa), LK Avalon, MarkSoft to trudno nie wspomnieć też o: gdańskim ASF (wydawca wielu polskich gier dla Atari XL/XE oraz np. "Kajko i Kokosz" od Seven Stars dla 16-bitowców), wrocławskim Domain Software (program do animacji Film Editor, program graficzny Picasso, wszystkie gry braci Selingerów, np. "S.O.S. Saturn", "Riot" - wszystko dla Atari XL/XE), Spektra wydająca głównie soft dla Atari XL/XE polskiej grupy WFMH (np. program muzyczny Future Composer, gra Inside). Oni wszyscy TWORZYLI i wydawali polskie gry w prawie 100% po polsku. To był bardzo duży rynek (jak przełom okresu sprzed nowelizacji ustawy o prawach autorskich). Stworzono i wydano niemal 200 produkcji (głównie gier). To był pierwszy renesans Atari XL/XE. Zjawisko było ewenementem na skalę światową. Nigdzie chyba aż tak nie "zreanimowano" małego Atari.
Świetny odcinek - Wszystko chronologicznie poukładane. Jeżeli chodzi o historię czasopism to OGROMNIE polecam film "Thank You For Playing: Kultowe Magazyny o Grach " ua-cam.com/video/8Z93N4mqD8Y/v-deo.html ua-cam.com/video/nrgfrW5EEQ4/v-deo.html Jak słuchałem tego jak czytasz ukraińskie „spolszczenie” to prawie popłakałem się ze śmichu 😊😂🤣 Jeżeli chodzi o technikalia, to jako że Twoich podcastów słucham z YT jednak głównie na słuchawkach, to wyraźnie słychać w tym odcinku dominację prawego kanału audio.
Co do gier przygodowych to Hopkins FBI wyszedł u nas w 1999, Ace Ventura już w 1997 roku. Co do Cenegi, w jej wpisach jest pełno błędów, np. pierwsza polonizacja, przecież Legend of Kyrandia Hand of Fate było już spolszczone prędzej niż przygody Piątego Muszkietera, tak samo z pierwszą pełną polonizacją na PC, chwalono się, że to Dungeon Keeper, ale tak naprawdę już Ace Ventura pojawił się wcześniej na polskim rynku, zaś pierwsza pełna lokalizacja na PC to Podwójne Kłopoty Budda Truckera. Kwestia Kolekcji Klasyki Komputerowej, ta się pojawiła już w 1992 roku, kiedy pojawiały się edycje z dyskietkami. Tak naprawdę we wpisach Cenegi nie ma wzmianki, że kiedyś były takie firmy, jak Mirage i IPS Computer Group. Co do pierwszej wersji polonizacji Heroes of Might and Magic 3 to robiło ją dla Mirage studio Sonoria.
24:50 Dla ustalenia uwagi: zaczynając pracę w 1993 r, moja pierwsza (niezła) pensja wynosiła 800 tys. zł (byłem niemal milionerem!!! niestety krótko :( ) , co po denominacjo oznaczało 800 zł. Żeby to przeliczyć na obecne pieniądze, należałoby użyć deflatora w postaci inflacji od tego czasu. Jak szybko policzyłem to dziś byłoby ok. 3000 zł brutto. Macie więc porównanie cen, ale też i zarobków w tamtych czasach. Żeby było śmieszniej pracowałem tuż obok księgarni IPS na Koszykowej przy pl. MDM i często tam zaglądałem wracając z "fabryki".
Digital Multimedia Group 21:00 We wczesnych latach 90tych istniała firma Digital i mieściła się pod adresem Al. Jerozolimskie 2 w Warszawie (obecnie jest w tym miejscu oddział banku). Była to kopiarnia i wypożyczalnia nośników muzycznych. Sam oddawałem tam kasety, na które oni z cedeków przegrywali muzykę. Można też było robić to samodzielnie, były do tego stosowne stanowiska (!). Lepszej jakości niż nagrywane z Wieczoru Płytowego z radia. Z tego co pamiętam zwinęli się wraz, bądź chwilę po wprowadzeniu praw autorskich w 1992. Myślę że to ten sam Digital, bo adres się zgadza.
57:13 Spolszczenia X-COM: Terror From The Deep istniały, sam miałem (oczywiście z giełd) dwa różne, o różnej (nawet dla 14-letniego mnie wówczas raczej średniej) jakości i wierności, ale może żadne z nich nie było autoryzowane. Jeśli Pan nie dotarł do żadnych informacji o tym, kto i kiedy zlokalizował TFTD na język polski, to pewnie były to spolszczenia właśnie amatorskie.
Miałem kiedyś "przyjemność" zagrania w bazarową wersję pierwszych Commandosów. Ciekawe w tej wersji było zawarcie przekleństw do postaci, w których w oryginale nie występowały. Tak np. Green Beret jak wydało się polecenie, którego nie mógł wykonać to komentował w stylu "Was coś popierdoliło" (lub w coś ten deseń). Jest to trochę komiczne, bo w oryginale postacie wypowiadały się do gracza per "Sir" i ciężko mi wyobrazić, aby ktoś odmówił wykonania rozkazu mówiąc wprost do dowódcy, że pokręciło go w głowie delikatnie mówiąc :D Drugą grą z bazarowym tłumaczeniem, jaką grałem była podstawka Age of Empires 2. Z tego co pamiętam, to chyba nie wyszło nigdy premierowe tłumaczenie (A w każdym razie ja nie mogłem znaleźć polskiej wersji poza fanowskimi spolszczeniami bądź reedycji) Z samą grą była taka ciekawa sprawa, że zabezpieczenia polegały na wsadzeniu płytki do komputera, ale jak się skończyło ostatnią misję w kampanii samouczkowej, to gra przenosiła nas do ekranu wyboru głównych kampanii gry, która powinna być zablokowana, gdyż uruchamianie głównych kampanii z menu było zablokowane z powodu niewykrycia płyty z grą. Nie wiem tylko czy to była luka w zabezpieczeniu czy czasem w tej dziurze nie maczali swoich rąk "tłumacze". Odcinek poświęcony bazarowym tłumaczeń bądź wykonanych przez naszych wschodnich sąsiadów z chęcią bym obejrzał/posłuchał. Przeczuwam, że będzie to obszerny materiał. Wiem, że sporo gier było dubbingowane przez jedną, tą samą osobę
Hand of Fate nie wyszło czasem po polsku tylko w wersji dyskietkowej? W intrze narrator mówił po polsku. Dalej gra już miała tylko napisy. Secret service też recenzował wersję dyskietkową.
@@Ryslaw Zazdroszczę internetu,mieszkam niedaleko bo w Marcinkowicach,ale u mnie tylko radiówka niestety ,pozdrawiam serdecznie i czekam na jutrzejszego live :)
Super materiał. Ale nawiazując do niemieckiej lokalizacji to ważną role gra tutaj kwestia prawna. Warto się zapoznać z panującym prawem w Dojczach żeby w stu procentach zrozumieć co i dlaczego się na tym rynku dzieje. Pozdrawiam!
Jasne. Zdaje sobie sprawę z zapisów w ich prawie. Ale nie da się ukryć ze zapisy te stanowią wspaniałe narzędzie do manipulowania historia i jej wybielania.
Jeżeli chodzi o cenzurę w Niemczech, to dwa lata temu coś drgnęło: www.bbc.com/news/world-europe-45142651 Ta cenzura nie dotyczyła filmów i seriali co wie każdy kto oglądał Upadek, czy Nasze matki, nasi ojcowie.
Zawsze mnie ciekawilo, co uwazasz za kluczowy element w osiagnieciu oczekiwanego, wysokiego poziomu swiadczonych uslug jako tlumacz? Czy to efekt ciezkie pracy, pasji a moze pewnych bardziej szczegolowych zalozen?
Mówiłem o tym wielokrotnie od tego czasu :) Co do przedmiotów - ich nazwy pochodzą z generatora, którego działanie też objaśniałem, chociażby w materiale o tym czym jest lokalizacja
@@Ryslaw Dzięki, niedawno zacząłem oglądać grysławy i tak mnie wciągnęły aż lecę wszystkie odcinki. Wspaniała kopalnia wiedzy i doświadczenia z świata growego
Te tzw. instrukcje w czasopismach - myślę, że to były drogi na skróty ich niezbyt mrawych autorów, bo napisać recenzję jest znacznie trudniej, niż opisać dostępne opcje w grze.
Jak już Simplex w komentarzu wspomniał, już dwa lata temu w Niemczech dopuszczono swastyki itp. symbole w grach. Tak w ogóle już któryś raz mówisz o stanie poprzednim, więc może by tak już nie rozpowszechniać nieaktualnych informacji?
@@Ryslaw Miała miejsce, prawda, lecz jej już nie ma. A w tym fragmencie mówisz w czasie teraźniejszym (odsłuchałem raz jeszcze dla pewności), co może sugerować słuchaczom, że dalej niemieccy gracze nie widzą nazistowskich symboli. Stąd moja uwaga. Wstawki światopoglądowej nie będę komentował, bo to podcast growy, nie polityczny, a Twoja wiedza o lokalizacji i grach to jedyna rzecz która mnie trzyma przy twoim podcaście.
McSon w Gamblerze to faktycznie pisywał często o niczym ;) ale i tak czytywałem chętnie. Pamiętam jego recenzję albumu Testament - The Ritual zupełnie "z dupy" w piśmie o grach, kompletny surrealizm...
Odcinek jak zawsze rewelacyjny, a w temacie bazarowych "spolszczeń" polecam ten filmik: ua-cam.com/video/uDV_CQRXZ-Y/v-deo.html&ab_channel=CerebralHunter Za każdym razem jak słyszę "TY MANIAKU! Na co się obraziłeś!?" to ryczę ze śmiechu :D
@@AdrianuX1985 Na szczęście nie grałem w te wersje, widziałem tylko kiedyś u kolegów. Kilka lat temu natrafiłem znowu na nie w internecie. Pamiętam, że była absurdalna "lokalizacja" przez braci za Buga gry Max Payne, pomimo tego, że wyszła oficjalna polska wersja.
Widze ze dobry akcent wschodni sie lapie po tej nalewce. Wiecej odcinkow nawiazujacych do publikacji i prasy komputerowej z lat 90ych poprosze. Skoro juz masz takie materialy to zal by bylo nie skorzystac.
Irytujące są te "premiery" na youtubie. Czlowiek widzi ze jest nowy filmik, rozsiada sie, chce ogladnac, a tu.... okazuje się, że trzeba jeszcze czekać 2 godziny. No irytujące strasznie. Nie mniej jednak czekam niecierpliwie. Pozdrawiam.
@@Ryslaw Bartłomiejowi chodzi bardziej o to, że wyświetla się w youtube informacja, że będzie premiera o tej i o tej godzinie i że trzeba czekać - też uważam, że lepiej po prostu wrzucić z partyzanta i żeby od razu można było oglądać i słuchać. Fani i tak są przyzwyczajeni, że nowe odcinki na youtube w piątek :) Od siebie, drogi Rysławie, dodam, że warto pomyśleć, by tego typu materiały jednak pojawiały się w następujących po sobie odcinkach. Na swoim przykładzie powiem, że wysłuchałem z niewiarygodnym zaciekawieniem części pierwszej całkiem niedawno i długo szukałem w "archiwum" części drugiej ;) W ogóle takich materiałów o polskim rynku growym z lat 90-tych powinno być więcej. Sam mam już ponad 30 lat i takie opowieści pozwalają poznać te czasy z zupełnie innej perspektywy, na którą jako dzieciak się w ogóle nie zwracało uwagi.
@@preciousscars Ja się nie zgadzam. Moim zdaniem premiery na yt lepiej anonsowac z kilkudniowym wyprzedzeniem, żeby więcej ludzi mogło sobie zaplanować czas i wziąć udział. Słuchacze się szybko przyzwyczają że powiadomienie o nachodzącej premierze to nie to samo co natychmiastowe pojawienie się odcinka na yt :)
@@MKwadratPodcast Po części rozumiem, ale moim zdaniem premiery mają sens gdy są to transmisje na żywo. Wiele razy mam tak, że mi wyskakuje na głównej, że jest jakiś materiał, który mnie interesuje, a tak naprawdę jest to zapowiedź. Nie sądzę, by rzesze ludzi faktycznie czekały i włączały oglądanie w godzinie zero - większość chyba i tak ogląda wtedy, kiedy mają czas/ochotę.
@@preciousscars Premiera nie na żywo ma ten plus, że zawiera livechat na którym Rysław i Andrzej mogą dyskutować ze słuchaczami. Moim zdaniem to wartość dodana. Od jakiegoś czasu podcast MKwadrat też robi premiery i uformowała się w miarę stała regularna ekipa :)
Jak męczy was dźwięk na jednej słuchawce , w Windows 10 można ustawić Mono . Ustawienia -> Ułatwienia Dostępu -> Słuch -> Dzwięk . Opcja "Włącz Dźwięk Mono "
Dzięki !
A na androidzie w ustawieniach Dostępność - Rozszerzenia słuchu :)
Dzięki.
Dzięki od razu lepiej
Można pomyśleć nad odpowiednim przygotowanie materiału przed publikacją (dźwięk, oświetlenie, kamera, z odpowiednio jasnym obiektywem w celu uzyskania fajnego rozmycia tła itd.) a prócz tego, jak zwykle 10/10 :)
Jeżeli odcinek o lokalizacjach bazarowych kiedykolwiek powstanie, to powinien być w całości poprowadzony ze wschodnim akcentem :D
jak zwykle klasa - wciągnięte od początku do końca. Dzięki!
Światłowód... Marzenie niedoścignione... Materiał jak zawsze na poziomie. Ciekawy odcinek.
Mógłbym słuchać nawet te 10h o historii lokalizacji w Polsce
Dokładnie można słuchać i słuchać Rysław fajnie opowiada
Dzięki wam Panowie, bo to co robicie jest naprawdę ważne - to, że się tego świetnie słucha to jedno, ale to są rzeczy, które wkrótce zostaną po prostu zapomniane. Mówienie o retro i o naszym lokalnym rynku to wspaniała misja archiwizacyjna :)
Jezu jakie to jest dobre! Jak to możliwe że dopiero teraz odkryłem ten kanał ?!?!
Nadrabiam zaległości!!
Miłego oglądania! :)
Ryszardzie, po pierwsze spóźnione, acz szczere gratulacje 200 odcinków! Niesamowite osiągnięcie i z przyjemnością obserwuję rozkwit Twojego projektu od niemal samego początku.
A po drugie, to dzięki Tobie do mojej kolekcji sprzętów oferujących elektroniczną rozrywkę dołączyły Quest 2. Ogromne dzięki za tak wyczerpujące przedstawienie cech (w większości zalet) tego sprzętu, omówienie gier i zwyczajnie namówienie do zakupu.
Bardzo fajnie się słuchało. Tyle wspomnień. Wielkie dzięki! :)
Bardzo lubię słuchać Pana i tej pięknej polszczyzny. Mam wrażenie, że słucham wysokiej klasy audycji radiowej 😊 Pozdrawiam i będę wspierać!
Baaaardzo ciekawy odcinek, pozdrawiam :)
super materiał, czekam na więcej
Wspaniały Grysław! Czekałem od października, jako że przełom wieków to mój początek grania w gierki (na kompuetrze wspomnianego Optimusa :D)
A ile tu się właśnie moich ukochanych (do dzisiaj) gierek pojawiło! Bardzo lubię Epic Pinball, do dzisiaj sobie czasem odpalam, wspaniały soundtrack i do dzisiaj bardzo grywalna, zaskoczyło mnie, że jest polska wersja, zawsze grałem po angielsku :D
Podobnie jak zawsze po angielsku grałem w moją najukochańszą grę po dziś dzień - Jazz Jackrabbit 2
Tutaj mogę dopowiedzieć jako iż znam tę grę wzdłuż i wszerz - Z tego co widziałem spolszczona wersja JJ2 którą wydał LK Avalon to wersja 1.24 ( czyli z The Secret Files - dodatkowe poziomy, dodatkowa postać i nieco usprawniony silnik) przy czym... ehh... jest to naprawdę dziwne spolszczenie, nie wiem, może ktoś myślał że wyszło śmiesznie ale jest tylko dziwnie - np. "fast-fire" to "nieźle przypieka" (? xD) albo taki ukryty żarcik "Spaz ate the dopefish" to "Spaz zjadł dopefish"
A jeszcze dziwniejsze jest, że The Christmas Chronicles, czyli bożonarodzeniowe poziomy są wydane w Polsce i "są" po polsku... menu i napisy jak "nieźle przypieka" bo już tabliczki z napisami w grze są po angielsku :P Ale Jazz Jackrabbit 2 uwielbiam, pierwszą część również i szkoda, że na tym się skończyło
I szkoda, ale rozumiem, bo jest tych gier pewnie trochę, że nie został wymieniony Simon the Sorcerer II
Również jedna z pierwszych gier w jakie grałem i nie znam dobrze oryginału, ale polska wersja jest świetna :D Simonowi (bo na szczęście tak mówią w grze, a nie "Szymonie" :v) głosu użyczył Kopczyński i wypadło naprawdę dobrze, podobnie jak głos Sordida czy jego przydupasa Runta (też zresztą głos Kopczyńskiego)
Bardzo fajnie spolszczono też przedmioty, np. "błotburger" w tej podróbie McDonald's i ogólnie ta gra jest dobra, ma bardzo fajną adlibową muzyczkę i ładne animacje
Jedynie czasem głosy są dziwnie wstawione, że nie pasują do animacji, albo nawet raz są odwrotnie wstawione, nie do tej postaci! I słychać czasem szum mikrofonu, ale to już chyba znak czasów :P
Tak czy siak, świetny i bardzo ciekawy Grysław i czekam na historię o Adasiu i rozbójniku Barnabie, bo też miałem i grałem :)
"I życzę Ci mucswamplingsowego dnia"!
Mega odcinek. Tak słuchając ciebie zastanawiałem się czy wspomnisz różnych np. gazetach czy grach. I za każdym razem się pokrywalismy w myślach. Bardzo miło było posłuchać. W szczególności wątku o gazetach lat 90tych.
Skromnie poproszę o taki dziesięciogodzinny odcinek ze wspomnieniami.
Super materiał jak zwykle.
1:07:32..
Ryszardzie..
Genialny akcent.
Po prostu skisłem ze śmiechu.
ROTFL xD
Zjawisko przywoływania gier z mroków pamięci podczas przeglądania starych pism komputerowych jest wspaniale miłe. Świetnie je opisałeś Rysławie. Raz na jakiś czas powrót do Top Secretów, SS czy Computer Studio przywołuje niezwykłą dawkę nostalgii jak i zdumienia. Ile gier nie wyszło, jak niektóre się zmieniły od swoich pierwszych zapowiedzi. Czasem po prostu przypominamy sobie o istnieniu gry, o której całkowicie zapomnieliśmy... Mam nadzieję, że kiedyś poświęcisz odcinek tematowi gier, które nigdy się nie ukazały. Jeśli natknę się jeszcze na jakieś kwiatki, podeśle Ci jeszcze na IG fotki.
PS. Pamiętam reklamę Vinyl Goddess from Mars - mocno się wówczas dziwiłem, że wydaje ją Metropolis. Już wtedy wydawała się mocno zacofana w stosunku do konkurencji.
PS2. Podwójne Przygody Buda Tuckera to moje swoiste "nemesis". Od wielu lat próbuję zdobyć samą oryginalną płytkę z grą i gdy już myślałem, że się udało - zakup nie chce się odpalić (choć płyta wygląda bardzo dobrze).
PS3. Cieszę się, że wspomniałeś o 3 Czaszkach Tolteków. Ta gra miała nawet (średniej jakości) nadruk na płytce po polsku! :-)
PS4. Rozmawiałem ostatnio z kolegą z Czech o wydaniu Teenagenta u nich w kraju. Okazuje się, że Agent Mlicnak był bardzo popularny i dość dobrze zlokalizowany. Tłumaczył ją niejaki Andrew - znany u nich dziennikarz ze świata gier zaś okładkę zaprojektowało studio Pterodon (koszmarna/ urocza), której to logo było na froncie zaś logo producenta gry z tyłu :D Taka ciekawostka.
Dzięki za film. Pozdrawiam
Super materiał część dzieciństwa przeleciała mi przed oczami
Super odcinek, temat ciekawy, realizacja jeszcze lepsza. Odcinek o lokalizacji w Niemczech najlepiej okraszony dużą ilością grafik i filmików (zielona krew w Mortalu, Moonstone tylko spod lady i Wolfenstein 3d bez swastyk to trzeba zobaczyć) to moim zdaniem mega ciekawy pomysł i od razu zobowiązuje się rzucić na tipply przynajmniej równowartość dobrej książki.
Ciekawie i barwnie i niezwykle merytorycznie i piękna polszczyzna, słucham i słucham i mi dobrze jest.
Witam serdecznie i Pozdrawiam 😃 jak zawsze udany poranek gracza z Twoim podkast em ... jak zawsze Mega kontent aż miło posłuchać 👍🎧🎮
Świetny materiał.
Z chęcią posłuchałoby się więcej :)
„Ciekawe” te bazarowe tłumaczenia, ale chyba za młody jestem, bo nigdy nie widziałem żadnego na oczy.
Świetny materiał :) Co do pism komputerowych to wspomniałbym jeszcze "Świat Gier Komputerowych", który zaczął działać pod koniec 1992 r. i był ważnym graczem na rynku pism ;)
Ja też bardzo lubiłem Click Konsole.
Czekamy na więcej takich odcinków. Historia lokalizacji i gier w ogóle to szalenie ciekawy temat. Szczególnie jeśli chodzi o lata 90te. Mało jest twórców, którzy dzielą się takimi informacjami, a temat jest szalenie ciekawy. Jeśli masz Ryslawie materiału na 10h, to ja jestem pierwszy to wysłuchania :)
Świetny materiał, najlepsze są te wstawki z prasy z tamtych lat, podejrzewam, że jesteśmy w podobnym wieku. U mnie też była Amiga 500/1200/4000, też SecretService/TopSecret, później z musu blacha, później długo długo nic i na końcu konsola. Także, postulat jest taki, więcej prasy z "wtedy", np. w kwietniu mógłbyś omówić kwietniowy numer jakiejś growej gazety sprzed powiedzmy 20 lat albo i starszej. Dzięki za Herosów bo tylko w to i w Cywilizację grałem przez długi czas na PC.
Dzięki za materiał.
Witam serdecznie.
Kolejny świetny film.
😀😀
Zdrowie wasze Ryszardzie :)
Like za światłowód Ryszardzie, wkraczasz na nowy pułap, powodzenia i sukcesów na kanale.
Świetny materiał wiedza jak i głos powoduje , że człowiek po prostu siedzi i słucha :) Mam pytanie czy jest może szansa na materiał na temat Polskich gier na Amigę bo to chętnie bym zobaczył?? Pozdrawiam
Ja kiedyś na spółkę z kolegą kupiłem Mentora, potem próbowalismy zrobić swoją przygodówkę w Amosie i Deluxe Paint. Spoiler - nie wyszło ;)
@@SimplexPL Niestety ceny polskich gier na Amigę jeśli w ogóle, ktoś sprzedaje to koszt 500-1000zł co niestety nie jest na moją kieszeń dałbym max 400. Z oryginalnych polskich produkcji mam jedynie program do nauki języka angielskiego You & me lekcja 3 i wciąż poszukuje reszty prócz tego kilkanaście pudełkowych zagranicznych gier :)
Słowo "sierra" automatyczne skojarzenie z przygodówką Lighthouse the dark being. Przejście jak i ścieżka dźwiękowa na yt, ależ to miało klimat. Gra skończona po wielu latach, po znalezieniu mikro pacza(wulkan złola i zbugowana lokomotywa)
Wygląda interesująco, choć oglądając gameplay czuję się nieswojo :D
Interesuje, interesuje - miło byłoby więcej posłuchać :)
Musisz Rysławie koniecznie przygotować trzecią część, jestem bardzo ciekaw historii z przełomu wieków i opowieści o tłumaczeniu Diablo 2. Pamiętam że w tamtym okresie dema np w CD-Action zazwyczaj wychodziły na płycie szybciej, ale w Komputer Świat Gry wychodziły po polsku, często z opóźnieniem, pamiętam że było tak parę razy. Diablo 2 było właśnie jednym z takich przypadków, gdzie miałem polskie demo w KŚG i w polskiej wersji dla nieobeznanego z angielskim małolata dodatkowo zyskiwało na klimacie, przechodziłem je kilkukrotnie zanim dorwałem się do pełnej wersji. Niestety jak to w tamtych czasach bywało pirackiej, i to przegranej u znajomego znajomego na jakiejś pierwszej nagrywarce bo ilość płyt czyniła tą grę drogą nawet jak na pirata ¯\_(ツ)_/¯. Chociaż wydaje mi się że w polskiej wersji nie była może super tania, ale wypadała korzystnie biorąc pod uwagę jej cenę na zachodzie, Blizzard się cenił.
Cześć takie materiały to ja lubię. 👍
Najbardziej kozackie tłumaczenie za wschodniej granicy miał Unreal Tournament. Te teksty tam to po prostu było mistrzostwo świata ;D "Ała", "Jejciu", "To boli". Śmiechu nie było końca. Zamiast Monster Kill mieliśmy "Przepiękne zabójstwo".
Co do CD Projektu, gdzieś od 2013 roku gry były wydawane już pod nazwą cdp.pl (początkowo była to powstała pod koniec platforma dystrybucji, obecnie jest to sklep z koszulkami, grami planszowymi, filmami i itp. asortymentem), zaś dział wydawniczy został odseparowany od spółki CD Projekt Red w 2014, wtedy on przybrał nazwę cdp (czarno czerwone logo). Redzi zrobili to, ponieważ nie mieli takiej swobody w wydaniu gier, jak kiedyś, skończyły się czasy, że podstawowe wydania były wzbogacane o różne dodatki typu książka, płyta z soundtrackiem, materiały dodatkowe, mapa świata gry.
Poza tym zaczęły być narzucane warunki od zachodnich wydawców, czy spolszczyć daną grę, np. dzisiaj Capcom odmawia nam nawet napisów w Resident Evill Village, zaś pierwszy Risen i trzecia odsłona nie miały dubbingu, gdyż nie wyraził zgody na to światowy wydawca. Założyciele CD Projektu Kiciński i Iwanicki przewidzieli, że z czasem do Polski wejdą zagraniczne podmioty i będą musieli zmienić profil swojej działalności, obecnie mamy tu zagraniczne oddziały Microsoftu, Sony, Koch Media, EA, Ubisoft, Bethesda ma polski kanał na youtube i sama zajmuję się sprawą lokalizacją gier w naszym kraju, podobnie jest z Activision Blizzard, sam decyduję, jaka lokalizacja będzie w danej grze, czy kinowa lub pełna. Z polskich wydawców ostała się tylko Cenega, chociaż od 2005 roku jest własnością firmy 1C (największy wydawca gier w Rosji).
Kiedy Ryslaw opowiada.... Mimo woli d...a siada. Super.
Moj nowy ulubiony kanał :)
Skoro mowa o grach konsolowych. W 2001(być może pod koniec 2000) roku została wydana pierwsza gra w pełni zlokalizowana na PS1: Księga dżungli. Wydawcą w kraju było Sony Poland, zaś dystrybutorem Licomp. Dzisiaj ekstremalnie trudno osiągalna. Mogę podesłać do prezentacji :) Były też dwie odsłony Hugo po polsku na psx.
Fajny materiał
49:38..
"WAR WIND (1996)"
[NOSTALGIA MODE ON]
Pierwszy RTS, który ogrywałem jako młody nastolatek.
Pamiętam dość opasły podręcznik do gry.
Wyglądał na oryginalny.
Piszę o tym, ponieważ nie mogę sobie przypomnieć wyglądu BOX'a oraz samej płyty z grą.
Podręcznik do gry studiowałem - powiedziałbym - "maniakalnie".
W pamięci utkwiła mi jakość wykonania/wydruku tego podręcznika, który mógłbym uznać za "legitny" oryginał.
Moja ulubiona nacja w grze:
"Tha'Roon"
W serwisie GOG jest do nabycia bezpłatnie:
www.gog.com/game/war_wind
Skoro mówimy o Mirage (Mirage Media to ich znacznie późniejsza nazwa), LK Avalon, MarkSoft to trudno nie wspomnieć też o: gdańskim ASF (wydawca wielu polskich gier dla Atari XL/XE oraz np. "Kajko i Kokosz" od Seven Stars dla 16-bitowców), wrocławskim Domain Software (program do animacji Film Editor, program graficzny Picasso, wszystkie gry braci Selingerów, np. "S.O.S. Saturn", "Riot" - wszystko dla Atari XL/XE), Spektra wydająca głównie soft dla Atari XL/XE polskiej grupy WFMH (np. program muzyczny Future Composer, gra Inside). Oni wszyscy TWORZYLI i wydawali polskie gry w prawie 100% po polsku. To był bardzo duży rynek (jak przełom okresu sprzed nowelizacji ustawy o prawach autorskich). Stworzono i wydano niemal 200 produkcji (głównie gier). To był pierwszy renesans Atari XL/XE. Zjawisko było ewenementem na skalę światową. Nigdzie chyba aż tak nie "zreanimowano" małego Atari.
:D czekamy
Świetny odcinek - Wszystko chronologicznie poukładane. Jeżeli chodzi o historię czasopism to OGROMNIE polecam film "Thank You For Playing: Kultowe Magazyny o Grach
"
ua-cam.com/video/8Z93N4mqD8Y/v-deo.html
ua-cam.com/video/nrgfrW5EEQ4/v-deo.html
Jak słuchałem tego jak czytasz ukraińskie „spolszczenie” to prawie popłakałem się ze śmichu 😊😂🤣
Jeżeli chodzi o technikalia, to jako że Twoich podcastów słucham z YT jednak głównie na słuchawkach, to wyraźnie słychać w tym odcinku dominację prawego kanału audio.
Brawo! Ryslawie duuużo lepiej słuchać Twój głos na tym mikrofonie niż poprzednik BlueYeti. PozdrawiaMy.
Tylko następnym razem muszę pilnować stereo :)
Kurczę, trochę przeszkadza to że dźwięk jest tylko na lewe ucho :(
Dokładnie
Autentyczny native speaker zza Buga :D
Co do gier przygodowych to Hopkins FBI wyszedł u nas w 1999, Ace Ventura już w 1997 roku. Co do Cenegi, w jej wpisach jest pełno błędów, np. pierwsza polonizacja, przecież Legend of Kyrandia Hand of Fate było już spolszczone prędzej niż przygody Piątego Muszkietera, tak samo z pierwszą pełną polonizacją na PC, chwalono się, że to Dungeon Keeper, ale tak naprawdę już Ace Ventura pojawił się wcześniej na polskim rynku, zaś pierwsza pełna lokalizacja na PC to Podwójne Kłopoty Budda Truckera. Kwestia Kolekcji Klasyki Komputerowej, ta się pojawiła już w 1992 roku, kiedy pojawiały się edycje z dyskietkami.
Tak naprawdę we wpisach Cenegi nie ma wzmianki, że kiedyś były takie firmy, jak Mirage i IPS Computer Group. Co do pierwszej wersji polonizacji Heroes of Might and Magic 3 to robiło ją dla Mirage studio Sonoria.
Rysłovita w 200 egzemplarzach? Będzie można ją gdzieś kupić?
24:50 Dla ustalenia uwagi: zaczynając pracę w 1993 r, moja pierwsza (niezła) pensja wynosiła 800 tys. zł (byłem niemal milionerem!!! niestety krótko :( ) , co po denominacjo oznaczało 800 zł. Żeby to przeliczyć na obecne pieniądze, należałoby użyć deflatora w postaci inflacji od tego czasu. Jak szybko policzyłem to dziś byłoby ok. 3000 zł brutto. Macie więc porównanie cen, ale też i zarobków w tamtych czasach.
Żeby było śmieszniej pracowałem tuż obok księgarni IPS na Koszykowej przy pl. MDM i często tam zaglądałem wracając z "fabryki".
Digital Multimedia Group
21:00 We wczesnych latach 90tych istniała firma Digital i mieściła się pod adresem Al. Jerozolimskie 2 w Warszawie (obecnie jest w tym miejscu oddział banku). Była to kopiarnia i wypożyczalnia nośników muzycznych. Sam oddawałem tam kasety, na które oni z cedeków przegrywali muzykę. Można też było robić to samodzielnie, były do tego stosowne stanowiska (!). Lepszej jakości niż nagrywane z Wieczoru Płytowego z radia. Z tego co pamiętam zwinęli się wraz, bądź chwilę po wprowadzeniu praw autorskich w 1992.
Myślę że to ten sam Digital, bo adres się zgadza.
57:13 Spolszczenia X-COM: Terror From The Deep istniały, sam miałem (oczywiście z giełd) dwa różne, o różnej (nawet dla 14-letniego mnie wówczas raczej średniej) jakości i wierności, ale może żadne z nich nie było autoryzowane. Jeśli Pan nie dotarł do żadnych informacji o tym, kto i kiedy zlokalizował TFTD na język polski, to pewnie były to spolszczenia właśnie amatorskie.
Miałem kiedyś "przyjemność" zagrania w bazarową wersję pierwszych Commandosów. Ciekawe w tej wersji było zawarcie przekleństw do postaci, w których w oryginale nie występowały. Tak np. Green Beret jak wydało się polecenie, którego nie mógł wykonać to komentował w stylu "Was coś popierdoliło" (lub w coś ten deseń). Jest to trochę komiczne, bo w oryginale postacie wypowiadały się do gracza per "Sir" i ciężko mi wyobrazić, aby ktoś odmówił wykonania rozkazu mówiąc wprost do dowódcy, że pokręciło go w głowie delikatnie mówiąc :D
Drugą grą z bazarowym tłumaczeniem, jaką grałem była podstawka Age of Empires 2. Z tego co pamiętam, to chyba nie wyszło nigdy premierowe tłumaczenie (A w każdym razie ja nie mogłem znaleźć polskiej wersji poza fanowskimi spolszczeniami bądź reedycji) Z samą grą była taka ciekawa sprawa, że zabezpieczenia polegały na wsadzeniu płytki do komputera, ale jak się skończyło ostatnią misję w kampanii samouczkowej, to gra przenosiła nas do ekranu wyboru głównych kampanii gry, która powinna być zablokowana, gdyż uruchamianie głównych kampanii z menu było zablokowane z powodu niewykrycia płyty z grą. Nie wiem tylko czy to była luka w zabezpieczeniu czy czasem w tej dziurze nie maczali swoich rąk "tłumacze".
Odcinek poświęcony bazarowym tłumaczeń bądź wykonanych przez naszych wschodnich sąsiadów z chęcią bym obejrzał/posłuchał. Przeczuwam, że będzie to obszerny materiał. Wiem, że sporo gier było dubbingowane przez jedną, tą samą osobę
Grysław 2.0 😁 Pozdro 🖖
Hand of Fate nie wyszło czasem po polsku tylko w wersji dyskietkowej? W intrze narrator mówił po polsku. Dalej gra już miała tylko napisy. Secret service też recenzował wersję dyskietkową.
Ja tylko dodam że archiwum odcinków stanęło na 175.
Pozdrawiam i życzę spokojnego dnia.
ogłuchłem na prawe ucho :(
A mi prawa słuchawka padła :(
Rysiu prawie rozbebeszylem na skladniki pierwsze swoje naglosnienie i okablowanie 🤣 Nagrałes material w mono (tylko lewy kanal).
Tak i zaznaczyłem to w tytule i w opisie :)
Jak już nagrało się dźwięk jednokanałowy, to można było chociaż zdublować go na dwukanałowy (stereo), by wygodniej się słuchało.
Zorientowałem się po wrzuceniu na YT
1:08:44..
W punkt.
Co ciekawe polski alfabet jest podobny do zachodniego a pomimo tego nadal sobie nie radzą.
Syndicate! mam w oryginalnym pudełku gdzies :D
2:02..
Ryszardzie..
Jestem ciekaw ile od dnia startu światłowodu pobrałeś TiB danych.
Tak dla kontrastu z tym co było dotychczas. :-)
u mnie jest bez dźwięku, jest tylko podczas wejściówki, a później głucha cisza:/
no nic do usłyszenia na spotify;)
@ryslaw jakich marek routerów używasz do rozprowadzania sieci po domu?
Panie, w Syndicate to tam "schwa" jest przedostanie, a nie 'ei' ;) PS. Ryszard, kocham Ciebie i Twoje opowieści! [no homo]
Bardzo interesują. Zwłaszcza Diablo 2 - mam do tego tłumaczenia bardzo duży sentyment i bardzom ciekaw, bo wiele nazw tam bardzo mi się podobało.
Świetny materiał jak zawsze ,małe pytanko spolszczane(Polska) czy spalszczane(palska)?
Spolszczane. Wiem, zrobiłem błąd :)
@@Ryslaw Zazdroszczę internetu,mieszkam niedaleko bo w Marcinkowicach,ale u mnie tylko radiówka niestety ,pozdrawiam serdecznie i czekam na jutrzejszego live :)
Super materiał.
Ale nawiazując do niemieckiej lokalizacji to ważną role gra tutaj kwestia prawna.
Warto się zapoznać z panującym prawem w Dojczach żeby w stu procentach zrozumieć co i dlaczego się na tym rynku dzieje. Pozdrawiam!
Jasne. Zdaje sobie sprawę z zapisów w ich prawie. Ale nie da się ukryć ze zapisy te stanowią wspaniałe narzędzie do manipulowania historia i jej wybielania.
Metal Gear Solid przy pierwszym spotkaniu miałem w ntsc po japońsku i polsrusku, wiadomo, która wersja była przystępniejsza!
Coś chyba nie tak z dźwiękiem :(
Dźwięk okej jest ;)
Szkoda że nie zrobiono lokalizacji z Lucas Art-a Monky Island, indiana Jones, czy sam&max
Jeżeli chodzi o cenzurę w Niemczech, to dwa lata temu coś drgnęło:
www.bbc.com/news/world-europe-45142651
Ta cenzura nie dotyczyła filmów i seriali co wie każdy kto oglądał Upadek, czy Nasze matki, nasi ojcowie.
Zawsze mnie ciekawilo, co uwazasz za kluczowy element w osiagnieciu oczekiwanego, wysokiego poziomu swiadczonych uslug jako tlumacz? Czy to efekt ciezkie pracy, pasji a moze pewnych bardziej szczegolowych zalozen?
głos tego pana mnie tak uspokaja
Chyba nagrałeś tylko na jeden kanał, słucham z tel i tylko z lewej słyszę.
Bardzo lubię gościa oglądać a przede wszystkim słuchać, ale ogarnij proszę ostrość bo zawsze łapie na książki i płyty z tyłu 🙂
raczej mikrofony
@@lankin o, rzeczywiście tylko lewy 🤔
Jak najbardziej chciałbym się dowiedzieć o lokalizacji Diablo 2 oraz tego czy każdy przedmiot był osobno tlumaczony.
Mówiłem o tym wielokrotnie od tego czasu :)
Co do przedmiotów - ich nazwy pochodzą z generatora, którego działanie też objaśniałem, chociażby w materiale o tym czym jest lokalizacja
@@Ryslaw Dzięki, niedawno zacząłem oglądać grysławy i tak mnie wciągnęły aż lecę wszystkie odcinki. Wspaniała kopalnia wiedzy i doświadczenia z świata growego
Mnie interesuje algorytm na mikro płatności oraz Gryslaw. Jak poznał się z Andrzejem?
Czy więcej danych o DMG nie powinno być w tych krajowych rejestrach firm? może to podrzuci trochę więcej danych do googla ewentualnego
17:21..
Heh..
Czyli "PYŁ" to był edukacyjny FPS.
;-P
Zatrudniłbyś się w Square Enix to Finale wreszcie doczekałyby się polskich napisów.
Te tzw. instrukcje w czasopismach - myślę, że to były drogi na skróty ich niezbyt mrawych autorów, bo napisać recenzję jest znacznie trudniej, niż opisać dostępne opcje w grze.
jak można szybko przerobić audio na mono faktyczne nie tylko jeden kanał?
W win 10 można ustawić . Ustawienia -> Ułatwienia Dostępu -> Słuch -> Dzwięk . Opcja "Włącz Dźwięk Mono "
Jak Bart J. uwarzy rarytasy, to klękajcie narody. Degustowałem, degustuję i degustował będę. Amen
13:54..
Ryszardzie..
Czym się zajmowałeś?
Przypuszczam, że raczej Twoim zadaniem nie było lokalizowanie na język niemiecki.
pobrać dźwięk, zmienić rozszerzenie, przekonwertować stereo to mono w adacity, pobrać film, podmienić ścieżkę dźwiękową i voilà!
Jak już Simplex w komentarzu wspomniał, już dwa lata temu w Niemczech dopuszczono swastyki itp. symbole w grach.
Tak w ogóle już któryś raz mówisz o stanie poprzednim, więc może by tak już nie rozpowszechniać nieaktualnych informacji?
Podawałem przykład lokalizacji kulturowej, która jak najbardziej miała miejsce
@@Ryslaw Miała miejsce, prawda, lecz jej już nie ma. A w tym fragmencie mówisz w czasie teraźniejszym (odsłuchałem raz jeszcze dla pewności), co może sugerować słuchaczom, że dalej niemieccy gracze nie widzą nazistowskich symboli.
Stąd moja uwaga.
Wstawki światopoglądowej nie będę komentował, bo to podcast growy, nie polityczny, a Twoja wiedza o lokalizacji i grach to jedyna rzecz która mnie trzyma przy twoim podcaście.
No widzisz. Dzięki za informację, acz kiedy przygotowywałem po raz pierwszy ten wykład, to ban jeszcze był. Przy kolejnej okazji zaktualizuję dane
McSon w Gamblerze to faktycznie pisywał często o niczym ;) ale i tak czytywałem chętnie. Pamiętam jego recenzję albumu Testament - The Ritual zupełnie "z dupy" w piśmie o grach, kompletny surrealizm...
Odcinek jak zawsze rewelacyjny, a w temacie bazarowych "spolszczeń" polecam ten filmik:
ua-cam.com/video/uDV_CQRXZ-Y/v-deo.html&ab_channel=CerebralHunter
Za każdym razem jak słyszę "TY MANIAKU! Na co się obraziłeś!?" to ryczę ze śmiechu :D
[NOSTALGIA - MODE ON]
Te "genialne" lokalizację na "_r u s k i c h_" tłokach.
@@AdrianuX1985 Na szczęście nie grałem w te wersje, widziałem tylko kiedyś u kolegów. Kilka lat temu natrafiłem znowu na nie w internecie. Pamiętam, że była absurdalna "lokalizacja" przez braci za Buga gry Max Payne, pomimo tego, że wyszła oficjalna polska wersja.
ile za polonizacje nowego residenta ? może złożymy się na tłumaczenie od rysława ;) pzdr.
Shareware to nie jest takie aktuaone Demo gier? Jak przejdziesz darmowy poziom to mozesz kupic
Coś nie tak z dźwiękiem! - gra tylko lewy kanał :(
Tak, zaznaczyłem w opisie. Niestety błąd przy renderowaniu pliku
Widze ze dobry akcent wschodni sie lapie po tej nalewce. Wiecej odcinkow nawiazujacych do publikacji i prasy komputerowej z lat 90ych poprosze. Skoro juz masz takie materialy to zal by bylo nie skorzystac.
Dzięki za wątek z SS
trzemu nie lajf? :) Swiatlo juz dochodzi przecie? ;)
Lajf w niedzielę o 20:00 :)
Irytujące są te "premiery" na youtubie. Czlowiek widzi ze jest nowy filmik, rozsiada sie, chce ogladnac, a tu.... okazuje się, że trzeba jeszcze czekać 2 godziny. No irytujące strasznie. Nie mniej jednak czekam niecierpliwie. Pozdrawiam.
Rozumiem. Będę zapowiadać z większym wyprzedzeniem.
@@Ryslaw Bartłomiejowi chodzi bardziej o to, że wyświetla się w youtube informacja, że będzie premiera o tej i o tej godzinie i że trzeba czekać - też uważam, że lepiej po prostu wrzucić z partyzanta i żeby od razu można było oglądać i słuchać. Fani i tak są przyzwyczajeni, że nowe odcinki na youtube w piątek :) Od siebie, drogi Rysławie, dodam, że warto pomyśleć, by tego typu materiały jednak pojawiały się w następujących po sobie odcinkach. Na swoim przykładzie powiem, że wysłuchałem z niewiarygodnym zaciekawieniem części pierwszej całkiem niedawno i długo szukałem w "archiwum" części drugiej ;) W ogóle takich materiałów o polskim rynku growym z lat 90-tych powinno być więcej. Sam mam już ponad 30 lat i takie opowieści pozwalają poznać te czasy z zupełnie innej perspektywy, na którą jako dzieciak się w ogóle nie zwracało uwagi.
@@preciousscars Ja się nie zgadzam. Moim zdaniem premiery na yt lepiej anonsowac z kilkudniowym wyprzedzeniem, żeby więcej ludzi mogło sobie zaplanować czas i wziąć udział. Słuchacze się szybko przyzwyczają że powiadomienie o nachodzącej premierze to nie to samo co natychmiastowe pojawienie się odcinka na yt :)
@@MKwadratPodcast Po części rozumiem, ale moim zdaniem premiery mają sens gdy są to transmisje na żywo. Wiele razy mam tak, że mi wyskakuje na głównej, że jest jakiś materiał, który mnie interesuje, a tak naprawdę jest to zapowiedź. Nie sądzę, by rzesze ludzi faktycznie czekały i włączały oglądanie w godzinie zero - większość chyba i tak ogląda wtedy, kiedy mają czas/ochotę.
@@preciousscars Premiera nie na żywo ma ten plus, że zawiera livechat na którym Rysław i Andrzej mogą dyskutować ze słuchaczami. Moim zdaniem to wartość dodana. Od jakiegoś czasu podcast MKwadrat też robi premiery i uformowała się w miarę stała regularna ekipa :)
Chyba nagrałeś tylko jeden kanał, nic nie słychać w prawym uchu.
kto wie może supershock kiedyś zostanie zlokalizowane. :)
System Shock. Ma już kilka wersji, remaster i remake (to nie to samo).