Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Akustyka małych pomieszczeń

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 сер 2024
  • Prezentacja na temat akustyki małych pomieszczeń, sposobów wpływania na nią, wstęp do pomiarów akustyki oraz kalibracji.
    Prezentacja jest wynikiem podsumowania wiedzy i doświadczenia jakie zdobyłem przez kwartał, przygotowując się do adaptacji dźwiękowej własnego pomieszczenia odsłuchowego (salki kinowej).
    Zapraszam do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami i wytykania błędów merytorycznych ;)
    Pozdrawiam

КОМЕНТАРІ • 45

  • @michal5578
    @michal5578 Рік тому +5

    Bardzo ciekawe i zrozumiale wytłumaczenie wszystkich zagadnień

  • @RyzyElektron
    @RyzyElektron Місяць тому

    Temat ciekawy, daje się wyczuć sporą wiedzę praktyczną prowadzącego. Co bym poważnie przemyślał? Spoisty scenariusz wykładu, taki z elementami dynamicznymi :-) A niepotrzebne dyskusje w trakcie jako mało eleganckie zawsze można uciąć, przenosząc zadawanie pytań na czas po zakończeniu części merytorycznej. W ten sposób osiągniemy pewną harmonię i spójność przekazu. Jest to tym ważniejsze, że całość została zarejestrowana i jako upubliczniona, będzie stanowiła element bazy wiedzy internetowej. Warto więc zadbać także o formę. To trochę mi przypomina czasy tak zwanej globalnej "grypy", kiedy nagle znani dziennikarze telewizyjni zaczęli się pokazywać na domowych kamerkach (różnej jakości), bez przygotowania wizualnego (jakiś domowy t-shirt, dwudniowy zarost, itd.). To była żenada. Generalnie trzeba dbać zarówno o treść, jak i formę - wtedy mamy znakomitą, spójną całość.

  • @paolomaldionez
    @paolomaldionez 3 роки тому +6

    Super material. W prosty sposob przekazana wiedza.

  • @ultrasone8450
    @ultrasone8450 7 місяців тому

    Super materiał !

  • @MrTomitomi1975
    @MrTomitomi1975 Рік тому +10

    Takich dwóch cymbałów dyskutantów zawsze się znajdzie i mądrości wydobywają z siebie a prowadzący musi udawać kulturę

    • @TheMrdiablin
      @TheMrdiablin Рік тому

      To samo zauważyłem już na początku, wkurzające

  • @rowerowewyprawy
    @rowerowewyprawy Рік тому +1

    Mega ciekawy wykład - dzięki za sporą dawkę wiedzy :) Jestem na etapie przebudowy salonu pod kino domowe i muzykę, więc rady wykorzystam na pewno!

  • @kamilgaworski3233
    @kamilgaworski3233 Рік тому +5

    Nie podoba mi się teoria, żeby subwoofer grał te same częstotliwości co kolumna pełno-pasmowa. Używa się crossoverów, aby selektywnie podzielić pasma dla poszczególnych kolumn. To tak jakby w kolumnie trójdrożnej domowej, głośnik średnio tonowy grał w np. 60hz tak jak głośnik niskotonowy. To jest bez sensu.

  • @jacekjockerpl3809
    @jacekjockerpl3809 Рік тому +1

    Bardzo ciekawy wykład , dziękuje . Jestem ciekawy jaka firma prowadzi takie szkolenia i dla kogo . Brawo

  • @knobs_matrix
    @knobs_matrix Рік тому +2

    👍🏻👍🏻👍🏻

  • @SA-hl9hr
    @SA-hl9hr Рік тому +3

    Najlepsze są te dwa "Absorbery" siedzące na kanapie, wpierniczające kanapki i próbujące dyskutować. Zrozumieli coś, czy tylko po prostu mają pieniądze na zakup drogiego sprzętu i trzeba ich tolerować?

  • @kornett07
    @kornett07 Рік тому +22

    Sporo błędów merytorycznych, uproszczeń w definicjach. Np czym jest fala dźwiękowa, pochłanianie, energia fali. Uproszczone nieprawdziwe informacje. Od osoby która się tym zajmuje wymaga się precyzji

    • @nokianokianokia1950
      @nokianokianokia1950 Рік тому +6

      to na co czekasz....? dawaj... ! i powiedz ,jak sprawy sie maja bez uproszczen ....i nie medrkuj , bo nic z tego nie wynika. Droga wolna kolego , nie wstydz sie !

    • @igiluka9190
      @igiluka9190 Рік тому +3

      @@nokianokianokia1950 Dokładnie. Krytykować każdy potrafi, ale zrobić samemu to już nie

    • @kornett07
      @kornett07 Рік тому +10

      @@nokianokianokia1950 niestety mam dużo innych obowiązków i szkoda mi czasu na pisanie elaboratów w komentarzach. Wystarczy wejść w dowolne gotowe już naukowe materiały na ten temat i porównać definicje z tym wykładem

    • @radekm9816
      @radekm9816 Рік тому +4

      @@nokianokianokia1950 a ty co? Ktoś ma ci zrobić wykład w komentarzu do filmu? Weź się za podręcznik

    • @cosjedwabistego310
      @cosjedwabistego310 Рік тому

      @@kornett07 masz rację "sumowanie fali do zera" np.- brak wiedzy albo właśnie jako uproszczenie. Te zjawiska o których mowa to wygaszanie fali bądź w drugim przypadku jej wzmocnienie. Jako ciekawostka słuchawki z ANC właśnie tak działają, generują przeciwfale aby wyciszyć dźwięki otoczenia.

  • @MrMarcin4500
    @MrMarcin4500 2 роки тому +4

    Bardzo dobrze przedstawione. Widać że dużą wiedzę Pan posiada. Gdzie można Pana na żywo posłuchać ?? Czy będą jeszcze jakieś wykłady?

  • @lukeace347
    @lukeace347 6 місяців тому

    Mam 2 pytania: dla kogo jest prowadzony ten wykład, bo głosy z sali wskazują jakby obecni ludzie pierwszy raz widzieli głośniki na oczy? Mam nadzieję, że to nie jacyś sprzedawcy sprzętu audio. Pytanie numer dwa dotyczy wymienianych tu często supbuferów. Czy mają one coś wspólnego z subwooferami czyli głośnikami niskotonowymi?

    • @RyzyElektron
      @RyzyElektron Місяць тому

      A ja właśnie sądzę, że to (o zgrozo!) szkolenie dla handlowców :-)

  • @mstudio5184
    @mstudio5184 2 роки тому +2

    Witam. Odbiegając nieco od tematu. Co jest zamontowanie na ścianie audio za ekranem? Są to panele, dekor czy jakieś wypełnienie ściany?

  • @tomekkrakowiak2398
    @tomekkrakowiak2398 Рік тому

    Panie Bartoszu bardzo ciekawy wyklad. Mam pytanie jako ze jest pan znawca akustycznych wnetrz. Nie jest to zwiazane z glosnikami a "naturalnym" nosnikiem jakim jest instrument akustyczny np. wiolonczela. Czy brzmiemie instrumentu wzmaga sie wraz z dostrojeniem do pomieszczenia poprzez ustawienie mikrofonu tunera (strojac instrument, czyli te najbardziej dorodne tony) stawiajac mikrofon tegoz w najdalszym, "widzialnym" akustycznie miejscu pomieszczenia? Wydaje mi sie ze instrument moglby wtenczas doskonale(j) wspolbrzmiec nie tylko z soba lecz i z pomieszczeniem. Dziekuje serdecznie!

    • @chilifan4336
      @chilifan4336 Рік тому +1

      Pytanie jest do Autora, ale sądzę że znam na nie odpowiedź.
      Podczas strojenia instrumentu reguluje się tylko częstotliwość tonu podstawowego (a co za tym idzie częstotliwości pozostałych harmonicznych) strun, ale na zawartość poszczególnych harmonicznych (a więc barwę instrumentu) nie ma to wpływu. Zakładając oczywiście, że stroimy instrument w naturalnym dla niego stroju, a nie stosujemy jakieś "wymyślne" przestrojenie. Także stawianie mikrofonu stroika w różnych akustycznie miejscach pomieszczenia nie wpłynie w ogóle na jego barwę po nastrojeniu, o ile nie postawimy mikrofonu stroika na tyle daleko, że poziom sygnału przez niego do stroika wysyłany nie zbliży się znacznie do poziomu szumów własnych toru audio mikrofon-stroik, przez co stroik mógłby błędnie/nieprecyzyjnie określać wysokość rejestrowanych dźwięków. Ale wtedy po prostu będziemy mieli nienastrojoną wiolonczelę :D
      Pozdrawiam

    • @tomekkrakowiak2398
      @tomekkrakowiak2398 Рік тому +1

      @@chilifan4336 bardzo dziekuje za odpowiedz, jako ze jestem laikiem zrozumialem tylko 3/4. Moze zapytam w ten sposob, czy w malym kwadratowym pomieszczeniu dzwieki nie beda coraz czesciej odbijaly i wpadaly na siebie wzmagajac tony harmoniczne, i jak to mialoby sie do pomieszczenia w ksztalcie litery n.p. L (patrzac z gory). Czy wogole mowimy o tych samych rzeczach w tym momencie?

    • @chilifan4336
      @chilifan4336 Рік тому

      @@tomekkrakowiak2398 Jest dokładnie tak jak piszesz - odbicia od powierzchni i rekwizytów w pomieszczeniu wpływają na odbieraną przez słuchacza barwę instrumentu. Natomiast nie ma to nic wspólnego z samym jego strojeniem, którego dotyczyło Twoje pierwsze pytanie. Możne dam przykład, to zawsze najlepiej rozwiewa wątpliwości:
      - Dwie identyczne wiolonczele nastrojone w dwóch różnych akustycznie pomieszczeniach będą brzmiały tak samo w polu swobodnym (tam, gdzie nie ma żadnych odbić, np. komorze bezechowej)
      i z drugiej strony:
      - Dwie takie same wiolonczele nastrojone w komorze bezechowej (a właściwie nastrojone gdziekolwiek, tylko prawidłowo), będą brzmiały inaczej w dwóch różnych akustycznie pomieszczeniach
      Pozdrawiam

    • @RyzyElektron
      @RyzyElektron Місяць тому

      Ton podstawowy odpowiada za strojenie, a barwa to kolejne harmoniczne. Twórcy poszczególnych rodzajów filtrów twierdzą, że wpływ na barwę mają harmoniczne do 16 rzędu.

  • @mariuszbyd
    @mariuszbyd Рік тому +2

    co to za kolumny?

  • @jacekjockerpl3809
    @jacekjockerpl3809 Рік тому

    27:04 zdaje się ze beo robi kalibrację aktywnie . W zależności gdzie znajduje się odbiorca dźwięku . Z tym ze dla jednej osoby

  • @ukaszschittko6322
    @ukaszschittko6322 Рік тому +1

    Supwufer rządzi 👍

  • @michaniestroj443
    @michaniestroj443 3 роки тому +1

    Ok

    • @siemanizacja1
      @siemanizacja1 3 роки тому +2

      Michał, przyznaj się, nawet nie oglądałeś ;p

  • @mefistosk7803
    @mefistosk7803 Рік тому +6

    Dziwny jest ten świat. Ludzie podbijający sobie basy spowodowali, że w produkcji muzycznej trzeba brać na to poprawkę i schodzić z nim. O ile prościej by było gdyby każdy z nas dążył do liniowego brzmienia a producenci mogli mixować/masterować utwory zgodnie z własnymi wizjami. Ale nie, hans zimmer w mixie dał za mało basu, ja wiem lepiej i sobie podbije...
    Prezentacja fajna, komentarze widowni i słabe pytania niepotrzebne.

    • @RyzyElektron
      @RyzyElektron Місяць тому

      Bo przebasowane kolumny oraz nagrania o nienaturalnie zwiększonej dynamice tonalnej po prostu się lepiej sprzedają. Ludkowie są szczęśliwi, kiyedy bas przesuwa im szafki w stołowym :-)

  • @acojapacze
    @acojapacze Рік тому +2

    Do kompletu proponuję poprawną polszczyznę i lepszą dykcję - to pierwsze składowe sygnału, których nie poprawisz żadną ,,charakterystyką".

  • @wojciechzacharow6210
    @wojciechzacharow6210 Рік тому

    no Pan chyba fizyki nie rozumie....."fale to basy a reflektory to inne...." by ha ha ha - gdzieś dzwonią ale nie w tym kościele

    • @RyzyElektron
      @RyzyElektron Місяць тому

      Oczywiście wszelkie częstotliwości mają naturę falową, ja to odebrałem jako obserwacje praktyczne poparte tym niemieckim progiem częstotliwości oddzielającym "fale" od tych innych... Może i trochę mało przekonujące naukowo, ale potraktowałem to jako swojego rodzaju skrót myślowy. Zresztą tych "skrótów" jest tu zdecydowanie więcej :-) co nie przekreśla sporej wiedzy praktycznej prelegenta.